PDA

Pogledajte punu verziju : Glavni razlog(zi) zašto vjerujete/ne vjerujete u Boga

kerim90
21-06-2007, 08:49 PM
Ako ste vjernik, napišite glavne razloge zašto vjerujete (po logici), a ako ste ateista, isto razloge napišite.

Evo, ja ću prvi.

1. Mislim da svi oni koji ubijaju ljude i daju naredbu za ubijanje nedužnih ljudi, djece, žena, a toga su svjesni ne mogu da samo umru i da se na tome završi. Ako na ovom svijetu nisu dobili kaznu, morat će je dobiti poslije smrti.
2. Ne vjerujem da se čovjek tek tako rodio, živio i preminuo. Neki cilj mora postojati
3. Ne vjerujem u slučajnost (sve je sa razlogom)

Ima ih još, mada su ovo oni osnovni za mene

mostary
22-06-2007, 09:01 AM
Potpisujem, ima toga još

padobranac
22-06-2007, 09:06 AM
2. Ne vjerujem da se čovjek tek tako rodio, živio i preminuo. Neki cilj mora postojati

cilj ? a vjerovatno da zivimo vjecno.

jeste ali sve se slozi na racionalan nacin prije ili kasnije, i to je sustina svih promjena koje se desavaju. one su moguce samo ako okolina nije idealna i desavaju se sve dok se ne dodje u stanje potpune ravnoteze.

da studiras AI vjerovatno bi bio upoznat sa odredjenim teoremama vezanim za pojmove kao sto su racionalnost i slicno.

Scrat
22-06-2007, 11:57 AM
Vjerujem u reinkrenaciju...

Naravno da Bog postoji, ne mogu sada objasniti zasto sam uvjeren jer je to niz "malih" znakova koji upucuju na jedno... Potrudicu se da preko raspusta pocnem klanjati...

Đani
22-06-2007, 12:02 PM
Samo tek tako ne vjerujem u boga..

Voyager
22-06-2007, 11:32 PM
Ovo nema svrhe, dovoljno je da pregledas sve teme na religiji pa ces vidjeti razloge svakog od nas zasto vjeruje ili ne vjeruje u boga. Toliko puta su dati..... :S :roll:

ado_89
22-06-2007, 11:36 PM
Vjerujem da ima neka veca sila, a da je to "bog" ne, jer nije dokazano. dakle, vjerujem u ono sto vidim, osjetim i cujem. ostalo me nista ne interesuje, i zivim od danas do sutra, jer fakat ne znam sta me ceka iza ugla.

edin888
25-06-2007, 07:28 AM
Vjerujem da ima neka veca sila, a da je to "bog" ne, jer nije dokazano. dakle, vjerujem u ono sto vidim, osjetim i cujem. ostalo me nista ne interesuje, i zivim od danas do sutra, jer fakat ne znam sta me ceka iza ugla.

A šta kaže pravi vjernik? On kaže:

“Ovaj svijet ima prauzrok i u njemu vlada red, a taj prauzrok je Bog koji je uspostavio red.”

Jedina razlika između vjernika i znalca prirodnih nauka je što vjernik tom prauzroku, koji je uspostavio red i koji vlada, daje ime Bog. Naučnik kaže da u Ovom svijetu postoji Sila koja ima znanje i moć, a muvehhid kaže da je ta sila Bog. Do ovog nivoa nauka i vjera imaju zajedničkih ta­čaka.8-) 8-)

mostary
25-06-2007, 08:39 AM
Prvi postavio ado_89

Moj Ado, živi ti, ali bitćeš pitan, vjerovao ili ne, sigurno češ biti pitan kako si živio, dal u pokornosti svom Stvoritelju ili nepokornosti, kad umreš sigurno ćeš saznati ko je upravu. A dokaz da je Allah Stvoritelj si ti sam i sve oko tebe, pa bujrum - imaš pravo izbora, a jedan izbor je pravi - ISLAM, sve ostalo su zablude.

FxYxA
25-06-2007, 08:39 AM
ne vlada red, ako nisi primjetio

edin888
26-06-2007, 07:42 AM

Ako je razum svemoćan, šta će nam Božiji poslanici?

Gdje je granica razuma i odakle stupaju poslanici? Poslanici su tu da osvijetle naše potencijale, tj. da naš razum aktivi­raju, jer kad bi naš ra­zum bio 100% efektivan, ne bi, uistinu, bilo pot­rebe za poslanicima. To je, recimo, isto kao puna čaša vode – nema pot­rebe dolijevati više vode u nju. Ovo nam govori da je razum još uvi­jek samo potencijal. Nije iskorišten. Islamski filozofi sada kažu da je razum u stanju pojmiti jedan dio izvanmaterijalne zbilje, ali ne svu zbilju. Tada stupaju poslanici i nadopunjuju ra­zum, odnosno oni aktiviraju ostatak razuma da bi mogao pojmiti i ostale izvanmaterijalne zbilje.

Prema islamskim filozofima, ono što se tiče spoznaje Onog svijeta izlazi iz tri moguće postavke:

? ili su stvari potpune razumske prirode,

? ili su stvari protivrazumske prirode,

? ili su stvari izvanrazumskog karaktera.

Šta je razumno? To je ono što razum može prihvatiti i shvatiti.

Šta je protivrazumsko? To je kao kada hoćete smjestiti dvije stvari na jedno mjesto ili kao kada kažete da jedna stvar i jeste i nije ovdje, ili stav da se ne može staviti veliko tijelo u malo, niti da dio može biti veći od cjeline.

Šta je izvanrazumsko? To je situacija kada razum u osnovi nešto prihvata, a ne može dokučiti sve finese toga: npr. postojanje Uzvišenog. Razum potvrđuje postojanje, ali kvalitet tog postojanja ne zna. Svijet Berzaha i Sudnjeg dana razum potvrđuje, ali ne može potvrditi njihov kvalitet. Ja mogu prihvatiti da to postoji, ali finese svega toga ne mogu.

Zašto onda Božiji poslanici? Da bi izvanrazumske stvari prezentirali nama. Mudraci kažu da akl ima moć, ali to ne podrazumijeva da on ima ap­so­lutnu moć. Razum je u stanju pojmiti da Ovaj svijet ima početak, kraj i da ima svog Stvoritelja i zna da se taj svijet kreće i da će jednom završiti. Među­tim, o bitku, suštini Ovog svijeta, on ne zna ništa i tu mu trebaju informacije iz višeg svijeta. Potreban mu je nebeski Vahj i neko ko će mu taj Vahj prenijeti i objasniti, a to su Božiji poslanici.

Kant veli da je postojanje Boga izvan domašaja razuma. Da je čovjekova duša vječna, razum ne može potvrditi. Koje su granice čovjekove slobode, razum također ne može odrediti. Ove informacije treba dobiti iz čovjekove svijesti i praktičnog razuma.

Naravno, islamska filozofija ove Kantove stavove poriče i pobija, ali ono što prihvata kao pozitivno iz Kantovih stavova jeste da Kant, kao ev­ropski filozof, priznaje manjkavost razuma. Islamski filozofi, iako razum smatraju moćnim, nikad nisu ustvrdili da je on ka­dar spoznati zbilje koje su izvanzemaljske.

Jedan od primjera kako Uzvišeni uzdiže čovjeka na najvišu deredžu jeste da je meleke nagnao da učine sedždu čovjeku. Meleci su negodovali rekavši: Zar će Ti namjesnik biti onaj koji će na njoj nered činiti i krv prolijevati. Međutim, rekli smo da je Allah poučio Adema svim imen­ima. Kada je Adem rekao šta zna pred melecima, oni su se uvjerili ko­liko je čovjek (Adem) potencijalno uzvišeniji od njih. Tada je melecima došla naredba da učine sedždu čovjeku i oni su to učinili. (El-Bekara, 30-33)8-) 8-)

reni90
26-06-2007, 09:14 AM
Razlog zasto vjerujem u boga je nauka, pogotovo sto se tice nastanka svjeta, kada to pogledamo
eto neka je bio veliki prasak i bila ta materija u jednot tacci, odakle ona? itd.
PS: LAksi je zivot ako vjerjete u Boga,

edin888
26-06-2007, 12:56 PM
Razlog zasto vjerujem u boga je nauka, pogotovo sto se tice nastanka svjeta, kada to pogledamo
eto neka je bio veliki prasak i bila ta materija u jednot tacci, odakle ona? itd.
PS: LAksi je zivot ako vjerjete u Boga,

svakako, je tako.

poruči ovim neznalicama da vide malo sta su kazali najveci umovi svih vremena poput herakla, plotina, pitagore, sokrata,platona,aristotela, čiju su filozofiju islamski filozofi prenijeli na zapad, ibn arebi, al farabi, al kindi, rušd, tufail,sinna, pa onda kant, fichte, spinoza, leibnitz, einstein, hegel i ako nije dosta umova onda na koncu i nitsche kao ateista ali vjeruje u jednog svemogućeg boga, pa najveci filozof ovog stoljeca heidegger umro je, pa pogledajte sta kazu oni i vidjecete da su svi oni vjerovali u jednog boga i u poslanike i sudnji dan , samo prema svojim ubjedjenjima...

ali naravno opet cete vi koji necete da povjerujete kazati: pa gdje vam je taj bog mi ga nevidimo:twisted: :twisted: :twisted: ????

a ja ću vam odgovoriti: gdje je vasa pamet nevidim je :smile: :smile: :smile:

toliko za danas...

edin888
26-06-2007, 02:55 PM
svakako, je tako.

poruči ovim neznalicama da vide malo sta su kazali najveci umovi svih vremena poput herakla, plotina, pitagore, sokrata,platona,aristotela, čiju su filozofiju islamski filozofi prenijeli na zapad, ibn arebi, al farabi, al kindi, rušd, tufail,sinna, pa onda kant, fichte, spinoza, leibnitz, einstein, hegel i ako nije dosta umova onda na koncu i nitsche kao ateista ali vjeruje u jednog svemogućeg boga, pa najveci filozof ovog stoljeca heidegger umro je, pa pogledajte sta kazu oni i vidjecete da su svi oni vjerovali u jednog boga i u poslanike i sudnji dan , samo prema svojim ubjedjenjima...

ali naravno opet cete vi koji necete da povjerujete kazati: pa gdje vam je taj bog mi ga nevidimo:twisted: :twisted: :twisted: ????

a ja ću vam odgovoriti: gdje je vasa pamet nevidim je :smile: :smile: :smile:

toliko za danas...

vjerujem i ocitujuem da je nema boga osim allaha i da je muhammed njegov rob i poslanik

1. Reci: "On je Allah - Jedan!

2. Allah je Utočište svakom!

3. Nije rodio i rođen nije,

4. i niko Mu ravan nije!"

Đani
26-06-2007, 03:03 PM
ZNa li iko odgovor..odakle bog?? Ko je njega stvorio..Kad dobijem dokaz,mozda i povjerujem.

Soleil
26-06-2007, 03:18 PM
Vjerujem da ima neka veca sila, a da je to "bog" ne, jer nije dokazano.. Veca sila- Bog, šta drugo može da bude...

dakle, vjerujem u ono sto vidim, osjetim i cujem. e pa nadam se da ćeš, kao i mnogi od nas osjetit(jer se to zaista osjeća), vidjet u bezbrojnim dokazima, pa i u sebi samom...

Đani
26-06-2007, 03:21 PM
Veca sila- Bog, šta drugo može da bude...

Moze biti đavo

Soleil
26-06-2007, 03:22 PM
ZNa li iko odgovor..odakle bog?? Ko je njega stvorio..Kad dobijem dokaz,mozda i povjerujem.
dobićeš zasigurno....a i povjerovat

Soleil
26-06-2007, 03:24 PM
Moze biti đavone može....:!:

Đani
26-06-2007, 03:30 PM
ne može....:!:
Ako ti tako kazes..:mrgreen:

Spy
26-06-2007, 04:55 PM
Zasto vjerujem u Boga? Zato sto sve oko mene sto vidim i osjetim dokazuje da on postoji,na svojoj kozi sam osjetio milion puta njegovu srdzbu i njegovu milost.Kada su me doveli u bolnicu 19 jan 93' nakon teskog ranjavanja prva stvar koju me je doktor upitao vjerujes li u Boga? Odgovor je bio vjerujem,onda mi je doki rekao sad vjeruj jos vise i otisao sa nevjericom i velikim upitnikom iznad glave kako sam uopste prezivio i kako mi nijedan vitalni organ nije ostecen.Rucna bomba je pukla 30 cm od mene,visa sila je visa sila taj dan izgleda nisam bio na spisku za odlazak:) .Vjerom u Boga se ne bojim onoga cega se vecina duboko u dusi boji a to je smrt,vjerom u Boga na sva pitanja imam odgovor,vjerom u Boga imam snage da se suocim sa svakom situacijom,sve mi je od njega i dobro i zlo.

O Allahu zaista si jedini,ti si me stvorio tebi cu se vratiti....

Đani
26-06-2007, 05:29 PM
naravno ti fenomeni jesu..ali sta je bilo sam milionima koji nisu imali srecu kao ti..

Spy
26-06-2007, 06:50 PM
naravno ti fenomeni jesu..ali sta je bilo sam milionima koji nisu imali srecu kao ti..
Bozija volja...

kam
26-06-2007, 09:26 PM
Zasto vjerujem u Boga? Zato sto sve oko mene sto vidim i osjetim dokazuje da on postoji,na svojoj kozi sam osjetio milion puta njegovu srdzbu i njegovu milost.Kada su me doveli u bolnicu 19 jan 93' nakon teskog ranjavanja prva stvar koju me je doktor upitao vjerujes li u Boga? Odgovor je bio vjerujem,onda mi je doki rekao sad vjeruj jos vise i otisao sa nevjericom i velikim upitnikom iznad glave kako sam uopste prezivio i kako mi nijedan vitalni organ nije ostecen.Rucna bomba je pukla 30 cm od mene,visa sila je visa sila taj dan izgleda nisam bio na spisku za odlazak:) .Vjerom u Boga se ne bojim onoga cega se vecina duboko u dusi boji a to je smrt,vjerom u Boga na sva pitanja imam odgovor,vjerom u Boga imam snage da se suocim sa svakom situacijom,sve mi je od njega i dobro i zlo.

O Allahu zaista si jedini,ti si me stvorio tebi cu se vratiti....

Zanimljiv post, a u suprotnom nista oko nas ne dokazuje da ne postoji...Selam brate...

reni90
26-06-2007, 09:41 PM
I ja sam se to pitao i onda skontam:
recimo neko stvorio bo`a a taj ko je njega stvorio je stvoren od nekog drugog a on od drugog itd. znaci to bi mogli beskonacno govoriti, e onda mora imati kraja.
U tome ja sebi nalazim objasnjenje za to i jer je covjek ogranicen, nemoze shvatiti ni ovaj nas svemir, ograniceni smo u tom shvatanju kao sto smo ograniceni vidom, vidimo samo ispred nas a ne i iza.
Zato Boga mozete svatiti kao vjecnost, vjecan je, a vjecnost znate sta je i razumijete.

reni90
26-06-2007, 09:43 PM
Moze biti đavo
davo proizilazi iz vec postojecih religija.
Ti Ga zovi kako hoces, Davo, Bog, Allah, Jahva kako hoces isto ti je.

NM156
26-06-2007, 10:49 PM
Ne vjerujem jer ne vidim niti jedan, barem i najmanji, objektivan razlog zbog koga bih vjerovato.

mostary
27-06-2007, 08:04 AM
E moj Đani, Allah ti dao razum a ne razmišljaš, dao ti dva oka a ne gledaš njima, dao ti uši a ne slušaš, takvi su kao stoka, jedu piju, naslađuju se i umiru bez cilja, ko muhe bez glave. Nisam htio da vrijeđam, nego su mi čudni ti ljudi - uzeli su svoju strast za svog boga i govore da nevjeruju u svog Stvoritelja, ali oni koji se ne pokoravaju Bogu pokoravaju se đavlu (šejtanu) koji ih je odradio samo tako.
Ali neka, dok su ljudi živi mogu stati, razmisliti, i ako Bog da pokajat se i krenut dalje drugačijim životom. Mnogo je danas onih koji su se pokajali nakon teških grijeha, mnogo krščana koji su vjerovli u sveto Trojstvo i druge idole, mnogi glumaca i pjevača kojima se Allah smilovao pa ih uputio. A Allah upučuje onog koga hoće.

FxYxA
27-06-2007, 08:20 AM
Spy, ok je to, i ja se pitam kako mene nije ništa pogodilo u ratu a moglo je puno puta, ja mislim da nije bog u pitanju nego činjenica da neće svakoga ni pogoditi(vjerovatnoća i statistika).
najgore mi je kad umre beba i neko kaže bog je tako htio, a nekoga ko ubija i sl. nikako da uzme, a što njega neće
i opet će neko reći božja volja, gluposti

edin888
27-06-2007, 10:53 AM
E moj Đani, Allah ti dao razum a ne razmišljaš, dao ti dva oka a ne gledaš njima, dao ti uši a ne slušaš, takvi su kao stoka, jedu piju, naslađuju se i umiru bez cilja, ko muhe bez glave. Nisam htio da vrijeđam, nego su mi čudni ti ljudi - uzeli su svoju strast za svog boga i govore da nevjeruju u svog Stvoritelja, ali oni koji se ne pokoravaju Bogu pokoravaju se đavlu (šejtanu) koji ih je odradio samo tako.
Ali neka, dok su ljudi živi mogu stati, razmisliti, i ako Bog da pokajat se i krenut dalje drugačijim životom. Mnogo je danas onih koji su se pokajali nakon teških grijeha, mnogo krščana koji su vjerovli u sveto Trojstvo i druge idole, mnogi glumaca i pjevača kojima se Allah smilovao pa ih uputio. A Allah upučuje onog koga hoće.

hajvanu govorio ili ne govorio njemu isto, a ako nekome trebadne pravo znanje ako zeli da sazna istinu i kako sta biva u kosmosu neka se javi, pa ćemo privatno, jer nema smisla gubiti vrijeme sa hajvanima.

FxYxA
27-06-2007, 11:57 AM
hajvanu govorio ili ne govorio njemu isto, a ako nekome trebadne pravo znanje ako zeli da sazna istinu i kako sta biva u kosmosu neka se javi, pa ćemo privatno, jer nema smisla gubiti vrijeme sa hajvanima.

i opet ti dijeliš znanje...

padobranac
27-06-2007, 12:04 PM
hajvanu govorio ili ne govorio njemu isto

f**kEU

ja sam gornjeg lika stavio u korpu za smece ali zbog tvojih citiranja moram da citam ulicarski jezik.

stipu ga loma prije ili kasnije ce imati probleme zbog svojih ekstremistickih stavova.

Đani
27-06-2007, 12:17 PM

znam to..to su priče koje se povlače,,dao oči,uši..bla,bla..ali to su prazne rijeci..:-D

edin888
27-06-2007, 01:00 PM
f**kEU

ja sam gornjeg lika stavio u korpu za smece ali zbog tvojih citiranja moram da citam ulicarski jezik.

stipu ga loma prije ili kasnije ce imati probleme zbog svojih ekstremistickih stavova.

extrem ?? ja ??
izvini sto sam ti udario na čast i ponos nevjernički , samo neznam zasto se nalazite uvrijeđenim kada vas ja podržavam u potpunosti i na vasoj sam s+trani!!

ja sam uz vas, zasto me odbacujete???

pomazem vam u vašim mišljenjima da ostanete na svom , i da vas niko ne pokoleba,
samo drugo je sto ja iznosim stavove u koje ja vjerujem, pa sta sad??

vi kazete vase ja svoje i sta sad , ja se nisam uvrijedio niti me mozete uvrijediti ičim, a pitam se zasto se vi vrijedjate onim sto ja pisem???

nema razloga , vjerujte!!:-P :-P

kene
27-06-2007, 01:01 PM
svi smo Allahovi i Allahu se vracamo!!!
E na tom povratku,blago onom ko je vjerovao,bice mu lakse,a onome ko nije bice kasno da se promjeni.
Zato je Bog dao covjeku izbor,ili jedno ili drugo,a da je htio ,pa dao bi svima isto,ali iskusenja su ta koja ce covjeka odvesti na pravi put ili stranputicu.
Zato znaj,prijatelju,da sve sto se desava i biva dolazi od Svevisnjeg,Milosnog i Samilosnog,pa bilo dobro ili lose,i dobro je iskusenje kao i lose kad se desi.Znaju ljudi zalutati i kad im se ovozemaljska dobra dese,tako da ne mora uvijek biti da je dobro zudnja a lose propast.

Selam i pozzz

dr.Nathaniel Demarest
27-06-2007, 01:08 PM
Allah je najveći!

On sve zna. I ne postoje slučajnosti.

edin888
27-06-2007, 01:15 PM
Allah je najveći!

ma sta bolan???:?

čuj ??
haj dobro , na hajr i na dobro!!!:grin:

Ice32
27-06-2007, 01:19 PM
Allah je najveći!

Nek si se i ti javio:grin:
Svaka cast.

BAKI
27-06-2007, 02:13 PM
Nevidim razlog za sumnju u boga,

ČITAJTE SVETE KNJIGE

selam i pozz

mostary
28-06-2007, 09:12 AM
Nekom Kur'an i ajeti povećavaju uputu i još je čvršći vjernik, a nekom povečava zabludu i još više se grca u zabludi, a pametni će pouku primiti. Allah upučuje koga hoće, a muslimani su dužni da prenesu i dostave drugima. Ko prihvati - blago njemu, a ko ne - teško njemu.
Razmišljajte o razumom obdareni!!!

HPnx9420
07-07-2007, 10:06 PM
Bezbroj puta sam u životu osjetio na svojoj koži Božiju milost.
Pored toga ako pogledamo sa naučne strane u Kuranu postoje jasni dokazi (fizički, hemijski, medicinski itd.) koji su u to vrijeme bili potpuno nepoznati i koji su otkriveni tek nekoliko stotina godina nakon objave. Kuran Časni za mene predstavlja lijek za dušu, a to je najljepši osjećaj.
Da je Allah htio svi bi ljudi bili na pravom putu, ali Allah upućuje na pravi put koga On hoće.

Ninja
08-07-2007, 01:15 PM
Najjednostavnije je da neko drugi misli umjesto tebe.

HPnx9420
08-07-2007, 02:05 PM
Uzvišen je Onaj koji je čovjeku razum podario, a to je najveća blagodat na ovom svijetu.

vampirica
08-07-2007, 05:10 PM
Najjednostavnije je da neko drugi misli umjesto tebe.
da, vjernici imaju bolje izgovore zašto se nešto loše dogodilo il zašto se dogodio neki neuspjeh :grin:

Ninja
08-07-2007, 07:50 PM
Allahova voilja.

mostary
09-07-2007, 08:48 AM
Zaista sve ima svoj uzrok i posljedice. Tako ako se nekom nešto desi, nek se preispita je li to zbog njegovih grijeha ili je iskušenje koje, ako sabura, podiše stepen imana.
6. temelj imana - vjerovanje da sve što se dešava biva Allahovom voljom i određenjem.

musarator
11-07-2007, 04:38 PM
ima onih ateista koji su culi onu glupost "da bog stvori kamen koji ni sam ne moze podici" i od tad nesto furaju da su prosvjetljeni, ja nisam od tih.
kroz historiju covjek je visim silama pripisivo stvari koje nije mogao razumjeti, duhovi u rijekama, drvecu... kako je covjek vise otkrivo skonto je neke stvari i pocela je eliminacija bogova, sad je osto samo postanak i smisao zivota da se skonta,
religija je update-ovana, sad nekako ne mogu da ne primjetim da je puno vise onih neobrazovanih i nepismenih koji vjeruju u boga, to je cinjenica(cast izuzecima), uglavnom povodljivi ljudi, ovo ne govorim samo za islam, religija nas unistava, odnosno te podjele vjerske, nacionalne..... nije to zdravo ljudi al nikako

someone
11-07-2007, 08:19 PM
ne vlada red, ako nisi primjetio

Red itekako vlada...Naučnici su otkrili da daleko u svemiru čitave galaksije prolaze jedna kroz drugu a da se ne sudare i ne poremete...

mostary
12-07-2007, 07:36 AM
Citat: "kroz historiju covjek je visim silama pripisivo stvari koje nije mogao razumjeti, duhovi u rijekama, drvecu... kako je covjek vise otkrivo skonto je neke stvari i pocela je eliminacija bogova, sad je osto samo postanak i smisao zivota da se skonta,
religija je update-ovana, sad nekako ne mogu da ne primjetim da je puno vise onih neobrazovanih i nepismenih koji vjeruju u boga, to je cinjenica(cast izuzecima), uglavnom povodljivi ljudi, ovo ne govorim samo za islam, religija nas unistava, odnosno te podjele vjerske, nacionalne"

Od prvog čovjeka je bila vjera u jednog Boga, zatim nakon nekoliko generacija vjerovanje se iskrivilo, pa su poćeli obožavati učene ljude koji su umrli praveći kipove u njihovom obliku, Zatim je Bog slao svoje poslanike da ukazuju ljudima na greške u vjerovanju, tako da kad god se iskrivi ispravno vjerovanje Bog, iz milosti prema ljudima, uputi poslanika da ih ispravi. Tako je to bilo kroz vjekove, dok nakon izmjene ispravne Isaove (Isusove) vjere u jednog Boga, dolazi posljednj poslanik Muhammed s.a.v.s, ispravlja zablude krščanstva u pogledu Isusa, Marije i sl. i najavljuje Sudnji dan. Nema više poslanika.
Znači Muhammed s.a.v.s. je eliminirao božanstva koja se obožavaju, osim jednog Boga, Stvoritelja, Koji nema sudruga, koji nije rodio niti rođen nije i Kojem niko ravan nije. Što se tiće smisla života, samo vjera daje odgovor na to pitanje, zašto smo, odakle smo i gdje idemo. Nema nigdje drugo odgovora na ovo pitanje. Samo oni koji misle da je čovjek životinja misli da nema smisla čovjekov život.
Što se tiće obrazovanja, malo pogledaj, vidjet ćeš da većina obrazovanih vjeruje, da obrazovani sa zapada prihvataju islam kao svoju vjeru, da ako je obrazovan i voli čitat ko god pročita, bez medijskih predrasuda i blačenja islama, pročita Kur'an (prevod) i islamske knjige koje govore o svim aspektima života, koje daju odgovore na sva pitanja koja čovjek postavlja i na sve probleme s kojima se danas susreće, - ako bude iskren prema onom što bude pročitao, i ako razmisli, prihvatit će.
Što se tiće vjerskih podjela, historija govori da su muslimani bili tolerantni prema drugima (nema prisile u vjeru, rušenja tuđih bogomolja, ubijanja i sl.) a da su drugi uništavali muslimane gdje god su mogli. (Španija, Kolonizacija, krstaški ratovi, indonezija, Kašmir, Čečenija, Somalija, itd.)

kul sum
17-07-2007, 11:08 AM
apsolutno sve ukazuje na to da postoji visa sila,gdje god se okrenuli,podjite od svemira,pa koliki je i to se sve siri vise i vise,bezkonacan je,tolike galaksije,pa podjite od toga da ove zvijezde koje vidimo sa nase zemlje kao male tackice da su sve ,gotovo sve velicine naseg sunca,red i zakon u svemiru,da li vlada,naravno da vlada,onda pogledajte covjeka i njegovu gradju...od najsitnije celije pa na dalje,pogledajte faunu,floru,sve je tako perfektno uradjeno,a da ne spominjem kako samo komplikovano...a pored toga sto se iz dana u dan sve vise dokazuje i nalaze dokazi za vjeru...pa ako nisam pripadnik neke religije onda bi bar povjerovala u naucne dokaze kojih su pune svete knjige....

Ninja
17-07-2007, 12:15 PM
To što si nabrojao ne dokazuje ništa.

kul sum
17-07-2007, 02:03 PM
To što si nabrojao ne dokazuje ništa.

hahaha,ako je ovo bilo meni namjenjeno nisam musko hehehehe8) 8) 8)

Ninja
17-07-2007, 02:48 PM
Onda to što si nabrojala ne dokazuje ništa.

kul sum
17-07-2007, 03:30 PM
Onda to što si nabrojala ne dokazuje ništa.

upravu si,nauka nista ne dokazuje:rotf:

kul sum
17-07-2007, 03:34 PM
a uopste mi i ne treba nauka da bi dobila dokaze,vidim iz okoline..i razmisljam,tako i dolazim do zakljucka da postoji visa sila..kreni od recimo proste pisace masine,koje to ona funkcije posjeduje ,prosta masina,pogledaj je ima par funkcija i opet je neko stvorio,t.j.covjek ,znaci nije nastala slucajno.A ne ljudi,zivotinje,bilje sa toliko slozenim,kompleksnim mehanizmom da nastane samo od sebe.hahahaha:whaaaat:

cyb0rg
23-07-2007, 08:33 PM
Ja ne vjerujem u boga zato sto ne postoji, dovoljan razlog :-p

Ninja
23-07-2007, 08:55 PM
a uopste mi i ne treba nauka da bi dobila dokaze,vidim iz okoline..i razmisljam,tako i dolazim do zakljucka da postoji visa sila..kreni od recimo proste pisace masine,koje to ona funkcije posjeduje ,prosta masina,pogledaj je ima par funkcija i opet je neko stvorio,t.j.covjek ,znaci nije nastala slucajno.A ne ljudi,zivotinje,bilje sa toliko slozenim,kompleksnim mehanizmom da nastane samo od sebe.hahahaha:whaaaat:

Zaključuješ na osnovu nedovoljnih premisa.

dr.Nathaniel Demarest
23-07-2007, 09:08 PM
Jah.
Bit će dobar musliman od tebe Ninja. Nekad.

mostary
24-07-2007, 09:17 AM
U tome jeste razlika islama sa svim drugim, sama jedan Bog koji je dostojan da se obozava, nema druga niti druge niti sina, jer kad bi bilo vise bogova svaki bi htio nesto drugo pa bi haos zavladao. Zene su stvorene zbog potrebe ljudi da se uz njih smire.

A to sto ti negiras Boga, to samo moze tebi nastetiti, i na ovom a posebno na onom svijetu. Ti mozes izmisljati neke razloge, ali covjekova priroda je sklona vjerovanju, normalno kad se osvrne oko sebe i posmatra uz razmisljanje - svak ce doci do zagljucka da je ovo Neko stvorio s odredjenim ciljem, a Allah upucuje onog koga hoce.

EndingTheme
24-07-2007, 09:19 AM
U tome jeste razlika islama sa svim drugim, sama jedan Bog koji je dostojan da se obozava, nema druga niti druge niti sina, jer kad bi bilo vise bogova svaki bi htio nesto drugo pa bi haos zavladao. Zene su stvorene zbog potrebe ljudi da se uz njih smire.A to sto ti negiras Boga, to samo moze tebi nastetiti, i na ovom a posebno na onom svijetu. Ti mozes izmisljati neke razloge, ali covjekova priroda je sklona vjerovanju, normalno kad se osvrne oko sebe i posmatra uz razmisljanje - svak ce doci do zagljucka da je ovo Neko stvorio s odredjenim ciljem, a Allah upucuje onog koga hoce.

Onako, ljudski, uljudno, zabijes ti si taj " islam " u neku stvar ako je ovo ono sto Svemoguci? trazi od nas. Pojma nemas o onom sto je taj tvoj stvorio, a popujes na forumu i nazivas se vjernikom.

mostary
24-07-2007, 09:24 AM
Ti previse vrijedjas muslimane i islam, a vala Allahu da ti ne mozes kao nepokorni Allahov rob nista nastetit islamu. Sto se tice naseg (ljudskog) stvaranja, stvoreni smo da robujemo Nasem Gospodaru, Jednom i Jedinom, koji zasluzuje da Mu se robuje, a nama je dato da izaberemo, da robujemo Stvoritelju ili svojim strastima (tj sejtanu ili drugim bozanstvima - krava, zene, novac i sl.)
Ali nije lijepo to izrazavanje, psovanje islama i muslimana. Johne, ako si musliman, vrati se, ako nisi, primi i pokaj se dok nije kasno.

EndingTheme
24-07-2007, 09:29 AM
Prvo ovo :

2. razred osnovne skole :

Ljudi ---- Zivotinje ---- Biljke
muskarci --- jednocelijski organizmi
zene --- visecelijski organizmi
zene
muskarci

I promisli, onako, kazes da su ljudi (ocito govoris u nama, muskarcima), a da su zene sta ? Rupa za iziviti se ? Eno citam neki dan, medicina, tehnoligija, zene mogu imati djecu bez muskaraca. Neka sranja oko kic., srzi i to. geni, fazoni. Sta ce mi, ako svi budemo spali na tvoje misljenje ? Ti si drugi Adam, ocito. Ili te zaceo sveti duh, pa si onako, ne u mariju, nego nasuho izasao vani.

Ako je ono sto ti predstavljas islam, hvala munjama, daleko od mene.

NM156
24-07-2007, 09:51 AM
Sejtanovi podanici koji se bave naukom i robuju strastima kazu da su zene starije od muskaraca.

mostary
24-07-2007, 10:03 AM
Dobro Johne, vidim da nisi musliman, i da o islamu znas samo povrsno iz medija i sl.
Prvo u islamu musko i zensko kod Boga je isto, bolji je onaj koji se vise pokorava, a svi imaju istu nagradu za svoja djela, nema diskriminacije, samo postoje neki propisi posebno za zene, a neki koji se odnose samo na muskarce.
Drugo, sto spominjes drugi razred osnovne, to je bilo u onom sistemu, iako se jos dosta primjenjuje, teorija evolucije, covjek od majmuna i slicne lazi za odvajanje ljudi od vjere, negiranje vjere i Boga.

Vidim, spominjes svetog duha i mariju, tj. od krscana si, sljedbenika Biblije. Sto se tice muslimana, vjerujemo da je biblija (Evandjelje) objava od Boga, vjerujemo u Isusa (Isa a.s.) da je poslanik, kao sto su i prije bili poslanici, vjerujemo u Mariju (Merjema9 koja je zacela Isusa bez muskarca, obavjestio je andjeo Gabriel (Djibril) o tome, a Kad Bog nesto hoce, kaze: "Budi i ono bude", tako je i sa Isusom. Muslimani vise vole Isusa nego krscani, smatramo ga poslanikom, ne sinom Bozijim, i stavljamo na mjesto odabranih poslanika (sa Adamom-Adem, Abhamom-Ibrahim, Mojsijem-Musa i Muhammedom s.a.v.s.)
Mozemo o ovom diskutovati ako imas volje i zelje.

EndingTheme
24-07-2007, 10:09 AM
Dobro Johne, vidim da nisi musliman, i da o islamu znas samo povrsno iz medija i sl.
Prvo u islamu musko i zensko kod Boga je isto, bolji je onaj koji se vise pokorava, a svi imaju istu nagradu za svoja djela, nema diskriminacije, samo postoje neki propisi posebno za zene, a neki koji se odnose samo na muskarce.
Drugo, sto spominjes drugi razred osnovne, to je bilo u onom sistemu, iako se jos dosta primjenjuje, teorija evolucije, covjek od majmuna i slicne lazi za odvajanje ljudi od vjere, negiranje vjere i Boga.

Vidim, spominjes svetog duha i mariju, tj. od krscana si, sljedbenika Biblije. Sto se tice muslimana, vjerujemo da je biblija (Evandjelje) objava od Boga, vjerujemo u Isusa (Isa a.s.) da je poslanik, kao sto su i prije bili poslanici, vjerujemo u Mariju (Merjema9 koja je zacela Isusa bez muskarca, obavjestio je andjeo Gabriel (Djibril) o tome, a Kad Bog nesto hoce, kaze: "Budi i ono bude", tako je i sa Isusom. Muslimani vise vole Isusa nego krscani, smatramo ga poslanikom, ne sinom Bozijim, i stavljamo na mjesto odabranih poslanika (sa Adamom-Adem, Abhamom-Ibrahim, Mojsijem-Musa i Muhammedom s.a.v.s.)
Mozemo o ovom diskutovati ako imas volje i zelje.

Ne. Procitao sam Kur'an cijeli, prevod doduse, informisao se. Nisam vjernik, tako da znam u cemu pricati, niti pricam iz supljeg u prazno.

Spomenuh to sve jer si rekao da su kako ono, zene stvorene da bi zadovoljile potrebe ljudi. Ako me ne vara moja moralna strana, ako nista ta, i zene su ljudi. Cisto sumnjam, da bi, po nekim pravilma trebalo se tako odnositi i tako govoriti o zeni. (pravila, po Kur'anu), ta da, Bog?, ako Ga? ima, kako god Ga? nazivali, takve rijeci spusta na zemlju. Ja nemam nista protiv islama, krscanstva, niti bilo koje druge religije, stovise, ima tu toliko toga vrijednog za nauciti, spoznati, ali mene je iznenadio tvoj/vas, ne znam dob, odnos prema svemu tome, a iz postova se da zakljuciti da vjerujes/te. Jer, ako zelis pricati i siriti svoju vjeru, siri onako kako stoji, a ne kako su, zbog niza okolnosti, Njegove? rijeci danas shvacene.

Procitao sam i Bibliju, Toru poceo, tako da, razumijem o cemu govoris.

mostary
24-07-2007, 10:25 AM
Dobro, polahko, znaci spomenuo sam da su i zensko i musko isto tretiraju kod Boga, a Bog je sve stvorio u parovima, tako je i ljude, parovi koji ce se upoznavati i smirivati jedno uz drugo, prirodno, covjek i zena, jedna bracna cjelina, koja zajedno zivi, podpomaze se u dobru kroz zivot, odgaja djecu, trude se da bude sve kako treba. Kur'an: "Oni su odjeca vasa , a vi ste njihova", misli se na muza i zenu, a sta je covjeku blize od njihove odjece.

Lijepo je sto citas knjige i sto se ineresujes, i pozanajes razne religije, pa sta mislis da li je ta vecina ljudi - koji vjeruju u objave i poslanike u zabludi, ili su u zabludi oni koji negiraju Stvoritelja. Ne kazem da su sve vjere ispravne, ispravna neiskrivljena i sacuvana objava je Kur'an i vjera islam, a ostale su iskrivljene od strane ljudi, iz raznoraznih razloga. Sto se tice Kur'ana, sacuvan je putem hafiza (oni koji ga znaju napamet - 600 stranica, a koja se jos knjiga uci napamet) i obecanjem od Boga da se nece iskriviti.
Historija biljezi da su neki htijeli napisati nesto slicno Kur'anu ali nisu uspjeli, te su pokasali unijeti samo jedno slovo vise, pa opet nije uspijelo.

Zaista je islam pocastio zenu, kao ljudsko bice (crkva je spominjala zenu negativno do prije par decenija), kao majku, kao sestru, suprugu, davsi joj pravo na imetak, na ucenje i doprios svojoj zajednici na svoj nacin. Zena se ne obavezuje teskim fizickim poslovima, niti da bude predmet za reklamiranje (najvise se danas zato koristi jer nema reklame bez obnazene zene).

Outlandish
24-07-2007, 10:27 AM
Ne. Procitao sam Kur'an cijeli, prevod doduse, informisao se. Nisam vjernik, tako da znam u cemu pricati, niti pricam iz supljeg u prazno.

Spomenuh to sve jer si rekao da su kako ono, zene stvorene da bi zadovoljile potrebe ljudi. Ako me ne vara moja moralna strana, ako nista ta, i zene su ljudi. Cisto sumnjam, da bi, po nekim pravilma trebalo se tako odnositi i tako govoriti o zeni. (pravila, po Kur'anu), ta da, Bog?, ako Ga? ima, kako god Ga? nazivali, takve rijeci spusta na zemlju. Ja nemam nista protiv islama, krscanstva, niti bilo koje druge religije, stovise, ima tu toliko toga vrijednog za nauciti, spoznati, ali mene je iznenadio tvoj/vas, ne znam dob, odnos prema svemu tome, a iz postova se da zakljuciti da vjerujes/te. Jer, ako zelis pricati i siriti svoju vjeru, siri onako kako stoji, a ne kako su, zbog niza okolnosti, Njegove? rijeci danas shvacene.

Procitao sam i Bibliju, Toru poceo, tako da, razumijem o cemu govoris.

Evo da se i ja ukljucim u raspravu :). John kako ja vidim ti nevjerujes ni u sta nisi ni krscan ni musliman de rec reci jesi ateista da znamo sta si ti si malo ne opredjeljen ali nema veze. Ovako htio sam samo dati jedan banalan dokaz da Bog postoji. Da li je moguce da jedna velika lada kao Titanik plovi morem i dode u luku i istovari svu robu ali bez ljudi znaci niko da ne upravlja brodom vec ga samo pustimo na more i on sam sve radi? Odgovor je sigurno NIJE MOGUCE! Eh sada ako to nije moguce da jedan mali titanik sam plovi kako je onda moguce da je sve ovo samo nastalo? mislim na zemlju, kosmos ove zakone koji vladaju itd.????????? Mislim malo razmisljaj te s naucne strane ne samo s vjerske. Ja sam musliman i cesto znam koristiti jednu poslovicu za one ljude koji nece da shvate primjere koje ja navodim a oni su sasvim sasvim jasni i ako vec toliko Johan imas zelju za raspravom kontaktirat cemo se i dat cu ti par dvd da pogledas koji su uradeni s naucne strane a to sve pise isto tako u Kur'anu pa sada vidi ti to ok a poslovica je: "TESKO JE KONJU DOKAZATI DA JE SIJENO POSKUPILO". I za kraj da dam jos jedan primjer. Evo danas je izasao Dnevni avaza i ti naravno logika da citas taj najnoviji avaz logika da neces citati onaj od prije mjesec dana. Mislim budimo realni mozes i njega citati ali samo ako ti treba neka informacija iz proslosti a zar nije tako i sa Bozijim knjigama?? Knjige su dolazile redom i odjednom dolazi Kur'an kao zadnja objava a sada krscani ne priznaju tu knjigu a mi koji vjerujemo u tu knjigu prihvacamo sve ostale ali uz iznimku da su one prepravljane kako je ljudima pasalo. Mislim toliko ima dokaza da se dokaže da je Islam prava vjera i da ima Bog! Naravno ja kazem svako ima pravo na svoju vjeru! Ja bi imao o ovome pricati danima i danima ali ovo je dosta ko razmislja.

EndingTheme
24-07-2007, 10:31 AM
Dobro, polahko, znaci spomenuo sam da su i zensko i musko isto tretiraju kod Boga, a Bog je sve stvorio u parovima, tako je i ljude, parovi koji ce se upoznavati i smirivati jedno uz drugo, prirodno, covjek i zena, jedna bracna cjelina, koja zajedno zivi, podpomaze se u dobru kroz zivot, odgaja djecu, trude se da bude sve kako treba. Kur'an: "Oni su odjeca vasa , a vi ste njihova", misli se na muza i zenu, a sta je covjeku blize od njihove odjece.

Lijepo je sto citas knjige i sto se ineresujes, i pozanajes razne religije, pa sta mislis da li je ta vecina ljudi - koji vjeruju u objave i poslanike u zabludi, ili su u zabludi oni koji negiraju Stvoritelja. Ne kazem da su sve vjere ispravne, ispravna neiskrivljena i sacuvana objava je Kur'an i vjera islam, a ostale su iskrivljene od strane ljudi, iz raznoraznih razloga. Sto se tice Kur'ana, sacuvan je putem hafiza (oni koji ga znaju napamet - 600 stranica, a koja se jos knjiga uci napamet) i obecanjem od Boga da se nece iskriviti.
Historija biljezi da su neki htijeli napisati nesto slicno Kur'anu ali nisu uspjeli, te su pokasali unijeti samo jedno slovo vise, pa opet nije uspijelo.

Zaista je islam pocastio zenu, kao ljudsko bice (crkva je spominjala zenu negativno do prije par decenija), kao majku, kao sestru, suprugu, davsi joj pravo na imetak, na ucenje i doprios svojoj zajednici na svoj nacin. Zena se ne obavezuje teskim fizickim poslovima, niti da bude predmet za reklamiranje (najvise se danas zato koristi jer nema reklame bez obnazene zene).

Opet grijesis; muskarac i zena, ne covjek i zena. ( jer, vidis, i zena je covjek, znaci, covjek, zena i zena ). Znam kako islam tretira zenu, znam da postoje josh one konvervatizne muslimanske drzave, muslimanske porodice, koje ubijaju svoju zensku djecu samo jer imaju vaginu, ili one malo " naprednije " koje ih puste da odrastu, pa onda, ako pogledaju nemuslimana, ubij je za to. Milioni primjera, milin ljudi, koji kao i ti, sebe nazivaju muslimanima. I sta je onda to, je li to islam ? Ili ne znam, oni sto rade sranja o svijetu, samoubice, organizacije, kojima je, Bog?, u objavama objasnio da, ukoliko poginu na Njegovom? putu, da ce im biti obecane 72 djevice. Pa se covjek zapita, oni ubijaju svijet, kako kazu, ubijaju protivnike Allaha? i islama, onda, zbog cega ? Seksa kad umru ? Smijesno.

Moje nije da odredjujem cija je vjera ili nevjera ispravna, svakom njegovo, ja nemam nista s tim. Samo biti covjek, osoba, bilo musko i zensko, imati karakter, biti na nekom putu koji ne udara u druge na los nacin, ne znaci biti vjernik. Ne, vjera nema nikakve veze sa tim jer je ista prije svega tradicija, nasledje, nekima i moranje.

EndingTheme
24-07-2007, 10:35 AM
Evo da se i ja ukljucim u raspravu :). John kako ja vidim ti nevjerujes ni u sta nisi ni krscan ni musliman de rec reci jesi ateista da znamo sta si ti si malo ne opredjeljen ali nema veze. Ovako htio sam samo dati jedan banalan dokaz da Bog postoji. Da li je moguce da jedna velika lada kao Titanik plovi morem i dode u luku i istovari svu robu ali bez ljudi znaci niko da ne upravlja brodom vec ga samo pustimo na more i on sam sve radi? Odgovor je sigurno NIJE MOGUCE! Eh sada ako to nije moguce da jedan mali titanik sam plovi kako je onda moguce da je sve ovo samo nastalo? mislim na zemlju, kosmos ove zakone koji vladaju itd.????????? Mislim malo razmisljaj te s naucne strane ne samo s vjerske. Ja sam musliman i cesto znam koristiti jednu poslovicu za one ljude koji nece da shvate primjere koje ja navodim a oni su sasvim sasvim jasni i ako vec toliko Johan imas zelju za raspravom kontaktirat cemo se i dat cu ti par dvd da pogledas koji su uradeni s naucne strane a to sve pise isto tako u Kur'anu pa sada vidi ti to ok a poslovica je: "TESKO JE KONJU DOKAZATI DA JE SIJENO POSKUPILO". I za kraj da dam jos jedan primjer. Evo danas je izasao Dnevni avaza i ti naravno logika da citas taj najnoviji avaz logika da neces citati onaj od prije mjesec dana. Mislim budimo realni mozes i njega citati ali samo ako ti treba neka informacija iz proslosti a zar nije tako i sa Bozijim knjigama?? Knjige su dolazile redom i odjednom dolazi Kur'an kao zadnja objava a sada krscani ne priznaju tu knjigu a mi koji vjerujemo u tu knjigu prihvacamo sve ostale ali uz iznimku da su one prepravljane kako je ljudima pasalo. Mislim toliko ima dokaza da se dokaže da je Islam prava vjera i da ima Bog! Naravno ja kazem svako ima pravo na svoju vjeru! Ja bi imao o ovome pricati danima i danima ali ovo je dosta ko razmislja.

Ja sam vise agnostik.
Objasni postojanja Boga?, dokazi, ne takvim primjerima koje mogu biti samo bajke da se objasne postojanje munje, pa cu rado sjesti, ako treba satima, danima, razmisljati, udariti se u glavu sta sam vjerovao i prihvatiti to sve. To da, najsrdacnije pozdravljam.

Outlandish
24-07-2007, 10:57 AM
Ja sam vise agnostik.
Objasni postojanja Boga?, dokazi, ne takvim primjerima koje mogu biti samo bajke da se objasne postojanje munje, pa cu rado sjesti, ako treba satima, danima, razmisljati, udariti se u glavu sta sam vjerovao i prihvatiti to sve. To da, najsrdacnije pozdravljam.

NIsam ja daba rekao "DABA JE KONJU GOVORITI DA JE SIJENO POSKUPILO" ali hajde neka bude necu ti ja dokazivati da postoji Bog kada ja to tebi daba govorim. Drugo da kazem za ovo sto ti kazes za zensku djecu da se zakopavaju i ubijaju kada se rode izvinjavam se na ovakvom izrzu ali moram reci da ti se posteno .... misli. Jaro to su radili arapi koji su vjerovali u vise Bogova kada je dosao Islam Muhammed a.s. je odmah to zabranio, malo se bolje upoznaj s tim. Nemoj samo citati Kur'an citaj malo Zivot Muhammeda a.s.. Trece sto kazes za ove samoubice jaro pa ja imam dva objasnjenja za to a oni su:

1. Koje meni zvuci najbolje i najvjerodostojnije da sve to rade upravo ljudi kao ti john koji zele samo da naude islamu. Odakle islam odjednom postade agresivna vjera mislim vjeruj mi kako god da su objesili Sadama kao ono bio ovakva onakav isto tako treba i Busha objesiti jer i on je uradio mnogo gorih stvari od Sadama ako cemo biti realni ako grijesim ovdje ispravi me. IZVINI JOHN ALI STVARNO U PRAVOM POGLEDU SAM MISLIO DA SI MALO UCEN COVJEK ALI OCIGLEDNO DA SAM SE MALO ZEZNUO.

2 Stavi se u poziciju ovoga covjeka ali bas se stavi u njegovu poziciju nemoj sada uhvatiit pametovati ja bi ovo ja bi ono OK.

IMAS FIN ZIVOT KAO MUSLIMAN COVJEK. IMAS ZENU IMAS DJECU. I DODE TI AMERIKANAC I PRVO STA URADI TI UBIJE MUSKU DJECU DRUGO STA TI URADI SILUJE ZENSKU DJECU A POTOM I NJIH UBIJE, ONDA TI ZAPALI KUCU I TEBE OSTAVI NA ZIVOTU. STA BI SE TEBI TADA VRTILO U GLAVI. POGOTOVO AKO JE COVJEK SLAB PSHICKI ONDA MOZE LAHKO DA POLUDI. I NJEMU I JE CILJ DA UBIJE STO VISE AMERIKANACA. ALI SADA RECEMO TO NEBITNO. Ali hajde zasto danas ljudi u svijetu grijese pa logika svi gledaju sta se desava i to kritikuju a zasto malo bolje ne pogledaju posljedice uzroke zato je taj jedan covjek to uradio ZASTOOOOOOOOO?

Mislim ima tu dosta toga sto ljudi nemogu da shvate, mislim nemogu da shvate oni koji nisu muslimani a kamoli oni koji nisu svrstani nigdje.

Evo ja ne bi raspravljao ovako javno o ovome ljudi cesto nesto pogresno shvate ali za kraj ove svoje rasprave evo ti jedan savjet:

JARANE PRVO SE DOBRO DOBRO UPOZNAJ S ISLAMOM KAO VJEROM A TEK ONDA PODI UPOZNAVATI LJUDE. JER OVAJ SVIJET JE SAV CUDAN A KAMOLI DA NEMA CUDNIH LJUDI. SVAKI COVJEK KOLIKO GOD DA JE MUSLIMAN , KRSCAN ON GRIJESI, SVAKI COVJEK MOZE DA POLUDI. POSLUSAJ OVAJ SAVJET UPOZNAJ PRVO ISLAM PA ONDA TEK LJUDE ;).

EndingTheme
24-07-2007, 11:08 AM
NIsam ja daba rekao "DABA JE KONJU GOVORITI DA JE SIJENO POSKUPILO" ali hajde neka bude necu ti ja dokazivati da postoji Bog kada ja to tebi daba govorim. Drugo da kazem za ovo sto ti kazes za zensku djecu da se zakopavaju i ubijaju kada se rode izvinjavam se na ovakvom izrzu ali moram reci da ti se posteno .... misli. Jaro to su radili arapi koji su vjerovali u vise Bogova kada je dosao Islam Muhammed a.s. je odmah to zabranio, malo se bolje upoznaj s tim. Nemoj samo citati Kur'an citaj malo Zivot Muhammeda a.s..

Kolega, imas i ovdje na forumu vise takvih tema, cak u jednoj stoji da je otac, musliman, zaklao kcer samo jer je vidjala sa talijanom. I da bude josh gore, ako nije objesio je negdje. I tako slicnih primjera. Ne samo u islamu, ali sada o tome pricamo. Procitah ja sve, ne onoliko koliko vjernici znaju, ali na ovom forumu naletih na samo par njih; vjernika pravih.

Trece sto kazes za ove samoubice jaro pa ja imam dva objasnjenja za to a oni su:

1. Koje meni zvuci najbolje i najvjerodostojnije da sve to rade upravo ljudi kao ti john koji zele samo da naude islamu. Odakle islam odjednom postade agresivna vjera mislim vjeruj mi kako god da su objesili Sadama kao ono bio ovakva onakav isto tako treba i Busha objesiti jer i on je uradio mnogo gorih stvari od Sadama ako cemo biti realni ako grijesim ovdje ispravi me. IZVINI JOHN ALI STVARNO U PRAVOM POGLEDU SAM MISLIO DA SI MALO UCEN COVJEK ALI OCIGLEDNO DA SAM SE MALO ZEZNUO.

Ja nemam nista protiv islama. Moj pokojni tata bijase musliman, tradicionalno, imao je i te krvi, a u meni tece njegova. JA kad bih bio protvi islama, bio bih protiv onog sto mi je najsvetije. I ne samo protiv islama, ja samo rekoh onako kako procitah, kako se i oni sami izjasnjavaju.

Za pedera Busha, odavno smo u onoj grupi koja rade protiv njega protestima. Cak sam, dok sam boravio u usa, isao na proteste. Tako da, supak on i to koliki, pobio toliko neduznih ljudi samo zbog novca.

Koliko sam ja ucen, i koliko zelim uciti nije tema. Mada smatram, onako, po onom sto jesam, sto radim, da nisam balavac koji nema svoj stav.

2 Stavi se u poziciju ovoga covjeka ali bas se stavi u njegovu poziciju nemoj sada uhvatiit pametovati ja bi ovo ja bi ono OK.

IMAS FIN ZIVOT KAO MUSLIMAN COVJEK. IMAS ZENU IMAS DJECU. I DODE TI AMERIKANAC I PRVO STA URADI TI UBIJE MUSKU DJECU DRUGO STA TI URADI SILUJE ZENSKU DJECU A POTOM I NJIH UBIJE, ONDA TI ZAPALI KUCU I TEBE OSTAVI NA ZIVOTU. STA BI SE TEBI TADA VRTILO U GLAVI. POGOTOVO AKO JE COVJEK SLAB PSHICKI ONDA MOZE LAHKO DA POLUDI. I NJEMU I JE CILJ DA UBIJE STO VISE AMERIKANACA. ALI SADA RECEMO TO NEBITNO. Ali hajde zasto danas ljudi u svijetu grijese pa logika svi gledaju sta se desava i to kritikuju a zasto malo bolje ne pogledaju posljedice uzroke zato je taj jedan covjek to uradio ZASTOOOOOOOOO?

Ja nisam rekao da ljudi ne pate, niti sam rekao da je samo islam kriv za sve. Znam sta rade jevreji, sta se desava po Jeruzalemu samo zbog tog treceg hrama, upoznat sam. Ljudi su spremni na sve, kazem, ja bih za svoje dijete, svoju krv uradio toliko toga, ali to o cemu pricas ne moze se staviti u domet covjeka, osobe, a ne porediti sa vjerom. Pogledaj bolje, onako, okolo sebe, u sebe, pa onda pred tudja vrata. Niko nije dobar, covjek potpun u ovom svijetu.

Mislim ima tu dosta toga sto ljudi nemogu da shvate, mislim nemogu da shvate oni koji nisu muslimani a kamoli oni koji nisu svrstani nigdje.

Ja vrlo dobro shvatam i bol i patnju kako zbog gubitka djeteta, tako i zbog gubitka dragih osoba. Bio tu, prozivio isto.

Evo ja ne bi raspravljao ovako javno o ovome ljudi cesto nesto pogresno shvate ali za kraj ove svoje rasprave evo ti jedan savjet:

JARANE PRVO SE DOBRO DOBRO UPOZNAJ S ISLAMOM KAO VJEROM A TEK ONDA PODI UPOZNAVATI LJUDE. JER OVAJ SVIJET JE SAV CUDAN A KAMOLI DA NEMA CUDNIH LJUDI. SVAKI COVJEK KOLIKO GOD DA JE MUSLIMAN , KRSCAN ON GRIJESI, SVAKI COVJEK MOZE DA POLUDI. POSLUSAJ OVAJ SAVJET UPOZNAJ PRVO ISLAM PA ONDA TEK LJUDE ;).

Hvala na savjetu, ali za mene ljudi su ljudi, ili zivotinje sa ljudskim izgledom. To nema nikakve veze sa njihovom krvi, njihovom vjerom ili pogledom na svijet. ;)

Sedusa
24-07-2007, 11:12 AM
vjera je osjecaj tj. stanje koje se javlja u svakom covjeku.vjerovati mozemo u bilo sta- da ce sutra padat kisa,da olovka pise, da je nebo plavo itd. nesto se moze dokazati (kao navedeni primjeri), a nesto mozda i ne.
ja vjerujem u "Boga" (prihvatila sam taj naziv), tj. u svemogucu, pozitivnu energiju punu ljubavi.zasto vjerujem? jer sam je osjetila, dozivjela i ona je u meni i oko mene.

Outlandish
24-07-2007, 11:30 AM
Ja cu samo da kazem jos nesto John ti izvini bio musliman ili ne bio ti nemas svoj stav sada kazes da taj svoj islam stavis negdje tamo, sada kazes da si musliman, sada kazes da si ovo sada ono izvini ne ponizavam te ni nista samo jaro ti si izgubio kompas. Ja ti sada kazem jos jednom ne gledaj na ljude gledaj barte vjeru prvo prvo uci o islamu jer ljudi su sareni. Sada ne gledajmo ko je koje vjere vec gledajmo s moralne strane. Koliko danas ima moralnih ljudi nebitno dal je krscan ili musliman?? Eto samo to mi reci. Za mene je vjernik onaj koji ima moral, strpljenje, koji uci radi Boga a ne radi toga da ima para ili slicno. Neznam da li znas da Ameri po mom misljenju robuju novcu jer pitaj bilo kojeg pravog Amera za novac i vrijeme on ce ti rec: "VRIJEME JE NOVAC", a ovo ti je cisti ŠIRK (prepisivanje druga Allahu). Ima dosta doga primjera pa sada smo se uhvatili Islama pa eto ti onaj svecenik sto je djecu silova jer sada ja trebam reci krscanstvo je gloopa vjera ruzna radi jednog lika koji je bio poremecen i silovao djecu mislim nigdje veze. Eh ovdje kod nas ljudi grijese jos jednom ponavljam mi sljudi grijesimo radi toga sto gledamo to tako i mislim brzo sud donosimo pa pogledaj uzro posljedciu zasto to on radi?

ETO BRATE VISE MALO CITAJ O ISLAMU A NE DA RASPRAVLJAS S LJUDIMA I DA KAZES VIDI OVAJ ONAKAV VIDI OVAJ ONAKAV. ZNAS I SAM STA KAZU SVAKI COVJEK DRUGOM VIDI TRN U OKU A SEBI NE VIDI BALVAN ;).

Zelim da te Allah Dragi uputi na pravi put da dodes malo tale. Razmisli malo bolje o Islamu. Vjeruj mi ja sam evo 4 godine u vjeri kao pravi vjernik znaic postujem sve sto Allah naredio klanjam, postim itd... i vjeruj mi da sam u ove 4 godine napredovao i bio sretan vise nego sto sam ikada vjeruj mi. Ali to je sve kada slusas i druzis se s finim ljudima muslimanima.

Za mene vlada Kur'an i sunnet to su pravi ljutski zakoni.

I za kraj bi rekao nesto ne vezano bas puno za ovu temu. A radi se o haramima u Islamu. Kaze neki covjek u Islamu je haram ili grijesh raditi nesto kao jesti svinjetinu piti alkohol itd.. Ja kazem sljedece sto sam cuo od jendog doktora predavaca samo neznam kako se zove nisam upamtio on je dekan na poljoprivednom fakultetu u Sarajevu cini mi se kaze ovako: "U ISLAMU DRAGA DJECO (posto se obracao nama studentima) AMA NISTA VAM NIJE ZABRANJENO RADI TE STA HOCETE ALI ALI ALI ALI ISLAM BRACO DRAGA KAZE NEMOJ TE PITI ALKOHOL JER ON VAM STETI, NEMOJ TE JESTI SVINJETINU JER SVINJA JEDE MISHEVE I NEZDRAVO SE HRANI, NEMOJ PUSITI JER TI TO STETI PUNO. " I Islam je u skladu s naukom i nauka je dokazala da svinjetina nije zdrava, i ima dosta toga sto je nauka dokazala a u Kur'anu to pise kako to hmmmmmmm?!

IMAM JEDNA DVD TAJNE SVEMIRA I NAUCNIM PUTOM SE DOKAZVANO KAKO STA SE DESAVA U SVEMIRU A LIK JE NA SVAKI DOKAZ KOJI JE NAUCNIK IZNIO O SVEMIRU ON MU JE NAVEO AJET IZ KUR'ANA. OPET KAZEM MILION DOKAZA IMA U ISLAMU ALI SAMO ZA DOKAZ NIKADA NEMOJ UZIMATI LJUDE JER LJUDI GRIJESE ALI PRIRPREDA NE PRIRODOM ALLHA UPRAVLJA I PO NJOJ SUDITE ;).

Outlandish
24-07-2007, 11:33 AM
vjera je osjecaj tj. stanje koje se javlja u svakom covjeku.vjerovati mozemo u bilo sta- da ce sutra padat kisa,da olovka pise, da je nebo plavo itd. nesto se moze dokazati (kao navedeni primjeri), a nesto mozda i ne.
ja vjerujem u "Boga" (prihvatila sam taj naziv), tj. u svemogucu, pozitivnu energiju punu ljubavi.zasto vjerujem? jer sam je osjetila, dozivjela i ona je u meni i oko mene.

Slazem se da je vjera osjecaj ali zavisi za cim??? U Islamu covjek treba da osjeti onaj nevidljivi svijet odnosno da povjeruje u nesto sto ne vidi a to je ono sto ljudi tesko mogud a urade. jer danas je materijalizam samo daj sto vidim i to je to. Slazem se s tobom ali pod uslovom da covjek osjeti onaj nevidljivi svijet ;) ne mislim da ode u njega, otice on kada tada tamo ali mislim da skonta i da malo razmislja :) na to ja mislim :)

mostary
24-07-2007, 11:33 AM
Izvini, pogresan izraz, kad sam rekao covjek mislio sam na muskarca, lapsus.
Nego, sto se tice ubijanja zenske djece, do su radili prije islama, kao obozavaoci kipova, kao sramota kad se rodi zensko, pa je to ukinuto. Danas, ubijaju i zensku i musku djecu, svaki dan pobacaji, svaki dan ostavljaju djecu pred vratima, sta je danas, gore nego u predislamsko vrijeme, zar nije to cinjenica, malo vise porodjaja nego pobacaja, kuda to idemo...
Da se Allah smiluje tvom ocu koji je bio musliman, a sta je s tobom, nece on tvoje grijehe nositi, svako ce pred Allaha da odgovara posebno. Ti i ne znas sta si, cemu pripadas, a samo je jedna istina, a ostalo su zablude.

Mnogi koji su prihvatili islam, kazu da su gledali u islam i Kur'an, a ne u muslimane, jer ima svakakvih danas, ima puno licemjerstva, puno zabluda, puno krivog shvatanja, puno pretjerivanja, treba jedno po jedno pitanje postavljati, koja nisu jasna, pa po redu odgovarati i trazit odgovore.

Sto se tice Mone, vjeruje u ljubav, sta ti to znaci, to je samo dio, a postoji i jos stvari u svemu tome. Tacno je da Boga treba voljeti i zuditi za susretom s njm, jer ce vjernici vidjeti Boga u dzennetu, ali treba u isto vrijeme se bojati od kazne za grijehe, traziti oprosta, raditi dobra djela koja ce prekriti i ponistiti losa, itd. I to je dio islama, a o toj vjeri koju spominjes, ako je samo to, onda je to jedna od mnogobrojnih zabluda. Mozes li mi pojasniti malo...

Outlandish
24-07-2007, 11:38 AM
Nego, sto se tice ubijanja zenske djece, do su radili prije islama, kao obozavaoci kipova, kao sramota kad se rodi zensko, pa je to ukinuto. Danas, ubijaju i zensku i musku djecu, svaki dan pobacaji, svaki dan ostavljaju djecu pred vratima, sta je danas, gore nego u predislamsko vrijeme, zar nije to cinjenica, malo vise porodjaja nego pobacaja, kuda to idemo...
Da se Allah smiluje tvom ocu koji je bio musliman, a sta je s tobom, nece on tvoje grijehe nositi, svako ce pred Allaha da odgovara posebno. Ti i ne znas sta si, cemu pripadas, a samo je jedna istina, a ostalo su zablude.

Mnogi koji su prihvatili islam, kazu da su gledali u islam i Kur'an, a ne u muslimane, jer ima svakakvih danas, ima puno licemjerstva, puno zabluda, puno krivog shvatanja, puno pretjerivanja, treba jedno po jedno pitanje postavljati, koja nisu jasna, pa po redu odgovarati i trazit odgovore.

Sto se tice Mone, vjeruje u ljubav, sta ti to znaci, to je samo dio, a postoji i jos stvari u svemu tome. Tacno je da Boga treba voljeti i zuditi za susretom s njm, jer ce vjernici vidjeti Boga u dzennetu, ali treba u isto vrijeme se bojati od kazne za grijehe, traziti oprosta, raditi dobra djela koja ce prekriti i ponistiti losa, itd. I to je dio islama, a o toj vjeri koju spominjes, ako je samo to, onda je to jedna od mnogobrojnih zabluda. Mozes li mi pojasniti malo...

Slazem se samo s tobom cak ako mi sjecanje dobro sluzi ima i hadis neznam tacno ali u ovom smislu COVJEK ZIVI IZMEDU NADE I STRAHA NADE DA CE MU SE ALLAH DZ.Š. SMILOVATI A STRAHA DA CE GA ALLAH DZ.Š. KAZNITI. I danas cesto cujemo da kazu da nema nade i straha covjek nebi imao smisao zivota. tako nesto.

@deX
24-07-2007, 11:39 AM
Cuj loza znam te i u RL i postujem to tvoje shvatanje o vjeri i sve ostalo naravno.
Vjerujem u Boga kao i ti al' mislim da je to malo previse a i nije ovo pravo mjesto i vrijeme za takve rasprave.

EndingTheme
24-07-2007, 11:40 AM
Ja cu samo da kazem jos nesto John ti izvini bio musliman ili ne bio ti nemas svoj stav sada kazes da taj svoj islam stavis negdje tamo, sada kazes da si musliman, sada kazes da si ovo sada ono izvini ne ponizavam te ni nista samo jaro ti si izgubio kompas. Ja ti sada kazem jos jednom ne gledaj na ljude gledaj barte vjeru prvo prvo uci o islamu jer ljudi su sareni.

Pa da nemam svoj stav, pokrio bih se po glavi, zatvorio negdje u samnicu na Islandu i ne bih izlazio iz toga nikako.
Ja nisam rekao da sam musliman, rekoh, prije nego sto poceli raspravljati sta sam. To sto su moji roditelji imali u sebi, do je druga prica.
Rekoh, mrzi me ponavljati, stavljas si fn.ove ako ne mozes pamtiti, da ne gledam ljude po vjeri kojoj pripadaju, samovoljno ili tjeranjem (tu smatram tradiciju i sl. ), nego gledam ih po onom sto oni jesu. Covjek je dobar ako je dobar, a ne ako se zove Kasim, Zvonko, Igor, Agashi, Mashi i sl.

Sada ne gledajmo ko je koje vjere vec gledajmo s moralne strane. Koliko danas ima moralnih ljudi nebitno dal je krscan ili musliman?? Eto samo to mi reci. Za mene je vjernik onaj koji ima moral, strpljenje, koji uci radi Boga a ne radi toga da ima para ili slicno. Neznam da li znas da Ameri po mom misljenju robuju novcu jer pitaj bilo kojeg pravog Amera za novac i vrijeme on ce ti rec: "VRIJEME JE NOVAC", a ovo ti je cisti ŠIRK (prepisivanje druga Allahu).

Novac je dio svega, sve se vrti oko novca, ali meni, za mene novac nikad nije bio bitnije od moje licnosti, meni dragih ljudi, ili ostalog sto je meni bitno. To sto si ti musliman, pa kad pogrijesis znas kome ces se obratiti, ne znaci da si veci covjek od mene, ili nekog drugog. Ljudi se poznaju po djelima, ne po imenima.

Ima dosta doga primjera pa sada smo se uhvatili Islama pa eto ti onaj svecenik sto je djecu silova jer sada ja trebam reci krscanstvo je gloopa vjera ruzna radi jednog lika koji je bio poremecen i silovao djecu mislim nigdje veze. Eh ovdje kod nas ljudi grijese jos jednom ponavljam mi sljudi grijesimo radi toga sto gledamo to tako i mislim brzo sud donosimo pa pogledaj uzro posljedciu zasto to on radi?

Ni taj covjek, zivotinja od svestenika nije nista bolje od onih sto se nazivaju muslimanima koje spomenuh ranije.

ETO BRATE VISE MALO CITAJ O ISLAMU A NE DA RASPRAVLJAS S LJUDIMA I DA KAZES VIDI OVAJ ONAKAV VIDI OVAJ ONAKAV. ZNAS I SAM STA KAZU SVAKI COVJEK DRUGOM VIDI TRN U OKU A SEBI NE VIDI BALVAN ;).

Zelim da te Allah Dragi uputi na pravi put da dodes malo tale. Razmisli malo bolje o Islamu. Vjeruj mi ja sam evo 4 godine u vjeri kao pravi vjernik znaic postujem sve sto Allah naredio klanjam, postim itd... i vjeruj mi da sam u ove 4 godine napredovao i bio sretan vise nego sto sam ikada vjeruj mi. Ali to je sve kada slusas i druzis se s finim ljudima muslimanima.

Za mene vlada Kur'an i sunnet to su pravi ljutski zakoni.

I za kraj bi rekao nesto ne vezano bas puno za ovu temu. A radi se o haramima u Islamu. Kaze neki covjek u Islamu je haram ili grijesh raditi nesto kao jesti svinjetinu piti alkohol itd.. Ja kazem sljedece sto sam cuo od jendog doktora predavaca samo neznam kako se zove nisam upamtio on je dekan na poljoprivednom fakultetu u Sarajevu cini mi se kaze ovako: "U ISLAMU DRAGA DJECO (posto se obracao nama studentima) AMA NISTA VAM NIJE ZABRANJENO RADI TE STA HOCETE ALI ALI ALI ALI ISLAM BRACO DRAGA KAZE NEMOJ TE PITI ALKOHOL JER ON VAM STETI, NEMOJ TE JESTI SVINJETINU JER SVINJA JEDE MISHEVE I NEZDRAVO SE HRANI, NEMOJ PUSITI JER TI TO STETI PUNO. " I Islam je u skladu s naukom i nauka je dokazala da svinjetina nije zdrava, i ima dosta toga sto je nauka dokazala a u Kur'anu to pise kako to hmmmmmmm?!

IMAM JEDNA DVD TAJNE SVEMIRA I NAUCNIM PUTOM SE DOKAZVANO KAKO STA SE DESAVA U SVEMIRU A LIK JE NA SVAKI DOKAZ KOJI JE NAUCNIK IZNIO O SVEMIRU ON MU JE NAVEO AJET IZ KUR'ANA. OPET KAZEM MILION DOKAZA IMA U ISLAMU ALI SAMO ZA DOKAZ NIKADA NEMOJ UZIMATI LJUDE JER LJUDI GRIJESE ALI PRIRPREDA NE PRIRODOM ALLHA UPRAVLJA I PO NJOJ SUDITE ;).

Hvala, ali rekoh, u svoje 22. bio sam i jesam i sretan, i ispunjen, i osiguran u svakom smislu. Voljen, volim, zivim bez da se kome molim. Ja svoje nosim sa sobom gdje god bio, ne ostavljam niti sakrivam po drugim stvarima.

EndingTheme
24-07-2007, 11:41 AM

Tata je bio musliman samo jer mu je majka imala te krvi. I on, je, kao i ja, cijeli zivot, dok je bio tu, 46 godina gledao na svijet slicno kao i ja.

No hvala na lijepim zeljama, mada ja u afterlajf ne vjerujem.

EndingTheme
24-07-2007, 11:45 AM
E da, za zensku djecu i ostalo sto prati svaku vjeru, ja ne kazem da islam ne valja. Meni, za mene, svaka vjera ima supljina, propusta, koje kao covjek ne mogu podnijeti. Zato ne pripadam ni jednoj, kako ni vjeri, klanu, sekti, kao ni ona meni. Zivim sam po svom koje moj moral postavlja i to je to.

Outlandish
24-07-2007, 11:48 AM
Pa dobor ti opet mene nisi razumio isto sam ti rekao nebitno kako se ko zove on moze biti dobar covjek slazem se da se covjek po djelima gleda a ne po necemu drugom samo ja povezujem dobrog covjeka s islamom a to je onaj covjek koji ima moral. Jer Islam non stop covjeku govori o MORALU brate zapamti ako covjek ima moral on nece raditi nesto loshe. Moral je dio Islama. Eto to samo da kazem od mene dosta.

VIDIM DA SAM I JA TVRDOGLAV A I TI ISTO SAMO STO TI MENE NE SLUSAS A JA TEBE SLUSAM ZATO OVE RASPRAVE EN VODE NIGDJE.

Outlandish
24-07-2007, 11:50 AM
E da, za zensku djecu i ostalo sto prati svaku vjeru, ja ne kazem da islam ne valja. Meni, za mene, svaka vjera ima supljina, propusta, koje kao covjek ne mogu podnijeti. Zato ne pripadam ni jednoj, kako ni vjeri, klanu, sekti, kao ni ona meni. Zivim sam po svom koje moj moral postavlja i to je to.

Izvini brate ali nebi ja rekao da ima nekih supljina u Islamu ja jos nisam ni jednu nasao a ti ako si nasao podijeli je samonom ovdje jer ja stvanro nisam nasao. OPET TI KAZEM NE GLEDAJ SAMO KUR'AN VEC I GLEDAJ SUNNET!!!!!!!!!!!!!! DOSTA OGA JE KROZ SUNNETE OBJASNJENO!

EndingTheme
24-07-2007, 11:53 AM
Pa dobor ti opet mene nisi razumio isto sam ti rekao nebitno kako se ko zove on moze biti dobar covjek slazem se da se covjek po djelima gleda a ne po necemu drugom samo ja povezujem dobrog covjeka s islamom a to je onaj covjek koji ima moral. Jer Islam non stop covjeku govori o MORALU brate zapamti ako covjek ima moral on nece raditi nesto loshe. Moral je dio Islama. Eto to samo da kazem od mene dosta.

VIDIM DA SAM I JA TVRDOGLAV A I TI ISTO SAMO STO TI MENE NE SLUSAS A JA TEBE SLUSAM ZATO OVE RASPRAVE EN VODE NIGDJE.

Pa ako ja ocu ubiti covjeka, ne treba mi islam da mi kaze kako to ne valja. Jer znam, svjestan sam, da to nije dobro. To je ono o cemu pricam. Necu silovati neku jer islam kaze da ne to ne treba, da je grijeh, necu je silovati jer to nije dio mene, mog bica, ja sam sebi to ne dozvoljavam.

Outlandish
24-07-2007, 11:55 AM
Pa ako ja ocu ubiti covjeka, ne treba mi islam da mi kaze kako to ne valja. Jer znam, svjestan sam, da to nije dobro. To je ono o cemu pricam. Necu silovati neku jer islam kaze da ne to ne treba, da je grijeh, necu je silovati jer to nije dio mene, mog bica, ja sam sebi to ne dozvoljavam.

Pa ne treba ti to je ljepo ponasanje i to ti goovrim to je dio islama ti ako si takav onda postujes dio islama ali jedan dio ne cini cjelinu :)

EndingTheme
24-07-2007, 11:56 AM
A gdje stoji da je islam odgovoran za ljudskost ? Za moral i slicne stvari ? To je do covjeka, onog sto je u njemu. Koliko vjernika siluje, ubija i sl. ?

Samo popujes, demagogije ima i previse. ;)

NM156
24-07-2007, 12:00 PM

Ih, k'o da je to dovoljno ;) Ta vjera mora biti zasnovana na gomili smislenih i malo manje smislenih pravila da bi bila ispravna, jer je ta visa sila, ta stvarateljska pozitivna energija, izgleda prava cjepidlaka. Mozes mislit kako se ta pozitivna energija, taj spiritus mundi, naljuti kad skonta da se jedan od njegovih 6 milijardi podanika (sa jedne od njegovih kvadrilion trilijardi planeta) moli 4 umjesto 5 puta na dan (zamisli, okrenut u pogresnom pravcu!), ili nedajboze jede svinjetinu :)

Pravila su osovina organizovane vjere, bez njih religije gube smisao. Ostaje samo individualni osjecaj, a protiv toga vida gnosticizma se bore vjerski fanatici i klonovi kojih je svakim danom sve vise.
Pravila su da se postuju. U suprotnom se cuvaj, kuhat ces se sa nama kjafirima :)

EndingTheme
24-07-2007, 12:00 PM
@ O, I evo pitanje, licno, ne moras odgovor, nego, onako razmotri.

Vidim 18. ti, jesi djevac ? Imas li namjeru biti dok se ne ozenis ?

Ako nisi, ili nemas, nije to cjelina o kojoj pricas, cjelina islama. Jer u istom stoji da kao takav trebas ozeniti istu. Znaci, negdje si kao i ja, kako kazes.

I niz primjera drugih, o kojima ces shvatiti kasnije nekad. A ja sad na duznost, knjiga zove, jedan ispit se razvukao, pa odoh to uciti. Pozdrav.

Outlandish
24-07-2007, 12:04 PM
A gdje stoji da je islam odgovoran za ljudskost ? Za moral i slicne stvari ? To je do covjeka, onog sto je u njemu. Koliko vjernika siluje, ubija i sl. ?

Samo popujes, demagogije ima i previse. ;)

Ti ili ne kontas ili neces da skontas. Ne kazem da je Islam taj koji je kriv kontas vec kazem da je moral dio Islama. Jer Islam je vjera kontas a vjera ti govori kako se trebas ponasati jer neki ljudi neznaju neke razlike dok to ne vide i ne cuju samo sto si ti tvrdogla i neces da cujes sta ti govorim samo bezveze vodis dublje u raspravu. Moram ici na namaz eto samo ti kazem bolje nekada da sutis nego da pricas ili sto kazu ako je GOVOR OD SREBRA ONDA JE SUTNJA OD ZLATA ;) eto ja vise ovdje en raspravljam jer nemam kada imam posla i ucim itd... ali eto SRETNO TI JOHN DA TI ALLAH DA PRAVU UPUTU I DA DODES SEBI MALO I DA MANJE GLEDAS U LJUDE VEC DA VISE UCIS I DA GLEDAS VISE SEBE MADA KAKO VIIDM VALJDA TI GLEDAS SEBE SAMO SLABO UCIS NE MISLIM DA SI LJENILI DA NEZNAS NEDAO BOG VEC NECES DA KONTAS NEKE STVARI KOJE SU VEOMA REALNE.

a malo smo skrenuli s teme tema je Glavni razlog(zi) zašto vjerujete/ne vjerujete u Boga i ja sam vam rekao da vjerujem iz jednog razloga jer nemoguce je da je sve ovo samo nastalo naveo sam primjer s brodom i to nije nikakava bajka John samo ti to neces da priznas to je realnost nije bajka. TVOJ MOZAK NEMOZE DA SHVATI NEKE STVARI ALI POLAHKO SHVATIT CE JEDNOG DANA AKO BOG DA ;)

SELAM I MIR SVAMA!

EndingTheme
24-07-2007, 12:05 PM
Moral je dio svake vjere, nema nemoralne vjere koju popuju danas. ;)

Ja ti rekoh, josh si ti mali covjek. ;)

Outlandish
24-07-2007, 01:01 PM
Moral je dio svake vjere, nema nemoralne vjere koju popuju danas. ;)

Ja ti rekoh, josh si ti mali covjek. ;)

Neka si mi ti nesto stariji puno ;) nemoj mi molim te samo ti o mojoj vjeri uciti molim te. Da jesam djevac i mislim ostati dok se ne ozenim i sta sada jel se ja trebam toga stiditi, ne tako mi Allaha. Ne zelim vise da raspravjlam od mene dosta vidim da ja daba nimalo tebe ne asociraju ovi moji postovi da razmisljas ja ti kazem opet tema nije bila ovo vec Glavni razlog(zi) zašto vjerujete/ne vjerujet u Boga! A ja sam ti rekao da vjerujem i naveo sam ti primjer da postoji a ovdje nije rec ni o jednoj vejri vec si ti zapoceo to. A ovaj primjer sto sam ja naveo je i vise nego ocit samo opet ti neces da cujes i viids to pa ne kaze se daba u Kur'anu:"Nisu sljepe njihove oci vec njihova srca" tako da za tebe vrijedi ona poslovica "DABA JE KONJU GOVORITI DA JE SIJENO POSKUPILO". Nemoj se naci uvrijeden nije mi to namjera, ne tako mi Onoga u cijoj je ruci moja dusa.

I ja volim sto sam mlad jer se kaze mlad covjek je kao kada pises po kamenu odnosno kleses neke informacije a star covjek je kao kada po vodi pises a posto ti rece da sam ja mlad a ti kao stariji onda u tebe s epise po vodi i brzo s ebrise a kod mene ostaje trajno zato te molim nemoj mi ti soliti pamet ;)

SELAM I MIR S VAMA!

P.S. Necu se vise zadrzavati na vooj temi ako imas nesto posebno za rec Johnimas moj mail posalji PP kako god hoces!

EndingTheme
24-07-2007, 01:04 PM
Neka si mi ti nesto stariji puno ;) nemoj mi molim te samo ti o mojoj vjeri uciti molim te. Da jesam djevac i mislim ostati dok se ne ozenim i sta sada jel se ja trebam toga stiditi, ne tako mi Allaha. Ne zelim vise da raspravjlam od mene dosta vidim da ja daba nimalo tebe ne asociraju ovi moji postovi da razmisljas ja ti kazem opet tema nije bila ovo vec Glavni razlog(zi) zašto vjerujete/ne vjerujet u Boga! A ja sam ti rekao da vjerujem i naveo sam ti primjer da postoji a ovdje nije rec ni o jednoj vejri vec si ti zapoceo to. A ovaj primjer sto sam ja naveo je i vise nego ocit samo opet ti neces da cujes i viids to pa ne kaze se daba u Kur'anu:"Nisu sljepe njihove oci vec njihova srca" tako da za tebe vrijedi ona poslovica "DABA JE KONJU GOVORITI DA JE SIJENO POSKUPILO". Nemoj se naci uvrijeden nije mi to namjera, ne tako mi Onoga u cijoj je ruci moja dusa.

I ja volim sto sam mlad jer se kaze mlad covjek je kao kada pises po kamenu odnosno kleses neke informacije a star covjek je kao kada po vodi pises a posto ti rece da sam ja mlad a ti kao stariji onda u tebe s epise po vodi i brzo s ebrise a kod mene ostaje trajno zato te molim nemoj mi ti soliti pamet ;)

SELAM I MIR S VAMA!

P.S. Necu se vise zadrzavati na vooj temi ako imas nesto posebno za rec Johnimas moj mail posalji PP kako god hoces!

Po godinama jesam, i ne tako puno, 5, 6 mozda, ne znam koliko ti je. Pricam o necemu drugom.

Nisam rekao da se trebas stiditi, naprotiv, to samo potvrdjuje tvoju vjeru. Ali vidis, kad dodje oni momenti, kad pucas od erekcije, a ona pred tobom, onako oskudno odjevena, onda provjeri i dokazi ne meni, nego sam sebi tu cjelovitu svoju vjeru.
Ovo nije tema o tome, ali lako je suditi drugima, kad sam sebi ne stavljas nikakvo breme. ;)

Outlandish
24-07-2007, 01:13 PM
Po godinama jesam, i ne tako puno, 5, 6 mozda, ne znam koliko ti je. Pricam o necemu drugom.

Nisam rekao da se trebas stiditi, naprotiv, to samo potvrdjuje tvoju vjeru. Ali vidis, kad dodje oni momenti, kad pucas od erekcije, a ona pred tobom, onako oskudno odjevena, onda provjeri i dokazi ne meni, nego sam sebi tu cjelovitu svoju vjeru.
Ovo nije tema o tome, ali lako je suditi drugima, kad sam sebi ne stavljas nikakvo breme. ;)

Imao sam prilika takvih kao sto kazes ali opet sam se uzdrzao uz Allahovu pomoc i iz pomoc onoga straha da cu biti kaznjen covjek treba samo malo psihicki biti pribran ali opet ja tebi to daba govorim kada ti to ne zelis da shvatis ;) ali opet ti zabusi odgovor na moje pitanje da li si ti djevac?

I sta ja to o drugima govorim ja vijek uzimam sebe u primjer !!!!!!!!!!

EndingTheme
24-07-2007, 01:17 PM
Imao sam prilika takvih kao sto kazes ali opet sam se uzdrzao uz Allahovu pomoc i iz pomoc onoga straha da cu biti kaznjen covjek treba samo malo psihicki biti pribran ali opet ja tebi to daba govorim kada ti to ne zelis da shvatis ;) ali opet ti zabusi odgovor na moje pitanje da li si ti djevac?

I sta ja to o drugima govorim ja vijek uzimam sebe u primjer !!!!!!!!!!

Ovo je banalan primjer, govorim onako, cisto da se zna. Takvih i slicnih primjera je mali milion.

Ne, nisam djevac, niti sam bio kad sam bio u tvojim godinama. Ali isto tako, da sam musliman, mozda opet ne bih bio. Ali ne bi trazio cednu i nevinu, trazio bih ravnu sebi za zeniti. ( samo pogledaj vas, muslimane, 99 % muske muslimanske populacije koji svaku jebu, a nevinu bi za ruku vodili )

Islam kazes, ha ? Dok onaj dolje stomak ne progovori, svakako ;)

Elem, odoh strebat', pozdrav.

Outlandish
24-07-2007, 01:20 PM
Ovo je banalan primjer, govorim onako, cisto da se zna. Takvih i slicnih primjera je mali milion.

Ne, nisam djevac, niti sam bio kad sam bio u tvojim godinama. Ali isto tako, da sam musliman, mozda opet ne bih bio. Ali ne bi trazio cednu i nevinu, trazio bih ravnu sebi za zeniti. ( samo pogledaj vas, muslimane, 99 % muske muslimanske populacije koji svaku jebu, a nevinu bi za ruku vodili )

Islam kazes, ha ? Dok onaj dolje stomak ne progovori, svakako ;)

Elem, odoh strebat', pozdrav.

Hajde sada samo malo bolje procitaj par postova svojih unazad i uporedi ih sa ovom svojom sada tezom sto si rekao ;) Pa ces vidjeti koliko si kontradiktoran ;) sto znaci da cu ja tebi maksuz doci kupiti kompas da vidis gdje si :)

ehhe hajde brate ohladi malo prikipio si uci malo taj ispit rijesi i obradju nas jendom 10 ;) SELAM I MIR S TOBOM I SVE NAJ NA ISPITU ;)

EndingTheme
24-07-2007, 01:22 PM
Ne znam gdje, procitam kad citiras. Ja nisam ni jednog trenutka pobio sam sebe, ili rekao nesto sto ne vjerujem ni sam. Niti sam sta lagao, izmisljao. To je moj stav, i nista drugo.

10 ima dosta, i ovaj ce biti, nadam se. Pa onda magistraturu lakse da se spremi.

:)

Outlandish
24-07-2007, 01:25 PM
Ne znam gdje, procitam kad citiras. Ja nisam ni jednog trenutka pobio sam sebe, ili rekao nesto sto ne vjerujem ni sam. Niti sam sta lagao, izmisljao. To je moj stav, i nista drugo.

10 ima dosta, i ovaj ce biti, nadam se. Pa onda magistraturu lakse da se spremi.

:)

SRETNO TI NA ISPITU I SVE NAJ DA MAGISTIRAS ETO A MENI JE MRSKO VISE DA RASPRAVLJAM. Ako ti ne bude tesko procitaj malo sta si odgovarao na moje postove pa ces onda vidjeti da si rekao nesto kontradiktorno ;) A evo samo da te asociram radi se ov vjeri gdje si mi odgovorio da ljudima nije potrebna vjera da bi se moralno ponasali i da vjera nema veze s ljudskim ponasanjem ;).

EndingTheme
24-07-2007, 01:27 PM
Upravo. Ja kad nisam hebao neku nju koja je bila djevica i cuvala to za sebe, nisam rekao, eh, Bog? ne da, de ti dolje medju mojim nogama, spusti se.. Nisam to radio jer znam koliko to znaci nekima, koliko je isto dragocijeno, koliko nju to zanima. A za to nije potreban islam, ni Isus, ni Buda, ni iko.

S.P.D.

mostary
25-07-2007, 08:29 AM
Evo procitah vasu diskusiju, pa da malo prokomentarisem.
Da Allah nagradi brata koji se trudi i da ga pomogne i u studiju i u zivotu, da ga insAllah hairli ozeni.
A i tebe Johne, da Allah uputi da otvoris oci i razum, malo se osvrnes (vidim da volis citati) pa vidis dokaze Allahovog stvaranja, da je sve sa svrhom, nista bezveze (mada tako ponekad izgleda).

EndingTheme
25-07-2007, 01:15 PM
Ja sam na svom putu, ne treba me niko upucivati.

A vi, umjesto sto postate po forumu, propagandi materijal, i kod vjecne, pa ljude " uvodite " u islam. Imaju oni sto prodaju certifikate, stanove i sl. i rado bi da ih neko uvede u nesto fino.

someone
25-07-2007, 01:37 PM
Evo procitah vasu diskusiju, pa da malo prokomentarisem.
Da Allah nagradi brata koji se trudi i da ga pomogne i u studiju i u zivotu, da ga insAllah hairli ozeni.
A i tebe Johne, da Allah uputi da otvoris oci i razum, malo se osvrnes (vidim da volis citati) pa vidis dokaze Allahovog stvaranja, da je sve sa svrhom, nista bezveze (mada tako ponekad izgleda).

Ne znam zašto se trudite kada fino u suri el baqare kaže:

"6. Onima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - oni neće vjerovati."

I ovo je dosta dobro

"44. Zar da od drugih tražite da dobra djela čine, a da pri tome sebe zaboravljate, vi koji Knjigu učite? Zar se opametiti nećete?

45. Pomozite sebi strpljenjem i molitvom, a to je, zaista, teško, osim poslušnima,

46. koji su uvjereni da će pred Gospodara svoga stati i da će se Njemu vratiti."

someone
25-07-2007, 01:39 PM
Ja sam na svom putu, ne treba me niko upucivati.

A vi, umjesto sto postate po forumu, propagandi materijal, i kod vjecne, pa ljude " uvodite " u islam. Imaju oni sto prodaju certifikate, stanove i sl. i rado bi da ih neko uvede u nesto fino.

Malo pogledaj ljude koji imaju apsolutno sve,od kuće,para,djevojaka,sve ama baš sve (evo primjer NAPOLEON iz grupe OUTLAWZ (Tupac Shakurova grupa)),i na kraju shvate da je Islam jedina prava vjera.

Tebi se možda čine sada neke stvari preće,sada kada želiš stan,želiš dobro auto,želiš ovo-ono,ali na kraju kada sve to dobiješ možda shvatiš da ima i više od ovog materijalnog svijeta.

EndingTheme
28-07-2007, 08:58 AM
Malo pogledaj ljude koji imaju apsolutno sve,od kuće,para,djevojaka,sve ama baš sve (evo primjer NAPOLEON iz grupe OUTLAWZ (Tupac Shakurova grupa)),i na kraju shvate da je Islam jedina prava vjera.

Tebi se možda čine sada neke stvari preće,sada kada želiš stan,želiš dobro auto,želiš ovo-ono,ali na kraju kada sve to dobiješ možda shvatiš da ima i više od ovog materijalnog svijeta. Meni je najprece/a Ona, ostalo je manje vise bitno. Auta ne volem, a novac me nikad nije zanimao. Doduse, uvijek sam ga imao, ali uvijek racionalno koristio.

Outlandish
28-07-2007, 09:57 AM
Opet vam ja kazem: "DZABA JE KONJU GOVORITI DA JE SIJENO POSKUPILO"!

Valerie
29-07-2007, 12:22 AM
Vjerovatno cu dobiti za ovo ban, ali neka cu. Zaista ne mogu da ne kazem nesto.
Kaze tema " Glavni razlog(zi) zasto vjerujete/ne vjerujete u Boga ". A gle sta vi radite. Da je tema " Dodjite dragi nevjernici da vas povedemo na pravi put ", pa hajde, razumjela bih. Ali ovo..
Svi koji su ti koji ne vjeruju, rekli su svoje, zasto ne vjeruju, bas kao sto ste i vi koji vjerujete rekli svoje, zasto vjerujete. Ali ne, to nije dovoljno. Odmah hop, pocinjemo sa pre.eravanjima. Odmah cete one, koji su drugi, drugaciji, nastojati okrenuti necem sto vi smatrate da je ono najbolje, najispravnije. Naglasavam, vi smatrate. Ne i oni, jer da smatraju tako, i oni bi tu drugu pricu pricali, neko drugo, drugacije, vjerovatno ono slicnije vama, misljenje imali.
I da kazem i ja. Da, jedna sam od tih koji ne vjeruju u doticnog. Ali nije mi tek tako to doslo. Naime, rasla sam u porodici u kojoj je bilo i onih koji vjeruju, i onih " losih ", " izgubljenih ", kojima treba neko da ih prosvijetli. Ali su svi oni, vjernici i oni koji to nisu, oni koji su tu, i oni kojih vise nema, mene tretirali kao bice, osobu, niti jedni nisu pokusavali da me povuku na " losiju " ili " bolju " stranu. Tako da sam sjela, sama citala, trazila, saznavala, ali nisam nasla u tome svemu ono sto ja kao ono sto jesam smatram necim prema cemu bih se okretala. Ali sam nasla okruzena tim i takvim ljudima, ljubav, postovanje, razumijevanje. Bez rezerve, bezuvjetno.
Da li me to cini manje vrijednom, losijom? Mozda i cini, ali znam da ni ja, niti bilo ko od ovih koje spomenuh, bili ili ne bili zivi, nikada nismo pokusavali nekome nametati nesto, pokusavali nekoga okrenuti na onaj put koji smo mi odabrali za svoj.
Mozda sam idiot, glupaca, debil ili sta vec, ali nikada nisam ljude posmatrala po tome da li su muslimani, katolici, pravoslavci, hinduisti, budisti, ili sta vec ne, vec po tome da li su dobri ili losi, da li su ljudi u svakom mogucem smislu, ili oni koji su ljudi iskljucivo po svojim anatomskim karakteristikama. A srela sam i jedne i druge u zivotu, dotaklo me " djelovanje " i jednih i drugih.
Pa ipak, imala sam i imam tu srecu, da, srecu, da sam uvijek bila i jesam okruzena drugim i drugacijim nego sto ja jesam i nikada, bas nikada, niti ja, niti oni koji se razlikuju od mene nismo pokusavali okrenuti nekoga na drugu stranu. I uvijek je ono " njoj/njemu njeno/njegovo, a meni moje ", bilo nesto cime smo se ponosili i cime se ponosimo, nesto sto nas veze, sto nas cini blizima iako smo razliciti, a ne nesto sto nas je udaljavalo, sto je cinilo da se osjecamo lose, ili mislimo lose jedni o drugima.
Vi ste izabrali, osjetili, razumijete, znate, vjerujete u svoje, bas kao sto mi koji ne vjerujemo u doticnog znamo neko svoje znanje, nesto drugo u sebi nosimo. Ali ne vidim da je to razlog ovog konstantnog nadmudrivanja, pokusavanja da se onaj ko je drugaciji od vas navede, upravo NAVEDE da vjeruje u ono u sta vi vjerujete. Pa bas kao sto niko ne moze vas usmjeriti na drugu stranu, kao sto ne biste voljeli da neko dira u nesto vase, ne mozete ni vi to drugima raditi, smatrati da je neko tu tek tako rekao da u doticnog ne vjeruje, da je tu da biste ga vi prosvjetljivali, okretali na svoju stranu, ili pak cinio time nesto lose vama.
Ne. I taj neko je isto kao vi svoje, odabrao, osjetio, nesto svoje. Bas kao sto ste vi iznijeli svoje, jer je to vase, ono sto vi jeste, u sta vjerujete.
Pa opet, nije ni na vama vjernicima, niti na petom ili desetom da nekog pretvarate u nesto sto vi jeste, da ga usmjeravate na put kojim se vi krecete, bas kao sto nije na bilo kome da vama nesto slicno cini.
Rekoh mejbi sam idiot, glupaca, pa pomislih da se ovdje razmjenjuju misljenja bez da se ista namecu onima cija se razlikuju. Ocito pogrijesih kad sam pomislila da je bitno, ne samo anatomski, vec na svaki drugi nacin biti covjek, pa vjerovao taj covjek u neku visu silu ili ne.
Je, priznajem, mislim to, bila ja budala ili ne.

Prvi postavio Outlandish

I ja kazem Outlandish, i ja kazem isto tako. A ti, ako nisi taj iz te poslovice koju tako spretno koristis, znat ces tacno na sta mislim.

Toliko.

Over & out.

misteriosa
29-07-2007, 02:58 AM
omg, zar se mora imati razlog zasto se vjeruje, odnosno ne vjeruje u boga? :shock: lol

vjerujem u boga.. zovem ga kako ja hocu, vecinom mu tepam, obracam mu se samo kad mi nesto treba, ali et.. ne "pripadam" niti jednoj od ovih "religija", ali iscitavam literaturu o svakoj, raspitujem se, itd, eventualno prihvatim neke stvari u svom odnosu sa onim gore.. vjerujem u mnogo toga, neke stvari "obicni" ljudi ne bi mogli povezati nikad, ali eto, ja mogu i odlicno funkcionira.. necu pisati u sta sve vjerujem, u sta ne, jer je to moj odnos prema bogu i radije bih da to ostane izmedju "nas", a i vi biste pomislili da sam cvaka, sto me ni najmanje ne interesuje, jer za boga miloga, boli vas u sta ja vjerujem..

je li dosta? ili bih trebala jos sta pisati...

EndingTheme
29-07-2007, 08:25 AM

Upravo to. Konj je i nekako poslusa, magarac manje vise. Treba biti covjek pa znati poslusati i shvatiti tudje, bez obzira bilo isto tvom ili ne. A ne udri u jedno, i nije me briga. Ako me kad put nanese na islam, javim ti se. Do tada, popovanje ostavi negdje drugo, sit sam tih koji pokusavaju okenuti na pravi put cijeli svijete, nebitno koje su vjere, pa stradaju djeca, malena, sitna bica, neduzni ljudi. Da budem musliman kad cujem da su isti, na Bozijem? putu ubili toliko ljudi, kad cujem da je otac svoje dijete ubio, zaklao, samo jer je vidjela talijana ? Da budem krscanin koji siluje redom, a na nekom Njegovom? je putu. ili zidov ciji rabin kaze kako bi najbolje bilo da se srusi muslimanksa dzamija da se izgradi hram, jer zaboga, dosao bi Bog? onda tu, a katolici isto podrzavaju ?
Da budem govno, pa da padnem pred Njega? samo kad mi nesto treba, koliko vecina vas, ne ti licno, ali vecina, ogromna, ne samo muslimanska radi ?

Ne hvala, nikad.

A to sto ne vjerujem, ne znaci da sam los. Naprotiv, nisam zatupljen kao vi vjernici, gledam dalje nego sto oci vide, bez predrasuda, diskriminacije, i sl. stvari koje prate to sve. Da ne volim i ne cijenim ljude samo jer su drugaciji od mene ? Ne. Ljudi se prepoznaju po djelima, ne po prezimenima.

I vjera je nista drugo do tradicije, cast onima koji su svoju vjeru promijenili. Daleko od toga da je, za vecinu ljudi, slobodan izbor. Nego, babo se zove Muhamed, mora i sin biti Ibrahim, jer, ako nije Ibrahim (ovdje ne mislim na ime, nego na pripadanje vjeri) onda Muhamed digne ruke od njega. Ili tata Radosav, mora i sin biti Bogdan, ili okrece ledja ocu. I sl.

I to, da mi treba islam da me smiri, da ne ubijam, silujem, budem covjek, zivim, radim, ili neka druga vjera.. Ne. Dovoljno mi moje srce i moj moral.

@ Aurora :kiss:

Outlandish
29-07-2007, 05:33 PM
A to sto ne vjerujem, ne znaci da sam los. Naprotiv, nisam zatupljen kao vi vjernici, gledam dalje nego sto oci vide, bez predrasuda, diskriminacije, i sl. stvari koje prate to sve. Da ne volim i ne cijenim ljude samo jer su drugaciji od mene ? Ne. Ljudi se prepoznaju po djelima, ne po prezimenima.

Koliko ih ima kao ti koji tako razmisljaju da im nije bitna vjera?? Vjerj mi veoma malo. Ja jesam musliman ali imam prijatelja i drugih vjera ali opet smo prijatelji, sto znaci da ja ne gledam na to ve opet na djela covjeka. Vjera covjeku stavlja granice i opominje ga na njih da ih nebi krsio!

I vjera je nista drugo do tradicije, cast onima koji su svoju vjeru promijenili.

Ja koliko znam vjera nije tradicija. Sada ako neko drugi za svoju vjeru kaze da je tradicija nemora znaciti da su sve vjere tradicija ima vjera koje jesu tradicija i slicno ali krscanstvo ili islam ja ne bi rekao da je to tradicija ali eto.

A samo me interesuje ZASTO cast onima koji su svoju vjeru promjenili? MIslim nigdje veze kakava cast to su bolesni ljudi koji su sami sebi stimali vjeru da bi se obogatili i slicno. A to je ruzno a ti ako kaze da to nije ruzno onda sam sebe pobijas.

A Princess Aurora ja vama kazem ja ovdje ne namacem nikome svoju vjeru niti ja koga hocu silom uvesti niti ja mogu to uraditi jer ne odlucujem ja ko ce prihvatiti islam vec Allah kao sto se u Kur'anu kaze za ovo. (neznam tacno koij je ajet pa nisam naveo a u glavnom kaze da Allah upucuje koga on hoce a ne koga bi mi htjeli nadam se da me kontate). Ti ako ne vjerujes u Boga to je tvoj problem, ja sam naveo par primjera a ti ako ih neces shvatiti opoet tvoj problem meni je vjeruj mi na neki nacin svjedno hoces li vjerovati ili ne jer to je tvoj izbor ja bi volio da naravno kao i svako da primis islam ali nemogu te ja na to natjerati niti navesti niti bilo sto ako ti to neces i ako Allah dz.s. to nece jel tako? ZNAM DA SE SLAZES ALI ETO :). MOzda se ne slazes s ovim sto sam zadnje rekao da i Allah nece jer kazes da nevjerujes ali eto nemoj zamjeriti ja govorim sa svoje strane :).

Mir s vama ja mislim da je se malo ovdje skrenulo s teme. Nisu ovdje u pitanju vjere vec je u pitanju da li vjerujete i zasto u Boga a ne koja je vjera prava i slicno tako da od sada molio bih vas da pise te postove za temu a ne da raspravljamo mogli bi ban dobiti :).

mostary
30-07-2007, 10:03 AM
Princess Aurora, ne vidim razlog da na osnovu svog posta dobijes ban, cak se sa dosta stvari slazem, samo jedna, znaci, ja sam musliman, spoznao sam svog Tvorca, i kome se trebam obracat i kome na sedzdu padat. Ali, nakon ovog, duznost mi je da prenesem drugima ono sto je u mojim prsima, samo da prenesem, ne nametam, ne prisiljavam, ne naturam, samo kazujem, preko foruma, ne bi li i drugi osjetili ono sto i ja. Spoznao sam i da ako zelim da budem dobar vjernik trebam drugom zeliti ko sebi, tako da svima ja zelim dzennet (raj), a saznao sam da u dzennet nece uci osim muslimani, zbog toga zelim svima kao i sebi dzennet, pa kazujem neke stvari ne bi li drugi o njma razmislili, pa da i oni zasluze dzennet, svojom iskrenoscu i djelima.
Izvinite me, ali sto Outlandish navede ajet, "Allah upucuje onoga koga hoce..."
Nadam se da me razumjte, ja vas zaista razumjem, jer sam i ja bio nekad kao vi danas, pa me je Allah uputio.

padobranac
30-07-2007, 10:29 AM
mostary sto ti ne bi presao na budizam ?

mostary
30-07-2007, 10:35 AM
Kako kad obozavaju kravu i sve moguce zivotinje i biljke, a to je zabluda, ja krave jedem, kako gad vjeruju u reinkarnaciju duse, a svak ima svoju jednu dusu koja je stvorena i udahnuta u tjelo, jos u majcinoj utrobi, kako kad ...

Valerie
30-07-2007, 10:35 AM
Princess Aurora, ne vidim razlog da na osnovu svog posta dobijes ban, cak se sa dosta stvari slazem, samo jedna, znaci, ja sam musliman, spoznao sam svog Tvorca, i kome se trebam obracat i kome na sedzdu padat. Ali, nakon ovog, duznost mi je da prenesem drugima ono sto je u mojim prsima, samo da prenesem, ne nametam, ne prisiljavam, ne naturam, samo kazujem, preko foruma, ne bi li i drugi osjetili ono sto i ja. Spoznao sam i da ako zelim da budem dobar vjernik trebam drugom zeliti ko sebi, tako da svima ja zelim dzennet (raj), a saznao sam da u dzennet nece uci osim muslimani, zbog toga zelim svima kao i sebi dzennet, pa kazujem neke stvari ne bi li drugi o njma razmislili, pa da i oni zasluze dzennet, svojom iskrenoscu i djelima.
Izvinite me, ali sto Outlandish navede ajet, "Allah upucuje onoga koga hoce..."
Nadam se da me razumjte, ja vas zaista razumjem, jer sam i ja bio nekad kao vi danas, pa me je Allah uputio.
A da nam objasnis kakvi smo mi to danas, pa nas neko ili nesto treba upucivati. Zaista, nemam za cilj ni da vrijedjam, niti sta slicno, ali zaista me interesuje.

Outlandish
30-07-2007, 10:52 AM
Ja neznam samo kako nei ne mogu shvatiti da je vjera covjeku potrebna da bi uopste zivi normalno i prezivio bar ja tako mislim. A ja nebi presao na budizam jer ako iko imalo razmislja i cita sam ce skontati koja je vjera za njega. Ti mozda mislis da je za tebe budizam ja kazem za mene je islam ova princeza kaze da zanju nije ni jedna i ja kazem svako ima pravo da bira!

A princezo danas ljudi bez obzora na vjeru nema veze sto nisu muslimani ili krscani nebitno koja vjera cine veoma puno ne moralnih stvari ti mozda nisi takva ti mozda jesi postena volis drutvo ne gledas na naciju i tako to ali koliko je takvih kao ti ??? Vjeruj mi malo:S.

EndingTheme
30-07-2007, 10:54 AM
Trebas se pitati koliko je ljudi, ne samo anatomski, a ne koliko je vjernika.

Pogledaj oko sebe, pogledaj svoje, pa se javi. ;)

padobranac
30-07-2007, 10:56 AM
ja znam da se najvise krscani muslimani i jevreji tuku.

jedina stada koja vjeruju u jednog boga.

ovi muslimani se cak i izmedju sebe tuku ;)

mostary
30-07-2007, 10:56 AM
Probat cu da navedem stanje u globalu, a ima dosta pojedinaca koji nisu ovakvi.
Prvo, osnovne skole - vec podosta hara droga ne samo lahka vec i teska (heroin, kokain, tablete ...), pusi 90%, djevojcice gube nevinost u 6 - 7 razredu, pobacaji, da ne govorim o srednjim skolama gdje je puno izrazenije, a nase kazneno popravne ustanove ne funkcionisu, policija slaba (cak saradjuje sa dilerima).
Homoseksualiza legalan, prostitucija skoro pa i ona, kurve na svakih 50 KM puteva oko Sarajva, Tuzle, Zenice i td, bordeli (kobajgae kafane nesmetano rade, trgovina bjelim robljem).
Alkoholizam - mnogo omladine pije, posebno neke proslave, ujutro puna crna hronika Avaza i Oslobodjenja, ovaj ubejen, ovaj zboden, onaj poginuo u nesreci, sa jos par osoba, ovaj se ubio, objesio, bacio, itd...
Moralnost na niskom nivou, djevojke razgolisene, kao da pozivaju na silovanje (a kazu nece), dalje, one koje se stide, vremenom i uticajem okoline gube taj stid, a kao sramota ima 18 godina, a jos nevina, ili sa 20 nije proba0/la drogu, i druge negativne stvari sto nam sa zapada dolaze, iz te Evrope kojoj toliko tezimo.

Osobe koje su moralnije vremenom gube to ako ih nesto ne sprijeci.

Ima ovog jos, mozemo diskutovati.

EndingTheme
30-07-2007, 10:59 AM
Nemoj da nabrajam imena, muslimanskih curetaka, koje su, sa vjerom u Boga? nevinost izgubile u 17. Ali nije to jedino, roditelji, muslimani, odu na more, a ona zove muske, svaku noc drugi.

Znaci ne treba generilizovati. A sto muski, koje dovedu te cure, sto oni ne kazu, a ha, Bog? kaze ne, necu ih hebati. Vidis, valja penis stisnuti, tesko je to, pa i onda kad Bog? kaze da treba.

Zato kazem, nepotrebna diskusija, ljudi ima svakvih, nisu ni muslimani cvjecke.

Valerie
30-07-2007, 11:06 AM
A mostary, sta hoces reci? Da samo, jedino i iskljucivo vjera moze spasiti covjeka od nekakvih stvari. Bas se i ne bih slozila s tim. Narocito pogledam li sta sve ti " ljudi " takozvani, rade u ime vjere i tog nekog Njega.
Treba biti covjek prije svega, ne samo onako, anatomski, izgledom, vec i u sebi.
A toliko je primjera da nisu ni svi vjernici ljudi.
Kazem " ni svi ", ne generalizujem, niti sta slicno.

Outlandish
30-07-2007, 11:18 AM
Nemoj da nabrajam imena, muslimanskih curetaka, koje su, sa vjerom u Boga? nevinost izgubile u 17. Ali nije to jedino, roditelji, muslimani, odu na more, a ona zove muske, svaku noc drugi.

Znaci ne treba generilizovati. A sto muski, koje dovedu te cure, sto oni ne kazu, a ha, Bog? kaze ne, necu ih hebati. Vidis, valja penis stisnuti, tesko je to, pa i onda kad Bog? kaze da treba.

Zato kazem, nepotrebna diskusija, ljudi ima svakvih, nisu ni muslimani cvjecke.

Daba je konju govoriti da je sijeno poskupilo!!1

Opet si malo kontradiktoran, pa jesmo vec jendo rekli i ti se slozio da covjek bez obzira jeli on krscan ili musliman on moze biti i dobar i losh znaci nemozemo kriviti tu vjeru, sam si to rekao. Sto znaci ako ta djeovjka radi tako kako ti kazes onda ona nema morala i onda ona ne postuje pravila vjere sto znaci da cini haram. A znas li ti da nece ni svi muslimani uci u Dzennet to moras sebi razgraniciti. Jer ja ovako svojim rijecima kazem ako je covjek dobar hajmo rec kao ti sto kazes cijenis druge, postujes, ne lazes moralan cvojek ne cini blud po mom misljenju tog covjeka od raja dijeli samo namaz i svjedocenje da nema drugog Boga osim Allaha i da je Muhammed a.s. Boziji rob i poslanik. Sto znaci sta hocu ovim rec da covjek i ako je on musliman tako kaze ako on cini losha djela na Sudnjem danu on ide zajendo s nevjenrikom tako da iz ovoga mozemo potvrditi da se dosta ljudi ne veze za vjeru. Ja se naprimjer vezem i hvala Bogu nisam prekrsio nista veliko da bi mogao rec da sam bas losh musliman, naravno svako ima nedostataka koje popunjava vremenom ali nikada nisam blud nikada nisam alkohol cigrae pogotovo drogu niti to planiram da radim.

ZAPAMTI BEZ OBZIRA JEL OVAJ KRSCANIN ILI MUSLIMAN ILI PRAVOSLAVAC ON MOZE BITI DOBAR ILI LOSH TO SI SE SLOZIO TAKO DA SAMO SE VRTIS U KRUG NON STOP SE NA TO VRACAS!!!!

Outlandish
30-07-2007, 11:20 AM
A mostary, sta hoces reci? Da samo, jedino i iskljucivo vjera moze spasiti covjeka od nekakvih stvari. Bas se i ne bih slozila s tim. Narocito pogledam li sta sve ti " ljudi " takozvani, rade u ime vjere i tog nekog Njega.
Treba biti covjek prije svega, ne samo onako, anatomski, izgledom, vec i u sebi.
A toliko je primjera da nisu ni svi vjernici ljudi.
Kazem " ni svi ", ne generalizujem, niti sta slicno.

VJERA JE SAMO PUT KOJIM IDU I DOBRI I LOSHI LJUDI A NA KRAJU CE BITI NAGRADENI SAMO DOBRI BEZ OBZIRA JEL ON MUSLIMAN AKO JE BO DOBAR BIT CE NAGRADEN A AKO JE GRIJESIO BICE KAZNJEN I STA TU IMA RASPRAVLJATI. ZNACI VJERA JE GRANICA COVJEKU A ON SAMO ODLUCUJE HOCE LI JE POSTOVATI ILI NECE!

EndingTheme
30-07-2007, 11:21 AM

Opet si malo kontradiktoran, pa jesmo vec jendo rekli i ti se slozio da covjek bez obzira jeli on krscan ili musliman on moze biti i dobar i losh znaci nemozemo kriviti tu vjeru, sam si to rekao. Sto znaci ako ta djeovjka radi tako kako ti kazes onda ona nema morala i onda ona ne postuje pravila vjere sto znaci da cini haram.

Ja uporno spominjem da ne treba generalizacija, a ti uporno brujis ili brujis. Ako ne znas sta znaci to, objasnim, nije stid pitati.

A znas li ti da nece ni svi muslimani uci u Dzennet to moras sebi razgraniciti. Jer ja ovako svojim rijecima kazem ako je covjek dobar hajmo rec kao ti sto kazes cijenis druge, postujes, ne lazes moralan cvojek ne cini blud po mom misljenju tog covjeka od raja dijeli samo namaz i svjedocenje da nema drugog Boga osim Allaha i da je Muhammed a.s. Boziji rob i poslanik. Sto znaci sta hocu ovim rec da covjek i ako je on musliman tako kaze ako on cini losha djela na Sudnjem danu on ide zajendo s nevjenrikom tako da iz ovoga mozemo potvrditi da se dosta ljudi ne veze za vjeru. Ja se naprimjer vezem i hvala Bogu nisam prekrsio nista veliko da bi mogao rec da sam bas losh musliman, naravno svako ima nedostataka koje popunjava vremenom ali nikada nisam blud nikada nisam alkohol cigrae pogotovo drogu niti to planiram da radim.

ZAPAMTI BEZ OBZIRA JEL OVAJ KRSCANIN ILI MUSLIMAN ILI PRAVOSLAVAC ON MOZE BITI DOBAR ILI LOSH TO SI SE SLOZIO TAKO DA SAMO SE VRTIS U KRUG NON STOP SE NA TO VRACAS!!!!

Pa rekoh, jedno xx puta, covjek, dobar se poznaje po osobinama, po onom sto jeste, ne po vjeri. Naveo sam primjer jer uporno tvrdis da su muslimani nesto iznad drugih ljudi, da su ne znam ti sta. Malo se varas znas, biti dobar musliman znaci postovati i druge, cijeniti ljude po onom sto rade, kako rade, ne po imenu.

I josh nesto, ja nisam balavac da me ti okreces negdje, ili u tvom slucaju, kako vjetar puse. Ako imas sta reci za temu, slodobno, mene ostavi na miru. Ako nista, imam vise godina od tebe, zivotnog staza, pa sam prozivio vjerujem vise.

Toliko, selam.

Outlandish
30-07-2007, 11:24 AM
Ja uporno spominjem da ne treba generalizacija, a ti uporno brujis ili brujis. Ako ne znas sta znaci to, objasnim, nije stid pitati.

Pa rekoh, jedno xx puta, covjek, dobar se poznaje po osobinama, po onom sto jeste, ne po vjeri. Naveo sam primjer jer uporno tvrdis da su muslimani nesto iznad drugih ljudi, da su ne znam ti sta. Malo se varas znas, biti dobar musliman znaci postovati i druge, cijeniti ljude po onom sto rade, kako rade, ne po imenu.

I josh nesto, ja nisam balavac da me ti okreces negdje, ili u tvom slucaju, kako vjetar puse. Ako imas sta reci za temu, slodobno, mene ostavi na miru. Ako nista, imam vise godina od tebe, zivotnog staza, pa sam prozivio vjerujem vise.

Toliko, selam.
generalizacija - ovu rijec ja koliko sam citao ti nisi ni jendom napisao tek si sada napisao i ja ti samo kazem da uvijek govoris isto da nekazem sta samo drugo pakovanje ti si taj koji se uvijek vraca na isto. I sta ako si stariji nemora znaciti ni da si pametniji ni da imas nesto vise iskustva zato PSSSSSSSSSSSSSSSSS

Valerie
30-07-2007, 11:29 AM
VJERA JE SAMO PUT KOJIM IDU I DOBRI I LOSHI LJUDI A NA KRAJU CE BITI NAGRADENI SAMO DOBRI BEZ OBZIRA JEL ON MUSLIMAN AKO JE BO DOBAR BIT CE NAGRADEN A AKO JE GRIJESIO BICE KAZNJEN I STA TU IMA RASPRAVLJATI. ZNACI VJERA JE GRANICA COVJEKU A ON SAMO ODLUCUJE HOCE LI JE POSTOVATI ILI NECE!

Ako je vjera jedina granica koju si neko treba, moze postaviti, ili mu je postavljena, da bi se po tome vodio i da bi bio dobar ili los covjek, onda zaista..

Jah.

Prvi postavio Outlandish
Daba je konju govoriti da je sijeno poskupilo!!
Rekoh i ja kazem isto, i rekoh i da ces razumjeti o cemu govorim, ako nisi doticni iz te izreke.

Over & out.

EndingTheme
30-07-2007, 11:29 AM
@ O, oftamolog radi svaki dan. ;)

Outlandish
30-07-2007, 11:56 AM
@ O, oftamolog radi svaki dan. ;)

Ma samo vici YES YES!

A princezo ocigledno me nisi skontala sta sam htio rec ali nebitno nemam ja vremena da raspravljam s vama i dokazivam nesto sto je vec davno dokazano, a ovaj john samo se u krug vrti citaj mlao svoje postove pa ces vidjeti da se uvijek vracas na isto. Ja sam svoje rekao.

padobranac
30-07-2007, 12:00 PM
Prvi postavio Outlandish
Daba je konju govoriti da je sijeno poskupilo!!

mora da ovaj konje hrani mekinjama :)

Valerie
30-07-2007, 12:05 PM
mora da ovaj konje hrani mekinjama :)

Ma ne zna on sta je htio reci. Gledaj samo sta drugima govori, drugi njega nisu shvatili.
Jah.

Hermina
30-07-2007, 12:34 PM
Koliko ces puta to ponavljati?Sad ljude s konjima poredis?!Mogu samo reci JADNI MI STO IMAMO TAKVE VJERNIKE,nemam komentara,ako ti je vjera tako jaka bilo bi bolje da je cuvas za sebe nego sto vrijedjas ljude okolo.

Outlandish
30-07-2007, 12:44 PM
Jeste ja sam pogresio sto vrijedam, izvinjavam se ako sam nekoga uvrijedo! Ocigledno nemam zivaca da raspravljam sa onima koji nece da me shvate. JOS JEDNOM SE IZVINJAVAM AKO SAM NEKOGA UVRIJEDIO!

Selam (mir s vama)

EndingTheme
30-07-2007, 01:58 PM
Mene uvrijedio nisi, shvatam da je ponekad lakse lajati jer se nesto ne moze objasniti; neobjasnjivo.

Outlandish
30-07-2007, 02:23 PM
Mene uvrijedio nisi, shvatam da je ponekad lakse lajati jer se nesto ne moze objasniti; neobjasnjivo.

Opet ti provociras i onda kada neko ruzno reaguje onda se na njegov racun izvlacis ali eto to je samo odraz tvog licemjerstva. A ovdje je sve vec davno objasnjeno i nista nije neobjasnjivo kao sto ti kazes!

mostary
31-07-2007, 09:11 AM
Izvinjavam se, ali ste skroz izasli iz teme, a poceli ste se vrijedjati, prestanite...

Znaci, covjek vjernik, pa i on grijesi, ali nadat se da ce poslije grijeha da se pokaje, ima ih koji se ne kaju, pa nastave isto, ima ih koji se poprave, ko ljudi. Nego sto i bi receno predhodno, mnogo muslimana ce u dzehennem jer su od islama imali samo ime, neki jedno vrijeme zbog grijeha, a nakon toga u dzennet, dok druge religije - nisu ispravne sto se tice samog vjerovanja (visebosstvo, sveci, sin Boziji i sl.) tako da ako nije vjerovanje dobro od djela takvi nemaju nista na onom svijetu (mozda na ovom imaju). Ali ta svijest vjernika, da mu se djela, i dobra i losa pisu, da ce za njih biti nagradjen ili kaznjen, to ga sprijecava da cini lose, a i to mu je najveci motiv da cini dobro, prema svim ljudima, pa cak i zivotinjama (da napojis psa ili nahranis macku imas dobro djelo).

Hermina
31-07-2007, 01:00 PM
Izvinjavam se, ali ste skroz izasli iz teme, a poceli ste se vrijedjati, prestanite...
Evo upravo ovo htjedoh reci.Nije vrijeme ni mjesto za svadju(posebno mjesto).Podforum je ipak religija,postujmo makar malo,dajte kako da se bar ovdje ne nazivamo maloumnicima,konjima,magarcima i ostalim pogrdnim imenima,ima dovoljno podforuma gdje se mozemo takorec izivljavat,neki od nas i jesu,evo ja prva priznajem.

Goldenchild
18-08-2007, 01:57 AM
Ponekad smatram da ja, moj zivot i ova stvarnost ima smisla.
U dane kada prihvatam sebe i svoj zivot i gledam pozitivno na svijet, osijecam istinski smisao i dubinu stvarnosti. Moj zivot postaje kao predivna bajka- ja sam blagoslovljena. Imam cilj i svijet je bez obzira na sve, lijepo mijesto. Ja postojim iz razloga i moj put je put ka istini. U takvim trenutcima ja sam vjernik.

Medjutim postoje dani kada, patim, zivot je bolan i nepravedan. Smisao nepostoji i ja sam samo slucajno nastao zivot. Sjeme sam, koje je se slucajno jednom ispililo i sada tumaram svijetom bez nekog veceg cilja, cekajuci dan kada cu nestati. Zivot je nepravedan, i ja sam cesto zrtva, bez mogucnosti i moci da oblikujem svoju sudbinu. U ovim trenutcima sebe najbolje mogu opisati kao ateistu.

Otkrila sam da je zivot puno ljepshi kada si vjernik.

mostary
24-08-2007, 10:38 AM
Dobro si to otkrila, a ako si u tome iskrena i ako si spoznala da nisi uzalud stvorena sada je na tebi da prihvatis ispravno ispoljavanje vjere, normalno uz citanje. Ja ti preporucujem da prvo iscitas malo o islamu, da vidis kako je tamo objasnjeno stvaranje nebesa i zemlje, te covjeka, kako je objasnjeno rodjenje Isusa (ISA a.s.), na kojem je mjestu lijepo ponasanje i ophodjenje prema drugima, kako je rijesena socijalno stanje, kako se izvrsavaju ibadeti (duznosti prema Bogu kao zahvalnost Njemu i velicanje) itd.

HARUN_FCB
27-08-2007, 09:49 AM
Ako ste vjernik, napišite glavne razloge zašto vjerujete (po logici), a ako ste ateista, isto razloge napišite.

Evo, ja ću prvi.

1. Mislim da svi oni koji ubijaju ljude i daju naredbu za ubijanje nedužnih ljudi, djece, žena, a toga su svjesni ne mogu da samo umru i da se na tome završi. Ako na ovom svijetu nisu dobili kaznu, morat će je dobiti poslije smrti.

Ima ih još, mada su ovo oni osnovni za mene

Potpisujem...A sad da nabrajam jos razloga bilo bi previse

soft|cy
27-08-2007, 10:27 AM
hmm razlozi ... dobro pitanje.. :

1. meni je nezamisliva ideja da postoji "nesto" i to upravlja mojim zivotom kao i svacijim drugim, i jednostavno mi je to nevjerovatno...

2. "-Hodza hodza... kako nastaje ona duga..
-To Bog da
-Kako kako
-Pa to je od Boga stvoreno"
"Hodza hodza... kako je nastao covjek..
-Pa Bog stvorio covjeka.."
Eh tako su vam vjerske vodje prije 50ak godina objasnjavili fenomene kao sto su cikloni, sunce, dugu, kisu, snijeg, grad, da ne govorim jos o mnogim zakonima fizike... (sigurno i danas ima ovih slucajeva).
Poenta je da kada covjek hoce da nesto novo nauci i kada zeli da shvati ono sto ga okruzuje, da shvati kako je dospio tu gdje jeste, da mu recenica "Bogom dano" ne govori puno (bio doticni vijernik ili ne). A vecinom se vjernici zadovolje ovom linijom.

3. Radilo se puno da izvinete sr.anja koje ima direkne ili indirektne veze sa svakom religijom, al nije to vazno vec je vazno sto se radilo zbog i u ime te religije. Mnogo se krvi prolilo pokusavanjem da se drugi uvjere u njihovo vjerovanjem, a pri tome krseci osnovna nacela svoje vjere. I nazalost takvih je vjernika (zlokobnih) uvijek bilo vise nego onih dobrih. Tako je i danas.
(samo nisam siguran za hinduizam al mislim da se to nemoze poredit sa svojim zapadnom konkurencijom)

Od krstaskih ratova, pa osmanskog carstva... itd itd..

Ono sto mi je stvarno drago je sto je poslije WWII rata uveden zakon koji zabranjuje da se zene pokrivaju, jer to je stvarno diskriminacija zena, i nemogu ni da zamislim kakvu bi danas "BOSNU" (tu toliko ponosnu sto mnogi potenciraju) bismo imali da nije bilo toga... Ne znam da li ste slucajno ikad vidjeli neke snimke carsije iz prve jugoslavije. Ti snimci su zastrasujuci... Vecinom muskarci a zene su kao sto su danas one pokrivene, al fazon je u tome sto su SVE takve...

4. Apsurd.
Vjernici vjeruju kako je Bogom sve dano. Svaka ta "slucajnost" pa zato i nema slucajnosti. Pa ako je Bog toliko mocan sto nije fino nastimao da svi vjeruju u njega i idu po NJegovim nacelima, ako je toliko mocan. Neki bi rekli "pa da mozes razmislit svojom glavom postupit na svoj nacin i sl.".

5. I zadnje sto se svi vjernici(posteni i dobri) pitaju u kriticnim momentima...
"Zasto je meni ovo.. pa eto vjerujem, molim se, i opet mi se to desava.. (place) ne zelim to .. zasto meni.. zasto nije nekom ko je zao.."
tj. neko dobar i posten uvijek naje.e (to svi znamo) a onaj ko je podmukao i mudar uspije se provuci, sto i nema bash veze sa vjerom, ali recenica drugog vjernika koji tjesi ovog prvog je:
"Bozija volja"

Meni to sve zvuci jednostavno nevjerovatno, pa i nevjerujem.
p.s. ovo sam ja spominjao samo razloge svoje... mozete ih komentarisati, samo molim bez ikakvih pokusaja jer sumnjam da ce pomoci. A i spominjanje harun jahje (oprostite za spelovanje) nece. Nisam citao njegove radove, imam ih, al znam da se radi o dovodjenju vode na svoj mlin, kao kod mnogih u drugim vjerama...

p.s.p.s. ja vjerujem u onu gorku... moze se reci i nesebicnu verziju... poslije smrti ima samo crno i bijela tacka koja se postepeno gasi... (ne tunel)
ovaj zivot nam je dan(kako-nebitno), i najvaznije je da ga dobro prozivimo (sa normalnim najmanje moralnim nacelima) i najbolje iskoristimo

ninoz
27-08-2007, 08:58 PM
ko da mi je bitno dal postoji il ne postoji,ja ovako kako zivim zivim i UZIVAM.sta ce se poslije desiti ne brinem.bitno mi je da mi je sad dobro.nece se nista promijeniti ako promijenim misljenje...

kam
28-08-2007, 11:09 AM
4. Apsurd.
Vjernici vjeruju kako je Bogom sve dano. Svaka ta "slucajnost" pa zato i nema slucajnosti. Pa ako je Bog toliko mocan sto nije fino nastimao da svi vjeruju u njega i idu po NJegovim nacelima, ako je toliko mocan. Neki bi rekli "pa da mozes razmislit svojom glavom postupit na svoj nacin i sl.".

Na pitanje si i sam odgovorio : "A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti."

5. I zadnje sto se svi vjernici(posteni i dobri) pitaju u kriticnim momentima...
"Zasto je meni ovo.. pa eto vjerujem, molim se, i opet mi se to desava.. (place) ne zelim to .. zasto meni.. zasto nije nekom ko je zao.."
tj. neko dobar i posten uvijek naje.e (to svi znamo) a onaj ko je podmukao i mudar uspije se provuci, sto i nema bash veze sa vjerom,

Djelimicno si upravu, i mene je prije, dok nisam vjerovao, zanimalo sto uvijek dobri lose produ, posteni vjecno siromasni a gresnici zive u izobilju...

Navest cu ti nekoliko ajeta, koji govore o ovome:

"Sreća koja ti se dogodi od Allaha je, a nesreću koja te zadesi sam si zaslužio."

"Od Allaha je svaka blagodat koju uživate, a čim vas nevolja kakva zadesi, opet od njega glasno pomoć tražite.
I kad vam On poslije nevolju otkloni, neki od vas isti čas Gospodara svoga s drugim izjednači
da bi nezahvalnost pokazali prema onome što smo im Mi dali. Pa uživajte, ali, zbilja, znaćete!"

"A da neće svi ljudi postati nevjernici, Mi bismo krovove kuća onih koji ne vjeruju u Milostivog od srebra učinili, a i stepenice uz koje se penju,
i vrata kuća njihovih i divane na kojima se odmaraju,
i ukrase od zlata bismo im dali, jer sve je to samo uživanje u životu na ovome svijetu, a onaj svijet u Gospodara tvoga biće za one koji budu Njegova naređenja izvršavali, a Njegovih zabrana se klonili."

Meni to sve zvuci jednostavno nevjerovatno, pa i nevjerujem.
p.s. ovo sam ja spominjao samo razloge svoje... mozete ih komentarisati, samo molim bez ikakvih pokusaja jer sumnjam da ce pomoci. A i spominjanje harun jahje (oprostite za spelovanje) nece.

Eh, sad, nije dobro sto si unaprijed odlucio ne vjerovati al eto, kako zelis...

p.s.p.s. ja vjerujem u onu gorku... moze se reci i nesebicnu verziju... poslije smrti ima samo crno i bijela tacka koja se postepeno gasi... (ne tunel)
ovaj zivot nam je dan(kako-nebitno), i najvaznije je da ga dobro prozivimo (sa normalnim najmanje moralnim nacelima) i najbolje iskoristimo

ili preciznije receno :

"Postoji samo život na ovome svijetu, mi živimo i umiremo, a oživljeni nećemo biti?" (23:37)

"Reci: "Hoćete, Gospodara mi moga, sigurno ćete biti oživljeni, pa o onome šta ste radili, doista, biti obaviješteni!" - a to je Allahu lahko " (64:7)

"Dokaz im je mrtva zemlja: Mi joj život dajemo i iz nje niče žito koje oni jedu;
Mi po njoj stvaramo bašče, palmike i vinograde, i činimo da iz nje izvori izviru -
da oni jedu plodove njihove i od onoga što ruke njegove privrijede, pa zašto neće da budu zahvalni? " (36:33-35)

Pozdrav ....

Ninja
28-08-2007, 12:16 PM
"Dokaz im je mrtva zemlja: Mi joj život dajemo i iz nje niče žito koje oni jedu;
Mi po njoj stvaramo bašče, palmike i vinograde, i činimo da iz nje izvori izviru -
da oni jedu plodove njihove i od onoga što ruke njegove privrijede, pa zašto neće da budu zahvalni? " (36:33-35)

Pozdrav ....

I to sad predstavlja neki dokaz? Ne smeta meni ničije vjerovanje, ali ovakvo predstavljanje kojekakvih dokaza je vrijeđanje nečije inteligencije.

dr.Nathaniel Demarest
28-08-2007, 12:18 PM
Ninja, otvori dušu i um, primi Allaha u svoje srce.

Nema veze što si rigidnih stavova i ksenofobičan prema svemu novom.

mostary
28-08-2007, 12:29 PM
Svakom je dat razum da razlislja, oci da gleda, usi da slusa, pa bujrum, ko hoce nek vjeruje, ko nece nek nevjeruje, data vam je sloboda izbora, ali kad umrete, i vidite da je islam istina, i vidite vse mjesto na onom svijetu, tad necete moci reci da niste znali, da vam niko nije rekao za zivot poslije smrti, za dzennet i dzehennem, ali tad vise nema povratka.
Sto se tice govora o hodzama, i njihovom tumacenju, a nece da cita naucne dokaze, neka, zaobilazi ali bilo ti je receno

kam
28-08-2007, 01:41 PM
I to sad predstavlja neki dokaz? Ne smeta meni ničije vjerovanje, ali ovakvo predstavljanje kojekakvih dokaza je vrijeđanje nečije inteligencije.

Hoces nam ti , koristeci svoju intelegenciju, objasniti odakle si je dobio....?
Objasni nam usput i nastanak prve celije... Ne smeta ni meni tvoje nevjerovanje , vec oholost kojom nastupas...ja ne umirem od zelje da prihvatis islam, ako mislis da mi time nesto otezavas ...al dobro je zalutao onaj ko vjeruje da nema Boga...

soft|cy
28-08-2007, 10:01 PM
a onaj... upoznat sam da su te Knjige, pored svoje glavne svrhe zapis o historiji, pa ponekad i o buducnosti....
ima li sta o slijetanju na mjesec, nauci, na mars (u buducnosti) i sl.

i jos jedno pitanje. Svi vjernici koliko god posteni bili i tolerantni, recice da je njhova religija ona prava. Predpostavimo da sam u pravu, ako nisam onda ignorisite pitanje. A ako jesam, zasto onda ta religija nije postojala prije 5000, ili 10000, ili 20000, ili 100000 godina...
Ne zelim da ispadne kao da pretjerujem jer to ne zelim, al pitam zato sto sam nekako upoznat sa tom historijom, i vec je sigurno da ljudi nisu tek sada "pametni" vec su i prije bile civilizacije koje su postovale (pa i vise) Bog(a)(ova). Zasto On jedan jedini nije i tim ucenim (mozda i ucenijim od nase) civilizacijama, poslanika kao sto je nama...

siguran sam da ce se citirat jos nesto kao odgovor na ovo moje, posto sam cini mi se i prije postavljao ovo pitanje ili barem cuo i pitanje i odgovore, ali eto...

p.s. bez obzira na citate, ono sto sam primjetio je da su vjerske knjige tako zbunjeno napisane, da se svi NJihovi djelovi mogu koristit u mnoge svrhe i da to vecina vjerske populacije, nazalost, koristi i tako citira, kako bi opravdala svoje akcije. Iako vjerujem i mislim da je to sve zbog ljudske prirode, i krivica ljudske prirode, to bi bio jos jedan od razloga zasto ne vjerujem (ako nisam ranije spomenuo) ili kad bih vjerovao ne bih pripadao nijednoj religiji, ili bi bio hindu.

Ninja
29-08-2007, 12:50 AM
Hoces nam ti , koristeci svoju intelegenciju, objasniti odakle si je dobio....?
Objasni nam usput i nastanak prve celije... Ne smeta ni meni tvoje nevjerovanje , vec oholost kojom nastupas...ja ne umirem od zelje da prihvatis islam, ako mislis da mi time nesto otezavas ...al dobro je zalutao onaj ko vjeruje da nema Boga...

Neću ti reći jer ne znam. A ti govoriš iako ne znaš. Vjeruješ, ali ne znaš.

instinktualac
29-08-2007, 11:34 AM
a onaj... upoznat sam da su te Knjige, pored svoje glavne svrhe zapis o historiji, pa ponekad i o buducnosti....
ima li sta o slijetanju na mjesec, nauci, na mars (u buducnosti) i sl.

i jos jedno pitanje. Svi vjernici koliko god posteni bili i tolerantni, recice da je njhova religija ona prava. Predpostavimo da sam u pravu, ako nisam onda ignorisite pitanje. A ako jesam, zasto onda ta religija nije postojala prije 5000, ili 10000, ili 20000, ili 100000 godina...
Ne zelim da ispadne kao da pretjerujem jer to ne zelim, al pitam zato sto sam nekako upoznat sa tom historijom, i vec je sigurno da ljudi nisu tek sada "pametni" vec su i prije bile civilizacije koje su postovale (pa i vise) Bog(a)(ova). Zasto On jedan jedini nije i tim ucenim (mozda i ucenijim od nase) civilizacijama, poslanika kao sto je nama...

siguran sam da ce se citirat jos nesto kao odgovor na ovo moje, posto sam cini mi se i prije postavljao ovo pitanje ili barem cuo i pitanje i odgovore, ali eto...

p.s. bez obzira na citate, ono sto sam primjetio je da su vjerske knjige tako zbunjeno napisane, da se svi NJihovi djelovi mogu koristit u mnoge svrhe i da to vecina vjerske populacije, nazalost, koristi i tako citira, kako bi opravdala svoje akcije. Iako vjerujem i mislim da je to sve zbog ljudske prirode, i krivica ljudske prirode, to bi bio jos jedan od razloga zasto ne vjerujem (ako nisam ranije spomenuo) ili kad bih vjerovao ne bih pripadao nijednoj religiji, ili bi bio hindu.

Vjera ili vjere

Teolozi i pisci historije religija obično raspravljaju o pojmu "VJERE" (vjera Ibrahimova, vjera jevreja, vjera islam). Svakog vjerovjesnika koji je imao vjerozakon oni smatraju donosiocem vjere. Također, i među narodom veoma je rasprostranjen ovaj termin.

Međutim, Kur'an ima poseban izraz i način govora, koji izvire iz njegovog specifičnog gledišta. Sa stanovišta Kur'ana, Božija vjera od Adema do Muhammeda (s.a.v.s.), jedna je vjera. Svi poslanici, i oni koji su imali vjerozakon i oni koji ga nisu imali, pozivali su jednom učenju. Principi vjerovjesničkog učenja koji se nazivaju vjerom bili su jedno.

Razlike među nebeskim zakonima su počivale na dvije osnove: prva je bila u nizu sporednih, manje važnih, pitanja, koja su se razlikovala po vremenskim odrednicama i osobenostima sredine i naroda koji je pozivan. Svi su, pak, predstavljali različite oblike i različite dijelove jedne istine i svi su bili usmjereni ka istome cilju. Druga razlika se tiče nivoa podučavanja, jer su kasniji poslanici, ekvivalentno usavršavanju čovječanstva, svoje podučavanje, koje je imalo istu osnovu, izvršavali na višem nivou. Naprimjer, između poduka i učenja islama, vezano za početak, kraj, i svijet i učenja ranijih poslanika, sa stanovišta stepena složenosti problema, razlika je koliko od zemlje do neba. Drugim riječima kazano, ljudski rod, po pitanju podučavanja koje su vjerovjesnici vršili, sliči učeniku koji je proveden od prvog do posljednjeg razreda. To je bilo usavršavanje vjere, a ne diferenciranje između vjera. Kur'an nikada riječ vjera (din) nije naveo u množini (edjan). Sa kur'anskog stanovišta ono što je postojalo je vjera, a ne vjere. Jedna od razlika poslanika u odnosu na genije i velike filozofe zasniva se na činjenici da je svaki filozof imao svoje posebno učenje. Zbog toga su na svijetu uvijek postojale "filozofije", ne "filozofija". A Božiji poslanici su oduvijek potvrđivali jedan drugoga i podsticali. Nikada nisu jedan drugog negirali. Svaki od poslanika, ukoliko je živio na prostoru i u vremenu nekog drugog poslanika, donosio je zakone i naredbe poput njegovih.

Kur'an (a.š.), pojašnjava da poslanici čine jednu cjelinu. Raniji su najavljivali potonje, a kasniji su potvrđivali i pojačavali pređašnje. Kur'an (a.s.) jasno kazuje da su svi poslanici bili zaduženi da najavljuju i potvrđuju jedni druge i kaže:

"Allah je od svakog vjerovjesnika kome je Knjigu objavio i znanje dao - obavezu uzeo: 'Kada vam poslije dođe poslanik koji će potvrditi da je istina ono što imate, hoćete li mu sigurno povjerovati i sigurno ga pomagati? Da li pristajete i prihvatate da se na to Meni obavežete?' Oni su odgovorili: 'Pristajemo!'-'Budite onda svjedoci', rekao bi On, 'a i Ja ću s vama svjedočiti'." (Ali Imran, 81).

Kur'ani-kerim, koji Božiju vjeru, od Adema do Muhammeda (s.a.v.s.) predstavlja kao kontinuiran tok, a ne nekoliko rukavaca, zove je jednim imenom ISLAM. Naravno, ne želi se reći da je Božija vjera u svim periodima objave imala ovaj naziv i da je među ljudima bila poznata pod njim, nego se želi reći da stvarnost vjere ima bit koja se najbolje definiše riječju islam, pa zato i kaže:

"Kod Allaha je jedina vjera-vjera islam." (Ali Imran, 19).

"Ibrahim nije bio ni jevrej, ni kršćanin, već pravi vjernik, vjerovao je u Boga jednoga." (Ali Imran, 67).

...............

Outlandish
29-08-2007, 11:41 AM
Ja ne zelim upadati nesto posebno u raspravu jer nisam za to ali samo zelim da preporucim svima vama da malo pogledate emisije koje snima BBC u kojima se ne spominje Bog vec sve sa naucne strane ali kada covjek gleda tu emisiju cisto vidi da neko ili nesto upravlja tom situacijom. Moja vam je preporuka da pogledate Space od BBC. Znate sta oni kazu da je nasa zemlja jedan autobus koji se vozi autoputem 200 kmh a da pod 90 stepeni auto-put sijeku ludi vozaci auta koji voze jos brze i da ni jedan taj auto ne udari u taj autobus hmmmm mislim da ovo nije sreca vec necija VOLJA.

Nemoj te me citirati nezelim da raspravljam samo sam dao mali savjet. ;)

FxYxA
29-08-2007, 01:39 PM
niđeveze
stvar je ravnoteže sila, a to nema veze sa postojanjem ili nepostojanjem boga

Outlandish
29-08-2007, 03:12 PM
stvar je ravnoteže sila

A odakle dolazi ta sila koju je napravio itd...

The Final Cut
29-08-2007, 04:17 PM
Časopis Prospect nedavno je proglasio Richarda Dawkinsa jednini od troje vodećih svjetskih intelektualaca (uz Umberta Eca i Noama Chomskog). Dawkins je u svojini djelima ukazivao na iracionalnost vjerovanja u Boga i na golemu štetu što je ono nanosi društvu. U Iluziji o Bogu usredotočuje se isključivo na tu temu te osuđuje krivu logiku religije i patnje koje ona izaziva.
U SAD i drugdje, zagovornici "inteligentnog dizajnera" potkopavaju razvoj znanosti. U mnogim zemljama religijska dogma služi kršenju osnovnih ljudskih prava. A sve to proizlazi iz vjerovanja u Boga, za postojanje kojega nema dokaza. Neumoljivo i s razborom autor secira sve religije, dokazujući kako je postojanje bogova tek vrhunska nevjerojatnost. Dawkins napada Boga u svim njegovim oblicima, od okrutnog tiranina iz Staroga zavjeta do dobrostivijeg, ali svejedno nelogičnog Nebeskog urara, kojemu su bili skloni neki mislioci iz doba prosvjetiteljstva. Razobličuje argumente teologa, dokazuje kako religije potiču ratove, raspiruju vjersku zaslijepljenost i dovode do zlostavljanja djece. Iluzija o Bogu postala je već obvezatno štivo za sve koje zanima ta krajnje emocionalna i izuzetno važna tema
Gotov Citat
Ja bih samo dodao svoj razlog zasto ne vjerujem.
TO Nije zbog samog jezgra vjere(u koju poprilicno vjerujem ) vec prije u poglavarstvu Vjerskih zajednica koje je podjednako iskorumpirane i podlozne dnevnoj hajci kao i sama politika i politicari

Azurna
29-08-2007, 04:38 PM
@the Final Cut,sve To Stoji.ni Ja Se Ne Slazem Sa Politikom Religijskih Poglavara,a Za Nju Su Krivi Ljudi.ali Nema Logike U Tvom Licnom Stavu.covjek Ili Vjeruje Ili Ne.odluci Se.poz

Outlandish
29-08-2007, 04:44 PM
Nemoguce je da covjek tuzi vjeru ili slicno jer nije vjera kriva za to i taj svjetski intelektualac izgleda nezna sta je moral kod covjeka, vjera nemoze biti kriva ili Bog, samo ljudi i njihov moral. Covjek ako ima moral on se ljepo ponasa itd... ali ako nema moral njemu ne moze pomoci nijedna vjera jer ce on svaku vjeru zloupotrijebiti na neki nacin koji on izmisli tako da za mene taj lik ako misli da je vjera kriva za to onda ga ja nesmatram svjetskim intelektualacem vec filozofom! HVALA! :doubt:

instinktualac
29-08-2007, 05:00 PM
Časopis Prospect nedavno je proglasio Richarda Dawkinsa jednini od troje vodećih svjetskih intelektualaca (uz Umberta Eca i Noama Chomskog). Dawkins je u svojini djelima ukazivao na iracionalnost vjerovanja u Boga i na golemu štetu što je ono nanosi društvu. U Iluziji o Bogu usredotočuje se isključivo na tu temu te osuđuje krivu logiku religije i patnje koje ona izaziva.

pa nije bilo većeg ateiste od ovoga..... pa.....

http://www.cps.org.yu/Vesti/Flew/flew.html

The Final Cut
29-08-2007, 05:11 PM
Ne slazem se.,
Jer svaka religija ima svoja pravila,nacine ponasnja,obaveze i sl.
Ako kazem da vjerujem u nesto svaki duboko religiozan covjek ce me nazvati nevjernikom(sto uglavnom i jesam).
U to moje nesto spadaju temeljni principi svih religija:
Ne ubij,
Ne lazi.
Ne prevari i ostale stvari koje su takodjer ugradjene u gradjanski moral.
Nadgradnja ovih principa je dalje bilo striktno vezana za geografiju,pagansku istoriju,klimu,i tradicuju zemalja iz kojih su religije potekle.
To sto se ne slazem sa ovim daljnim ,automatski mi ne ostavlja prostora da bi me priznali za vjernika.
Uglavnom se diskutuje na ovom postu o okvirima monoteistickih religija zapada i bliskog istoka.
Niko i ne spominje religije dalekog istoka koje nisu tako stroge kao prve i koje u svojoj filozofiji ne iskljucuju automatski drugu religiju kao nevjernicku!

Ice32
29-08-2007, 05:15 PM

Svaka cast,malcolmx ;)

dado1
29-08-2007, 05:29 PM
Zanimljivo je da veliki broj ljudi (ateista) tvrdi da mi nismo nista drugo nego spoj molekula u kretanju. Da... A kada pogleda u svoje dijete preplavi ga osjecaj ljubavi i ponosa. 'eba la ga molekula.Bog je tu. U nama. I nije nam potrebna ni crkva ni dzamija da nam ga pokaze. Ko mi ne vjeruje neka se sjeti kada je zadnji put ucinio neku glupost. E onaj glasic iznutra sto mu govori da je pogrijesio e to je nasa dusa. Ne mozes je ni potkupiti, niti podmititi. Jednostavno je poslusaj sta kaze. To ce te odvesti do drago Boga.A mozete pokusavati i sa molekulama. To vas vodi u ludaru. Ima Boga. Samo pitanje je da li smo zasluzili da Ga vidimo? Mozda bi u njegovoj velicini shvatili kakvo smo smece...

Azurna
29-08-2007, 05:37 PM

ma ja,pokajo se covjek pod stare dane.dok je jos na vrijeme.sad je zahvalan sto ga je promisao takao i sto je dosao do istine poslije cijelog zivota trazenja na pogresnom mjestu. poZzz

The Final Cut
29-08-2007, 05:38 PM
@dado1 Mislim da ispravno govoris ali stvari nisu tako jednostavne.
U biti nije pitanje vjerujete li u Boga ili ne ,vec da li se pridrzavate svojih religijskih propisa ili ne.
Danas je isljucivo ovo drugo pitanje dominantno !
Ako je odgovor na njega "ne" automatski (po dogmi religije) ne mozete biti smatrani vjernikom

Azurna
29-08-2007, 05:48 PM
doci ce dan kada ce postojati samo jedna religija,sve ide ka tome.nama to izgleda nevjerovatno iz ove perspektive ali ljudi koji znaju puno o tome i uopste o religiji,tako tvrde.ali sta cemo do tada mi koji ne pripadamo ni jednoj religiji,ne znam.meni licno je spas u moralu,ali ne nekom malogradjanskom i laznom,vec moralu koji razuman covjek moze da sebi zacrta kao cilj.tu veoma podrzavam religiozne stavove i njihova pravila jer su produkt ljudskog ali i bozanskog uma.

The Final Cut
29-08-2007, 06:02 PM
Pa evo napisacu u sta ja vjerujem i smatram za bozija djela i neka se ocijeni dali je to dovoljno da bi se moglo reci Vjerujem u Boga!
1.Vrijeme i prostor koje ne mozemo opisati!
2.Savrsenstvo kombinatorike koja stvara i produzuje zivot koji je nastao na najnizoj instanci(molekuli),dakle nije nastao naglo.
3.Ne nasilnost.
4.Ljubav
5.ljudi su ne savrseni i njihova drustvena pravila nisu ni izbliza zadovljavajuca ali svaki pokusaj da se drustvo uredi na dogmi je pogresan jer treba sljediti iskljucivo logiku!
6.grijeh ostaje grijeh i jedino za zivota se moze ispraviti i nije mi utjeha da ce neko zbog toga biti kaznjen "POSLJE"
7.Moral zato sto je "nepisano pravilo" i sto covijek moral osjeca u srcu!
8.Slobodu
Mozda bih mogao jos nabrajiti ali ovo bi trebalo biti dosta!

Azurna
29-08-2007, 06:21 PM
slazem se.sve je to ok!naravno da ima i nebrojeno drugih stvari koje govore o bozjem postojanju. meni licno je sam ovaj svijet i svi njegovi elementi dovoljno fascinirajuci,a posebno covjek,sa svim onim sto on jeste,kao vrhunska kreacija u svemiru.svako ko se ozbiljno zamisli(ali kazem bas ozbiljno se zamisli,a usput,ima cime i da se zamisli)doci ce do barem slicnih zakljucaka.poZ!

EdinSe
30-08-2007, 08:11 AM
Pa evo napisacu u sta ja vjerujem i smatram za bozija djela i neka se ocijeni dali je to dovoljno da bi se moglo reci Vjerujem u Boga!
1.Vrijeme i prostor koje ne mozemo opisati!
2.Savrsenstvo kombinatorike koja stvara i produzuje zivot koji je nastao na najnizoj instanci(molekuli),dakle nije nastao naglo.
3.Ne nasilnost.
4.Ljubav
5.ljudi su ne savrseni i njihova drustvena pravila nisu ni izbliza zadovljavajuca ali svaki pokusaj da se drustvo uredi na dogmi je pogresan jer treba sljediti iskljucivo logiku!
6.grijeh ostaje grijeh i jedino za zivota se moze ispraviti i nije mi utjeha da ce neko zbog toga biti kaznjen "POSLJE"
7.Moral zato sto je "nepisano pravilo" i sto covijek moral osjeca u srcu!
8.Slobodu
Mozda bih mogao jos nabrajiti ali ovo bi trebalo biti dosta!

Da bi se moglo reci da vjerujes u Boga potreban je samo jedan uslov:

Srcem vjerovati i svojim djelima (postupcima i pricom) potvrditi da je samo jedan Bog. Princip monoteizma - nema Boga osim Boga (Allaha). To sto si ti nabrojao su samo pojave koje se odvijaju po odredjenim zakonima ili zakonitostima (zavisno jesu li prirodne ili drustvene), a i one su rezultat Bozje kreacije.

Osim rijecima, drugi korak jeste potvrditi svojim djelima (u praksi) vjerovanje, to znaci ciniti ibadet i iskazati postovanje Bogu koji je stvorio i tebe i sve ovo sto vidis oko sebe.

Dakle, zakljuci sam da li vjerujes u Boga i kako se pripremas za susret sa Njim.

JustOne
27-08-2009, 05:53 PM
Vjerujem.Zasto?
Ne znam.Jednostavno vjerujem.I jako me strah Boga.Ako Bog da bicu u raju,ali nek on odluci o tome. A ja cu do tada pokusati da ucinim sto vise dobrih djela.

clauds
27-08-2009, 05:59 PM
vjerujem, vjerovanje za mene je poput zraka koji udisem
bez NJEGA bi bila totalno izgubljena

Tyler Durden
27-08-2009, 06:20 PM
Vjerujem u Boga i za to postoji mnogo razloga... mnogo vise nego sto moze da stane u ovih par recenica....

Zvjeti da bi se poslije svega pretvoro u humus... takav nacin razmisljanja vodi u depresiju.
Postojanje Boga mi za sada djeluje kao jedino logicno objasnjenje za moje postojanje i postojanje svega oko mene (zivota, svemira....), ne svidja mi se teorija Velikog Praska ili ti Big Bang Theory, djeluje neuvjerljivo :crazy:
Osim toga, vjerovanje u Boga daje smisao mom zivotu, tjera me da zivim svoj zivot onako kako najbolje mogu i da cinim dobro kako bi zaradio sebi mjesto u Dzennetu ili ti Raju. Inace u suprotnom ne bi vidio smisao mog postojanja.... zasto sam se rodio, zasto sam dobio dijete u medjuvremenu (produzio vrstu) zasto sam cekao da ostarim i umro... u nedostatku vjerovanja, sve to gubi smisao...

Kufi
28-08-2009, 11:54 AM
Ja ne vjerujem u boga ali vjerujem da postoji neka visa sila. A kako se ona zove samo bog zna. :mrgreen:

Soleil
28-08-2009, 12:28 PM
Ja ne vjerujem u boga ali vjerujem da postoji neka visa sila. A kako se ona zove samo bog zna. :mrgreen:

Zanimljivo mi je razgovarati sa ljudima sličnog mišljenja. Zanima me šta je ta Sila u mogućnosti da uradi. Mislim, kako je doživljavaš...Upravlja li sudbinom ljudi? Ili da pojednostavim, koja je njena uloga? :)

Ja vjerujem u Boga, to mi daje smisao životu.

durex
28-08-2009, 12:47 PM
Vjerujem i nadam se da će tako i ostati.Bilo je trenutaka kada sam bio vrlo blizu Njemu, u ratu naravno, no On je odlučio da me ne uzme tada. Neki kažu da je vjerovanje u Njega lična stvar svake individue, ali ja smatram da se vjerovanje treba zasnivati na određenim normama, što nas dovodi do religije, gdje se pojedinačni razlozi vjerovanja ili ne, jednostavno ne mogu staviti ispred tih normi.

Ado_Zmaj
28-08-2009, 01:27 PM
Vjerujem. Sav red i sklad, koji se nalaze oko mene mi ukazuju na Boga.
Razum mi ukazuje na to, nauka mi ukazuje na to, a prije svega toga srce mi ukazuje na to i uzivam u vjerovanju.

FxYxA
28-08-2009, 01:40 PM
Boga nema a religije su suvišne

Vjerske knjige nisu ništa drugo nego kopije jedne drugih tj.

Kur'an je kopija Biblije, a biblija je skup modifikovanih mesopotamijskih priča i mitova...

nema dokaza da je Isus postojao a kamoli nešto iznad njega...
Muhamed je putovao okolo sa karavanima i usput slušao priče i pričice pa poslije se prestavljao kao poslanik...

prva monoteistička religija se pojavila u Egiptu i izmislio je jedan faraon, nemogu se sjetiti kako se tačno zvao ali to je bilo ne baš puno prije Hrista...

Kako se ti poslanici nisu prije ljudima javljali, kako to da se "Bog" ljudima obratio prije 2000 godina a ne prije 10, 30 ili 50000 godina....

sve je to izmišljeno kako bi neke vladajuće elite lakše upravljale narodom isto kao što danas donose zakone koji su njima po volji a ne narodu...

a narod k'o narod je ništa drugo nego masa nepismenih, polupismenih i primitivnih pojedinaca koje nije teško ubjediti da vjeruju u bilo šta

clauds
28-08-2009, 01:51 PM
Boga nema a religije su suvišne

Vjerske knjige nisu ništa drugo nego kopije jedne drugih tj.

Kur'an je kopija Biblije, a biblija je skup modifikovanih mesopotamijskih priča i mitova...

nema dokaza da je Isus postojao a kamoli nešto iznad njega...
Muhamed je putovao okolo sa karavanima i usput slušao priče i pričice pa poslije se prestavljao kao poslanik...

prva monoteistička religija se pojavila u Egiptu i izmislio je jedan faraon, nemogu se sjetiti kako se tačno zvao ali to je bilo ne baš puno prije Hrista...

Kako se ti poslanici nisu prije ljudima javljali, kako to da se "Bog" ljudima obratio prije 2000 godina a ne prije 10, 30 ili 50000 godina....

sve je to izmišljeno kako bi neke vladajuće elite lakše upravljale narodom isto kao što danas donose zakone koji su njima po volji a ne narodu...

a narod k'o narod je ništa drugo nego masa nepismenih, polupismenih i primitivnih pojedinaca koje nije teško ubjediti da vjeruju u bilo šta

oooooooo lakse malo
Kur'an nije kopija, i da bi iznijeo tu tvrdnju morao bi prvo procitati i Bibliju i Kur'an kao i druge svete knjige

Isa ( Isus)a.s. je postojao,

ta monoteisticka religija koju nije izmislio faraon, i vodi korjene s drevne atlantide (po legendi) je iskrivljene a njihovo vrhovno bozanstvo je bio ra i predstavljao je sunce ili tako nesto

poslanici su postojali i prije 3000 god. kao i ranije

a narod je narod i to ima svoju draz, a elite su samo skupine ljudi nista vise

ako ne vjerujes, ne omalovazavaj one koji vjeruju

Odyssey
28-08-2009, 01:55 PM
Nepismenost Poslanika, njegov život za vrijeme, prije i poslije objave Svete knjige, Njeni visoko kompleksi ajeti, broj 19 koji je Njen ključ, pojmovi koji su u Njoj (doduše na jedan malo drugačiji način) objavljeni jako davno, a koje su naučnici otkrili u proteklih stotinjak i više godina.

Darwinov prirodni odabir i mutacije nekako mi ne vrijede za ljude. Istina, svi drugi organizmi funkcionišu na principu borbe za opstanak i preživljavanju, ali jedino čovjek nije takav u poptunosti. On se nije zadovoljio samo borborm za opstanak, on ne jede samo slabije organizme i da bježi samo od jačih. Ne, on je izumio nešto što se zove umjetnost. Osobe poput Mozarta, Tolstoya, Da Vincija i Beckhama nemamju nikakve veze da prirodnim odabirom i mutacijom. Mozartove skladbe, Tolstoyeva književna djela, Beckhamova frizura i slobodni udarci nemaju, ama baš nikakve veze za evolucijom. To čak nema veze ni sa genima, jer njihovi preci opšte nisu bili umjetnički nastrojeni. Ta umjetnost se ne može proizvesti evolucijom, nema šanse.

Milosrđe je zastupljeno samo kod evolucijskih homo sapiensa. Svi drugi organizmi nemaju potrebu za navedenim. Ne, jer se njihov život zasniva na borbi za opstanak i preživljavanju. Međutim, čovjeku nije dovoljno samo to! On za razliku od ostalih organizama u prirodi ima ono što se zove milosrđe. Kada se stara lavica razboli, svi ostali lavovi je ostave jer je beskorisna, ne može više loviti, i "hajde majko goni se tamo i koji ćeš nam 'urac više?". Čovjek nije takav, on će svoju majku paziti, bez obzira što je stara, bolesna i već odavno beskorisna u njegovom životu, jer ga milorđe nagoni na takvo što. Brinut će se o njoj sve dok ne ispusti dušu, i poslije toga će joj obilaziti grob sve dok i on sam ne ode pod zemlju.

Očito je da čovjek ne funkcioniše na isti način kao i ostali organizmi u prirodi. Zahvaljući duši koju posjeduje pokazuje više emocija nego li sva druga bića zajedno. Prema prirodnom odabiru, mutacijama, borbi za opstanak i preživljavanju njemu te emocije u suštini nisu potrebne.

Ima tu još mnogo stvari, ali ove pomenute su mi više nego dovoljne da budem svjestan Stvoritelja.

Odyssey
28-08-2009, 02:15 PM

Ako su religije izmišljene od strane vladajuće elite, kako to da su njihovi promotori bili proganjani od iste?.

Pročitaj nešto o životu Muhammeda, Isusa i Mojsijea. Dobro, ako ti je mrsko reću ti da su sva tri pomenuta čovjeka bila proganjana od strane vladajuće elite svoga vremena, iako su svim srcem propagirali vjeru.

Nelogično mi je nešto!!!
Pa, ako ti nije mrsko zamolio bih te da mi malo elaboriraš svoj stav. Haj'd živ bio :zubo:

-Garfield-
28-08-2009, 02:41 PM
Ne vjerujem jer ne vidim niti jedan, barem i najmanji, objektivan razlog zbog koga bih vjerovato.

U posljednje vrijeme primjetiti ćete da nas se bombarduje "dokazima" , od toga kako deterdžent opere u sekundi masnu fleku od motornog ulja u ledenoj vodi , ili debeljko smrša u kratkom periodu jer je na stomak prikačio neki magnet. Čak i Amerikanci "dokazaše" da Sadam Hussein posjeduje oružje za masovno uništenje, ili dokaz o postojanju pasoša neoštećenog nakon što je avion praktično nestao - istopljen i sve oko njega ALI pasoš glavnog krivca je čitav i to je "dokazano"

-Poštenje
-Solidarnost
-Milost
-Ljubav
-Strast
-Radovanje
-Tugovanje
-Iščekivanje
-Nadanje
-Kajanje
-Opraštanje
-Zahvaljivanje
-Socijalnost
-Strpljenje
-...............
-................

Ništa ti od ovoga ne mogu "dokazati" da postoji , jer vjeruješ samo u ono što vidiš , :eyespop:
Postoji i ova grupa koja ljudska bića jasno odvaja od životinja koje imaju samo potrebu uzimanja. :dazed:

-Oholost
-Zavist
-Mržnja
-Nestrpljivost
-Netrpeljivost
-Nemilost
-.............
-..............

Kufi
28-08-2009, 03:05 PM
Zanimljivo mi je razgovarati sa ljudima sličnog mišljenja. Zanima me šta je ta Sila u mogućnosti da uradi. Mislim, kako je doživljavaš...Upravlja li sudbinom ljudi? Ili da pojednostavim, koja je njena uloga? :)

Ja vjerujem u Boga, to mi daje smisao životu.

Zajebancija Soleil. Procitaj jos jednom moj post vidjeces kontradikcije u njemu. :)

Soleil
28-08-2009, 03:42 PM
Zajebancija Soleil. Procitaj jos jednom moj post vidjeces kontradikcije u njemu. :) Primjetih, no ipak vjerujem da vjeruješ u nešto... ili griješim?

Ti i tvoj smisao za humor. :D

Kufi
28-08-2009, 04:07 PM
Nije bas da ne vjerujem ni u sta. Vjerujem...u ljubav, u dobar provod, alkohol, zenske...itd. :D

Soleil
28-08-2009, 04:10 PM
Nije bas da ne vjerujem ni u sta. Vjerujem...u ljubav, u dobar provod, alkohol, zenske...itd. :D

A daj, ne zezaj se. Doduše i ja u to sve vjerujem... Mada se sa alkoholom ne družim. :D
Ozbiljno te pitam, zanima me...

Kufi
28-08-2009, 04:13 PM
Ne vjerujem u postojanje boga. Ako hoces razlog zasto: Zato sto nemam nikakav dokaz koji bi mi potvrdio njegovo postojanje. Ne mogu samo da vjerujem Reisu na rijec.

Soleil
28-08-2009, 04:20 PM
Ne vjerujem u postojanje boga. Ako hoces razlog zasto: Zato sto nemam nikakav dokaz koji bi mi potvrdio njegovo postojanje. Ne mogu samo da vjerujem Reisu na rijec.
Ne vjerujem ni ja rejsu na riječ. Sebi vjerujem. :D
Pitam zbog toga što ljudi moraju vjerovati u nešto, samo drugačije nazivaju... Nije Bog, nego neka sila... Kakva sila? :)

Možda si previše uzimam za pravo, ali čudno mi je razmišljanje da ovaj svijet, kako je sve uređeno, ljudsko tijelo, svemir.... da je to onako, prepušteno samo sebi, bezrazložno da postoji... Malo mi je to čudno.

Halališ li? :biggrinlove:

@ Nemoj ovo doživljavat kao napad, nego pokušaj da zajedno sagledamo sliku. Šta ću, nema zanimljivih tema na forumu. :D

Kufi
28-08-2009, 04:23 PM
Ma halal ti bilo jaranice. :mrgreen: Ima mnogo pojava u prirodi koje nauka ne moze da definise, to jest ne zna koji im je uzrok. I onda ljudi kazu "to je bozije djelo". Tako to ide. :)

Soleil
28-08-2009, 04:28 PM
Ma halal ti bilo jaranice. :mrgreen: Ima mnogo pojava u prirodi koje nauka ne moze da definise, to jest ne zna koji im je uzrok. I onda ljudi kazu "to je bozije djelo". Tako to ide. :)

'arane, sve je Božije djelo, ali nejse...

Nauka prije 10-ak godina nije mogla objasniti nešto što je danas objašnjivo. Dakle, napreduje... Ali bez obzira na objašnjenje, radi se o stvarima koje su fascinantne i teško da je nastalo tek tako... Zato se pitam... Inekako mogu da svarim nastanak materije, ali recimo razum, emocionalnu komponentu, instinkt kod životinja? Oklen, kako...? :D

Kako da software nastane bez programera? :)

Kufi
28-08-2009, 04:38 PM
Ne razumijem ni ja mnoge stvari, ali nece me utjesiti ni da kazem sebi "to je bozije djelo". To mi vise dodje ko izgovor da dignem ruke od toga, da prestanem traziti objasnjenje. :) Opet se uzdam u nauku nadajuci se da ce se jednog dana i ta dilema rijesiti. :)

Soleil
28-08-2009, 04:47 PM
Ne razumijem ni ja mnoge stvari, ali nece me utjesiti ni da kazem sebi "to je bozije djelo". To mi vise dodje ko izgovor da dignem ruke od toga, da prestanem traziti objasnjenje. :) Opet se uzdam u nauku nadajuci se da ce se jednog dana i ta dilema rijesiti. :)

Ne tješi ni mene.

Ja sve smatram Božijim djelom, ali isto tako se zanimam kako je to Bog stvorio. Ne smatram da religija i nauka trebaju ratovat, naprotiv, nauka samo potvrđuje...

Uzdamo se, dakle. :)

frki.
28-08-2009, 06:01 PM
'arane, sve je Božije djelo, ali nejse...

Nauka prije 10-ak godina nije mogla objasniti nešto što je danas objašnjivo. Dakle, napreduje... Ali bez obzira na objašnjenje, radi se o stvarima koje su fascinantne i teško da je nastalo tek tako... Zato se pitam... Inekako mogu da svarim nastanak materije, ali recimo razum, emocionalnu komponentu, instinkt kod životinja? Oklen, kako...? :D

Kako da software nastane bez programera? :)

eh slijedece pitanje i nije bas upuceno licno tebi, ali eto u tvom postu procitah ovu (dosad 15 miliona puta ponovljeno) tezu -tesko da je sve ovo nastalo tek tako, eto nekim slucajem.. i tu se onda pozivaju na Bozije Djelo. eh, a tu ja onda zelim da postavim pitanje, ajde dobro ako je ovo sve stvorio jedan bog, sto je onda njemu eto kojeg klinca trebalo ovo sve.. i ako vec jest ovo sve i stvorio, zasto nije ostavio kakvu pokuku ljudima zbog cega su to oni tu, zbog cega se nekih 90ak godina u prosjeku pate na ovo planeti (a pati se vise od 70% stanovnistva)...

zasto, zasto, zasto boze..

Soleil
28-08-2009, 08:44 PM
Poruku? Kako nije?

Imaš ajete koji ti daju odgovor zašto smo stvoreni...

Daj mi jedan razlog zašto čovjek ne bi trebao, između ostalog, patiti u životu?
Sve ti se ponudi, koja blagodat je imati vid, moći hodati, mrdati prstima... Zahvalan na tome? A znaš se zahvalit kada ti neko ponudi običnu čokoladu (banalan primjer, znam).

Naučnici su htjeli da putem tehnike prikažu koji se procesi odvijaju u ljudskom tijelu. Krenuli su od sat vremena, što je bilo nemoguće... došli su do jedne sekunde, sekunde... i znaš li koliko je prostora bilo potrebno da se smjesti sva ta tehnika? Veličine Los Angelesa. Čuh za ovaj primjer...

I sve je slučajnost? :)

Kufi
28-08-2009, 08:54 PM
Poruku? Kako nije?

To su pisali ljudi, to nije bozijih ruku djelo.

Soleil
28-08-2009, 08:56 PM
To su pisali ljudi, to nije bozijih ruku djelo. Ne očekujem da vjeruješ. :)
No, poruka je tu. Poslanici su tu...

Ja ne dobih odgovor koji me je zanimao, odlazimo skroz u drugi smjer...

frki.
28-08-2009, 09:22 PM
Poruku? Kako nije?

Daj mi jedan razlog zašto čovjek ne bi trebao, između ostalog, patiti u životu?
Sve ti se ponudi, koja blagodat je imati vid, moći hodati, mrdati prstima... Zahvalan na tome? A znaš se zahvalit kada ti neko ponudi običnu čokoladu (banalan primjer, znam).

Naučnici su htjeli da putem tehnike prikažu koji se procesi odvijaju u ljudskom tijelu. Krenuli su od sat vremena, što je bilo nemoguće... došli su do jedne sekunde, sekunde... i znaš li koliko je prostora bilo potrebno da se smjesti sva ta tehnika? Veličine Los Angelesa. Čuh za ovaj primjer...

I sve je slučajnost? :)

pa je*o te, daj ti meni jedan valjan razlog zbog cega to ljudi treba da pate u zivotu.. hajde, molim te, ali neka ima bar malo logike... zbog cega bi to trebali da patimo..

a koliko ja znam, i zivotinje i vide i cuju i osjete i hodaju.. ali nije poenta u tome sta mi imamo, a sta nemamo.. interesuje me eto zbog cega je on to sve dao ljudima, zivotinjama.. zasto je stvarao cijeli svemir.. da se divi sam sebi.. uziva u tudjoj patnji ili sta vec..

jedini ajet u kojem sam ja vidio odredjeni odgovor na pitanje zasto smo stvoreni je onaj u kojem stoji da su ljudi stvoreni da bi bili sluge svome gospodaru i da bi ga se bojali.. eto, parafrazirah to, ali nisam daleko od stvarnog texta..

dakle, ajd ako grijesim, navedi ti jos koji ajet u kojem je dat razlog postojanja covjeka..

Soleil
28-08-2009, 09:45 PM
Zašto osjećam negativnu klimu, frki? :)
Hdjedoh samo da razgovaramo, ne da se prepiremo ili ubjeđujemo.

Kako ćeš znati šta je sreća? :)
Čime istu zaslužuješ? Tek tako da se daje... Pravi svoju.
Ljudi pate, tačno je. Ljudi se guše u patnji svojom krivicom, krojeći svoju sreću na štetu drugih. :)

Sluga svome Gospodaru? :)
On tebe ne treba, ti njega da. Da, spominje se robovanje Gospodaru. Znaš li šta ono podrazumijeva? Pridržavanja uputstva za upotrebu. :) On te stvorio, On ti nudi uputstvo kako da optimalno funkcionišeš. Zar sam autor ne poznaje najbolje svoje djelo? :)

frki.
29-08-2009, 12:09 PM
Zašto osjećam negativnu klimu, frki? :)
Hdjedoh samo da razgovaramo, ne da se prepiremo ili ubjeđujemo.

Kako ćeš znati šta je sreća? :)
Čime istu zaslužuješ? Tek tako da se daje... Pravi svoju.
Ljudi pate, tačno je. Ljudi se guše u patnji svojom krivicom, krojeći svoju sreću na štetu drugih. :)

Sluga svome Gospodaru? :)
On tebe ne treba, ti njega da. Da, spominje se robovanje Gospodaru. Znaš li šta ono podrazumijeva? Pridržavanja uputstva za upotrebu. :) On te stvorio, On ti nudi uputstvo kako da optimalno funkcionišeš. Zar sam autor ne poznaje najbolje svoje djelo? :)

klima.. ma doslo je malo do globalnog zatopljenja heheheheh

kad sam spominjao patnju, ni na kraj pameti mi nije bilo da pricam o sebi, tebi, nego opcenito.. vidi samo u ovoj nasoj drzavi sta ima jada i bijede.. nemaju sta da jedu kako treba, djecu da skoluju, da zive u iole normalnim okolnostima.. pogledaj afriku, sva je u go*nima, pola azije -u islamskim zemljama- ljudi pate, ratovi, nesigurnost, glad, opcenito nemoguci uvjeti za zivot, koju god rzavu spomenes imas milione koji srecu i ne izgovaraju a kamoli da je zive.. eto, cime su to svi ti ljudi zasluzili takvo nesto..

pa cek i novorodjencad koja eto toboze ne znaju ama bas nista ali pate.. cime su to oni zasluzili, ako recimo ovi stariji jesu.. ajde molim te daj mi uputstvo za upotrebu te djece..

i nisi mi odgovorila, zasto nas je napravio.. nije valjda toliki narcis da smo svi ovdje kako bi se on samo sladio onim sto je napravio i uzivao da mu se klanjamo i robujemo..

a po njegovim objavama, uputstva za upotrebu muskarcima i zenama se razlikuju, slobodnim i robovima, arapima i ne arapima.. i td, dosta nejednakosti.. a da ne govorimo o uputstvima za odnose medju razlicitim religijskim skupinama..

Bosnian_Lord
29-08-2009, 12:29 PM
necija vjera/nevjera, i razlozi iz kojih vjeruje/nevjeruje, su njegova/njena licna stvar. sad pisati ovdje zasto neko vjeruje/nevjeruje, je cista glupost. dodje kao da se sad nekom pravdad treba sto vjerujem/nevjerujem.

kad bi svak svoju vjeru drzao za sebe, bilo bi nam pun bolje.

Soleil
30-08-2009, 11:03 AM
klima.. ma doslo je malo do globalnog zatopljenja heheheheh

kad sam spominjao patnju, ni na kraj pameti mi nije bilo da pricam o sebi, tebi, nego opcenito.. vidi samo u ovoj nasoj drzavi sta ima jada i bijede.. nemaju sta da jedu kako treba, djecu da skoluju, da zive u iole normalnim okolnostima.. pogledaj afriku, sva je u go*nima, pola azije -u islamskim zemljama- ljudi pate, ratovi, nesigurnost, glad, opcenito nemoguci uvjeti za zivot, koju god rzavu spomenes imas milione koji srecu i ne izgovaraju a kamoli da je zive.. eto, cime su to svi ti ljudi zasluzili takvo nesto..

pa cek i novorodjencad koja eto toboze ne znaju ama bas nista ali pate.. cime su to oni zasluzili, ako recimo ovi stariji jesu.. ajde molim te daj mi uputstvo za upotrebu te djece..

i nisi mi odgovorila, zasto nas je napravio.. nije valjda toliki narcis da smo svi ovdje kako bi se on samo sladio onim sto je napravio i uzivao da mu se klanjamo i robujemo..

Hihih, jes' vala. Ali godili su ona kiša i led jučer. :)

Znam ja šta si ti mislio, ali ja te pitam zbog čega čovjek ne bi patio? kako bi znao i cijenio i težio uživanju ako ne bi upoznao njegovu suprotnost? Sem toga, ko je uzrok patnje? Da, ljudi gladuju. Ali ljudi su sami krivi zbog toga. Pohlepa. Ja ću željeti više i više, a tebe ću gledati kako umireš od gladi. Evo primjera; američke kompanije svake godine tankere i tankere pšenice bacaju u more, samo da bi održali cijenu. Koliko Afrike bi time bilo nahranjeno? Bog nalaže da budemo milostivi i da pomažemo jedni druge. Radimo li to? Opet, gledajmo na globalnom nivio. Pohlepa je svuda... Eto ti jedan banalan primjer, ja mogu nastavit idalje. Znaš, čovjek će odgovarat za svoja djela. Da bi odgovarao za ista mora imati slobodu izbora. Dakle, ta globalna patnja je rezultat čovjekovog djela. Sami smo si krivi.

Zašto nas je napravio? Pa odgovorila sam ti. Pročitaj ponovo.

a po njegovim objavama, uputstva za upotrebu muskarcima i zenama se razlikuju, slobodnim i robovima, arapima i ne arapima.. i td, dosta nejednakosti.. a da ne govorimo o uputstvima za odnose medju razlicitim religijskim skupinama.. Odakle ti to? :)

frki.
30-08-2009, 04:00 PM
Hihih, jes' vala. Ali godili su ona kiša i led jučer. :)

Znam ja šta si ti mislio, ali ja te pitam zbog čega čovjek ne bi patio? kako bi znao i cijenio i težio uživanju ako ne bi upoznao njegovu suprotnost? Sem toga, ko je uzrok patnje? Da, ljudi gladuju. Ali ljudi su sami krivi zbog toga. Pohlepa. Ja ću željeti više i više, a tebe ću gledati kako umireš od gladi. Evo primjera; američke kompanije svake godine tankere i tankere pšenice bacaju u more, samo da bi održali cijenu. Koliko Afrike bi time bilo nahranjeno? Bog nalaže da budemo milostivi i da pomažemo jedni druge. Radimo li to? Opet, gledajmo na globalnom nivio. Pohlepa je svuda... Eto ti jedan banalan primjer, ja mogu nastavit idalje. Znaš, čovjek će odgovarat za svoja djela. Da bi odgovarao za ista mora imati slobodu izbora. Dakle, ta globalna patnja je rezultat čovjekovog djela. Sami smo si krivi.

Zašto nas je napravio? Pa odgovorila sam ti. Pročitaj ponovo.

Odakle ti to? :)

zar je bilo leda... jes' to ti iz zenice pa te uragan sa Bosne malo zaljuljao ;-))

da, ali zbog cega eto bog dade da ljudi budu pohlepni.. i to je u njegovoj nadleznosti, zar ne?

a sto se tice 'razlicith uputstava', odnosno nejednakosti..
prvo muskarci i zene nisu jednaki u kuranu.
drugo, spominju se slobodni i robovi (i dan danas u bogatim islamskim zemljama postoje sluge po imanjima bogatasa)
trece, pripadnici jedne religije se prikazuju kao protivnici druge..
itd itd itd

i tako se ove i slicne stvari mogu naci u bilo kojoj 'objavi'.. cak i u ovoj posljednjoj za koju se kaze da nije nikad mijenjanja..

FxYxA
31-08-2009, 10:19 AM
eo vam link na jedan blog

NEMABOGA.BLOGER (http://nemaboga.blogger.ba/)

tu ćete naći svašta interesantno

zarez
31-08-2009, 11:04 AM
eo vam link na jedan blog

NEMABOGA.BLOGER (http://nemaboga.blogger.ba/)

tu ćete naći svašta interesantno

Deja vu. Hrpa smeca koja se mogla citati najcesce na evangelistickim stranicama. Uglavnom se svodi na kompariranje prijevoda engleski - bosanski. Zaista mi zanimljivo kada neko analizira Kur'anske ajete, a da pri tom ne zna osnovno: arapski jezik. Autor bloga zna da je neko to prenio Muhammedu a.s. Jel' to saznao preko tarota, graha ili kasika?

Da li Muhammed govori o vodama Atlantika i Sredozemlja? Ne! Ne postoji spomen na to u Kur`anu. To mogu biti bilo koje dvije vodene mase. Da li je ovaj fenomen bio nepoznat ljudima prije Muhammeda? Ne! Ovo je prilično primjetan fenomen.Svako ko je i jednom vidio delte gdje se rijekom nošeni talog uliva u more mogao je ovaj "fenomen" prepričavati dalje. Muhammed nije plovio mnogim morima, ali nema razloga vjerovati da za ovaj fenomen nije čuo od znatiželjnika koji su ga vidjeli. Poznato je da svi pomorci i avanturisti vole pričati o svojim dogodovštinama i iskustvima, stoga ovaj ajjet nije čudo. To je izjava jednog znatiželjnog čovjeka koji je bio impresioniran onime što je vidio, ali nije mogao objasniti šta se iza toga krije pa je to djelo pripisao božanstvu, tj. Allahu.

On ocito ne zna da je Kur'an objavljen u Mekki koja je okruzena pijeskom i da u tom narodu nije bilo moreplovaca.

Soleil
01-09-2009, 10:13 PM
zar je bilo leda... jes' to ti iz zenice pa te uragan sa Bosne malo zaljuljao ;-))

da, ali zbog cega eto bog dade da ljudi budu pohlepni.. i to je u njegovoj nadleznosti, zar ne?

a sto se tice 'razlicith uputstava', odnosno nejednakosti..
prvo muskarci i zene nisu jednaki u kuranu.
drugo, spominju se slobodni i robovi (i dan danas u bogatim islamskim zemljama postoje sluge po imanjima bogatasa)
trece, pripadnici jedne religije se prikazuju kao protivnici druge..
itd itd itd

i tako se ove i slicne stvari mogu naci u bilo kojoj 'objavi'.. cak i u ovoj posljednjoj za koju se kaze da nije nikad mijenjanja..

Da se nakanim odgovorit :)

AhaM, Zenica podobro stradala od vjetra. Nekoliko stabala je iščupano iz korijena...

Ja tebi dajem odgovor. Mora da nisam dovoljno jasna. Hajd da ponovo pokušam. :)
Bog je dao čovjeku izbor kakav će da bude, jer će kasnije odgovarati za ta djela. Logično je da, da bi odgovarao za nešto, trebaš imati slobodu izbora, što ustvari i imamo. Čovjek može biti pohlepan, ali će odgovarati za to. Ukoliko bi Bog spriječio automatski čovjeka u njegovoj pohlepi, time bi onemogućio njegovu slobodu izbora i samim tim 'sud' ne bi imao smisla. Svakako da je u njegovoj nadležnosti i svaki od pohlepnika će dobiti svoju kaznu...

Te nejednakosti koje ti, Frki, vidiš, bojim se, da su rezultat nedovoljne upućenosti u propise. Posmatrajmo čovjeka i ženu. U svakom pogledu su drugačiji. Od fizičke konstitucije do psiholoških osobina. Međutim pored toga, žena u Islamu nije drugačije tretirana, odnosno nije potlačena. Gledajmo logički, ne kaže se džaba za ženu da je nježnijeg spola. Ona treba mušku zaštitu, ona treba sigurnost. Na stranu ta samostalnost, za koju se sama zalažem i koju Islam ne osporava, žena je krhko biće i treba žaštitu jačeg spola. Zbog toga su te nijane, ali pred Bogom smo isti. Barem to tvrdim za Islam. Ako ćemo svu jednakost i ravnopravnost onda bismo, mi žene, trebale svojim ljudima kupovati cvijeće kako i oni nama. Ne? :)

Dalje, za vrijeme posljedne Božije objave vladalo je robovlasništvo. Poslanik a.s. je polako počeo da to dokida humanijim odnosom prema 'robovima'. Zabranio je da se ubijaju, tuku, maltretiraju. Da, skratim, utro je teren za dokidanje. Kanije se u Islamu potpuno ukida robovlasništvo, pa i u svijetu.

Poznat je slučaj jednog učenjaka gdje je dugi niz godina (bio je siromah) skupljao novce da može kupiti roba. Kada ga je napokon uspio da kupi, htijući tako dati primjer drugima, oslobodio je svoga roba. On je ustvari htio da vlastitim primjerom podstakne ljude na taj čin, da se ne svede njegova priča samo na riječi. Djelom je pokazao i to bijaše učinkovito. Mnogi su ga slijedili i oslobodili svoje robove. Pred Bogom smo svi jednaki, svi imamo jednake šanse za Džennet.

Što se tiče 'neprijateljstva' sa pripadnicima drugih vjeroispovijesti, da razjasnimo. Musliman, ukoliko nije ugrožen u upražnjavanju svojih vjerskih obaveza, propagiranja vjere, treba da održava prijateljski odnos sa pripadnicima drugih vjeroispovijesti, nemuslimanima. Sama sam čitala neke obaveze Muslimana prema komšiji nemuslimanu... Po šerijatu nemuslimani uživaju različite privilegije u islamskoj državi.

Druga je stvar, gdje se moram složiti s tobom, gdje se vjera (Islam) iskorištava kao prekrivač i izgovor za neke radnje koje su daleke od samog učenja islama. Znaš, jedno je posmatrati ljude (nesavršena bića), a drugo analizirati same propise. Ljudi griješe. Ali Islam je savšen koncept/recept za život. Kad bismo se držali Pravog puta, daleko bismo dogurali. Danas uveliko vlada ekstremizam, a u Islamu je temeljna odrednica svega umjerenost...

Krenimo od izvora. Ušče je već zaprljano... :)

tazz
02-09-2009, 12:26 PM
joj i ja sam se kanio da otvorim ovu temu,
ja jednostavno osjecam da Allah dz.s. postoji,
kad pogledam sebe, ljude oko sebe, planine, drvece, nebo, osjetim vjetar, osjetim da sam umoran, kisu vidim......jednostavno nije sve to samo moglo nastat',
a preporucujem svima kojima je sve to sumnjivo (u slucaju da su muslimani)
neka pocnu klanjati svih 5 vakata i postiti, tek tad ce osjetiti i uvjeriti se da Allah uistinu postoji, i da mu niko nije ravan, i da je Muhammed s.a.v.s. njegov posljednji poslanik, jer je i mene bio uhvatio jedan period kada sam poceo da sumnjam, al samo bi mi palo na pamet kako sam prije razmisljao o nevjernici ma i shvatim da sad sam ja na tom putu,
a ja samo jedva cekam kijametski i sudnji dan,
kada Allah dz.s. da svim nevjernicima knjige da vide gdje su grijesili i kolko su grijesili...
ali jos uvijek nije kasno,
jer Allah dz.s. oprasta i milostiv je..

kicho
09-12-2009, 04:21 PM
Evo jedna zanimljiva, pijepa prica o postojanju Boga pa kicho ju je copy/paste ovdje:

Jedan čovek je otišao kod frizera da se ošiša i obrije.Kako je frizer počeo da radi, počeli su i razgovarati.Razgovarali su o različitim temama, da bi se nakraju dotakli i teme Boga.

Frizer reče : "Ja ne verujem da bog postoji".
"Zašto to kažete" - upita ga mušterija.
"Znate, dovoljno je da izadjete na ulicu i shvatite da Bog ne postoji.Recite mi ako Bog postoji, da li bi bilo toliko bolesnih ljudi, da li bi bilo toliko napuštene dece, da li bi bilo patnje i bola.Ne mogu zamisliti Boga koji bi dozvolio sve ove stvari".
Mušterija promisli na trenutak, ali ne odgovori ništa, ne želeći da započinje raspravu.
Frizer završi sa svojim poslom i mušterija napusti radnju.Samo što je izašao iz radnje, vidi na ulici čoveka sa dugom prljavom kosom i neobrijanom bradom.Izgledao je prljavo i zapušteno.
Vrati se nazad u radnju i reče frizeru."Znate šta? Frizeri ne postoje".
Kako možete to reći? - upita iznenadjeni frizer. Ja sam tu, i ja sam frizer i upravo sam vas ošišao i obrijao.
"Ne" - viknu mušterija - Frizeri ne postoje, jer ako postoje, ne bi bilo ljudi sa prljavom dugom kosom i neobrijanom bradom, poput ovog čoveka na ulici.
"Ah, ali frizeri ipak postoje! Te stvari se dešavaju jer ljudi ne dolaze kod mene." - reče frizer
Tačno potvrdi mušterija. Upravo tako.
Bog takodje postoji!. Loše stvari se dešavaju kad ljudi ne idu ka Njemu i kad od Njega ne traže pomoć.....Zbog toga postoji toliko patnji i bola na svetu.

Almasa 80
11-12-2009, 09:03 AM
Svi smo mi jednom gospodaru sluge.
Postoje ljudi koji u Boga vjeruju iz straha, i takvi ljudi nikada nece imati pravi unutarnji mir.Uvijek ce grijesiti iz straha da ne pogrijese.
I postoje oni koji vjeruju srcem.Za njih nikad nema sumjne.
Oni mogu vjerovati ili nevjerovati u ljubav,prijateljstvo ali vjera u Boga kod njih je iskrena.

kicho
11-12-2009, 11:10 PM
Posto svako diskursivno nadmudrivanje i verbalna rasprava vode ka svadji i nerazumijevanju kicho ce postaviti jos jednu finu pricu, a neka svati ko hoce i ko moze...

Bio jedan mladić koji je otišao u inostranstvo na studije dugo vremena. Kad se vratio, pitao je svoje roditelje da mu nađu religijskog učenjaka ili bilo kakvog stručnjaka koji bi mu mogao dati odgovor na njegova 3 pitanja. Napokon, njegovi roditelji su uspijeli naći Islamskog učenjaka.

Mladić : Tko si ti? Možeš li dogovoriti na moja 3 pitanja ?
Učenjak : Ja sam jedan od Allahovih dž.š. robova i inshaAllah, uz Allahovu pomoć pokušaću da odgovorim na tvoja 3 pitanja.

Mladić : Jesi li siguran? Mnogo učitelja i stručnjaka mi nisu mogli dati odgovor na moja pitanja.
Učenjak : Dat ću sve od sebe, Allahovom dž.š. pomoću.

Mladić : Imam 3 pitanja :

1. Da li Bog postoji? Ako da, pokaži mi Njegov lik.

2. Što je tekdir (sudbina)?

3. Ako Šejtan je stvoren od vatre, zašto će na kraju biti bačen u pakao koje je isto od vatre? Izgleda da mu neće nimalo naškoditi, budući da je Šejtan i pakao od vatre. Zar Svemogći Allah dž.š. nije razmišljao o tome?

Odjednom, Učenjak je ošamario mladića...

Mladić (sa osjećajem boli i ljutnje): Zašto si se naljutio na mene?
Učenjak : Nisam se naljutio na tebe.

Šamar je odgovor na tvoja 3 pitanja.

Mladić : Ali stvarno ne razumijem.
Učenjak : Kako se osjećaš nakon što sam te ošamario?
Mladić : Naravno osjetio sam bol.
Učenjak : Stoga, vjeruješ da bol postoji?
Mladić : Da.
Učenjak : Pokaži mi njen lik.
Mladić : Ne mogu.
Učenjak : To ti je odgovor na tvoje prvo pitanje. Svi mi osjećamo postojanje Svemogućeg Allaha dž.š. bez da vidimo Njegov lik.

Učenjak : Sinoć, jesi li sanjao da ću te ošamariti ?
Mladić : Ne.
Učenjak : Jesi li uopće razmišljao o tome da ću te ošamariti, danas?
Učenjak : Jesi li ikada mislio da ćeš dobiti šamar od mene?
Učenjak : To je takdir (sudbina).

Učenjak : Moja ruka kojom sam te ošamario, od čega je napravljena?
Mladić : Napravljena je od kože.
Učenjak : A tvoje lice, od čega je napravljeno?
Mladić : Od kože.
Učenjak : Što osjećaš nakon što sam te ošamario?
Mladić : Bol.
Učenjak : Bez obzira što su Šejtan (sotona) i pakao od vatre, ako Allah dž.š. hoće, pakao će biti veoma bolno mjesto za šejtana.

Almasa 80
23-12-2009, 07:35 AM
Nema potrebe tragati za Bogom. Rijec je o nalazenju tragaoca. Onaj koji traga je ono sto treba da se nadje. Lako ce Bog da te pronadje ako stalno zivis na istoj adresi, tj. ako ti sam prestanes da lutas. Ostavi takva pitanja po strani - od njih nećes imati nikakve koristi. Mi smo isuvise uobrazeni da bi shvatili cak i veoma proste stvari: covjek nema cime sebe da nadje! Ne snalazimo se cak ni u racionalnom svijetu - ulazak u iracionalne vode znacio bi izlazak iz zdrave pameti. Glumimo bogove, a nismo ni ljudi - otuda licemerje.

southern
23-12-2009, 10:50 AM
Glavni razlog?
Pogledam u sebe,niz sebe i oko sebe;)

wučko
23-12-2009, 01:07 PM
Zašto ne vjerujem da bog postoji? :thinking:

Bog nije potreban. Nema praktične, tj. logično objašnjive potrebe za Bogom. Svijet funkcioniše sam od sebe. Bog zadovoljava jedino ljudske fantazije koje su nastale iz straha. Kratko rečeno... Bog je.. to good to be true.

Sara.
23-12-2009, 01:38 PM
Nisam nikada sebi postavila ovako pitanje...jer jednostavno nikada nisam ni bila u nedoumici. Bog postoji. Vjerovanje mi je prenošeno genima mojih roditelja, isto kao što mi je Bog dao i život kroz moje roditelje.

Ko bi mogao dati život?
Ko bi mogao stvoriti čovjeka ovako savršenog sa svim neophodnim? A iz čega? Samo iz jedne kapljice.
Ko bi mogao "skrojiti" ovaj univerzum da funkcioniše ovako nepogriješivo?
Ko je mogao Zemlju učiniti ovako savršenom za bitisanje čovjeka , biljki i životinja? A ko je stvorio te biljke i životinje i samu Zemlju?
Ko je mogao rasprostraniti kontinente na Zemlji, spojiti mora da im se vode dodiruju, a da se one ne miješaju? I sama nauka je nemočna pred mnogim odgovorima, a odgovori su dati i prije usavršavanja nauke u Objavi Kur'ana.
Ko nam je dao dan i noć? Ko nam je stvorio sunce, vazduh i vodu?
Da li je čovjek sposoban da to uradi? Nije. Samo ne može ništa da se napravi. Samo Jedan Bog ima moć da stvori nas ljude i sve ovo što nas okružuje.
Eto, kad sam malo razmislila, zaista postoje milioni razloga da vjerujem i da sa strahopoštovanjem osjećam Stvoritelja u svom srcu.

kicho
23-12-2009, 01:41 PM
Zašto ne vjerujem da bog postoji? :thinking:

Bog nije potreban. Nema praktične, tj. logično objašnjive potrebe za Bogom. Svijet funkcioniše sam od sebe. Bog zadovoljava jedino ljudske fantazije koje su nastale iz straha. Kratko rečeno... Bog je.. to good to be true.

A nije ti logican ovoliki broj vjernika? Ne smatras to logicnom potrebom za Bogom?

Sta imamo od fantazija i o kakvom strahu govorimo?

wučko
23-12-2009, 01:53 PM
Sta imamo od fantazija i o kakvom strahu govorimo?

Strahu od smrti, fantaziji da ćemo nekad opet srest drage ljude koji su već mrtvi, fantaziji da će zli ljudi dobiti kaznu koju zaslužuju posle smrti.

Strahu od nepoznatog, nepredvidivog, ... strahu od budućnosti, strahu od života. :)

kicho
23-12-2009, 02:38 PM
Strahu od smrti, fantaziji da ćemo nekad opet srest drage ljude koji su već mrtvi, fantaziji da će zli ljudi dobiti kaznu koju zaslužuju posle smrti.

Strahu od nepoznatog, nepredvidivog, ... strahu od budućnosti, strahu od života. :)

Neciji strah je drugome mozda snaga, necija ljubav je drugome mozda mrznja... Bog je Ljubav, Uputa, Opomena, a ponajmanje strah...

A logicnost velikog broja vjernika nisi spomenuo, ali nema veze, zaboravi... ;)

wučko
23-12-2009, 02:48 PM
A logicnost velikog broja vjernika nisi spomenuo, ali nema veze, zaboravi... ;)

Logika ne ovisi od toga kolko procenata ljudi misli dali je ispravna ili ne. Dali sad 99% ljudi vjeruje ili samo jedan... nema nikakvog uticaja na to dali Bog postoji ili ne.

kicho
23-12-2009, 02:54 PM
Logika ne ovisi od toga kolko procenata ljudi misli dali je ispravna ili ne. Dali sad 99% ljudi vjeruje ili samo jedan... nema nikakvog uticaja na to dali Bog postoji ili ne.

Spominjao si potrebu za Bogom, pa ti kicho spomenuo samo jedan od argumenata da ipak postoji svijest i potreba za Stvaraocem... a u prilog tome ide i procenat vjernika...

Spominjao si i strah od smrti... vjernika nije strah smrti niti mu to predstavlja neki problem...

wučko
23-12-2009, 03:17 PM
Spominjao si potrebu za Bogom, pa ti kicho spomenuo samo jedan od argumenata da ipak postoji svijest i potreba za Stvaraocem... a u prilog tome ide i procenat vjernika...

Spominjao si i strah od smrti... vjernika nije strah smrti niti mu to predstavlja neki problem...

Pa da, psihička potreba.. koja je po mom mišljenju zadovoljena sa iluzijom.. idejom o Bogu, kojeg niko nikad nije vidio nit čuo. To samo dokazuje da Bog postoji kao imaginarno stvorenje ljudskog duha... što se tiče logike.

kicho
23-12-2009, 04:19 PM
Pa da, psihička potreba.. koja je po mom mišljenju zadovoljena sa iluzijom.. idejom o Bogu, kojeg niko nikad nije vidio nit čuo. To samo dokazuje da Bog postoji kao imaginarno stvorenje ljudskog duha... što se tiče logike.

Ako bismo se "drzali" samo za opipljivo/vidljivo, onda iz naseg vokabulara prvo trebamo izbaciti pojmove ljubav, dusa, osjecaji, a da ne nabrajam ostalo sto nismo vidjeli, a vjerujemo (pretpostavljamo) da postoji, ili mi jos to nismo jednstavno bili u mogucnosti vidjeti (zbog razlicitih okolnosti).

sjeverin
23-12-2009, 05:27 PM

Tebe nije strah smrti, nepoznatog, nepredvidivog, budućnosti...?
Ili misliš da je samo vjernika strah svega ovoga a nevjernika ne?

zarez
24-12-2009, 05:27 PM
Glavni razlog?
Pogledam u sebe,niz sebe i oko sebe ;)

Taj je imao i poznati pjesnik Hajjam koji u jednoj pjesmi zapisa kako mu jača vjeru kada vidi lijepu ženu. Takva ljepota nije mogla sama i od sebe nastati.

:nargila:

eX
18-01-2010, 10:45 PM
Svaka ćelija u mom organizmu treba zrak, ja ga ne mogu proizvesti, znači ovisim o nekome, o Njemu.

Previše je odgovora na pitanje "Zašto vjerujem?" pa ću navesti samo jedan od najrealnijih tzv. neslomljivog dokaza.

U sljedećem ajetu Kur’an izričito navodi da će čovjeku biti davana nova koža da bi iskusio bol.

"One koji nevjeruju u dokaze Naše Mi ćemo sigurno u vatru baciti: kada im se kože ispeku , zamjenit ćemo im ih drugim kožama da osjete pravu patnju . Allah je , zaista silan i mudar." ( En _Nisa 56 )

Svima nama je vrlo dobro poznato da duboke opekotine uništavaju nervne završetke, tako da osoba koja gori poslije toga ne osjeća nikakvu bol.

O svemu ovome Kur’an nas informiše prije 1400 godina kada ljudi nisu znali ništa o dubokim i djelimičnim opeklinama i njihovom anastezijskom efektu.

nodimj
18-01-2010, 10:55 PM
MA koliko mi pisali o ovoj temi, mislim da niko ne vjeruje u Bog-a. Samo preispitajte svoje postupke i sve ce vam biti jasno.

semir1988
18-01-2010, 11:12 PM
MA koliko mi pisali o ovoj temi, mislim da niko ne vjeruje u Bog-a. Samo preispitajte svoje postupke i sve ce vam biti jasno.

pa drugo je sto ti mislis..a drugo je sto je istina..samo sto si ti zaludjen pa ne vidis ono sto vide stotine miliona vjernika

preispitaj ti svoj zivot i svoje postupke...pa se onda javi

nodimj
18-01-2010, 11:19 PM
Ja sam svoje postupke preispitao. A vjerinici koje ti spominjem, za mene nisu neki vjernici. Ako kazes, ja vjerujem i upražnjavaš "neke" Božije zapovijesti, neznaci da si vjernik. Bas zbog ovih "NEKIH". Svi mi vrsimo selekciju, sta nam godi a sta ne. Za mene nije vjernik covjek, koji klanja i posti, obavi hadž, kolje kurban, a sa svojom djecom nemoze sjesti kafu popiti (neprica iz nekog razloga), ili se zacas posvađa sa najbližim susjedom. I tako to. Na to sam mislio. A ono, ko je stvorio sve sto mi vidimo i sto nevidio, to treba da nas opomene na postupke koje imamo sa svojim najblizima ili uopšte sa ljudima.

semir1988
18-01-2010, 11:27 PM
to da li je neko vjernik..koliki je vjernik i u sta vjeruje, koliko i kako nesto praktikuje..nije ni na meni ni na tebi da kazes on nije musliman ili vjernik..ili tako nesto

postoji Bog koji sve vidi i sve zna, cak i ono sto pomislis, ON zna najbolje ko je vjernik,a ko nije..prema tome..mijesas kruske i jabuke

Gambirnus
19-01-2010, 09:50 AM
Ne vjerujem u boga ili vam vrhovno bice iz nekoliko razloga al pitanje za vjernike:Ako je bog svemocan moze li on napraviti kamen koji ni sam nemoze podici.

kicho
19-01-2010, 10:33 AM
Ne vjerujem u boga ili vam vrhovno bice iz nekoliko razloga al pitanje za vjernike:Ako je bog svemocan moze li on napraviti kamen koji ni sam nemoze podici.

Ta filozofska pitanja su davno prevazidjena.

-Garfield-
19-01-2010, 10:52 AM
Ja sam svoje postupke preispitao. A vjerinici koje ti spominjem, za mene nisu neki vjernici. Ako kazes, ja vjerujem i upražnjavaš "neke" Božije zapovijesti, neznaci da si vjernik. Bas zbog ovih "NEKIH". Svi mi vrsimo selekciju, sta nam godi a sta ne. Za mene nije vjernik covjek, koji klanja i posti, obavi hadž, kolje kurban, a sa svojom djecom nemoze sjesti kafu popiti (neprica iz nekog razloga), ili se zacas posvađa sa najbližim susjedom. I tako to. Na to sam mislio. A ono, ko je stvorio sve sto mi vidimo i sto nevidio, to treba da nas opomene na postupke koje imamo sa svojim najblizima ili uopšte sa ljudima.

Pa to čini i dinamiku života ...... ako se pogriješi da se razmisli i pokaje za loša djela sastavni dio vjerovanja.
Ja ću ponoviti da ne postoje ne vjernici svak u nešto vjeruje i nekome se se moli
S tim da je na jednoj strani istinski Stvoritelj , a na drugoj onaj koji se želi ljudima tako prikazati...onda idoli...ima ih na milione..... nekome je "bog" Armando izmišljeni lik iz sapunica http://forum.bih.net.ba/images/icons/icon12.gif nekome je Madona nekome je "bog" idol nacrtana nepostojeća stvar iz video igre....... smiješno ali istina :D

SpiritWalker
19-01-2010, 10:59 AM
Ta filozofska pitanja su davno prevazidjena.

Hmm, a odgovor je? :)

zarez
19-01-2010, 11:12 AM
Hmm, a odgovor je? :)

Staro pitanje ateista koje bi ko trebalo biti trik pitanje.

Mjera težine kao i pojavnosti recimo baš kamena su toliko relativne da ni jedno ni drugo nije isto recimo već na par km od Zemljine površine, a da ne govorimo van Zemljine orbite ili recimo na Mjesecu, nekoj drugoj planeti ili beskrajnom svemiru...

Onaj koji je mogao stvoriti sklad u svemu bi k'o trebao s kamenom deverati....:mrgreen:

Razmisljaju li išta autori ovakvih nebuloza... :mrgreen:

Gambirnus
19-01-2010, 11:21 AM
Pitao sam za jednostavan odgovor moze ,nemoze netrebaju mi sabrana djela galile,arhimeda,tolstoja i hans kirsta

Simply_the_best,
25-01-2010, 10:18 AM
dugo se nisam pomirila sa tim da su me rodjeni roditelji odbacili, imala sam taj kompleks... nekako znate osjecate se kao neko ko nista nevrijedi... pa sam razmisljala sta moze malo djete da skrivi da ga neko da u dom? itd. tako da sam svoj smiraj pronasla u Islamu, u ibadetu, u vjeri... u Bogu... i sad mi nije toliki kompleks,. ovdje sam pokusavala naglasiti da nije isto kad neko raste s roditeljima i bez roditelja pravih itd..nisam htjela da neko to protumaci eh jada se itd... htjela sam da vam pokazem jednu sliku druga strana zivota,.... i da budete zahvalni roditeljima... da im noge ljubite..al uvijek tako je to u nasem mentalitetu sve se zaokrene...