PDA

Pogledajte punu verziju : NOVE poslijeratne SLIKE Armije BiH i naouruzanja

Romeo
02-06-2007, 06:00 PM
Imamo li NOVE SLIKE Armije BiH i naoruzanja koje posjeduje?

xpforswodniw
02-06-2007, 08:25 PM
Da li mozes da pojasnish na koju ARBIH mislish? NA onu 92-95 ili ovu najnoviju?

Jer ova nova se nezove tako nego OSBIH?

Mislim, ako vec otvarash temu, treba da znash o cemu pricash, je li tako?

Ice32
02-06-2007, 09:08 PM
Da li mozes da pojasnish na koju ARBIH mislish? NA onu 92-95 ili ovu najnoviju?
Naslov teme je ``NOVE poslijeratne SLIKE Armije BiH i naouruzanja``.E,sad je misterija jeli on mislio na armiju 92.-95.ili na onu poslije rata:???:

Ghostbusters
02-06-2007, 10:07 PM
Ma on misli na sadasnju vojsku , samo se nije dobro izrazio nema vise ARBiH sad su OSBiH

Romeo
02-06-2007, 11:10 PM
Ma on misli na sadasnju vojsku , samo se nije dobro izrazio nema vise ARBiH sad su OSBiHZnam ja kako sam se izrazio. Mislim na Armiju BiH danas, a ne na OS BiH. OS BiH je velik pojam i u njemu imamo svega i svacega, a najmanje armije koja bi u ratu mogla djelovati. Zanima me ABIH komponenta.

carobnjak
02-06-2007, 11:17 PM
OS BiH je velik pojam i u njemu imamo svega i svacega, a najmanje armije koja bi u ratu mogla djelovati Slazem se sa tobom u potpunosti!!! ;) Na zalost, al je tako. Dali ste vi ikada culi za 63. Padobransku brigadu, i da li uopste znate sta je to. Da li Bosna ima i jedan ma pribilizan odred tome, ja nevjerujem, a bliski smo susjedi sa tom drzavom !!! Bliski bar kada pomislim na granicnu razdaljinu, a na prijateljske odnose, o tome nebi sada ;)

Romeo
02-06-2007, 11:36 PM
Slazem se sa tobom u potpunosti!!! ;) Na zalost, al je tako. Dali ste vi ikada culi za 63. Padobransku brigadu, i da li uopste znate sta je to. Da li Bosna ima i jedan ma pribilizan odred tome, ja nevjerujem, a bliski smo susjedi sa tom drzavom !!! Bliski bar kada pomislim na granicnu razdaljinu, a na prijateljske odnose, o tome nebi sada ;)Cekaj to su niski padobranci? Care takvi nas ne mogu preplasiti. Mislim da su ti gostovali kod nas cesto, a mnogi su otisli u vjecna lovista upravo u BIH.

Jer jedno je manikirati pred foto aparatom, drugo je kad znas da ti moze biti zadnji udisaj bosanskog smoga.

Sto se tice BiH specijalaca idi na swat temu. Nesto se tamo pisalo o tome. E sad ako je 10% onog istina, onda oni momci iz SA Swat teama mogu da razvale i beretke i tigrove u paketu. Medjutim to nije dovoljno. Ja sam uvjeren da to treba da bude puno bolje.

Kod nas u Bosni se kaze, tiha voda brijege valja.

S.I.G
03-06-2007, 12:43 AM
63.Padobranska, samo izvikana kao i ona ruska ''Spetsnaz''. Ima BiH ne jednu, nego nekoliko boljih jedinica-odreda-brigada, od 63. Padobranske, mada ovisi kako i s koje strane gledaš (63.Padobranska je vojna jedinica i ja je poredim sa nasim vojnim jedinicama u toku rata, a zašto da ne i sadašnjim koje su nasljednice tih pojedinih ratnih Armije BiH). A za SJPMUPKS i SPJFBiH-Vikić, mogu reći da su najbolje specijalne policijske jedinice u regionu, a po određenim rezultatima i šire.

Normalno je da običan čovjek baš i ne zna mnogo o tim stvarima, jer se ne kreće u tim krugovima, a tako i treba da bude. Onaj ko se nalazi u tim krugovima vjerovatno-sigurno zna puno više i o spremnosti u svojoj jedinici i u drugim jedinicama (policije). Ne mislim na špijuniranje, ta su vremena malo iza (mada se može i toga naći-kod rusa i ovih njihovih bivših članica), ali mislim na to da je većina takvih jedinica u evropi i svijetu danas u prijateljskim odnosima (kolegijalnim). Cilj je biti bolji od boljeg, a to danas možeš pokazati i na internacionalnom takmičenju i na terenu u stvarnim situacijama, i pri tome opet će prije za tvoj uspjeh saznati tvoj kolega u USA ili SWE ili D, nego neko u BiH ko nije u tim vodama, ''obični'' građanin.

azzaro
03-06-2007, 11:03 AM
Imamo li NOVE SLIKE Armije BiH i naoruzanja koje posjeduje?

Ono sto smo imali u ratu, plus donacije i program opermi&obuci to je to.
Dovoljno za odbranu. Za nekakve napade nema sanse.

xpforswodniw
03-06-2007, 04:09 PM
63. brigada, a sada bataljon nije samo navikana jedinica koja moze samo da pozira. Neznam da li je neko cuo za borbe na Kosovu, pogotovu onu na Kosari; Zatim borbe u kojima je ucestvovala na pocetku rata u YU, kao sastavni dio JNA.

Mislim da pricate napamet i da niste potpuno objektivni. To se tice i onoga vezano za specnaz.

Isto tako vezano za OSBiH, kako nije spremna djelovati u ratu. Mislim smijesno. Ima dovoljno ljudstva i pameti da u okviru NATO-a djeluje u odbrani svojih granica.

xpforswodniw
03-06-2007, 04:15 PM
Znam ja kako sam se izrazio. Mislim na Armiju BiH danas, a ne na OS BiH. OS BiH je velik pojam i u njemu imamo svega i svacega, a najmanje armije koja bi u ratu mogla djelovati. Zanima me ABIH komponenta.

Primijetio sam da pricas gluposti o vojsci i vojnoj problematici, (prije svega zbog Svoga vojnog NEobrazovanja), iako o tome nemash pojma. Bilo bi bolje da zaobidjesh temu, ako nemash nista pametnije da napises ili ako nemozes da argumentujes svoje stavove.

Romeo
03-06-2007, 04:25 PM
63. brigada, a sada bataljon nije samo navikana jedinica koja moze samo da pozira. Neznam da li je neko cuo za borbe na Kosovu, pogotovu onu na Kosari; Zatim borbe u kojima je ucestvovala na pocetku rata u YU, kao sastavni dio JNA.

Mislim da pricate napamet i da niste potpuno objektivni. To se tice i onoga vezano za specnaz.

Isto tako vezano za OSBiH, kako nije spremna djelovati u ratu. Mislim smijesno. Ima dovoljno ljudstva i pameti da u okviru NATO-a djeluje u odbrani svojih granica.svakako znam, najjaci su kad za protivnika imaju nenaoruzanog, onda su super efikasni. jedina mana im je kad za protivnika imaju one koji su naoruzani, tad im efikasnost rapidno pada. vec sam rekao jedno se slikati sa suncanim cvikama i malim tigrom, drugo je u suprostaviti se profesionalcima.

sve te srpske postrojbe o kojima ti pricas su jedino bile specijalizovane za pljacku. nista sto se ne moze razvaliti.

mislim da bih treba razvijati specijalne postrojbe o kojima ce se malo znati, a koji ce biti super efikasni, najbolje u bih naoruzani, najbolje placeni i u najboljim skolama trenirani i koji ce biti slicno razvijani kao izraelske specijalne postrojbe i kad bude trebalo da se suprostave tipovima sa malim tigricima da im ga otmu i to zivog, a sve diletante onesposobe.

Primijetio sam da pricas gluposti o vojsci i vojnoj problematici, (prije svega zbog Svoga vojnog NEobrazovanja), iako o tome nemash pojma. Bilo bi bolje da zaobidjesh temu, ako nemash nista pametnije da napises ili ako nemozes da argumentujes svoje stavove.mozes li biti konkretniji o cemu pricas?

xpforswodniw
03-06-2007, 09:48 PM
Nemoj mijesati paravojne srpske jedinice sa profesionalcima koji su korektno odradili svoj dio posla.
To znaci da: Titula specijalne jedinice pripada samo onim koji su bile profesionalne i spcijalizovane za odredjenu vrstu zadataka. Vojna policija, granicari AT jedinice.....
A ove jedinice na koje ti mislish su PARAVOJNE jedinice, One nebi trebale da budu pod komandom vojne organizacije i nije im vojska dala titulu spocijalna.

Neznam da li si mozda cuo, kada je 63.brigada oslobadjala kasarnu u mostaru. Tada su jednom prilikom rekli jednom gradjaninu:"Izvinite gospodine, ovde mozete da poginete greskom nasih jedinica, molimo udaljite se".

Ali ako imash neki primjer da je 63. brigada pocinila neki zlocin protiv nenaoruzanog naroda slobodno napisi. Iako mislim da nisi objektivan i da govorish pod uticajem politike i nacionalne mrznje. I tako zanemarujes objektivnost, tacnost, istinitost i argumentovanost.

Srpska jedinica je 82. pomorsko-diverzantski divizion. Da li si i za njih cuo kako su pljackali i ubijali. I da li si ista o njima cuo ili opet pricash gluposti.

xpforswodniw
03-06-2007, 09:54 PM
I ajde ako imash nesto da kazes o OSBIH, osim onih charsijskih prica koje pricaju djilkosi koji kao nesto znaju o vojsci.

Naime, nekada davno je izmisljena VOJNA NAUKA ili SISTEM VOJNIH NAUKA, koji ima za cilj da obrazuje ljude u sferi sigurnosti i odbrani suvereniteta zemlje. I mislim da od ljudi koji se bave vojskom, a posjeduju odredjen stepen skolovanja iz sfere vojne nauke, mozes da cujes potpuno drugaciju pricu i razmisljanja vezano sa OSBiH i truge teme. A ne da ovde pricas pricu u smislu sve srpske jedinice su ubijale pljackale............oni su bezveze, samo se slikaju, OSBIH nemaju veze sa odbranom zemlje, oni su nemocni......

azzaro
03-06-2007, 11:37 PM
Naime, nekada davno je izmisljena VOJNA NAUKA ili SISTEM VOJNIH NAUKA, koji ima za cilj da obrazuje ljude u sferi sigurnosti i odbrani suvereniteta zemlje. I mislim da od ljudi koji se bave vojskom, a posjeduju odredjen stepen skolovanja iz sfere vojne nauke, mozes da cujes potpuno drugaciju pricu i razmisljanja vezano sa OSBiH i truge teme. A ne da ovde pricas pricu u smislu sve srpske jedinice su ubijale pljackale............oni su bezveze, samo se slikaju, OSBIH nemaju veze sa odbranom zemlje, oni su nemocni......

Sve to stoji osim obojenog...

OSBIH su uspjesno izvrsile svoj zadatak i tu nema diskusije.

S.I.G
04-06-2007, 01:15 AM
I ajde ako imash nesto da kazes o OSBIH, osim onih charsijskih prica koje pricaju djilkosi koji kao nesto znaju o vojsci.

Da je odbrana BiH danas upitna, mislim da nije. To kažem jer ne vjerujem da postoji više mogućnost da se ponovi 1992. Prethodni rat (agresija) nije donio nikome ništa dobro, kao ni svaki drugi. Ako se i ponovi, bože moj šta je tu je pušku u ruke i boriti se, drugog izlaza nema, i to je sve OK dok se braniš i ne činiš zločine. Danas je svakoj državi u okolini BiH cilj ulazak u NATO, EU i sl., tako da ukoliko to i žele, ne smiju ni pomišljati na ratove. Ovo unutar BiH što se može desiti, pa ako su glave toliko usijane, neka se i desi (sve su to nagađanja, a samo i mogu biti nagađanja).

63. Padobranska, ne znam ni kako upade u ovu temu, pobogu kakve veze ona ima sa ovim svime. Ali kada smo već tu, ta jedinica-brigada-bataljon je sasvim obična jedinica, ništa specijalno, kao što joj i sam naziv kaže. Specijalno jedino može biti ovo ''padobranska'', što ima u nazivu, a i to je upitno, jer nemaju iz čega više ni iskakati, niti imaju odakle skakati (jedino na poligonu), jednostavno mogučnosti za takve obuke su danas minimalne, pogotovo kada je riječ o tako velikim jedinicama (sve zemlje bivše SFRJ jedva kubure i sastavljaju kraj s krajem kada je zrakoplovstvo-vazduhoplovstvo u pitanju). Armija RBiH je onda imala kompletan ''korpus za specijalne namjene'' (5. korpus) :smile: .
Evo koja stara slikica 63.padobranske JNA:
http://www4.webng.com/security5/album/63.padob/63.p.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/63.padob/63.pa.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/63.padob/63.pad.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/63.padob/63.pado.jpg
Najbolje starjesine u 63.padobranskoj JNA su bili: Avdic,Senad K.,Tarzan,rahmetli Drndar (ja ih ne znam, ali ima ko zna :-) ).
E sada ruku na srce ispušili su žestoko u BiH, a pogotovo na početku agresije (BiH je bila priznata i suverena država), a pošto je sjedište 63.padobranske od 1967. u Nišu-Srbija, to i govori zašto kažem agresija-agresije i sl.

''Neznam da li si mozda cuo, kada je 63.brigada oslobadjala kasarnu u mostaru.''
Od koga su je oslobađali ??? Mostar je u BiH, ako se ne varam :-) , šta ima jedinica iz Srbije da oslobađa u BiH ??? To jeste kasarna bivše SFRJ i bivše JNA, ali pošto je BiH priznata kao samostalna i sve to skupa, onda je i ta kasarna BH, jel tako? Tako da ne znam šta si htio ovim da kažeš. Ne želim sada da počinjem priče ko je počeo rat i sve to, ko je napadao, a ko se branio, jer to se sve već zna. Ma znaju i ptice na grani, ali neka svako misli kako mu je ćeif, jer imaju video, foto, zvukovni i svaki drugi zapisi o tome, i u BiH i u okolnim zemljama, a bogami i u Hagu.

Za mene lično, svaka formacija (specijalna vojno-policijska) koja prelazi brojku od 36 ljudi - vojnika, policajaca ne bi trebala imati ''Specijalna'' u svom nazivu, a kako znam nije ni 63.pad.-JNA imala to u nazivu. Jer kako god da se pogleda i sa koje strane da se pogleda nije to moguće uskladiti i ukrotiti, kako bi djelovalo ''specijalno''. ''Specijalna-za posebne namjene'' brigada ili bataljon i sl., mi je žešća glupost, samo trošenje silnog novca i traćenje vremena. Npr., koliko je ta 63.pad. postojala u JNA, i koliko je ljudi kroz nju prošlo uzalud bez ikakve koristi. Jednostavno trošen je silni novac na njihovu ''posebnu'' obuku, a oni su nakon određenog vremena napuštali tu jedinicu ''ne iskorišteni''. Ovako kada imaš manje timove za specijalne-posebne namjene je puno bolje, iskorišteni su resursi i kada neki pripadnik napusti jedinicu-tim manji je gubitak, nego kada je napusti 100 ljudi (a kroz vrijeme hiljade pripadnika) :???: . Sada neko može reći, pa bolje je imati jednu veliku jedinicu, nego 20 malih, ali nije tako, bolje je imati tih 20 i koristiti ih u svakom pogledu (i za mirnodobske i za eventualne ratne uslove), jer lakše je to i finansirati i obučavati na više različitih načina, pristupa, mjesta, gradova, kantona. Mislim da je ovo sada u Federaciji što je urađeno OK, jer sve ove specijalne policijske jedinice-timovi se obučavaju za sve uslove i prilike (mirnodobske i ratne), i opet se te jedinice-timovi u slučaju potrebe mogu ukomponovati u jednu cjelinu kada je to potrebno, jer sve se obučavaju za isto (pri tome se opet ne bi prešla brojka od 150 ljudi - pripadnika, vrhunski obučenih i opremljenih za posebne namjene i prilike).

Mogao bih još obrazložiti o ovome ali hajde dosta od mene.

xpforswodniw
04-06-2007, 10:34 PM
Sve to stoji osim obojenog...

OSBIH su uspjesno izvrsile svoj zadatak i tu nema diskusije.

Na ovo nemam nikakvog komentara. Jedino ako mozes da argumentujesh ovo bilo bi dobro, ali ovako, kao sto sam maloprije rekao, je samo carsijska prica.

azzaro
04-06-2007, 11:30 PM
Na ovo nemam nikakvog komentara. Jedino ako mozes da argumentujesh ovo bilo bi dobro, ali ovako, kao sto sam maloprije rekao, je samo carsijska prica.

Nema potrebe argumentovat kad je BIH uspjesno odbranjena zemlja. To su uradile legalne i legitimne Oruzane Snage. Tada su se zvale Armija BiH a evo i sada se zovu tako, samo im je kocept dozivio promjene, kao i struktura.

Romeo
04-06-2007, 11:38 PM
Nema potrebe argumentovat kad je BIH uspjesno odbranjena zemlja. To su uradile legalne i legitimne Oruzane Snage. Tada su se zvale Armija BiH a evo i sada se zovu tako, samo im je kocept dozivio promjene, kao i struktura.Azaro ti ga stvarno sad ukaki?

Da je BiH odbranjena, onda bi danas Bluka bila oslobodjena, a to za danasnju armiju BiH (OS BiH), u bilo kojem scenariju, ta se armija raspada na tri kompenente i prije ispaljenog metka. Ne znam sta ce nam ona osim ikonografije i to da kazemo da nesto imamo.

S.I.G
04-06-2007, 11:51 PM
BiH jeste odbranjena? Ali BiH nije oslobođena, preciznije rečeno, mada je malo falilo da bude i oslobođena (al ameri us***e). A to da bi se OS BiH raspale, najvjerojatnije na 2 dijela je tačno, ako bi nas napala neka država sa većinskim pravoslavnim življem. Ali sada za sada ovako mora biti jer naši političari nisu u stanju da se izbore za bolje, jer su mahom nesposobni. Onaj romanijac iz BL sere/stere, a naši da mogu ikako, išli bi za njim i kupili, umjesto da hlupe šakom od sto (mada Hare nastoji da odgovori na te provokacije i bljuvotine, ali nije to dovoljno).

azzaro
05-06-2007, 11:00 AM
Fulate sustinu...
Danasnji koncept armije BiH je primjeren trenutnom uredjenju drzave i barem po tom pitanju drzava je sigurna i stabilna.
Ratno vrijeme je proslo i normalno je da se i struktura armije promijenila.
Necu ulazit u prognozu na koliko bi se dijelova raspale sadasnje OSBIH ali sigurno znam da bi u tom slucaju jedan dio ostao legitiman faktor dok bi ostali bili klasicni pobunjenici. Dakle Bosnu ima ko da brani i nema potrebe natezat se po forumima sta bi bilo da je bilo...

S.I.G
05-06-2007, 08:44 PM
BiH nije uopće sigurna i stabilna po tom pitanju iz više razloga koji su očiti da ne mogu biti očitiji. Svaki dan se to može čuti i vidjeti, a zahvaliti se trebamo samo tome što je svima rata preko glave za sada i što raznim svjetskim moćnicima BiH za sada nije zanimljiva (imaju veće brige). Ali ne treba se brinuti za to nova generacija dolazi još gora od one prethodne (novi ravnogorci). Pa s obzirom na to OS BiH bi mogle da prođu puno gore od bivše JNA, koja je prošla super zahvaljujući našem ne znanju (pustiti da toliko naoružanje i oprema odu na brda, a imali smo ih u šaci u svakoj kasarni).

Mislim kako će država biti stabilna sa ovakvim OS, kada su se njeni ''oficiri'' školovali i školuju u agresorskoj državi i vojsci? (ne mislim na oficire iz bivše JNA). Smiješno mi je to i zato sam i istupio iz tih redova (mada ih ne mogu mrzjeti jer su to OS moje države). Naši momci koji su završili studij odbrane i sigurnosti u SA ima da se načekaju za posao, dok se poprimaju u OS kolege koje su završile vojnu akademiju u srbiji. :shock: , a pitanje da li će uspjeti i doći na red.
Koje su to besmislice i gluposti, al može u BiH svašta proći. Vidite policajci iz manjeg entiteta jedva čekaju da se udruže u jedinstvenu policiju, jer imaju troduplo manju platu, ali njihovi političari ni da čuju :mrgreen: . I ja molim boga da nikada ne dođe do udruživanja, hem će određeni broj naših momaka ostati bez posla (zbog ''viška'' Bošnjaka:shock: , neki neće htjeti ići tamo zbog već poznatog), hem će ''oni'' opet zasjesti na razna rukovodeća mjesta u policiji (do jučerašnji čuvari u raznim logorima za Bošnjake i bosanske katolike).

Zanimljivo da su Bošnjaci uvijek višak o bilo čemu da se radi.

mterzic
07-06-2007, 06:28 PM
http://www.63padobranska.co.yu
Nisu losi
Zandarmerija(i ako pripadaju resoru javne bezbednosti MUP-a) ,
specijalna brigada, koja je sacinjena od :63. padobranske brigade, 72. specijalne brigade i dela protivterorističkog odreda "Kobre", kao i pripadnici 82. pomorskog centra, tako da 63 ne deluje vise kao sama, inace specijalna brigada broji 1000ljudi u slucaju rata 1300.

S.I.G
07-06-2007, 07:25 PM
http://www.63padobranska.co.yu
Nisu losi
Zandarmerija(i ako pripadaju resoru javne bezbednosti MUP-a) ,
specijalna brigada, koja je sacinjena od :63. padobranske brigade, 72. specijalne brigade i dela protivterorističkog odreda "Kobre", kao i pripadnici 82. pomorskog centra, tako da 63 ne deluje vise kao sama, inace specijalna brigada broji 1000ljudi u slucaju rata 1300.

Čuj specijalna brigada hehe, e to će mi od sada biti glavni hit. A dobri su, ali ovako za kakve sjedaljke ili derneka gdje se cuga žestoko, u tome su najbolji. Ali dobro da imate tu ''specijalnu brigadu'', a pogotovo što je sačinjena od ''specijalnih brigada'' :-) :-), a besmislice.

Blahhh
08-06-2007, 02:21 AM
bwahhaha jel ono svetac ima padobran :mrgreen:

pravo srpski :roll:

azzaro
10-06-2007, 01:49 AM
Malo fotki iz jednog albuma:
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH21.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH20.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH19.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH18.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH17.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH16.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH15.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH14.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH13.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH12.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH11.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH10.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH9.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH8.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH7.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH6.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH5.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH4.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH3.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH2.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH.jpg
http://i209.photobucket.com/albums/bb143/vistaman/armijaBIH.gif

Đani
11-06-2007, 12:40 AM
Izgleda da im je helić od Mexica.

Duda@
11-06-2007, 03:51 PM
Izgleda da im je helić od Mexica.

izgleda da jest ovaj broj 5...ima mexicka zastava

azzaro
11-06-2007, 08:16 PM
Ma kakvo Mexico :mrgreen: donirani su od USAarmy...
To je zastava federacije.

The Final Cut
13-06-2007, 09:47 PM
Bolje da ih nemate jer ako mislite da ministarstvo odbrane bih bilo sta kupuje
grdno se varate,sve same donacije,a niko dosda nije zemljama treceg svijeta donirao oruzije iz rata zvijezda,
Cak sam siguran da je kalas ili M70 7,62 bolji od M16 5,56
al ako hoces u nato uslov ti je da postanes kanta za smece postojecih clanica.
o nekom PVo ili PTO naoruznaju mozda dobiju nesto navodjenih raketica,
mozda su sacuvali koji svedski bofos 40mm intergrisan sa franc giraffe radarom
i to ti je to
Uzged sjecali se iko od vas rata izmedu velike britanjie i argentine 82 godine oko foklandskih ostrva i HMWS sheffild sinking
jer po meni to je bio zadnji klasicni sukob ,jer u ovom ratu su se borili samo vojnici nije bilo civlnih zrtava!
poslje toga sve su bili neposteni i ratovi sa civilnim zrtvama.

anes_005
14-06-2007, 01:48 PM
Ovakvih nam slika treba...Pustite praznu priču, uvjek će biti onih koji će braniti ovu zemlju svojim životima ma kakva nam vojska bila.Odbranili smo je jednom u skoro najgorim mogućim uslovima pa možemo to uraditi i svaki naredni put.:-x

azzaro
14-06-2007, 01:56 PM
Pa naravno da nismo u situaciji da kupujemo hi-tech vojnu opremu.
Cak i mnogo vece/bogatije zemlje vrse modernizacije postojecih sistema upravo zbog cijene. Znaci odrzavaj ono sto imas a skoluj kadrove za nesto bolje.

IMHO samo G8 (http://en.wikipedia.org/wiki/G8) drzave mogu pratiti hi-tech vojne trendove, djelom zato opremu same proizvode i sto im jaka ekonomija dopusta takve egzibicije. :grin:

Nama u sustini i netrebaju Abramsi, Raptori i slicno... Dovoljno je par helica, milana (http://en.wikipedia.org/wiki/Kornet-E_ATGW) i slicnih AT spravica (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_NATO_reporting_names_for_anti-tank_missiles) za zaustavljanje oklopa.

Spy
15-06-2007, 06:04 PM
Ovakvih nam slika treba...Pustite praznu priču, uvjek će biti onih koji će braniti ovu zemlju svojim životima ma kakva nam vojska bila.Odbranili smo je jednom u skoro najgorim mogućim uslovima pa možemo to uraditi i svaki naredni put.:-x
Super je to ali se na staroj slavi ne moze zivjeti :)

Romeo
15-06-2007, 06:13 PM
Ovakvih nam slika treba...Pustite praznu priču, uvjek će biti onih koji će braniti ovu zemlju svojim životima ma kakva nam vojska bila.Odbranili smo je jednom u skoro najgorim mogućim uslovima pa možemo to uraditi i svaki naredni put.:-xNas narod fino kaze da je napad najbolja odbrana. Inace slazem se s tobom da treba izbacivati rusko-istocna sranja i kupovati zapadno naoruzanje.

Svaki vojnik treba imati opremu po NATO standardu i obuku po izraelskom standardu.

Armija BiH (znate vec na koju mislim) treba da se obucava i sprema prvenstveno i samo za jedan cilj, oslobodjenje BiH jer prije ili kasnije Srbi ce proglasiti referendum, a onda nema vise price nego na Banjaluku.

Zato Armija BiH treba da ima paklenu obuku, da bude dva puta teza od najteze i da se tako priprema da je u miru u kasaranama zeznuta vojska, a kamoli u ratu.

Sto manje ideologije, a vise treninga, treninga i treninga u svim rodovima.

Spy
15-06-2007, 06:22 PM
Pa naravno da nismo u situaciji da kupujemo hi-tech vojnu opremu.
Cak i mnogo vece/bogatije zemlje vrse modernizacije postojecih sistema upravo zbog cijene. Znaci odrzavaj ono sto imas a skoluj kadrove za nesto bolje.

IMHO samo G8 (http://en.wikipedia.org/wiki/G8) drzave mogu pratiti hi-tech vojne trendove, djelom zato opremu same proizvode i sto im jaka ekonomija dopusta takve egzibicije. :grin:

Nama u sustini i netrebaju Abramsi, Raptori i slicno... Dovoljno je par helica, milana (http://en.wikipedia.org/wiki/Kornet-E_ATGW) i slicnih AT spravica (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_NATO_reporting_names_for_anti-tank_missiles) za zaustavljanje oklopa.
Bas tako,nama ne treba nista veliko i masivno.Nama trebaju male ali veoma sposobne jedinice tacnije dobro obucene i dobro naucene svom poslu,visokih fizckih i mentalnih sposobnosti.Oprema koju bi trebali nabaviti morala bi u svakom segmentu odgovarati nasim geografskim uslovima,pocev od oklopnjaka pa do cizme.Na osnovu analize partizanske borbe i proslog rata moze se zakljuciti da je za nas najbolje da imamo vojsku koja je vise orjentisana ka gerilskom stilu ratovanja naravno sa hi-tech opremom.
Bolje je imati vise malih otrovnih iglica nego jedan mac......

padobranac
15-06-2007, 08:39 PM
Na osnovu analize partizanske borbe i proslog rata moze se zakljuciti da je za nas najbolje da imamo vojsku koja je vise orjentisana ka gerilskom stilu ratovanja naravno sa hi-tech opremom.

gerilska borba se vodi samo ukoliko je neprijatelj bolje opremljen i drzi aktivnu poziciju.

Inace slazem se s tobom da treba izbacivati rusko-istocna sranja i kupovati zapadno naoruzanje.

najbolji ratnici prave sami sebi oruzje. ti mislis da zapad prodaje ono sto je najbolje ?

analize uspjesnih postupaka predstavlja i najvecu tajnu odredjene armije, jer se iz njih formira adaptirani koncept.

azzaro
15-06-2007, 10:03 PM
Daj ba Romeo taj "izraelski" koncept vojne spremnosti je izvan domasaja cijele bivse juge a kamoli ovo malo osiromasene Federalne privrede.
Izrael trenutno ima vojne kapacitete ravne jednoj Turskoj od 70 miliona stanovnika a u nekim segmentima je cak i bolje opremljen od mocne Turske!

racunaj da na 20,330 km2 ima 30 aerodroma i oko 400 top verzija F-15C i F-16
Oni prave Merkava (http://en.wikipedia.org/wiki/Merkava) tenkove koji su ravni Abramsu i imaju Awacs (http://en.wikipedia.org/wiki/AWACS#Israel) boinge 24/7/365 u zraku non stop... Da ne spominjem nedavno lansirani treci satelit napravljen domacom industrijom... To kosta oko 12 milijardi $ godisnje plus prikriveni iznos transfera iz USA u vojnoj opremi.
Nas ukupni GDP je manji od tog iznosa. :oops:

Spy
15-06-2007, 10:24 PM
gerilska borba se vodi samo ukoliko je neprijatelj bolje opremljen i drzi aktivnu poziciju.

Ok,ali racunaj da bilo koji neprijatelj koji bi napao Bosnu ne bi bio sam i svakako bi nas u dobrom dijelu osvojio kao sto je radio i ranije.

S.I.G
16-06-2007, 12:14 AM
Evo malo i od mene ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar12.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar13.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar28.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar15.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar20.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar21.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar22.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar24.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar26.jpg

http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar14.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar1.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar10.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar11.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar16.png
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar17.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar18.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar19.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar2.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar23.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar27.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar29.jpg

THE END

padobranac
16-06-2007, 05:50 AM
spy,

posto razgovaramo za situaciju "ne daj boze ikad" - geo-situacija u kojoj bi se nasla hipoteticka armija BH nije bas zavidna, zato mislim da ipak imas pravo kada govoris o gerilskom ratovanju, ali ja bih to ipak stavio pod navodnike - mogao bi se naci neki drugi termin za taj vid ratovanja.

hocu reci da "gerilska borba" u kojoj se na sistematski nacin u dubini neprijateljske teritorije stvaraju mjehurici bi se ipak razlikovao od onog ad-hawk slucajnog odabira neprijateljskih meta, ispali pa bjezi metodom klasicnog gerilskog ratovanja.

ovi mjehurici bi se vezivali u lance i izdjelili neprijateljsku teritoriju u segmente koji bi postali laka meta u direktnim borbama.

ali sve mogucnosti zavise samo od zelja, ako neko ima zelju da savlada neprijatelja taj ce naci i sredstva da to ostvari.

neprijatelj se pobjedi ali ne vise od toga. ako se pretjera onda je tesko uspostaviti mir.

primjer 1: slucaj sa amerikancima koji nisu mogli odoliti vlastitom egoizmu, i ponizavajuci neprijatelja su se doveli u situaciju da ne mogu uspostaviti mir.

primjer 2: srbi unistavajuci enklavu srebrenice nisu mogli odoliti vlastitoj prirodi sadizma i pobili su nenaoruzane ljude. i sada je sve moguce osim povjerenja.

svi placamo ceh vlastitih nagona.

Spy
16-06-2007, 04:22 PM
Dobro i ja sam malo otisao u "gerilu",tacnije nisam dobro definisao.

Cinjenica treba nam regularna vojska koja bi cuvala pozicije,ali trebale bi nam jedinice koje bi posao radile duboko u pozadini neprijatelja na presijecanju putnih komunikacija,otezavanju nep. transporta i logistike. Evo npr da su u proslom ratu srusili sve mostove na drini,ne bi tamo sa karpata varvari imali mogucnost pruzati logisticku podrsku na vrijeme sto bi na civilizovanoj strani stvorilo uslove za kvalitetnije ciscenje bakterija koje su nam zahvatile jednu nam jedinu.Ne samo mostove vec svaki objekat koji je od znacaja za neprijatelja,da se ja pitam ja bih fabrike zavoja i med opreme dizao u zrak a kamo li skladista sa gorivom ili municijom.

Ubacene borbene grupe su dar sa neba,samo ih treba dobro iskoristiti.....

padobranac
16-06-2007, 05:40 PM
ali trebale bi nam jedinice koje bi posao radile duboko u pozadini neprijatelja na presijecanju putnih komunikacija,otezavanju nep. transporta i logistike.

klasicna gerila ali i malo vise od toga.

lako je pobjediti neprijatelja koji se bazira na starovremenoj taktici i obuci naslijedjenoj od socijalisticke drzave, ali tesko bi bilo urazumiti stanovnistvo naviknuto na iskljucivost da im to nije dugotrajno rjesenje.

ja stvarno ne vidim kako osim superiornom ekonomijom i postivanjem pravnog sistema.

Evo npr da su u proslom ratu srusili sve mostove na drini,ne bi tamo sa karpata varvari imali mogucnost pruzati logisticku podrsku na vrijeme sto bi na civilizovanoj strani stvorilo uslove za kvalitetnije ciscenje bakterija koje su nam zahvatile jednu nam jedinu.

u pravu si ali moras imati jednu drugaciju sliku 1992. vrijeme bratstva i jedinstva, sloge i zajednistva, mnogo rodbinskih i prijateljskih veze sa srbima je prakticno onemogucavalo da se takvo nesto dogodi. nije velika razlika ni danas ( ne kazem da je to lose - samo da je to limit kad se analiziraju odnosi sa njima ) ... sve ima svoje dobre i lose strane, jedino je stvar kako se neko brzo adaptira na nove okolnosti.

a sta mislis tek da su "ne-nacionalisti - jugosloveni" dobili takve informacije da bosanska strana zeli srusiti mostove na drini 1992, bilo bi bosanci teroristi bla bla bla...dakle ima objektivnih razloga sto se to nije desilo i zato se izgubio Zvornik i gotovo cjela Istocna Bosna.

Spy
17-06-2007, 02:15 AM
a sta mislis tek da su "ne-nacionalisti - jugosloveni" dobili takve informacije da bosanska strana zeli srusiti mostove na drini 1992, bilo bi bosanci teroristi bla bla bla...
Bez mostova ili sa njima mi smo za njih teroristi :)

Komunjare...

S.I.G
17-06-2007, 12:46 PM
...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar3.jpg
Prototip prvog domaćeg (BiH) tenka :-) ...

Malo protivoklopnih sredstava-sistema ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar30.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar34.jpg

http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar37.jpg

Malo pješadije ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar31.jpg

Malo snajperista ... (zajednička vježba sa pripadnicima SFOR-a)
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar32.jpg

Malo deminera ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar33.jpg

Malo vojne policije ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar35.jpg

Malo kontrole naoružanja ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar36.jpg

Malo raduckanja na helićima ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar38.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar44.jpg

Malo smotrice i pregleda remontovanih helića ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar39.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar40.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar41.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar42.jpg

Helić ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar43.jpg

Malo vožnje čudnih tenkića u okolici ... :-)
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar4.jpg

Malo konzervi ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar5.jpg
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar8.jpg

''BRKO'' legenda ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar7.jpg

Jedan đir po krugu ...
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar6.jpg

S.I.G
17-06-2007, 01:11 PM
Hajd još ova ... (sjedi pripadnik SFOR-a, slikano prilikom redovne kontrole naoružanja)
http://www4.webng.com/security5/album/armijabih/ar9.jpg

xpforswodniw
27-06-2007, 01:19 PM
Da li neko ima slike VRS, posle rata?

xpforswodniw
27-06-2007, 01:33 PM
Evo ja cu zapoceti:

Zlatni ljiljan
01-07-2007, 03:35 AM
Evo ja cu zapoceti:

nosi te slike cetnika sa foruma :S

xpforswodniw
01-07-2007, 09:38 PM
Ne pada mi napamet!

1. ovo nisu cetnici nego pripadnici Vojske Republike Srpske:
2. nigdje ne pise da je zabranjeno stavljati slike VRS na forum

MagicMan
01-07-2007, 11:27 PM
Ne pada mi napamet!

MANGUPE procitaj naslov ak hos cetnike start ur own thret.

Zlatni ljiljan
02-07-2007, 12:10 AM
Ne pada mi napamet!

A sta su ti oni nego cetnici? oni su se borili za slobodu Bosne? oni nisu klali i ubijali neduzne civile? oni nisu granatirali gradove do pepela? ouch yea zaboravih to je armija bih radila :D

Daj bjezi bolan, republika srpska je cetnicka zemlja opstajete samo zahvaljujuci dejtonu, zato ljubite amere u supak i tisu, nedizite galamu ;)

Spy
02-07-2007, 12:28 AM
Zapucalo opet :)

S.I.G
02-07-2007, 01:22 AM
Ne pada mi napamet!

Pa nije zabranjeno ali tema nije OS BiH, mogao si otvoriti novu temu VRS. Jer te slike ne možeš postavljati ni pod OS BiH, vidi se da to nisu pripadnici OS BiH, već VRS (stare slike). Armija BiH (RBiH) je nešto sasvim, sasvim drugo (Armija BiH nije jednako niti može biti kao VRS).

Da li su to četnici ili ne, je suvišno raspravljati, a zašto? Pa zato što pripadnici VRS, pa čak i sada kada su u OS BiH znaju kazati da su četnici i da se ne stide toga (da bude gore sve su to ovi iz mlađih naraštaja, tzv. budućnost OS BiH :shock: ). Znači ako neko prizna da je četnik, a pogotovo kada kaže mi četnici smo ... Šta su onda drugo do četnici?
Ti i ako kažeš da nisi četnik, nema nikakve veze jer rijetki će ti danas povjerovati da nisi (ja vjerujem samo rijetkima koji su proveli čitav rat samnom u rovu i nisu me priklali na spavanju i pobjegli). A isto tako ti možeš kazati da sam ja ''balija'', ali šta to meni treba da znači ili predstavlja?? Ama baš ništa, jer to je samo pogrdni naziv za Bošnjaka muslimana koji je baš beze :-D , ali četnici su nešto sasvim drugo. To je prije svega ZLOČINAČKA I GENOCIDNA (poznata već dugo kroz historiju, a i ovo moderno doba dokazana kao još gora i maštovitija pri istrijebljenju i zlostavljanju Bošnjaka muslimana i bosanskih katolika) organizacija koja se od vas samih naziva i poistovjećuje sa svim pravoslavcima na prostorima bivše YU.

Sam sud u Hagu je donio presudu takvu kakva jeste, između ostalog da je u stvari RS, a samim tim i VRS zločinačka organizacija ili ''vojska'', tako da je svejedno ili rekao VRS ili četnici.

Citat sa www.pressonline.co.yu:
"Sud takođe doneo pravosnažnu odluku prema kojoj su vlasti Republike Srpske počinile genocid, pokoljem više od 7.000 dečaka i muškaraca, jer su te vlasti imale nameru da unište bosanske Muslimane u Srebrenici".

"Retorika koja je do ove presude dolazila iz Republike Srpske, konstantno je držala da su genocid počinili pojedinici i da sve počinioce treba kazniti. Sud je sada doneo jasnu odluku da je genocid počinila RS kao pravno lice, pa se pitanje odgovornosti, kao i konsekvenci koje iz toga proizilaze, znatno proširuje".

A evo i sama odluka (o Srebrenici) Visokog predstavnika ovo sve potvrđuje, mada ima još mnogo Srebrenica u BiH, ali o tom po tom, doći će sve na red.

Nije u sklopu teme, ali morao sam sve ovo napisati (kazati), ili ti skloni te slike na neko drugo mjesto-temu ili neka moderatori to odrade. Nema smisla fakat da to radiš, osim ako ti je namjera da provociraš?

xpforswodniw
03-07-2007, 12:17 PM
Da li su to četnici ili ne, je suvišno raspravljati, a zašto? Pa zato što pripadnici VRS, pa čak i sada kada su u OS BiH znaju kazati da su četnici i da se ne stide toga (da bude gore sve su to ovi iz mlađih naraštaja, tzv. budućnost OS BiH :shock: ). Znači ako neko prizna da je četnik, a pogotovo kada kaže mi četnici smo ... Šta su onda drugo do četnici?
Ti i ako kažeš da nisi četnik, nema nikakve veze jer rijetki će ti danas povjerovati da nisi (ja vjerujem samo rijetkima koji su proveli čitav rat samnom u rovu i nisu me priklali na spavanju i pobjegli). A isto tako ti možeš kazati da sam ja ''balija'', ali šta to meni treba da znači ili predstavlja?? Ama baš ništa, jer to je samo pogrdni naziv za Bošnjaka muslimana koji je baš beze :-D , ali četnici su nešto sasvim drugo. To je prije svega ZLOČINAČKA I GENOCIDNA (poznata već dugo kroz historiju, a i ovo moderno doba dokazana kao još gora i maštovitija pri istrijebljenju i zlostavljanju Bošnjaka muslimana i bosanskih katolika) organizacija koja se od vas samih naziva i poistovjećuje sa svim pravoslavcima na prostorima bivše YU.

Sam sud u Hagu je donio presudu takvu kakva jeste, između ostalog da je u stvari RS, a samim tim i VRS zločinačka organizacija ili ''vojska'', tako da je svejedno ili rekao VRS ili četnici.

Citat sa www.pressonline.co.yu:
"Sud takođe doneo pravosnažnu odluku prema kojoj su vlasti Republike Srpske počinile genocid, pokoljem više od 7.000 dečaka i muškaraca, jer su te vlasti imale nameru da unište bosanske Muslimane u Srebrenici".

"Retorika koja je do ove presude dolazila iz Republike Srpske, konstantno je držala da su genocid počinili pojedinici i da sve počinioce treba kazniti. Sud je sada doneo jasnu odluku da je genocid počinila RS kao pravno lice, pa se pitanje odgovornosti, kao i konsekvenci koje iz toga proizilaze, znatno proširuje".

A evo i sama odluka (o Srebrenici) Visokog predstavnika ovo sve potvrđuje, mada ima još mnogo Srebrenica u BiH, ali o tom po tom, doći će sve na red.

Nije u sklopu teme, ali morao sam sve ovo napisati (kazati), ili ti skloni te slike na neko drugo mjesto-temu ili neka moderatori to odrade. Nema smisla fakat da to radiš, osim ako ti je namjera da provociraš?

Svi tvoji zakljucci se svode na lupetanje koje je posljedica tvoje subjektivnosti i nacionalnosti.
Ko ji je pripadnik VRS ili OSBiH rekao za sebe da je cetnik?
Znaci ja sam po tebi vjerovatno cetnik? Iako nisam ni u jednom trenutku to rekao?

Po svemu onom o cemu si pisao vidi se da nisi najbolje informisan! Cetnicki pokret je nesta 1945. i od tada nepostoje kao organizacija, nego kao pojedinci koji sebe tako nazivaju. Cetnici su inace istaknute jedinice koje su se borile protiv turaka osmanlija i u 1. svjetskom ratu proti austro0ugarske. Kasnije u 2. svjetskom ratu su vodjeni pogresnom politikom zavrsili svoje postojanje. Danas oni prakticno ne postoje.

A ovo o poistovjecinvanju svih pravoslavaca sa cetnicima, reci mi molim te ako si makedonac i pravoslavac jesili i chetnik?

S.I.G
03-07-2007, 02:39 PM
Svi tvoji zakljucci se svode na lupetanje koje je posljedica tvoje subjektivnosti i nacionalnosti.
Ko ji je pripadnik VRS ili OSBiH rekao za sebe da je cetnik?
Znaci ja sam po tebi vjerovatno cetnik? Iako nisam ni u jednom trenutku to rekao?

Po svemu onom o cemu si pisao vidi se da nisi najbolje informisan! Cetnicki pokret je nesta 1945. i od tada nepostoje kao organizacija, nego kao pojedinci koji sebe tako nazivaju. Cetnici su inace istaknute jedinice koje su se borile protiv turaka osmanlija i u 1. svjetskom ratu proti austro0ugarske. Kasnije u 2. svjetskom ratu su vodjeni pogresnom politikom zavrsili svoje postojanje. Danas oni prakticno ne postoje.

A ovo o poistovjecinvanju svih pravoslavaca sa cetnicima, reci mi molim te ako si makedonac i pravoslavac jesili i chetnik?

Jesi li bio i jesi li u OSBiH? A nisi uopće po svemu sudeći ni bio ovdje za vrijeme agresije.
Mislim kako ćeš ti znati ko je rekao za sebe da je četnik ili nije kada nikada u tome nisi bio? Ne seri, sada ti babu učiš kako se djeca prave papčiću.
Nije rekao samo jedan već gotovo svaki od njih s kojima sam imao dodira u OS BiH, zato sam se i manio ćorava posla. Al šta se ja tebi imam pravdati ko je rekao, a ko nije, ti si ovdje uletio samo iz jednog razloga, ali dzaba ti ba.

Normala da si četnik, šta si ti mislio, postavljaš slike zločinaca (pored mene i svijet im je tako presudio, znači nema veze sa hlupetanjem) i još postavljaš takvo idiotsko pitanje.

A vidim ti si super informisan što je još jedan dokaz tvog četništva. I te kako postoje kao organizacija, a postojali su pogotov 1992-95. Postoje snimci, postoje dokumenti svuda po internetu o njihovom postojanju kao organizacija i dan danas, stoga nemoj mi prosipati tu šuplju četničku (a najbolji dokaz je VRS, a polahko i OS BiH postaju četničke OS). Tako je bilo i 1992, pa ko nas onda napade i pokla mamu vam jeb.m. Al možeš ti tako i danas zavesti brojne Bošnjake muslimane, ne brini.

Makedonci su vaša braća ako se ne varam, njih niste klali. Tako da je normalno da su i oni četnici, četnik neće na četnika.

Koliko si glup nisi toga ni svjestan, a pametuješ ovda. Da bude gore moderatori šute, jer na ovom dijelu foruma se pušta sve i svašta, pa i to da neko na temu o ABiH postavlja slike VRS. Gdje to ima bilo kakve veze, osim čistog namjernog provociranja. Al hvala dragom Bogu (Allahu džš) ima još poslova u BiH, a i van BiH gdje se ne mora dolaziti u dodir sa vama.

xpforswodniw
03-07-2007, 03:51 PM
Ja sam ucenik Vojne gimnazije u Beogradu. Bio sam jedno vrijeme stipendist VRS, a kasnije i OSBiH. Imam dovoljno vojnog obrazovanja da ti drzim lekcije. Stari mi je brigadir u operativnoj komandi OSBiH. Pola familije je mi ili bilo ili je jos uvijek u vojsci. Tako da je, neko od njih bio cetnik i radio zlocine vjerovatno ne bi prosao razne provjere koje je vrsio NATO.
Ja sam dijete mjesovitog braka. Nikada nisam imao problema sa normalnim ljudima, odnosno onim koji nisu zagnojeni nacionalnom mrznjom, sa ma koje strane i ma kojoj nacionalnosti pripadali. Kod mene u vojnoj gimnaziji ima jos nas par stipendista OSBiH, raznih nacionalnosti koji nisu imali nikakvih problema sa srpskim oficirima. Bio sam na raznim susretima ucenika vojnih skola sa teritoritorije bivse YU, jugoistocne evrope, i zapadne evrope. Nikada ni sam kim nisam imao problema i niko mi nije tupio da sam cetnik, balija, ustasha.....
Vecinu svoje price temeljish na losem iskustvu koje ti se kao i velikom broju ljudi dogodilo u proteklom ratu. I nazalost mnogo je takvih kao ti kojima su cula zatvorena i koji gledaju kroz prizmu nacionalne pripadnosti i nacionalne mrznje.
Ja mogu da pricam mnogo objektivnije stvari nego ti, a znash li zashto? Zato sto sam u stalnom kontaktu sa razlicitim ljudima, koji su raznih nacionalnosti, razlicitih zanimanja, razlicitih shvatanja, a kojima opet nacionalna pripadnost nije prepreka da uspostave normalnu komunikaciju kao tebi.
Ti si vjerovatno ucahuren u neko drustvo koje je veoma ograniceno, sto znaci da ne razvijas kontakte sa drugim osobama. Za tebe je svako koje pripadnik VRS cetnik, a znas li koliko je ljudi bilo mobilisano u VRS? I svi su oni cetnici. To bi u normalnim zemljama bilo smijesno, ali ovde je veoma zalosno, zato sto nazalost mnogo ljudi koji su zagnojeni vjerskom mrznjom misle kao ti.
Savjetujem ti da kontaktirash i da se krecesh medju normalnim ljudima, koji se ponasaje tolerantno, evropski, koji zive u duhu multikulture, a ne da se ponasas kao da si u rovu pritisnut propagandom 92-95.

Rusher
03-07-2007, 04:35 PM
Ima li ko slike aktuelnih (najnovijih) uniformi?

padobranac
03-07-2007, 06:21 PM
Savjetujem ti da kontaktirash i da se krecesh medju normalnim ljudima, koji se ponasaje tolerantno, evropski, koji zive u duhu multikulture, a ne da se ponasas kao da si u rovu pritisnut propagandom 92-95.

to nije moguce.

evropa je jugo-srpskoj vojsci dopustila da pokrene masovna ubijanja 1992 u bosni, masovno protjerivanje onih koje nije pobila i osakatila, i pricas o multikulturi. ZABORAVI NA TO !

nije evropa referentna tacka sa koje se dobiva objektivna slika ... bila je neobjektivna, sada je i ostace takva.

multikulture nema postoje samo interesi i mogucnosti da se oni ostvare.

DA SRBIJA DANAS MOZE ONA BI URADILA ISTO ILI GORE NEGO STO JE UCINILA 1992.

slazem se sa stigom u svemu osim mozda da ipak ne treba ruzne rijeci koristiti, sve im se moze objasniti bez vrijedjanja.

zato sto nazalost mnogo ljudi koji su zagnojeni vjerskom mrznjom misle kao ti.

licno nit drzim do vjere nit vas mrzim, ali jedna je stvar sigurna a to je da ne volim slusat supljaka o multikulturi iz beograda.
kad ste se smijali i kad ste podrzavali vojne i paravojne formacije koje ste slali u bosnu 92 tada niste htjeli cuti za pricu o multikulturalnosti.
e pa ( ne znam kako da te nazovem ) , stvarnu multikulturalnost ste unistilili 1992. sve nakon toga je samo farsa.

Spy
03-07-2007, 07:40 PM
Zakuhali vi,i sto je najgore politika se uvukla u ovaj dio podforuma,ne znam da li je g.xpforswodniw cetnik niti me interesuje,poznajem ga sa jednog drugog foruma,my city.Ne znam...kako ko ali moze se puno toga razmijenit,mislim na informacije i iskustva, nekim normalnim razgovorom bez obostranih ofanziva.
Dok se nismo poubijali opet moglo bi se razgovarati,sta vi mislite? :)

padobranac
03-07-2007, 07:46 PM
bas me briga jeli cetnik ili nije, stvar je da ne drzi moralne price jer je licemjerno. tema je slike armije BIH i naoruzanja.

effect
03-07-2007, 08:03 PM
Raspravljajte ali nemojte vrijeđati.Tema je SLIKE.... pa malo vise slika

S.I.G
03-07-2007, 08:23 PM
Normalno je da se sve može bez vrijeđanja i uvijek i nastojim da bude bez vrijeđanja, ali ako mene neko počne da vrijeđa onda ja nemam šta čekati (ne može meni neko reći da ja hlupam, a da mu ja ne odgovorim). Ako budemo čekali kao što smo 1992. čekali biće opet belaja.
Sve što kažem ili napišem ima i te kakvu podlogu u svakom smislu, iskustvo, plus uvijek nastojim doći do pisanih podataka na netu kako bih to svoje iskustvo potkrijepio i nepobitnim činjenicama.
Nisam htio namjerno koristiti tumačenje odluke suda u Hagu sa nekog domaćeg site-a, već sam to pronašao na njihovom srbijanskom. Boli neka stvar srbiju za njih, odnosno srbijanske političare. Njima oni dođu pijuni kao i bosanski katolici Hrvatskoj.

E sada i ja tebi da kažem (xpforswodniw): Završio sam Srednju vojnu školu u Sarajevu pred sami početak agresije na Jedinu mi BiH i branio sam je i borio se, ne za nečije ideale ili ideologiju kao vi, već za goli život sebe i svoje porodice.
Poslije rata sam završio Fakultet političkih nauka u Sarajevu, smijer odbrana i sigurnost (najbolje godine mog života, jer sam se fakat trudio i radio, za razliku od Srednje škole). Nisam bio ničiji stipendista i išao sam redovno i možda i magistriram (ali sada nemam toliko vremena, jer sam dobio bolji posao od službe u OS ''BiH''). Poslije fakulteta sam radio u VFBiH, a kasnije počeo u OS BiH i batalio kada sam vidio upravo to o čemu ti pričaš i drago mi je da si mi to potvrdio evo i ti pred svima jer mnogi misle da šupljiram. Kadar OS BiH školuje srbija, pa vi sada skontajte šta nas čeka u budućnosti i šta nas je snašlo upravo sada i gdje nam novac odlazi :-). Poslije toga radio u MUP-u, a sada ... nije važno.

To da mi možeš lekcije držati :-), e gušteru mali, pa još si u pelenama :-) (ma nisi još ni gušter, ali hajde da te malo podignem). Dečko učenik vojne gimnazije i misli da je već pokupio svu pamet svijeta haha, idi bježi tamo čovječe. Pa mislim ja ko je ovaj što priča o vojsci sa dječijom pameću hehe.

Niti sam stranački opredjeljen, niti sam iz mješovitog braka hvala dragom Bogu (Allahu dzš), ali zato jesam Bošnjak musliman i vjernik, i to mi nikada niko nije mogao izbrisati niti će. A to da si četnik, pa vidi ti se i iz toga što škole završavaš po srbiji, a ne u BiH. Čim ne priznaš Sarajevo kao glavni grad svoje zemlje, kako ćeš ti onda biti pripadnik OS BiH, odnosno stipendista (ja šta se radi majko moja). U Sarajevu nema vojne gimnazije, ali zato ima vojni smijer na fakultetu (bivši ONO i DSZ), u VFBiH se dobivao čin poručnika poslije završetka tog fakulteta. Ali kao što rekoh već ranije to se ne priznaje kao srbijanska škola, dokle smo došli :-) i eto ko će nam u budućnosti komandovati u OS BiH, ma super.

A da mi čula nisu zatvorena, pokazuje i to da sam sada duplo plaćen nego u OS BiH i da putujem po Europi uzduž i poprijeko :-), a nemam dodira sa tobom i tebi sličnima, milina.

I malo se postidi tog tvog oca koji je oficir u OS BiH, i ja sam blizu njega po činu i ako mi to više ništa ne predstavlja (ali s obzirom na moje godine prezadovoljan sam postignutim, kada se uzme u obzir da je tvoj ''stari'' brigadir :-)).

xpforswodniw
04-07-2007, 06:23 PM
Naravno da ni meni nije do svadje, ubijanja, cetnistva i nacionalizma na forumima.

Samo nesta da pojasnim. Tacno je da zivim u Beogradu, u internatu, i pohadjam skolu koju placa OSBiH. Nisam cetnik, cijela familija mi je komunisticka, ateisti i sl. Iz mjesovitog sam braka, tako da mi nikada u zivotu nije pal;o napamet da podrzavam bilo koji oblik nacionalizma, pa ni cetnike.

Ja nisam supljak iz BG. I nisam medju onim koji su podrzavali vojne i paravojne formacije koje su isle u Bosnu 92.

Evropa je uvijek radila i radice ono sto je u njenom interesu. Makar podrzavala ratove u BiH, na Kosovu, bilo gdje na starom kontinentu da bi izvukla korist.
Razmisli, da je Bosna bila u poziciji kao Srbija 92, sta mislish sta bi uradila tada.?

Cilj postavljanja slika nije bio da isprovociram clanove foruma koji imaju averziju prema VRS, nego jednostavno uporedjivanje opreme, naoruzanje, uniformi VRS i ABIH.

Jos samo nesto, Evropa je i drugim vojskama dopustila da rade slocine, pa budi objektivniji!

padobranac
05-07-2007, 06:26 AM
dobro da i ja tebi nesto pojasnim, licno ja nemam nesto protiv sto si stavio slike vrs na sajt.
ono sto mene uvijek isprovocira je bilo kakav pozitivan stav o multikulturalnosti ( ideje o bilo kakvoj jugoslaviji ) koji bi vezivao bosance sa srbijom. ja jugoslovensku ideju vidim kao naj-podliju ideju koja moze postojat.

jugoslovenski oficiri su se u 99%-om slucaju 1992 stavili na stranu milosevica i karadjica i time uradili izdaju bez presedana ( stvarno ne znam gdje se jos kompletna vojska okrenula protiv vlastitog naroda ).

drugo nema nacina da licno mene neko moze uvjeriti da odnosi sa srbijom mogu biti mnogo bolji nego sto jesu, u stvari mozda su mogli biti nesto bolji da je ostao djindjic tamo, ali i on je osoba koja se nije cvrsto protivila ratu u BIH i sa karadjicem je na palama dernecio.

nekad razmisljam sta je to sto bih od srbije i srba ocekivao da urade pa da mogu sjesti s njima kao susjed a ne kao stranac ?

neka organiziraju da 1 000 000 ljudi iz srbije i RS-a dodje u srebrenicu i neka se pomole i traze oprostaj kao kad su to uradili na gazimestanu 1997 godine s kojim su otpoceli pripreme za rat i rasturanje jugoslavije. to bi bilo dovoljno nista vise od toga.

naravno to se ne moze desiti i vecinom cemo ostati stranci jedni drugim. sto nije ni lose po meni.

Razmisli, da je Bosna bila u poziciji kao Srbija 92, sta mislish sta bi uradila tada.?

ne mogu reci da smo mi idealni, ali najbolje to mozes vidjeti da ( i pored pojedinacnih zlocina ) nije bilo planiranih i organiziranih osveta prema pripadnicima srpskog naroda i njihovim kulturnim dobrima ( na par mjesta jesu bile zapaljene crkve ali to je minorno u odnosu kako je moglo biti s obzirom na odnos jugo-srpske vojske spram bosanaca ).

Jos samo nesto, Evropa je i drugim vojskama dopustila da rade slocine, pa budi objektivniji!

moj ideal je bila amerika dok "scull and bones" fanatici nisu preuzeli tamo vlast. evropu niko nista i ne pita. NATO-om upravlja eschelon.

xpforswodniw
05-07-2007, 12:48 PM
Recim mi zasto bi se postidio svog oca?

padobranac
05-07-2007, 02:20 PM
Recim mi zasto bi se postidio svog oca?

zivot se nastavlja sa onim sto nam je ostavljeno u amanet (zavjet)...

Romeo
11-08-2007, 04:53 PM
Manite se supljih. Tema je ARMIJA BIH (sve patriotski nastrojene vojne formacije u BiH, sto znaci vojna formacija ispostave Srbije u BIH tu ne spada).

Dobro ima li tih najnovijih slika ili je to vojna tajna?

S.I.G
12-08-2007, 12:17 AM
Vojna tajna, Strogo pov., ili kako god dukčije. Svako treba dati neki doprinos, a ne samo napisati šuplju i čekati.

Blahhh
18-11-2007, 11:18 AM
Bosnian Fighter Jets - Tuzla Air Force Base

http://ca.youtube.com/watch?v=nIuWIlV51Cg

xpforswodniw
18-11-2007, 12:34 PM
Bosnian Fighter Jets - Tuzla Air Force Base

http://ca.youtube.com/watch?v=nIuWIlV51Cg

HAHAHHHHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAH

casual
25-11-2007, 03:45 PM
e znalci.. par pitanja

koliko bosna ima ljudi spremni na rat?? (dakle obuka,sve..)
Ukoliko dodje do nekog rata, a mi nemamo vojni rok vec par godina,sta da radimo??
koliko smo opremljeni(sta prosjecni vojnik nosi)..

kako stojimo na kopnu sto se tice mobilizovanih jedinica i tenkova i sl.

u zraku?? (par helica,kolko znam)

:waving:

k3_h3
25-11-2007, 03:55 PM
e znalci.. par pitanja

koliko bosna ima ljudi spremni na rat?? (dakle obuka,sve..)
Ukoliko dodje do nekog rata, a mi nemamo vojni rok vec par godina,sta da radimo??
koliko smo opremljeni(sta prosjecni vojnik nosi)..

kako stojimo na kopnu sto se tice mobilizovanih jedinica i tenkova i sl.

u zraku?? (par helica,kolko znam)

:waving:

sve to stoji i OK
al skontaj da 99% ljudi ima u kuci bilo kakvu puskicu ili pistoljcic iz ratnih zaliha, a da ne spominjemo one sto imaju citav arsenal....

casual
25-11-2007, 11:31 PM
vjeruj imaju i "on i tamo"..

al imal ko da mi odg na ovo gore pitanje.. fkt me interesuje :suspiciou

xpforswodniw
26-11-2007, 04:34 PM
Bosna ima vrlo malo ljudi spremnih za rat. A sto je najvaznije, stranci koji kontrolisu BiH nece dozvoliti nikakav rat, jer su ulozili ogroman kapital u nasu drzavu (privredu).

casual
28-11-2007, 12:09 AM
ja stranci..

pitanje molim?? jel ima neka kompetentna osoba da odgovori na ovo gore navedeno?? svi znalci neki.. ajde konkretno pitanje.. ne trazim tacne podatke..samo misljenje pojedinaca,.

S.I.G
29-11-2007, 08:47 PM
ja stranci..

pitanje molim?? jel ima neka kompetentna osoba da odgovori na ovo gore navedeno?? svi znalci neki.. ajde konkretno pitanje.. ne trazim tacne podatke..samo misljenje pojedinaca,.

Odi na www.sigsite.co.nr pod ''Vojska'' procitaj i pogledaj sta komponenta VFBiH ima (nije jos sve upotpunjeno, ali bice uskoro, jer ima jos toga da se upise). Precizniji da budem, najvecim dijelom to je ono sto posjeduje dio OSBiH koji bi u bilo kojoj situaciji branio BiH, ako znas sta pod time mislim.

xpforswodniw
01-12-2007, 07:01 PM
A od koga bi to OsBiH branio BiH?
Da li mozda mislis na susjedne zemlje, ili medjunarodnu zajednicu, SAD ili neku drugu drzavu ciji se vojnici nalaze na teritoriji BiH?

Zlatni ljiljan
01-12-2007, 08:05 PM
A od koga bi to OsBiH branio BiH?
Da li mozda mislis na susjedne zemlje, ili medjunarodnu zajednicu, SAD ili neku drugu drzavu ciji se vojnici nalaze na teritoriji BiH?

Od cetnika recimo kojih je puna RS, od domacih izdajnika, od svih onih koji ugrozavaju suverenitet BiH, itd itd a vala ako zatreba i vanjskih agresora kao sto je recimo Srbija (vuk dlaku mjenja, cud ne)...

Da zgazi rs ako krenu sa nekim "odcjepljenjem" i slicno ;)

xpforswodniw
02-12-2007, 03:04 PM
Sta mislis ko su domaci izdajnici? Da li oni sto traze otcjepljenje ili oni sto su prihvatili da stranci uprvljaju drzavom?

Zlatni ljiljan
02-12-2007, 03:55 PM
Sta mislis ko su domaci izdajnici? Da li oni sto traze otcjepljenje ili oni sto su prihvatili da stranci uprvljaju drzavom?

Hmmm, postavljas pitanje na koje je odgovor dugacak i slozen.

Oni sto traze otcjepljenje (RS) su definitivno izdajnici, prvo su izdali svoju zemlju u kojoj su zivjeli vjekovima radi neke "velike Srbije". Drugo sto su uradili su etniciki ocistili prostor koji su imali pod svojom kontrolom. Trece sto rade i dan danas je da ta njihova genocidna "tvorevina", "drzavica" opstaje, prijete nekim referendumima, gotovo sve napreteke ove drzave koce dodik i ekipa i slicno. Ne svrstavam sve srbe u isti kos, niti kazem da su svi srbi zlocinci, ali cinjenica je da su srpske trupe radile nevidjene zlocine a jos uvijek niko za to ne ispasta.

A to u vezi prihvatanja da nam stranci upravljaju drzavom, je i na moju zalost tako. A krivac je dejtonski sporazum, kojem srbi i rs mogu zahvaljivati sto su opstali. Ne pricam bajke i izmisljotine, otac mi je bio jedan od vodja otpora u ovim krajevima, jedan od komadanata ARBiH i znam puno stvari. Cinjenica je da su cetnici i vojska rs-a bjezali pred ARBiH kao od boga dragog, pogotovo od 5. korpusa, koji je slomio i najjace cetnicke postrojbe. Cinjenica je da, da nam amerikanci nisu prijetili bombardovanjem nasih gradova i sa tim nas natjerali da zaustavimo konacni i oslobodilacki pohod jedine legitimne vojne formacije u BiH a to je ARBiH, rat bio gotov za otprilike 2 mjeseca (5. korpus je bio 2 sata hoda od Banja Luke i tu je zaustavljen). I nebi postojalo entiteta, ni slicnog sranja, nebi bilo ovoliko nacija i narodnosti (bosnjak kao termin za jedan narod uvodi se dejtonom da bude protuteza srbima i hrvatima, moje misljenje), bila bi jedna drzava, nadam se i jedna nacija, a vjeroispovjesti i kulture, pa to je oduvijek bilo bogastvo BiH, nikad nista nisam imao protiv toga...
Tako da skratim, to sto rs smeta da stranci upravljaju drzavom bmk licno, da je bilo drukcije, nebi se mogli qrciti sada, jer nebi bilo entiteta, niti cega slicnog...

xpforswodniw
02-12-2007, 05:21 PM
Hm
1.Nisu samo Srbi vrsili ratne zlocine, nego i ostali.

2. Po cemu su za ''veliku srbiju? Svaki narod u ratu trazi neku potporu, odn. podrsku iz neke druge zemlje. To sto su Srbi trazili podrsku iz Srbije, je isto kao sto su i bosanski muslimani trazili od nekih muslimanskih zemalja. Pa po toj logici ARBIH se borila za muslimansku veliku Bosnu.?!?!?!

3.Jel ti tata pricao kako su ljudi iz vrha vlasti tadasnje RS prodavali gradove i opstine u Krajini, i kako je osvajanje Krajine od strane hrvatske i muslimanske vojske, proizvod dogovora ljudi koji su zapoceli rat, koji su ga vodili i koji su ga na kraju i okoncali. I ti, da si ove dogadjaje na korektan nacin shvatio i da ti je tata to ovako ispricao , sada se ne bi odusevljavao ''oslobodilackom pohodu ARBIH.
To je isto kao da ja sada velicam VRS zbog napada na Srebrnicu.

4. "Srbi su izdali drzavu?"
-Kakvu su to drzavu Srbi izdali? Mozda onu u kojoj im nije odgovaralo uredjenje ili ustavni poredak ili mozda onu u kojoj bi zivjeli sa brojnjim muslimanima. Isto sto je i Aliji Izatbegovicu bilo lose zivjeti u Jugoslaviji u kojoj su Srbi vecina.

5. Zakljucujes apsurdne gluposti!!!
-u poslednjem postu si napisao da stranci podrzavaju RS i da oni cuvaju ovakav poredak.
a u predposlednjem postu si napisao da OSBIH sluzi da zgazi RS.
Ako uzmemo u obzir da su stranci osmislili, organizovali, opremili i obucili OSBIH, iz toga proizilazi da su OSBIH instrument vlasti MZ. Za koju si rekao da cuva RS.
Pa kako ce je vojskom zgaziti ako je podrzavaju.