PDA

Pogledajte punu verziju : U EU bez borbi bikova...

catXlux
24-09-2007, 09:31 PM
Borbe bikova biće zabranjene

"Grmečka korida" i druge borbe bikova uskoro bi mogle biti zabranjenje jer je zakon o zaštiti i dobrobiti životinja na nivou države dio paketa zakona koje BiH mora usvojiti u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.
Zakon je još u formi nacrta i u Uredu za veterinarstvo BiH kažu da se čeka mišljenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
U nacrtu zakona, između ostalog, stoji, a potvrdili su i u Uredu za veterinarstvo BiH, da će kazne za zlostavljače životinja biti od 200 KM do 200.000 KM. Huškanje životinja jedne na drugu biće strogo zabranjeno u što spadaju i borbe bikova.
Velimir Ivanišević, osnivač Udruženja za sprečavanje okrutnosti nad životinjama SOS u Sarajevu, kaže da će u BiH državni zakon o zaštiti životinja izazvati civilizacijski šok.
"Treba još puno da se učini kako bi se ovdje promijenila svijest ljudi. Kada govorimo o zaštiti životinja misli se na sve životinje, kućne ljubimce, stoku, divljač. Mi još nismo naučili ovce čuvati, pa smo podložni raznim zarazama. Moramo zaštititi ono malo naših resursa, a to su i naše životinje. Potreban nam je najbolji zakon jer se ne smije dozvoliti strancima da u našoj zemlji rade ono što ne smiju u svojim zemljama. Mnoge zemlje su do sada više puta izmijenile zakon o zaštiti životinja, a mi još nismo dobili državni zakon", ogorčen je Ivanišević.

......
"Zabrinjavajuće je koliko ljudi pronalazi zadovoljstvo u organizovanju i gledanju borbi pasa. Ne treba zaboraviti i činjenicu da se tu ulozi znaju brojati i u stotinama hiljada konvertibilnih maraka. To se događa i u Hrvatskoj, Srbiji, ali nije opravdanje za nas i tu je novi zakon o zaštiti i dobrobiti životinja dosta rigorozniji u pogledu kazni. Suštinska stvar je da se radi na promjeni svijesti građana", kaže Nedić.
Velimir Ivanišević, osnivač Udruženja za sprečavanje okrutnosti nad životinjama SOS u Sarajevu, smatra da policija može i treba reagovati u slučajevima organizovanja borbi pasa.
"Sramotno je i da glavni grad Bosne i Hercegovine nema azil za životinje. Već 10 godina molimo za komad zemlje na kojem bismo sagradili azil. Boli kada saznate da grad Sarajevo svake godine hiljade KM izdvaja za Šintersku službu, a nikako da ispune svoje obećanje za dodjelu zemljišta za azil", navodi Ivanišević.
U Gradskoj upravi Sarajeva nisu nam odgovorili zašto još nije riješeno pitanje zemljišta za azil.
"Koride u tradiciji naroda"
Iz Turističke organizacije RS ističu da je borba bikova u tradiciji naroda s ovih prostora, te da korida velikim dijelom privlači posjetioce "Kočićevog zbora", jedne od najznačajnijih manifestacija u RS.
"Novi zakon će promijeniti koncept zborovanja, samo da nam se ne desi da se borbe bikova organizuju ilegalno ili da uvedemo, po modelu Španije, uličnu trku s bikovima. Ali ako je ovaj zakon i drugi slični, preduslov za ulazak u EU onda ćemo nažalost ljubitelja ove discipline, ukinuti vjekovnu zabavu naših predaka", navode iz Turističke organizacije. from Nezavisne.

O ovoj temi bješe govora večeras na jednom od dnevnika, pa me podstaklo da postavim temu. Lično sam protiv bilo kakvog huškanja jedne životinje na drugu i jako me zanima reakcija zagovornika npr "Koride u Čevljanovićima" jer znam iz priča da hiljade ljudi uživa :eyecrazy:gledati ovakve "spektakle".
Jeste li prisustvovali nekad nekoj borbi dvije životinje, kakav je osjećaj to gledat i mislite li da je sve ovo gore navedeno ima smisla?

HPnx9420
24-09-2007, 09:48 PM
Nisam nikada posmatrao borbu bikova uživo. Bilo je nekoliko dokumentaraca i prijenosa na lokalnim TV stanicama (Vogošća, Igman, nekoliko reportaža na Slobodna Evropa) i nisu me nešto posebno inspirisale, iako je bilo sigurno par stotina gledaoca.
Posmatrao sam par puta borbe pasa, jednom i borbu vuka kojeg su uhvatili lovci u šumi sa nekoliko tornjaka i tu je bilo krvi do koljena.
Smatram da te borbe treba zabraniti, ali također smatram da je ovoj državi mnogo potrebniji zakon o visokom obrazovanju ili o famoznoj reformi policije od ovog zakona o zaštiti životinja.

Argun
24-09-2007, 09:49 PM
I po pitanju ulaska BiH-a u EU, Mi se nećemo odreći koride..... vidovito predviđam poruku iz jednog dijela naše zemlje.
Veliki sam pobornik zaštite životinja i veliki pesimista u krupnije promjene po pitanju toga ali treba dati svoj glas pa ma kako on bio tih i neprimjetljiv.

caps
24-09-2007, 10:34 PM
dobro,ako kod neće biti ubiJanja životinja,sta je sa onima iz spanije.I oni uBijAju bikove.To izgleda dvostruka pravila

Blahhh
24-09-2007, 11:25 PM
...i jako me zanima reakcija zagovornika npr "Koride u Čevljanovićima" jer znam iz priča da hiljade ljudi uživa :eyecrazy:gledati ovakve "spektakle".
Jeste li prisustvovali nekad nekoj borbi dvije životinje, kakav je osjećaj to gledat i mislite li da je sve ovo gore navedeno ima smisla?

nisam prisustvovao...ove godine bio na moru u julu..al sam postavio post pod temom desavanja u bih...i dobio ban...ljudi saberite se...korida, ma kakva bila i koliko intrigantna bila, jeste desavanje...i okuplja 100000+ ljudi u cevljanovicima

dogodine svakako idem da vidim to LIVE...uradit cu set fotki

sto se tice ove opaske oko pamplone..spanije, samo govori o licemjernoj EU gdje spanija moze odrzavati sve moguce i nemoguce varijante izivljavanja...

eXmAn
25-09-2007, 12:26 AM
Odlično. Nek ih zabrane. Ali, vidi kako su odlučni u ovome, odmah kazne i do 200.000. A bitnije stvari još uvijek stoje...

Goldenchild
25-09-2007, 12:30 AM
Naravno da treba zabraniti... Dijete buducnosti ce citati u predmetu "istorija" u shkoli o ovom razdoblju kada su barbarske civilizacije uzivale u gledanju borbi zivotinja na smrt...

catXlux
25-09-2007, 07:14 AM
Ja nisam nikad prisustvovala borbi bilo koje dvije životinje, a koridi ponajmanje, nit planiram. Zato malo tražiš po netu i evo reporta sa ovogodišnje koride u Čevljanovićima:

Na ovogodišnjoj 60. čevljanskoj koridi kod Ilijaša
Teferiču i narodnom veselju prisustvovalo 100.000 ljudi

Posjetilaca bilo iz svih krajeva BiH, od Goražda do Bihaća
Mnogi kažu da je Čevljanska korida kod Ilijaša manifestacija koja okuplja najviše ljudi na jednom mjestu u cijeloj regiji, gdje se okupi i do 100.000 posjetilaca. I na ovogodišnjoj, 60. po redu, bilo je toliko ljudi, a teferičluka i uzbuđenja nije nedostajalo. Posjetilaca je bilo iz svih krajeva BiH, od Goražda do Bihaća.
Desetine šatora sa glasnom muzikom, pićem i janjetinom naprosto su mamile gladne i žedne posjetioce, a vlasnici su, naravno, zadovoljno trljali ruke. Bilo je tu i poznatih narodnjačkih zvijezda - Rizo Hamidović, Erna Džeba, Jana, Jelena... ali su najposjećeniji bili oni s tradicionalnom kalesijskom muzikom.
Organizator, ilijaška Mjesna zajednica Gajevi, potrudio se da održi tradiciju polaganja cvijeća na spomenik partizanima, ali i palim borcima iz prošlog rata. Održane su i pješačke trke, konjske trke, bacanje kamena s ramena, nastup nekoliko kulturno-umjetničkih društava, ali i nezaobilazne borbe bikova.
Jelo se i pilo
Koliko se jelo i pilo, najbolje govori podatak da je u Čevljanovićima "stradalo" više od 300 janjadi.
Novac za visočke piramide
Veliki broj ljudi na jednom mjestu iskoristila je i Fondacija "Arheološki park: Bosanska piramida Sunca", koja je imala svoj štand za prikupljanje novca za nastavak istraživanja na visočkim piramidama.
from Avaz

evo i slikice :smurf:
http://img166.imageshack.us/img166/4661/343812kc3.jpg

a što se tiče Španije, tamo navodno ne smiju se huškat dvije životinja jedna na drugu (što i stoji u prijedlogu ovog novog zakona) već životinje smiju ubijat samo toreadori tj ljudi:cool:

Sad pogodite šta sam zamislila:blackeye:? ........... (bosanski toreador :mrgreen:)

RAMBO
26-09-2007, 01:46 PM
Ja nisam nikad prisustvovala borbi bilo koje dvije životinje, a koridi ponajmanje, nit planiram. Zato malo tražiš po netu i evo reporta sa ovogodišnje koride u Čevljanovićima:

from Avaz

a što se tiče Španije, tamo navodno ne smiju se huškat dvije životinja jedna na drugu (što i stoji u prijedlogu ovog novog zakona) već životinje smiju ubijat samo toreadori tj ljudi:cool:

Sad pogodite šta sam zamislila:blackeye:? ........... (bosanski toreador :mrgreen:)

Jako mi se svidja je se jos neko sjetio postaviti vrlo interesantan post i da nisam usamljeni slucaj po to pitanju. Bravo Cat:jumpy:
Slucajevi iskoristavanja zivotinja za zabavu i njihovo koje kakvo zlostavljanje barem u nasoj zemlji je minoran problem, tj nikoga nezanima i nikome nije stalo. Jos po vrhu nema Zakona koji bi kaznio prekrsioce, tako da nas svijet radi sta hoce. Dugo se vremena postavljalo pitanje zasto Bosnance ljudi sa strane posmatraju cudno i misle da su glupi. Iskreno i mene je jedno vrijeme mucio taj problem, ali kad se covjek malo vise udubi u problem onda skonta zasto je to tako. Licno mislim da je to sve to stanje SVIJESTI.
Sta neki Britanac pomisli kad je u Bosni osim rata naravno kad pogleda situaciju recimo oko problema zivotinja,naravno nemoze doci sebi, jer u V.Brutanji Zakon o zastiti zivotinja je nastao 1876 u USA cak i ranije. Naravno i kod njih ima extrema koji se naravno kaznavaju po tom pitanju, ljudi cak imaju policiju za te stvari. Ko nas pak suportno ko imalo iskaze paznje za zivotinje ispadne LUD i ljudi ga ismijavaju. Tu se opet vracam pitanju SVIJESTI, kako promjeniti tu svijest kod 100.000 ljudi koji posjecuju koridu kod nas i jos ko zna koliko hiljada u Spaniji vrlo tesko gotovo nikako. Da Zakoni o zastiti imaju efekta ne bi trebali da se donose uopste, ali su oni tu da se donekle postuju da ljudima ne bi dalo toliko slobode da rade sta hoce. Kakva prava zivotinje imaju po tom pitanju? Po ovakom kako kod nas vlada nikakva, ali zato sluze onima koji cijene i postuju prava zivotinja da ih u tom slucaju mogu zastiti sto vise mogu.:jumpy:

Scrat
26-09-2007, 03:04 PM
Korida nam je najmanji problem, neche nas Europa vidjeti nkad'.

PaBlO_EsCobaR
26-09-2007, 03:44 PM
Naravno da treba zabraniti... Dijete buducnosti ce citati u predmetu "istorija" u shkoli o ovom razdoblju kada su barbarske civilizacije uzivale u gledanju borbi zivotinja na smrt...

To isto su nasi djedovi pricali, i zar nismo upravo mi ta ''djeca buducnosti''. Tako da... znas sta sam za point zelio da kazem.

RAMBO
27-09-2007, 09:50 PM

Ja sam trebala biti to djete buducnosti a eto to ja nisam. Koliko se sjecam nikada u knjigama nije pisano o takvim stvarima, pretpostavljam da i u bucnosti nece. To ne spada u domen istorije nego vise nego onako nacin poistvojecivanja "tradicije" i "primitivizma".:rolleyes:

juve
04-10-2007, 02:23 PM
ma nije ljudi to bas tako. I ja sam protiv borbi bilo kakvih zivotinja. Al ne mozemo poistovjetit spansku koridu i borbe pasa, sa borbama bikova kod nas. Nikad ama bas ni jedan bik nije bio ozbiljnije povrjedjen u toj borbi. to je cisto guranje, naguravanje, a ljudi su vise tamo zbog druzenja i nekakvih im obicaja koji se meni licno ne svidjaju al tako je. a sto se tice evrope, jedan veliki osmijeh od mene na to sve, jer ja se plasim da mi necemo postat punopravan clan evrope dok ne istrjebimo ove bikove medju nama, a za ove zivotinje se ne treba brinut. pozdrav :eek:

NM156
04-10-2007, 04:43 PM
Joj ova zabrana ce mi bas tesko pasti.

RAMBO
04-10-2007, 10:01 PM
ma nije ljudi to bas tako. I ja sam protiv borbi bilo kakvih zivotinja. Al ne mozemo poistovjetit spansku koridu i borbe pasa, sa borbama bikova kod nas. Nikad ama bas ni jedan bik nije bio ozbiljnije povrjedjen u toj borbi. to je cisto guranje, naguravanje, a ljudi su vise tamo zbog druzenja i nekakvih im obicaja koji se meni licno ne svidjaju al tako je. a sto se tice evrope, jedan veliki osmijeh od mene na to sve, jer ja se plasim da mi necemo postat punopravan clan evrope dok ne istrjebimo ove bikove medju nama, a za ove zivotinje se ne treba brinut. pozdrav :eek:

Ne bi se s tim tvojima rijecima slozila. Nije uopste bitno gdje se te borbe odigravaju, zivotinje se su svim tim slucajevima iskoristavaju za zabavu ljudi, a tu se vrte velike pare, znaci sve je biznis. To sto kazes bikovi se kod naguravaju, pa onda neki od njih zavrsi na raznju i to mi je neka zabava gdje se skupi preko 10.000 seljaka, pa hajdemo se zabaviti. Nas Evropa nece nikada vidjeti to je sigurno, naravno ne samo zbog situacije oko zivitinja ima tu jos tone, tone problema...:oneeye:

HPnx9420
04-10-2007, 10:20 PM
Ma mogu oni zabranjivati šta hoće:wacky:, kod nas je mnogo toga zabranjeno, a sve je u biti legalno. :devilglas Zakon "zapada" će se provoditi kao i do sada isključivo u Sarajevu:oesmile:, i tu kako prema kome:newburn:, u ostalim dijelovima BiH vlada "zakon divljeg zapada":smoker:.
Kada se vodeće članice EU budu odricale članstva, nas će tada primiti.:wacky:

juve
04-10-2007, 10:46 PM
Ne bi se s tim tvojima rijecima slozila. Nije uopste bitno gdje se te borbe odigravaju, zivotinje se su svim tim slucajevima iskoristavaju za zabavu ljudi, a tu se vrte velike pare, znaci sve je biznis. To sto kazes bikovi se kod naguravaju, pa onda neki od njih zavrsi na raznju i to mi je neka zabava gdje se skupi preko 10.000 seljaka, pa hajdemo se zabaviti. Nas Evropa nece nikada vidjeti to je sigurno, naravno ne samo zbog situacije oko zivitinja ima tu jos tone, tone problema...:oneeye:
Ma nisi me razumila, hocu da kazem bikovi rijetko stradaju tu. Ne da branim nesto, nego govorim kak su borbe pasa i spanska korida u kojoj matador ubije bika, mnogo brutalnije. A ne bi ti niko od ovih ljudi dao svog ljubimca na razanj vjeruj mi. Oni vole te bikove vise nego zene svoje. A u ostalom i da ide na razanj, i u mesnici da kupe isti djavo. Zivotinje jedemo, takvi smo. Doduse ne svi, ima i vegetarijanaca. Onda i Cirkus je koristenje zivotinja za zabavu ljudi iako to nema veze s borbama. Ja sam izrazito protiv tih borbi, jer obozavam zivotinje, al samo sam htio da kazem da nisu te borbe kod nas u koridi izmedju dva bika, ni slicne onim u spaniji gdje covjek ubija bika, a pogotov ne onim borbama pasa, gdje psi bukvalno oderu jedan drugog.

HPnx9420
05-10-2007, 12:07 AM
Ma nisi me razumila, hocu da kazem bikovi rijetko stradaju tu. Ne da branim nesto, nego govorim kak su borbe pasa i spanska korida u kojoj matador ubije bika, mnogo brutalnije. A ne bi ti niko od ovih ljudi dao svog ljubimca na razanj vjeruj mi. Oni vole te bikove vise nego zene svoje. A u ostalom i da ide na razanj, i u mesnici da kupe isti djavo. Zivotinje jedemo, takvi smo. Doduse ne svi, ima i vegetarijanaca. Onda i Cirkus je koristenje zivotinja za zabavu ljudi iako to nema veze s borbama. Ja sam izrazito protiv tih borbi, jer obozavam zivotinje, al samo sam htio da kazem da nisu te borbe kod nas u koridi izmedju dva bika, ni slicne onim u spaniji gdje covjek ubija bika, a pogotov ne onim borbama pasa, gdje psi bukvalno oderu jedan drugog.

U tim koridama najčešće stradaju ljudi. Gledao sam na Slobodna Evropa kad je na nekoj koridi bik otkačio pa neletio na ljude, bilo probodenih, polomljenih rebara, nogu, ruku, nekoliko posmatrača završilo na operacionom stolu.
Bikovi se rijetko povrijede na koridi, oni se samo malo poguraju, slabiji odustane i to je to.

Vollmeise
05-10-2007, 12:23 AM
U tim koridama najčešće stradaju ljudi. Gledao sam na Slobodna Evropa kad je na nekoj koridi bik otkačio pa neletio na ljude, bilo probodenih, polomljenih rebara, nogu, ruku, nekoliko posmatrača završilo na operacionom stolu.
Bikovi se rijetko povrijede na koridi, oni se samo malo poguraju, slabiji odustane i to je to.

Vrlo duhovito. Korida uvijek zavrsava smrcu bika. I naravno, desi se i da Matador bude povrijedjen, nekad i vrlo tesko, ali bika ceka uvijek smrt.

HPnx9420
05-10-2007, 12:26 AM
Vrlo duhovito. Korida uvijek zavrsava smrcu bika. I naravno, desi se i da Matador bude povrijedjen, nekad i vrlo tesko, ali bika ceka uvijek smrt.

Mislio sam na ove naše domaće koride, Grmeč itd.
Ove španske su mi previše krvave. Nisam fan iživljavanja nad životinjama, pogrešno sam se izrazio.

Vollmeise
05-10-2007, 01:05 AM
Okay.

juve
05-10-2007, 08:15 AM

e bas to sam i htio da kazem. Bikovima se rijetko kad sta desi, za razliku od spanskih gdje gotov uvijek bik biva ubijen.

RAMBO
05-10-2007, 01:15 PM
e bas to sam i htio da kazem. Bikovima se rijetko kad sta desi, za razliku od spanskih gdje gotov uvijek bik biva ubijen.

Nije uopste tako bitno da li ko tu biva ubijem ili povredjen bitno je da se zivotinja u tom slucaju iskoristava za potrebe zabave. To nije ispravno, npr. boksaci koji su u ringu tuku se i udaraju njih niko na to nije natjerao ili prisilio da se bore ucine to svojom VOLJOM. Kod zivotinja to nije slucaj jer one nemaju svoju VOLJU nego ih covjek na to natjera, u tome je sva razlika tj. poenta svega.:oneeye:

RAMBO
05-10-2007, 01:30 PM
Ma mogu oni zabranjivati šta hoće:wacky:, kod nas je mnogo toga zabranjeno, a sve je u biti legalno. :devilglas Zakon "zapada" će se provoditi kao i do sada isključivo u Sarajevu:oesmile:, i tu kako prema kome:newburn:, u ostalim dijelovima BiH vlada "zakon divljeg zapada":smoker:.
Kada se vodeće članice EU budu odricale članstva, nas će tada primiti.:wacky:

Ocito zivis u Sarajevu pa to znas, ne bi bas rekla da je to tako. U Sarajevu se mnogo toga ne postuje i desavaju se mnogo gore stvari nego u manjim sredinama, ali se to vjesto krije od ociju javnosti. Svako sakriva svoju sramotu jal' u Sarajevu ili negdje drugo, ali od nekih stvari se nemoze pobjeci. Ljudi misle da mogu pobjeci od Zakona i da je to lako, ali se zlo se ipak opet vrati u necem drugom, o tome treba misliti. :oneeye:

juve
05-10-2007, 04:01 PM
Nije uopste tako bitno da li ko tu biva ubijem ili povredjen bitno je da se zivotinja u tom slucaju iskoristava za potrebe zabave. To nije ispravno, npr. boksaci koji su u ringu tuku se i udaraju njih niko na to nije natjerao ili prisilio da se bore ucine to svojom VOLJOM. Kod zivotinja to nije slucaj jer one nemaju svoju VOLJU nego ih covjek na to natjera, u tome je sva razlika tj. poenta svega.:oneeye:

apsolutno se slazem. zivotinje se tu iskoristavaju i to je gnusno i zalosno. al tako je i cirkusu i zoo vrtu, al sta je tu je. takav je zivot.

RAMBO
06-10-2007, 06:25 PM
apsolutno se slazem. zivotinje se tu iskoristavaju i to je gnusno i zalosno. al tako je i cirkusu i zoo vrtu, al sta je tu je. takav je zivot.

Slazem oko svih tih stavova, al' kao pojedinici mozemo svakako izbjegavati takve manifestacije i samim tim dati neki svoj licni primjer i doprinos bar sredini u kojoj zivimo. Steta sto ljudi o tome ne razmislju na pravi nacin....:nice2::nice2::nice2:

RAMBO
08-10-2007, 11:19 PM

from Avaz

Da ne bi otvorila novi topic, jer na istu temu:

Na Jugu Kine odrazano je tradicionalno takmicenje u kojem su snage odmjerili konji. Hiljade ljudi pohrlilo je u Gundzi Znang da vide tuce konja. Ova manifestacija se odrzava vec 500 godina.

Ima li uopste bilo koje zivotinjske vrste koja se ne "bori" za ljudsku zabavu. Sta je sljedece tuca mrava...:rolleyes:

juve
09-10-2007, 06:52 PM
Da ne bi otvorila novi topic, jer na istu temu:

Na Jugu Kine odrazano je tradicionalno takmicenje u kojem su snage odmjerili konji. Hiljade ljudi pohrlilo je u Gundzi Znang da vide tuce konja. Ova manifestacija se odrzava vec 500 godina.

Ima li uopste bilo koje zivotinjske vrste koja se ne "bori" za ljudsku zabavu. Sta je sljedece tuca mrava...:rolleyes:

Ne mogu da vjerujem. I konji. O moj boze, kakvu si nam slobodu dao. Pa nema sta ljudi nece nahuskat jedno na drugo. E jesmo mraka, nema nigdje vece. Cuj konji da se bore. Imamo borbe pasa, bikova, pijetlova, konja, i vjerovatno veliki derbi izmedju dvije zabe. haha. A da ne pricam o gnusnom lovu, sa psima, Dogo Argentino, gdje psi love veprove i nerjetko zavrsavaju rasporeni, samo iz ljudskog zadovoljstva. fuuuj.

RAMBO
09-10-2007, 10:45 PM
Ne mogu da vjerujem. I konji. O moj boze, kakvu si nam slobodu dao. Pa nema sta ljudi nece nahuskat jedno na drugo. E jesmo mraka, nema nigdje vece. Cuj konji da se bore. Imamo borbe pasa, bikova, pijetlova, konja, i vjerovatno veliki derbi izmedju dvije zabe. haha. A da ne pricam o gnusnom lovu, sa psima, Dogo Argentino, gdje psi love veprove i nerjetko zavrsavaju rasporeni, samo iz ljudskog zadovoljstva. fuuuj.

Ocito preveliku nam je Bog slobodu dao, da nije ne bi cinili ono ne treba. Tu jednostavno nema moralnih granica, zato limita nema. Svi se hvataju neke tradicije, koja suplja prica, koji izgovori bljak:whaaaat: