PDA

Pogledajte punu verziju : Zasto je u BiH struja skuplja u zimskom periodu

Mentalna Higijena
08-01-2008, 01:32 PM
Ako zna iko ovo me jede i razmisljam o ovome vec nekoliko dana. Naime zanima me kojim argumentima ovi iz Elektro Privrede BiH, pravdaju cijene el.energije u zimskom periodu koje su kao sto znamo duplo vece nego ljeti....Ja stvarno ne znam ima li to jos negdje u svijetu, ili je to samo u nas slucaj.....Ako neko zna vise o ovome neka mi pojasni bio bih mu zahvalan, a vjerujem i mnogi drugi koji su se o ovome pitali.
P.S.
Bojim se da se ne ugledaju i drugi na "POSTENJACINE" IZ ELEKTRO P.BIH pa da imamo ljetni i zimski hljeb, vodu, internet, odvoz smeca itd.
A sve to po glavi potrosaca, i gdje su uostalom u bih ta udruzenja za zastitu potrosaca, ako postoje ili su i oni kupljeni od raznih lobija da sute o tome...?

"STOP MITU I KORUPCIJI...VRIJEME JE"

dr.Nathaniel Demarest
08-01-2008, 01:56 PM
Bit će sve skuplje, ne sikiraj se.

A "udruzenja za zastitu potrosaca" postoje samo formalno...ne rade svoju ulogu...jer - nema svrhe.

Sliver
08-01-2008, 02:31 PM
Zbog niskog vodostaja. Jer kako zimi pada snijeg, sve ledi tako je manji priliv vode u rijekama, pa samim tim i u akumulacijama. Drugi razlog je sto je pri niskim temperaturama veci gubitak struje pri prenosu. sama fizika bakar se skuplja, time otpor postaje veci. :)

BuCo0
08-01-2008, 03:36 PM
potpisujem od Silver,
i josh je teze odrzavati opremu, teren je nepristupan

Mentalna Higijena
08-01-2008, 03:39 PM
Zbog niskog vodostaja. Jer kako zimi pada snijeg, sve ledi tako je manji priliv vode u rijekama, pa samim tim i u akumulacijama. Drugi razlog je sto je pri niskim temperaturama veci gubitak struje pri prenosu. sama fizika bakar se skuplja, time otpor postaje veci. :)
A je li to praksa i u drugim zemljama, mislim na vece cijene, jer i u njih su vodostaji manji itd., da li i drugi poskupljuju struju zimi ili su to rijesili na neki po potrosaca povoljniji nacin....zna li neko kakvo je stanje u nama susjednim zemljama (CRO i YU npr.) u vezi toga.
Ja mislim da ovdje u Bosni i Hercegovini obicni narod vuku za nos kako se kome hoce a narod samo slijeze ramenima, pa onda svakih par godina izlaze na izbore da biraju manje lopove od onih vecih i obratno, dok svi ovi zive ko bubreg u loju a narod iz godine u godinu sve siromasniji. Neki penzioneri se hrane na kontejnerima a oni srecniji u Merhametovim Kuhinjama (tzv. Imaret-ima), koji usput receno drzava malo ili nikako ne financira a korisnika je nazalost sve vise

Pa Gospodo Svaka Cast...

"STOP MITU I KORUPCIJI....VRIJEME JE DA SE PROGOVORI "

Argun
08-01-2008, 04:05 PM
To su monopolisti, država u državi i mogu raditi šta hoće.
Vjerovali ili ne, oni imaju sređen sistem kažnjavanja potrošača bez ikakvog suda i policije.
Moj drug ih pitao, kad ga već kažnjavaju sa 100KM, dali mu tu kaznu mogu preinačiti u zatvor jer eto zima je i ništa se neradi.....i kad kažnjavaju već, vjerovatno imaju i svoje zatvore.:rocket:

MeNtalaC
08-01-2008, 04:12 PM
Ma nije to su oni da sebi plate povećaju. Pred novu godinu su povećali njihove "sirotinjske plate" za "sitnih" 20%.

Exorcist
08-01-2008, 04:17 PM
Ne znam samo na kojim dalekovodima se koristi bakar???

Milet
08-01-2008, 04:24 PM
Ako zna iko ovo me jede i razmisljam o ovome vec nekoliko dana. Naime zanima me kojim argumentima ovi iz Elektro Privrede BiH, pravdaju cijene el.energije u zimskom periodu koje su kao sto znamo duplo vece nego ljeti....Ja stvarno ne znam ima li to jos negdje u svijetu, ili je to samo u nas slucaj.....Ako neko zna vise o ovome neka mi pojasni bio bih mu zahvalan, a vjerujem i mnogi drugi koji su se o ovome pitali.
P.S.
Bojim se da se ne ugledaju i drugi na "POSTENJACINE" IZ ELEKTRO P.BIH pa da imamo ljetni i zimski hljeb, vodu, internet, odvoz smeca itd.
A sve to po glavi potrosaca, i gdje su uostalom u bih ta udruzenja za zastitu potrosaca, ako postoje ili su i oni kupljeni od raznih lobija da sute o tome...?

"STOP MITU I KORUPCIJI...VRIJEME JE"

Pa zato što se više troši zimi..Pa da nadoknade ono na ljeto što se slabije korisrtilo :hehehehe:

Demien
08-01-2008, 04:58 PM

Tebi haman pa fizika nije išla baš najbolje. Bolja provodnost i manji otpor se postiže na nižim temperaturama. (Čemu hlađenja na hiljadama mašina... uzmi najjednostavnije računarske komponente.)

zenit
08-01-2008, 05:17 PM

hehe nisu sve hidroelektrane ima tu i drugih elektrana koje ne koriste vodu.

zamisli te da je struja skroz jeftina,i dodje zima i svi upalimo bojlere i grijalice mislim da bi se preopteretile elektrane.
A ovako kad je skupa struja svi mi vise volimo deku nego grijalicu

Stevie_Ray
08-01-2008, 05:23 PM
Da, kao sto je zenit napisao, jedan od razloga je taj sto je i veca potrosnja. I dnevne tarife su bazirane na tome, u vrijeme kad je potrosnja najveca je i struja najskuplja. Nacin da se potrosaci stimuliraju da manje trose.

Kada bi svi povukli struju sa svojim grijalicama i sl. (uz pretpostavku da je struja jeftina) vrlo brzo bi doslo do preopterecenja sistema.

BuCo0
08-01-2008, 05:23 PM
Ja mislim da je u ostalim zemljama cijena konstantna, i da je uzet prosjek i da se to moze i kod nas rijesiti. Odes u elektro i kazes da hoces da ti obracunavaju po srednjoj virjednosi i oni ce to ucinit.
bar ja tako moglo prijee :PPPP

Mentalna Higijena
08-01-2008, 05:29 PM
Evo jos da se dotaknemo malo najnovijih poskupljenjia struje u BiH:
Kao glavni argument kaže se da je skuplja struja svugdje u okruženju. Nakon toga slijedila je izjava nekog čovjeka iz udruženja potrošača koji ima cijene "iz okruženja", skuplja je samo u Hrvatskoj ali ko njega slusa.

Srbija-jeftinija struja
Makedonija-jeftinija struja
Bugarska-jeftinija
Crna Gora-otprilike ista

Neka pogledaju nadlezni, a ja vjerujem da oni to znaju, kolika je prosječna plata u Hrvatskoj.

I kakve veze ima kakva je cijena u okruženju? Bitno je za koliko se struja može kod nas proizvesti i kako posluju preduzeća koja proizvode i distribuiraju struju. Ako je mi možemo jeftinije proizvesti, šta nas briga kolika je cijena negdje drugdje.
Gdje je skuplja struja u okruženju veće su i prosječne plate.

Zasto gospoda ne kazu jeftinije je nesto u okruzenju pa cemo pojeftiniti nego samo skuplje je u okruzenju pa cemo poskupiti. Isto tako ne kazu vece su plate u okruzenju pa cemo i mi povecati nego samo povecavaju ono sto je njima na korist.

I netreba zaboraviti i to da oni struju izvoze po jeftinijoj cijeni nego sto je mi placamo u BiH. Gospodo prodajte nama jeftinu (mi smo se i borili za to) a strancima skupu (svakako imaju vise para od nas)....

Mentalna Higijena
08-01-2008, 05:43 PM
[QUOTE=zenit;
zamisli te da je struja skroz jeftina,i dodje zima i svi upalimo bojlere i grijalice mislim da bi se preopteretile elektrane.
A ovako kad je skupa struja svi mi vise volimo deku nego grijalicu[/QUOTE]

Ja trosim otprilike isto KW i ljeti i zimi i i dalje ne vidim zasto bi trebao placati skuplje struju da bi njihove elektrane bile stabilne...Neka oni od silnih miliona dobijenih od naplate modernizuju i sire svoje kapacitete pa ce onda imati stabilne elektrane i za zimsku potrosnju, a ne ovako udarati po (ionako polu-praznim) dzepovima gradjana.

Mentalna Higijena
08-01-2008, 05:53 PM
Evo upravo sam dobio informaciju od kolege iz hrvatske:

i404 mi je rekao:

U hr to nije tako(cijena je ista i ljeti i zimi), ali mislim da mi puno više struje proizvodimo, dapače, mislim da dosta toga i izvezemo u bih.

mi imamo one 2 tarife, kada jeftinija druga (noćna) tarifa ohrabruje ljude da više troše noću, kad struje ima u izobilju....

zippoo
08-01-2008, 08:56 PM
ma cista kradja kao i u svim sistemima ove drzave
gdje god se okrenes samo kradu tj.udaraju po novcanicima gradjana koji su ionako prazni da praznije nemogu ni biti
a evo sad gledam dnevnik i vidim da je i hljeb poskupio za jos 0.20 KM tako da sada obicni mali hljeb iznosi 0.90 KM
znaci za cetveroclanu porodicu trebaju otprilike 3 hljeba dnevno sto je 2.70 KM plus ostala hrana plus rezije
da se samo hljeb jede nebi se moglo preziviti sa platom od 350 KM koja je i najcesca u jebenoj bosni

mala.mostarka
08-01-2008, 09:05 PM
ma cista kradja kao i u svim sistemima ove drzave
gdje god se okrenes samo kradu tj.udaraju po novcanicima gradjana koji su ionako prazni da praznije nemogu ni biti
a evo sad gledam dnevnik i vidim da je i hljeb poskupio za jos 0.20 KM tako da sada obicni mali hljeb iznosi 0.90 KM
znaci za cetveroclanu porodicu trebaju otprilike 3 hljeba dnevno sto je 2.70 KM plus ostala hrana plus rezije
da se samo hljeb jede nebi se moglo preziviti sa platom od 350 KM koja je i najcesca u jebenoj bosni

Luda kuca brate!!
Nigdje na svijetu ovo nema.
:angryfire:angryfire:angryfire:angryfire

Stryker
08-01-2008, 09:52 PM
Pa valjda zato što se zimi više troši. Zamislite da su ljetne cijene, svi bi navalili na grijanje na struju, desio bi se BLACKOUT.

edggar
08-01-2008, 10:04 PM
cista pljacka, al nemam nista protiv ako ce te pare otic rudarima, a ne njima u dzepove

edggar
08-01-2008, 10:05 PM
cista pljacka, al nemam nista protiv ako ce te pare otic rudarima, a ne u dzepove gospodi koja sjedi u foteljama

kerim90
28-01-2008, 09:51 PM
Poskupljenje od 2 % za krajnjeg potrošača nije ništa. Što bi plaćao 100 KM, sad ćeš 102 KM, što bi plaćao 50 KM, sad ćeš 51 KM. Znači, gotovo ništa. Mislim da ovo ima pozadinu u aferi Hećo-Avaz, a možda i nema. Uglavnom, oko 2 mil. ljudi u federaciji sa ovim poskupljenjem (uključujući i firme) stvara minimalno nekih, pa eto 5.mil € dodatnog profita.

The Final Cut
28-01-2008, 10:15 PM
Struja je zimi skuplja jer su elektroni ljenji i teže ih je gurati kroz provodnik.:D
On topic
Zato da bi poslije zime EP mogla zaboraviti da vrati cijene na ljetni rezim i tako mic po mic povecavati cijenu 2x godisnje..

Faith
11-02-2008, 03:45 PM
Zimi je skuplja struja zato sto od necega moraju platiti ljetovanje za vrijeme godisnjih odmora.