PDA

Pogledajte punu verziju : 25 koraka do brzeg Win xp-a!

kemo993
03-08-2007, 02:40 PM
Evo i ja sam se malo potrudio...

evo jednog preuzetog uputstva - gomila tipova za iskljucivanje dosadnih (korisnih???) servisa i opcija. mislim da moze da bude od koristi, naravno sve zavisi od namene racunara - ako vam neki od servisa ili opcija treba za konkretnu namenu vaseg racunara, jednostavno preskocite

1. Prioriteti procesora (Procesor scheduling)

Prioritet procesora treba da bude podesen na pozadinske procese, a ne na programe (bez obzira sto ne zvuci logicno).
Start > Settings > Control Panel > System > Advanced > Performance Settings > Advanced Tab > Background Services

2. Vizuelni efekti treba da budu na minimumu (Visual Effects)

Start > Settings > Control Panel > System > Advanced > Performance Settings > Visual Effects Tab > Adjust for best performance

3. Iskljuciti pozadinsku sliku desktopa (Desktop)

Start > Settings > Control Panel > Display > Desktop > Background > None

4. Iskljuciti Screen Saver

Start > Settings > Control Panel > Display > Screen Saver > None

5. Iskljuciti brzu promenu korisnika (Fast User Switching)

Start > Settings > Control Panel > User Accounts > Change the way users log on or off > Use Fast User Switching (deselektuj)

6. Iskljuciti seme napajanja (Switch Off Power Schemes)

Start > Settings > Control Panel > Power Options > Always On > Turn off monitor i turn off hard discs prebaciti na Never

7. Iskljuciti hibernaciju (Switch Off Hibernation)

Start > Settings > Control Panel > Power Options > Hibernate > (deselektuj) Hibernation

8. Ukljuci DMA za Hard diskove i/ili CD ROM-ove (Activate DMA on Hard Discs/CD ROMS)

Start > Settings > Control Panel > System > Hardware > Device Manager > IDE ATA/ATAPI Controllers > Desno dugme na Primary

IDE channel i Secondary IDE channel > Properties > Advanced Settings Tab > Prebaciti Transfer Mode na "DMA if available" za oba uredjaja.

9. Iskljuciti sistemski zvuk (Disable System Sounds)

Start > Settings > Control Panel > Sounds and Audio Devices > Sounds Tab > Sound Scheme prebaciti u None

11. Iskljuciti opciju za restore sistema (Disable System Restore)

Start > Settings > Control Panel> System > System Restore Tab. Selektuj "Turn off System Restore on all Drives"

12. Iskljuciti automatski update (Disable Automatic Updatees)

Start > Settings > Control Panel> System > Automatic Updates > Turn off automatic updating. I want to update my computer manually (izabrati ovu opciju)

13. Opcije dizanja sistema i oporavaka (Startup and Recovery Options)

Start > Settings > Control Panel> System > Advanced > Startup and Recovery Settings > (deselektuj) Automatically Restart

14. Iskljuciti izvestaje o greskama (Disable Error Reporting)

Start > Settings > Control Panel> System > Advanced > Error Reporting > Disable Error Reporting

15. Iskljuciti daljinsku asistenciju (Disable Remote Assistance)

Start > Settings > Control Panel> System > Remote > (deselektuj) Allow remote assistance invitations to be sent from this computer

16. Fiksiranje velicine swap fajla / virtuelna memorija (Fix Swap File)

Start > Settings > Control Panel > System > Advanced > Performance Settings > Advanced > Virtual Memory Change > Custom Size

Postaviti initial i maximum velicine na istu vrednost

17. Ubrzavanje menija (Speed Up Menus)

Ovde vec treba intervenisati po registri bazi, ali ni to nije nista opasno (naravno ako znate sta radite i pazite da je unos tacan). Samo prati instrukcije.
Start > Run > (napisati u prozoru) Regedit ovo tražite sa leve strane:

HKEY_CURRENT_USER > Control Panel > Desktop
Sada sa desne strane:
Opciju MenuShowDelay prebaciti na 1 - kliknuti dva puta sa desne strane na MenuShowDelay i ukucati 1 na mestu VALUE DATA (u novom prozoru koji ce se otvoriti)

18. Iskljuciti Off-line fajlove (Disable Offline Files)

Start > Settings > Control Panel > Folder Options > Offline Files (deselektuj) "Enable Offline Files"

19. Onemoguciti daljinski pristup racunaru (Disable Remote Desktop)

Start > Settings > Control Panel > System > Remote > (deselektuj) "Allow users to connect remotely to this computer"

20. Onemoguciti sinhronizaciju unutrasnjeg casovnika sa Internet casovnikom (Disable Internet Synchronise Time)

Start > Settings > Control Panel > Date and Time > Internet Time > (deselektuj) "Automatically synchronize with internet time server"

21. Iskljuciti sakrivanje neaktivnih ikona (Disable Hide Inactive Icons)

Start > Settings > Taskbar and Start Menu > Taskbar TAB > (deselektuj) "Hide Inactive Icons"

22. Iskljuciti automatsko ciscenje desktopa (Disable Automatic Desktop Cleanup Wizard)

Start > Settings > Control Panel > Display > Desktop > Customise Desktop > (deselektuj) "Run Desktop Cleanup Wizard every 60 days"

24. Iskljuciti baloncice sa uputstvima (Disable Notification Area Balloon Tips)

Start > Run > (ukucati) regedit
sa leve strane redom:
HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > Advanced

Sada ici na EDIT u meniju, na New pa na DWORD value, kome treba dati ime : EnableBalloonTips i podesiti vrednost na 0.

(Desnim dugmetom kada se klikne sa desne strane prozora, izabrati RENAME i promeniti ime reci ) - OBRATI PAZNJU na mala i VELIKA slova!!!

25. Iskljuciti indeksiranje fajlova na disku (Disable Disc Indexing Service)

My computer > za svaki HDD Properties > (deselektuj)
"Allow Indexing Service to index this disc for fast file searching"

Molba: Molio bih moderatora da ovo stavi pod sticky, jer je stvarno super i meni je puno pomoglo!

charobnjak.ze
03-08-2007, 03:45 PM
evo jos bolji trik :D brzi xp u 3 koraka:D

1)Kupite vise rama-a
2) Kupite brzi procesor
3) Kupite bolju graficku

e ovo tek ide na sticky..jer pomaze 10000%

:grin:

ShOcKwAvE
03-08-2007, 04:11 PM
ma najbolje predjite na DOS 8-)

Ice32
03-08-2007, 04:21 PM
Uuuu,moracu bookmarkovat ovu temu :smile:

Demien
03-08-2007, 04:37 PM
Manje spama i manje chata!

Svako ima svoje načine :-D

Kad vec pametujete, mogli ste vi dati neki koristan savjet!?

Outlandish
03-08-2007, 05:20 PM
Neko nema para da kupi bolji racunar a ovi korisni savjeti su mu dobro dosli tako da bezveze spamate. Ima i na mom blgu kako ubrazati ram memoriju i kako ubrzati PC u 10 koraka. www.outlandish.blogspot.ba

kemo993
03-08-2007, 05:35 PM
ako vam se ne sivdja tema, nemorate ni odgovarati...imate msn pa se dopisujete... pricate gluposti bezveze...
treba otvoriti podforum "Gluposti", a moderatori da budu ups!, Ice32 i sl.

Ne kontam jedno,,, moderator tu, a nije pobrisao ove gluposti! :S

Sad jos samo da me neko banuje zbog toga sto sam se potrudio da ovo sve nadjem... sve bi bilo na kako treba...

3PLX
03-08-2007, 10:29 PM
Korisna tema,hvala autoru;)

kemo993
03-08-2007, 10:47 PM
Nema na cemu.:)

charobnjak.ze
04-08-2007, 12:59 PM
Nema na cemu.:)
a jest stvarno mi se malo zezali:mrgreen:

Ice32
04-08-2007, 05:21 PM
Jest,a najkorisnije je ono sto kaze da iskljuci se sistemski zvuk.
Ako ti je vec spor kompjuter,iskljuci monitor da ga ne gledas.

Zadnja opomena!
Ako imaš neki koristan savjet, slobodno napiši. Ako ne, ne spamaj!

kemo993
05-08-2007, 10:24 AM
Jest,a najkorisnije je ono sto kaze da iskljuci se sistemski zvuk.
Ako ti je vec spor kompjuter,iskljuci monitor da ga ne gledas.

Znas li ti uopste sta je sistemski zvuk?
Molim te nemoj vise ucestvovati u diskusiji...

Zlatan
05-08-2007, 01:43 PM
hmm vrlo pohvalna uputstva i citirani blog

kemo993
05-08-2007, 02:59 PM
hmm vrlo pohvalna uputstva i citirani blog

:S:S:S:?:

charobnjak.ze
05-08-2007, 03:02 PM
a sto ne nabavite sebi tune up 2007 sam sve to radi....

kemo993
05-08-2007, 03:16 PM
zato sto mi volimo to rucno raditi, a ti nemoj spammat, skretat s teme i sl.

Denis55
09-08-2007, 08:01 PM
Meni je System Recovery pomogao vise puta tako da ne bih preporucio njegovo iskljucivanje.Ostalo mi izgleda dobro.

mad_2win
09-08-2007, 09:58 PM
Meni je System Recovery pomogao vise puta tako da ne bih preporucio njegovo iskljucivanje.Ostalo mi izgleda dobro.
A meni nije nikad, a probao sam preko 30 puta, tako da bih preporučio njegovo isključivanje ;)

Outlandish
09-08-2007, 10:06 PM
Svako ima nesto svoje beze se naduravate svak radi racunar kako on hoce ;).

BadDog
10-08-2007, 08:10 PM
Svaka cast,
valja ce pomoci

flash.
12-08-2007, 09:46 AM
Ma extra ljudi morate ovo isprobati..meni je skroz ubrzalo racunar...dize sistem ko nikad...:jumpy::jumpy:

mercedes
13-09-2007, 06:14 PM
izgasiti screen saver može i na lakši način a ti si postavljo sve preko liste start menia eeeeeeeee šta če se s vama

flash.
13-09-2007, 06:33 PM
izgasiti screen saver može i na lakši način a ti si postavljo sve preko liste start menia eeeeeeeee šta če se s vama

Pa ti iskljuci na laksi nacin:hehehehe::badteeth:

zecaff3
15-09-2007, 11:38 PM
Uuuu,moracu bookmarkovat ovu temu :smile:

samo ti .... ovo sve funkcionise ... ovo vam je isto kad bi naprimjer ostavili auto ne ofarbano.. mane ce te postrošiti a izgled ko hebe .....

evo samo prvih 5 koraka ispratite pa cete vidjet sta dobijete od vaseg desktopa ... sa vista dizajna da spadnem na 95-cu hhheh nea sanse ... ko ima bas spor racunar ovo mu odgovara ... ali ovi malo bolji.. nije ovo za njih pozz

menso1
17-09-2007, 12:26 AM
:p heh,ko bosanci, moj Kemo,ni na dzenazi ne bi bili ozbiljniji:computer:
Nego trebo si im dat naslov'' U 25 POTEZA USTEDITE 3 STOJE KOJE BI DALI NA NOVI RAM I GRAFU''

Evo malo sam se kasno ukljucio na ovu temu(samo mjesec i po:eyespop:) al sam odmah uradio sve kako si naveo i mora se priznat, malo je bolje i osjeti se
Hej raja predlazem Kemu za 15-Aprilsku nagradu:meansmile

sala mala. samo ti nas savjetuj Kemo,samo bez podvale:devil3:

Zlatan
21-09-2007, 01:04 PM
ovi savjeti su dobri...stvarno pomaze i dosta ubrzava i olaksava...al sad kad sam nabacio novu konfu 2GB rama, jaka grafa, brz proc, brzi i veci disk, sistem leti i jos bolje izgleda...ne treba zalit par stoja ako se ima ....rahatluk je veliki...

Tezzy
07-09-2008, 04:02 AM
Da a kakve to veze ima sto moj Tezy nick regan davno jos uvijek nije odobren od strane administratora! :D

Salim se... fora je za 10! Hvala drug, al mi je mrsko klikat sad to sve redom ;) kad mashinerija sa 2 jezgra dodje i 512 grafom ebat sve ove trickove ;)

Assistant
07-09-2008, 08:18 AM
Evo sta ja uradim kada podizem sistem i ustimavam ga:

1.Turn off system restore
2.Turn off indexing service
3.Ugasim iz starzup-a sve procese koji mi netrebaju da se dizu na pocetku,tipa nero home,adobe i sl.
4.Pomocu programa nCleaner pod stavkom tweak upalim sljedece:

http://img354.imageshack.us/img354/3531/20080907091330vs4.png (http://imageshack.us)

5.ocistim registry
6. defragmentiram disk i registry
7.ocitsim junk files
8.u folder options ugasim prvu stavku:

http://img145.imageshack.us/img145/5373/20080907091811ty4.png (http://imageshack.us)

Milet
07-09-2008, 09:31 AM
Smatram da su savjeti dobri ali za slabije računare.. Ja nisam lud da ih primjenjujem na svojoj mašini :D

bok!
07-09-2008, 11:34 AM
Sva ova tweakanja se mogu primijeniti kroz registry i services.msc bez i jednog programa. Medutim, neke od koraka nebih nikada primjenjivao poput gasenja System Restore itd. Ali svi smo razliciti pa razlicito i mislimo.
Evo jedan tweak od mene: Ukoliko zelite blokirati prikazivanje neke stranice ili oglasa (npr. DoubleClick), u mapi Windows/system32/drivers/etc pronadite datoteku hosts. Otvorite je sa Notepad. Na kraju dodajte novi red i unesite 127.0.0.1 i adresu koju zelite blokirati, npr. za DoubleClick cete unijeti u novi red 127.0.0.1 ad.doubleclick.net .
Ovaj trik radi na XP i na Visti. Medutim, na Visti cete hosts datoteku moci urediti jedino sa Admin racuna (zbog zabrane pisanja po sistemskoj particiji za obicne korisnike). Ali na Visti postoje dva racuna Administrator. Jedan je onaj "obicni" (kada desno kliknemo na datoteku i izaberemo Run as Admin) i onaj "glavni" koji ima vece ovlasti od "obicnog". Da bi se prijavili na "glavni" Admin racun pod Vistom, desno kliknemo na Command Prompt te odaberemo Run as Admin. U cmd unosimo net user administrator /active:yes. Sada se na pocetni erkan (prilikom prijave) pojavljiva Admin racun. Da bi racuna Admin "deaktivirali" tj. uklonili sa pocetnog ekrana, u cmd unosimo net user administrator /active:no.

vedo_
05-12-2008, 02:35 PM
www.freedos.org

FreAk.
05-12-2008, 04:26 PM
BraO, braO :)

The Shade
05-12-2008, 04:32 PM
ma nish od ovoga,ovo je samo za dosta slabe racunare!

Arman RA✩81
05-12-2008, 06:00 PM
ne uopste!
kod mene se na 4gb rama, 8800gt, c2q itd. uselio trojan, nikako ga izbrisati, i ovo sam uradio, nije lose!

clickme
17-12-2008, 08:05 AM
Hvala na informacijama... korisne su

Gambirnus
20-12-2008, 08:15 PM
naj laksi nacin za ubrzavanje kompjutera je brisanje tog smeca windowsa i instalacija linuxa

GeNtLeMaN
21-12-2008, 11:58 AM
Ovo su korisne postavke, ali bolje je odmah instalirati Win XP SP3 ( Hacked by Bok!) :D Windows je tako sredjen da pola ovih postavki ne treba ustimavati, jednostavno taj XP pici kao Lud! :shoot:

Milet
21-12-2008, 01:24 PM
Ovo su korisne postavke, ali bolje je odmah instalirati Win XP SP3 ( Hacked by Bok!) :D Windows je tako sredjen da pola ovih postavki ne treba ustimavati, jednostavno taj XP pici kao Lud! :shoot:

Da, da ... Upravu si , čojk je sredio ovaj win bash po ukusima mnogih.. Izbacio sve nepotrebno i uštimaobahs za svakog normalnog korisnika. Svaka čast bok!, mada volim i vistu koju si dobro odradio :)

zippoo
21-12-2008, 02:09 PM
ako bas imate losiju masinu(kao ja prije) onda odete na ovaj sajt
ttp://free-bj.htnet.hr/colicweb/index.html
i sa njega uradite neke prepravke,tj.podesavanja da ubrzate xp,iskljucite nepotrebne servise ,ubrzate net i jos mnogo toga
sve ovo ne bi pisao da licno nisam probo skoro sve sa ove stranice i mogu reci da sam imao poboljasnje performansi od 20 -30 %
najvise se caprka po registriju,i tu se mijenjaju registri kljucevi
napravite prvo sisitem restore point i onda derite sa ubrzanjima ;)
p.s nikad ne iskljucujete sistem restore jer on glavu cuva heh
pozz

Zed's Dead
21-12-2008, 05:08 PM

ima li gdje skinut taj windows by boki? ja bih preporučio windows xp performance edition za one koje imaju slabiji pc. sve nepotrebno je skinuto. imaju 2 edicije, septembarska i oktobarska. meni je ona iz septembra nekako bolja.

tiranosaur
21-12-2008, 05:51 PM
Samo da i ja napisem svoje glediste i glediste za funkcijonalnosti.

svaki operativni sistem je podesen tako da SVE RADI NA NJEMU

SVAKO MIJENJENJE REGISTERA DONOSI NESTABILNOST I STVARAJU SE RUPE ZA UPAD U SISTEM.

A vi bujrum slusajte ove savjete i samo naprijed ali ovo nikome nece donjeti dobro.

Hocete da kazete ta pojedinci znaju bolje od vrhunskih programerskih timova koji rade mjesecima pa i godinama na necemu a vi mislite za sat vremena napravit sistem ceprkanjem po orginalu e to neide nikako.

Ali ipak moram priznati da ovi " savjeti " ipak mnogi rade i koriste dosta dobro ali i dovode svoj sistem u kriticnu fazu. I potencijalnu gresku pri radu sa softverima i nekad sa hardverima.

IZBOR JE VAS DALI SE :hang:ILI BITI OPUSTEN :computer:

Ico
21-12-2008, 07:48 PM
Mani suplje,ponovi malo gradivo, i popravi gramatiku.

tiranosaur
21-12-2008, 08:09 PM
Mani suplje,ponovi malo gradivo, i popravi gramatiku.

hajd se ti vrati u vrtic bebo nelupetaj

Ico
21-12-2008, 09:12 PM
pratim tvoje 'korisne' savjete vec od ranije. Ako nemas sta pametno reci bolje ne lupetaj jer tvoji savjeti ni babi ne bi pomogli. Tebi se svidjalo ili ne te su optimizacije mnogo ljudi pomogle i te rupe o kojima pricas su price za plasenje male djece. I s obzirom da si takav informaticar ne bi pravio tolike gramaticke greske,da li zbog brzine ili nepoznavanje jezika da se neznam pise odvojeno i sl.

tiranosaur
21-12-2008, 09:40 PM
pratim tvoje 'korisne' savjete vec od ranije. Ako nemas sta pametno reci bolje ne lupetaj jer tvoji savjeti ni babi ne bi pomogli. Tebi se svidjalo ili ne te su optimizacije mnogo ljudi pomogle i te rupe o kojima pricas su price za plasenje male djece. I s obzirom da si takav informaticar ne bi pravio tolike gramaticke greske,da li zbog brzine ili nepoznavanje jezika da se neznam pise odvojeno i sl.

sto se tice moji gresaka to je vecinom brzina i to da sam zivio vani bosne ali gramatika mi netreba druze moj sva sreca pa se svi kodovi pisu na engleskome a ne na nasem.To me ne opterecava a neznam ni sto bi trebalo tebe da opterecava.

A ako si toliko pametan uzmu google ili neki drugi pretrazivac pa trezi slicne izvore ko sto ja djelim ovde pa onda nesto pricaj jel zaista ne zelim da se prepocavam sa tobom. :violent:

Malo sma pogledao tvoje porukice ne vidim da si dao sta korisno

GeNtLeMaN
21-12-2008, 11:03 PM
ima li gdje skinut taj windows by boki? ja bih preporučio windows xp performance edition za one koje imaju slabiji pc. sve nepotrebno je skinuto. imaju 2 edicije, septembarska i oktobarska. meni je ona iz septembra nekako bolja.

Pa mogao bi se potruditi da ga stavim na rapidshare, inace kod mene ide upload 24/7 :D.

Ico
22-12-2008, 09:14 AM
@tiranosaur o.k. hajde popustam, posto si ti jedina osoba koja je ravna Bill Gatesu :lol:

Matsushita
22-12-2008, 11:41 AM
Ja ne mogu opisati koliko je ova diskusija smijesna :cool:

Registry se moze mijenjati, ali to je mac sa dvije ostrice, na jednom dobijete na drugom gubite. Ja volim ceprkati po registryu ali ja znam sta radim :nargila:

Tiranosaur, pusti bona ljude neka rade sta hoce, moze se nauciti tako kako radi i za sta sluzi registry, a ako vam nesto ne bude radilo poslije mijenjanja nekih vrijednosti, uradite registry recovery i eto.

$SAFI$
18-01-2009, 07:13 PM
šta je ovo sad ja sam uradio ovih prvih nekoliko opcija pa se pitam hoćeli mi to šta onemogućiti :eyecrazy: ako hoće kako da vratim kako mi je bilo :thinking:

tiranosaur
18-01-2009, 09:38 PM
šta je ovo sad ja sam uradio ovih prvih nekoliko opcija pa se pitam hoćeli mi to šta onemogućiti :eyecrazy: ako hoće kako da vratim kako mi je bilo :thinking:

istim korakom kako si to dirao tako i vratis zar nije logicno????

gile.ze
28-01-2009, 11:36 AM
ma najbolje predjite na DOS 8-)

:angelsmil

faretz
15-11-2009, 05:49 PM
....uradio sam ove sve zafrkancije i mogu reci da se prilicno osjeti razlika u brzini racunara...mada sam neke vratio na staro radi estetike desktop-a...ali u biti sve OK...

Casual
22-03-2010, 09:30 PM
:::::::::::::::::::::::::::::::::EVO 31 KORAK::::::::::::::::::::::::::::::

KORISNI SAVJETI I TRIKOVI ZA WINDOWS XP

Windows xp je nakon instalacije postavljen prema ˝default˝postavkama, koje određuju performanse vašeg računala prema tom kriterijumu.Međutim,korisnici mogu određenim promjenama tih postavki,postići mnogo bolje performanse i ugodniji rad.Promjene se uglavnom obavljaju kroz Windows Registry,tako da ćemo njegovo pokretanje,osnovne pojmove i funkcije odmah objasniti, da ne bi to činili svaki put kod pojedinačnih primjera.

Pokretanje Windows Registry vršimo tako, što u izborniku Start, pokrenemo komandu Run i na liniju Type upišemo regedit i pojavljuje se sljedeći prozor:

Kreiranje nove vrijednosti ili ključa(key) napravimo tako, što na praznom dijelu desne strane prozora kliknemo desnom tipkom miša,i dobijemo sljedeće:

Zatim,odaberemo vrijednost koju hoćemo da formiramo(najčešće je to STRING ili DWORD value) i upišemo njen naziv.

1) U Windowsu XP, fajla pagefile.sys, služi ukoliko nemate dovoljno fizičke memorije i pri otvaranju nekog programa, koji zahtjeva dosta fizičke memorije, on smješta ostatak memorije na hard disku, točnije preko fajla pagefile.sys (dopunjava nedostatak fizičke memorije). Windows XP, pri gašenju računara, u nekim slučajevima ne prazni memoriju, koja je smještena u ovom fajlu.Da bi se to izbjeglo uradite slijedeće: Pokrenuti Registry,zatim HKLM/System/CurrentControlSet/Control/SessionManager/Memory Management selektirajte "ClearPageFileAtShutdown" i promijenite vrijednost "0" na "1". Nakon toga restartajte računar.

2) Ukoliko vam se čini da vam se računar sporo gasi ili restarta, da bi ubrzali taj proces uradite slijedeće: Pokrenuti Registry,zatim HKLM/SYSTEM/CurrentControlSet/Control, odaberite "WaitToKillServiceTimeout" i promijenite vrijednost ˝20000˝ na ˝2000˝. Nakon toga restartajte računar.

3) Korisnici, koji koriste program za download softvera sa Interneta "FlashGet", znaju da ovaj program pri skidanju nekog fajla sa Interneta može da podijeli taj fajl najviše na 8 dijelova. Da bi povećali taj broj uradite slijedeće:Pokrenuti Registry,zatim
HKCU\Software\JetCar\JetCar\General\ ,kreirajte novu String Value pod nazivom ˝MaxSimJobs˝ i odaberite vrijednost npr.12.Nakon toga,restartajte računar.

4) Da bi isključili upozorenje "Low Disk Space", koje se pojavljuje kada imate manje od 200 MB memorije uradite slijedeće: Pokrenuti Registry,zatim
HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Policies\Explorer i
HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Pol icies\Explorer
Kreirajte novu DWORD vrijednost pod nazivom ˝ NoLowDiskSpaceChecks˝.Ako postavite vrijednost na ˝0˝upozorenje je uključeno,a postavljanjem vrijednosti na ˝1˝isključuje to upozorenje.

5) Pri svakom pokretanju naredbe ˝Search˝ u start meniju, CaseSensitive, IncludeSubFolders, SearchHidden, SearchSlowFiles, SearchSystemDirs nisu uključeni pri pretraživanju. Kada ih uključite i pri ponovnom ulasku u start/search ponovo će biti isključeni. Da ne bi pri svakom pretraživanju "non stop" uključivali ove opcije uradite slijedeće:Pokrenuti Registry,zatim HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Exp lorer i u narednim navedenim opcijama promijenite default vrijednost "0" u vrijednost "1"

CaseSensitive - Case sensitive

IncludeSubFolders - Search subfolders

SearchHidden - Search hidden files and folders

SearchSlowFiles - Search tape backup

SearchSystemDirs - Search system folders

Nakon toga, restartajte računar.

6) Da bi uklonili "Shared Documents" iz My Computer uradite slijedeće: Pokrenite Registry, zatim HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Exp lorer\MyComputer\NameSpace\DelegateFolders i obrišite slijedeći ključ: 59031A47-3F72-44A7-89C5-5595FE6B30EE. Nakon toga restartajte računar.
Može i ako otvorite HKCU \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer ,kreirajte novu DWORD vrijednost pod nazivom ˝ NoSharedDocuments˝ i vrijednost postavite 1.Nakon toga, restartajte računar.

7) Da bi promijenili tekst u title bar Internet Explorera 6 uradite slijedeće: Pokrenite Registry, zatim HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main ,kreirajte novu STRING vrijednost pod nazivom "Window Title" i u vrijednost napišite tekst koji želite, da vidite u ˝title baru˝.

8) Svako tko ima manjak mjesta na hard disku može da obriše instalacioni folder Windows-a XP koji zauzima 365 MB. Evo kako da pronađete taj folder: Otvorite My Computer/Tools/Folder Options/View i deselektirajte "Hide protected operating system files" U direktoriju "System32" otvora se folder "DllCache". Obrišite folder "DllCache" u kome se nalaze svi fajlovi i programi koji su potrebni za instalaciju Windowsa i njegovih komponenti. NAPOMENA: Ovo važi za sve koji imaju instalacioni disk Win-a XP, jer kad hoćete da nešto instalirate iz "Add/Remove Windows Components" Windowsi će vam tražiti instalacioni disk.

9) Da bi deinstalirali neki program koji je sakriven u Add/Remove Windows Components(ovo vrijedi za one koji nemaju instaliran Windows XP SP1) uradite slijedeće: Idite u C:\Windows\Inf i otvorite sysoc.inf i u svakoj liniji obrišite "hide", onda će se ti sakriveni programi pojaviti u Add/Remove Windows Components i tamo ih deinstalirajte.
Evo primjer kako da deinstalirate Windows Messenger: U sysoc.inf pronađite ovu liniju:

msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,7.

Izbrišite "hide" tako da vam sad linija izgleda ovako:

msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,,7.

Nakon toga idite u Add/Remove Windows Components i isključite kvačicu Windows Messenger.

10) Da bi ste ubrzali Start izbornik, uradite slijedeće: Pokrenite Registry, zatim HKLU\Control Panel\Desktop , pronađite vrijednost "MenuShowDelay" i promijenite vrijednost "400" na "100" ili "50" ili "5" (u ovisnosti koja vam brzina odgovara). Nakon toga restartajte računar.

11) Da bi ste uklonili shortcut strelice sa desktop-a uradite slijedeće: Pokrenite Registry ,zatim HKCR\lnkfile i izbrišite "IsShortcut". Nakon toga restartajte računar.

12) Da bi vam se računar po XP-om brže podizao, brže i bolje radio, uradite slijedeće:

Instalirati alat Bootvis:

a) na http://www.microsoft.com/hwdev/platform/pe...oot/BootVis.asp napraviti download Bootvis.exe i instalirati
pokrenuti program i odabrati TRACE/Next Boot + Driver Delays,računar će se restartati za 10 sekundi i obaviti operaciju
c) zatim odabrati TRACE/Optimize system,računar će se restartati za 10 sekundi i obaviti optimizaciju

13) Svako tko ima grafičke kartice sa NVidia čipovima, može da pronađe skrivenu opciju za podešavanje brzine grafičke kartice. Uradite slijedeće: Pokrenite Registry, zatim HKLM\Software\Nvidia Corporation\Global. Kreirajte novi ključ pod nazivom NVTweak. U tom ključu kreirajte novu DWORD vrijednost pod nazivom CoolBits. Dvostrukim klikom na CoolBits dodajte heksadecimalnu vrijednost "3".Nakon toga, restartajte računar
Poslije restartanja, idite u pomoćni program za podešavanje grafičke kartice koji se dobije kad se instaliraju drajveri za grafičku i vidjeće te da vam se pojavila još jedna opcija za podešavanje brzine kartice pod nazivom Clock Frequencies.

NAPOMENA: Informirajte se koliko mogu da se ubrzaju NVidia kartice tako da se ne bi uništile.

14) Da bi sakrili ˝username˝ na Logon Screen, bez brisanja cjelokupnog account-a uradite sljedeće: Pokrenite Registry, zatim
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\W inlogon\SpecialAccounts\UserList i za svaku vrijednost ˝Name˝ promijenite DWORD vrijednost na ˝0˝.

15) Windows XP posjeduje novu karakteristiku koja omogućava automatsku optimizaciju diskova pri startanju Windows-a. Da bi ovu opciju uključili uradite slijedeće: Pokrenite Registry,zatim HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction i kreirajte novu STRING vrijednost pod nazivom Enable.Dvoklik na "Enable" i upišite "Y". Nakon toga, restartajte računar.

16) Da bi ubrzali ˝diskcache˝ memoriju uradite slijedeće: Pokrenite Registry, zatim HKLM\System\CurrentControlSet\Control\SessionManag er\MemoryManagement\IoPageLockLimit. Modificirajte ključ IoPageLockLimit, u heksadecimalnom zapisu, u zavisnosti koliko imate instalirane memorije na vašem računaru:

64MB: 1000;
128MB: 4000;
256MB: 10000;
512MB ili više: 40000

.

17) Po default-u u Windows-u XP UDMA 66 nije uključen. Da bi ste uključili,uradite sljedeće: Pokrenite Registry, zatim HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E 96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000. Kreirajte novu DWORD vrijednost pod nazivom "EnableUDMA66" i stavite da vam vrijednost bude "1".

18) Secondlevel Datacache(L2Cache) je veoma važan za performanse vašeg procesora. XP nekad ne postavi odgovarajuću vrijednost L2Cache za vas procesor. Da bi provjerili ovu vrijednost uradite sljedeće: Pokrenite Registry, zatim
HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManag er\MemoryManagement\SecondLevelDataCache. Modificirajte vrijednost prema slijedećoj uputi:

AMD Duron: 64; CeleronA/celeron2:128;
PII mobile/PIII E(EB)/P4/AMD K6-3/AMD THUNDERBird/Cyrix III:256;
AMD K6-2/PII/PIII katmai/AMD Athlon:512;
PII Xeon/PIII Xeon:1024

19) Da bi ste isključili XP Boot Logo, otvorite boot.ini i dodajte " /noguiboot" posle "/fastdetect". Kao npr.: multi(0)disk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /noguiboot.

20) Da bi vaši Windowsi "sijali od sjaja", upotrebiti WINDOW WASHER 4.5.Briše sve nepotrebne registre(oni koji se vuku ispod oznake file),temporari fajlove,cookie,sve nepotrebne i zastarjele fajlove.U osnovnoj verziji to radi sa Windowsima i njegovim komponentama,a za sve ostale programe treba skinuti plugin na stranici gdje i softver(uglavnom postoji plugin za većinu najboljih i najviše korištenih programa).Radi besprijekorno i obvezno instalirati.

21)Da bi se vaše ime pojavilo na display-u "welcome", uradite sljedeće: Pokrenuti Registry, zatim HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\Cu rrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList.Kre irati novu DWORD vrijednost pod nazivom Administrator.
Dvoklik na tu vrijednost,selektirati ˝decimal box˝ i upisati ˝1˝.

22)Da bi skratili vrijeme spuštanja Windowsa,uradite sljedeće: Pokrenite Registry, zatim
HKCU\CONTROL PANEL\DESKTOP i modificirajte sljedeće vrijednosti:AutoEndTask sa ˝0˝ na ˝1˝, HangAppTimeOut sa ˝5000˝ na ˝3000˝, WaitToKillAppTimeOut sa ˝20000˝ na ˝4000˝, WaitToKillServiceTimeOut sa ˝20000˝ na ˝4000˝, a MenuShowDelay postaviti na ˝400˝.

23)Da bi uklonili nepotrebni "Scheduled Tasks scan" pri pokretanju IE i time izvršili njegovo ubrzavanje, uradite sljedeće: Pokrenuti Registry, zatim
HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Exp lorer\RemoteComputer\NameSpace, ClassId key {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} i obrisati.

24)Da bi Windows Media Player enkodirao i MP3 format zvučnog zapisa uradite sljedeće: Pokrenuti Registry, zatim HKLM/SOFTWARE/Microsoft/Media Player/. Kreirati novi ključ "Settings",a u njemu opet novi ključ "MP3Encoding" u kojem treba formirati 4 nove DWORD vrijednosti :LowRate,MediumRate,MediumHighRate i HighRate i modificirati ih redom u DAC0, 1F400,3E800 i 4E200.Potrebno je instalirati i MP3 codece,ako ih nema(mogu se instalirati iz Nimo Codec Packa-označiti samo audio MP3 codece).Promjena će se očitovati i podešavati u izborniku WMP-a Tools->Options->kartica Copy Music.

25)Da bi se zaštitili od preuzimanja atachmenta zaraženog virusom pokreni RUN i unesi gpedit.msc.Pronađi USER CONFIGURATION - ADMINISTRATIVE TEMPLATES - WINDOWS COMPONENTS - INTERNET EXPLORER i u desnom panelu dvostruko klikni na odrednicu Configure Outlook Express.Selektiraj enable i "Block attachments that may contain virus".Stisni OK i zatvori global policy editor.

26)Da bi obrisali popis "Past Items" u Notification Area,uradite sljedeće: Pokrenite Registry, zatim HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Exp lorer\TrayNotify i obrisati vrijednosti IconStreams i PastIconsStream.Zatim pokreni Task Manager,otvori ProcessesTab,selektiraj Explorer.exe i klikni End Process.Zatim u Task Manageru klikni File,New Task,unesi Explorer i klikni OK.

27)Da bi otvaranje i zatvaranje prozora ubrzali, uradite sljedeće:Pokrenite Registry,zatim
HKCU\Control Panel\Desktop\WindowMetrics. Vrijednost MinAnimate modificirajte i postaviti na ˝0˝. Nakon toga, restartajte računar.

28)Da bi ste obrisali sa popisa Start Up u System Configuration Utility deselektirane programe uradite sljedeće: Pokrenite Registry, zatim HKLM/SOFTWARE/Microsoft/SharedTools/Msconfig/Startupreg i obrišite ključeve za programe koje ste prethodno deselektirali u popisu Start Up.

29)Da bi ste ubrzali rad vaših Windows XP uradite sljedeće: Otvorite My Computer, zatim desni klik na hard disk i odabrati Properties. Na kartici General, deselektirati opciju Allow Indexing Service to indeks this disk for fast file searching i odabrati Apply. Ako u toku procesa, koji traje par minuta računar javi neku grešku slobodno odaberite Ignore.Nakon toga možete uživati u brzim Windows XP.

30)Jedna od najvažnijih stvari za besprijekorno funkcioniranje Windowsa XP je Virtual Memory, koju treba ispravno podesiti i tada drastično povećavamo performanse našeg računala.Da bi izvršili pravilno podešavanje, uradite sljedeće: Desni klik na My Computer, Properties i odabrati karticu Advanced. U Performance odabrati Settings i karticu Advanced. U Virtual Memory odabrati Change i selektirati System manage size i odabrati Set. Ako odaberemo opciju Custom, onda trebamo sami upisati količinu memorije, a ona iznosi 1,5 x količina RAM-a. Tako, ako imate 256 MB memorije, veličina Virtual Memory je 384 MB.
Nakon toga, restartati računar.

31)Ako vaš računar ne uradi ˝Power off˝ nakon ˝shutdown-a˝,uradite sljedeće:Pokrenite Registry,zatim HKCU\Control Panel\Desktop,odaberite vrijednost PowerOffActive i promijenite vrijednost sa ˝0˝ na ˝1˝.