PDA

Pogledajte punu verziju : Pitanja o Islamu

bulbul_islama
03-10-2006, 02:27 PM
Bismillahir-rahmanir-rahim
Esselamu ala men tabe`a-l-huda.
Evo ja ponovo otvaram staru temu. Postavite pitanja "o Islamu" a odgovorice oni koji znaju odgovor na odredjeno pitanje. Molim, bez provokativnih pitanja.
Hvala.

TheDamned
03-10-2006, 02:58 PM
podrzavam ovakve teme jer su informativne a informacija je jako vrijedna stvar. samo me interesuje kakva su to provokativna pitanja? cisto onako da znam...

kicho
03-10-2006, 03:11 PM
Kao što je poznato ili nije poznato, postoje dva oblika polumjeseca koji se sreću na džamijama ili zastavama gdje žive muslimani
tako imamo na arapskim džamijamma polumjesec koji je okrenut prema gore, kao što na turskim i drugim džamijama imamo pulumjesec koji je manje više okrenut na stranu sa zvijezdnom unutra.

Zaparavo, u svom samom početku polumjesec okrenut prema gore je bio identičan slovu nun koji se prije reforme pisma pisao bez tačke u sredini. To slovo Nun nalazilo se na prvoj muslimanskoj zastavi na kojoj je bio ispisan kur'anski ajet koji počinje sa "nun".

Nakon reforme arapskog pisma nun se piše sa tačkom u sredini a pošto znamo da je fizički neizovdivo da ta tačka bude nepovezana. pa je zato pisana kao cetverokraka, šestokraka i na kraju se ustalila kao petokraka zvijezda.

današnji polumjesec i zvijezda imaju simbolično značenje za muslimane koja se kruću od simbola za ummet pa sve do ehli bejta, ili imanskih šarta, beš vakta, ramazana itd,...

dakle, porijeklo polumejseca ne vodi od mejseca kao nebeskog tijela ili malađaka koji označava početak mjeseca ramazana nego od početnog slova "nun" jednog ajeta koji se nalaziob na prvoj muslaimanskoj zastavi

II Verzija:
Islam je jedina religija koja nema neke posebne vjerske simbole.

Turci su ubacili novu dimenziju shvatanju, prihvatanju i primjeni Islama. Tako su promovirali polumjesec kao islamski simbol.

Naravno, nisu svi pokusaji njihovi , besprijekorno ispravni, ali medju par zanimljivosti nalazi se i sljedeca.

Iako se zna da je Muhammed a.s.w.s. imao dvije zastave, mirnodopsku bijelu, i crnu u vrijeme rata uzimaju zelenu kao simbol Islama prirodnog.

Svojevremeno je bilo postavljeno pitanje zastave, simbola na zastavi.

Neki rekose da se napise Allah.

Drugi se usprotivise, jer neprijatelj sa osvojenom zastavom cini svakve cini i bescasca.

Posto svako arapsko slovo ima svoju brojcanu vrijednost, rekose-Nadjimo odgovarajucu rijec iste brojcane vrednosti kao rijec Allah,
A=1
L=20
L=20
H=5
____
=46
Nadjose El Hilal - Polumjesec.
Neko primjeti:"Sto pisati kad ga je ljepse nacrtat?"
Tako i Bi.

...ovo sam preuzeo sa jednoga foruma, a zanima me ima li ko konkretniju teoriju ili saznanje znacenja ovoga obiljezja ili je ovo, sto ja postavih, tacno...

El_Juevudo
03-10-2006, 08:08 PM
Evo jedno pitanje,interesuje me kako muslimani koji žive u skandinavskim zemljama(Svedska,Norveška,Finska) poste za vrijeme mjeseca ramazana kada se desi da dan(dnevna svjetlost) traje 6 mjeseci?Ja koliko shvatam post traje od izlaska do zalaska sunca.Da li se oni prilagode nekom centralno-evropskom vremenu ili...?

Bucka
03-10-2006, 09:12 PM
Pa valjda bi trebali imati svoju lokalnu vaktiju... valjda :bluecry:

vila
03-10-2006, 09:54 PM
Bismillahir-rahmanir-rahim
Esselamu ala men tabe`a-l-huda.
Evo ja ponovo otvaram staru temu. Postavite pitanja "o Islamu" a odgovorice oni koji znaju odgovor na odredjeno pitanje. Molim, bez provokativnih pitanja.
Hvala.

eh evo jedno pitanje pa se nadam da mi neko moze odgovoriti na njega. cula sam da za vrijeme posta ne valja prati zube, sad me zanima da li je to istina, jer mi je to nekako nelogično. eto pa molim one koji znaju odgovor da mi jave.hvala.

bud_ala
03-10-2006, 09:59 PM
To ti je neko slagao! Nije zabranjeno prati zube.

Blahhh
04-10-2006, 01:25 AM
1. zemlje gdje je dan prakticno neogranicen (tzv. polarni dani) se ravnaju prema najblizem mjestu u kojem postoji smjena dana-noci (dakle, prema vaktiji za to mjesto)

2. pranje zuba je preporuceno/pohvalno jer je praksa poslanika a.s. (sunnet) pa tako i u ramazanu

Voyager
04-10-2006, 11:42 PM
Evo pitanje; Mene interesuje zasto su muslimani vecinom,cast izuzecima,(ne mislim da nisu i drugi) nezainteresovani za okolis, prirodu, te ekoloske probleme (kazem to prema politici islamskih zemalja, te ponasanju nasih BH "pravih" muslimana koji sve vjeruju, dobri, a briga ih sto je sve smece oko njih)?
Da li misle da to nije njihov problem, te da ce se Bog pobrinuti za sve?
Da li u Kur`anu ima neki ajet koji govori o cuvanju zivotne sredine?

Blahhh
05-10-2006, 12:18 AM
koncept islama vodi ka ocuvanju sredine jer je covjek dio iste i samim tim neraskidivo su povezani, pa i ovisni medusobno

problem je sto muslimani danas pate od par stoljeca stagnacije u svakom aspektu pa je i opca slika prilicna asinhrona

s vremenom ce doci do pomaka...samo to trazi vremena i mnogo promjena

kicho
05-10-2006, 12:21 AM
Evo pitanje; Mene interesuje zasto su muslimani vecinom,cast izuzecima,(ne mislim da nisu i drugi) nezainteresovani za okolis, prirodu, te ekoloske probleme (kazem to prema politici islamskih zemalja, te ponasanju nasih BH "pravih" muslimana koji sve vjeruju, dobri, a briga ih sto je sve smece oko njih)?
ocuvanje okolisa je briga (trebala bi biti) svih nas, kako muslimana tako i pripadnika svih drugih vjera...poguban je ovaj danasnji nemar prema okolini u kojoj zivimo...Bog nam je dao sve ovo kako bi to ocuvali, jer je to za nasu dobrobit, nase zdravlje.Ne moze se reci da su samo muslimani nezainteresovani za okolis koji nas okruzuje, to je pitanje covjecanstva uopste...sve sto nam Bog dao na ovome svijetu nije bez nekoga razloga, nasa stvar kako se prematome ophodimo, jer to zaista nama treba, ne Njemu...nas nemar ce nas samo ukopati...nadjem odredjenih ajeta pa ti ih postavim...

EdinSe
05-10-2006, 09:17 AM

"Koji god musliman zasadi drvo ili posije neku biljku, pa njihove plodove budu jele ptice, ljudi ili zivotinje, to ce mu se racunati kao sadaka" (Hadis, Buharija III:513)

Termini "okolina (okolis), ekologija, i sl.", su nastali u modernom dobu, pred narastajucom brigom za danasnje stanje prirode koja nas okruzuje.

Pažljivim iscitavanjem hadisa (dnevnika događaja iz Poslanikovog života) mozemo shvatiti da je on bio veliki zagovornik zastite covjekove sredine. Nastojacu da ne komentarisem previse, vec da navedem neke hadise, a oni su najbolji komentar na postavljena pitanja.

Muhammed a.s. priznaje cinjenicu da postoji samo jedan apsolutni Tvorac i da je covjek Njemu odgovoran za sve svoje postupke: "Allahu pripada sve sto je na nebesima i sto je na Zemlji i On sve zna" (Kur'an, 4:126). Zloupotreba bilo kojeg Njegovog stvorenja, bilo to zivo bice ili prirodni resurs je grijeh. Poslanik je smatrao da su sva Allahova stvorenja jednaka pred Allahom i vjerovao je da zivotinje, ali i zemljiste, sume i vode trebaju imati svoja prava.

Kur'an upozorava vjernike da ne budu arogantni, jer nisu bolji od drugih stvorenja. "Sve zivotinje koje po Zemlji hode i sve ptice koje na krilima svojim lete svjetovi su poput vas» (Kur'an, 6:38) "Stvaranje nebesa i Zemlje je sigurno vece nego stvaranje roda ljudskog, ali vecina ljudi ne zna» (Kur'an, 40:57).

Poslanik je vjerovao da svemir i sve stvoreno u njemu – zivotinje, biljke, voda, zemljiste – nije stvoreno za covjecanstvo, odnosno da ne bude zabune, covjeku je omoguceno da koristi resurse, ali ih on nikada ne moze posjedovati. Stoga islam dopusta posjedovanje zemljista, ali uz ogranicenja: vlasnik, naprimjer, moze posjedovati zemljiste samo ako ga upotrebljava; kada to prestane, mora se oprostiti od svoga posjedovanja.
Poslanik je priznavao covjekovu odgovornost pred Bogom, ali je uvijek zadrzavao poniznost. "Ako nastupi Sudnji dan, a neko od vas bude u ruci imao sadnicu i bude u stanju posaditi je prije nego sto on nastupi, neka je posadi!", Dakle, cak i kada su sve nade za covjecanstvo izgubljene, treba podrzati unapredjenje prirode.

"Zemlja mi je ucinjena mjestom obavljanja namaza i sredstvom ciscenja" (Hadis, Buharija, I:331). Ovim rijecima Poslanik naglasava nepovredivost zemljišta i tla, ne samo kao cistoga mjesta vec i kao sredstva za ciscenje. Tejemmum je simbolicno ciscenje prasinom (zemljom) u slucaju nepostojanja vode za abdest.

"Ko god oživi zamrlu zemlju (kultivira je), biće za to nagradjen." (Hadis)

"Od vode smo stvorili sve zivo" (Kur'an, 21:30) "Kazite vi Meni: Vodu koju pijete – da li je vi ili Mi iz oblaka spustamo? Ako zelimo, mozemo slanom da je ucinimo" (Kur'an, 56:68-70)

"Ako neko neopravdano ubije vrapca, a kamoli nesto vece, bice odgovoran pred Bogom" (Hadis iz zbirke MiSkatul-Mesabih)

Mogu ovdje da navedem jos dokaza, ali mislim da je i ovo dovoljno da se odgovori na postavljeno pitanje. A svi su Muslimani duzni da se u nacinu vodjenja svog zivota ugledaju na posljednjeg Bozjeg poslanika Muhammeda a.s.

Bucka
07-10-2006, 09:10 PM
2. pranje zuba je preporuceno/pohvalno jer je praksa poslanika a.s. (sunnet) pa tako i u ramazanu

S obzirom da sad ne mora gutati kaladont (ono-valja mi izdrzati do iftara, a posto kaladont nije hrana, ja cu to iskoristi :hehehehe: ) ma najbolje nek uzme misvak :rcain:

Soleil
08-10-2006, 01:13 AM
ma najbolje nek uzme misvak :rcain:ihhh kako to kod nas nabavit? nisam to nikad vidjela uživo,a pravo me zanima....:jumping:

Blahhh
08-10-2006, 01:20 AM
imas na par mjesta u sa. (oko begove posebno)

nista posebno..drvo cije je srediste gradeno od niti koje se daju rascvjetati i tako imaju funkciju cetkice
:)

zasto_pa_zato
08-10-2006, 04:49 PM
I ima ljuti okus, ali ugodan (bar meni) :D

Soleil
08-10-2006, 11:19 PM
imas na par mjesta u sa. (oko begove posebno)

nista posebno..drvo cije je srediste gradeno od niti koje se daju rascvjetati i tako imaju funkciju cetkice
:)
ali nema u ze
znam ja to ,sve su mi rekli...ali nisam vidjela uživo

Bucka
08-10-2006, 11:20 PM
Pa ima li negdje neko ko prodaje neke vjerske stvari, knjige, tespihe, Kur'ane oko dzamije ili negdje - pa pitaj ih za misvak, i kako se koristi...

instinktualac
16-10-2006, 03:18 PM
.... "Ako nastupi Sudnji dan, a neko od vas bude u ruci imao sadnicu i bude u stanju posaditi je prije nego sto on nastupi, neka je posadi!", Dakle, cak i kada su sve nade za covjecanstvo izgubljene, treba podrzati unapredjenje prirode.....

...a da se to primjenjivalo i u praksi u životu BiH muslimana..... zna se da je hercegovački sandžakbeg Ali aga Rizvanbegović, najvjerovatnije vođen ovim hadisom, uveo jedan propis da dvoje mladenaca ne mogu sklopiti brak dok ne donesu od mjesnog muhtara potvrdu da su zasadili po deset mladica i da su se primile....pravi zeleni ;) .....

instinktualac
16-10-2006, 03:25 PM
ali nema u ze

http://www.gadar.pl/miswak/mi1.jpg

...isto kao na ovoj reklami....;)

Soleil
17-10-2006, 12:24 AM
http://www.gadar.pl/miswak/mi1.jpg

...isto kao na ovoj reklami....;)
hvala...:)

kicho
19-10-2006, 09:17 PM
Zasto se halva pravi uoci noci Lejlet-ul-Qadr..znam da je to tradicija, ne znam zbog cega..jer dosta ljudi prkatikuje..takodjer i korijen tamjana se pali, zbog mirisa..

kicho
21-10-2006, 01:02 AM
Evo tek danas sam procitao da "RAMAZAN" znaci "gorjeti", jer grijesi onih, koji poste, i mole Allaha teala za oprost, u ovom mjesecu sagorjevaju i nestaju.

..covjek se uci dok je ziv..

ex no.1
21-10-2006, 03:39 PM
ali nema u ze
ako zelis donijet cu ti licno :car1:

Spam
21-10-2006, 11:20 PM
Evo tek danas sam procitao da "RAMAZAN" znaci "gorjeti", jer grijesi onih, koji poste, i mole Allaha teala za oprost, u ovom mjesecu sagorjevaju i nestaju.

..covjek se uci dok je ziv..

sve je to smiješno moj brate muslimani u Bih cekaju jednu noc kadr da cine ibadet a onda 364 dana žive ko majmuni nespominjujucu Allaha dz.š. kakv tamjaan kakve halve nema od tog ništa-

kicho
22-10-2006, 01:33 AM
sve je to smiješno moj brate muslimani u Bih cekaju jednu noc kadr da cine ibadet a onda 364 dana žive ko majmuni nespominjujucu Allaha dz.š. kakv tamjaan kakve halve nema od tog ništa-
kako koji muslimani, ja ne, mada si u pravu... ljudi mogu postiti na taj nacin, a da li ce im taj post Allah primiti kao dobro djelo, to On zna... bas veceras slusam nekoliko 'poznanika', koji mi govore da jedva cekaju sad Bajram da mogu se 'rahat' napiti, hm... kao da im znaci onda sto pili nisu za vrijeme Ramazana... ah koliko ljudi ne znaju, Boze dragi...

Dadan
22-10-2006, 12:28 PM
koncept islama vodi ka ocuvanju sredine jer je covjek dio iste i samim tim neraskidivo su povezani, pa i ovisni medusobno

problem je sto muslimani danas pate od par stoljeca stagnacije u svakom aspektu pa je i opca slika prilicna asinhrona

s vremenom ce doci do pomaka...samo to trazi vremena i mnogo promjena
Ovo je zanimljivo,interesuje me da li je uistinu u praxi moguce povuci tu neku liniju izmedju zdrave sredine i ekonomskog razvoja,recimo treba nam nafta,trebaju nam fabrike i sl,kako uistinu znamo da smo uspostavili taj dozvoljeni balans i postoji li taj balans nekako preciznije definisan islamom?
Da li bi to mogli tumaciti nesto kao:trebamo imati fabrike ali trebamo uraditi sve sto mozemo da ucinimo te fabrike manje stetnim za okolinu?

instinktualac
22-10-2006, 01:38 PM
Ovo je zanimljivo,interesuje me da li je uistinu u praxi moguce povuci tu neku liniju izmedju zdrave sredine i ekonomskog razvoja,recimo treba nam nafta,trebaju nam fabrike i sl,kako uistinu znamo da smo uspostavili taj dozvoljeni balans i postoji li taj balans nekako preciznije definisan islamom?
Da li bi to mogli tumaciti nesto kao:trebamo imati fabrike ali trebamo uraditi sve sto mozemo da ucinimo te fabrike manje stetnim za okolinu?

Pozdrav Dadane :waving:

....u islamu postoji šerijatsko pravilo: između dva zla biramo manje zlo....UN su donijele neke rezolucije o smanjenju zagađivanja....

.....ali šta'š kad ih ima koji ne žele da ih potpišu....kao što su Ameri npr. ....nisam mogao da ih ne spomenem jer ih hvale na jednoj drugoj temi.....

Dadan
22-10-2006, 11:48 PM
Pozdrav Dadane :waving:

....u islamu postoji šerijatsko pravilo: između dva zla biramo manje zlo....UN su donijele neke rezolucije o smanjenju zagađivanja....

.....ali šta'š kad ih ima koji ne žele da ih potpišu....kao što su Ameri npr. ....nisam mogao da ih ne spomenem jer ih hvale na jednoj drugoj temi.....
Veliki pozdrav,long time no see:)
Pretpostavljao sam da ima tako nesto ali nikad ono siguran pa reko da pitam,hvala na odgovoru.
Ameri ce potpisati samo ono sto je u njihovom interesu,ne bi me iznenadilo da postane akt terorizma i cuvanje okoline.

Blahhh
23-10-2006, 01:23 AM
u islamu, serijatu kao zakoniku, postoji ustanova "opceg dobra", el-masleha. u skladu sa principima opceg dobra i islamski vjerozakon tezi da se propagira zdravlje i dobrobit u nama & oko nas, a naustrb materijalne i drugih privremenih i diskutabilnih "dobiti"

ovo je pitanje za jedne zasebne teme i odlicno je naravno

||NeX||
26-10-2006, 07:00 PM
?*ta bi sa forumom? Nisam bio par dana i odjednom sve nestalo ...

kicho
26-10-2006, 07:06 PM
?*ta bi sa forumom? Nisam bio par dana i odjednom sve nestalo ...
pocelo se iz pocetka, postavljeni moderatori, novi izgled foruma, sve u nasu korist.. jeste steta zbog nekih prijasnjih tema, ali sta cemo, idemo dalje..

.. neka si se vratio, s' Bozijom pomoci, selam..

||NeX||
26-10-2006, 07:52 PM
A. selam. Hajde na khajr.

bulbul_islama
31-10-2006, 08:10 PM
Brate NeX imal` tebe tu. Mislila sam ti postaviti jedno pitanje, pa javi se ako si tu.

||NeX||
31-10-2006, 11:08 PM
Pa eto kad kad navratim. Bujrum postavi.

bulbul_islama
02-11-2006, 05:47 PM
Selam brate. Kako postupiti kada covjek zaboravi da li je npr. klanjao drugi rekjat ili ne. Znala sam odgovor prije, ali nije mi se odavno desilo da se zbunim u namazu. Jednom sam klanjala aksam i neznam jesam li klanjala drugi rekat ili ne. Nikako nisam mogla u tom trenu da se sjetim kako da postupim. Dali da klanjam drugi rekat ili da nastavim namaz do posljednjeg selama pa onda ustanem klanjat drugi rekat? Molim odgovor samo od brata NeX.

adisa.adi
02-11-2006, 07:55 PM
Selam brate. Kako postupiti kada covjek zaboravi da li je npr. klanjao drugi rekjat ili ne. Znala sam odgovor prije, ali nije mi se odavno desilo da se zbunim u namazu. Jednom sam klanjala aksam i neznam jesam li klanjala drugi rekat ili ne. Nikako nisam mogla u tom trenu da se sjetim kako da postupim. Dali da klanjam drugi rekat ili da nastavim namaz do posljednjeg selama pa onda ustanem klanjat drugi rekat? Molim odgovor samo od brata NeX.

Evo ja ću ti dati odgovor,nadam se da ce ti pomoc,ali cu dati opširno pa se ti nadi

Da bi se poznavali propisi sehvi-sedžde nužno je naučiti ruknove namaza i njegove vadžibe jer se propisi sehvi-sedžde upravo vezuju za njih. To je jedan od osnovnih razloga zbog čega treba poznavati razliku između namaskih radnji, ruknova, vadžiba i sunneta. Sehvi-sedžda je propisana u svim namazima osim na dženazi, prilikom sedžde tilaveta i sehvi-sedžde. Sehvi-sedžda se dijeli, obzirom na njene uzroke, na četiri vrste:

1. Kada klanjać doda neku radnju

•??*Ako doda neku radnju koja je od namaza kao što je peti rekat, tre_a sedžda, drugi ruku’ i sl. U tom slućaju klanjać če učiniti sehvi-sedždu nakon što preda selam na obje strane, to jeste predat če selam od namaza a zatim če ućiniti još dvije sedžde i ponovo predati selam bez ponavljanja tešehhuda. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je klanjao podnenamaz sa pet rekata pa su mu rekli: “Je li se namaz povećao? ” Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je odgovorio: “A zašto? ” na šta oni dodaše, “Klanjao si pet rekata!” Pa je ućinio dvije sedžde I predao selam.291

•??*Kada klanjać doda neku radnju koja nije od namaza kao što je koraćanje, oblaćenje, namještanje kape I turbana, ćešanje, obaziranje i sl. Ako ta radnja bude iz potrebe, neće mu pokvariti namaz makar izgledalo da je ućinio puno pokreta. Međutim, ako to uradi
bez nužde i potrebe, onda se gleda na kolićinu i velićinu te radnje, te da li je namjerno ili iz zaborava. Ako pokreti budu mnogobrojni i namjerni, namaz je pokvaren. Po preferijajućem mišljenju namaz če biti pokvaren ako radnja bude mnogobrojna pa makar i iz zaborava u tolikoj mjeri da onaj ko posmatra tog klanjača nema utisak da je on u namazu. Ako, pokreti budu mali makar i namjerni, takav postupak je pokuđen ali namaz je ispravan, s tim da če mu nagrada za namaz biti umanjena kao što je igranje sa satom ili nepotrebno češanje.

2. Kada klanja_ zaboravi neku namasku radnju

a) Zaborav namaskih ruknova
- ako je taj rukn poćetni tekbir, u tom slućaju klanjać nije ni stupio u namaz, te ga mora obnoviti;
- ako zaboravi neki drugi rukn u namazu, onda imamo tri situacije:

•??*Prva situacija: Kada klanjać se sjeti da je izostavio taj rukn tek onda kada je poćeo sa ućenjem na sljedećem rekatu. Onda je rekat na kojem je to zaboravio neispravan, a na njegovo mjesto če raćunati rekat u kojem se nalazi.

•??*Druga situacija: Ako klanjać se sjeti da je zaboravio neki rukn prije nego što poćne sa
učenjem El-Fatihe na narednom rekatu, tada če se vratiti da obavi taj zaboravljeni rukn i ponovit će sve radnje iza njega do novog rekata. Npr., na sedždi se sjetio da je zaboravio proućiti El-Fatihu, obaveza mu je da se odmah vrati na kijam, zatim proući El-
Fatihu, učini ruku, vrati se sa ruku’a i tek onda ode na sedždu i nastavi klanjati. Na kraju namaza će ućiniti sehvi-sedždu prije selama.

•??*Treča situacija: Kada se klanjač sjeti da je zaboravio neki rukn nakon što je predao selam. Ukoliko se sjetio toga neposredno poslije selama prije nego je izgubio abdest ili s nekim razgovarao nevezano za namaz, onda će klanjati jedan rekat koji će mu nadomjestiti propust i prije selama će ućiniti dvije sedžde. Međutim, ako se toga sjeti
nakon što je izgubio abdest ili razgovarao nevezano za namaz onda če obnoviti namaz.

b) Zaborav namaskih vadžiba

•??*Ako klanjač zaboravi vadžib onda se neće vraćati da ga nadoknadi, nego će samo ućiniti sehvi-sedždu prije selama. Dokaz za ovo je hadis od Abdullaha Ibn Buhajna: “Klanjao nam je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, dva rekata a zatim ustao na treći, nije sijedio, pa su i ljudi ustali za njim I klanjali. Kada je bio na kraju namaza, dok smo
čekali da preda selam, donio je tekbir i uradio dvije sedžde prije selama, a onda predao selam.”292

c) Zaborav namaskih Sunnet

•??*U tom slućaju neće činiti sehvi-sedždu, kao i u slučaju da doda neku radnju koja je inaće Sunnet u namazu, ali na drugim rekatima, kao da doda suru u četvrtom rekatu ili proući “subhaneke” na drugom rekatu.

2. Kada klanjač posumnja u namaz

Ukoliko klanjać posumnja da je nešto zaboravio od ruknova
ili vadžiba propis je sljedeći:

a) Kada klanja_ posumnja u broj rekata koji je klanjao, raćunat će da je klanjao manje, jer je u to siguran pa ako sumnja da li je klanjao dva ili tri rekata uzet će da je klanjao samo dva rekata I na kraju namaza će ućiniti sedždu prije selama. Pripovijeda se
da je jedne prilike, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, poslije drugog rekata, presko_ivši prvo sjedenje (et-tehijjatu), ustao direktno na treći rekat i da je prije selama ućinio sehvisedždu, dodavši kasnije: ”Kada neko od vas u namazu posumnja
da li je klanjao tri ili četiri rekata, neka odbaci sumnju tako što će za osnovu uzeti ono u što je siguran (a to je manji broj), a potom, prije selama, neka ućini sehvi-sedždu. Ako u takvom slućaju bude klanjao pet (umjesto četiri) rekata, to će mu biti šefa’at za njegov namaz, a ako bude klanjao četiri, tačno koliko i treba, to če ostaviti šejtana pokunjena nosa.”293

b) Ako klanjač posumnja da li je izostavio rukn. Tu imamo tri situacije:

•??*Prva situacija: Ako klanjać posumnja da je izostavio rukn na prethodnom rekatu, tad će rekat u kojem se nalazi raćunati umjesto prethodnog rekata u ćiju ispravnost sumnja.

•??*Druga situacija: Ako klanjać posumnja da je izostavio rukn na istom rekatu u kojem se trenutno nalazi, tada će se vratiti do toga rukna i obavit će ga kao i sve radnje poslije njega. Ovdje je postupak isti kao i kod izostavljanja nekih radnji u namazu, jer je osnovno pravilo u ovome da je u ono u što se sumnja kao da je i izostavljeno.
•??*Treća situacija: Ako se klanjaću pojavila sumnja nakon što je obavio namaz i izašao iz njega, u tom slučaju neće se obazirati na svoju sumnju.

4. Kada klanjać nije siguran da li je obavio rukn ili vadžib, ali preovladava mišjenje da ga je učinio

U tom slućaju klanjać će upotpuniti namaz prema tom preovladavajućem mišljenju i ućiniti če sehvi-sedždu poslije selama. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže:
“Kada neko od vas posumnja u namazu neka odabere ono što smatra ispravnijim (u drugoj predaji: “Neka odabere ono što je bliže istini”). Neka učini sehvi “sedždu.” 294 Kod Buharije još stoji: “… i neka učini sehvi sedždu poslije selama.”

NAPOMENA:
Pri ćinjenju sehvi-sedžde prije ili poslije selama nije potrebno ponovo ućiti “Et-Tehijatu” nego je ispravno neposredno poslije sehvi-sedžde predati selam kao što to bilježi Buhar.295
__________________________________________________ _______________
291¬Buhari, 1226 i Muslim, 571
292 Buhari 829, Muslim 570
293 Muslim 571
294 Muslim 572
295 Buhari 1228

||NeX||
02-11-2006, 09:12 PM

Evo Adisa je dala komplet odgovor. Znači ako je to poslije namaza sumnja, onda ništa ne treba. A ako je tokom namaza onda ideš na sigurniju varijantu tj. ako sumnjaš da si klanjala 2, a sigurna si da si jedan, onda uzimaš kao da si klanjala jedan i nakon selama onda ide sehvi sedžda.

Svako dobro i alejkumu selam

instinktualac
02-11-2006, 09:15 PM
NAPOMENA:
Pri ćinjenju sehvi-sedžde prije ili poslije selama nije potrebno ponovo ućiti “Et-Tehijatu” nego je ispravno neposredno poslije sehvi-sedžde predati selam kao što to bilježi Buhar.295
__________________________________________________ _______________
291¬Buhari, 1226 i Muslim, 571
292 Buhari 829, Muslim 570
293 Muslim 571
294 Muslim 572
295 Buhari 1228

...ovo možda treba konkretnije pojasniti....

adisa.adi
03-11-2006, 06:29 AM
Evo Adisa je dala komplet odgovor. Znači ako je to poslije namaza sumnja, onda ništa ne treba. A ako je tokom namaza onda ideš na sigurniju varijantu tj. ako sumnjaš da si klanjala 2, a sigurna si da si jedan, onda uzimaš kao da si klanjala jedan i nakon selama onda ide sehvi sedžda.

Svako dobro i alejkumu selam
Samo da kažem da nisam žensko nego muško :wacky:

adisa.adi
03-11-2006, 06:50 AM
...ovo možda treba konkretnije pojasniti....
Nerazumijem šta treba ovdje dodatno objasnit.Sve je jeasno znaći da se netreba da uci :

http://xs108.xs.to/xs108/06445/ETTEHIJJATU.png

“ET-TEHIJJATU LILLAHI VES-SALAVTU VET-TAJJIBATU.
ESSELAMU ALEJKE EJJUHEN-NEBIJJU VE RAHMETULLAHI VE BEREKATUHU.
ES-SELAMU ALEJNA VE ALA ´IBADILLAHIS-SALIHIN.
E?*HEDU EN L ILAHE ILLALLH VE E?*HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUH."

http://xs108.xs.to/xs108/06445/SALAVATE.png

“ALLAHUMME SALLI ‘ALA MUHAMMED. VE ‘ALA ALI MUHAMMED. KEMA SALLEJTE ‘ALA IBRAHIM.VE ‘ALA ALI IBRAHM INNEKE HAMDUMMEDŽID.ALLAHUMME BARIK ‘ALA MUHAMMED. VE ‘ALA ALI MUHAMMED. KEMA BAREKTE ‘ALA IBRAHIM. VE ‘ALA ALI
IBRAHM, INNEKE HAMIDUMMEDŽID”.

http://xs108.xs.to/xs108/06445/DOVA.png

“ALLAHUMME INN E’UZU BIKE MIN AZABI DŽEHENNEM, VE MIN AZABIL-KABR, VE MIN FITNETIL-MAHJA VEL-MEMAT,VE MIN ?*ERRI FITNETIL-MESHID-DEDŽDŽL”

Znaći da smo ovo proucili jednom netrebamo dvaputa nego samo da predamo selam.

instinktualac
03-11-2006, 10:03 AM
Nerazumijem šta treba ovdje dodatno objasnit.Sve je jeasno znaći da se netreba da uci :

“ET-TEHIJJATU LILLAHI VES-SALAVTU VET-TAJJIBATU.
ESSELAMU ALEJKE EJJUHEN-NEBIJJU VE RAHMETULLAHI VE BEREKATUHU.
ES-SELAMU ALEJNA VE ALA ´IBADILLAHIS-SALIHIN.
E?*HEDU EN L ILAHE ILLALLH VE E?*HEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUH."

“ALLAHUMME SALLI ‘ALA MUHAMMED. VE ‘ALA ALI MUHAMMED. KEMA SALLEJTE ‘ALA IBRAHIM.VE ‘ALA ALI IBRAHM INNEKE HAMDUMMEDŽID.ALLAHUMME BARIK ‘ALA MUHAMMED. VE ‘ALA ALI MUHAMMED. KEMA BAREKTE ‘ALA IBRAHIM. VE ‘ALA ALI
IBRAHM, INNEKE HAMIDUMMEDŽID”.

“ALLAHUMME INN E’UZU BIKE MIN AZABI DŽEHENNEM, VE MIN AZABIL-KABR, VE MIN FITNETIL-MAHJA VEL-MEMAT,VE MIN ?*ERRI FITNETIL-MESHID-DEDŽDŽL”

Znaći da smo ovo proucili jednom netrebamo dvaputa nego samo da predamo selam.

.....kažem zato što se češće može sresti ovakvo objašnjenje....i to još boldirano...i primijetio sam da većina kod nas praktikuje ovakvo činenje sehvi sedžde.....

Kako se čini sehvi sedžda ?

Sehvi sedžda se čini tako što nakon selama na desnu stranu učinimo kao u namazu dvije sedžde, a zatim proučimo Ettehijjatu, salavate i dovu te predamo selam

http://islam.dzemat.org/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=604

....mada ima i ovo....

Tešehhud

Kaže Jusuf ibn Abdullah El-Ahmed (predavač na Islamskom univerzitetu u Rijadu): «Kada klanjač učini sehvi-sedždu poslije selama, ponovo će predati selam i neće učiti teššehhud, prema ispravnijem mišljenju islamskih učenjaka. Da je tako uče nas mnogobrojni vjerodostojni hadisi koji govore o sehvi-sedždi; ni u jednom od tih hadisa se ne spominje da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, učio tešehhud i da je naredio drugima da ga uče. ?*to se tiče hadisa Imrana ibn-Husejna: «Kada je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, jedne prilike klanjao i zaboravio nešto u namazu, učinio je dvije sedžde, proučio tešehhud i predao selam.», on ima status šaz-hadisa (hadis čiji se tekst razlikuje od teksta povjerljivijih prenosilaca od prenosioca koji je njega prenio), samo je Eša's ibn Abdulmelik od Ibn-Sirina prenio riječi «zatim je proučio tešehhud», dok su ostali povjerljivi prenosioci prenjeli od Ibn-Sirina isti hadis bez ovog dodatka.» («El-Bejan», br 173, str. 12)

Rekao je hafiz Ibn-Hadžer: «Ovaj hadis je slab prema mišljenju Bejhekija, Ibn-Abdulberra, i drugih. Svi oni su konstatovali da se radi o grešci i da je predaja Eš'asa ibn Abdulmelika suprotna predajama povjerljivih prenosilaca hadisa, koji su takođe prenijeli ovaj hadis od Ibn-Sirina. Ono što je sigurno sačuvano i zapamćeno jeste predaja od Imrana ibn-Husejna u kojoj se ne spominje teššehhud; to potvrđuje i predaja koju je zabilježio Siradž preko Selemata ibn-Alkame. Kaže Seleme ibn-Alkame: «Pitao sam Muhammeda ibn-Sirina: «Da li je propisano učenje tešehhuda pri sehvi-sedždi?», na što mi je on odgovorio: «Nisam čuo takvo nešto.» («Fethul-bari», 2/97.).

http://www.studio-din.com/modules.php?name=News&file=print&sid=245

bulbul_islama
03-11-2006, 05:41 PM
Selam
Ako klanjamo u dzematu za imamom, pa ucinimo gresku za koju bismo trebali uciniti sehvi sedzdu, da li treba uciniti sehvi sedzdu? Napominjem, rijec je o namazu u dzematu.
Da vas Allah nagradi. Postavljam pitanja na koja i sama znam odgovor, ali zelim da pokrenem ovu temu i da oni koji neznaju, nauce. A takvih ima puno. Vecina naroda, ako se zbuni u namazu, ostavlja cijeli namaz i ponavlja sve iz pocetka, te neznaju da li uopste postoji nacin kako da se koja greska ispravi. Da vas Allah nagradi unaprijed, i molim da postavite odgove sa argumentima, ako je moguce. Selam

ritam
08-11-2006, 07:33 AM
Imam knjigu Kuran.Imam i druge svete knjige, Bibliju idr.
Kada uzmem Kuran u ruke osjetim nešto jako sveto i nekakv strah i jezu u pozitivnom smislu.
?sto mi se događa? Ponekad pjevam i slavim Alaha, iako ne znam ništa o tome. I budem sretna dok to radim.
Da li to znači da postoji nešto što ne znam a treba da znam.

ritam
08-11-2006, 03:18 PM
Prijatelji forumaši, molim vas da mi odgovorite što vas upitah. Meni je to jako važno.:nice2:

kicho
08-11-2006, 04:08 PM
Imam knjigu Kuran.Imam i druge svete knjige, Bibliju idr.
Kada uzmem Kuran u ruke osjetim nešto jako sveto i nekakv strah i jezu u pozitivnom smislu.
?sto mi se događa? Ponekad pjevam i slavim Alaha, iako ne znam ništa o tome. I budem sretna dok to radim.
Da li to znači da postoji nešto što ne znam a treba da znam.
Kada citas, bilo to Kur'an, Biblija, Tora, prvo operi tijelo, uzbi abdest, da nisi dzunub, a zatim pristupi citanju Knjige.. u ovom slucaju Kur'ana, isto uradi, zamoli Boga da ti pomogne pri citanju, da shvatis ono sto citas, to iskreno uradi, a ne onako iz zafrkancije ili dosade.. Kur'an i jeste svet tako da je to normalno.. nikakvog straha niti jeze nema, osim straha u Boga..
preporucujem ti prvo da procitas i shvatis Ilmihal, ili Talimul islam, za pocetak.. da stvoris neke osnove prvo..

instinktualac
08-11-2006, 04:30 PM
...Kada uzmem Kuran u ruke osjetim nešto jako sveto i nekakv strah i jezu u pozitivnom smislu.....

" Muhammeda Ikbala je njegov otac tri godine svako jutro iza sabaha pitao:”Sine šta to radiš”?!
Muhammed Ikbal je sa čuđenjem stalno odgovorao:”Čitam babo Kur’an”, dok ga jedne prilike ne upita:”Babo, zašto ti mene svako jutro pitaš šta radim, kad vidiš da čitam Kur’an”?! Babo mu odgovori:”Sine, ja vidim da ti čitas Kur’an, ali hoću da provjerim jesi li svjestan šta radiš. Hoću da čitas Kur’an kao da je tebi objavljen”!
Razmislimo samo o slijedećim Allahovim riječima:“I Mi smo vam objavili Knjigu, u njoj se vi spominjete, (u njoj se o vama govori), zar ne razumijete”!? (el-Enbija, 10. ajet).
Učio je i kad dodje do Allahovih riječi:”Mu’mini su već spaseni, oni koji su u svojim namazima skrušeni, i koji ono što ih se ne tiče izbjegavaju, i koji zekat izvršavaju” (el-Mu’minun, 1-4. ajeta), reče:”Allahu moj, mene ovdje nema”!
Zatim je naišao na narod koji Allah opisuje riječima:”I robovi Milostivoga, koji po Zemlji dostojanstveno hodaju, a kad im se džahili obrate, oni kazu: “selam”. (el-Furkan, 63. ajet). Zastade i reče:” Allahu moj, ni ovdje sebe ne nalazim. Ja sam mnogo manji od ovih”!
Potom je učeći naišao na opis čestitih za koje Allah kaze:”Bokovi njihovi postelje izbjegavaju i oni Gospodara svoga iz straha i iz želje mole…”. Razmisli pa reče:”Allahu, ja sebe ni medju ovima ne nalazim”.

Nastavio je prevrtati sahife Kur’ana, pa naiđe na one koje Allah opisuje suprotnim svojstvima:”Sta vas je dovelo u Sekar? Oni rekoše:”Nismo bili od onih koji namaz obavljaju, i nismo hranili siromaha, i upuštali smo se sa besposlenima, i nijekali smo Sudnji dan, sve dok nam smrt nije došla”. (el-Mudessir, 42 – 47. ajet). Strese se od straha i reče : »Allahu, molim Te da me sačuvaš od ovih, ali gdje sam ja, gdje je moj opis”?!

Prevrtao je tako stranice, prevrtao i naiđe na Allahove riječi : »Ima i drugih koji su grijehe svoje priznali, i koji su dobra djela sa lošim djelima izmješali, njima će možda Allah oprostiti, jer Allah prašta i samilostan je » ! (et-Tewbe, 102. ajet). Zadrhta i reče : »Allahu moj, ovdje sam ja, ovdje sam ja » ! "

ritam
08-11-2006, 04:54 PM
Hvala vam puno!. Cijeli dan se pitam kako da započnem.Odakle da krenem. Sve što znam, to je da se probudila ljubav i da osjećam snagu i svetost Alaha. Imate li kakav link da se pripomognem. :wave:

ritam
08-11-2006, 04:59 PM
Ne znam ali ću naučiti. Nitko se nije naučen rodio.

miko
08-11-2006, 05:01 PM
I ti neki musliman?
Nisi jos naučio kako se Allah piše???
kill yourself...

kicho
08-11-2006, 05:02 PM
Hvala vam puno!. Cijeli dan se pitam kako da započnem.Odakle da krenem. Sve što znam, to je da se probudila ljubav i da osjećam snagu i svetost Alaha. Imate li kakav link da se pripomognem. :wave:
na ovome P/RELIGIJA imas otvorenu temu na kojoj su postavljani linkovi stranica sa Islamskim sadrzajem..

http://forum.bihnet.ba/showthread.php?t=18408

.. sa srecom ti bilo..

ritam
08-11-2006, 05:03 PM
Kada citas, bilo to Kur'an, Biblija, Tora, prvo operi tijelo, uzbi abdest, da nisi dzunub, a zatim pristupi citanju Knjige.. u ovom slucaju Kur'ana, isto uradi, zamoli Boga da ti pomogne pri citanju, da shvatis ono sto citas, to iskreno uradi, a ne onako iz zafrkancije ili dosade.. Kur'an i jeste svet tako da je to normalno.. nikakvog straha niti jeze nema, osim straha u Boga..
preporucujem ti prvo da procitas i shvatis Ilmihal, ili Talimul islam, za pocetak.. da stvoris neke osnove prvo..

Gdje mogu naći to što si preporučio, ima li to na internetu, ili može da se kupi?

kicho
08-11-2006, 05:04 PM
I ti neki musliman?
Nisi jos naučio kako se Allah piše???
kill yourself...
@miko, ako mozes pomozi mu, ako ne, onda nemoj mu odmagati..

ritam
08-11-2006, 05:06 PM
EVO GA. Našla sam. Snalazim se polako. Neću vas više zamarati.

kicho
08-11-2006, 05:08 PM
Gdje mogu naći to što si preporučio, ima li to na internetu, ili može da se kupi?
ovdje imas dosta islamskih stranica i treba da imaju osnove islamskog ucenja, samo malo protabiri i naci ces, vjeruj..
http://forum.bihnet.ba/showthread.php?t=18408

ja sam dosta sadrzaja nalazio na dzemat.org i sehur.net, u njihovoj arhivi i forumima..
SRETNO

ritam
08-11-2006, 05:09 PM
I da znate, nisam SPAM i žao mi je što tako dočekujete nas koji želimo saznati, jer nas srce vuče. Mogla bih se zapitati kako to , poznajete Sveblagoslovljenoga, znate kako se piše Njegovo Presveto Ime, a onoga tko želi naučiti izrugate. Opraštam vam, iako sam jako tužna. Nema veze, bar sam nešto pronašla. Upravo slušam što mi je navedeno za početak.

To velim onome tko kaže da sam spam.

Blahhh
10-11-2006, 12:35 AM
@ritam

ako si u sarajevu imas spomenutu literaturu u knjizarama pored Begove dzamije

vjerujem da se ista moze naci i putem online kupovine recimo u Interliberu

ritam
10-11-2006, 07:34 AM
@ritam

ako si u sarajevu imas spomenutu literaturu u knjizarama pored Begove dzamije

vjerujem da se ista moze naci i putem online kupovine recimo u Interliberu

Nisam iz Sarajeva, iz Hrvatske sam i već se raspitujem gdje mogu naći ljude koji njeguju Islam, bliže mog mjesta. Skinula sam sa neta dosta materijala, imam Kuran, pa ću polako korak po korak. Iznutra doživljavam promjene i voljela bih imati nekoga s kim o tome popričati.

Sinoć mi je kolega iz Zagreba poslao tekst: TARIQA. Da li možda nešto više znate o tome? Hvala, i lijep pozdrav:computer:

Blahhh
10-11-2006, 06:42 PM
Nisam iz Sarajeva, iz Hrvatske sam i već se raspitujem gdje mogu naći ljude koji njeguju Islam, bliže mog mjesta. Skinula sam sa neta dosta materijala, imam Kuran, pa ću polako korak po korak. Iznutra doživljavam promjene i voljela bih imati nekoga s kim o tome popričati.

Sinoć mi je kolega iz Zagreba poslao tekst: TARIQA. Da li možda nešto više znate o tome? Hvala, i lijep pozdrav:computer:

tariq je put, pravac na ar. jeziku

obicno se odnosi na pravce u sufizmu, misticnom tumacenju islama

ako ti mogu pomoci na neki nacin izvoli javi mi na pp i ostat cemo u kontaktu

instinktualac
10-11-2006, 10:32 PM
.....ako ti mogu pomoci na neki nacin izvoli javi mi na pp i ostat cemo u kontaktu

....i ja sam raspoložen za pomoći....ono što je u granicama mojih mogućnosti....usput....na ovom forumu ima svašta pa neke stvari uzimaj sa rezervom....bar dok ne proširiš znanje o ovome što je predmet tvog interesovanja......

Blahhh
10-11-2006, 11:38 PM
potpuno se slazem sa kolegom malcolmom (forum kao forum je otvoren medij)

uzgred moram iskoristiti priliku da ti i ovako javno sugerisem da i njegovu pomoc prihvatis svesrdno-zaista ima moje pune preporuke sto radi znanja koje posjeduje, sto radi shvatanja koje iskazuje na ovom nasem malom cyber prostoru, bez laskanja...

;)

kicho
19-12-2006, 05:16 PM
ukoliko neka osoba ne moze otici na Hadzdz, moze li neka druga osoba to uciniti u njeno ime... jer koliko znam ta osoba moze da se opravda udijeleci sadaku i slicne stvari...

Sehara
19-12-2006, 06:09 PM
potpuno se slazem sa kolegom malcolmom (forum kao forum je otvoren medij)

uzgred moram iskoristiti priliku da ti i ovako javno sugerisem da i njegovu pomoc prihvatis svesrdno-zaista ima moje pune preporuke sto radi znanja koje posjeduje, sto radi shvatanja koje iskazuje na ovom nasem malom cyber prostoru, bez laskanja...

;)

Čovjek se slaže sam sa sobom, e svasta. Vec duže vrijeme se logujes s iste ip i dva username Blahhh i malcolmx

instinktualac
19-12-2006, 07:36 PM
Čovjek se slaže sam sa sobom, e svasta. Vec duže vrijeme se logujes s iste ip i dva username Blahhh i malcolmx

...evo ja tražim od moderatora da ovo provjere i kažu javno jer je ovo vrijeđanje članova foruma.....u ovom slučaju Blahhha i mene....mada pretpostavljam da stariji članovi su primijetili očiglednu razliku (@Blahhh nisam komparirao pamet i ljepotu :mrgreen: )...posebno oni koji posjećuju i BiH Forum......

Blahhh
19-12-2006, 10:02 PM
8) koja paranoja (...i ne bi mu mrsko registrovati se maksuz)

Bucka
19-12-2006, 10:29 PM
Ako čovjek želi nešto, a ne vidi baš povoljne predznake u bliskoj buducnosti, i onda pomisli da je tako hajr... je li mu bolje odustati i li drzati se one da dova mijenja sudbinu, a da je to trenutno samo iskusenje ili neki znak??? :roll:

albin_bin
23-12-2006, 01:49 PM
Evo jedno pitanje,interesuje me kako muslimani koji žive u skandinavskim zemljama(Svedska,Norveška,Finska) poste za vrijeme mjeseca ramazana kada se desi da dan(dnevna svjetlost) traje 6 mjeseci?Ja koliko shvatam post traje od izlaska do zalaska sunca.Da li se oni prilagode nekom centralno-evropskom vremenu ili...?
to pitanje postavi na zabranjeno reklamiranje drugih stranica/foruma ili jesi li ti procitao pravila foruma

BazOOka a.k.a. niko
23-12-2006, 05:21 PM
ukoliko neka osoba ne moze otici na Hadzdz, moze li neka druga osoba to uciniti u njeno ime... jer koliko znam ta osoba moze da se opravda udijeleci sadaku i slicne stvari...

MOze za tebe druga osoba to obavit neznam kako se zove ali uglavnom moze ti uradit to!

šaon_faoner
27-12-2006, 12:22 PM
Odgovor na ovo pitanje je, Može ! Ta osoba se zove Bedell (zamjenik). Neophodno je da je to več obavila i za sebe, znači da je več Hdžija !

šaon_faoner
27-12-2006, 12:28 PM
Muslimani koji žive u tim zemljama ,na krajnjem sjeveru, određuju se po najbližoj južnoj tačci gdje je dnevna izmjena dana i noći !

instinktualac
27-12-2006, 11:20 PM
Ovo je bilo niskohttp://clubvibes.info/datas/users/1-lol.gifhttp://clubvibes.info/datas/users/1-lol.gifhttp://clubvibes.info/datas/users/1-lol.gif

...e baš me interesuje kako si ti skont'o....namjerno sam to napisao da je razlika u stilu i da se ne bi pomislilo da sam mislio na te boldirane razlike što je irelevantno u ovom slučaju.....a ono svakako da postoje i te razlike.....

Bucka
04-01-2007, 02:48 PM
Ako čovjek želi nešto, a ne vidi baš povoljne predznake u bliskoj buducnosti, i onda pomisli da je tako hajr... je li mu bolje odustati i li drzati se one da dova mijenja sudbinu, a da je to trenutno samo iskusenje ili neki znak??? :roll:

a sto nece niko meni da odgovori? :cry:

kicho
04-01-2007, 04:14 PM
uprostila si pitanje... de malo konkretnije i podrobnije nam reci... mozes nam ponuditi i primjer... jer pitanja slicna tvome cesto i nisu u pretjeranoj vezi sa vjerom, nego cesto su i javna svakodnevnica, nas obicaj ili intuicija i praksa kako nesto uraditi, je li bolje tako i slicno...

kicho
18-01-2007, 06:02 PM
odgovoreno, djelimicno...

kicho
18-01-2007, 06:03 PM
sta znaci Ummah ... spominje se u pjesmama "Soldiers of Allah", a tice se Islama... pretpostavljam sta znaci, ali ipak sam skeptican...

instinktualac
18-01-2007, 06:06 PM
sta znaci Ummah ... spominje se u pjesmama "Soldiers of Allah", a tice se Islama... pretpostavljam sta znaci, ali ipak sam skeptican...

....isto što i ummet....

kul sum
18-01-2007, 08:02 PM
strasno je lijepo cuti da se osobe koje nisu u islamu interesuju za islam.

Ako nije problem da kazes sta si,kojoj vjeri pripadas?i odakle dodir i interesovanje za islam?(ritam)

Da ti Allah pomogne!

kicho
18-01-2007, 10:42 PM
strasno je lijepo cuti da se osobe koje nisu u islamu interesuju za islam.

Ako nije problem da kazes sta si,kojoj vjeri pripadas?i odakle dodir i interesovanje za islam?(ritam)

Da ti Allah pomogne!
a koga pitas...

Blahhh
18-01-2007, 10:47 PM
svetog savu (imas u zagradi :mrgreen: )

kul sum
18-01-2007, 10:50 PM
a koga pitas...

hehe pitam RITAM.Posto se djevojka interesuje za islam,a predpostavljam da ti pripadas islamu:mrgreen:

PaBlO_EsCobaR
18-01-2007, 11:01 PM

Moguce je ovo 100%. Bio sam svjedok jednom slicnom dogadjaju, Naravno, ti finansiras osobu koja obavlja Hadz za tebe

Blahhh
18-01-2007, 11:10 PM
nema "iskupljenja" za hadzdz..moguce je ako covjek nije kadar sam uciniti hadz da ovlasti, odnosno posalje osobu koja ce to uciniti umjesto njega...tzv. bedela

takodje i posthumno za roditelje i bracu/sestre npr.

NM156
10-02-2007, 12:26 PM
Mene zanima da li je istina da se po islamskim zakonima homoseksualci kaznjavaju smrcu? Ovo sam svojevremeno cuo u razgovoru sa nekim vehabijama, cak su i govorili da su oni sami "pozvani" da izvrse egzekuciju...

Izvinjavam se ako je pitanje vec bilo postavljeno...

Aaber
10-02-2007, 03:13 PM
Mene zanima da li je istina da se po islamskim zakonima homoseksualci kaznjavaju smrcu? Ovo sam svojevremeno cuo u razgovoru sa nekim vehabijama, cak su i govorili da su oni "poznavni" da izvrse egzekuciju...

Izvinjavam se ako je pitanje vec bilo postavljeno...

prvo se salju na lijecnicki tretman, i ako i poslije toga na tome JAVNO insistiraju, onda, nazalost...

ex no.1
05-03-2007, 12:41 PM
prvo se salju na lijecnicki tretman, i ako i poslije toga na tome JAVNO insistiraju, onda, nazalost...
cuj nazalost?
Islam kao i sve ostale svjetske religije kao krscanstvo, judaizam, pedere odnosno homosexualce kaznjavaju smrcu i to je jasno i smijesno mi ovo: meni vehabije rekle, kakve to veze ima jer pitaj bilo koga iz IZ u BiH ili svijetu kakva je kazna za homosexalce ne moze reci drugacije do kazna smrcu.
a sad nacin izvrsenja i dokazivanja je sasvim drugo pitanje i ta skupina ili pojedinac ne moze izvrsiti pogubljenje bez sudskog naloga i pravednog sudjenja sa valjanim dokazima(svjedoci, materijalni dokazi, prizanje i ostalo).

black_engine
09-03-2007, 03:10 PM
Vjerovatno odavno, a poslije vec izlizanog 11. septembra, bez sumnje, zapadni analiticari islam vide, gotovo iskljucivo kao sinonim za prijetnju, te je vjerovatno stoga , najcesce pominjan kao prepreka razvoju liberalne demokratske misli..te kao vjerski obrazac(nazovimo ga tradicionalistickim) nekompatibilan sa modernim svijetom..bez sposobnosti za osavremenjivanje..inhibitor znanosti. i on kao takav (arhaican i neprilagodljiv) se predstavlja jednim od cinilaca problema neke regionalne sigurnosti, pri cemu je proklinjan kao prepreka i prijetnja svjetskom poretku na nacin kako ga poimaju Washington,London,Paris...itd. Ta cinjenica je uocljiva u cijelom nizu analiza koje se ticu npr. Srednjeg Istoka, Perzijskog zaliva..Kavkaza..i naravno Balkana, pri cemu mnogi tvrde da su drzave, ne neophodno sa vecinskim muslimanski stanovnistvom, ali potrebno sa kriticnom masom muslimana, cesto u raskoraku sa nekim globalnim agendama. Negdje procitah da tokom nekoliko stoljeca, muslimansku politicku misao je oblikovao susret sa Zapadnom politickom dominacijom. I mislim da je najveci dio tog negativnog "imagea" temeljen je na siromasnim analizama, i na pogresnim interpretacijama sustine prirode islama(ekstremne prezentacije islama u zapadnim medijima, posebno probrane slike nasilja izaziva upravo zeljeni efekat)

Situacija u Bosni, jedinoj balkanskoj i evropskoj zemlji sa vecinskim muslimanski stanovnistvom je jedna od najkompliciranijih koje su uopce zamislive. Ovo je vrijeme u kojem islam ima samo jedno lice..lice terorizma, radikalizma, primitivizma..i sta vec ne..u kojem ni sami muslimani ne razaznaju sta je istinska poruka objave i dolaska Poslanika s.a.w.s....u kojem u unutarnji neprijatelji opasniji od vanjskih....

Ima li islam lice koje je u stanju ponuditi kao odgovor na vlastite unutarnje, gotovo nepomirljive podjele, kao i izazove koje pred njega stavlja savremeni svijet i njegovi vlastiti trendovi?

Blahhh
09-03-2007, 03:21 PM
rjesavanjem problematike autoriteta u islamu rijesit ce se i ovo pitanje

kicho
09-03-2007, 03:28 PM
Ima li islam lice koje je u stanju ponuditi kao odgovor na vlastite unutarnje, gotovo nepomirljive podjele, kao i izazove koje pred njega stavlja savremeni svijet i njegovi vlastiti trendovi?
ima... polahko, ovaj period je vec najavljivan, a onaj ko cita Kur'an i sunnet zna o cemu pricam... ovo nije nista, jos dosta laznih poslanika ima da se javi, pokusa narod zavarati, jos dosta mudziza treba da se obistini, i Bog samo zna cega sve... sve prolazi, sve se mijenja...

Fudonix
09-03-2007, 08:31 PM
Ma ja mislim da nije sve bas tako negativno kako mi kazemo ima i mnogo dobroga...samo upravu ste svi zlatno doba Islama nije... to je davno bilo... al eto bit ce valjda bolje... inshallah...
Ja mislim da je kljucn problem kao sto je cini mi se Blahhh rekao "autoritet" da pocnemo u porodici ne zna se ko je autoritet... nit smo mi dostojanstveni ne sljedi se cestit i iskren vodza napr. Imam... i trenutno su glupi ljudi na vlasti i skoro na svim vaznim mjestima a toj preznak kejametskoga dana...
Kada naucimo da sljedimo svog cestitog leader-a kao oca, muza, imama itd... onda ce se mnogo promijeniti...

black_engine
09-03-2007, 10:14 PM
Ma ja mislim da nije sve bas tako negativno kako mi kazemo ima i mnogo dobroga...

Samo to dobro se i ne primjeti od mase negativnih stvari koje se nabildavaju svaki dan...ono je u isceznucu..nazalost

kicho
10-03-2007, 01:18 AM
Kada naucimo da sljedimo svog cestitog leader-a kao oca, muza, imama itd... onda ce se mnogo promijeniti...
leadera ? ... lider mi je Kur'an i sunnet, samo treba ga znati slijediti, razumjeti, srcu prihvatiti... a uspjeh je neminovan... zato se ne obazirem na vase prepirke o vehabijama, laznim poslanicima/prorocima, a on je istinu Silan i Svemoguc... prasta i Samilostan je... to mi je utjeha u ovo gluho doba...

ex no.1
10-03-2007, 05:27 AM
Samo to dobro se i ne primjeti od mase negativnih stvari koje se nabildavaju svaki dan...ono je u isceznucu..nazalost

Islam je jasan i vec nudi odgovor ostalo je do nas muslimana, ne mozemo krivit druge za nase stanje niti za ovu masu negativnih stvari koje se nabiladavaju svaki dan.... kad se mi kao zajednica vratimo islamu i prakticno to potvrdimo onda mozemo ocekivat da nas drugi postuju i sigurno da s manje smjelosti cine ovakve nebuloze koje vidjamo skoro svaki dan a Allah nam obecava pobjedu ako budemo vjernici i dao nam je slavu a to je Kuran pa sta cekamo ?!? cudo?!?
poznati ajet iz sure bekara: "Allah nece izmijeniti stanje jednog naroda dok on ne izmijeni sebe"
dakle sta cekamo? krenimo od sebe, svojih bliznjih, svojih prijatelja i poznanika pa cemo sigurno Allahovom voljom okusit plodove svog truda!

Fudonix
10-03-2007, 09:18 AM
Slazem se sa svim sto ste vas dvojca rekli.
Ja sam samo htio reci da ako nam Imam uputi na jednu stvar ili nesto sto je u skladu sa kur'anom i sunnetom onda g treba slijediti...htio sam samo reci da dosta ljudi i kad danas Imam nes kaze...oni ja sta on zna...pa ovo ono...
Nazalost ne zna svako Kur'an citati nit svako danas uzima tefsir ili prevod pa da razumije...a ako to neko drugi na lijep i ispravan nacin radi onda ga treba slusati i dobro saslusati...

Al upravu ste, treba kod sebe poceti i kod najblizih...bit dobar primjer drugima i to ce imati pozitivan uticaj na druge...
Nama ne treba vise dzamija ili nesto tako... mi moramo ljude izgraditi kao sto je to prvo poslanik s.a.v.s. uradio prije nego sto je i jednu dzamiju izgradioo...a najbolje da svako sebe pokusa izgraditi...

moglo bih se dugo pricati o ovome al eto...
Uglavnom je jasno zasto je stanje danas kako jesta, zato sto smo se udaljili od Sunneta i Kur'ana...

black_engine
11-03-2007, 12:25 PM
Islam najstrozije osudjuje svaku nepravdu, nasilje i teror. Oni su sasvim strani islmau. On propovijeda mir i ljubav medju ljudima. Allah dz. s. u Kur'anu poziva da se cini dobro, pa i da se na zlo odgovara dobrim. Allah dz.s. poziva na strpljenje i oprastanje, zahtjeva pravdu i postivanje ljudskih prava, poziva ljude da otklanjaju nesuglasice i nerazumijevanja.Poziva da se sa sljedbenicima prethodnih Objava raspravlja na najljepsi nacin. ON zabranjuje agresivnost i izazivanje sukoba, ali dopusta odbranu inima koji su napadnuti. Poziva grjesnika da ne gube nadu u milost Njegovu i oprost grijeha.

Kakav divan polozaj u svietu ima covjek po islamskom ucenju, najbolje i najvjernije govori Kur'anski ajet prema kojem je covjek uzdignut na stepen Allahovog halife(namjesnika) na zemlji sa najuzvisenijim i najplemenitijim zadacima. Poslije ovih istinitih i nepobitnih cinjenica na jasno vidjelo izbija sva bijeda onih ljudi koji pokusavaju lazima i obmanama optuziti islam, kao izvor nasilja i zla. Oni ne znaju, ili nece da znaju, da je Bozija rijec kroz citavu historiju covjecanstva od Adema a.s. pa do Muhammeda s.a.w.s., pozivala ljude na usvajanje i pobjedu najvisih moralnih i duhovnih vrjednosti, a ne na poraz nepravde i nasilja.

Put koji vodi do ovih ciljeva obasjan je Allahovom svjetloscu..i sve lazi zlonamjernih ljudi da je islam ideja mrznje i nasilja, pretvaraju se u prah.
Allahovo svjetlo i istinu o islamu, niko i nikada nece moci zastrti, kao sto se svjetlost sunca ne moze dlanom pomraciti!

galatasaray
30-03-2007, 10:03 PM
Pa to ti vodi porijeklo jos od Musa a.s. kad je jeo koru od drveta da bi mu bio ljepsi zadah iz usta kad bi razgovarao sa Uzvisenim, pa je zbog tog cina morao da posti jos 10 dana a vec je postio 30, a zasto?
Zato sto Allah dž.š. voli vise zadah postaca nego miris miska. To je vjerovatno zbog toga,slijed logike. Ali naravno da se mogu prati zubi, samo pazi da ti voda ne ode u grlo.

kicho
01-04-2007, 05:21 PM
slavite li mevlud, naravno vjernici znaju u kojem kontekstu govorim "slavite li"... iskreno, ni sam ne mogu siguran biti za sve to... tim vise jer mevlud nisu praktikovali ni ashabi Poslanikovi a.s. ... ovo kazem jer je receno:

‘Ummet će se podijeliti u sedamdeset tri grupe, od kojih će samo biti spašeni oni koji slijede moj i mojih ashaba put.’

... misljenja su podijeljena... a Allah najbolje zna...

black_engine
01-04-2007, 05:44 PM
Hazreti pejgamber Muhammed, alejhisselam, rodio se 12. rebi’ul-evvela lunarnog kalendara, u julijanskoj godini 571. Desilo se to u mjesesu aprilu solarne godine. Hazreti Amina rodila ga je u porodicnoj kuci, u mahali familije Benu Hasim, kojoj pripada i Allahov Poslanik, a.s. Mahala i sama kuca nalaze se oko 500 metara sjeveroistočno od Kabe. Najstariji izvor u kojem se spominje javno obiljezavanje Mevluda u Mekki jeste knjiga Rihel (Putovanja/Putopisi) od Ibn Dzubejra, u kojoj autor biljezi kako svakog ponedjeljka u mjesecu rebi’ul-evvelu ljudi hrle u zijaret mjestu Alejhisselamova rodjenja. Knjiga ed-Durrul-munazzam biljezi kako je dan Mevluda u Mekki bio neradni dan, niti se sta kupovalo niti prodavalo. Na taj dan Kaba se otvarala za posjetioce. Svakog 12. rebi’ul-evvela iza aksama cetiri kadije Mekke zajedno sa velikim brojem ljudi medju kojima su bili imami, mekkanski dostojanstvenici, sejhovi i njihovi ucenici organizirano bi isli u zijaret mjesta rodjenja hazreti Pejgamberova, naglas uceci „la ilahe illallah“. Put kojim bi isli bio bi osvijetljen velikim brojem svjetiljki i kandilja. Svi bi nosili posebnu odjecu. Sa njima su isla i njihova djeca. Na samome mjestu Alejhisselamova rodjenja odrzao bi se prigodan program, na kojem se, izmedju ostalog, podsjecalo na cuda koja su se desila na taj dan...

Blagoslovljeni mjesec Rebiul-evvel opet nam je dosao donoseci sa sobom i ono najdraze, najuzvisenije: godisnjicu rodjenja jednog od najvecih umova covjecanstva, posljednjeg Bozijeg poslanika i vjerovjesnika Muhammeda, a.s. Uzviseni Gospodar svjetova odabrao je pravi momenat kada je odredio da se rodi Hatemul-enbijai i da ispuni svoj casni zadatak: da covjecanstvu koje je bilo skrenulo s Njegovog pravog puta i grcalo u nevoljama, nemoralu, medjusobnom istrebljivanju i sl., pokaze pravi put, put srece i spasa na oba svijeta. Svemoguci je iz Svoje milosti poslao najboljega, najdostojnijega i najsavrsenijega medju ljudima da bi im on mogao sluziti kao uzor u svemu.

Neka je salavat i selam na posljednjeg Bozijeg poslanika Muhammeda s.a.w.s.

||NeX||
13-04-2007, 06:43 AM
Šta je sa ovom temom? Ne mogu zamisliti da ljudi nemaju pitanja. Ajde bujrum, ko ima neko ozbiljno pitanje neka se ne obazire na ovo što je pisano, dok moderatori ne počiste inšaAllah ovo što nema veze sa temom.

Voyager
14-04-2007, 11:10 PM
Evo jedno pitanje... Cuo sam da u se u Kur'anu ne kaze da su ljudi jedini stvoreni kao inteligentna bica u svemiru, ali se ne spominje nista drugo, ostavljeno je otvoreno pitanje. Je li to istina?
I kakav je stav islama o postojanju zivota na drugim svjetovima, planetama, onog inteligentnog posebno??

Aaber
15-04-2007, 10:15 AM
Evo jedno pitanje... Cuo sam da u se u Kur'anu ne kaze da su ljudi jedini stvoreni kao inteligentna bica u svemiru, ali se ne spominje nista drugo, ostavljeno je otvoreno pitanje. Je li to istina?
I kakav je stav islama o postojanju zivota na drugim svjetovima, planetama, onog inteligentnog posebno??

nigdje se direktno ne iskljucuje mogucnost postojanja drugih inteligencija, no, opste ucenje islama ne sluti takve mogucnosti ni pod tacku razno, niti se opterecava takvim pojavama. navodno, iz jednog Kur'anskog citata se "razumije" da je Allah dz.s. stvorio i jos nesto slicno zemlji.

licno, sljedeci logiku stvari, da u ogromnom svemiru postoji inteligencija, moralo bi ih biti puno vise od jedne, i morale bi neke od njih nadmasiti nivo ogranicenog kratanja i komunikacije, te bi se dosad, logicno, neke od tih inteligencija javile Zemljanima. to da su dolazili i da se kriju cijelo vrijeme od nas, i nije bas neka jaka prica. a jos mi je debilnija prica i potraga evolucionista za uvjetima zivota na drugim planetima poput kisika, vode i slicno, a sve cilju pronalaska nekog zivota: pa zasto logikom evolucije nije na Marsu (i drugim "Marsovima") u uvjetima Marsa neka vrsta se evoluirala iz proste u slozenu inteligentnu vrstu? ako je vrsta ta koja se prilagodjavala uvjetima, zbog cega bi jedini i jedinstveni uvjeti za zivot bili definisani iskljucivo uvjetima na Zemlji?

carobnjak
15-04-2007, 08:56 PM
ali nema u ze

E ak nekada odes na pijacu i vidis kakvog tipa da prodaje vjerske stvari kao sto su razne knjige, tespisi, serdžade itd. samo njega upitaj. U slucaju da nenađes nigdje posalji mi poruku u PM, pa cu ti ja potraziti u Travniku, pa ti mozda i kupim ;)

ex no.1
16-04-2007, 10:16 AM
pitanje: ima li trenutno na zemlji i jedna islamska drzava il pokrajina u pravom smislu te rijeci?
vasa misljenja

P.S. citam ev jednu knjigu od sejjida qutba, pa zanimljivo njegovo zapazanje, pa reko da vidim sta vi mislite...

black_engine
16-04-2007, 10:37 AM
pitanje: ima li trenutno na zemlji i jedna islamska drzava il pokrajina u pravom smislu te rijeci?
vasa misljenja

P.S. citam ev jednu knjigu od sejjida qutba, pa zanimljivo njegovo zapazanje, pa reko da vidim sta vi mislite...
Ja kako znam Saudijska Arabija je jedina sa 100% islamskim stanovnistvom...
Ali sumnjam da postoji ijedna koja je u pravom smislu te rijeci, znaci da se svi stanovnici pridrzavaju islamskih propisa, serijata, Kur'ana, sunneta..idzme i kijasa ;)
Jedno ce svi biti muslimani pred Sudnji dan..

ex no.1
16-04-2007, 10:52 AM
bel je 100% islamsko?

black_engine
16-04-2007, 11:03 AM
bel je 100% islamsko?
Bel Air State jel? hehehehe

||NeX||
17-04-2007, 06:10 AM
vasa misljenja

Nemojte, tako vam Allaha ovu temu sa takvim pitanjima puniti. Pustite one koji zaista hoće nešto osnovno saznati da pitaju. A ta tercijarna pitanja otvarajte u novim temama.

ambasador
17-04-2007, 07:40 AM
Svakodnevno na nasim ulicama mozemo vidjeti prosjake.Kako se odnositi prema njima i ocijeniti kome je zaista potrebno udijeliti novac?Je li dozvoljeno donositi vlastiti sud o tome?

FxYxA
17-04-2007, 07:41 AM
Svakodnevno na nasim ulicama mozemo vidjeti prosjake.Kako se odnositi prema njima i ocijeniti kome je zaista potrebno udijeliti novac?Je li dozvoljeno donositi vlastiti sud o tome?

to bi trebala biti posebna tema

ex no.1
17-04-2007, 08:20 AM
Nemojte, tako vam Allaha ovu temu sa takvim pitanjima puniti. Pustite one koji zaista hoće nešto osnovno saznati da pitaju. A ta tercijarna pitanja otvarajte u novim temama.
hmmm...pitanje o islamskoj drzavi je jedno od najvaznijih pitanja muslimana uopste, a sto se tice ovog pitanja iznad, prosjaci imaju svoje pravo na dio naseg imetka:
"A u imecima njihovim bio je udio i za onoga koji prosi i za onoga koji ne prosi."
(Kuran, ez-Zarijat, 19.)
inace musliman je duzan pomagat ostale ljudi u nevolji bili oni muslimani ili ne, cak jedna od kategorija kojima treba dati materijalnu pomoc su oni ljudi cija srca treba pridobit za islam, tako da ako nam neko dojde na vrata ne bismo ga smjeli vratit pa makar mu dali hurmu ili pola marke, marku il nesto da prizalogaji i slicno, u najmanju ruku lijepim savjetom a nikako tjerati ili napadati te ljude, opsirna tema sigurno ima mnogo na netu.
a sto se tice ovih prosjaka, posebno romske nacionalnosti, kojima cesto prosjacenje je biznis i taj novac daju nekim drugim ljudima i slicno, oni su i dalje prosjaci i njihova djeca i dalje imaju fajdu od tih para tako da i takvo udjeljivanje ima svoj smisao, al najbolje udjeljivanje je svojim bliznjima,komsijama i rodbini i prijateljima u nevolji pa onda ostali, tako da ako neko zna da ima rodjaka, komsiju i slicno da oskudjeva u odredjenim stvarima duzan ga je pomoc koliko je u mogucnosti...musliman je duzan davat sadaku bez obzira sta taj doticni covjek radio sa tim novcem osim ako sigurno znamo da ce kupit alkohol, drogu il tome slicno...

ambasador
17-04-2007, 08:47 AM
Kako naklanjati propustene namaze?Vjerujem da takvih osoba ima puno,zivot je kratak i nema bas puno vremena kao sto mislimo,pa se to odgadja.Da li je tacno da se jednim namazom(koliko god da traje) mogu naklanjati svi propusteni namazi?

ex no.1
17-04-2007, 08:58 AM
muslimanu se ne bi smjelo dogadjat da propusti namaz, al eto ko mi ljudi...opravdanje za propustanje namaza musliman ima samo ako zaboravi, prespava ili nije znao za taj propis i cim se sjeti ili probudi ili sazna duzan je obavljat namaz u tom trenutku,
medjutim sa ljudima koji se imenom i naslijedjem, okolinom i slicno nazivaju muslimanima al ne obavljaju propise il jos gore pocinili su grijeh koji izvodi iz vjere i tome slicno, molim Allaha da podari svjetlo upute u njihova srca, duzni su da ucine tevbu/pokajanje, klanjaju dva rekata tevbe i od tog trenutka oni nemaju nikakve obaveze sto se tice namaza prije tog pokajanje nego pocinju novi zivot i od tog trenutka obavljaju namaze koji slijede, a prakticno je tesko izvodljivo, recimo covjek nije klanjao pet godina i pokaje se, zamisli kad bi klanjao sve te namaze!

ambasador
17-04-2007, 09:07 AM
Ta dva rekata imaju nijet na arapskom ili moze i na bosanskom?

ex no.1
17-04-2007, 09:13 AM
cim krenes da klanjas namaz to ti je nijjet, inace nijjet jezikom odnosno rijecima nije od sunneta to je tek kasnije naknadno uvedeno iz tada manje-vise opravdanih razloga, dakle cim u sebi odlucis da uzmes abdest i klanjas namaz to ti je nijjet, nemoj se opterecivat nijjetima rijecima tipa nevejtu en usalije...

ambasador
17-04-2007, 10:00 AM
Hvala puno ex no.1.
Jos jedno pitanje:cesto se desi da budem jedino zensko ,na nekoj od sjednica u kompaniji koja je mjesovita(pored bosanskog ima i stranog ulagaca),kao prevodilac ili clan Uprave.Koliki je moj grijeh,da li ima nekih olaksica sa stanovista Islama?

wehabijka
17-04-2007, 05:46 PM
selam...da ti pokusam dati odgovor na tvoje pitanje:Tacno je da je za vrijeme posta zabranjeno pranje zuba.Ali grubo je reci zabranjeno,jer je to vise pokuđeno MEKRUH.A evo vjerodostojan hadis iz Muslimove zbirke,pa kaže naš Poslanik s.a.v.s.:"Allahu je draže da osjeti miris iz usta postača,nego miris mošusa.(Misli se na zadah koji je produkt praznog želudca.)"
Nadam se da ćeš biti zadovoljna odgovorom.SELAM!

Soleil
17-04-2007, 10:04 PM
E ak nekada odes na pijacu i vidis kakvog tipa da prodaje vjerske stvari kao sto su razne knjige, tespisi, serdžade itd. samo njega upitaj. U slucaju da ne nađes nigdje posalji mi poruku u PM, pa cu ti ja potraziti u Travniku, pa ti mozda i kupim ;)
otvorit ću oči...pa ako ne nađem, javim ti:) tnx

ex no.1
18-04-2007, 07:29 PM
Hvala puno ex no.1.
Jos jedno pitanje:cesto se desi da budem jedino zensko ,na nekoj od sjednica u kompaniji koja je mjesovita(pored bosanskog ima i stranog ulagaca),kao prevodilac ili clan Uprave.Koliki je moj grijeh,da li ima nekih olaksica sa stanovista Islama?
muslimanka treba bit u svakoj situaciji najbolja,da se istice u svakom pogledu a da ostane dostojanstvena i ponosna i sacuva svoju cast, pa tako i na radnom mjestu,najbolje kad radi u prisustvu zena ili mahrema al ako to nije slucaj i ako je situacija kao sto je kod nas i ako radis kao prevodilac i clan Uprave uradi taj posao sto bolje mozes i budi uzorita i moli Allaha da te pomogne i udalji od zla i razvrata, znaci obavljat ces posao sto bolje mozes a klonit ces se svakog suvisnog mijesanja, koketiranja, zavodjenja ili nekog drugog vida koji ne prilici muslimanu...a Allah najbolje zna.

||NeX||
19-04-2007, 07:17 AM

Slušaj srce, a onaj ko ti na vrata dođe je jedino upitan. Ako budeš sam ih prepoznavao, bez da ti dođu na vrata, onda će ih i biti manje. Ali uvijek jedno: "... i na siroče ne povikni!" tako da ako ništa pomiluj ga ili uputi dovu za njega. Inaće je sunnet kada nekoga u nađim očima teškom stanju kao npr. bolest vidimo da kažemo: "Ya Rabbi, ti mene i moju porodicu sačuvaj od ovog iskušenja, a njemu olakšaj."

We selam

||NeX||
19-04-2007, 07:20 AM
Kako naklanjati propustene namaze?Vjerujem da takvih osoba ima puno,zivot je kratak i nema bas puno vremena kao sto mislimo,pa se to odgadja.Da li je tacno da se jednim namazom(koliko god da traje) mogu naklanjati svi propusteni namazi?

Ovako kako ex reče možeš uraditi ako smatraš da prije perioda od kada si krenuo klanjati si bio nemusliman tj. kafir. Ako tako misliš, onda ex-ova je na mjestu. Ako si se ipak smatrao muslimanom i ipak si srcem u Allaha vjerovao, onda nisi bio kafir. Inaće svaki sunnet namaz popunjuje mjesto propuštenom farzu. To je sahih. A ima tespih namaz koji traje oko 2 sahata, a sa njim se po nekim predajama isto mogu popuniti prazna mjesta na ahiretskom kontu.

||NeX||
19-04-2007, 07:21 AM
Hvala puno ex no.1.

Čuvaj se osamljivanja i zagledanja. Ex dobro reče. Da te Allah čuva inšaAllah.

ambasador
19-04-2007, 01:55 PM
Ma , nosim ja mahramu tako da sam cesto u nedoumici kako ce me neki ljudi shvatiti,jer sam stalno u kontaktu sa osobama suprotnog pola,osobama koje nisu iste vjere.Iako nikad nisam imala nekih neprijatnosti od stranih partnera,cak ni radoznalih pitanja(iako me znaju i prije mahrame) ponekad se zapitam je li najbolje da sve napustim.Bilo bi mi zao da ostavim posao koji volim,iako nikad ni jednog trenutka nisam pruzila povod za bilo kakva ogovaranja.
Isto tako dosta puta sam imala priliku da odem u inostranstvo,imam vizu,ali upravo zbog toga sto bih isla sama ili sa nekim od kolega izbjegavam to.
Cemu dati prednost:usavrsavanju jezika i struke ili islamskom ponasanju.Mogu li spojiti ovo dvoje?

Steve Harris
19-04-2007, 02:10 PM
Cemu dati prednost:usavrsavanju jezika i struke ili islamskom ponasanju.Mogu li spojiti ovo dvoje?

Djevojko vjerovala ili ne muskarci nisu bas toliki seksualni manijaci (osim patoloskih slucajeva) pa da moras nosit mahramu da se zastitis...a i ako te neko nedo Bog pogleda sa "gresnim mislima" :),pa sta ???...to je ljudski !!!...nemoj bona sama sebe ogranicavati...dovoljno je da se oblacis pristojno i ne flertujes puno i vjeruj mi neces biti nimalo interesantna...barem ne ovakvim kao ja...:-D,kontas?
Zato ako mene pitas odgovor je pod a)usavrsavanju jezika i struke,pusti vehabije-samo te koce zbog svojih agresivnih i iracionalnih stavova!Missery loves company!

instinktualac
19-04-2007, 07:24 PM

...ja lično ne vidim konflikt....šta više....Allah dž.š. najbolje poznaje tvoje srce....i zato.... samo naprijed uz Njegovu pomoć....

10 kf
19-04-2007, 07:57 PM
Interesuje me zna li neko da li nasa vjera(islam) dozvoljava tetoviranje tijela?

ex no.1
19-04-2007, 08:11 PM
Ma , nosim ja mahramu tako da sam cesto u nedoumici kako ce me neki ljudi shvatiti,jer sam stalno u kontaktu sa osobama suprotnog pola,osobama koje nisu iste vjere.Iako nikad nisam imala nekih neprijatnosti od stranih partnera,cak ni radoznalih pitanja(iako me znaju i prije mahrame) ponekad se zapitam je li najbolje da sve napustim.Bilo bi mi zao da ostavim posao koji volim,iako nikad ni jednog trenutka nisam pruzila povod za bilo kakva ogovaranja.
Isto tako dosta puta sam imala priliku da odem u inostranstvo,imam vizu,ali upravo zbog toga sto bih isla sama ili sa nekim od kolega izbjegavam to.
islam trazi od svih ljudi da budu najbolji u svakom polju, ti kao muslimanka ne samo da bi trebala usavrsit jezik i struku nego bi trebala da budes uzor i primjer po tom pitanju, islamsko ponasanje je da budes sto ucenija i bolja, razlog vise sto si pokrivena da budes sto bolja, da svojim primjerom pokazes da zena muslimanka nije samo kuharica i spremacica nego da moze bit i vrhunski poznavalac jezika, vrhunski menadzer i slicno...

Steve Harris
19-04-2007, 11:26 PM
Interesuje me zna li neko da li nasa vjera(islam) dozvoljava tetoviranje tijela?

I mene zanima ovo,citao sam hadis koji spominje tetovazu u vezi obicaja paganskih zena da tetovazom oznace pripadnost nekoj sekti...al nist konkretn(ije) o tome... zanima me jako...

ambasador
20-04-2007, 08:38 AM
Nisam u nikakvoj vezi sa Vehabitima.Grozim se konflikata koji su se poceli desavati na ovim prostorima.Mahrama je licno moj izbor,bez icijeg nagovora ili ne daj Boze prisile.U mojoj uzoj porodici niko nije pokriven,a nema ni ekstrema
sto se tice vjere.Moj otac je bio imam,nastojao je da skoluje i izvede na put zensku djecu sto je hvala Allahu i uspio.Nikad nam nije nametao silom ama bas nista.Odgojio nas je da se bojimo jedino Allaha dz.s.Moj izbor nosenja mahrame ima , priznajem, veze sa mojim identitetom.Dok nisam nosila mahramu kod mojih prijatelja stranca je,sto je za njih sasvim normalno,prilikom ponovnog vidjenja uz klasicno rukovanje obavezno i ljubljenje.Za mene su to bile vrlo neprijatne situacije.To je samo jedna sitnica.
Mogu vam jos reci da su stranci koji dolaze u Bosnu veoma slabog opceg znanja,a i strucno znanje je upitno.To je moje misljenje i moje iskustvo.

kam
20-04-2007, 08:48 AM

Tetoviranje je haram, upravu je Steve Harris, u hadisu je zabranjeno tetoviranje i cupanje obrva kod zena..

evo ti dobar link o tome
http://www.dzemat-oberhausen.de/pages/edukacija/fetve/propisi-o-odijevanju-i-ukrasavanju-ii-jusuf-elkaradavi.php

Sajas
20-04-2007, 08:56 AM
I mene zanima ovo,citao sam hadis koji spominje tetovazu u vezi obicaja paganskih zena da tetovazom oznace pripadnost nekoj sekti...al nist konkretn(ije) o tome... zanima me jako...

Tetoviranje je po islamu strogo zabranjeno.

FxYxA
20-04-2007, 08:58 AM
a šta sa ovim našim bošnjama kad istetoviraju polumjesec i zvijezdu

ex no.1
20-04-2007, 08:59 AM
Tetoviranje je haram, upravu je Steve Harris, u hadisu je zabranjeno tetoviranje i cupanje obrva kod zena..

evo ti dobar link o tome
http://www.dzemat-oberhausen.de/pages/edukacija/fetve/propisi-o-odijevanju-i-ukrasavanju-ii-jusuf-elkaradavi.php
sto se tice obrva dozvoljeno je cupati ako su prevelike i narusavaju izgled zene ili se sastavljaju, kako bi se uljepsala svome muzu a opcenito cupanje kada nejma potrebe za tim je zabranjeno, Allah najbolje zna.

Sajas
20-04-2007, 10:30 AM
a šta sa ovim našim bošnjama kad istetoviraju polumjesec i zvijezdu

Jarane kako ti ne dosadi...?

FxYxA
20-04-2007, 10:32 AM
pa pitam, zanima me da li će automatski goriti u džehenemu zbog toga

kam
20-04-2007, 10:44 AM
pa pitam, zanima me da li će automatski goriti u džehenemu zbog toga

:ears: :clapping:

instinktualac
20-04-2007, 10:55 AM
Jarane kako ti ne dosadi...?

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ....dobar...!...

Sajas
20-04-2007, 01:13 PM
kako vama ne dosadi, imate pitanja na fazon: na koju stranu svijeta treba pišati?
i sl.
:-P

Evo ja cu tebi odgovoriti kako nama ne dosadi. Mi vjerujemo u Allaha dz.s. i (nadati je se) svim srcem zelimo da uskladimo sebe, svoju licnost i ponasanje sto bolje mozemo u skladu sa Njegovima zeljama i propisima.

Sa druge strane, moje pitanje tebi "kako ti ne dosadi" je postavljeno zato sto ti ocigledno nemas zelje po tom pitanju kao mi, zatim ne interesuje te uskladjivanje po vjeri Muhamedovoj a.s. i upitno je koliko te uopste islam sam po sebi interesuje. Pa te zato pitam kako ti ne dosadi stalno obvejavat po forumu religija i postavljati pitanja i postove kakve vec postavljas. Eto, ja mislim da sam bio jasan i dovoljno opsiran....

Selam

ex no.1
30-04-2007, 02:05 PM
da li ste znali?
Na brodu portugalskog moreplovca Vaska de Game koji je 1498. godine stigao u Indiju, glavni navigator je bio Šihabuddin Ahmed ibn Madzid.