PDA

Pogledajte punu verziju : Najveći ratnici svih vremena

dr.Nathaniel Demarest
19-07-2007, 12:42 PM
Čitajući knjigu „Oko vremena“ od Athura C. Clarka podsjetio sam se na moćnu mongolsku vojsku. Prema mom laičkom mišljenju ubjedljivo najmoćniji i najkrvaviji ratnici su bili upravo Mongoli. Zaboravite Turke, Ruse, Grke i Rimljane. Aleksandar Makedonski uprkos činjenici da je za života pokorio prostor duplo veći nego što je Rim ikad kontrolisao je imao skroman učinak u odnosu na svog "pandana" Džingis-kana.
Mongoli (koji nisu toliko brojni kao što su nekad bili) su pregazili Rusiju dvaput, pokorili Kinu jako brzo (Kina je i u to davno trinaesto stoljeće bila među najmnogoljudnijim zemljama svijeta), te držali većinu Euroazije pod kontrolom. Samo prilikom pobune u jednoj od istočnih provincija Kine ubili su 2 000 000 ljudi za manje od 10 dana(da ostave poruku šta eventualne pobunjenike može čekati),a prilikom upada u Bagdad, koji je nekad bio centar islamskog svijeta, ubili su više od pola miliona muslimana.
Ipak, ostaje činjenica da se Mongoli nikad nisu digli iznad nivoa nomada i pljačkaša, te da su bili ubjedljivo najsvirepiji ratnici ikad (ubijali su bez povoda).

Poslije njih, ali daleko iza njih bih na drugo mjesto stavio Hune, odnosno Hunska plamena. Treće mjesto bi možda mogli podijeliti Goti i Turci.

Da čujem vaše mišljenje, jesu li neki drugi ratnici bili veći krvnici ili?

padobranac
19-07-2007, 01:05 PM
Prema mom laičkom mišljenju ubjedljivo najmoćniji i najkrvaviji ratnici su bili upravo Mongoli.

sad ako moc vezujemo za oduzimanje zivota onda je to tacno. mada moc moze imati i drugacije oblike.

Samo prilikom pobune u jednoj od istočnih provincija Kine ubili su 2 000 000 ljudi za manje od 10 dana

hmm, ja ne znam stvarno. mislim nije mi jasno ubijanje bez povoda. kod mene je sve nekako poredano po nekoj racionalnoj hijerarhiji.

ipak amerikanci su ubili u nagasakiju i hirosimi za manje od nekoliko sati vise ljudi a ako se broje i oni koji ce umrijeti u narednim danima daleko vise.

u principu, nisam protiv ubijanja kad treba sacuvati vlastite vojnike, ali prije toga moraju biti stvarno validni razlozi za takav cin.

usput kad pomenuh amere i njihovu A-bombu, ne kazem da je nisu trebali baciti , ali mislim da su je trebali baciti u more a ne na grad.

bar ne prvu na grad.

dr.Nathaniel Demarest
19-07-2007, 01:07 PM
Nema racionalnosti kod Mongola, vjeruj mi.

Nisam ja rekao da su bili časni, povodili se višim ciljevima ili sl. Bili su obični koljači, ali ipak vraški dobri.

Sedusa
19-07-2007, 03:35 PM
po mom misljenju najveci ratnici na svijetu (ne racunajuci gerilske nacine ratovanja) bili su janicari.
bili su jednostavno nepobjedivi.
za skoro sva osvajanja(osim nekih pocetnih u aziji) turska otomanska imperija moze samo njima zahvaliti.
kada je njima dozvoljeno da se zene(u 18-tom vijeku)pocela je da opada moc otomanske imperije.
kada su oni ukinuti otomanskoj imperiji je ubrzo dosao kraj.
kad covjek bolje razmisli, jedan tako fanatican i fanaticno istreniran rod vojske bilo je gotovo nemoguce pobijediti.
u danasnje vrijeme neki ih zovu NATO-pakt srednjeg vijeka.

NM156
19-07-2007, 05:54 PM
Dzingis-kanova imperija je prostorno najveca drzava koja je ikad postojala. To dovoljno govori o kakvim se vojnicima radilo.
Evo jedne zanimljivosti, za koju sam saznao relativno kasno. Od prodora Turaka na Balkan, do konacnog pada Vizantije proslo je skoro 100 godina. Glavni razlog produzenog "opstanka" Konstantinopolja, bio je veliki poraz (http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Ankara) koji je otomanski car Bajazit pretrpio od strane Timura Hromog, po mnogima najveceg mongolskog vladara poslije Dzingis-kana.

kada su oni ukinuti otomanskoj imperiji je ubrzo dosao kraj.

Uglavnom se smatra da joj je dosao kraj jer nije prihvatala promjene koje su zahvatale Evropu.

dr.Nathaniel Demarest
20-07-2007, 07:04 AM
evo, da ne otvaram ponovo temu, nastavit cu na ovoj:

Ukoliko bi izbio totalni rat, a zakazalo oruzje "na dugme" to jest nuklearne, atomske, hidrogenske bombe i ostalo postalo neupotrebljivo, te kad bi i ostala mašinerija "zakovala" (avioni, brodovi, tenkovi i sl), te se borba svela samo na prsa u prsa, ko bi preovladao?

Mnoge jake sile bi doživjele strahoviti poraz. Amerika među prvima.

Moje procjene su ove: najjači i najuspješniji sa kopnenom vojskom bi bili Kinezi i Rusi, a zatim Turci, Mongoli te plejada onih manjih državica nastalih raspadom SSSR-a. Poslije njih, na evropskom kontinentu prednost dajem Nijemcima, Špancima, Englezima i pogotovo Nordijcima.

padobranac
20-07-2007, 09:08 AM
po mom misljenju najveci ratnici na svijetu (ne racunajuci gerilske nacine ratovanja) bili su janicari.

a japanske ninje i samuraji ?

8mls
20-07-2007, 10:48 AM
Gurku Nepalci:idea:

padobranac
20-07-2007, 11:00 AM
Gurku Nepalci

daaa njih skroz zaboravili.

Bosni@
23-08-2007, 08:36 PM
Da Mongoli stvoriše najveće carstvo ikada viđeno tzv "Zlatnu hordu" sa svojim velikanima Džingis kanom i njegovim unukom Kublaj kanom,to je biloo najvece carstvo ikada viđeno ali koje nije moglo da opstane dugo,što zbog loših vladara ,što zbbog loše organizacije države.Prevaljivali su ogroman prostor i osvojili velika područja zahvaljujući svojoj lakoj konjici i izuzetnoj vještini da u punom galopu mogu strijelom pogoditi covjeka i do 50 metara pa i više što je u ono vrijeme bilo nezamislivo za ostale vojske!!I danas se u Mongoliji održavaju takmičenja u gađanju lukom i strijelom iz punoga trka.
Što se tiče ostalih velikih ratnika,jako slični Mongolima su bili stari Asirci,poznati po raznim metodama mučenja neprijateljskih vojnika i time su zadavali neviđen strah i u ono vrijeme su stvorili takođe veliko carstvo na prostoru JZ Azije-jedna od poznatih metoda mučenja je bilo da živom zarobljenom vojniku oderu kožu.Ali nisu bili samo poznati po zvjerstvima,nego i po izuzetnoj vojnoj taktici prilikom zauzimanja utvrđenih gradova.
Od ostalih ratničkih armija,jako cijenim kinesku Carsku gardu koja je postojala preko 3 hiljade godina i nevjerovatne priče kruže o tim ratnicima u zapisima pronađenim o drevnoj Kini i nezaboravimo japanske samuraje,takođe jednu od najvećih ratničkih klasa koje su stvorene i čiji je čitav život bio posvećen izučavanju ratničkih vještina..
Zatim tu su i Sjevernoamerička indijanska plemena,sjetimo se samo pobjeda Indijanaca protiv daleko brojnije i bolje naoružane američke vojske..Apači,Sijuksi,Komanči..

soft|cy
23-08-2007, 08:50 PM
volio bih procitat tih SF knjiga Clarka, Isaaca i sl. Mozel mi ko reci gdje se moze nabaviti. Kod merkatora (u sa)(cuo sam) ?

dr.Nathaniel Demarest
24-08-2007, 06:53 AM
U svakoj malo bolje opremljenoj knjižnici.

Nermin & Lejla
24-08-2007, 07:21 AM
Ja mislim da je onaj peder Alexandar bio najveci
da proste Makedonci

HARUN_FCB
24-08-2007, 12:57 PM
hehe Atila i Huni :D . oni su mi se najvise dopali

Man Of Sorrow
24-08-2007, 02:37 PM
Ma Hitler...hahahah :D

8mls
24-08-2007, 11:36 PM
Džingis Kan, ali nicija nije do zore....

X-Man
25-08-2007, 05:54 PM
Hanibal Barkas
Vodio je 2. punski rat protiv Rimljana.
Krenuo je iz Španjolske i prešao Alpe kad se spustio u dvije bitke je potukao rimljane na sjeveru Italije.Podmitljivi vodiči odvedu ga u klanac ispred Tranzimerskog jezera(Etrurija,Toskana danas)Rimljani navale sa namjerom da ga satjeraju u vodu međutim,Hanibal genije,povuće vojsku na obronke klanca tako da rimljani upadnu u prazan logor i nakon navale Kartaginjana oni se podave u jezeru.
Rimljani pokušaju u nekom drugom klancu opet blokirati Hanibala samo ovaj put sa namjerom da ga zatvore i puste da skapaju od umora i gladi.Hanibal sveže suho drveće za stoku i zapali,stampedo razbaca Rimljane.
E bitka kod Kane je primjer unuštavanja neprijatelja u obruču.Hanibal je imao tri puta manje vojnika od Rimljana.Osobno je kao pješak zapovjedao centrom (uglavnom nedisciplinirani keltski plačenici)elitnu numiđansku konjicu i kartaginjane smjestio je na krilima.Rimljani udare na centar od kojeg je sve ovisilo,Hanibal svojim primjerom održava na okupu keltsku rulju dok numiđani zatvaraju krug oko rimljana.Jedna ekipa numiđana upada u zapovjedništvo kao da se predaju( u Numidiji je građanski rat jedni za Rim drugi za Kartaginu)sa skrivenim noževima i masakriraju rimske generale.Rimljani su opkoljeni i masakrirani,možda ih je desetak preživjelo.
Hanibal je dva puta opsjedao Rim ali prekidao je opsadu zbog praznovjerja,oba puta padao je led sa nebesa.
Za cijelo to vrijeme u Kartagini vodile su se stranačke rasprave imeđu barkista i opozicije.Kad je hanibalova stranka izgubila većinu u kartaginskom senatu,morao se vratiti u Kartaginu gdje su se rimljani iskrcali pod Scipionom.u posljednjoj bitci kod Zame hanibalovi slonovi na zvuk truba rasture njegove bojne redove i to je jedina bitka koju je izgubio.
Nakon poraza Hanibal je živjeo u egzilu na istoku gdje je pokušao navesti AntiohaIII Seleuka(vladao Sirijom ) u rat protiv Rima,međutim ova avantura završi katastrofalno.Život je završio kao šezdesetogodišnji starac u Bitiniji ispio je otrov kad su rimljani opkoljavali vilu.(Vladar Bitinije ga je izdao da bi se uvukao Rimljanima)

apsolvent
10-01-2008, 09:57 AM
Mongoli ratnici? Da, bili su takvi, odvažni, čak bezobzirni, krvoločni, ali im je nedostajala disciplina.

Smatram da nije bilo većih i hrabrijih ratnika od prvih generacija muslimana. za samo pola stoljeća oborili su tada dvije najjače imperije- Perziju i Bizantiju- i osvojili tada pola poznatog svijeta, od Sinkjanga u Kini, Inda i Pendžaba na istoku do Španije na zapadu. bili su čak 150km od Pariza. sve samo za 50-tak godina. Na ovome im je i Napoleon, takoreći, zamjerio.

Šta drugi misle?

dr.Nathaniel Demarest
10-01-2008, 09:59 AM
Mislim da nisi naveo ime ko ih je predvodio, tačan naziv vojske (ne možeš ju samo nazvati "prva generacija muslimana"), a ni period kad su se vodile bitke.

Bilo bi fino i kad bi koji link stavio - makar Wikipediju.

NM156
10-01-2008, 10:21 AM
za samo pola stoljeća oborili su tada dvije najjače imperije- Perziju i Bizantiju

Bizajtiju ipak nisu osvojili.
U sustini, oba carstva su bila izmorena i na ivici snaga, sto zbog medjusobnih ratova, najezde Bugara sa sjevera ili ekonmskih krize u Perziji. Arapi u periodu velikih osvajanja nisu naisli ni na kakav znacajniji otpor, zato su osvajanja i isla tako glatko.

Kad su prvi put naisli na znacajniji otpor, u fancuskoj kod Toursa, polomili su zube. Vojska Karla Martela ih je porazila iako su bili brojcano nadjacani, barem u omjeru 1:4. Nesto malo prije toga, dozivjeli su poraz u drugoj opsadi Konstantinopolja, kada im je kopletna flota unistana primjenom Grcke vatre.

Argun
10-01-2008, 10:34 AM
Spartanci ...... pa borci ABiH-a.

Cyborg
10-01-2008, 04:08 PM
Mongoli su bili veoma jaki ratnici, to se priznaje. Ali, oni su bili neposteni ratnici i bili su vise koljaci, pljackasi i rusitelji nego borci. Huni su takodjer bili opasni ratnici, ali Aleksandar Makedonski je tu vec bio malo mocniji. On je stigao gdje nitko nije mogao: u Indiju.
Inace treba spomenuti i Napoleona, Hitlerovu njemacku vojsku i sovjetsku vojsku koja je poderala Nijemce, iako je ovaj bio nadmocan.

Stryker
13-01-2008, 12:12 AM
A niko ne spomenu bosansku vojsku? Otkad postojimo, koriste nas na svim frontovima. :D

Cyborg
14-01-2008, 05:07 AM
A niko ne spomenu bosansku vojsku? Otkad postojimo, koriste nas na svim frontovima. :D

Samo zato sto su ljudi iz Bosne ratovali po svim frontovima ne znaci da je to bosanska vojska. Ljudi iz BiH su morali da ratuju za tudje interese u tudjim vojskama. Za Madjarsku, za Osmansko carstvo, za Austrougarsku, za Hitlerovu Njemacku i NDH. Tek 1992. godine prvi put za domovinu. Bosanski vojnici su se uvijek pokazali kao hrabri i veliki borci i od svakoga su hvaljeni, ali da su najveci ratnici svih vremena, to je über-patriotski.

Emir Bosanski
17-01-2008, 11:49 PM
Ubjedljivo najjaca vojska je po meni A.R.BiH, a odmah tu negdje su mi ,neznam kako niko nije spomenuo arape tj. saracene i njihovu mocnu konjicu mamluke(12-15vj.).

The Final Cut
18-01-2008, 01:13 AM
Najbolje mjerilo vještine je ipak uspješno suprotstavljanje tehnološki ili brojčano nadmoćnijoj vojsci,
1.Zulu ratnici
2.Siouxsie
3.5 korpus

Stormrage
18-01-2008, 09:23 PM
Templari su svojevremeno bili prejebeni ratnici... samo zahvaljujuci njima Jeruzalemsko kraljevstvo je i opstalo koliko je opstalo... al pocese zabadat nos gdje im nije mjesto i najebase na kraju... tako to biva...:rolleyes:

SapunK
20-01-2008, 10:44 PM
Saladin, mameluci ovo ono... vazda su mi pustinjski ratnici nekako bili najjaci! :D

Nermin & Lejla
22-01-2008, 08:56 AM
Ljudožderi su najbolji spoj stare borbe za preživljavanje nisi znao hoces li jesti ili biti pojeden...

SapunK
22-01-2008, 07:05 PM
oooj zaboravio sam zulu ratnike! Covjece jedino pleme koje je ubijalo engleze sa puskama i svime ostalim... NAJJACI RATNICI!

Nermin & Lejla
23-01-2008, 09:22 AM
oooj zaboravio sam zulu ratnike! Covjece jedino pleme koje je ubijalo engleze sa puskama i svime ostalim... NAJJACI RATNICI!

Je su ti oni englezi ratnici dok su pili čajeve pleme ih rokalo ko stoku

SapunK
23-01-2008, 10:35 AM
dok su pucali puskama imali artiljeriju konjicu ovo ono sve zivo a ovi koplje kamen naostren i udri... pa samo njih nisu mogli pokoriti pa su **cke morale sklopiti mir :D. Vazda su oni bili hinje male... :D

Blahhh
23-01-2008, 12:28 PM
asasini

StarDust
25-01-2008, 11:02 AM
asasini

Meni osobno jedna od interesantnijih pojava u povijesti.
Assasin je uvredljiv naziv za sedmoimamske šiite nizari-ismailije,tako su ih nazivali neprijateljski kroničari(križari i pravovjerni muslimani) koji su imali paranoičan strah od Starca sa planine(Hasan-i-Sabah) i njegovih ratnika.
Postoje i danas,razasuti širom svijeta;Indija,Pamir,Istočna Afrika,sjeveroistočni Afganistan...u sredinama gdje preovladava pravovjerni islam teško ih je indetificirati jer im je po njihovim pravilima dopuštena taqiyya,vještina preživljavanja po kojoj je omogućeno vjerniku sakriti od javnosti svoje pravo vjerovanje.
Njihov imam naziva se Aga khan od prve polovine 19st,i svaki je bio zainteresiran za poboljšanje socijalnog i ekonomskog položaja svog naroda,u čemu su i uspjevali ali rasla je netrepeljivost sunitskih i dvanaestoimamskih šiitskih lidera, jer su nizari ismailije uveli u zapadnoeuropsku sferu bez obzira gdje bili.Od kraja 19st.Aga Khan živi na relaciji London-Pariz,često obilazeći svoje sljedbenike širom svijeta.
,,Unatoč gubitku svoje države i neuspijehu ovladavanja svijetom islama,današnji nizari ipak su uspjeli ostvariti veći dio čuda,deset stoljeća ranije zamišljenog u viziji njihovog slavnog vrhovnog daia u Alamutu,,(rekao je povjesničar James Wasserman)

Blahhh
25-01-2008, 12:45 PM
42kb doc.

tekst o asasinima i nekim danasnjim pojavama...

Nermin & Lejla
25-01-2008, 02:15 PM
dok su pucali puskama imali artiljeriju konjicu ovo ono sve zivo a ovi koplje kamen naostren i udri... pa samo njih nisu mogli pokoriti pa su **cke morale sklopiti mir :D. Vazda su oni bili hinje male... :D

Znam ubili ih ko stoku sa motkama he he..

Blink D'House
25-01-2008, 03:47 PM
Boshnjaci.... na kojem god da su frontu ratovali dobijali su...i za turke i za Austrougare... a i dokazali su da su najbolji ratnici tokom proslog rata....

StarDust
28-01-2008, 12:06 AM
42kb doc.

tekst o asasinima i nekim danasnjim pojavama...

Samo što su asasini imali drugačiji koncept u biranju ciljeva.Njihove žrtve su bili samo istaknuti političari,vladari,vojnici!Prije bih ih nazvao današnjom terminologijom specijalcima nego teroristima.

Blahhh
28-01-2008, 12:45 AM
ne bih rekao da su uvijek imali nekakav moralni kodeks..ubijali su one koji se nisu uklapali u njihov nazor..nesto poput danasnje kaide i slicnih

StarDust
28-01-2008, 10:23 AM
..ubijali su one koji se nisu uklapali u njihov nazor..

Naravno da si u pravu ali ipak pretjerano je njihove akcije porediti sa današnjim pojavama.Njihove žrtve su strogo izabrani pojedici.Izazivali su nesigurnost u političkim središtima,slučajnih žrtvi nije bilo.Hasan-i-Sabah osobno je odgovoran za samo oko pedeset žrtava u svojih 35 godina vođenja asasina.

Blahhh
28-01-2008, 01:19 PM
poenta je na maximi "cilj opravdava sredstva-zrtve"...tako je ono sto ne bi nikada smjelo biti cilj za asasine postajao cilj...zene, djeca, civili...kolaterali...a radi visih ideala, ideologije i sl.

mozda im treba odati pocast kao i kamikazama, no moralni kodeks je nesto bez cega bi se ovaj svijet utopio u sveopcoj anarhiji...cak kazu da i vrhunske organizovane mafije imaju odredjen kodeks ponasanja, ala 10 zapovjesti

Elvewan
29-01-2008, 12:26 AM
poenta je na maximi "cilj opravdava sredstva-zrtve"...tako je ono sto ne bi nikada smjelo biti cilj za asasine postajao cilj...zene, djeca, civili...kolaterali...a radi visih ideala, ideologije i sl.

mozda im treba odati pocast kao i kamikazama, no moralni kodeks je nesto bez cega bi se ovaj svijet utopio u sveopcoj anarhiji...cak kazu da i vrhunske organizovane mafije imaju odredjen kodeks ponasanja, ala 10 zapovjesti

Nije tačno da su Nizari imali kolateralne štete - to se nije dešavalo. Godinama su znali čekati na priliku da pogube nekoga, živeći u blizini žrtve i čak stičuči njegovo povjerenje. Ubistvo je mahom činjeno u javnosti, u džamiji na pr. i to nožem. Time se htjelo zastrašiti, a prije udarca nožem uvijek bi se uzviknulo ko je asasina (na pr. Hasan) poslao, da svjedocima bude kristalno jasno.
Motivi su mahom politički - ovaj ismailijski ogranak uvijek je imao problema sa sunitima, posebno Alamut sa Turcima, a u Siriji i sa poznatim Saladinom takođe. Njemu su prijetili i on ih nije smio "dirati", a pogubili su i mnoge križare, pa je mit o njima prenijet u Evropu. Doduše, uglavnom su žrtve bili muslimanski funkcioneri.
Takođe, nikada Nizar nije činio samoubojstvo. Kada pogubi "metu", on radije gine od čuvara pogubljenog ili sl. i sa njima se bori do kraja.
Nije istina ni da nemaju moralnog kodeksa, on je samo čudan sunitima i ta lojalnost Imamu im je strana - tu su donekle kao kamikaze (odnos sa Carem), sa tim što su mnogo efikasniji i nisu samoubice. Dakle, nisu baš Al Kaida. Djelovali su više defanzivno i nisu imali širi oslonac muslimanske populacije.

S tim u vezi, ovaj tekst koji sistavio je novinarski članak koji povlači veze između Nizara i današnjeg terorizma te je poprilično pretenciozan i historijski netačan. Imaš na netu puno boljih tekstova (imam i ja nešto mislim nešto, ako nadjem postati ću drugi put).

Blahhh
29-01-2008, 12:29 AM
ok, bice zanimljivo procitati...

mostary
08-02-2008, 10:37 AM
Izvor teksta; Islamski Časopis El-Asr

Sultan Muhammed El-Fatih Umro je sultan a sa njim i tajna o smjeru vojske.
Da li je to jug Italije, pa zatim napredovanje prema njenom sjeveru zajedno sa padom Rima ili Grčko ostrvo Rodos. Kako i nebi bila tajna, kada je na svako pitanje o smjeru vojske Fatihov odbovor bio: „Kada bi to znala, jedna dlaka iz moje brade, iščupo bih je i bacio u vartu.“

Istorija islama je puna velikih junaka i pravednih vladara a jedan od njih, koji posebno mjesto zauzima u istoriji islama a i cijelog čovječanstva, jeste sultan Muhammed El-Fatih. Kad god da se spomene ovaj velikan islamskog umeta, vjernička srca zatrepću od ponosa kojeg osjete podsećajući se na njega. A kako i nebi, kad su muslimani sa njim na čelu zauzeli i zauvijek ugasili nevjerničku silu kaja se zvala Bizantija. Poznatom bitkom za Carigrad-Konstantinopol (današni Istambul) i zauzimanjem ove predstonice, muslimani sa Muhammedom El-Fatihom na čelu, zauvijek gase nekada najveću silu - Bizantiju.

Pod njegovim vođstvom, muslimanska vojska je zauzela mnoge države i donijela islam u njih, među kojima su i Balkanske države, od kojih je i današnja Bosna i Hercegovina. Rođen je 833 hidžretske godine ili 1429 gregorijanske. Ovaj veliki islamski vladar je osmi po redu u osmanskoj državi, a njegov nadimak je El -Fatih (Osvajač) ili Ebu-Hajrat (Otac dobara). Njegova vladavina je trajala trideset godina, trideset godina dobra i ponosa. Dolazi na prijestol osmanske države poslije smrti svoga oca Murata ΙΙ i to 16 muharema 855 hidžretske, odnosno 18 februara 1451 gregorijanske godine, a njegova starost je svega dvadeset i dvije godine ...

mostary
08-02-2008, 10:37 AM
Fatihov pravac poslije preuzimanja hilafeta

Fatih se ponaša na polju osvajačkih pohoda onako kako se ponašao njegov otac Murat II i njegovi pretci. Pozabavio se reformama u uređivanju različitih državnih administracija, a naročito je izkazao interes za ekonomijom, tako što je ograničio državne prihode i njene razhode u obliku koji sprečava rasipništvo i raskalašenost. Zatim se koncentriše na unapređivanju vojske i njene reforme, tako što osniva posebne registre za vojsku, te povećava im primanja i snadbjeva ih najmodernijim oružljem u to vrijeme. Unapređuje upravu pokraina sa zadržavanjem predhodnih namjesnika i otpuštanjem onih koji nisu ispunili svoje obaveze ili su se ponašali neprimjerno.

Modernizira sultanske dvore, tako što ih obogaćuje administrativnim i vojničkim iskustvima, što doprinosi stabilnosti države i njenom napretku. Nakon unutrašnjih reformi, Fatih se osvrće kršćanskim predjelima unutar Evrope, s planom osvajanja i širenja vjere islama u njoj. Nekoliko razloga mu pomažu u tome, a neki od njih su: slabost kršćana zbog međusobnih sukoba, kao i zbog unutrašnjih razilaženja koja su rasprostranjena na cijeloj teritoriji Evrope. Međutim Fatih se ne zadovoljava s'tim, već zauzima Carigrad-Konstantinopol, prijestolnicu Bizantiske države, nekada važnog strateškog uporišta za kršćanske pokrete protiv islama, s kojom se posebno ponosio Bizantiski imperator, a i kršćani uopšteno, i tako ga čini prijestolnicom osmanske države, te je tako ostvario ono što nisu mogli njegovi predhodnici.

Fatihova ličnost

Muhammed El-Fatih se isticao sa izvanrednom ličnošću, koja se sastoji iz snage i pravednosti. Isto tako pretekao je svoje vršnjake u različitim naukama koje je stekao u školi za vladare, a naročito u njegovom poznavanju mnogih jezika toga doba. Njegov interes je bio izučavanje knjiga istorije, što će mu pomoći u izražaju njegove odlučne ličnosti, kako u adminisrtaciji tako i na bojnom polju. Čak više, na kraju će se pročuti u istoriji sa nazivom Muhamed El-Fatih (Osvajač), zbog osvajanja Carigrada.

mostary
08-02-2008, 10:40 AM
Najizraženije Fatihove osobine

Odlučnost: Prenosi se da je rekao admiralu osmanske flote Baltet Oglu, za vrijeme opsade Carigrada: „Treba da zauzmeš te brodove (pomoć Carigradu) ili da ih potopiš, a ako ne uspiješ u tome, ne vraćaj nam se živ.“ I nakon što nije uspio admiral, Fatih ga smjenjuje i postavlja pašu Hamzu na njegovo mjesto.

Hrabrost: U jednoj od svojih bitaka na prostoru Balkana, muslimanska vojska zapada u zamku od strane Stevana Bogdana, tako da su prisiljeni na povlačenje zbog topovske vatre. Tada dolazi Fatihova hrabrost do izražaja, povuče vojsku daleko od topovske vatre, kritizira vojskovođu, a zatim se obrati mudžahidima, govoreći: „O gazije, o mudžahidi, budite Allahova vojska i imajte islamski žar u vama.“ Zatim uze svoj štit, izvuče sablju i natjera konja naprijed ne obazirući se ninakoga. Ovo junaštvo izaziva kod vojske veliku želju za borbom, pa krenuše za njim. Borba se nastavi od rani sati pa sve do zalaska sunca i završi se sa veličantvenom pobjedom Fatiha i njegove vojske.

Oštroumnost i pronicljivost: Ova osobina se ogleda u izvanrednom planu prebacivanja muslimanskih brodova za vrijeme opsade Carigrada, iz luke Bešiktaš u luku Zlatni rog, čija je razdaljina tri milje. Sve je to urađeno kopnenim putem koji nije ravnica, već naprotiv kotline i uzvišice, nepripremljene za transport.

Jaka volja i ustrajnost: Sultan traži od Bizantijskog imperatora da preda grad, kako bi sa tim zaštitili svoje živote i nebi im se nista ruzno desilo. Njima bi pripao izbor ostanka u gradu ili izlazak iz njega, međutim imperator odbija predaju grada. Ovdje Fatih izgovara riječi koje ukazuju na njegovu jaku volju i ustrajnost: „Dobro, onda će uskoro meni biti prijestol u Carigradu!“ Slično je rekao kada su bizantici spalili velike drvene pokretne kule, koje su služile za penjanje na odbranbene zidove: „Sutra ćemo napraviti četiri druge!“

Pravednost: Ophodi se prema Ehlu-Kitabijama shodno islamskom šerijatu, daje im njihova vjerska prava, niko im ne čini nepravdu niti vrši na njima nasilje, već naprotiv, ukazuje čast njihovim poglavarima i čini dobročinstvo njihovim prvacima. A njegov slogan u svemu tome je: „PRAVEDNOST JE TEMELJ VLASTI.“

Nezavaravanje sa svojom snagom, mnoštvom vojske i širinom vlasti: Izgovorio je Fatih ulazeći u Carigrad: „Zahvala pripada samo Allahu, neka se smiluje šehidima, neka podari mudžahidima čast i slavu, te neka učini moj narod ponosnim i zahvalnim.“

Iskrenost: Mnogi njegovi postupci koji su zabilježeni u njegovoj istoriji ukazuju na dubinu njegove iskrenosti u vjeri. Rekao je: „Moj cilj je izvršavanje Allahove naredbe, tj. borbe na Allahovom putu. Moj zanos je trud radi moje vjere, tj. Allahove vjere. Moja želja je da pokorim sve nevjernike sa svojom vojskom, tj. Allahovom vojskom. Moje razmišljanje je usmjeravanje na osvajanje, pobjedu i uspjeh, sa Allahovom milošću.

mostary
08-02-2008, 12:07 PM
Moj džihad je sa životom i imetkom, pa šta ima na dunjaluku poslije pokornosti Allahu? Moja nada je Allahova pobjeda i dominantnost islamske države nad Allahovim neprijateljima.“

Fatihovo znanje: Od samog djetinjstva njegov otac se interesuje za njega, pohađa obrazovni sistem pod nadzorom grupe učenjaka, uči Kur'an, hadis, fikh, kao i moderne nuake u to vrijeme kao što su matematika, astrologija, istorija, vojničke discipline, teoretski i praktično. Zahvaljujući Allahu s.v.t., nadzor nad Fatihovim podučavanjem biva od strane velikih alima u to vrijeme, na čelu sa šejhom Šemsudinom i mula El-Kevranijem. Tako da utječe na njega odgoj njegovih šejhova, koji se ispoljava u obrazovnom, vojnom i političkom pravcu. Fatih se usavršava u tri islamska jezika, koje treba svaki obrazovan čovjek znati: arapski, perzijski i turski. Volio je pjesništvo, tako da iza sebe ostavlja mnoge pjesničke zapise na turskom jeziku.
Fatihovi planovi i preokupacije:
Izgradnja savremenih škola i instituta u svim djelovima islamske države
Dogradnja vojske i flote
Uređivanje administracije u islamskoj državi na svim nivoima
Unapređivanje trgovine i proizvodnje
Izgradnja bolnica
Uvažavanje uleme
Interes za prevođenjem
Pravednost u svemu u cijeloj državi
Pažnja prema pjesnicima
Fatihov vasijet svom sinu Bajazit II

Oporučio je Fatih na samrtnoj postelji svome sinu Bajazit II: “Evo ja umirem i nije mi žao jer ostavljam iza sebe potomstvo kao što si ti. Budi pravedan, dobar i milostiv. Neka tvoja zaštita obuhvaća sve podanike bez izuzetka. Radi na širenju vjere islama, jer je to obaveza vladara na zemlji. Interesuj se za vjerske stvari više od svake druge stvari i ne malaksaj u tome. Ne upošljavaj ljude koje ne zanima vjera, koji se ne klone velikih grijeha i koji su ogrezli u grijšenju. Ostavi se pokvarenih novotarija i udalji se od onih koji te podstiču na njih, širi prostor države sa džihadom, čuvaj sredstva državne blagajne od rasipanja, čuvaj se da ne pružiš ruku prema nečijem imetku od podanika osim sa pravom u islamu, obezbjedi siromasima hranu, počasti one koji zaslužuju. Ulema je u tijelu države kao rasprostanjena snaga, veličaj ih i ohrabri ih, pa ako bi čuo za nekoga od njih u drugom mjestu, dovedi ga kod sebe i počasti ga sa malom (iz državne blagajne). Pripazi se da te ne zavara imetak ili vojska, čuvaj se da ne udaljiš nosioce vjere od svojih vrata i čuvaj se da ne posrneš djelu koje je suprotno propisima vjere, jer je vjera naš cilj, a uputa naš pravac i s tim smo pobjeđivali. Uzmi od mene ovu pouku, došao sam na ove prostore kao mali mrav, zatim mi je dao Allah ove velike blagodati. Pridržavaj se moga pravca i slijedi moj primjer. Radi na jačanju ove vjere i uvažavaj njene nosioce. Ne rasipaj sredstva države u raskoš i igru, jer je to jedan od najvećih razloga prorasti.“

mostary
08-02-2008, 12:07 PM
Fatihova smrt

U mjesecu rebiul-evelu 886 hidžretska godine, Fatih izlazi sa vojskom iz Islambula (ovako su muslimani nazvali Konstantinopol, što u prevodu znači Grad Islama) prema maloj aziji, a u Iskidaru ga je čekala druga velika grupa vojske. Prija izlaska iz Islambula, Fatiha je pogodila groznica, ali se on ne osvrnu tome zbog velike ljubavi prema džihadu i osvajanju. Stao je na čelo brojne vojske koja je bila spremna za bitku. U vođenju prijašnjih bitaka nalazio je lijek za svoje bolove, međutim ovaj put bolest je bila jača. Njegovim dolazkom u Iskidar pojačala se bolest, traže se doktori, međutim edžel je nastupio, susret sa Gospodarom se približio, umire sultan Fatih između svoje silne vojske u četvrtak 4 rebiul-evela 886 hidžretske ili 3 maja 1481 gregorijanske godine, u svojoj pedeset i drugoj godini, poslije trideset i nešto godina vladavine. Umro je sultan a sa njim i tajna o smjeru vojske. Dali je to jug Italije, pa zatim napredovanje prema njenom sjeveru zajedno sa padom Rima ili Grčko ostrvo Rodos. Kako i nebi bila tajna, kada je na svako pitanje o smjeru vojske Fatihov odbovor bio: „Kada bi to znala, jedna dlaka iz moje brade, iščupo bih je i bacio u vartu.“

Neka ti se Uzvišeni Allah smiluje o veliki vojskovođo, neka te uvede u Džennet i neka se u našem ummetu nađu ljudi kao što si bio ti! Smajlović Osman (Mekka Mukeremah)

LobSteR
29-02-2008, 05:28 PM
najjaci ratnici su bili KELTI

cove72
04-03-2008, 06:59 AM
meni je romel zakon... i tito... ostali nako...:mg:

HimZoO
24-05-2008, 05:31 PM
Hmmm...
Ne bih se slozio da su Mongoli bili nesto jaki.Ako malo pogledas koje su oblasti osvajali shvatit ces da su to bila obicna plemena, totalno neorganizovana.Jedino im je poslo za rukom da sruse Bagdadski halifat.
Ubjedljivo vojno najmocnija drzava bila je Osmansko Carstvo.Imali su najbolju vojnu organizaciju i njihovi janicari su bili nepobjedljivi.Takodje su koristili taktike za osvajanje drugih drzava, a ne kao ostale drzave okupe svu mogucu vojsu i samo je posalju pod zidine neprijatelju gdje vecina strada.Ako niste znali osmanske pripreme za osvajanje Balkana trajale su 70 godina, a ne kako neki misle da su mahom osvojili Balkan.Za tih 70 godina konstantno su pljackali balkanske drzave i slabile njihovu moc i to je uzrok zasto su Osmanlije bili veliki osvajaci.Ja mislim da bi se ova drzava odrzala cak i do danas da nije bilo korupcije u drzavi.

Zed's Dead
25-05-2008, 12:36 AM
najjači ratnik svih vremena po meni bio je džingis-kan. a kad je jedna vojska u pitanju rekao bih švabe u 2. svjetskom ratu.

Porta
25-05-2008, 09:36 AM
Najjaci ratnici svih vremena.
Svi ovi ratnici koje ste pobrojali su svoje pobjede zasnivali na nekoj revolucionarnoj taktici ili tehnoloskom napretku u odnosu na druge.
Osvajali su velike teritorije ali kada bi bili nadjacani istim tim onda su se predavali i ni na kraj pameti njihovim vojskovodjama nije bilo da ugroze svoje vlastite zivote.
Po meni su najhrabriji oni ratnici koji i kada gube rat svjesno i pod cijenu unistenja vlastitog naroda brane svoju slobodu i svoju kulturu.
Po ovom mjerilu za mene Postoje samo dva naroda i to:
Na prvom mjestu:
Araukani. Pleme Juzno Americkih indijanac naseljenih na podrucju danasnjeg Cilea. Spanski konkvistadori su bili prisiljeni da istrijebe citav narod koji se nije zelio predati da bi osvojili to podrucje. Spanci su u tome i uspjeli ,nakon 300 godina krvavih ratova i uz velike gubitke to im je i uspjelo. O tehnoloskoj nadmocnosti spanaca netrebam ni govoriti( barut, puska, top, konji itd.)
Na drugom mjestu:
Ceceni To sto su uradili Spanci Araukanima, to Rusi rade danas Cecenima. U trista godina otpora Cecena Rusima danas ih je ostalo samo nekoliko stotina hiljada. Na rubu su izumiranja a i dalje Pruzaju otpor.
To je za mene hrabrost.

Taxirat
25-05-2008, 10:54 PM
Kolega Dr. Nathaniel Demarest postavio je pitanje: Ko su bili po nama najveći ratnici svih vremena? Ovo najveći može se zaista široko tumačiti.:what::doubt:
Mongoli
Veličina Mongola ogleda se u tome što su ti jahaći ratnici, ako ih ima 1000, tjerali još 5000 konja ispred sebe. Ono što uspaničeno krdo ne izgazi, isijeku oni, još trgaju zarobljenima ruke, noge, žive ljude peku...

Arapi
Da li iko zna od kakvoga su slabog materijala građeni bar ovi današnji Arapi. Znatno slabije fizičke performanse imaju od europejaca i podložniji su povredama, upalama... Možda prije 1000 godina nisu bili ovako hafifni

Kolega iznad mene navodi nekakve samoubilačke ratnike. Bilo je tu i Vandala i Pony-ja osim tih koje je kolega nabrojao. Ne vidim u čemu je ratnička moć ponašati se suicidalno.
Hmmm! Moj narod možda nije toliko ratnički, ali zahvaljujući mudrosti i kalkulantskim vještinama moga naroda, danas postojim ja:D

Hajdemo mi sad napraviti Wariors chalenge i dovesti ekipe iz raznih naroda i raznih vremena te ih podvrgnuti različitim disciplinama.

Prva disciplina
Ekipe: po 300 pješaka
Teren: Livada
Naoružanje: Šake, zubi, nokti
Pobjednik: Spartanci

Druga disciplina
Ekipe: po 300 pješak
Naoružanje: Antičko (Broncani mačevi, koplja, kacige)
Pobjednik: Spartanci

Treća disciplina
Ekipe: po 1000 pješaka + 500 konjanika
Naoružanje: Srednjevijekovno
Pobjednik: Švicarci :bluewinky :hammer:

Četvrta disciplina
Ekipe: po 10 000 pješaka + 100 minobacača 82 mm sa posadama
Naoružanje: Suvremeno pješačko (automatske puške, mitraljezi, grenade lancheri, sačmare, snajperske puške) + navedena artiljerija
Pobjednik: Ekipa kojoj je kapiten Erwin Rommel :blunt:

Peta disciplina
Ekipe: po 50 pješaka
Naoružanje: Suvremeno pješačko
Pobjednik: Special Air Service :shoot:

pataren
27-05-2008, 11:18 AM
ja mislim da su najbolji i najhrabriji ratnici bili iliri - pleme desitijati. pogledajte sta su radili u batonovom ustanku i hrabrost njihovih zena kada su im rimljani konacno slomili otpor u ardubi

Izet Fazlinović
03-06-2008, 03:56 PM
josip Broz Tito

nihad_je
03-06-2008, 05:34 PM
josip Broz Tito

Slazem se 100%

dodao bih da su najveci ratnici po meni :

dzingis kan, atila bic boziji i napoleon bonaparte

Taxirat
05-06-2008, 07:59 AM
josip Broz Tito
:hahahaha::hahahaha::hahahaha:

Da naročito se pokazao protiv Engleza u bici za Trst :hehehehe:

unknown123
19-12-2008, 09:01 AM
Izvor teksta; Islamski Časopis El-Asr

Sultan Muhammed El-Fatih Umro je sultan a sa njim i tajna o smjeru vojske.
Da li je to jug Italije, pa zatim napredovanje prema njenom sjeveru zajedno sa padom Rima ili Grčko ostrvo Rodos. Kako i nebi bila tajna, kada je na svako pitanje o smjeru vojske Fatihov odbovor bio: „Kada bi to znala, jedna dlaka iz moje brade, iščupo bih je i bacio u vartu.“

Istorija islama je puna velikih junaka i pravednih vladara a jedan od njih, koji posebno mjesto zauzima u istoriji islama a i cijelog čovječanstva, jeste sultan Muhammed El-Fatih. Kad god da se spomene ovaj velikan islamskog umeta, vjernička srca zatrepću od ponosa kojeg osjete podsećajući se na njega. A kako i nebi, kad su muslimani sa njim na čelu zauzeli i zauvijek ugasili nevjerničku silu kaja se zvala Bizantija. Poznatom bitkom za Carigrad-Konstantinopol (današni Istambul) i zauzimanjem ove predstonice, muslimani sa Muhammedom El-Fatihom na čelu, zauvijek gase nekada najveću silu - Bizantiju.

Pod njegovim vođstvom, muslimanska vojska je zauzela mnoge države i donijela islam u njih, među kojima su i Balkanske države, od kojih je i današnja Bosna i Hercegovina. Rođen je 833 hidžretske godine ili 1429 gregorijanske. Ovaj veliki islamski vladar je osmi po redu u osmanskoj državi, a njegov nadimak je El -Fatih (Osvajač) ili Ebu-Hajrat (Otac dobara). Njegova vladavina je trajala trideset godina, trideset godina dobra i ponosa. Dolazi na prijestol osmanske države poslije smrti svoga oca Murata ΙΙ i to 16 muharema 855 hidžretske, odnosno 18 februara 1451 gregorijanske godine, a njegova starost je svega dvadeset i dvije godine ...

moras li ti sve mjesati s vjerom... :banned:

smatram da su mongolci jedni od najvecih ratnika... fasciniraju me i asteci, rimljani (posto su u ono doba imali izuzetno razvijenu drzavu i politiku), srbija-niko nije ratovao vise od nje, i nakupio vise poraza. A jadna uvijek pokusava...

chempres
19-12-2008, 09:16 AM
Ashabi , prva generacija muslimana najjača vojska:o
još su mi dobri i samuraji i ninje:kungfu:
a što se tiče modernih ratova naši Bosancherosi su najbolji ,svaka im čast:evil2:

Nermin & Lejla
19-12-2008, 09:19 AM
general ROMMEL i njegov Afrika Korps

Joger
19-12-2008, 09:45 AM
Englezi....hebeno malo ostrvo,a drzali su mnogo toga,a i sad su jedna od vodecih sila.U stvari od kad postoje ne znam da ih je neko mnogo tlacio...

Goldenchild
19-12-2008, 09:46 AM
tlace i sada engleze- bogati siromasne.

chempres
19-12-2008, 10:00 AM
Švicarci su najjači :evilmu:,koje su oni sve ratove dobili ,pa to je za nevjerovat:jumping:

Gambirnus
19-12-2008, 05:50 PM
Antartikcani :hehehehe::hehehehe:
sad ozbiljno Osmanlije i mongoli

nihad_je
19-12-2008, 09:32 PM
Huni.

*Ledeni*
19-12-2008, 09:57 PM
Ashabi i generacije poslije njih koji su porazili dvije tada najače civilizacije: perziju i bizantiju.

Ravka
19-12-2008, 10:58 PM
Napoleon,Hitler vjesti strategi a Mongoli i Osmanlije a bogme i grci u bitkama za Troju(imali su Bogove :)) najjaci ratnici

KraljicaTeror
20-12-2008, 09:19 PM
Najveći ratnici su bili Spartanci. Inače, pravo gotivim Aleksandra Velikog.

Klošar
21-12-2008, 04:24 PM
balkanci svako malo rat tako da su usavršili ratovanje

Matsushita
22-12-2008, 11:59 AM
Japanci.

Japanci !

Japanci !!!

Kamikaze, samuraji, ninje, harakiri, dajte mi primjer jos jednog naroda sa ovolikom dozom samodiscipline kao sto to ima Japan.

Ne postoji taj primjer !

$SAFI$
22-12-2008, 07:47 PM
ma rimaljani su u svoje vrijeme harali :headshake

dj sirnica
22-12-2008, 07:47 PM
zar nije haikliri ritualno samoubistvo???

ma rimaljani su u svoje vrijeme harali :headshake

a bosanci rimljanke kar*li

Matsushita
22-12-2008, 08:41 PM
jeste, ali to je jos jedan u nizu dokaza japanske pokorenosti drustvu i samodiscipline, kojoj i mi moramo teziti.

SemPer_fi
22-12-2008, 09:04 PM
balkanci svako malo rat tako da su usavršili ratovanje

svaka generacija mora proziviti rat i logicno smo mi najveci ratnici to se prenosi generacijama,van konkurencije smo.:respect:

Zille
22-12-2008, 09:08 PM
halid ibn velid nikad u bitci poraza nije imao(pored dž.k),ubjedljivo najbolji general svih vremena, bitka na jermuku,za nepovjerovati

Odyssey
22-12-2008, 09:28 PM
Meni su Huni bili najjači ratnici...
Iako se mnogi sa mnom neće složiti...tvrdim da su bili najbolji u borbi 1 na 1...

Kako bih se volio vratiti u prošlost?...i postati njihov ratnik...

Zille
22-12-2008, 09:29 PM
ma spartanci nema boga iznad njih

Zille
22-12-2008, 09:31 PM
Meni su Huni bili najjači ratnici...
Iako se mnogi sa mnom neće složiti...tvrdim da su bili najbolji u borbi 1 na 1...

Kako bih se volio vratiti u prošlost?...i postati njihov ratnik...

uh oni su imali discpiline,dobri konjanici,gdje nece biti cijeli zivot na konju
a moj sejo kako bi ti postao njihov ratnik nemoze konj na kona :respect:

Odyssey
22-12-2008, 09:32 PM
ma spartanci nema boga iznad njih
Ma onaj film "300" je nerealan...
Spartaci opšte nisu onako jaki...Perzijanci su bolji od njih :D

Perzijanci su u ratovima koristili slonove, zahvaljujući kojima su lakše i brže razarali mjesta koja su napadali....

Taxirat
27-12-2008, 12:32 PM
Sve ovisi o kojem dobu govorimo. Već sam pisao ovdje osvrćući se na discipline. N.p. kako bi spartanci mogli dobiti oklopnu bitku protiv Guderiana kad ne znaju niti upaliti tenk?
Hajdemo sad razvrstati po dobu:
U antičko vrijeme najsposobniji ratnici su bili Spartanci. Antičko naotužanje nije bilo oankvo kavim ga predstavlj Holywood. Kratkim brončanim mačem, mogli ste u meso udariti samo jednom ili dva puta. Ako biste mačem udarili u štit, mač bi postao neupotrebljiv. Pogotovo su apsurdne scene mačevanja sa udarcima mača od mač. To je filmska izmišljotina. Mehki metal bi se deformirao i onda su vam preostajale šake, štit kao udarno oružje, kamenje, toljage, zubi, i nokti. Neki arheolozi pretpostavljau da su Stari Grci bili fizički superiorniji od današnjeg čovjeka. Konkretno u današnjim atletskim disciplinama poobarali bi sve rekorde. Mezomorfni mišićavi gologuzi bradonje koji su mogli skočiti s desetak metara visine pred vas bez da se ozlijede. Bez mnogo napora su mogli pogoditi vas kamenom teškim desetak kilograma. Otkud im ovakve osobine. Viševijekovni okršaji mužijaka, skakanja, trčanja, bacanja, hrvanja, ubijanja golim rukama, bili su najbolja selekcija. Preživljavali su najjači, najizdržljiviji i najbrži. Ukratko oni bliži supermenu su pobjeđivali i svoju genetiku prenosili dalje. Sljedeće generacije su opet sa stepena više eliminirale u ratovima najlošije primjerke vrste.
Dakle čovjek na čovjeka golim rukama, danas ne postoji ni jedan od nas da bi se mogao nositi u svom sportu sa spartancem. Kada bismo vremeplovom doveli jednog odraslog Spartanca visokog 175 cm i teškog 85 kg u današnjicu. Imali bismo sportaša koji bi trebao samo naučiti pravila i šta ne smije činiti u pojedinom sportu. Zatim bi taj naš Spartanac za jedno poslijepodne:
Nokautirao Klička i Valueva, a zatim i Emelianenka
Na kraju kad bi istrčao na ragbi stadion, niko od protivničkih igrača ne bi smio izaći na teren.
Pred veče bi smo ga pustili u nacionalni park, gdje bi sjekirom ubio bengalskog tigra.

Ako govorimo o srednjem vijeku. U srednjovijekovnim sukobima pobjeđivali su uvijek oni koji su ponudili višu cijenu Švicarcima da se bore na njihovoj strani. Švicarski bataljoni su definitivno bili najubitačnija srednjevijekovna vojska. Čak i danas Svetog Oca čuva Švicarska garda.

KraljicaTeror
28-12-2008, 05:27 PM
Spartanci su odgajani da budu ratnici. Djeca rođena sa fizičkom manom bacana su vukovima. Oni koji su bili određeni za ratnike učili su se boriti čim bi prohodali i tako čitav život pa nije čudno što su bili spretniji od običnog čovjeka. I da, odvajali su ih od majke sa nekih 5-6 godina. Surov život.

Pro-gamer
01-01-2009, 07:30 PM
zasto je propalo mongolsko carstvo?
a najveci ratnici su bili po mome misljenju japanci npr samuraji ili nindje

MUTHASHP
01-01-2009, 07:44 PM
samuraji i

NiNJE......

Pro-gamer
03-01-2009, 02:14 PM
samuraji i

NiNJE......

:imsorry:

MUTHASHP
03-01-2009, 02:38 PM
samuraji i

NiNJE......

samuraji su ratnici - kao bojno polje

ninje su atentatori i šoijuni, ali eto i njih računamo u dio ratnih snaga.....

SUN TZU

:jammin:

Pro-gamer
03-01-2009, 04:46 PM
samuraji su ratnici - kao bojno polje

ninje su atentatori i šoijuni, ali eto i njih računamo u dio ratnih snaga.....

SUN TZU

:jammin:

pa znam ja to zato i kazem da mi se svidjaju x)

dure
04-02-2009, 07:02 PM
On je naj bolji jer nikad nije zgubio niti jednu bitku pa cak ni onu na Uhudu protiv muslimana, on i Džings kan.Ali muslimani nisu bili tako rusilacko nastrojenii kao mongoli i nisu rusili,palil gradove vec su namjesnike postavljali.
Zatim Halid je imao mudrost ratovanja (mnoge tehnike ga je naucio Muhammed a.s.) kao npr. Gaj julije cezar ili Napoleon , zatim je imao snagu kao Džngis Kan,i imao je naj bolje su borce npr:Amr ibn el As,Dirara, Kaka ibn Amr.

P.S.
Mislim da imamo pobjednika

sajlent
04-02-2009, 08:51 PM
.. sad, nisam siguran koji su kriteriji. borba je sirok pojam,.. moze da se ratuje na razlicitim frontovima,.. mislim da su istinski borci ovdje izostavljeni, no ovo i nije prica o njima. samo je tema pogresno naslovljena :mrgreen:

pow_woow
29-06-2009, 01:09 AM
Da Mongoli stvoriše najveće carstvo ikada viđeno tzv "Zlatnu hordu" sa svojim velikanima Džingis kanom i njegovim unukom Kublaj kanom,to je biloo najvece carstvo ikada viđeno ali koje nije moglo da opstane dugo,što zbog loših vladara ,što zbbog loše organizacije države.

e moj momak nisi ti informisan ni malo podrucje afganistana iraka irana saudiske arabije i ostalih tu manjih drzava je bilo jedan dio carsta koji se zvao zlatna horda a ne citavo carstvo!!
A najveci ratnici svih vremena za mene su Temuđin Đingis Kahn,Napoleon,Leonida,Aleksandar velki
Za mongole nemojte grijesiti oni su bili jedne velke horde do dolaska temuđina kad je on doso oni su bili disciplinovana vojska i nisu se raspali zbog nediscipline vec zbog građanskog rata kada su se njegovi unuci poceli između sebe boriti velicate zlatnu hordu neznajuci da su sa tog mjesta kretale vojske da uniste islam sve su islamske zemlje pokorili samo je osto egipat i da nije umro temuđin danas nebi bilo islama kao vjere!!
Napolen je bio izvrstan strateg i takticar pa procitajte samo negdje kako je samo pobjedio austrijance i ruse koji su se udruzili!!
niko ne spominje leonidu spartanskog vođu koji se mnogo dana opirao perziskoj invaziji dok nije pogino sa svojom sacicom ljudi braneci spartansku zemlju i vodu
svi nesto pricate o aleksandru velkom a neznate naprimjer da je bukvalno ganjo darija po perziji da ga uhvati dok ga njegovi nisu izdali mislim na darija i ubili ga i predali aleksandru on je uspio ujediniti grcku i sa 50 000 hiljada vojske osvojiti velku perziju!!

Nermin & Lejla
29-06-2009, 01:50 AM
Dzingis KAN

Gothica
29-06-2009, 07:05 AM
Grupno - Spartanci
Pojedinačno - Erwin Rommel

Enver
29-06-2009, 07:27 AM
Grupno - Spartanci
Pojedinačno - Erwin Rommel

Mislim da bi se njima mogao dodati
Napoleon i Ruski maršal Žukov.:smile

dr.X
29-06-2009, 07:35 AM
ne znam je li bilo istog odgovora u postovima prije, ali definitivno je to Salahuddin...mnogi istoricari ce ovo i potvrditi

Woodoo
28-08-2009, 01:50 PM
Evo malo da odemo u novije doba od 1900 pa nadalje:

1.Simo Häyhä (December 17, 1905 – April 1, 2002), nicknamed "White
Death"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/63/Simo_Hayha.jpg
~705 ubistava za samo 100 dana...
... svakog dana po 7-8 leshina, za sto dana... =705.

http://en.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4

2.Vasilij Grigorijevič Zajcev (23. mart 1915. - 15. decembar 1991. god.)

http://www.armijabih.com/Slike/Vasilij%20Zajcev.jpg

- bio je tokom Drugog svetskog rata sovjetski snajperista koji je za vreme Staljingradske bitke, u periodu od 10. novembra do 17. decembra 1942. god. ubio 225 neprijateljskih vojnika i oficira (uključujući i 11 neprijateljskih snajperista).

U periodu pre 10. novembra ubio je 32 neprijateljska vojnika koristeći običnu sovjetsku pušku tipa Mosin. Procenjeno je da je 28 snajperista koje je on obučavao izbacilo iz stroja preko 3.000 neprijateljskih vojnika."

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%98_%D0%97% D0%B0%D1%98%D1%86%D0%B5%D0%B2

3.Sava Kovačević (1905 – June 13 (http://en.wikipedia.org/wiki/June_13), 1943 (http://en.wikipedia.org/wiki/1943)) proslavljeni ratni komandant, narodni heroj

http://www.leksikon-yu-mitologije.net/files/savo.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Sava_Kova%C4%8Devi%C4%87

Nermin & Lejla
28-08-2009, 02:34 PM
Shaolin Monks
Kung Fu borci specijalizirani za ubijanje i odbranu

Taxirat
10-09-2009, 08:30 AM
Pošto navodimo i pojedince kao velike ratnike i to iz novijega doba evo i od mene jedan heroj:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/79/Gunther_rall.jpg
Günther Rall dobitnik Ritterkreuza

General-pukovnik Günther Rall rođen 10.03. 1918. u Gagenau u Njemačkoj pokrajini Schwarzwald. Treći na listi najvećih pilota Drugog svjetskog rata. Za vrijeme Drugog svjetskog rata savezničke je pilote u dvobojima obarao kao glinene golubove. Učestvovao u 621 borbenoj misiji u toku WW II.
U zračnim duelima oborio je 275 savezničkih pilota!!! Sve zračne pobjede je ostvario leteći na Messerschmittu Bf 109.
Nakon završetka Drugog svjetskog rata radio je kao zastupnik SIEMENSa.
1956. ponovo se priključio Luftwaffe. Nakon toga karijeru je nastavio u novoj zapadnonjemačkoj Luftwaffe der Bundeswehr. Jedan od njegovih zadataka bio je nadzor razvoja lovca F-104 u skladu sa zahtjevima Bundeswehra.
Tako je na kraju nastala verzija F-104G.
Od 1. januara 1971. do 31. marta 1973. obnašao je funkciju Inspektora Luftwaffe pri Bundeswehru, a od 1. aprila 1974. do 13. oktobra 1975. bio je vojni attache NATOa.
General-pukovnik Günther Rall 2004. godine objavio je svoje memoare
pod naslovom „Mein Flugbuch“ eng. (My Flightbook).
Herr Günther Rall danas ima 91 godinu i živi u Njemačkoj.

wučko
10-09-2009, 01:25 PM
Mahatma Gandhi

http://bs.wikipedia.org/wiki/Mohandas_Gandhi

Bosnian_Lord
10-09-2009, 01:52 PM
Manfred von Richthofen (The Red Baron)

- Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen (2 May 1892 – 21 April 1918 ) was a German fighter pilot known as the "Red Baron". He was the most successful flying ace of the Imperial German Army Air Service (Luftstreitkräfte) during World War I, being officially credited with 80 confirmed air combat victories.[1][2] Richthofen was a member of an aristocratic family with many famous relatives.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Red_Baron

Kurt Knispel

- Kurt Knispel (20 September 1921 – 28 April 1945) was a Sudeten German Heer panzer loader, gunner and later commander, and was the highest scoring tank ace of World War II with a total of 168 confirmed tank kills [1] with the actual number of tanks destroyed, although unconfirmed, being as high as 195[1]. He is counted with Johannes Bölter, Ernst Barkmann, Otto Carius and Michael Wittmann as being one of, if not the, greatest tank commanders of all time.[2]

http://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Knispel

Kufi
10-09-2009, 02:08 PM
Mahatma Gandhi

http://bs.wikipedia.org/wiki/Mohandas_Gandhi

Mahatma Gandi ratnik??? :suicide2:

wučko
10-09-2009, 03:25 PM
Mahatma Gandi ratnik??? :suicide2:

Pa kako da nije? Oslobodio jednu od najvećih država na svijetu. Borio se.. i pasivni otpor je borba.

Ili kao što je Isaac Asimov reko:

Violence is the last refuge of the incompetent.

Tyler Durden
10-09-2009, 07:15 PM
prema legendi potomci Herakla, Spartanci... :D

http://www.historyforkids.org/learn/greeks/literature/pictures/spartan.jpg