PDA

Pogledajte punu verziju : Akne(bubuljice)

Dux
19-10-2006, 11:04 PM
Acne vulgaris AKNE, bubuljice najcesce se pojavljuju u pubertetu i to na licu, prsima i na ledjima. Veliku ulogu igra genetska predispozicija za nastanak akni, a postoji zabluda da jedenje cokolade i slatkisa uzrokuje akne sto je nekoliko svjetskih studija dokazalo da nema veze jedno sa drugim.
Akne su rezultat povecanja rada zlijezda lojnica koje su aktivne pod dejstvom hormona.
Androgeni hormoni su najvažniji faktor pojacanog lucenja loja.
Estrogeni smanjuju aktivnost žlijezda lojnica(zbog cega se koriste kao terapija akni)
Progesteron uzrokuje retenciju vode, otok epiderma sa blokadom kanala žlijezda lojnica, tako da pogoršava akne (predmenstrualno pogoršanje akni)
Stres takodje moze pogorsati stanje.

Znaci takva lojna zlijezda koja stvara prekomjerne kolicine sebuma(loj) kao i povecanja keratinizacije lojnih pora ima za rezultat zacepljenje pora lojem, stanicnim izlucevinama i odumrlim epitelnim stanicama. Dolazi do formiranja komedona(crnih ili bijelih). Koza je masna, sjajna i necista. Ukoliko se nadju jos i bakterije u prvom redu Propionibacterium acnes, Staphilococcus aureus, Streptocuccus spp. i druge moguca je pojava upale sa karakteristicnim znacima: crvenilo, otok, bol a pored toga se pocne pojavljivati i gnojni cep na vrhu i kao takav se naziva furunkul.

Akne se mogu podijeliti na:
I STEPEN- BLAGE AKNE
(komedoni i papule, nema nodula i cisti)
II STEPEN- UMJERENE AKNE
(dominiraju papule sa nekoliko nodula i rijetkim cistama)
III STEPEN- TESKE AKNE
(dominiraju ciste i noduli)
Ovisno o stepenu tako se i odnosi prema terapiji.

Svaka extrakcija(istiskanje) bubuljica prljavim rukama, i koze koja nije prethodno dezinfikovana, nosi sa sobom mogucnost prodora bakterija i nastajanja milijarnog do solitarnog abscesa(gnojna kolekcija ogranicena kapsulom od okolnog zdravog tkiva) kao i daljne diseminacije(rasirivanje) akni po licu, vratu, prsima ledjima... Takodje treba napomenuti da se nesmiju istiskati gnojne akne u predjelu gornje usne i bocnih strana nosa jer moze doci do prodora bakterija u velike krvne sudove te mogucnosti daljneg sirenja bakterija i sistemskih infekcija.

Prilikom istiskanja upaljene bubuljice u prvom redu treba voditi strogo racuna o principima antisepse, kozu dezinfikovati alkoholom70% a ruke moraju biti oprane sapunom i najbolje je extrakciju uraditi sa komadicem cistog mekanog papira koji je obmotan na prste ruke. Nakon toga se aplicira lokalno antibiotik.
Lice umivati sa blagim sapunom i neisusivati ga pretjerano a kreme za lice koristiti iskljucivo nemasne hidratantne.

Cilj terapije je sprijeciti stvaranje novih akni, prevenirati nove promjene i zaustaviti stvaranje oziljaka(psihicki i fizicki).
Ono sto je vazno napomenuti da nepostoji nijedan tretman, tableta i slicno koje ce rijesiti problem akni "preko noci"!

Tretman akni zahtjeva dugotrajnu primjenu kozmetickih i medikamentoznih preparata. Na trzistu postoje i kreme sa alfa hidroxilnim vocnim kiselinama koje reguliraju rad zlijezda lojnica i odstranjuju roznate stanice. Korisna je i zinc oxid pasta koja djeluje blago antisepticki i adstrigeno.
Blage akne - komedoni i blage bubuljice se lijece lokalno terapijom - Antibiotici (Klindamycin losion 2x1), Bivacyn puder pp., i Preparata za hemijski peeling benzoil peroxyd (uvece pred spavanje 1x1 poceti sa 5%) koji ujedno djeluje bakteriostatski (Benzaknen gel 5 i 10 %) i alkoholni rastvor salicilne kiseline2% i rezorcinola 1% 1-2x1, i neobilazna expresija komedona i gnojanica.
Tezi oblik akni gdje dominiraju cvorici i ciste treba prepustiti specijalisti dermatologu gdje je neophodno propisati peroralne antibiotike(oxytetraciklin, doxiciclin, azitromicyn...) uz evakuaciju gnojnih cista i nodula.

Dj_ErRoR
11-03-2007, 10:55 PM
E gle mene je prosla faza puberteta,al donekle nije jer mi je ostalo malke pristica (čvoljaka) na licu,pa se pitam jel ima neki lijek za to..A imam skolskog jarana koji je sav izasut i bass mu se upalilo sav je crven..Pa ako je tko imao problema ili je informiran kako ih se rijesiti...Bio bih zahvalan da posta sto zna...

carobnjak
12-03-2007, 02:05 PM
E slusaj ja sam sebi u nekoliko navrata napravio nesto kao tonik:

za jedan findjan:
uzmes iscjedis 1 limun
dodas kasicicu meda

i nanosis to na lice kada god zelis, ali ti je isto tako dobra i germa, neka se napravi ona pjena, pa njome mazi lice, jest da smrdi ali se isplati...

jedina mana tome sa germom sem sto smrdi je i ta sto ti zna previse isusiti lice!!!

Dj_ErRoR
12-03-2007, 06:00 PM
E slusaj ja sam sebi u nekoliko navrata napravio nesto kao tonik:

za jedan findjan:
uzmes iscjedis 1 limun
dodas kasicicu meda

i nanosis to na lice kada god zelis, ali ti je isto tako dobra i germa, neka se napravi ona pjena, pa njome mazi lice, jest da smrdi ali se isplati...

jedina mana tome sa germom sem sto smrdi je i ta sto ti zna previse isusiti lice!!!
Thx probat cu ovo sa limunom,a za germu ne znam :)...

Dux
13-03-2007, 11:38 PM
S alternativom, limunom i germom cisto sumnjam da ces rijesit problem sa aknama :roll:

Pisao sam na ovom forumu na datu temu u podforumu klasicna medicina.

Akne su kompleksan problem i nepostoji tretman kojim se akne mogu izlijeciti i rijesiti ih se "preko noci".

Ocjenivsi na osnovu tvojih navoda, preporucujem ti:
-Klindamicin losion u tankom sloju nanositi na prethodno ocisceno lice blagim neutralnim sapunom, ujutro i uvece, dok god se nepovuku "upaljene" akne.
-CleananceK Avene krema, (AHA krema sa vocnim kiselinama i salicilnom kis.)hemijski peeling&regulacija lucenja loja, nanositi 1x, uvece na prethodno ocisceno lice.

Ukoliko imas namjeru koristiti neku zastitnu kremu za lice preko dana, onda to mora biti iskljucivo nemasna hidratantna krema.

water_color
24-03-2007, 11:08 AM
Ocjenivsi na osnovu tvojih navoda, preporucujem ti:
-Klindamicin losion u tankom sloju nanositi na prethodno ocisceno lice blagim neutralnim sapunom, ujutro i uvece, dok god se nepovuku "upaljene" akne.
-CleananceK Avene krema, (AHA krema sa vocnim kiselinama i salicilnom kis.)hemijski peeling&regulacija lucenja loja, nanositi 1x, uvece na prethodno ocisceno lice.

Klindamicin i Cleanance K se ne smiju koristiti ljeti. NI POD RAZNO. Isto tako sto se klindamicina tice, moras svake dvije sedmice pravit pauzu od po 7-10 dana da se koza ne bi previse navikla.

takodjer, Cleanance K ne smije doci u kontakt sa vodom.

Dux
24-03-2007, 03:03 PM
Klindamicin i Cleanance K se ne smiju koristiti ljeti. NI POD RAZNO. Isto tako sto se klindamicina tice, moras svake dvije sedmice pravit pauzu od po 7-10 dana da se koza ne bi previse navikla.

takodjer, Cleanance K ne smije doci u kontakt sa vodom.

Klindamicin je antibiotik iz grupe makrolida i nepostoji nikakva povezanost interreakcije na kozi izmedju istog i sunca tj. UV zracenja.
Nikakve pauze se nemoraju niti trebaju praviti, cak naprotiv zbog mogucnosti rezistencije bakterija se nesmije koristiti na takav nacin s nekim pauzama. Znaci upotrebljava se u kontinuitetu lokalno dok god je za to nuzan tj dok god postoji upala, i koza se nema sta navikavati ili nenavikavati na klindamicin.

Cleanance K krema nema nikakve interreakcije s vodom, cak stavise u svom sastavu ima vodu. Jedina istina je da se AHA nesmije koristiti dok se koza izlaze suncu tj UV zracenju zbog potencijalnih alergijskih iritacija.
Zato se koristi 1x uvece i ujutro opere lice mlakom vodom i blagim sapunom,
a pozeljno je da se na lice nanese UVA&UVB zastitna hidratantna krema bez obzira da li Cleanance K koristio ili ne. Ukoliko nije strogo indikovano koristenje AHA u jakim suncanim ljetnjim mjesecima se definitivno izbjegava.

Dj_ErRoR
28-03-2007, 09:12 AM
Ovaj klindamicin je 70% alkohol,ak je to to,onda sam to koristio...I nista :neutral:

Dux
28-03-2007, 09:28 AM
Ovaj klindamicin je 70% alkohol,ak je to to,onda sam to koristio...I nista :neutral:

Klindamicin nije alkohol.

Klindamicin je lijek koji lijeci upaljene, crvene i gnojne bubuljice. To je antibiotik iz grupe makrolida, inhibira sintezu proteina u bakterijskoj celiji i ovisno o koncentraciji i osjetljivosti bakterije djeluje bakteriostatski ili baktericidno.

Klindamicin losion je rastvor klindamicina u 70% alkoholu. Trebas ga koristiti redovno i u kontinuitetu prema upustvu koje sam ti dao.

70% alkohol koristis za dezinfekciju koze i to prije i poslije svakog "istiskanja" bubuljice.

Dj_ErRoR
28-03-2007, 09:30 AM
Ajd budem danas poslije posla do ljekarne da vidim ima li to...

Dux
28-03-2007, 04:05 PM
Cokolada i ostali slatkisi prema novim istrazivanjima nemaju nikakve veze i povezanosti sa aknama.

Budi istrajan i pedantan u onome sto sam ti rekao, Klindamicin + Cleanance K krema i dobices zeljene rezultate ali ne ocekuj izljecenje "preko noci".

SDino
28-03-2007, 06:52 PM
znate sta su meni govorili kad su mi pocele bubuljice
da moram puno radit ono....dr&@ti da izvinete al to je uglavnom loziona.hehe

meni stara kupila neki tonik i neku kremu:
eucerin,unreine haut, hautregulierendes,creme-gel...tako pise na kremi a
bocicu od tonika sam bacio posto nema vise pa ne znam sta pise na njoj al isto je eucerin...dodje u kompletu ja mislim..da bi moglo djelovati mora bit oboje...jest da je skupo oko 50 KM oboje al meni je pomoglo ;)

morenit@
28-03-2007, 07:08 PM
prvo i najvaznije:NIKAD ne istiskuj pristice,jer bakterije s prljavih ruku se mogu prenijeti na lice,od noktiju ostaju oziljci, pritiskom moze nastati upaljeno zacepljenje ,sto moze prouzrokovati čireve i ciste...
mit o cokoladi i masnoj hrani jos uvijek nema znanstvenog dokaza,ali zdraca ishrana u mnogome poboljsava izgled koze....

isprobaj liniju neutrogena visibly clear i clean & clear adventage, ili pak posjeti doktora i neka ti preporuci antibiotske pilule i kreme koje smanjuju broj bakterija koje su uzrocnik upala....

Dj_ErRoR
28-03-2007, 10:15 PM
Jok ne diram ja to..Umijem se mlakom vodom i sapunom..I stavim ove kreme sto sam koristio do sada...
A isao sam dermatologu kada sa mu rekao da nisam imao ni jednog pristica na licu do pada sa motora i on je se sav zbunio..Dakle lice je bilo Nice,a poslije pada sa motroa sam ima mali pot.. mozga i zgulio lice,tak da od tada imam problema..:?

morenit@
28-03-2007, 10:19 PM
ako si dobar sa novcem,imas najnoviji,ali i najskuplji nacin da se rijesis toga
to ti je laser-njime se napadaju bakterije koje uzrokuju pristice...samo pronađi kliniku koja ce ti to odraditi kvalitetno

Dux
28-03-2007, 10:33 PM
Komedoni bijeli i crni i gnojanice se svakako trebaju "istisnuti" ali po pravilima antisepse. Kozu prethodno "napariti" vodenom parom ( u kucnoj reziji mozes to uraditi klasicnim metodom, glavu iznad posude i peskir preko glave) , dezinfikovati 70% alkoholom, a "istiskanje" komedona najbolje raditi sa omotanim mekanim papirom oko jagodica prstiju. Nakon toga dezinfikovati i aplicirati lokalno antibiotik.
Sistemski antibiotici se ordiniraju iskljucivo kod nodula i cisti.

Lice svakako prije nanosenja losiona i kreme umivati vodom i blagim neutralnim sapunom. To su tzv "djeciji" sapuni.

Ukoliko imas namjeru koristiti neku dnevnu kremu, to mora biti iskljucivo nemasna hidratantna krema.

Sto se tice povezanosti potresa mozga i ozljeda na licu koje navodis, su malo, zapravo nimalo realne jer po svojoj logici nepostoji nikakva povezanost s mehanizmom nastanka akni. Vrlo moguce je da se radi o slucajnoj koincidenciji pocetnog pojavljivanja akni i tog nesretnog dogadjaja, a sto je realno s obzirom na tvoje godine i period u kome se nalazis.

Dakle, da se ponovim, istraj u onome sto sam ti preporucio i koristi u kontinuitetu, ali takodje neocekuj da ces lice izlijeciti za sedam dana, Tretman akni je komplexan i dugotrajan, zato i potenciram da budes ustrajan.

Dj_ErRoR
28-03-2007, 10:46 PM
Koliko od prilike kosta to sa laserom?? I gdje se moze uraditi kod nas?
Jutros vidjeh jednu curu sto je isto imala problema,vidim ju sredila se pravo,zaboravi ju pitat sto je korislila..

Blahhh
28-03-2007, 11:43 PM
poslusaj "generala"
dao ti je jednostavan a medicinski opravdan savjet...sve ostalo je gubitak vremena pa i sredstava

Dj_ErRoR
29-03-2007, 10:15 AM
Dakle dosao sam do nekog rijesenja problema sa aknama,al ima par uvjeta..Izricito moram da sredim hotmone,jer su oni dosta veliki uzrocnik toga,đaba kreme,đaba sve ak su ti hormoni nebalansirani..
Pa me zanima sto bi to trebao uraditi da mi ti hormoni budu u granici normale,tj sto raditi,a sto ne ?

Fudonix
29-03-2007, 10:56 AM
Citao sam da napr. bijeli hljeb utice negativno na te hormone i da ima uticaj na aknu...tj. da je pojacava...ali koliko je to sada istina ne znam citao davno prije godinu dana...sigurno ako prilagodis ishranu tj. voca povrca itd. toga jedes sto manje masnoga i kolesterola...a ima "Aknespiritus" jedna vrsta alkohola...kazu pa pomaze dobro...ali nista ne mogu da potvrdim...ne znam licno...

Dux
29-03-2007, 12:21 PM
Ja ti lijepo natenane pojasnio sta ces ciniti, a ti mudrujes li ga mudrujes.

:wave: :wave:

Blahhh
29-03-2007, 12:51 PM
...zato je jalov posao davati medicinske savjete putem neta

posebno sto se nikada i nigdje savjet ne daje bez anamneze i fizikalnog pregleda, al to je druga prica

Dux
29-03-2007, 03:23 PM
Anamneza bijase kratka i jasna, a fizikalni na jasnoj fotografiji... pa da izadjem u susret jednom mladicu s evidentnim problemom.
U ovom slucaju bi ista situacija bila i u ordinaciji, gdje bi nakraju mudrijas dosao do zakljucka da su u pubertetu hormoni krivi za akne i da ce on hormone da balansira :grin:

Disconnect...

carobnjak
29-03-2007, 03:39 PM
a ima "Aknespiritus" jedna vrsta alkohola...kazu pa pomaze dobro...ali nista ne mogu da potvrdim...ne znam licno...

Ma bitno je da je alkohol, zar ne ;) ???

Dj_ErRoR
29-03-2007, 08:47 PM
@general
Evo sada sam upravo stigao iz ljekarne kupio sam Klin... i upravo sam ga stavio..i koliko sam primjetio dosta je blazi od ostali krema neke su pekle,a on nista..I jos jedno pitanje cime je najbolje nanositi losion ....Maramice ili sta vec ?
P.S jel ja ujutro treba da se umijem (tj saperem ovaj ) pa nanesem ponovo,pa onda kada krenem na posao da se ponovo umijem.. i onda stavim zastitnu kremu ?

Blahhh
30-03-2007, 03:14 PM
Anamneza bijase kratka i jasna, a fizikalni na jasnoj fotografiji... pa da izadjem u susret jednom mladicu s evidentnim problemom.

podrzavam tvoju dobru volju

U ovom slucaju bi ista situacija bila i u ordinaciji, gdje bi nakraju mudrijas dosao do zakljucka da su u pubertetu hormoni krivi za akne i da ce on hormone da balansira :grin:

ipak je medicina empirijska nauka bazirana na ociglednom, a internet samo cyber prostor

tufahija
06-03-2008, 12:19 PM
Vec godinama se borim sa aknama mada sam davno izasla iz pubertea. VEjrujem da mnoge djevojke imaju isti problem. Imate li neki savijet, kremocu, terapiju koja vam je pomogla. Raspisite se, mozda kome pomognemo. :hot:

RedHotChiliPeppers
06-03-2008, 06:33 PM
E vidis,nisam djevojka al` shvatam tvoje probleme jer sam i ja imao veeeeeelikih problema sa aknama/bubuljicama..

Samo sto su kod mene bile pubertetske akne.. Posto mi je koza veoma osetljiva jos uvek mi se desava da "procvjeta" koja akna na mom licu..

Ja sam pokusavao svasta..kreme,losione,pudere..nista nije pomoglo.. Na svaki sat sam se umivao po nekoliko puta,cistio lice tonikom,i biljnim i alkoholnim..bez uspjeha..

A onda mi je sestra poslala jedan novi kozmeticki preparat.. CLEARASIL(Sastoji se od tonika za ciscenje lica i kreme).. posle detaljnog ciscenja lica sa tonikom,naneses kremu samo po aknama.. To sam pokusao iz ocaja(pre toga sam pokusao sa gomilom preparata)..

Za nekoliko dana na licu nisam imao nijednu aknu..

Pokusaj sa Clearasilom,mene je spasio..

Jhgjghiu
06-03-2008, 08:34 PM
u apoteku kupis klindamicin pilule 300 mg i pijes svaki 6 sati to samo pomogne nekome :hammer: , ako ne pomogne ko meni onda na lasersko ja danas radio :wave:

@ALAN FORD
06-03-2008, 10:03 PM
Izbaciti masnu,konzerviranu hranu,suhomesnate proizvode,slatkiše,kavu umjereno piti, puno vode piti i voća jesti,sirovog povrća. Nije garant za sve ali većini pomogne.

Soleil
07-03-2008, 12:17 AM
-Cleanance K Avene krema, (AHA krema sa vocnim kiselinama i salicilnom kis.)
http://www.farmaciadiscount.com/images/avene-cleanance-k.jpg Ja koristim ovu kremu,
jednom sa se zeznula pa uzela neku drugu, bila mi je prejaka...

toplo preporučujem liniju proizvoda Avene.

Dux
07-03-2008, 11:19 AM
u apoteku kupis klindamicin pilule 300 mg i pijes svaki 6 sati to samo pomogne nekome :hammer: , ako ne pomogne ko meni onda na lasersko ja danas radio :wave:

Znajuci da mozete doci do sistemskog antibiotika i da u vecini "nasih" apoteka izdaju antibiotike bez recepta pa i klindamicin, moram naglasiti i reci da antibiotike nikako neuzimate na svoju ruku i samoinicijativno za lijecenje akni ili bilo cega drugog.
Konkretno klindamicin se sistemski rijetko koristi i s opreznoscu, s obzirom na svoj cest nezeljeni efekt teski pseudomembranozni kolitis.

Dakle, klindamicin na usta neuzimati samoinicijativno niposto! Ukoliko je indiciran sistemski antibiotik u lijecenju akni, onda se primjenjuju drugi antibiotici, ali opet za to konsultovati svog lijecnika, jos bolje spec. dermatologa.

Lokalno primjenjen klindamicin losion da, kapsule/pilule ne!

tufahija
09-03-2008, 11:55 AM
Vec godinama se borim sa aknama. U pubertetu nisam imala ni jedne jedine bubuljice, napale su me sa 22 godine/sada mi je 26/, u pocetku postepeno i ne toliko zabrinjavajuce da bi mi se na kraju lice toliko upalilo da nisam mogla spustiti glavu na jastuk jer mi je i to bilo bolno. Probala sam sve i svasta, skupi odlasci kozmeticarima koji su mi cistili lice i ostavljali duboke oziljke, do pijenja antibiotika, koristenja jako skupih krema i kremica.
Zakljucak do kojeg sam ja dosla u svojoj visegodisnjoj borbi je da ni jedna jedina krema ne moze sprijeciti izlazak bubuljica, jer problem dolazi iznutra. Cak i jaki antibiotci koje sam pila dali su mi samo privremeno rjesenje, da bi se stanje nakon terapije jos vise pogorsalo. Prvo bih svima preporucila da prekontrolisu nalaze, jer bubuljice mogu da budu posljedica i bolesti jetre, bubrega, zeluca, bolesti jajnika, raznih alergija. Iskljuciti mlijeko iz prehrane (zamjeniti ga sa sojinim, jer je nase mlijeko puno hormona koji se daju kravama da bi non stop davale mlijeko), slatkise, sokove jer je to sve smece koje treuli u nasem organizmu, i napraviti jedan mali eksperiment da se vidi koja hrana utice na izlazak bubuljica (jer nije kod svih slucaj da im je hrana uzrok bubuljica). Ono sto je meni licno dalo jako dobre rezultete je caj od korjena cicka koji se pije tri sedmice (2-3 solje dnevno), a onda se pravi pauza od 10 dana. Iako je jako ruznog okusa dobar je cistac organizma, posebno jetre, pomaze kod alergija, pomaze zacjeljenju rana, i jos nesto u apoteci kosta tek 3 marke.
Vidjela sam da je neko gore spomenuo klindamicin. To je antibiotik koji kao i svaki drugi nakon duze upotrebe vise nema nikakvog efekta. Daje pozitivne rezultate samo ukoliko se koristi par sedmica, onda je pozeljno praviti pauzu.
Inace svi preparati koji su namjenjeni aknastoj kozi, uglavnom isusuju gornji sloj koze, a ne djeluju na same lojne zlijeze tako da bubujice i dalje izlaze, a koza bude ostecena i osjetljiva.
Zato bih iz licnog iskustva preporucila, za vanjsku upotrebu, umivanje mlakom vodom, nekim obicnim (jeftinim) sapunom. Uzeti za dan neku laganu kremicu da zastiti kozu, neku nemasnu (licno koristim afrodita kamilca i zeleni caj, hidrantna). Za vecer bih preporucila Benzaknen kremu ili bilo koju drugu kremu koja je na bazi benzil peroxida, jer ta supstanca direktno djeluje na lojne zlijezde i sprjecava da luce previse masnoce. Medjutim ni to nece dati rezultati za nekoliko dana, ja sam tek nakon 6 mjeseci koristenja svega sto sam gore navela,prezadovoljna svojim tenom.
Ali prije svega morate voditi racuna o njezi iznutra i pronaci uzrok u organizmu, inace nista vam od krema nece trajno pomoci. Za cure: obavezno posjetiti ginekologa jer uzrok moze biti hormonalni poremecaj ili policisticni jajnici.

tufahija
09-03-2008, 12:01 PM

Ako mozes da mi dogovoris : prvo u kojem gradu zivis, ako si u sarajevu gdje si isao na lasersko i koliko je kostao tretman, kakvi su prognoze dermatologa, i da li pomaze u licenju oziljaka. TNXXXXXXXXXx

Eliza
07-04-2008, 02:56 PM
Gle, svi imaju razlicit tip koze i ipak je nabolje otici kod dermatologa, jer nisu ucijek u pitanju samo pubertetske akne.
Ako koza izgleda upaljeno..mozda malo boli na dodir moze se raditi o kombinaciji akni i upali lojnih zlijezda koja, ako se ne tretira pravilno, moze da se prosiri. Taj slucaj je bio kod mene kad sam bila u srednjoj skoli. Mislila sam da su samo aknice i koristila sam sve i svasta da bi mi na kraju dermatoloj dao antibiotike geomicin, klindamicin losion i kremu od sumpora i cinka koja se pravi u apoteci.

Dalje..imas kremu Benzaknen 5% Gel koja je jako dobra. Nisam je samo ja koristila nego sam je preporucila par ljudi i svi su zadovoljni (s tim da su ti ljudi imali problema iskljucivo s aknama, bez upale lojnih zlijezda). Najvidljiviji rezultat je bio kod moje prijateljice koja je imala jako velike i upaljene akne. Sad joj je lice cisto ko suza. Vrijedi pokusat. (gel se nanosi jako jako tanko. ako se primjeti crvenilo po licu znaci da si previse stavio. samo se umij i nastavi s terapijom) :)

Eliza
07-04-2008, 02:57 PM
Jel moze neko preporuciti neku nemasnu hidratantnu kremu za svakodnevnu upotrebu...?

Dux
09-04-2008, 03:02 PM
Koju god kremu odaberes, najvaznije je da je nemasna i kad se nanosi, da bude nanesena na cistu kozu, a ostalo je stvar spremnosti u odvajanju visine novca, npr Eucerin ili Avene po cjeni 30-40KM.
Sasvim zadovoljavajuce su green line hidratantne kreme od Garnier, Loreal po cjeni ~10KM, zatim Vitaskin hidratantna antiacne krema ~7KM itd itd

Eliza
09-04-2008, 04:09 PM
ok hvala.. nije bitno da je anti akne krema. nemam s tim problem. problem je sto kad koristim kremu s vremenom mi se pocne perutat koza (krema je isusi).
idem redom ispobavat ;)

Dux
09-04-2008, 06:08 PM
Vjerovatno je u kremi koju si koristila dodat neki blazi keratolitik, npr manja konc. salicilne kiseline. Mozda i nesto drugo, treba pogledat u sastavu. Dakle, tu kremu koju si dosad koristila, zaboravi.

Eliza
09-04-2008, 06:15 PM
Hvalaaaa :)

dr.Nathaniel Demarest
10-04-2008, 07:29 AM
Imadoh nekad problema sa tim, ali poslije kombinovanog djelovanja proizvoda Clean&Clear (gel koji se ispire i tonik kojim se više puta na dan čisti lice) skoro sve su nestale. Ostaju one na vratu poslije brijanja, iako koristim kvalitetan brijač i "cool" gelove, ali nisu strašne.

Jhgjghiu
11-04-2008, 01:17 PM
Ako mozes da mi dogovoris : prvo u kojem gradu zivis, ako si u sarajevu gdje si isao na lasersko i koliko je kostao tretman, kakvi su prognoze dermatologa, i da li pomaze u licenju oziljaka. TNXXXXXXXXXx

Nisam iz sarajeva , a tretmane sam isao kod kozmeticarke . Ciscenje lica kosta 20 km , a laser 10 km tretman , oko 15 puta se mora ici . A to ti je neki laser koji polako djeluje na akne oziljke , kroz nekih pola godine ti sve zaraste , ne ostecuje kozu nimalo . Koliko pokupih od cijenjene kozmeticarke , to je laser za Akupunkturne tacke haha tako nekako , a drugi laser koji potice razvoj kolagena :/ . Uglavnom tako... ciscenje lica uzasno boli , a laser ne osjetis ^^ . Lice mi je bilo :wtf: a sad je :angel: , prezadovoljan ^^ , pozZ

oxe
12-04-2008, 01:45 PM
Zakljucak do kojeg sam ja dosla u svojoj visegodisnjoj borbi je da ni jedna jedina krema ne moze sprijeciti izlazak bubuljica, jer problem dolazi iznutra. ....potpuno se slazem. Radikalna mjera su Roaccutane caspule, jak derivat A vitamina koji potupno isusuje lojne zlijezde nakon duze upotrebe(smije se piti pola godine). Tablete su skupe i jedno pakovanje kosta oko 55 KM. Pored upotrebe kapsula i dalje se preporucuje lokalana terapija klindamicin losionom i AHA kremama za dan i noc. Kako krema zna kad je dan, a kad noc????? pozz

Soleil
13-04-2008, 09:36 PM
Vidim da ovdje možeš dobit stručnih savjeta, pa bih i ja nešto priupitala:).
Kojom bih kremom mogla da odstranim/saniram crvenilo koje ostane kao 'ožiljak' od akne,
ali ne pravi ožiljak, nego više kao trag/crvenilo.
Primjeti se ponekad, recimo nakon određene izloženosti suncu pojave se tragovi.

unaprijed hvala;)

oxe
14-04-2008, 12:41 PM
Vidim da ovdje možeš dobit stručnih savjeta, pa bih i ja nešto priupitala:).
Kojom bih kremom mogla da odstranim/saniram crvenilo koje ostane kao 'ožiljak' od akne,
ali ne pravi ožiljak, nego više kao trag/crvenilo.
Primjeti se ponekad, recimo nakon određene izloženosti suncu pojave se tragovi.

unaprijed hvala;)

Krema se zove Skinoren (proizvođač je firma Schering). Košta 17 KM i nanosi se na čistu kožu dva puta dnevno, ujutro i navečer. Ja sam u pubertetu imao masnu kožu (pa sam se informisao o aknama da ih ne bih dobio, jer je masna koža idelana podloga za to) i uvijek sam je koristio da bih spriječio pojavu istih. Tamo piše da se ne smije upotrebljavati duže od pola godine ali ja je koristim jedino uvečer već.... Moj ti je savjet da ne mijenjas kozmetiku često, znaš da je lice najosjetljivije. Eto, bićeš još ljepša.

Soleil
14-04-2008, 10:28 PM
Krema se zove Skinoren (proizvođač je firma Schering). Košta 17 KM i nanosi se na čistu kožu dva puta dnevno, ujutro i navečer. Ja sam u pubertetu imao masnu kožu (pa sam se informisao o aknama da ih ne bih dobio, jer je masna koža idelana podloga za to) i uvijek sam je koristio da bih spriječio pojavu istih. Tamo piše da se ne smije upotrebljavati duže od pola godine ali ja je koristim jedino uvečer već.... Moj ti je savjet da ne mijenjas kozmetiku često, znaš da je lice najosjetljivije. Eto, bićeš još ljepša.
hvala,ali ti spominješ kremu kojom preventivno djeluješ...meni treba nešto drugo ili se varam. Ja imam kombinovanu/ ilitiga komplikovanu kožu:hehehehe: pa deveram s tim. Hvala na savjetima, divan si :nice2:

oxe
14-04-2008, 10:39 PM
Na upustvu za upotrebu piše da je krema zadužena za obnavljanje pokožice kože i da sprječava prekomjerno lučenje lojnih žlijezda. Pa ti vidi, ja ja! Hehehe ne znam.......

Pcelica
14-04-2008, 10:48 PM
Ja sam ne davno bila na ciscenju lica i jako sam zadovoljna...jeste da boli ali "sve"za ljepotu:)i onda mi je preporucila kremu Vishy cuj skupa je a malo dodje ali kazu da je dobro.

Dux
14-04-2008, 11:53 PM
Crvenilo koje ostaje nakon sanirane upaljene akne, kako navodis, je uobicajeno i sve je ok ukoliko nema rezultujuceg oziljka. Crvenilo je normalno ukoliko se moze tako reci, a nastaje kao rezultat zaostale lokalne prokvrljenosti u toku reparacije i samo po sebi ce se povuci.
Jedino sto moze pomoci u toj "diskoloraciji" je UV zracenje (u granicama dozvoljenog) koje ce potaknuti stvaranje melanina i pigmentaciju. Skinoren kremu nekoristiti u tom slucaju, jer nije indikovan. Jedino u obzir dolazi neka protektivna hidratantna nemasna krema uz eventualno bisabolol, alantoin ili panthenol, a za sve ostalo je potreban uvid i pregled koze.

Soleil
18-04-2008, 10:34 PM
hvala Dux...jesi li pod UV zračnjem podrazumijevao solarij ili prirodno sunčanje?...išla sam par puta u solarij, baš zbog pigmentacije...ali koliko je to dobro?

Stvar je u tome što mi se to crvenilo pojavljuje i par mjeseci nakon sancije akni...mislim, nije to neko jako crvenilo, ali mi smeta.

tufahija
07-07-2008, 04:45 PM
Prije godinu dana sam imala problema sa aknama, pravim velikim crvenim aknama, da mi je muka bilo zaci iz kuce, a pogotovo se pogledati u ogledalo.
Moj savjet: uzeti neku laganu pjenu ili gel za umivanje (afrodita zeleni caj-akne stop), benzaknen kremu 5% za blazi oblik i 10% ako su teze akne u pitanju, i neku laganu kremicu za dan od kamilice cisto da se nagrani koza.
Ova benzaaknen krema je na bazi benzilperoksida i super isusuje bubuljice, ali nemojte pretjerati jer se koza moze poceti gluiti.
Vidim da je neko spominjao klindamicin losion, i to je super stvar, ali s obzirom da je to antibiotik, moze se koristiti samo 2 sedmice jer bakterije koje izazivaju akne poslije tog vremena postaju imune na taj antibiotik tako da vise nema efekta. Zato je preporucljivo praviti pauze.
ZA njegu koze ostecene aknama preporucila bih jojoba ulje, koje je po svojoj prirodi i sastavu jako slicnu prirodnom sebumu koze, pa lijepo ghrani kozu a ne ostavlja masan trag.

Ovo sve je meni preporucio moj dermatolog, i hvala bogu danas nemam akni, osim pokoje s vremena na vrijeme.

Patišpanja
10-08-2008, 10:49 AM
Ja izgleda nikada izaći iz tog puberteta...neka ga...nego hm što se tiče lica nemam nekih extra velikih problema, onako ponekad se pojavi pokoja...prije je bilo malo žešće...i uglavnom probala sam miluion sredstavas, gelova, krema, maski, bla bla...i uglavnom ili mi se lice počne sušiti, ili se počne mastiti, ili mati počne govoriti kako je ta krema preskupa, ili moj pas počne jesti kremu pa shvatim da nije ni za šta...anyway na kraju sam skontala da mi je najbolje ujutro i naveče, sapun baby i plahnem se vodom...i taman...tako da mi je to pravo leglo, i sada se povremeno pojave one čuvene PMS bubuljice(grbe)...

silhouette
10-08-2008, 10:54 AM
meni je lice, hvala nebesima, uvijek bilo cisto...

jedini "tretman" je topla voda, sapun i ona krema za bebi guzu; bekutan, i to prije spavanja... vise nista

dok prijateljica ima problema sa istima otkako je znam, 6-7 godina... valjda tu ima i genetskog faktora... ili pak na ledjima... mislim da je uzimala neku kremu iz bg, u sustini to je neka biljna baza, pa se privremeno povuklo. ali cim joj prvi dan ciklusa, opet ista stvar...

ako ko zeli, mogu pitati za naziv kreme i kako doci do nje.

Milet
10-08-2008, 01:09 PM
Ja skroz rijetko imam te akne.. Nekad tenekad bude pokoja i osusi se brzo.. Jedini recept je pranje lica sapunom :) (every day)

Mystery
10-08-2008, 01:36 PM
Nemam akne, tu i tamo pokoja, pomaže pranje lica sapunom. Takođe mogu pohvaliti Clean & Clear koji sam koristio možda 2 puta. U roku od 4-5 sati akna skoro nestane...( A potvrdili mi i prijatelji )

Kompleks
10-08-2008, 01:39 PM
Ne'am nekih problema s tim, možda zato što sam "reagovala" čim sam primijetila da se pojavi koja bubuljica. Koristim "pjenu" za čišćenje lica i obavezno Dove sapun.

Ako idem van a pojavi se bubuljica ne koristim puder, već samo Niveu i korektor za lice... Tak' da je zasad sve uredu :D

kemo993
10-08-2008, 01:47 PM
kod mene ponekad samo u predjelu cela..:S
ne koristim nikakve preparate- sapun i topla voda i valjda ce proci;)

Patišpanja
10-08-2008, 01:49 PM
Ne'am nekih problema s tim, možda zato što sam "reagovala" čim sam primijetila da se pojavi koja bubuljica. Koristim "pjenu" za čišćenje lica i obavezno Dove sapun.

Ako idem van a pojavi se bubuljica ne koristim puder, već samo Niveu i korektor za lice... Tak' da je zasad sve uredu :D

Sad ćeš ti u srednju...hi hi hi:nice2:....

Ej Dove sapun da jako dobar, al onaj za lice ne za tijelo...jedan od rijetkih od kojeg mi se ne suši lice...

Kompleks
10-08-2008, 01:51 PM
kod mene ponekad samo u predjelu cela..:S
ne koristim nikakve preparate- sapun i topla voda i valjda ce proci;)

Neće XD Moja prijateljica je imala samo na čelu, nije vodila brigu ono; voda i gotovo, sad ima i na obrazima, na nosu...ma sva :S

Sad ćeš ti u srednju...hi hi hi:nice2:....

Ej Dove sapun da jako dobar, al onaj za lice ne za tijelo...jedan od rijetkih od kojeg mi se ne suši lice...

Da, da...samo taj koristim. A zavisi, valjda neće biti gore :)

kemo993
10-08-2008, 01:53 PM
Neće XD Moja prijateljica je imala samo na čelu, nije vodila brigu ono; voda i gotovo, sad ima i na obrazima, na nosu...ma sva :S

nikad nisam imao na obrazima i nosu:S
nezz sta da im radim onda:P?

Patišpanja
10-08-2008, 01:54 PM

Da, da...samo taj koristim. A zavisi, valjda neće biti gore :)

Neće biti gore, ubacit ću u Turbe:love2:...hm zavisi od tipa lica, meni je dovoljna voda i sapun...:)))...nekome ni antibiotici ne mogu pomoći...ali ipak mislim da tu veliku ulogu igra i ishrana i količina tečnosti koja se unosi(ovdje ne mislim na koka kolju i ostale...)...logično je da to utiče na bubuljice, jer sve ono što se dešava u našem organizmu izlazi također i preko kože...

Kompleks
10-08-2008, 01:55 PM
Ne znači da nećeš imati :angelsmil

Pa malo više brige vodi, nema veze što si muško :-P
Sapun (ali baš za lice, onaj obični sapun isušuje kožu), kakva krema za čišćenje lice...ma higijena je tu najvažnija.

Patty - Turbe Turbe :love2:

Što se hrane tiče; Ja jedem jaako velike količine čokolade. A primijetila sam da kad je jedem, nakon nekog vremena pojave se bubuljice. Zato sam i prestala u posljednje vrijeme...

kemo993
10-08-2008, 01:59 PM
Ne znači da nećeš imati :angelsmil

Pa malo više brige vodi, nema veze što si muško :-P
Sapun (ali baš za lice, onaj obični sapun isušuje kožu), kakva krema za čišćenje lice...ma higijena je tu najvažnija.

:D Trudim se:o

dove sapun za lice koristim- najjaci;)
a sto se tice kreme za ciscenje- neam pojma, sta preporucujes npr? ;)

Kompleks
10-08-2008, 02:01 PM
Od Green Line, TOTAL CLEAR, antibakterijska "pjena" za čišćenje lica...

Skroz je blaga, a primijeti se brzo učinak...

kemo993
10-08-2008, 02:02 PM
ako ti tako kazes;)

cim bude prilike uzimam je..:D
ima se svugdje nabaviti? cijena? :D

Kompleks
10-08-2008, 02:03 PM
Ne znam za Sarajevo, ja sam je ovdje u Izboru kupila...

Oko 6 KM, a vidi...možda čak i u apotekama ima...

kemo993
10-08-2008, 02:05 PM
ma mora biti;)

thx :Đ

Ico
10-08-2008, 06:58 PM
Ja lično ovaj koristim, i vrlo je djelotvoran. Radi se točnije o Oriflame-ovom Non Spot Gel-u.

Mystery
10-08-2008, 07:46 PM
Veoma djelotvoran!!!

2436971

kemo993
10-08-2008, 09:36 PM
Najbolji nacin za uklanjanje svih vrsta bubuljica- Domestos (ali onaj zeleni ja licno koristim, najbolji:mean2:)

Sretno..

ne odgovaram za eventualne posljedice (:

PKLATonja
11-08-2008, 01:07 PM
Ma bubuljice ziletom skidat najlakse.

Milet
12-08-2008, 08:15 PM
Ma bubuljice ziletom skidat najlakse.

:ears::ears::ears: lol kako pametna izjava xD

Alternativac
12-12-2008, 10:39 PM
Ja imam bubuljice, onako nista strasno, srednje je i puno mi smeta prije svega ne mogu se opustiti i jebe mi samopouzdanje npr. kada sam u zenskom drustvo kada treba prici nekoj curi ili nesto tako...stvarno mi smeta...
A sad lijek..
NEma kreme koja moze svima pomoci, moras probati sto krema, jer svako se lice skoro razlikuje i reagira drugacije na neku istu kremu....
U izlaznoj sam fazi puberteta, nadam se da ce me i to proci, sto me gnjavi vec godinama i sjebali su mi dosta stvari...

Pirate_Boy
12-12-2008, 10:46 PM
Najbolji nacin za uklanjanje svih vrsta bubuljica- Domestos (ali onaj zeleni ja licno koristim, najbolji:mean2:)

Sretno..

ne odgovaram za eventualne posljedice (:

Ne Domestos nego solna kiselina:crazy:

Milet
12-12-2008, 11:42 PM
U posljednje vrijeme ih nemam nikako, evo imam samo jednu ali sam je vec usmrtio xD , dobro je , izgleda da me pubertet prolazi (H).. :D

Pirate_Boy
12-12-2008, 11:55 PM
Meni se nekad pojavi jedna al ja to uklonim sa after shave Africa...Pravo pomaze

Dj_ErRoR
13-12-2008, 03:58 PM
Na lice utjece dosta faktora krenuvsi od stresa,ishrane,odrzavanja, itd... Ako imate probleme sa aknama, morate zaboraviti na depresiju i razocaranje kaa se pogledate na ogledalo...Trebate na to gledati na nesto lijepsi nacin... Onda..Sto vise voca, barem jednu jabuku dnevno! Dakle sto vise voca to bolje, sto manje crvenog mesa, dakle burek,cevapi itd...Te opste przenu hranu izbjegavati totalno...U organizam unositi velike kolicine VODE dnevno dakle kao sto je preporucljivo 2l na dan,Energetska pica, tj opste gazirana izbjegavati maximalno......A od lica, do lica se razlikuje oblik akni...No jedna od uvjerljivo najaci krema za lice je Rouctan,Benzaknen,I Dalacin T, Ja sam koristio Benzaknen u kombinaciji sa Avene Diacneal (protiv oziljaka od akni) i redovno pazio na ishranu...I stvar se dosta,dosta,dosta popravila...Ogromna razlika...

Beetlejuice_
14-12-2008, 04:25 PM
Ja sam imao problema sa bubuljicama, ali sam ih se rijesio. Ne dirati lice rukama. Definitivno ce se inficirati. Masnoca na licu isto utice na pojavljivanje bubuljjica ... najbolje je pjenom od sampona oprati lice i pod toplijom vodom..., jer sapuni nisu za lice ... previse isusuju kozu. I ovi sto govore da od cokolade rastu bubuljice .... ne znaju sta govore. Ja jedem ogromne kolicine slatka i cokolade sedmicno i ne javljaju se bubuljice zbog toga.... to inace doktori tjesu djecu da im rastu od cokolade. Stres moze kod nekih osoba povecati lucenje masnoca .. sto moze dovesti do bubuljica.

Dj_ErRoR
14-12-2008, 05:51 PM
Ja sam imao problema sa bubuljicama, ali sam ih se rijesio. Ne dirati lice rukama. Definitivno ce se inficirati. Masnoca na licu isto utice na pojavljivanje bubuljjica ... najbolje je pjenom od sampona oprati lice i pod toplijom vodom..., jer sapuni nisu za lice ... previse isusuju kozu. I ovi sto govore da od cokolade rastu bubuljice .... ne znaju sta govore. Ja jedem ogromne kolicine slatka i cokolade sedmicno i ne javljaju se bubuljice zbog toga.... to inace doktori tjesu djecu da im rastu od cokolade. Stres moze kod nekih osoba povecati lucenje masnoca .. sto moze dovesti do bubuljica.

Mislim da nisi u pravu za cokoladu, naucno jos nije dokazano da cokolada utejce,a isto tako da neutjece...S toga nekomu moze utjecati itekako, a nekomu ne....Ja licno ne vidim razlike poslije malo cokolade,ako se radi o vecoj kolicini, onda se itekako osjeti razlika...No meni je najvise smetalo crveno meso....Uzasna infekcija se desi nakon jela bureka i slicnog.... :S