PDA

Pogledajte punu verziju : Koliko je aviona bilo oboreno u zadnjim balkanskim ratovima?

no403
31-12-2006, 01:19 AM
Srpska avijacija je izgubila vise od 30 aviona od 1991 na ovamo.
Zanimljiv Link:
http://ejection-history.org.uk/Country-By-Country/YugoslavList.htm

eXmAn
31-12-2006, 01:35 AM
Al' se u domaćim avionima tipa Galeb i Jastreb ginulo i izbacivalo... uuu.

no403
31-12-2006, 01:44 AM
Hrvatska je izgubila 4 miga 21.
Zanimljivo je da su sami oborili jedan svoj avion.

http://www.acig.org/artman/publish/article_305.shtml

no403
31-12-2006, 01:54 AM
Evo jos linkova (srpski gubitci):
http://www.yuairwar.com/gubici3.asp

druge strane:
http://www.yuairwar.com/gubici4.asp

Mi smo izgubili 2 helikoptera Mi-8
U blizini Zepe i Bihaca (ministar Ljubljankić)

mix
31-12-2006, 02:02 AM
Mislim ipak da smo mi izgubili malo vise helikoptera u ratu.Odprilike 7-8 MI-8 i MI-17.A imali smo ih sto kupljenih sto zarobljenih 15 kroz cijeli rat.

azzaro
12-01-2007, 12:52 AM
Za NATO udare iz 1999 imam neke podatke:

MIG-29 unisteno u zraku 6 komada, na zemlji 4 komada ( 3 batajnica, 1 nish )
2 diskutabilna, moguci uzrok pada domaca pvo greskom ili greska pilota.
(pukovnik M.Pavlovic u pitanju).

MIG-21 skoro svi "aktivni" unisteni na zemlji, oko 24 komada.
Ista sudbina je zadesila Galeb N60/62 a vecina ih je unistena HE bombama u tunelu "Tuzi" u Crnoj Gori. (podzemno skloniste aerodroma Petrovac - Podgorica).

U istom kompleksu tunela unisten je najkvalitetniji dio helikopterske eskadrile tadasnje VJ.

Ovo sam nekako iskopao :mrgreen:

eXmAn
12-01-2007, 12:55 AM
unistena HE bombama u tunelu "Tuzi" u Crnoj Gori

Jedan dio moje familije potiče iz tog mjesta - Tuzi. Zanimljivo, jednom sam sa Google Earth pregledavao to područje, i koliko sam vidio radi se o nadzemnom aerodromu. Doduše, ispod nisam mogao vidjeti hehe, ne znači da ga nema.

pow_woow
14-01-2007, 01:17 AM
zanimljivi linkovi

Sanchezz
14-01-2007, 01:14 PM
Piste od tog aerodroma su inace na otvorenom (ne izlijece avion iz planine :D ) isto kao kod bihaca "zeljava" samo hale,komanda itd je pod zemljom.

bullmastiff
15-01-2007, 12:50 AM
jeli istina da su srbi skinuli jedan "Stealth"

Blahhh
15-01-2007, 01:09 AM
kako ne...telepatski...baba rosa...

azzaro
15-01-2007, 01:29 AM
jeli istina da su srbi skinuli jedan "Stealth"

Da, jedan F-117 Nighthawk su pogodili, vjerovatno na srecu.
To je bilo poslije mega-medijski ispraceno, uz one zajebancije tipa "Izvinite nismo znali da je nevidljiv" hehe

F-117 nije uopste radarski nevidljiv, vise je sa smanjenim odrazom i to pod odredjenim uglovima i vremenskim uslovima.Radar ga moze vidjeti kao jato ptica ili nesto neodredjeno. Tad su kruzile dezinformacije o nekakvom novom hi-tech srpskom radaru koji detektuje F-117. :) hi-tech srbija :)

Ukupni Nato gubici od srpske pvo su zapravo 3 aviona.
2 F-16 pored ovog F-117.

AggressoR
15-01-2007, 01:46 AM
Srbi su oborili F-117 zahvaljujuci principu "TROKUT radara".

F-117 vecinu radarski zraka razbacuje pod razlicitim uglovima tako da se ne vracaju nazad, ali kod "trokut" sistema rada , zrake koje F-117 razbaca , zavrsavaju kod druga dva radara, tako da je moguce otkriti ga.

eXmAn
15-01-2007, 11:07 AM
?*to je najtužnije, Srbi su ga oborili sa nekim starim sovjetskim raketama pomoću isto starih radara.

Sanchezz
15-01-2007, 08:13 PM
Sva 3 aviona koja je nato izgubio su posljedica ponasanja pilota kao da idu na piknik... lete prenisko iako im je naredjeno drugacije.. napadaju 5 noci iz istog smijera-tu je bilo i francuskih spijuna.Kontali srbija neka pustos u kojoj zive pecinski ljudi sa kalasima (nisu puno pogrijesili :D ) samo nasla se tu i poneka IGLA itd.

Pilot1
20-01-2007, 04:10 AM
Znam da ste nepismeni (jer svako ko danas ne zna koristiti wikipediju i google jeste nepismen), ali potrudite se da naucite citati engleski, pa procitajte sta kaze wikipedia. Naravno, pre nego sto nastavite sa sranjem kako je avion pao zbog udara groma dok su ga Srbi gadjali kamenjem.

Tekst preuzet sa wikipedije - F 117 Combat losses
One F-117 has been lost in combat, to Serbian/Yugoslav forces. On March 27, 1999, during the Kosovo War, the 3rd Battalion of the 250th Missile Brigade under the command of Colonel Zoltán Dani, equipped with the Isayev S-125 'Neva-M' (NATO designation SA-3 'Goa'), downed F-117A serial number 82-806 with a Neva-M missile. According to NATO Commander Wesley Clark and other NATO generals, Yugoslav air defenses found that they could detect F-117s with their "obsolete" Soviet radars operating on long wavelengths. This, combined with the loss of stealth when the jets got wet or opened their bomb bays, made them visible on radar screens. The pilot survived and was later rescued by NATO forces. However, the wreckage of the F-117 was not promptly bombed, and the Serbs are believed to have invited Russian personnel to inspect the remains, inevitably compromising the US stealth technology.[10]

The SAMs were most likely guided manually with the help of thermal imagers and laser rangefinders included in the Pechora-M variant of the SA-3s believed to have been used. Reportedly several SA-3s were launched, one of which detonated in close promixity to the F-117A, forcing the pilot to eject. According to an interview, Zoltán Dani was able to keep most of his missile sites intact and had a number of spotters spread out looking for F-117s and other aircraft. Zoltán and his missile crews guessed the flight paths of earlier F-117As from occasional visual and radar spottings and judging from this information and what target had just been bombed, Zoltán and his missile battery determined the probable flight path of F-117A #82-806. His missile crews and spotters were then able to locate it and fire their missiles. Zoltán also claims to have modified his radars to better detect the F-117A, but he has not disclosed what was changed. Parts of the shot-down aircraft are now presented to the public in the Museum of Yugoslav Aviation in Belgrade.

Some sources claim a second F-117A was also damaged during a raid in the Kosovo War, and although it made it back to its base, it never flew again.[11]

Sva 3 aviona koja je nato izgubio su posljedica ponasanja pilota kao da idu na piknik...
Sigurno, mozda su u stvari piloti posudili svoje avione komsijama i familiji da ih provozaju. Daj ne seri. NATO nije poznat po tome da se njegovo osoblje ponasa nezainteresovano i neupuceno tokom misija, vec sasvim obratno.

A oficir francuske vojske je proglasen nevinim, i u istrazi je pokazano da nikada nije imao nikakve veze sa srpskom vojskom. Proveri podatke koje postujes.

o je najtužnije, Srbi su ga oborili sa nekim starim sovjetskim raketama pomoću isto starih radara.
Naoruzanje jeste (bez svake sumnje) staro ali ne i zastarelo (pogotovo ako njime rukovodi neko ko je strucan i valjanio obucen za to).

Tip radara koji je koriscen je 'Tamara", koji se koristi u Ceskoj vojsci, a proizvodi ih kompanija "Tesla".

The high level of computerization and large amount of electronic equipment found inside stealth aircraft makes them vulnerable to passive detection. The Czech-developed, field-mobile Tamara system snoops on very weak electromagnetic "leaks" emanating even from the most shielded aircraft. Tamara detectors provide general range / distance information to active air defence radars, which would then lock onto targets using highly focused scanning.

azzaro
20-01-2007, 11:57 AM
Znam da ste nepismeni (jer svako ko danas ne zna koristiti wikipediju i google jeste nepismen), ali potrudite se da naucite citati engleski, pa procitajte sta kaze wikipedia. Naravno, pre nego sto nastavite sa sranjem kako je avion pao zbog udara groma dok su ga Srbi gadjali kamenjem.

Sigurno, mozda su u stvari piloti posudili svoje avione komsijama i familiji da ih provozaju. Daj ne seri. NATO nije poznat po tome da se njegovo osoblje ponasa nezainteresovano i neupuceno tokom misija, vec sasvim obratno.

A oficir francuske vojske je proglasen nevinim, i u istrazi je pokazano da nikada nije imao nikakve veze sa srpskom vojskom. Proveri podatke koje postujes.

Naoruzanje jeste (bez svake sumnje) staro ali ne i zastarelo (pogotovo ako njime rukovodi neko ko je strucan i valjanio obucen za to).

Tip radara koji je koriscen je 'Tamara", koji se koristi u Ceskoj vojsci, a proizvodi ih kompanija "Tesla".

Ne budalesi jarane, pa svako dijete moze napisat nesto u wikipediji.
Imam ja prijatelja koji su svojim ocima gledali na Kosovu kako se Nato piloti ponasaju... bas kao da je bio piknik druze. Zamisli scenu Apach leti na 20 metara od zemlje i pilot rukom mase prema koloni srpske vojske koja se povlaci. Niko i nepomislja da okrene pusku i zapuca prema njemu.
Sve sto se desilo 99 je bilo isplanirano, ko na filmu. Cisti scenario.
Dovoljno ce ti bit ako znas ovo. Bondsteel baza americke armije je najveca baza van teritorije U.S.A i takva slicna je samo postojala u Vietnamu.
Pitaj srbijanske oficire ( ako imas nekog ) koji su bili dole, i vidjet ces da je istina. Da je NATO stvarno htio da "slomi" srbiju, pa sad ti nebi imao odakle da pises ovo po forumu. Samo mali trening, nista vise.

Blahhh
20-01-2007, 09:32 PM
117 je uhvacen u "lepezu"..sto i nije neka mudrost iliti taktika

Pilot1
20-01-2007, 11:48 PM
117 je uhvacen u "lepezu"..sto i nije neka mudrost iliti taktika
Da je tako lako oboriti stealth avion, F 117 oboren u Srbiji ne bi bio jedini stealth avion ikada oboren.

Ne budalesi
Ja ne budalesim.

jarane
Niti sam za tebe jaran.

pa svako dijete moze napisat nesto u wikipediji.
Niti svako dete moze da pise sta hoce u wikipediji (naravno mislim na internacionalnu, odnosnu englesku wikipediju, i clanke koji nisu oznaceni kao pristrasni - sto pise iznad svakog clanka). Ono sto je tamo napisano mora biti potvrdjeno linkovima ka relevantnim clancima ili literaturi. A na mestima administratora i moderatora rade izuzetno odgovorne osobe, koje uredjuju oblasti koje se nalaze u oblastima njihovih znanja. Vidim koliko si obavesten sta je najveca i najrelevantnija internet (i verovatno ne samo internet) enciklopedija na svetu.

Zamisli scenu Apach leti na 20 metara od zemlje i pilot rukom mase prema koloni srpske vojske koja se povlaci. Niko i nepomislja da okrene pusku i zapuca prema njemu.
Ne shvatam na kakvo povlacenje ti aludiras. Ako je ono potpisano posle Kumanova, ne vidim zasto bi neko zapucao na onoga sa kim je sklopiio mir.

Sve sto se desilo 99 je bilo isplanirano, ko na filmu. Cisti scenario.
Dovoljno ce ti bit ako znas ovo. Bondsteel baza americke armije je najveca baza van teritorije U.S.A i takva slicna je samo postojala u Vietnamu.
Pitaj srbijanske oficire ( ako imas nekog ) koji su bili dole, i vidjet ces da je istina. Da je NATO stvarno htio da "slomi" srbiju, pa sad ti nebi imao odakle da pises ovo po forumu. Samo mali trening, nista vise.
Stvarno se ne bih upustao u polemiku posle ovoga sto si napisao.
Ja se ne bavim stvarima koje su se MOGLE desiti, vec onima koje su se desile i koje se desavaju. Ovim prvim se bave samo oni zaludni, i oni koji ne mogu da pronadju argumente za svoje tvrdnje vec se kriju iza onogo sto misle da se hipoteticki moglo desiti.
Da je NATO mogao da zbrise odbranu (ne mislim na PVO, vec na odbranu u slucaju kopnene ofanzive- koje je i bilo kada je izvrsen napad kod kosara), mozda je mogao, ali nije.
I naravno, ako je tako kao sto ti kazes sve bilo isplanirano i izmontirano, ne verujem da bi se NATO opet ponasao neodgovorno i dozvolio obaranje 'ponosa' svoje avijacije - nikad oborenog aviona i doveo u pitanje strategiju oslanjanja na stealth avione. Da ne pricam o ekonomskim posledicama na LM, kome su odmah posle toga pale akcije, i direktnog predavanja u ruke delova F 117 Rusima.
Ako imas neke valjane argumente (linkove ka relevantnim clancima na internetu, isecke iz relevantne vojne literature i sl, a ne sta mi je reako ovaj, onaj ili sta mogu da cujem od srpskih oficira), mozemo nastaviti diskusiju, ukoliko nemas, mislim da ne vredi da trosim vreme ovde.

azzaro
21-01-2007, 01:59 PM
A sta ako bih ti rekao da sam ja porijeklom iz Srbije i da imam rodjaka pilota koji danas zivi u BG. (penzionisan prije par godina).
Onda 99te ja u vojsci (ceta veze), trilion puta smo ometali radio komunikaciju tadasnje VJ i znali smo da je PVO izgubila svaku radarsku kontrolu neba.
Svaki Nato prelet je izvjestavan klasicnim observacijama. Bili ste jadni sa kukanjem na vojnim frekvencijama, a smijesni na civilnim. Primjer: U rejonu Leskovac srpski radio operater javlja da sve gori, nato vise puta pogodio objekt X3, P6 itd a za 15 minuta na drzavnim vijestima (radio) kaze u rejonu Leskovca oborilo smo 3 F-16 :)
A kod nas nove kenwood radio stanice (mirisu na U.S) i samo se slatko smijemo uz kaficu.
Jarane moj :) taj stealth je oboren naslijepo i budite sretni i za to.

p.s. Cujem da je nato napravio par novih aerodroma na Kosovu.
mozda ce vam to ostatavit, za par stotina godina. :)

Pilot1
21-01-2007, 04:33 PM
A sta ako bih ti rekao da sam ja porijeklom iz Srbije i da imam rodjaka pilota koji danas zivi u BG. (penzionisan prije par godina).
Heh, i?

Onda 99te ja u vojsci (ceta veze), trilion puta smo ometali radio komunikaciju tadasnje VJ i znali smo da je PVO izgubila svaku radarsku kontrolu neba.
Svaka cast, vi(Hrvati, Bosanci ~ ubaci po zelji, posto ne znam odakle si) ste u stvari u saci drzali Srpsku vojsku! 'Aj daj covece.

aze u rejonu Leskovca oborilo smo 3 F-16
To se zove propaganda i nema nikakve veze sa vojnim obavestavanjem. Ne razumem kakve veze ima izvestavanje RTS (Koje je bilo isto toliko nenormalno pristrasno kao i izvestavnje CNN) sa ovom pricom ?! Ako pazljivo procitas moje postove neces videti da se igde izrazavam pristrasno ili sirim propagandu, svi moji stavovi su zasnovani na literaturi/wiki/drugim izvorima sa interneta.

A kod nas nove kenwood radio stanice (mirisu na U.S) i samo se slatko smijemo uz kaficu.
Opet svaka cast, ali kakve veze ima to sa pricom?!
*kao digresija i M16 u Vijetnamu je mirisao na US, pa su ga americki vojnici menjali za kalasnjikov... :)

Jarane moj
Nisam 'tvoj jaran' :)

taj stealth je oboren naslijepo i budite sretni i za to.
Ja bih najsrecniji bio da rata nikada nije ni bilo. Ali kad je NATO vec izvrsio agresiju, onda sam ponosan na to sto je nasa vojska ulozila sve svoje napore da se kako tako odbrani od stostruko jaceg neprijatelja. Ja sam ti pruzio linkove ka neosporenom sadrzaju, ti si mi pruzio price svojih rodjaka (pilot iz Beograda), cast tvojim izvorima, ali moji su ipak relevantni u svetu, a tvoji za popodnevnim ruckom.

p.s. Cujem da je nato napravio par novih aerodroma na Kosovu.
mozda ce vam to ostatavit, za par stotina godina.
Znas, odlika ljudi koji ne mogu da potkrepe svoje tvrdnje jeste nepotrebno sirenje teme kako bi se skrenula paznja sa onoga gde nisu u pravu.
I ne znam kakvu si reakciju hteo da izazoves kod mene? Kosovo sutra mozda vise ni nece biti deo Srbije, mozda i hoce, mozda ce se neko od velikih sila umesati i naterati US da ode sa Kosova (Srbi ih sigurno nece naterati :) ), ali to je sve mozda.
Cinjenica je da je US ovde zelela da uspostavi svoje baze i odrzava svoju zonu interesa i uspela u tome (A baze ce nam ostaviti samo silom, kad ih neko drugi na to bude primorao). Nije to toliki neuspeh Srbije koliko drugih velikih sila, kao sto su EU i Rusija koje sada u svom dvoristu imaju SAD. Ali ne zelim da sirim temu niti da offtopic-ujem.

azzaro
21-01-2007, 06:17 PM
Cuj ti nepristrasan a kako je to Nato izvrsio agresiju? To je bila mirovna operacija odobrena u svim legalnim institucijama, zapravo odgovor na istjerivanja albanaca sa njihove teritorije. To je bio opravdan cin a ne agresija.

Ja imam svoje izvore, ali su to imena ljudi koji su sluzili toj istoj VJ tada, i nebih
zelio da nanosim probleme bilo kome. Neznam ko si tako da nema imena :)

Ti si stvarno legenda ako mislis da je taj stelt oboren bas zato sto ga je pvo locirala i pogodila s namjerom. Cista sreca, jedan projektil ga zakacio, i nista vise. Priznajem bilo je zabavno :)

a.halilic
21-01-2007, 07:14 PM
a koliko je nato izgubio aviona u akcijama,ja znam za jedan koji je oboren u blizini bos. petrovca a pilot je ostao ziv. posto ja nisam iz petrovca ovdje svi govore -da su pilota trazili svi mjestani ali ga nisu nasli i on je kasnije o padu govorio na bbc-ju a pokupio ga je helikopter natoa 2-3 dana poslije pada. avion je donedavno bio u sumi u blizini petrovca gdje je i srusen ali posto je aluminij skup zavrsio je u zljezari u zenici.

Pilot1
21-01-2007, 07:39 PM
Cuj ti nepristrasan a kako je to Nato izvrsio agresiju? To je bila mirovna operacija odobrena u svim legalnim institucijama, zapravo odgovor na istjerivanja albanaca sa njihove teritorije. To je bio opravdan cin a ne agresija.

Molim te uci me. Ponovicu ti jos jednom, pre nego sto postujes proveri podatke kojima baratas.

Intervencija je morala biti odobrena od strane Saveta Bezbednosti, ali nije. [Da ne sirim, SAD su znale da ce Rusija i Kina blokirati odluku u SB i da tu nemaju dovoljnog manevarskog prostora, te su se odlucili za napad bez odobrenja u SB i oslonili se na propagandu, sto se kasnije pokazalo kao odlican izbor za njih]
Pre nego sto odvalis jos nesto, citaj malo.
Ne radi se o opravdanosti, vec o legalnosti. Akcija mozda jeste opravdana, ali ne legalna i zbog toga je agresija.

*I opet radis ono o cemu sam ti pricao u proslom postu, cim nemas argumente ti okreces pricu na drugu stranu, gori si od srpskih politicara. Nisi obratio paznju ni na sta osim na rec agresija... Ja sam ti objasnjenje dao gore, a ako sam pogresio i ono nije tacno, i da se u stvari radi o sasvim suprotinom, ja cu priznati da sam pogresio i da nisam dovoljno upucen u taj deo price. ali kakve to veze ima sa objektivnoscu toga sto pricam o obaranju aviona i ovom temom? Nemoj offtopic-ovati.

Ja imam svoje izvore, ali su to imena ljudi koji su sluzili toj istoj VJ tada, i nebih
zelio da nanosim probleme bilo kome. Neznam ko si tako da nema imena
Prevod na jasan jezik: nemas argumente.

Ti si stvarno legenda ako mislis da je taj stelt oboren bas zato sto ga je pvo locirala i pogodila s namjerom. Cista sreca, jedan projektil ga zakacio, i nista vise. Priznajem bilo je zabavno

Ja sam legenda, a ti si smesan.
Naravno da je uvek potrebna sreca. I najiskusnijim pilotima je potrebna sreca u dogfightu, ali imaju i znanje.
Isto tako i sa Danijem. Covek je ocigledno bio obucen, otkrili su semu koju je koristio NATO i docekali povoljan trenutak, ako je sreca bila na njegovoj strani tim bolje po nas, ali da je sve zavisilo od srece, daj covece, budi ozbiljan. Njegova jedinica je oborila i drugi avion koji je pao na teritoriju Srbije F 16C. Da li je i to bila sreca?

Sta je po tebi cista sreca?! Da nisu culi avion i nasumicno ispalili rakete? Haha, coveceee.
Ja sam uvek raspolozen za diskusiju i razmenu misljenja, ali samo ako se drzimo nekih svari koje su vec utvrdjene, ako cemo da teoretisemo i ne oslanjamo se na cvrste argumente (nego cuo sam, procitao sam jednom, ali se ne secam gde....), onda je*es pricu, svako ce da trubi o svome i sve ce ostati bez poente.

Pilot1
21-01-2007, 07:49 PM
a koliko je nato izgubio aviona u akcijama,ja znam za jedan koji je oboren u blizini bos. petrovca a pilot je ostao ziv. posto ja nisam iz petrovca ovdje svi govore -da su pilota trazili svi mjestani ali ga nisu nasli i on je kasnije o padu govorio na bbc-ju a pokupio ga je helikopter natoa 2-3 dana poslije pada. avion je donedavno bio u sumi u blizini petrovca gdje je i srusen ali posto je aluminij skup zavrsio je u zljezari u zenici.

NATO je prizano da je izgubio 5 aviona (doduse samo su dva pala na teritoriju Srbije i zabelezeni su njihovi serijski brojevi - jedan je F 16C, a drugi gore vec pomenuti F117, za ostale postoje razne spekulacije jer serijski brojevi nisu poznati VS i javnosti, tako da je to sa tim avionom u Petrovcu mozda istina, mozda i ne), tri helikoptera, 32 bespilotne letelice.
Svi avioni su USAF-ovi.

Naravno, RTS je po bombardovanju objavljivao astronomske cifre, nesto preko 60 aviona, sto je naravno nebuloza, i utvrdjeno je uporedjivanjem serijskih beojeva aviona. (najveca nebuloza pad B 2 spirita u Surcinu, i to prvog deploy-ovanog B2 Spirit of Missouri koji je i dalje operativan :))

Argun
21-01-2007, 09:20 PM
Ja sam ispao naivan snimajući foto aparatom rušenje repetitora kod Doboja sa udaljenosti oko 3km od strane NATO-a.Zračni udar me oborio i vjerovatno sam primio koji promil bekerela (zračenja) i dobro sam prošao.....nadam se.:neutral:

azzaro
22-01-2007, 12:59 PM
Ja sam ispao naivan snimajući foto aparatom rušenje repetitora kod Doboja sa udaljenosti oko 3km od strane NATO-a.Zračni udar me oborio i vjerovatno sam primio koji promil bekerela (zračenja) i dobro sam prošao.....nadam se.:neutral:

Zavisi, mozda ta bomba nije bila punjena s osiromasenim uranom. Znam da je model A-10 redovno u arsenalu posjedovao top AN/GAU-8 30mm Avenger i upravo ti projektili su punjeni osiromasenim uranom.
http://cseserv.engr.scu.edu/StudentWebPages/IPesic/ResearchPaper.htm
zanimljiv studentski rad.

azzaro
22-01-2007, 01:17 PM
Molim te uci me. Ponovicu ti jos jednom, pre nego sto postujes proveri podatke kojima baratas.

Intervencija je morala biti odobrena od strane Saveta Bezbednosti, ali nije. [Da ne sirim, SAD su znale da ce Rusija i Kina blokirati odluku u SB i da tu nemaju dovoljnog manevarskog prostora, te su se odlucili za napad bez odobrenja u SB i oslonili se na propagandu, sto se kasnije pokazalo kao odlican izbor za njih]
Pre nego sto odvalis jos nesto, citaj malo.
Ne radi se o opravdanosti, vec o legalnosti. Akcija mozda jeste opravdana, ali ne legalna i zbog toga je agresija.

*I opet radis ono o cemu sam ti pricao u proslom postu, cim nemas argumente ti okreces pricu na drugu stranu, gori si od srpskih politicara. Nisi obratio paznju ni na sta osim na rec agresija... Ja sam ti objasnjenje dao gore, a ako sam pogresio i ono nije tacno, i da se u stvari radi o sasvim suprotinom, ja cu priznati da sam pogresio i da nisam dovoljno upucen u taj deo price. ali kakve to veze ima sa objektivnoscu toga sto pricam o obaranju aviona i ovom temom? Nemoj offtopic-ovati.

Prevod na jasan jezik: nemas argumente.

Ja sam legenda, a ti si smesan.
Naravno da je uvek potrebna sreca. I najiskusnijim pilotima je potrebna sreca u dogfightu, ali imaju i znanje.
Isto tako i sa Danijem. Covek je ocigledno bio obucen, otkrili su semu koju je koristio NATO i docekali povoljan trenutak, ako je sreca bila na njegovoj strani tim bolje po nas, ali da je sve zavisilo od srece, daj covece, budi ozbiljan. Njegova jedinica je oborila i drugi avion koji je pao na teritoriju Srbije F 16C. Da li je i to bila sreca?

Sta je po tebi cista sreca?! Da nisu culi avion i nasumicno ispalili rakete? Haha, coveceee.
Ja sam uvek raspolozen za diskusiju i razmenu misljenja, ali samo ako se drzimo nekih svari koje su vec utvrdjene, ako cemo da teoretisemo i ne oslanjamo se na cvrste argumente (nego cuo sam, procitao sam jednom, ali se ne secam gde....), onda je*es pricu, svako ce da trubi o svome i sve ce ostati bez poente.

Da sumiramo, jarane

Nato je izveo oko 38000 borbenih operacija iznad Srbije, u perodu oko 3 mjeseca nepuna, i pvo je uspjela da skine 3 aviona. Da to je znanje.:grin:
Ja cu opet reci da je cista sreca a ti nastavi sa demagogijom.
Da je kojim slucajem Rusija napadala Srbiju na ovaj nacin, vjerovatno bi vise letjelica palo zbog kvarova nego od dejstva pvo. (moje misljenje).

pozz.

Pilot1
22-01-2007, 02:28 PM
Nato je izveo oko 38000 borbenih operacija iznad Srbije, u perodu oko 3 mjeseca nepuna, i pvo je uspjela da skine 3 aviona. Da to je znanje.
Pa covece jel ti znas koliko je NATO-ova oprema savrsenije od Srpske? Koliko je aviona vise bilo deploy-ovano? Sta ocekujes da oborimo 100 aviona? Jesi ti lud?!

Ja cu opet reci da je cista sreca a ti nastavi sa demagogijom.
"Jarane", ja sam ti dao dokaze! OBORI IH!Ti nisi rekao nista! Jesi li ti svestan toga?
Ja ti dam isecke iz priznatih dokumenata, ti kazes sta ti je rodjak ispricao za popodnevnim porodicnim ruskom? PA STA JE TU DEMAGOGIJA?(Jel ti kapiras da nijednom nisi direktno odgovorio i osporio ono sto sam napisao, nego si temu odmah prebacivao na druge strane, eej.) Tvoj argument je Ja cu opet reci da je cista sreca, a meni kazes sam demagog, Boze...

Da je kojim slucajem Rusija napadala Srbiju na ovaj nacin, vjerovatno bi vise letjelica palo zbog kvarova nego od dejstva pvo. (moje misljenje).
Opet ista prica, cim nisi u pravu odmah ubacujes stvari koje veze nemaju sa pricom, uozbilji se ne pricaj kao 10-ogidasnjak (ili ti mozda jesi 10-ogodisnjak).

azzaro
22-01-2007, 04:32 PM
O kakvim ti dokazima matereti? Cudan si lik, ajde lepo proveri da nisi pogreshio forum brale :-D

Znam ja da boli kad te Nato gazi a ti samo dvogledom gledas, srce junacko to nemoze da podnese, ali sta ces. Uzmi rakiju i promjeni situaciju, samo hrabro.

Nato vas je istuko i to sa 5% snage, a tu se nema sta dodat.

p.s. drzi se wikipedija.

Pilot1
22-01-2007, 08:14 PM
O kakvim ti dokazima matereti? Cudan si lik, ajde lepo proveri da nisi pogreshio forum brale
Ja sam mozda cudan, a ti si definitivno slep i glup.
Na prethodnim stranicama sam postavio citate sa wiki, ako hoces opsirnije idi na wikipediju pa citaj. Imas gomilu izvora na internetu, idi malo istarazi. Nemoj samo verovati rodjacima. Znas osim rodjaka ima na ovom svetu jos ljudi koji nesto znaju.

p.s. drzi se wikipedija.
Naravno, uvek.
Uvek cu se oprediliti za nesto sto ceo civilizovani svet prihvata za tacno, pre nego forsirati stavove koje sam osmislio u glavi ili koji su predmet necije propagande/rodjakove price.

Nato vas je istuko i to sa 5% snage, a tu se nema sta dodat.
I? Pa NATO ima vojnu sliu koja je priblizno u oidnosu sa Srpskom 1000:1? Jel' sa, ja rekao suprotno? Sta uopste ti hoces da kazes, jel ti shvatas koliko ti covece odlazis od teme, nasumicno lupas?

Znam ja da boli kad te Nato gazi a ti samo dvogledom gledas, srce junacko to nemoze da podnese, ali sta ces. Uzmi rakiju i promjeni situaciju, samo hrabro.
Za ovaj bullshit nemam komentar.

Nego kad smo kod svega toga, ako mozda moji dokazi nisu relevantni, gde su tvoji? Tvoj rodjak koji je otpusten iz VS? Haha (naravno ako takav neko uopste postoji i nije plod tvoje maste)
Ponavljam ja sam te uputio na ono sto kazu drugi, ako je kontraargument taj rodjak, i njegova rec protiv njihove, pre cu poverovati njima nego nekom, za mene, nepostojecem liku.

ajde lepo proveri da nisi pogreshio forum brale
Ako si svi ljudi ovde kao i ti, definitivno jesam.

Ostraq
25-01-2007, 02:43 AM
Evo procitah ovo i ne shvatih poentu.
@ Pilot1
OK, recimo da su tvoji podaci 100% relevantni odnosno 200% tacni. I sta sad???
Topic: "Koliko je aviona bilo oboreno u zadnjim balkanskim ratovima"
Jesi mog'o jednostavno odgovoriti mi vlasi smo oborili 3 agresorsko-americka aviona!!! (Koji simbolican broj Hebo te). Na tome bi se zavrsilo i ti ne bi toliko "pjenio" po ovom forumu. Stvarno Pilot1 sto ti toliko "bEsnis", eto bas me zanima??? Ohladi malo i budi vise od koristi te nam navedi tacne brojke gubitaka vase vojske umjesto da se bezrazlozno nerviras.
Kao sto si naveo, pojedinacno si oslovljavao a ne sumnjam da u globalu tako mislis, da smo MI (pretpostavljam s ove strane Drine) citiram: "slepi, glupi, ludi" te "necivilizirani" te ne znamo koristiti WIKI i ostale ...pedije prosvijetli nas molim te (mozes u svom stilu nastaviti, barem si donekle zabavan).

Jos jedno pitanje osobne prirode, da slucajno nisi clan ANUS-a (u vec nekoj ...pediji nadjoh da je ovo skracenica za Akademiju nauka i umetnosti Srbije) jer vidim da si zestoko nacitan a i vec tvoj navedeni stil me podsjeca na demagogiju ljudi te ustanove.

p.s. Jedna svar koju si naveo je tacna bez da se mora provjeriti a to je da mi/nam nisi jaran niti ces ikada ti i tebi slicni biti!

padobranac
25-01-2007, 05:29 AM
Ako si svi ljudi ovde kao i ti, definitivno jesam.

pilot, kao prvo zamolio bih te da ne odgovaras likovima koji te vrijedjaju, stvarno mi je zao, nisu ovde svi takvi.

sto se tice same price, mozda si objektivno rekao istinu oko tih aviona, licno naravno tesko mogu povjerovati da je pogodjen slucajno, ipak mogao se desiti kvar.

cinjenica je ipak da je srpska odbrana oborila 3 aviona i otprilike svak o tom moze imati svoj stav.

ja mislim da za tolika 45 godisnja ulaganja u vosjku da je to bio ozbiljan neuspjeh.

Eurofighter
25-01-2007, 10:18 AM
3 aviona izgubljena od 1100 koji su ucestvovali u nekoliko desetina hiljada borbenih letova iznad srbije..... Ako je to neuspjeh neznam sta smatrate uspjehom --- BOJ NA KOSOVU vi smatrate uspjehom a turci vas prebili :mrgreen:

insekt9
25-01-2007, 03:46 PM
obadva, obadva... oba su palaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Spy
25-01-2007, 04:43 PM
Uhvatis li sebe da ponekad svijetlis u mraku ?

Pilot1
25-01-2007, 05:57 PM
ja mislim da za tolika 45 godisnja ulaganja u vosjku da je to bio ozbiljan neuspjeh.
Hehe, pa 1) nije sve ulozeno u Srbiju, i 2) avijacija nije bila prioritet u finansiranju vojske, vec pesadija :)
A i ako pogledas kolika je prosecna starost opreme koju je koristilo Jugoslovensko RV i PVO i NATO, ne treba pricati koliki je biou uspeh uopste oboriti i 1 avion a ne tri.
Avioni NATO su u 90% slucajeva leteli iznad dometa PVO VJ.

Sanchezz
25-01-2007, 07:12 PM
U globalnom pogledu svi smo mi pusa...... Dok je bilo SFRJ bili smo nesto.Danas ako se poredimo sa svjetskim snagama... nista smo mi.

Pilot1
25-01-2007, 09:04 PM
@ Pilot1
OK, recimo da su tvoji podaci 100% relevantni odnosno 200% tacni. I sta sad???
Topic: "Koliko je aviona bilo oboreno u zadnjim balkanskim ratovima"
Jesi mog'o jednostavno odgovoriti mi vlasi smo oborili 3 agresorsko-americka aviona!!! (Koji simbolican broj Hebo te). Na tome bi se zavrsilo i ti ne bi toliko "pjenio" po ovom forumu. Stvarno Pilot1 sto ti toliko "bEsnis", eto bas me zanima??? Ohladi malo i budi vise od koristi te nam navedi tacne brojke gubitaka vase vojske umjesto da se bezrazlozno nerviras.
Kao sto si naveo, pojedinacno si oslovljavao a ne sumnjam da u globalu tako mislis, da smo MI (pretpostavljam s ove strane Drine) citiram: "slepi, glupi, ludi" te "necivilizirani" te ne znamo koristiti WIKI i ostale ...pedije prosvijetli nas molim te (mozes u svom stilu nastaviti, barem si donekle zabavan).
Ja sam fino i odgovorio, a onda je azzaro poceo da iznosi netacne podatke i misljenja njegovih rodjaka. Ja ne besnim, jer nisam pas. Mogu da se ljutim, sto cinim kad vidim da se iznose namerni netacni podaci o mojoj zemlji. Ako neko stvarno misli da je wiki leglo klinaca koji svasta pisu onda i jeste glup i necivilizovan.

Evo ja cu izaci u susret i iskopirati tekst (znam da je tesko, pokusavam da te razumem :))

Despite the heavy bombardment, NATO was surprised to find afterwards that the Yugoslav armed forces had survived in such good order. Around 50 Yugoslav aircraft were lost but only 14 tanks, 18 APCs and 20 artillery pieces.[18] Most of the targets hit in Kosovo were decoys, such as tanks made out of plastic sheets with telegraph poles for gun barrels. Anti-aircraft defences were preserved by the simple expedient of not turning them on, preventing NATO aircraft from detecting them but forcing them to keep above a ceiling of 15,000ft (5,000m), making accurate bombing much more difficult. Towards the end of the war, it was claimed that carpet bombing by B-52 aircraft had caused huge casualties among Yugoslav troops stationed along the Kosovo–Albania border. Careful searching by NATO investigators found no evidence of any such large-scale casualties.

Sto se tice aviona 5 migova, zatim oko 20 mig 21 sto u operativnom stranju, sto rashodovanih i postavljenih kao decoy-i (stradali u bombardovanju aerodroma ne u dogfihtu), i 25 zastarelih Galebova (takodje na aerodromu), orlovai starijih aviona za obuku:

Six MiG-29s were lost in combat. Three on 24th March 1999, (Arizanov, Nikolic and Milutinovic) two on 26th March (Peric and Radosavljevic) and one on 4th May 1999 (Pavlovic). A combat damaged MiG-29 (Illic) made an emergency landing at Nis after taking an AMRAAM hit.

Sto se tenkova tice sedam je unistano na Kosovu (2 su unistili OVK), vecinom T 72, ostalih sedam su zastareli T 34, korisceni kao decoy-i.
Takodje sto se transportera tice, trecina je postavljena kao mamac, a NATO je u transportere uracunao i pokretnu kuhinju iz 1930 godine.

Ovo quotovano , kao i ovaj tekst independetna (http://www.sam.hi-ho.ne.jp/~minovic/fisk/f621a.html) objasanjava veliki broj meta pogodjenih na zemlji kojima se nato hvalio, misleci da je unistio opremu koja se nalazi u operativnom stanju:

Kosovo also demonstrated that even a high-tech force such as NATO could be thwarted by quite simple tactics, according to Wesley Clark and other NATO generals who analyzed these tactics a few years after the conflict. The Yugoslav army had long expected to need to resist a much stronger enemy — either Soviet or NATO — during the Cold War and had developed effective tactics of deception and concealment in response. These would have been unlikely to have resisted a full-scale invasion for long, but were probably effective in misleading overflying aircraft and satellites. Among the tactics used were:

(jedna od taktika) Dummy targets were used very extensively. Fake bridges, airfields and decoy planes and tanks were used. Tanks were made using old tires, plastic sheeting and logs, and sand cans and fuel set alight to mimic heat emissions. They fooled NATO pilots into bombing hundreds of such decoys. NATO claimed that Yugoslav air force had been decimated. In reality, as it turned out after the war, most Yugoslav planes and armored vehicles survived unscathed.

Evo ti i tekst (http://www.sam.hi-ho.ne.jp/~minovic/fisk/f621b.html) iz Independenta o povlacenju VJ sa Kosova.

c3nar1us
25-01-2007, 11:26 PM
Ja sam fino i odgovorio, a onda je azzaro poceo da iznosi netacne podatke i misljenja njegovih rodjaka. Ja ne besnim, jer nisam pas. Mogu da se ljutim, sto cinim kad vidim da se iznose namerni netacni podaci o mojoj zemlji. Ako neko stvarno misli da je wiki leglo klinaca koji svasta pisu onda i jeste glup i necivilizovan.

Evo ja cu izaci u susret i iskopirati tekst (znam da je tesko, pokusavam da te razumem :))

Sto se tice aviona 5 migova, zatim oko 20 mig 21 sto u operativnom stranju, sto rashodovanih i postavljenih kao decoy-i (stradali u bombardovanju aerodroma ne u dogfihtu), i 25 zastarelih Galebova (takodje na aerodromu), orlovai starijih aviona za obuku:

Sto se tenkova tice sedam je unistano na Kosovu (2 su unistili OVK), vecinom T 72, ostalih sedam su zastareli T 34, korisceni kao decoy-i.
Takodje sto se transportera tice, trecina je postavljena kao mamac, a NATO je u transportere uracunao i pokretnu kuhinju iz 1930 godine.

Ovo quotovano , kao i ovaj tekst independetna (http://www.sam.hi-ho.ne.jp/~minovic/fisk/f621a.html) objasanjava veliki broj meta pogodjenih na zemlji kojima se nato hvalio, misleci da je unistio opremu koja se nalazi u operativnom stanju:

Evo ti i tekst (http://www.sam.hi-ho.ne.jp/~minovic/fisk/f621b.html) iz Independenta o povlacenju VJ sa Kosova.
a sta ti iz Srbije radis na ovom forumu ako se smije znati??

Pilot1
26-01-2007, 03:03 AM
Pa nigde nije pisalo da je zabranjeno?
Ako je po toj logici sto vi na ovom forumu pricate o Srbiji?

Ako je problem, NP necu vise posecivati forum i gotovo. Jednostavno, i ovako imam pametnija posla nego da gubim vreme sa onima koji svoje argumente baziraju na prici rodjaka, a misle da ce im sutra VS preko Repuvlike Srpske doci da jede malu decu.

padobranac
26-01-2007, 03:54 AM
avijacija nije bila prioritet u finansiranju vojske, vec pesadija

ocigledno pogresno.

nije sve ulozeno u Srbiju, i
pa ne znam tocno, ali vjerujem da je 1990 s.r jugoslavija-srbija pokupila ne manje od 95%, svog naoruzanja bivse drzave.

A i ako pogledas kolika je prosecna starost opreme koju je koristilo Jugoslovensko RV i PVO i NATO, ne treba pricati koliki je bio uspeh uopste oboriti i 1 avion a ne tri.

mozda je to uspjeh par pojedinaca koje si naveo, ali je neuspjeh za komandu.

ja vjerujem da su bivsi oficiri i njihove porodice pokrali novac koji je investiran u jugo- armiju ( i jos isti imaju m..a da traze povrat stanova u gradovima koje su bombardovali ).
i
imam osjecaj da je ta vojska jedine uspjehe imala tamo gdje se borila sa slabo naoruzanim seljacima ( ist bosna, bos.krajina ) ili potpuno nenaoruzanim ljudima ( Srebrenica ).

Blahhh
26-01-2007, 09:05 AM
...a misle da ce im sutra VS preko Repuvlike Srpske doci da jede malu decu.

da i ti nisi seseljev vadikav :mrgreen:

daco103
02-02-2007, 11:10 AM
slucajno sam nabasao na ovu raspravu i prosto ne mogu da vjerujem koliko su pojedini ucesnici foruma spremni omalovazavati i vrijedjati. Gdje vam je smisao za toleranciju? Pilot1 se upustio u zdravu, argumentovanu, diskusiju, potkrijepljenu dokazima, a nekolicina isfrustriranih je to na kraju pretvorila u medjunacionalno vrijedjanje spominjanjem Srebrenice, cetnika i kojekakvih ratnih zlocinaca. Zar je to bila tema rasprave? Pa sta ako covjek nije iz NASE drzave? Jel` internet rezervisan samo za odabrane? Lako je BiHnet-u blokirati IP korisnika koji se ne koriste njegovim uslugama, a sto to ne uradi?

Koliko ja vidim on (Pilot1) je jedan od rijetkih ovde sa kojim se moze normalno razgovarati...
Tek toliko da i mene nebi otjerali sa one strane Drine, samo da napomenem da se prezivam Besic...

azzaro
02-02-2007, 12:19 PM
slucajno sam nabasao na ovu raspravu i prosto ne mogu da vjerujem koliko su pojedini ucesnici foruma spremni omalovazavati i vrijedjati. Gdje vam je smisao za toleranciju? Pilot1 se upustio u zdravu, argumentovanu, diskusiju, potkrijepljenu dokazima, a nekolicina isfrustriranih je to na kraju pretvorila u medjunacionalno vrijedjanje spominjanjem Srebrenice, cetnika i kojekakvih ratnih zlocinaca. Zar je to bila tema rasprave? Pa sta ako covjek nije iz NASE drzave? Jel` internet rezervisan samo za odabrane? Lako je BiHnet-u blokirati IP korisnika koji se ne koriste njegovim uslugama, a sto to ne uradi?

Koliko ja vidim on (Pilot1) je jedan od rijetkih ovde sa kojim se moze normalno razgovarati...
Tek toliko da i mene nebi otjerali sa one strane Drine, samo da napomenem da se prezivam Besic...

Oooo pa nismo znali da pilot1 ima i svog advokata hehe (sala mala)
Nije tacno druze, taj lik od prvog posta je poceo da forumasima stavlja epitete a to je u kombinaciji sa porijeklom autora neminovno proizvelo skretanje sa teme. Vratimo se mi temi... zanimljiva je.

daco103
02-02-2007, 04:32 PM
neko je spominjao onaj F16 srusen u Bosni, o kojem je i snimljen film sa gene hackmanom i owen wilsonom (behind enemy lines), e pa evo rijec dvije vise o tome:

Scott F. O'Grady (born October 12, 1965 in Brooklyn, New York) is a former United States Air Force captain who gained prominence after ejecting over Bosnia when his F-16 was hit by a Bosnian Serb SA-6 on June 2, 1995 while patrolling the no-fly zone.

The incident occurred near Mrkonjić Grad in Serb occupied territory. He evaded capture and was rescued six days later, on 8 June, by United States Marines of the 24th Marine Expeditionary Unit based on the USS Kearsarge.

imam negdje na kompu i slike ekipe koja je isla u rescue mision

mterzic
26-02-2007, 12:22 AM
avijacija nije bila prioritet u finansiranju vojske, vec pesadija

ocigledno pogresno.
Nije pogresno, SFRJ je vise ulagala u pesadiju, kao i u velike vojne objekte razlicitih namena.

imam osjecaj da je ta vojska jedine uspjehe imala tamo gdje se borila sa slabo naoruzanim seljacima ( ist bosna, bos.krajina ) ili potpuno nenaoruzanim ljudima ( Srebrenica ).

Daj molim te, otisao si daleko off topic.
Niko ne pominje koliko je oboreno Tomahavka.
I to su vrlo skupe rakete.

Zikeron
26-02-2007, 03:46 AM
:mg: :ar15firin :angry2: :devil2: :rocket: :burn: :shoot: :dollar: ,ko zeli rat dabogda mu ukuci bio.....8)

padobranac
26-02-2007, 04:05 AM
mterzic

Nije pogresno, SFRJ je vise ulagala u pesadiju, kao i u velike vojne objekte razlicitih namena.

tvoje misljenje. sta da ti kazem drugo.

mterzic
26-02-2007, 12:48 PM
Pogledaj vojni inventar, neposredno pred raspad Yugoslavije.
Yugoslovenska vojska(JNA) nije razvila nijedan lovacki avion.
Bio je projekat novi avion, medjutim je obustavljen nakon raspada.

http://en.wikipedia.org/wiki/Novi_Avion

Sa druge strane , JNA je razvila jedan od najboljih tenkova tog vremena a i sada,
M-84,razvila je i jaku artiljeriju(orkan,oganj,nora)

padobranac
26-02-2007, 01:24 PM
Sa druge strane , JNA je razvila jedan od najboljih tenkova tog vremena a i sada,

ne znam, u suvremenom ratovanju, to je oruzje vise po meni zaostatak iz neke proslosti- kada se horuk metodama vrsilo unistavanje neprijatelja.

Neosporno je avijacija ta koja donosi prevlast nad nekom teritorijom ( ako se ne radi o gradjanskom ratu ).

Naravno buducnost ce biti mnogo kompleksnija i eventualni sukobi ce definitivno da se sire na sukob na nivo komunikacija, odnosno unistavanju geostacionarnih satelita.

Borbe ce se voditi i upotrebom polu-inteligentnih robota koji bi mogli da raspoznaju neprijateljske vojnike po odredjenim signalima koje ovi nebi posjedovali.

Pjesadija ce biti opremljena sa personalnim robotima za koje ce biti istrenirani da ih koriste u opasnim situacijama.

Razvoj nanotehnologija ce dovesti do upotrebe super-materijala u vojnoj opremi, sa nultom tolerancijom greske.

Anti-raketni sistemi ce koristiti usavrsenije sisteme za vizualno prepoznavanje projektila umjesto starih tehnologija pracenja putanje ili toplote.

itd, itd, itd

jedino sto ce nas pratiti iz proslosti jeste demagogija i frazeologija kada pokusavamo opravdati koristenje tih sredstava.

azzaro
26-02-2007, 08:12 PM
Pogledaj vojni inventar, neposredno pred raspad Yugoslavije.
Yugoslovenska vojska(JNA) nije razvila nijedan lovacki avion.
Bio je projekat novi avion, medjutim je obustavljen nakon raspada.

Da se razumijemo, prioritet Juge barem u Slobino vrijeme apsolutno su bile policijske snage i paramilitarne organizacije. Citao sam na forumima i njihovim novinama (Kalibar) kazu da je vojska trpila a razumljivo jer nije bilo novca da se sve stigne. Avijacija je totalno zapostavljena u ovom periodu pa cak do te mjere da nisu imali dovoljno goriva da treniraju nove pilote.
Za period prije raspada, nemoze se tacno tvrditi. U principu Juga nije razvila nista samostalno osim lakog pjesackog oruzja.
Citava tehnologija aluminiuma za avijaciju je bila kupljena od francuza, a Galebovi i ostalo je radjenu uz kooperaciju sa Rumunima. O tenkovima je prica jos labavija.
Popularni M-84 je zapravo ruski model T-72 sa preradama.
Taman posla kad bi Juga imala jedan centar kao sto je Izmech ili Uralvagonzavod...

Da se vratimo temi, evo detaljnijih podataka o srusenim MIG-29 u vrijeme NATO kampanje (Operation Allied Force):

1. 18103 uništen na zemlji 27.IV. u okolini Beograda
2. 18104 uništen na zemlji 11.V. u Nišu (bio sleteo oštećen od F-16AM 24.III.)
3. 18106 24.III. poleteo sa aerodroma Ponikve oko 20:45, prvo oštećen od NATO lovaca a zatim pokušavajući da sleti na aerodrom Niš biva oboren oko 21:12 od strane PVO iznad Ribarske Banje, pilot Major Predrag Milutinović se katapultirao (inače avionu se pokvario radar, dok je električni generator otkazivao)
4. 18107 uništen na zemlji 26.III. u okolini Beograda
5. 18109 4.IV. poleteo oko podneva sa Batajnice, oboren od strane F-16CJ USAF ali dok je padao pogođen i Strelom-2M/A od strane PVO, pilot Potpukovnik Milenko Pavlović poginuo (inače avionu se pokvario INS i električni generator)
6. 18110 26.III. se srušio prilikom sletanja na Ponikve jer je pilot Major Slobodan Tešanović promašio pistu u SMU ali se katapultirao.
7. 18111 24.III. poleteo sa Batajnice oko 20:37 sa pilotom Majorom Nebojšom Nikolićem za komandama. Oboren iznad Knićana oko 20:47 od strane F-16AM RV Holandije. Pilot je iskočio. (inače avionu se pokvario radar i SUV)
8. 18112 24.III poleteo sa aerodroma Niš oko 19:50. Oboren oko 20:20 iznad Suve Reke od strane F-15C USAF-a. Pilot Major Iljo Arizanov se katapultirao. (avionu se pokvario radio kao i signalizator radarskog ozračenja)
9. 18113 26.III. poleteo sa Batajnice oko 17:00 oboren od strane F-15C USAF oko 17:10 iznad Zapadne Srbije. Pilot Kapetan I Klase Zoran Radosavljević poginuo.
10. 18114 poleteo i oboren isto kao i kada 18113. Za komandama je bio Major Slobodan Perić koji se katapultirao. (inače avionu se pokvario radar)
11. 18302 (MiG-29UB) uništen na zemlji 27.IV. u okolini Beograda

Svi avioni pogođeni IN+ARS raketama AIM-120A AMRAAM.

mterzic
26-02-2007, 09:28 PM
Popularni M-84 je zapravo ruski model T-72 sa preradama.
Pa naravno , JNA je od rusa dobila licencu i papirologiju, samo sto je M-84 poboljsana verzija.
Da za vreme slobe prioritet je bio JSO.

11. 18302 (MiG-29UB) uništen na zemlji 27.IV. u okolini Beograda
Misli da UB(dvosed) verzija nije unistena, video sam na rts.co.yu , da od 5 migova koji idu na remont , jedan od njih je UB.
A ostalo je ja mislim tacno, od 16 ostalo je 5.

S.I.G
02-03-2007, 07:18 PM
Da M84 poboljsana verzija tenka T-72 ali ni jedan ni drugi nisu ono za sto se misli da jesu. Nekada su bili nesto ali najvise zbog cijene (dostupnosti za male pare). U nekadasnje vrijeme se sve gledalo na masovnost, danas na efikasnost pa je i ruska vojna industrija okrenula stranicu i za novi tenk Black Eagle preuzela veliki broj komponenti sa zapadnih tenkova.

http://www2.webng.com/security/clanak3.pdf

http://www.sig.eu.tc/

MiG29 hm nekada bilo dobro takodjer i nekontam sto su se srbijanci uhvatili za tih par 29-ki sto im je ostalo sta mogu sa njima? To dodje isto kao kada se seljak (nemislim na covjeka sa sela) uhvati nekog polovnog golfa pa ga svaki dan glanca, to jedino i mogu raditi sa tih par migica.
A isto tako HV se uhvatila svojih par MiG21 aparata pa ih samo spominju i zakivaju u zvijezde, jebote kao da je to danas neko cudo od aviona. Smijesno je to nasi susjedi ispadaju kao nekakve sile i mozgovi pa se prse po forumima kako barataju sa nekakvim znanjem, a mi ih jos hvalimo. Takvi smo mi Bosanci i Hercegovci drugi nas omalovazavaju, a mi ih tapsemo po ramenu (figurativno).

Bosanci i Hercegovci su veliki mozgovi to je i dokazano ne samo iz prethodnog rata vec i van granica BiH, sta god ko rekao nema boljih i hrabrijih ljudi koji su to bili bas onda kada je to bilo najpotrebnije. Ljudi koji su se borili za RBiH nikada to nisu cinili zbog nekakvih ideala vec iskljucivo da zastite svoju porodicu i djecu jer je na njih izvrsena agresija (u jednom momentu dvostruka), svi koji misle suprotno nisu ljudi i nemaju obraza niti se razumiju u bilo sta. Niko za mene ne vrijedi vise od moje porodice NIKO ... skrenuo sam sa teme ali tako je to.

mterzic
03-03-2007, 12:12 PM
Da M84 poboljsana verzija tenka T-72 ali ni jedan ni drugi nisu ono za sto se misli da jesu.
Pa nekada su bili , seti se testiranja u Kuwajtu, pokazali su se mnogo bolje od americkih abramsa, imali su neuporedivo manje kvarova, preciznijiu su...
To su ekonomicni tenkovi, laki za odrzavalje, tako da su u odnosu cena-kvalitet dobro kotirani, a sad su se pojavile i modernizacije.
Evo TXT
"Povodom 55 godina postojanja i uspešnog rada, kompanija „Jugoimport–SDPR” predstaviće ovih dana najnoviju verziju jugoslovenskog tenka M-84, koji je toliko modernizovan da zapravo predstavlja novi tenk.

Prošlo je 14 godina otkako je Jugoslavija prodala Kuvajtu 175 tenkova M-84AB i to je do sada najbolji pojedinačni izvozni posao na ovim i bivšim jugoslovenskim prostorima, jer je vrednost ugovora iznosila oko 600 miliona dolara".
Miroslav Lazanski - http://www.politika.co.yu/

MiG29 hm nekada bilo dobro takodjer i nekontam sto su se srbijanci uhvatili za tih par 29-ki sto im je ostalo sta mogu sa njima? To dodje isto kao kada se seljak (nemislim na covjeka sa sela) uhvati nekog polovnog golfa pa ga svaki dan glanca, to jedino i mogu raditi sa tih par migica.
Pa zasta drugo da se uhvate?
Razmislja se o kupovini jos Migova-29,ali sve je to relativno, mig-29 je jedini i sposoban(sobzirom na cenu) da brani nebo neke drzave, mig-21 je odavno prevazidjen.

eXmAn
03-03-2007, 12:27 PM
Mig 29 je odličan ako ima dobrog pilota. Srbija ga nema.

S.I.G
03-03-2007, 08:31 PM
Pa nekada su bili , seti se testiranja u Kuwajtu, pokazali su se mnogo bolje od americkih abramsa, imali su neuporedivo manje kvarova, preciznijiu su...

Nekada su bili govorimo u proslom vremenu, a sjecam se testiranja i mnogo sam o tome procitao do sada jer me sve sto je vezano za vojsku interesuje, to mi je struka. A posao su dobili zbog dvije prednosti: zracni filter prilagodjen pustinjskim uslovima i manja tezina (odnosno silueta). Da su bili precizniji to nije istina, a da su rusi odustali od takve koncepcije tenka mozes naci svugdje po netu doduse na drugim jezicima, a evo i na bosanskom.
http://www2.webng.com/security/blackeagle.pdf

To su ekonomicni tenkovi, laki za odrzavalje, tako da su u odnosu cena-kvalitet dobro kotirani, a sad su se pojavile i modernizacije.

Da pojavile su se modernizacije, ali hm nisu to nikakve modernizacije vec samo propaganda sve je to imao tenk M84AB, osim reaktivnog oklopa.
http://www.ddsv.hr/tenk_m84_1.html

Evo TXT
"Povodom 55 godina postojanja i uspešnog rada, kompanija „Jugoimport–SDPR” predstaviće ovih dana najnoviju verziju jugoslovenskog tenka M-84, koji je toliko modernizovan da zapravo predstavlja novi tenk.

Na tu stranicu Jugoimporta sam pokusao nekoliko puta prije izvjesnog vremena medjutim nije u funkciji nista osim index stranice. Ali sam slucajno nabasao na neke slike tih modernizacija i nista novo sto vec nije vidjeno kod rusa, cisti T-90. Tako da to nije proizvod srbijanske vojne industrije, cak se smatra da su tenkovi kupljeni od rusa i samo nasminkani, odnosno kupljeni su ''goli'' tenkovi na koje je Jugoinport stavio svoj rektivni oklop i oblogu cijevi i eto ga ''novi srpski tenk''.
http://www2.webng.com/security/clanak3.pdf

Prošlo je 14 godina otkako je Jugoslavija prodala Kuvajtu 175 tenkova M-84AB i to je do sada najbolji pojedinačni izvozni posao na ovim i bivšim jugoslovenskim prostorima, jer je vrednost ugovora iznosila oko 600 miliona dolara".
Miroslav Lazanski - http://www.politika.co.yu/.

Nekad bilo, vratimo se u sadasnjost.

Pa zasta drugo da se uhvate?
Razmislja se o kupovini jos Migova-29,ali sve je to relativno, mig-29 je jedini i sposoban(sobzirom na cenu) da brani nebo neke drzave, mig-21 je odavno prevazidjen.

MiG 29 nije prevazidjen? Vojna industrija tako brzo napreduje da je pitanje da li je jos ista od prije 5-6 godina ostalo neprevazidjeno, a nekamoli od prije 15-16 godina. Covjek bi mogao reci pih nisu to neke godine za avion:-), hajmo reci nisu, ali sta opet sa 5-6 aviona? jedino paradirati sa njima. Uzaludno bacanje novca jer nemoze se nista sa njima odraditi, a cuvaju se kao malo vode u bunaru. Sama pomisao poletjeti sa tih par migica pred neku zapadnu silu je suluda, sto je se i moglo vidjeti. Kakva je to kontrola i osiguranje zracnog prostora kada moras naguliti sto prije ako cujes da prema tebi ide 5 F-22 http://www.f22fighter.com/Raptorshow.jpg . Bolje ih je ne imati nego imati takve. BiH i netreba avione (jer gdje bi se letjelo sa njima), niti ih moze priustiti ali treba helikoptere i jaku PVO, ali i to je relativno zbog prisustva strane vojske koja ima strateski interes da bude tu. Imali su i rusi nekad davno taj interes ali Tito im nedade vec izvede vojsku na granicu pa kud puklo da puklo i rusi se povukose, a u zaplijenjenim dokumetima najveci dio obiljezenih strateskih mjesta u BiH, pocev od rudnih bogatstava i sume pa do kota (ili lokacija od strateskog znacaja sa kojih se mogu na razno-razne nacine kontrolisati okolne evropske zemlje).

mterzic
03-03-2007, 10:42 PM
Nekada su bili govorimo u proslom vremenu, a sjecam se testiranja i mnogo sam o tome procitao do sada jer me sve sto je vezano za vojsku interesuje, to mi je struka. A posao su dobili zbog dvije prednosti: zracni filter prilagodjen pustinjskim uslovima i manja tezina (odnosno silueta). Da su bili precizniji to nije istina, a da su rusi odustali od takve koncepcije tenka mozes naci svugdje po netu doduse na drugim jezicima, a evo i na bosanskom.
http://www2.webng.com/security/blackeagle.pdf

Pa naravno da govorimo u proslom vremenu,"Paznju u svetskim medijima(M84) je izazvao posle pustinjske trke sa Abramsom M1A1, na stazi od 70 milja (102km), gde je M-84AB bio pobednik. Americki tenk M1A1, nije ni dovrsio trku usled kvara na instalaciji za gorivo. Na zajednickim vezbama M-84 je redovno imao bolje rezultate u gadjanju. Kuvajtski vojnici obozavaju ovaj tenk i nazivaju ga - Decko." Izvor http://stef124.tripod.com/m84.htm
Ako je m84 imao bolje rezultate u gadjanju, po svojoj slobodnoj proceni mogu reci i da je precizniji, tj. nisanski sistem je mnogo jednostavniji sto daje posadi prednost brzeg prilagodjavanja, samim tim je tenk precizniji

Da pojavile su se modernizacije, ali hm nisu to nikakve modernizacije vec samo propaganda sve je to imao tenk M84AB, osim reaktivnog oklopa.
Pre svega, ovaj tenk ima novi:

1) sistem za upravljanje vatrom sa integrisanom dnevno-noćnom nišanskom spravom s četiri kanala, dnevnim, termovizijskim (s kamerom treće generacije) kanalom laserskog daljinomera i kanalom za lasersko vođenje protivoklopnih raketa, koji bitno povećava verovatnoću pogađanje cilja na mnogo većim daljinama u odnosu na dosadašnje rešenje. Novi sistem omogućava komandiru tenka prioritetno preuzimanje uloge nišandžije i gađanje ciljeva po sopstvenom izboru.

2) U modernizovani tenk M-84AB1 ugrađen je i novi top veće preciznosti, produženog životnog veka, cev je lako zamenljiva i u pustinjskim uslovima, a može da ispaljuje i laserski vođenu raketu.

3) Protivavionski mitraljez kalibra 12,7 milimetara na tenku M-84AB1 moći će da se koristi uz pomoć daljinskog upravljanja, pri čemu komandir tenka ne mora da izlazi iz unutrašnjosti vozila, a ima novu nišansko-osmatračku spravu.

4) Kupola tenka je dobila nov ležaj, modifikovan je automatski punjač topa koji obezbeđuje korišćenje četiri vrste projektila: APDSFS, HE, HEAT i rakete „refleks"...

5) U odnosu na kupolu starog tenka M-84 na novom M-84AB1 nema dnevno-noćne nišanske sprave DNNS-2 i dnevno-noćne sprave komandira DNKS-2. Na mestu gde je bila komandirska sprava DNKS-2 sada je na tenku M-84AB1 osmatračko-nišanski uređaj komandira tenka i termovizijski kompleks nišandžije tipa „agava-2”.

6) Novi izgled kupole prepun je iznenađenja – od novog meteorološkog senzora do novih periskopa. Na M-84AB1 ugrađena je najnovija generacija aktivno-reaktivnog oklopa tako da su kutije sa eksplozivom praktično ugrađene u osnovni kombinovani oklop od specijalnih vrsta čelika, aluminijuma i plastike, što je nivo oklopne zaštite tipa „kontakt-5” na ruskom tenku T-90S, odnosno ekvivalent od čak 900 milimetara čelične zaštite.

7) Bacači dimnih kutija nešto su povučeniji ka sredini bočnih strana kupole u odnosu na osnovnu verziju tenka M-84.

8) No, ono što je vizuelno sigurno najimpresivnije na tenku M-84AB1 jeste podsistem za optičko-elektronsko neutralisanje protivničkih vođenih raketa druge generacije tipa „štora-1” ruske proizvodnje. Taj elektrooptični sistem je sastavljen od ometača, identifikatora, laserskog ozračenja i bacača dimnih kutija sa posebnim aerosolnim brzorasprskavajućim dimnim minama. Sistem radi u talasnom području od 0,7 do 2,5 mikrona, identifikuje talasnu dužinu na kojoj se vodi raketa koja je lansirana na tenk i ispaljivanjem dimnih kutija stvara „kišobran” oko tenka koji otežava čak i lasersko vođenje protivoklopnih projektila. Sistem „štora” povećava zaštitu tenka za tri do pet puta u odnosu na rakete sa IC navođenjem, od četiri do pet puta za laserski vođene rakete i do dva puta u odnosu na artiljerijski samonavođene projektile.

9) Novi tenk M-84AB1 ima i nove elemente hodnog uređaja, dvoosovične kovane gusenice s gumeno-metalnim naplacima, nove efikasnije amortizere i nove torzione štapove, čime mu je povećana i srednja brzina.

10) novi komandno-informacioni sistem, novi starter-generator, klima uređaji u tenku, nova elektrooprema i elektroinstalacije... Po želji kupaca, tenk može da dobije i novu pogonsku grupu MPG-1000 ili PG, odnosno motor od 1.200 konjskih snaga sa petostepenim menjačem.
Izvinjavam se na dugom postu, izvor www.politika.co.yu - Miroslav Lazanjski

Na tu stranicu Jugoimporta sam pokusao nekoliko puta prije izvjesnog vremena medjutim nije u funkciji nista osim index stranice. Ali sam slucajno nabasao na neke slike tih modernizacija i nista novo sto vec nije vidjeno kod rusa, cisti T-90. Tako da to nije proizvod srbijanske vojne industrije, cak se smatra da su tenkovi kupljeni od rusa i samo nasminkani, odnosno kupljeni su ''goli'' tenkovi na koje je Jugoinport stavio svoj rektivni oklop i oblogu cijevi i eto ga ''novi srpski tenk'
Pa i sam tenk je ukraden od rusa, zar nije pametnije uzeti necije resenje i poboljsati ga, nego smisljati sam , pa posle ispravljati to jos 10-ak godina.
A to za sminkanje je glupost.

MiG 29 nije prevazidjen? Vojna industrija tako brzo napreduje da je pitanje da li je jos ista od prije 5-6 godina ostalo neprevazidjeno, a nekamoli od prije 15-16 godina. Covjek bi mogao reci pih nisu to neke godine za avion, hajmo reci nisu, ali sta opet sa 5-6 aviona? jedino paradirati sa njima. Uzaludno bacanje novca jer nemoze se nista sa njima odraditi, a cuvaju se kao malo vode u bunaru. Sama pomisao poletjeti sa tih par migica pred neku zapadnu silu je suluda, sto je se i moglo vidjeti. Kakva je to kontrola i osiguranje zracnog prostora kada moras naguliti sto prije ako cujes da prema tebi ide 5 F-22 http://www.f22fighter.com/Raptorshow.jpg . Bolje ih je ne imati nego imati takve. BiH i netreba avione (jer gdje bi se letjelo sa njima), niti ih moze priustiti ali treba helikoptere i jaku PVO, ali i to je relativno zbog prisustva strane vojske koja ima strateski interes da bude tu. Imali su i rusi nekad davno taj interes ali Tito im nedade vec izvede vojsku na granicu pa kud puklo da puklo i rusi se povukose, a u zaplijenjenim dokumetima najveci dio obiljezenih strateskih mjesta u BiH, pocev od rudnih bogatstava i sume pa do kota (ili lokacija od strateskog znacaja sa kojih se mogu na razno-razne nacine kontrolisati okolne evropske zemlje).
Suludo je pomisliti da sa 5 migica moze protiv neke vece sile, a ti migici koji su poleteli na Nato nisu bili ispravni, na mnogima nije radio ni radar, sta ako umesto 5 F-22 prema njima polete 5 Mig-21, bolje imati i tih 5migica nego nemati nista, ne mislim da ce tih 5 migova biti okosnica Srpskog RV, to ce vise sluziti za obuku pilota, tj. da piloti ostanu u kondiciji dok se ne nabavi nesto bolje, za zemlje u okruzenju Mig-29 definitivno nije prevazidjen , a onaj ko hoce da ratuje protiv natoa neka nabavi avione 5-e generacije.
Bolje i ovakva sigurnost neba , nego da se placa nekoj drugoj drzavi da osigurava...

S.I.G
04-03-2007, 01:33 AM
Pa naravno da govorimo u proslom vremenu,"Paznju u svetskim medijima(M84) je izazvao posle pustinjske trke sa Abramsom M1A1, na stazi od 70 milja (102km), gde je M-84AB bio pobednik. Americki tenk M1A1, nije ni dovrsio trku usled kvara na instalaciji za gorivo.

Pogresan izvor ima dosta netacnih informacija nije bila greska na instalaciji za gorivo vec u slabijem hladjenju motora, sto je bilo uzrokovano losijom konstrukcijom zracnog filtera za pustinjske uslove, sto je oslabilo kompresiju motora i bilo je bolje stati nego se patiti. A razlika u brzini je shvatljiva zbog tezine Abramsa, porediti M84AB sa Abramsom je moguce na neki nacin ali oklop, snaga, projektili, preciznost su na strani Abramsa, sto je dokazano i u pustinjskoj oluji. Moj izvor snimak od 47 minuta upravo sa tog testiranja gdje je prikazano zakivanje Abramsa i razlog, (snimak dobijen iz SAD-a). ''Mozda bude objavljen na mom site-u'', nemam sada toliko vremena na raspolaganju za rad na site-u.

Pre svega, ovaj tenk ima novi:

1) sistem za upravljanje vatrom sa integrisanom dnevno-noćnom nišanskom spravom

2) U modernizovani tenk M-84AB1 ugrađen je i novi top veće preciznosti, produženog životnog veka, cev je lako zamenljiva i u pustinjskim uslovima, a može da ispaljuje i laserski vođenu raketu.

3) Protivavionski mitraljez kalibra 12,7 milimetara na tenku M-84AB1 moći će da se koristi uz pomoć daljinskog upravljanja, pri čemu komandir tenka ne mora da izlazi iz unutrašnjosti vozila, a ima novu nišansko-osmatračku spravu.

4) Kupola tenka je dobila nov ležaj, modifikovan je automatski punjač topa koji obezbeđuje korišćenje četiri vrste projektila: APDSFS, HE, HEAT i rakete „refleks"...

5) U odnosu na kupolu starog tenka M-84 na novom M-84AB1 nema dnevno-noćne nišanske sprave DNNS-2 i dnevno-noćne sprave komandira DNKS-2.

6) Novi izgled kupole prepun je iznenađenja – od novog meteorološkog senzora do novih periskopa. Na M-84AB1 ugrađena je najnovija generacija aktivno-reaktivnog oklopa tako da su kutije sa eksplozivom praktično ugrađene u osnovni kombinovani oklop od specijalnih vrsta čelika, aluminijuma i plastike, što je nivo oklopne zaštite tipa „kontakt-5” na ruskom tenku T-90S, odnosno ekvivalent od čak 900 milimetara čelične zaštite.

7) Bacači dimnih kutija nešto su povučeniji ka sredini bočnih strana kupole u odnosu na osnovnu verziju tenka M-84.

8) No, ono što je vizuelno sigurno najimpresivnije na tenku M-84AB1 jeste podsistem za optičko-elektronsko neutralisanje protivničkih vođenih raketa druge generacije tipa „štora-1” ruske proizvodnje.

9) Novi tenk M-84AB1 ima i nove elemente hodnog uređaja, dvoosovične kovane gusenice s gumeno-metalnim naplacima, nove efikasnije amortizere i nove torzione štapove, čime mu je povećana i srednja brzina.

10) novi komandno-informacioni sistem, novi starter-generator, klima uređaji u tenku, nova elektrooprema i elektroinstalacije...

Pa i sam tenk je ukraden od rusa, zar nije pametnije uzeti necije resenje i poboljsati ga, nego smisljati sam , pa posle ispravljati to jos 10-ak godina.
A to za sminkanje je glupost..

Pa ja sam i rekao da je tenk ukraden od rusa:-) , to nije nista drugo do T-90 tenk koji je samo malo nasminkan, ma gotovo se ne razlikuju uopce. A to za sminkanje sam cini mi se procitao sa irandefence foruma ima tamo dosta vasih koji tako pricaju, koji su aktivna vojna lica VS i kojima se to uopce nesvidja. Ako ti vec nije poznato rusi su napokon dosli pameti i odustali od ovakve koncepcije tenka to se najbolje vidi na T-95 i Black Eagle tenku oba su ruski. Novi tenkovi malo toga imaju sa prethodnom generacijom gotovo 80% stvari je preuzeto sa zapadnih tenkova. Novi tenk ce imati novi top, novi oklop, novu kupolu sa odvojenim odjeljkom za projektile sto je do sada bila najveca boljka ruskih tenkova, novi automatski sistem punjenja, a od ljevane kupole se je vec odustalo. A za nove sisteme ometanja i unistenja neprijateljskih projektila upucenih prema tenku T-90 sam vec procitao i previse i prikupio nekoliko video snimaka sa neta gdje se jasno vidi ucinkovitost. Kinezi su napravili mnogo bolju verziju tog sistema koji je preko 50% efikasniji od ruskog i ugradili ga na svoj novi Type 99 tenk.
http://www.globalsecurity.org/military/world/russia/t-90-pics.htm
http://members.lycos.co.uk/oklop/m2001.htm ovaj izvor koristim zbog nedostupnosti nekog drugog izvora inace ima dosta gresaka, ali iskljucivo radi slika.

Eh kada su Abrams i Challenger imali mogucnost ispaljivanja vise razlicitih projektila :smile: , a pogotov kada su imali mogucnost ispaljenja projektila iz jednog komada. Ah ja i glatku cijev topa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Challenger_1_tank
http://www.army.mod.uk/equipment/av/challenger2.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Rolled_homogeneous_armour

Izvoli posluzi se sirokim asortimanom:
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/120.htm
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/m1.htm

A upravljanje PAM-om bez da se mora izaci vani pa zar to nema M60 tenk?
http://www.army-technology.com/projects/m60/m602.html

Meni je drago kada se neko zanima za istrazivanje i nova saznanja ali ti kao istrazivac i ucesnik na forumu ili mozda i vojnik, netreba da budes pristrasan i netreba da forsiras nesto, sto nije tacno. Trebas realno reci sta je bolje, a sta ne i potkrijepiti malo realnijim izvorima koji nisu patriotski orjentisani. Za mene trenutno najbolje napreduju kinezi na dobrom su putu da iznenade zapad i sa avijacijom i sa tenkovima, ali nezna se jos.

Suludo je pomisliti da sa 5 migica moze protiv neke vece sile, a ti migici koji su poleteli na Nato nisu bili ispravni, na mnogima nije radio ni radar, sta ako umesto 5 F-22 prema njima polete 5 Mig-21, bolje imati i tih 5migica nego nemati nista, ne mislim da ce tih 5 migova biti okosnica Srpskog RV, to ce vise sluziti za obuku pilota, tj. da piloti ostanu u kondiciji dok se ne nabavi nesto bolje, za zemlje u okruzenju Mig-29 definitivno nije prevazidjen , a onaj ko hoce da ratuje protiv natoa neka nabavi avione 5-e generacije.
Bolje i ovakva sigurnost neba , nego da se placa nekoj drugoj drzavi da osigurava...

Sam sebe demantujes, prvo kazes kako je suludo pomisliti da se moze sa 5 migica protiv neke vece sile, a onda kazes (sta ako umesto 5 F-22 prema njima polete 5 Mig-21) - moj komentar je bio (Sama pomisao poletjeti sa tih par migica pred neku zapadnu silu je suluda, sto je se i moglo vidjeti.). znaci nerazmisljas bas. A nece biti nista sa tih 5 migica samo ce biti oboreni odmah bez ispaljenog metka sto bi se reklo :-) . Tih 5 migova 29 u stvari jeste okosnica srpskog RV i bice dugo, a bolje ih nemati takve slabo odrzavane jer samo bezveze truhnu u hangarima, pitanje je da li polete 2 put u godini. Niko i neprica o tome da li je MiG 29 prevazidjen za zemlje u okruzenju ali je prevazidjen opcenito. Vi ste htjeli ratovati protiv NATO-a i sta bi? Gdje izosta ta sigurnost neba i sta bi sa tim cuvarima srpskog neba?
I na kraju BiH neplaca nista za osiguranje neba niti vjerujem da ce placati u dogledno vrijeme, a i zasto biti u utrci sa necim sto je nedostizno i imati gologuze vojnike. NATO ima naoruzanja tako da im sada treba samo topovskog mesa.

Blahhh
04-03-2007, 01:45 AM

da ti milosevic nije sta u rodu :smoker:

padobranac
04-03-2007, 02:42 AM
hipoteticki govoreci, da dodje do novog nereda na balkanu:

BH umjesto aviona - desantne helikoptere za brz razmjestaj snaga na bilo koju tacku u neprijateljskoj pozadini, tako da se ni 'neprijateljske' muhe ne osjecaju sigurnim.

BH umjesto tenkova - protivoklopne helikoptere. ne znam ni sta bi neko radio sa tenkom po brdima.

sigurnost od koga od Bugara ?
od NATOA se ne mozete odbraniti, a mi nemamo avijacije, ne znam od koga se stitite ???

( mislim da se ne radi o defanzivnim vec ofanzivnim taktickim avionima koji bi bili koristeni protiv vaseg najblizeg zapadnog susjeda odnosno federacije BIH)

ali mi je drago da rasipate svoj novac a ne nas kako ste bili navikli 45 godina.

mterzic
04-03-2007, 06:20 PM
Pogresan izvor ima dosta netacnih informacija nije bila greska na instalaciji za gorivo vec u slabijem hladjenju motora, sto je bilo uzrokovano losijom konstrukcijom zracnog filtera za pustinjske uslove, sto je oslabilo kompresiju motora i bilo je bolje stati nego se patiti. A razlika u brzini je shvatljiva zbog tezine Abramsa, porediti M84AB sa Abramsom je moguce na neki nacin ali oklop, snaga, projektili, preciznost su na strani Abramsa, sto je dokazano i u pustinjskoj oluji. Moj izvor snimak od 47 minuta upravo sa tog testiranja gdje je prikazano zakivanje Abramsa i razlog, (snimak dobijen iz SAD-a). ''Mozda bude objavljen na mom site-u'', nemam sada toliko vremena na raspolaganju za rad na site-u.

Sto se tice pustinjske oluje,nas tenk ima precistac vazduha iz tri sloja(VTI-5) koji je smesten u kucistu ispod vrtlozne komore.Vazduh koji se uvlaci u precistac,prvo prolazi kroz vrtloznu komoru gde se gruba prljavstina gomila na zidovima,a zatim taj vazduh prolazi kroz tri sloja nauljenih filtera(grubi,fini i superfini),gde se i najsitnija prljavstina lepi i vazduh izlazi gotovo cist.Znaci pesak nema sanse da stigne do motora,pa ni do treceg sloja filtriranja.
E sada,ostali tenkovi(leopard,abrams,tigar 2,chelanger) su teski tenkovi(preko 50 tona) i njihovi motori su sa turbinama.E bas te turbine su se punile i zagusivale peskom i motori su se pregrejavali i stajali. Turbina je pumpa za gorivo, tako da se moze reci da je kvar na instalaciji za gorivo.
Izvori bilo americki bilo srpski nisu potpuno objektivni.Mozda je sve ostalo bilo na strani abramsa ali sta ce mu sve to kad mu rikne motor.

Meni je drago kada se neko zanima za istrazivanje i nova saznanja ali ti kao istrazivac i ucesnik na forumu ili mozda i vojnik, netreba da budes pristrasan i netreba da forsiras nesto, sto nije tacno. Trebas realno reci sta je bolje, a sta ne i potkrijepiti malo realnijim izvorima koji nisu patriotski orjentisani. Za mene trenutno najbolje napreduju kinezi na dobrom su putu da iznenade zapad i sa avijacijom i sa tenkovima, ali nezna se jos.

Pa ne kazem ja da je M84 najbolji tenk, ne moze Srbija da se poredi sa USA, Kinom, Rusijom i ostalima, s'obzirom na mogucnosti ovo je napredak.
Sve se svelo na kontrolu neba, ko kontrolise nebo ima veliku prednost, ali uzmimo u obzir teroristicke grupe(ovk,uck) koje nemaju aviaciju, protiv njih ce ovi novi tenkovi imati veliki ucinak. Ja kazem da se M84 u Kuwajtu bolje pokazao od vecine zapadnih tenkova.

Sam sebe demantujes, prvo kazes kako je suludo pomisliti da se moze sa 5 migica protiv neke vece sile, a onda kazes (sta ako umesto 5 F-22 prema njima polete 5 Mig-21) - moj komentar je bio (Sama pomisao poletjeti sa tih par migica pred neku zapadnu silu je suluda, sto je se i moglo vidjeti.).
Zar nije ocigledno da ako neko poleti sa 5 mig-21 nije zapadna sila ? Pa sigurno je da neka zapadna sila nece poleteti na teba sa migovima 21, tj. ja nisam mislio da ce zapadna sila poleteti sa migicima vec neka druga drzava u okruzenju na pr. Albanija.

Tih 5 migova 29 u stvari jeste okosnica srpskog RV i bice dugo, a bolje ih nemati takve slabo odrzavane jer samo bezveze truhnu u hangarima, pitanje je da li polete 2 put u godini.
Nisu u hangarima i ne lete, oni su na remontu.

Niko i neprica o tome da li je MiG 29 prevazidjen za zemlje u okruzenju ali je prevazidjen opcenito. Vi ste htjeli ratovati protiv NATO-a i sta bi? Gdje izosta ta sigurnost neba i sta bi sa tim cuvarima srpskog neba?
Ne bih rekao da je mig 29 prevazidjen, furace on jos dugo ne samo na ovim prostorima, pr. 5 mig-29smt vs 5 F-16c/d, ko ce izaci kao pobednik? Ja mislim migovi.

I na kraju BiH neplaca nista za osiguranje neba niti vjerujem da ce placati u dogledno vrijeme, a i zasto biti u utrci sa necim sto je nedostizno i imati gologuze vojnike. NATO ima naoruzanja tako da im sada treba samo topovskog mesa.
Nisam misli da BiH placa, vec Slovenija.

Vi ste htjeli ratovati protiv NATO-a i sta bi? Gdje izosta ta sigurnost neba i sta bi sa tim cuvarima srpskog neba?
Vec sam rekao da su migovi bili neispravni, mnogima nisu radili radari a oni koji nisu oboreni nisu bili u stanju da lete, svima su istekli resursi i bili su zreli za remont ali zbog sankcija remont je bio nemoguc.Da su ti migovi bili ispravni, verujem da bi naneli bar neke gubitke NATO-u.

BH umjesto tenkova - protivoklopne helikoptere. ne znam ni sta bi neko radio sa tenkom po brdima.
Pa sta ce ti onda protivoklopni helihopteri ako niko nece tenkovima po brdima pa ni neprijatelj.

eXmAn
04-03-2007, 07:00 PM
Ne bih rekao da je mig 29 prevazidjen, furace on jos dugo ne samo na ovim prostorima, pr. 5 mig-29smt vs 5 F-16c/d, ko ce izaci kao pobednik? Ja mislim migovi.

Ruski piloti postižu samo 10% sati letenja koje postižu američki piloti. Sad zamisli kako je sa ostalim.

mterzic
04-03-2007, 10:55 PM
Da, ali ruski piloti su u dosadasnjim vazdusnim duelima izlazili kao pobednici, pod duelima podrazumevam vezbe koje su zajednicki sprovodile Rusija i USA, i to sa aparatima mig-29 i su-27.
ps. Na koje ostale mislis ?

eXmAn
04-03-2007, 10:58 PM
Ne znam, nemam razloga da ti ne vjerujem, ali bi volio da me uvjeriš koliko te vježbe su doista vjerodostojne kao dokaz da je neki avion ili pilot bolji? Dosada je praksa pokazala da su američki piloti uvijek bili iznad ostalih, a to nije ništa čudno kada se uzme u obzir dosta bolji program obuke od svih ostalih.

S.I.G
05-03-2007, 09:56 AM
Da, ali ruski piloti su u dosadasnjim vazdusnim duelima izlazili kao pobednici, pod duelima podrazumevam vezbe koje su zajednicki sprovodile Rusija i USA, i to sa aparatima mig-29 i su-27.
ps. Na koje ostale mislis ?

Gledas previse filmova decko, a malo znas o stvarnosti. Pitam se da li si ikada pogledao tenk ili helikopter iz bliza? A dodatno pitanje je da li si ikada zavirio ispod ''haube'' sto bi se reklo ...

Opisujes stvari tako sto ih kopiras sa drugih stranica i predstavljas kao svoje, mislim kakve veze moze imati zracni filter sa gorivom? Zracni filter sluzi kako bi se procistio zrak koji kasnije hladi motor, odnosno nedozvoljava raznoraznim cesticama i prljavstini da dopre do radilice motora i ako ne ulazi dovoljno zraka dolazi do gusenja motora tj. slabi kompresija. E druga stvar je filter goriva i sta on moze da prouzrokuje. Da negovorim o tome da se stalno ponavljas i stalno dolazis u koliziju sam sa sobom, u jednom momentu pricas jedno da bi kasnije pricao isto ali u izmjenjenom kontekstu tako da se stalno ponavljas i vrtis oko istog, a druga je prica sto necitas ni svoj tekst, a nekamoli moj. Da citas znao bi sta pisem, a vidio bi i sta ti sam pises.

azzaro
05-03-2007, 11:04 AM
Ja smatram da se jednostavno nemogu porediti piloti barem kako se ovdje to pokusava. Cuj americki su bolji ili obratno.
Ako je jedna strana imala uspjesne borbene operacije u proslosti onda mozemo donijet zakljucak da im je kompletan sistem bio na nivou zadatka. Znaci planiranje, obavjestajni rad, logistika, priprema, i samo izvodjenje operacije je bilo dobro izvedeno pa je rezultat bio uspjeh. Tesko da se sav uspjeh u nekoj borbenoj operaciji (zracnoj) moze pripisat samo pilotima. Oni su jedan dio toga.
npr...
Svi znaju za skolu za borbene pilote Top Gun(USA) a mozda je moguce onaj licni kvalitet pilota posmatrati samo izmedju kandidata unutar jedne grupe. Znaci imaju iste ili slicne uslove rada, treniranja i rezultati se boduju od istih strucnjaka sa ujednacenim kriterijima. Tad bi mogli govoriti koji je pilot bolji ili sto bi se reklo spremniji u datom momentu.

Iskreno meni je dog-fight prava umjetnost i stvarno im zavidim na tome.
evo jedan interviju sa instruktorom za F-16 (zabavan):
http://www.f-16.net/interviews_article16.html

mterzic
05-03-2007, 11:55 AM
Gledas previse filmova decko, a malo znas o stvarnosti. Pitam se da li si ikada pogledao tenk ili helikopter iz bliza? A dodatno pitanje je da li si ikada zavirio ispod ''haube'' sto bi se reklo ...
Pa da gledam previse filmova onda bi govorio sve najbolje o Americi, svi znamo ko snima fimove vezane za vojnu propagandu i dominaciju, pa kad jedan Rambo moze da sje** onoliko rusa , sta reci, a takvi su im svi filmovi. A vojnih stvari sam video sigurno vise nego ti.

Opisujes stvari tako sto ih kopiras sa drugih stranica i predstavljas kao svoje, mislim kakve veze moze imati zracni filter sa gorivom?
Sve stvari koje kopiram sa drugih stranica citiram navodnicima "", i uglavnom navedem izvor.

Zracni filter sluzi kako bi se procistio zrak koji kasnije hladi motor, odnosno nedozvoljava raznoraznim cesticama i prljavstini da dopre do radilice motora i ako ne ulazi dovoljno zraka dolazi do gusenja motora tj. slabi kompresija. E druga stvar je filter goriva i sta on moze da prouzrokuje.
Ja ti pricam o filterima na turbini motora(abramsa).

Da negovorim o tome da se stalno ponavljas i stalno dolazis u koliziju sam sa sobom, u jednom momentu pricas jedno da bi kasnije pricao isto ali u izmjenjenom kontekstu tako da se stalno ponavljas i vrtis oko istog, a druga je prica sto necitas ni svoj tekst, a nekamoli moj.
Razlog zasto se ponavljam:

a ti migici koji su poleteli na Nato nisu bili ispravni, na mnogima nije radio ni radar,

Vi ste htjeli ratovati protiv NATO-a i sta bi? Gdje izosta ta sigurnost neba i sta bi sa tim cuvarima srpskog neba?

Vec sam rekao da su migovi bili neispravni, mnogima nisu radili radari a oni koji nisu oboreni nisu bili u stanju da lete,...
Moras nesto i sam da ukapiras, zato i pricam jedno isto u razlicitom konetkstu, pre bih rekao da ti ne citas postove.

Da citas znao bi sta pisem, a vidio bi i sta ti sam pises.
Pa citam i smejem se koliko si nepismen. Ne se pise odvojeno od glagola,
a sastavljeno sa pridevima, imenicama i prilozima izuzeci: nisam, neću, nemoj, nemam.Evo kako ti pises
nekontam,nemislim,nemoze,...

S.I.G
05-03-2007, 01:10 PM
Pa da gledam previse filmova onda bi govorio sve najbolje o Americi, svi znamo ko snima fimove vezane za vojnu propagandu i dominaciju, pa kad jedan Rambo moze da sje** onoliko rusa , sta reci, a takvi su im svi filmovi. A vojnih stvari sam video sigurno vise nego ti.

Ne pobjedjuju amerikanci uvijek ali u vecini slucajeva, DA (ops nisam stavio uzvicnik :grin: ) - sto je i normalno mnogo su jaki ...
A da, vidio si vise al u tvojim snovima ali ne bih da se prepucavam o tome.

Sve stvari koje kopiram sa drugih stranica citiram navodnicima "", i uglavnom navedem izvor.

Nije istina, pojma ti nemas o motoru tenka Abrams. Sta? to ga ti mozda rasklapo i sklapo, da nisi njihov glavni inzinjer? To si sve kopirao s neke stranice. Kada budes vidio uzivo motor nekog americkog tenka tek tada mozes o tome da raspravljas.
A ponavljas zato sto se das lahko zbuniti ...

Pa citam i smejem se koliko si nepismen. Ne se pise odvojeno od glagola,
a sastavljeno sa pridevima, imenicama i prilozima izuzeci: nisam, neću, nemoj, nemam.Evo kako ti pises

Forum veze nema s pismenoscu, odnosno izrazavanjem. Mozes da se izrazavas i pises kako ti je volja, zato i postoji, tj. postoji da bi se covjek na njemu mogao slobodno izrazavati bez nekakve bojazni da ce napraviti gramaticku gresku i sl. Forum nije zvanican i izricit kao sto je to nekakav dokument i sl. S toga ne pazim uopce da li cu napraviti nekakvu gresku.
A tvoj problem, kada vec potezemo nepismenost je u tome da ne pises gotovo ni jednu recenicu pravilno, izvrces rijeci tako da cesto nemaju smisao, gutas slova, ne stavljas pravilno znakove interpunkcije i sl.
Na forumu ne vazi ono sto vazi u skoli decko, pa onda hajde ti fino u skolu da ucis kako da razgovaras sa odraslima.

Osobe koje nemaju ili ne znaju sta da kazu obicno potegnu pitanje necije pismenosti, a u stvari najveci procenat nepismenih otpada bas na takve osobe kao sto si ti decko.

padobranac
05-03-2007, 01:25 PM
mterzic

jel to po APA, hardvarskom ili oksfordskom sistemu referenciranja :)

prosvjetli nas

mterzic
05-03-2007, 07:31 PM
Nije istina, pojma ti nemas o motoru tenka Abrams. Sta? to ga ti mozda rasklapo i sklapo, da nisi njihov glavni inzinjer? To si sve kopirao s neke stranice. Kada budes vidio uzivo motor nekog americkog tenka tek tada mozes o tome da raspravljas.
A ponavljas zato sto se das lahko zbuniti ...

He , a ti si kao neki inzinjer ?
Nisam kopirao, nego prepricao izvor za koji smatram da je validan. Nisam ja otvarao motor niti cu, postoje ljudi koji su to radili , ja sam citao njihove izvestaje i upijao.Pesadija nije moj rod, ali sam za razliku od tebe video motor
su-27, mig-21-29, mirage 2000 i mnogih drugih(aero-miting '97).

Forum veze nema s pismenoscu, odnosno izrazavanjem. Mozes da se izrazavas i pises kako ti je volja, zato i postoji, tj. postoji da bi se covjek na njemu mogao slobodno izrazavati bez nekakve bojazni da ce napraviti gramaticku gresku i sl. Forum nije zvanican i izricit kao sto je to nekaka
v dokument i sl. S toga ne pazim uopce da li cu napraviti nekakvu gresku.
A tvoj problem, kada vec potezemo nepismenost je u tome da ne pises gotovo ni jednu recenicu pravilno, izvrces rijeci tako da cesto nemaju smisao, gutas slova, ne stavljas pravilno znakove interpunkcije i sl.
Na forumu ne vazi ono sto vazi u skoli decko, pa onda hajde ti fino u skolu da ucis kako da razgovaras sa odraslima.
He he , pa tvoja nepismenost je odraz tvoje kulture, tacno je da ovo nije forum pravopisa ali ja pazim na ono osnovno. Ja se cesto izrazavam figurativno, a ti ako ne mozes da ukapiras pitaj nekoga da ti objasni sta sam hteo reci.

Osobe koje nemaju ili ne znaju sta da kazu obicno potegnu pitanje necije pismenosti, a u stvari najveci procenat nepismenih otpada bas na takve osobe kao sto si ti decko.
Ja ti nisam decko, svoje sexualno opredeljenje zadrzi za sebe.:oops:
Pitanje pismenosti sam morao da potegnem da bi ti pokazao da ipak citam tvoje postove.:neutral:

jel to po APA, hardvarskom ili oksfordskom sistemu referenciranja
Oksford , definitivno.8)

padobranac
06-03-2007, 05:28 AM
mterzic notes,

'Oksford , definitivno.'

evo ti primjer kako bi izgledao 'Oksford':

From Wikipedia, A, F-117 Nighthawk, Wikipedia, 2006, retrived 06 March 2007, <http://en.wikipedia.org/wiki/F-117_Nighthawk>

"One F-117 has been lost in combat, to Serbian forces. On March 27, 1999, during the Kosovo War, the 3rd Battalion of the 250th Missile Brigade under the command of Colonel Zoltán Dani, equipped with the Isayev S-125 'Neva-M' (NATO designation SA-3 'Goa'), downed F-117A serial number 82-806 with a Neva-M missile."

evo tog tvog referenciranja,
BIHNET Forum, Koliko je aviona bilo oboreno u zadnjim balkanskim ratovima?, 2007, retrived 06 March 2007 , <http://forum.bihnet.ba/showthread.php?t=27004&page=2>

mterzic notes, Tekst preuzet sa wikipedije - One F-117 has been lost in combat, to Serbian forces. On March 27, 1999, during the Kosovo War, the 3rd Battalion of the 250th Missile Brigade under the command of Colonel Zoltán Dani, equipped with the Isayev S-125 'Neva-M' (NATO designation SA-3 'Goa'), downed F-117A serial number 82-806 with a Neva-M missile.

najprije ce ipak biti da je bilo po srpskoj metodologiji referenciranja. :)

S.I.G
06-03-2007, 10:01 AM
He , a ti si kao neki inzinjer ?
Nisam kopirao, nego prepricao izvor za koji smatram da je validan. Nisam ja otvarao motor niti cu, postoje ljudi koji su to radili , ja sam citao njihove izvestaje i upijao.Pesadija nije moj rod, ali sam za razliku od tebe video motor
su-27, mig-21-29, mirage 2000 i mnogih drugih(aero-miting '97).

Sve si kopirao malisa, a i logicno s obzirom da si '89 godiste i da tek pocinjes da ucis neke stvari. A za razliku od mene nisi vidio nista, samo se mozes tjesiti, tek si postao ba. Nisam ni ja strucnjak za sve, ali sve me zanima i sve pogledam ako imam priliku, a imao sam ih dosta. Bio sam i policajac i vojnik u BiH, a sada sam vojnik ali vani.

He he , pa tvoja nepismenost je odraz tvoje kulture, tacno je da ovo nije forum pravopisa ali ja pazim na ono osnovno. Ja se cesto izrazavam figurativno, a ti ako ne mozes da ukapiras pitaj nekoga da ti objasni sta sam hteo reci.

Ti se cesto izrazavas figurativno? :roll: . Znas li uopce sta to znaci? Moja kultura je na nivou, ne vrijedjam odrasle.

Ja ti nisam decko, svoje sexualno opredeljenje zadrzi za sebe.:oops:
Pitanje pismenosti sam morao da potegnem da bi ti pokazao da ipak citam tvoje postove.:neutral:

Pitanje pismenosti si potegao jer u datom momentu si bio iznerviran i jednostavno nisi znao sta drugo napisati, sto je razumljivo, jer vama preko Drine obicno treba malo vise vremena da shvatite nesto. A sta ti mislis da si frajercina?

Oksford , definitivno.8)

Ma sta ti znas ba sta je Oxford :smile: ...

mterzic
06-03-2007, 12:28 PM
Sve si kopirao malisa, a i logicno s obzirom da si '89 godiste i da tek pocinjes da ucis neke stvari. A za razliku od mene nisi vidio nista, samo se mozes tjesiti, tek si postao ba. Nisam ni ja strucnjak za sve, ali sve me zanima i sve pogledam ako imam priliku, a imao sam ih dosta. Bio sam i policajac i vojnik u BiH, a sada sam vojnik ali vani.
Nekim ljudima ne moze covek nishta da objasno jer su tvrdoglavi, ti si ocito medju njima, dzaba je s'tobom pricati kad si namcor, pricas mi kako se ponavljam
a pogledaj sebe, toliko si puta ponovio:
A za razliku od mene nisi vidio nista, to ocigledno pokazuje da nemas vise argumenata ili nemas veze sa vojskom pa pokusavas da dokazes svoj kredibilitet.

Ti se cesto izrazavas figurativno? . Znas li uopce sta to znaci? Moja kultura je na nivou, ne vrijedjam odrasle. Ja znam sta znaci(figurativno), ali za tebe nisam siguran(da znas), primetno je da se popravljas poceo si da odvajas 'ne' od glagola.

Pitanje pismenosti si potegao jer u datom momentu si bio iznerviran i jednostavno nisi znao sta drugo napisati, sto je razumljivo, jer vama preko Drine obicno treba malo vise vremena da shvatite nesto. A sta ti mislis da si frajercina?
Pre ce biti da si ti iznerviran jer sam potegao pitanje pismenosti (tvoja slaba strana-pismenost).Ja nisam preko Drine, a i taj komentar ti je suvisan, ti vredjas celu naciju a ja samo tebe.

Ma sta ti znas ba sta je Oxford ...
Jel si ti nekad cuo za salu, zaje*anciju, joke...
A otkud ti znas da je ne znam sta je Oksford, da nisi mozda vidovita corka?

S.I.G
06-03-2007, 12:45 PM
Nekim ljudima ne moze covek nishta da objasno jer su tvrdoglavi, ti si ocito medju njima, dzaba je s'tobom pricati kad si namcor, pricas mi kako se ponavljam

Fazon je sto hocu da ti dobro udje u glavu i da shvatis vec jednom da hlupas ko maxim po diviziji bez ikakvog cilja, vrati se na kolosjek.

a pogledaj sebe, toliko si puta ponovio:, to ocigledno pokazuje da nemas vise argumenata ili nemas veze sa vojskom pa pokusavas da dokazes svoj kredibilitet.

Bez komentara, jer nemam potrebu se pravdati decku od 18. godina, koji ocito jos uvijek d..a pa nezna sta ce od sebe.

Ja znam sta znaci(figurativno), ali za tebe nisam siguran(da znas), primetno je da se popravljas poceo si da odvajas 'ne' od glagola.
Pre ce biti da si ti iznerviran jer sam potegao pitanje pismenosti (tvoja slaba strana-pismenost).Ja nisam preko Drine, a i taj komentar ti je suvisan, ti vredjas celu naciju a ja samo tebe.

A znaci ''domaci'' extremista. Zasto extremista? Pa da si normalan covjek ne bi napadao rodjenu zemlju, ne bi prosipao demagogiju po ovom i jos nekim forumima i ne bi navijao za nesto sto postoji samo u tvojim snovima.

Jel si ti nekad cuo za salu, zaje*anciju, joke...
A otkud ti znas da je ne znam sta je Oksford, da nisi mozda vidovita corka?

Niti sam kakav namcor niti imam veze sa tim nazivima. Mlad sam, ali sam opet dovoljno stariji od tebe, a to sto sam postigao i prosao toliko toga u zivotu mogu zahvaliti tebi, takvima kao sto si ti i svojoj inteligenciji. A to, da li cu ja razdvajati ''ne'' ili necu je individualna stvar. :-D
O tome, ko ciju naciju bruka, pa vidi se to iz prilozenog, neka drugi prosude.
Ne kaze se: ''jel si ti'', vec jesi li ti ... The end

daco103
07-03-2007, 01:15 PM
Turbina je pumpa za gorivo

turbina nije pumpa za gorivo...iscupaj turbinu i sve ce isto raditi samo mnogo slabije, drugim rijecima nema veze sa gorivom, vec sa vazduhom

dobro ste skrenuli sa teme vas dvojca...

eXmAn
07-03-2007, 01:21 PM
Nažalost, skrenuli su, a do tog skretanja je bila jako fina, produktivna i korisna diskusija. Ali valjda, mentalitet nas koči.

S.I.G
07-03-2007, 08:34 PM
Nažalost, skrenuli su, a do tog skretanja je bila jako fina, produktivna i korisna diskusija. Ali valjda, mentalitet nas koči.

Nemoj se vaditi, i ti si malo potpaljivao vatru :-D . Nema to veze sa mentalitetom, vec ovaj ''decko'' ima naviku tako da upada na forume i potencira nesto sto postoji samo u njegovoj glavi. Pitam se samo ko li mu je bio ucitelj (uciteljica) u Osnovnoj? :roll:

eXmAn
07-03-2007, 08:42 PM
Pa nastavite fino. Ja vam ne branim, a nešto se ne sjećam da sam potpaljivao.

S.I.G
07-03-2007, 08:49 PM
Mig 29 je odličan ako ima dobrog pilota. Srbija ga nema.

Ovo predstavlja veliku uvredu za onoga ko je opcinjen vec poznatom ideologijom. U tim trenutcima doticna osoba ne moze da razluci kako da se postavi i onda zeleci da pokaze svoju odanost stupa u akciju. Jel treba jos nesto? Sto se mene tice, ta rasprava sa ''deckom'' je zatvorena, stavio sam The end ... A i tema je vec postala zamarajuca, link:
http://www.yuairwar.com/gubici.asp

eXmAn
07-03-2007, 09:53 PM
To je činjenica. I on je svjestan toga, osim ako nije općinjen, kako ti kažeš, u što ne mogu ulaziti - jer ne znam.

RuSkO_17
07-03-2007, 10:48 PM
http://i19.tinypic.com/4c1hhe8.jpg

Netacni podaci.
Ovdje kaze da su oboreni u Novom Travniku, a oboreni su od strane NATO-vih F16 kod Mrkonjic grada.
Oboreni su jer su prekrsili zabranu koristenja zracne sile koja je trajala od pocetka januara 1994 godine. Inace tih 5 aviona je poletilo iz Niksica, a cilj im je bio Kombinat Bratstvo u Novom Travniku. Onda su pokusali pobjeci u Knin, ali su u medjuvremenu oboreni od NATO-a. Pogodili su jednu stambenu zgradu.Tada su stradala 2 covjeka.

mterzic
08-03-2007, 09:00 PM
Evo ja da kazem par reci pa da zavrsim, otiso sam deleko offtopic.

turbina nije pumpa za gorivo...iscupaj turbinu i sve ce isto raditi samo mnogo slabije, drugim rijecima nema veze sa gorivom, vec sa vazduhom
Moja greska, turbina sluzi da podpomogne sagorevanje goriva u motoru(sabija vazduh), abrams je tezak tenk, tesko da ce ici ako mu iscupas turbinu.
SIG necu vise da odgovaram na tvoje provokacije, jer je apsurdno, tj. gubljenje vremena.

To je činjenica. I on je svjestan
Da slazem se sa tobom(u vezi obucenosti srpskih pilota), i to nije bila uvreda za mene vec realnost. Kako moze pilot miga 29 biti dobar ako nema sata naleta sa tim avionom.

Za vreme sukoba u SFRJ, jedan super galeb je pogodjen u rep, inace uspeo je da se vrati u bazu, ne znam cime je pogodjen postoje razne spekulacije, evo slika repa koji se nalazi u muzeju.
http://img235.imageshack.us/img235/1003/44804310873974g43bq8.jpg (http://imageshack.us)

S.I.G
09-03-2007, 08:48 PM
Netacni podaci.
Ovdje kaze da su oboreni u Novom Travniku, a oboreni su od strane NATO-vih F16 kod Mrkonjic grada.
Oboreni su jer su prekrsili zabranu koristenja zracne sile koja je trajala od pocetka januara 1994 godine. Inace tih 5 aviona je poletilo iz Niksica, a cilj im je bio Kombinat Bratstvo u Novom Travniku. Onda su pokusali pobjeci u Knin, ali su u medjuvremenu oboreni od NATO-a. Pogodili su jednu stambenu zgradu.Tada su stradala 2 covjeka.

Tu smo da pokusamo dokazati suprotno od onoga sto je predoceno na pojedinim web stranicama. Pokusali su ali nisu uspjeli i to je ono najvaznije ...

http://www.bnt-tmh.com.ba/index.htm

Zvanicni site BNT-a Novi Travnik na kojem se moze vidjeti danasnji vojni program koji je pretezno zasnovan na izvozu.

RuSkO_17
11-03-2007, 10:31 PM
Tu smo da pokusamo dokazati suprotno od onoga sto je predoceno na pojedinim web stranicama. Pokusali su ali nisu uspjeli i to je ono najvaznije ...

http://www.bnt-tmh.com.ba/index.htm

Zvanicni site BNT-a Novi Travnik na kojem se moze vidjeti danasnji vojni program koji je pretezno zasnovan na izvozu.
Inace kombinat Bratstvo je uz Djuru Djakovica iz Broda smatran medju najjacim (strucno) vojnim kombinatima u bivsoj jugi. Proizvodili su i famozne 120 mm topove za T-84 tenkove. Ti tenkovi i sada stoje u bazi u Banjaluci.

The Final Cut
11-10-2007, 08:50 PM
Fali moj kapetan iz JNA Janchec(kako sam chuo) koji je poginuo iznad Vinkovaca u avionu RZ vojske RH tipa Utva!

BOSANCHERO
25-10-2007, 03:55 PM
a misle da ce im sutra VS preko Repuvlike Srpske doci da jede malu decu.

Imate lose iskustvo, pa ne vjerujem da cete ikad vise...:devilsung

Nesto kao Dusan kod Srebrenika :ar15firin

xpforswodniw
25-10-2007, 05:49 PM
Ko je od Vas mjerodavan da sudi ko ima, a ko nema dobre pilote?

Stryker
26-10-2007, 10:37 PM
Evo potrošio sam pola sata dok sam pročitao sve njihove svađe. Dosta su skrenuli s teme. Ja sam mislio da ću vidjeti slika kakvih dobrih aviona, jer volim avione, ali evo samo svađa. ccc.