PDA

Pogledajte punu verziju : Uganuce zgloba...ligamenti

kuk1
19-03-2007, 11:26 AM
znali neko koji su najbolji ..alternativni nacini kod uganuca skocnog zgloba ,sta stavljati na oteklinu...dali valjati flasu ili mirovati,dali stavljati rakiju i koju na oteklinu,znaci kad su upitanju ligamenti...hvala ...znam da svako ima svoju neku alternativu pa stoga daj napisite..

Dux
19-03-2007, 11:43 AM
Mirovanje & Hladni oblozi-dok se nepovuce otok

Blahhh
19-03-2007, 11:49 AM
...ali ako ima dijagnozu uganuca sa ostecenjem ligg.

nelo
19-03-2007, 01:16 PM
KOd mene bez gipsa nije proslo, al doduse ja sam jos gori od uganuca bio...

Red Army
19-03-2007, 04:28 PM
KOd mene bez gipsa nije proslo, al doduse ja sam jos gori od uganuca bio...

U mene isto,košarka me đavlu dade:razz: .....

nelo
19-03-2007, 07:57 PM
dobro si, i ja poletio, mislio moze to ko i prije samo sam previdio da imam 20 kila vise od kako sam zadnji put igrao kosarku i naletio ko levat.
ps: banjaj nogu u mlakoj vodi u rastvoru morske soli i valjaj flasu......

carobnjak
19-03-2007, 08:47 PM
E majstore meni uvijek pomogne Gavez gel. To je gel od te gavez biljke kao sto i samo ime kaze, u svakoj apoteci imas da kupis, a nije ni skupo. Mom frendu su ligamenti na nozi zacijelili za nesto vise od 7 dana (tip danas igra u Americi- svaka cast Malicevic), meni uvijek pomogne, a imao sam puno lomova i natezanja. Gel ti kosta oko 2,5KM. Pokusaj pa javi rezultate!!!

Sretno!!!

Cybermaster
19-03-2007, 08:54 PM
I ja sam imao slican problem, posljedica igranja odbojke...kod mene su bili pukli ligamenti...i morao sam nosati gips...mirovati (najbolje digni nogu navise) i stavljao obloge od alkohola, tako mi je doktor bio rekao...i rekao je bio da cu ga skinuti za 7 dana..ali nista od te ljubavi nije bilo..
Kako izgleda bili su previse otisli ligamenti..pa sam gips nosao malo preko 2 sedmice..i poslije toga sam imao problema, i znao je oteci zglob...

Mozda ipak najbolje da odes kod doktora, da slucajno nisu popucali ili da slucajno ne ostanu kakve trajne posljedice...

nelo
20-03-2007, 07:20 AM
I ja sam imao slican problem, posljedica igranja odbojke...kod mene su bili pukli ligamenti...i morao sam nosati gips...mirovati (najbolje digni nogu navise) i stavljao obloge od alkohola, tako mi je doktor bio rekao...i rekao je bio da cu ga skinuti za 7 dana..ali nista od te ljubavi nije bilo..
Kako izgleda bili su previse otisli ligamenti..pa sam gips nosao malo preko 2 sedmice..i poslije toga sam imao problema, i znao je oteci zglob...

Mozda ipak najbolje da odes kod doktora, da slucajno nisu popucali ili da slucajno ne ostanu kakve trajne posljedice...
isti moj slucaj...

u posljednje vrijeme prakticiram "mesom protiv sporta"

carobnjak
20-03-2007, 02:20 PM
isti moj slucaj...

u posljednje vrijeme prakticiram "mesom protiv sporta"

Kak sada to???
na sta mislis sa tim "mesom protiv sporta"???

nelo
20-03-2007, 07:01 PM
ama malo metafore:
toliko sam se udebljo pa odatle smo jednom sjedili raja neka i pisalo negdje "sportom protiv droge" a onda neko provali u nas je "mesom protiv sporta", kao hoce rec u nas samo mazijanje,a odatle problemi sa ligamentima i sl....

carobnjak
20-03-2007, 10:17 PM
Mislio sam na to, al reko da se ne isfuram :D

daco103
21-03-2007, 05:11 PM
osim ovoga nabrojanog hepalpan ili sinedol gel takodje su za te stvari...oba sam isprobao nazalost...

carobnjak
21-03-2007, 10:42 PM
Ne podcjenjujem ucinkovitost drugih preparata, ali ti je gavez zakon. Kazu cak i kada bi list gaveza previo na zglob, za nekoliko dana bi zglob srasto (tako bar kazu), a i da nevalja nebi ga nasi stari koristili ;) , pokusaj sve, ali prvo se posavjetuj sa doktorom !!!

nelo
22-03-2007, 08:51 AM
i meni su govorili da je gavez dobar, ali nakon kratkog koristenja neka teta u apoteci mi rece da se ne smije stavljat gavez na zglob, vec samomast od gaveza.
a gavez bi isao na mjesto loma. uglavnom mast od gaveza super

carobnjak
22-03-2007, 06:55 PM
i meni su govorili da je gavez dobar, ali nakon kratkog koristenja neka teta u apoteci mi rece da se ne smije stavljat gavez na zglob, vec samomast od gaveza.
a gavez bi isao na mjesto loma. uglavnom mast od gaveza super

Naveo sam vec gore, a i ponovicu dvije kosti mogu da srastu u jednu, i da nemozes uopste rabiti zglob (bio bi ko neka kost u defektu :D)

Zikeron
22-03-2007, 11:46 PM
Gips...:???:

BlackRiver
03-05-2007, 07:34 PM
uh,kad se sjetim kojih sam problema imao s tim stvarima.Potrgao sam ligamenta na odbojci,3 sedmice gips nosio,poslije toga bukvalno ponovo ucio hodati,ganjao nekakve terapije...Uh,odbojko :) I dan danas mi je skocni zglob desne noge crna rupa moga tijela...

HARUN_FCB
03-05-2007, 10:00 PM
Ma ja sam nosio zice u laktu vire oko 2 cm iznad ruke!!! Tako mjesec dana! I evo ruka 25 % ostecena, ne mogu dodirnut rame!!!

Zikeron
04-05-2007, 12:19 AM
Ma ja sam nosio zice u laktu vire oko 2 cm iznad ruke!!! Tako mjesec dana! I evo ruka 25 % ostecena, ne mogu dodirnut rame!!!
Fiksatori....:S,gadno jarane...Ma sport je postao opasan za konzumiranje,joj mene su čučnjevi sa teretom koštali desnog koljena,išao sam doktorima 3 mjeseca,slali su me gdje su znali,i niko mi nije našao dijagnozu,najgore mi je što bolovi privremeno prestanu,pa nalete i to postaje nepodnošljivo da nemogu čučnuti,i kada sjedim desnu nogu moram ispružiti...:S

nelo
04-05-2007, 07:30 AM
upravo ovih dana, valjda vremenske promjene, ubi me ovaj zglob....:shock:
i to pravo mi smeta, a tek kad ga razradim onda prestane.....:x

HARUN_FCB
04-05-2007, 01:49 PM
Srecom ja nemam problema sa vremenskim promjenama

azzaro
04-05-2007, 06:46 PM
Jednom kad syebes ligamente pozdravi se sa sportskom karijerom, nazalost...
Oparavak je nepotpun u vecini slucajeva, barem sve jarane koje ja poznajem a imali su neku povredu, danas osjecaju posljedice i nisu se skroz oporavili.
Belaj je to, prije 4-5 godina ja povrijedio rame, i evo tek sad mogu reci da je povreda sanirana. 5 godina! syeb na kvadrat.

nane988
25-06-2007, 11:36 PM
joj mene svaka vremenska promjena ubija:( zglob lijeve ruke mi je otisao, ewo i sad me boli, kazu u srijedu kisa:(

BAKI
27-06-2007, 06:33 PM
najbolje ti je idi kod doktora buraz !!!

ninoz
26-08-2007, 02:38 PM
ako dodje do uganuca zgloba,treba odmah ici u hitnu i slikat.jer meni se desavalo da odem u hitnu i da ne slikaju pa pogresno kazu u cemu je problem.meni rekli ligamenti i samo stavljaj oblege.i ja poslije 7 dana nisam mogao hodat,otiso ortopedu,slikao i on rece da je do talusa(kost).znaci cim se sta desi odmah idi i slikaj,sigurnije je!

cove72
14-09-2007, 07:36 AM
aj ti sine fino doktoru, svi smo mi haman ovdje zeznuli neki zglob, al pošto imam sigurno duplo više godina od tebe, poslušaj da se ne zezaš kad dođeš u moje. ja prije tri dana nisam mogla iz kreveta ustat, ukočila leđa, sutradan sišlo u lijevo koljeno koje mi je najslabija tačka (meniskus rasut, križni ligamenti oštećeni do bola) reuma, išijas početak atritisa - a sve od košarke, karatea, fudbala....
aj ti fino doktoru!:sad3:

Laguna
28-09-2007, 05:48 PM
Vidim da svi manje vise imate iskustva sa zglobovima/ligamentima, pa haj mi recite kad cu se konacno skinuti sa staka? Ludim od njih!Prekjuce sam skinula gips nakon dvije sedmice (uganuce skocnog zgloba). Pokusavam stati na nogu, ali slabo ide. Je li valjanje flase ok fizioterapija ili ne?

daco103
28-09-2007, 09:54 PM
valjanje flase je OK to su i meni bili preporucili kad sam imo` nogu u langeti...a trenutno evo opet stavljam led nakon nekoliko godina bez povrede.
sinedol gel takodje 2x dnevno

i sto prije prohodaj da izgubis osjecaj staklene noge, duboke patike ili cipele i setnjica po ravnom

Laguna
02-10-2007, 12:04 PM
Hvala Daco,

jos jedno pitanje, nogo mi je pravo natekla nakon polustane setnje. Stavljam hladne obloge, mazem kremom, al' otok ne spada vec dva dana. Je li i to neki normalan proces ili se trebam zabrinuti i trcat cika doktoru?

daco103
02-10-2007, 07:55 PM
pa trebao bi malo splasnuti za dva dana, pogotovo ako si skino gips/langetu...probaj masirati ledom, tako sto u casu od jogurta zaledis vodu al ubodes neki stapic ili najbolje kasiku da kad izvuces imas ko sladoled na stapicu i masiraj onda sa tim par puta dnevno...

jel` ti modro gdje je nateceno?