PDA

Pogledajte punu verziju : Povlastica kod uvoza automobila?

syncmastee
11-02-2008, 06:13 PM
Zdravo,

Cuo sam od nekih jarana da se moze uvesti auto iz stranih zemalja a da se ne plati carina i porez. Dakle, receno mi je da postoje neke "povlastice" za porodice poginulih boraca invalide...

Uglavnom ako bi mi neko mogao reci nesto vise o ovoj temi bio bih mu zahvalan...

***************Pls no spamm***************

Exorcist
11-02-2008, 08:09 PM
Zdravo,

Cuo sam od nekih jarana da se moze uvesti auto iz stranih zemalja a da se ne plati carina i porez. Dakle, receno mi je da postoje neke "povlastice" za porodice poginulih boraca invalide...

Uglavnom ako bi mi neko mogao reci nesto vise o ovoj temi bio bih mu zahvalan...

***************Pls no spamm***************
Nisam bas previse upoznat no uglavnom znam da ne placas carinu i porez, da auto ne mozes prevoditi ni na koga niti prodavati u razdoblju od 3-5 godina zavisno od povlastice i procijenjene vrijednosti auta i preporucujem ti da ne uzimas na povlasticu ukoliko povlastica nije tvoja ili nekog od tvojih bliznjih jer je auto fakticki na toj osobi cijeli taj period, znaci tudje auto :) jos samo da napomenem da se te povlastice krecu od 400-1000KM u zavisnosti koliko je nekome stalo da je proda ili iskoristi :)

8mls
11-02-2008, 08:58 PM
povlasticu imas za osobe sa vecim stepenom invalidnosti, cini mi se da je to 70% i vise postotaka
za bivse borce nema, to je odavno ukinuto....

HPnx9420
11-02-2008, 09:09 PM
To je totalno nesigurno, možeš izvisiti vrlo lako pa izgubiti i novac i auto.
Auto uvezeno na povlasticu je vlasnistvo osobe na koju glasi povlastica. Obzirom da je za povlasticu uslov visoki stepen invalidnosti, to auto mora imati i komande za invalide, odnosno mora biti prepravljeno da njime moze upravljati invalidno lice.
Prije dvije tri godine je bila neka afera kada su pohvatali masu auta koja su bila uvezena preko kupljenih povlastica i za koje su vlasnici naknadno morali platiti porez, tako da je to provaljeno.
Ne bih se nikada upuštao u takve malverzacije.

Exorcist
11-02-2008, 09:15 PM
povlasticu imas za osobe sa vecim stepenom invalidnosti, cini mi se da je to 70% i vise postotaka
za bivse borce nema, to je odavno ukinuto....
Mislim da je od 80% pa navise...

inspektor
11-02-2008, 09:39 PM
pozzzz... situacija je sledeća: moguće je izvršiti uvoz vozila bez carine i poreza za odredjeni stepen invalidnosti- ratne vojne invalide i civilne invalide 70% i više bar mislim tako a može se to i šrovjeriti, auto ne moze biti starije od 7god i vrijednosti do 30.000KM izuzev vozila koja su rađena za specijalne namjene tj. u koja su ugrađene komande-tada je cijena vozila neograničena! vlasnik povlastice ne može otuđiti tj. prodati vozilo 3god a nakon 5 godina ima pravo da ponovo uvede vozilo na isti način! nadam se da sam pomogao, pozzz

syncmastee
12-02-2008, 10:06 AM
To je totalno nesigurno, možeš izvisiti vrlo lako pa izgubiti i novac i auto.
Auto uvezeno na povlasticu je vlasnistvo osobe na koju glasi povlastica. Obzirom da je za povlasticu uslov visoki stepen invalidnosti, to auto mora imati i komande za invalide, odnosno mora biti prepravljeno da njime moze upravljati invalidno lice.
Prije dvije tri godine je bila neka afera kada su pohvatali masu auta koja su bila uvezena preko kupljenih povlastica i za koje su vlasnici naknadno morali platiti porez, tako da je to provaljeno.
Ne bih se nikada upuštao u takve malverzacije.

Invalidnost se ne ogleda samo u nedostatku "udova", evo moj otac je na papiru 100% invalid a nista mu "ne fali" nego je bio na operaciji u kojoj mu je odstranjen mali dio crijeva i neki rodjak mu je rekao da se i on svrstava u invalide, on nije vjerovao dok nije vidio na papiru.

E mene zanima za koje kategorije invalida vazi povlastica, je li samo za RVI ili i za slucajeve kao sto je moj otac...

ex no.1
12-02-2008, 12:56 PM
Ja koliko znam samo RVI, ja sam prodao jednu povlasticu prije par godina i nema nikakvih problema, tačnije moja mati, mislim da mogu izganjati još jednu povlasticu, jer je prošlo pet godina, cijena je naravno oko milje...a znam jednog koji na sebi ima par kamiona i par auta preko ovih povlastica...raspitam se u opštini kako ide pa javim, možda bih i ja prodao svoju.

8mls
12-02-2008, 02:56 PM
za sve invalide vazi povlastica.....bez obzira ratni invalidi ili ne, ili o kojem tipu invalidnosti je rijec
znam npr. jednu zenu kojoj je utvrdjena 80% invalidnost zbog gubitka vida i auto je kupljeno i registrovano bez ikakvih problema....

abdulahv
13-02-2008, 03:25 PM
za sve invalide vazi povlastica.....bez obzira ratni invalidi ili ne, ili o kojem tipu invalidnosti je rijec
znam npr. jednu zenu kojoj je utvrdjena 80% invalidnost zbog gubitka vida i auto je kupljeno i registrovano bez ikakvih problema....

Itekako ima veze koja je vrsta povrede tj "koliko povreda utiče na sposobnost upravljanja m/v"! Povlastica je i data da bi ljudi mogli uvesti automobile sa specijalnim komandama, ili one koji se mogu modificirati (najčešće automatik).
I sam sam invalid i imam namjeru uvesti automobil ovih dana. Sada ti na carini traže nalaz sa invalidske komisije i ukoliko nalaz dokazuje potrebu za uvozom takvog auta tek te onda oslobađaju. Slabovidna-slijepa osoba kupuje takvo auto ne "da ga vozi" nego "da je voze".

syncmastee
13-02-2008, 06:28 PM
Ja koliko znam samo RVI, ja sam prodao jednu povlasticu prije par godina i nema nikakvih problema, tačnije moja mati, mislim da mogu izganjati još jednu povlasticu, jer je prošlo pet godina, cijena je naravno oko milje...a znam jednog koji na sebi ima par kamiona i par auta preko ovih povlastica...raspitam se u opštini kako ide pa javim, možda bih i ja prodao svoju.

Pošto si već imao iskustva sa prodavanjem ovih povlastica, znaci ta osoba kojoj si prodao nije imala nikakvih problema. Ili je auto bilo na tebi sve dok nije isteklo 3-5 godina pa je onda preveo/la na sebe.

Jesi li siguran da vazi za sve invalide i znas li slucajno gdje bi mogao naci neki zakon ili tako nesto koji to definise?

8mls
14-02-2008, 02:25 PM
otidji u mup gdje se registruju auta i oni ce ti to sve lijepo pojasniti, ovako nemam zakon na dohvat ruke, a ne znam tačno da ti kažem sta i kako....

@ALAN FORD
14-02-2008, 06:56 PM
Što se tiče upravljanja vozilom koje je registrovano na invalidnu osobu, 2003 je bila ogromna hajka na vozače koji su imali punomoć ali nisu imali u vozilu invalida. Pa onda je dosta vozila oduzeto i morala se naknadno platiti puna carina i porez.
Takvo vozilo se smatra pomagalom za invalida pa makar on ne vozio lično,a pomagalo se ne može otuđiti. Čak niti dijete ne može samostalno upravljati bez prisustva roditelja koji je invalid odnosno vlasnik licence i auta.
Ovako je bilo pravilo prije, a i izgleda i danas jer često na granici znaju pitati čije je vozilo i je li na povlastici.

8mls
15-02-2008, 04:06 PM
Trenutno u BiH mozes upravljati vozilom koje je registrovano i za koje imas odgovarajucu dozvolu.
U saobracajnoj dozvoli pise zabrana otudjenja i naveden je vremenski period, poslije toga mozes i preko granice, ako imas medjunarodnu punomoc....

@ALAN FORD
15-02-2008, 05:03 PM
Trenutno u BiH mozes upravljati vozilom koje je registrovano i za koje imas odgovarajucu dozvolu.
U saobracajnoj dozvoli pise zabrana otudjenja i naveden je vremenski period, poslije toga mozes i preko granice, ako imas medjunarodnu punomoc....

Da, kada istekne zabrana otuđenja onda možeš, i bez punomoći ( po BiH )
Samo dok traje zabrana otuđenja je problematično upravljati,jer je ovo specifična situacija i vozilo nije samo registrovano na drugo lice već je ujedno i njegovo pomagalo.
Ovo znam jer sam blizak demokratskoj stranci invalida, pa sa čuo od njih kakvih situacija ima što se tiče njihovih povlastica.

Redline racer
15-02-2008, 09:06 PM
Dali je ikako moguce sada uvuci auto u bosnu koje je starije od 7 godina i registrovati ga ovdje???? Ja samo kod nas papcine nabili ovaj zakon,ma ja bolje mi je kupiti novu skodu fabiju nego naprimjer toyotu supru iz 97,ma bravo geniji levatski,idite organizujte trke traktora na bjelasnici,eto ko nam vodi auto-moto sport u BiH,neznalice!!!!

@ALAN FORD
15-02-2008, 09:17 PM
Dali je ikako moguce sada uvuci auto u bosnu koje je starije od 7 godina i registrovati ga ovdje???? Ja samo kod nas papcine nabili ovaj zakon,ma ja bolje mi je kupiti novu skodu fabiju nego naprimjer toyotu supru iz 97,ma bravo geniji levatski,idite organizujte trke traktora na bjelasnici,eto ko nam vodi auto-moto sport u BiH,neznalice!!!!

U pravu si to za ŠKODU, inače velika je to podvala što se tiče uvoza auta samo do 7 godina.
Ako te raduje, moguće je uvesti automobil starosti preko 30 godina - kao oldtimer.:jumpy:

Redline racer
16-02-2008, 09:43 AM
Ma zakon nam je mjera prava,radi nam drzavu na podjelu,ko eto ako nemas para za auto koje je staro samo 7 godina onda kupi golfa 2 ili kakvog yugu,a ako si bogat e onda kupi novog passat-a,ja lopova sta nam radi mater im uh!!!!!

8mls
16-02-2008, 02:51 PM
ako imaš volje rastaviti auto skroz i ovdje ga opet sastaviti - može
rezervni dijelovi stariji od sedam godina mogu se uvoziti, sam ne znam gdje ćeš naći papire od supre da je registrovana bila ovdje legalno...

Redline racer
16-02-2008, 05:31 PM
Ma znam brate,ovdje mogu naci samo kakvu truhlu ''dvojku'' za 5500 KM a gore za te pare sam nasao punta turba Novitec prerada 168 ks,pa sta je bolje??? hahaha nam drzave naopake!!! Stvorili bijedu sad je hoce iskorijeniti!!!

Marginal
18-02-2008, 02:21 PM
Ma znam brate,ovdje mogu naci samo kakvu truhlu ''dvojku'' za 5500 KM a gore za te pare sam nasao punta turba Novitec prerada 168 ks,pa sta je bolje??? hahaha nam drzave naopake!!! Stvorili bijedu sad je hoce iskorijeniti!!!
ako imas neku rodbinu u Austriji, Svicarskoj i slicno, onda ti je najbolje da vozs auto na njihovim registracijama, moji su Suzuki Vitaru 93' godina i normalno vozali, zato sto kod njih imas jedne registracije za vise auta. Ako ti moze to stra pomoci, ali moras naci neku firmu koja radi tablice ovjde, menu su radili u cazinu i sve je izgledalo kao pravo...

Redline racer
18-02-2008, 05:05 PM
Hehe,gol sam ko lipa,mislim sa rodbinom,ali valjda ce nekad nesto biti,mozda konjevi iz Bihamk-a i ovi sto su natakarili ovaj zakon malo dodju do vode pa skontaju sta su napravili!!!! Hvala vam na informacijama!!!

8mls
18-02-2008, 05:52 PM
ne mozes legalno vozati auto sa stranim tablicama u BiH i da imas prijavljeno prebivaliste u BiH....

Marginal
19-02-2008, 02:38 PM
ne mozes legalno vozati auto sa stranim tablicama u BiH i da imas prijavljeno prebivaliste u BiH....
ne znam fakat moj stric(sa prijavljenim prebivalistem u bih) je vozo auto, koji je bio registriran na njegovog sina. Eh sad da li je to legalno ili ne znam

zerro
21-02-2008, 09:03 PM
Da ne otvaram novu temu, htio bih da pitam zna li neko stranicu gdje bih mogao pogledati koji se polovni automobili prodaju u Sloveniji i koje su njihove cijene, znači nešto tipa autopijaca u Sloveniji.

Marginal
22-02-2008, 05:22 PM
Da ne otvaram novu temu, htio bih da pitam zna li neko stranicu gdje bih mogao pogledati koji se polovni automobili prodaju u Sloveniji i koje su njihove cijene, znači nešto tipa autopijaca u Sloveniji.
http://www.avto.net/

sestra
08-03-2008, 12:05 PM
izvinih gore procitah tablice E pa gde mobu nabaviti uske table dali su legalne gde u cazinu

@ALAN FORD
08-03-2008, 01:53 PM
izvinih gore procitah tablice E pa gde mobu nabaviti uske table dali su legalne gde u cazinu

Veličinu i izgled tablice je zakonodavac jasno odredio.

ammaro
18-03-2008, 07:16 PM
Da li mi neko moze reci koji drzavni organ izdaje te potvrde i koji je postupak.

Heroin
16-05-2008, 04:20 PM
Mislim da je od 80% pa navise...
ipak je od 70% pa na vise

Heroin
16-05-2008, 04:23 PM
Invalidnost se ne ogleda samo u nedostatku "udova", evo moj otac je na papiru 100% invalid a nista mu "ne fali" nego je bio na operaciji u kojoj mu je odstranjen mali dio crijeva i neki rodjak mu je rekao da se i on svrstava u invalide, on nije vjerovao dok nije vidio na papiru.

E mene zanima za koje kategorije invalida vazi povlastica, je li samo za RVI ili i za slucajeve kao sto je moj otac...

ne postoji 100% invalid.... moze biti 99.99% al 100% ne moze.... ja imam procenat 70% jer sam tesko ranjavan i vazi za sve... RVI, civilne zrtve rata i za ljude kao tvoj stari

Sijedi
17-05-2008, 06:19 PM
ne postoji 100% invalid.... moze biti 99.99% al 100% ne moze.... ja imam procenat 70% jer sam tesko ranjavan i vazi za sve... RVI, civilne zrtve rata i za ljude kao tvoj stari

Evo info iz prve ruke (nedavno uvezao)
RVI sa 70%, i civilni invalidi sa 80%.
Invalidnost se mora odnositi na jednu od tri stvari: ekstremiteti, vid ili psihicka oboljenja.
Ide se na podrucnu (kantonalnu) komisiju za procjenu invalidnosti namjenski za uvoz auta, plati se cca 300 KM (TK), a u opcinskom centru za soc. rad se mora izvaditi potvrda o starateljstvu (50 KM) tj. mora se imenovati osoba koja ce voziti invalida u tom autu.
Znaci ne vazi neka nenamjenska procjena invalidnosti koju invalid vec mozda ima.
Ima tu jos neke papirologije.

scilaci
20-05-2008, 06:11 PM
Invalidnost se mora odnositi na jednu od tri stvari: ekstremiteti, vid ili psihicka oboljenja.
Ide se na podrucnu (kantonalnu) komisiju za procjenu invalidnosti namjenski za uvoz auta, plati se cca 300 KM (TK), a u opcinskom centru za soc. rad se mora izvaditi potvrda o starateljstvu (50 KM) tj. mora se imenovati osoba koja ce voziti invalida u tom autu.
Znaci ne vazi neka nenamjenska procjena invalidnosti koju invalid vec mozda ima.

ovo je definitivno pravi odgovor...jer sam i ja uvezao auto na taj nacin i bas ovim redosljedom...i gore navedeno je apsolutno tacno....samo određene kategorije invalida imaju pravo na istu...

Heroin
21-05-2008, 12:58 PM

hmmmm zar nije i za civilne zrtve rata bilo 70% minimum

Sijedi
21-05-2008, 04:46 PM
hmmmm zar nije i za civilne zrtve rata bilo 70% minimum

99% sam siguran da za civilne invalide (bolest, nesrece i sl.) traze 80% invalidnosti, a civilne zrtve rata su neki drugi pojam i za njih zbilja ne znam.

extra
21-05-2008, 07:19 PM
Plizzz
Zna li netko kako izgleda ta potvrda o starateljstvu. Jednostavno nikad nisam vidio taj dokument. Ako ko ima moze li mi skenirat i poslat na mail ili izbaciti ovdje
Tnx

@ALAN FORD
21-05-2008, 07:48 PM
Uh......samo da vam je džabalesku, ako bi moglo i auto bi da vam netko pokloni i registraciju.
Pa što vi mislite, da naši organi uprave žive od have jel..? ( zrak, vazhuh ) moraju i oni kući ceker donijeti
cccccccc:badteeth:

10 kf
22-05-2008, 12:35 AM

To je uradjeno iz razloga da se u Bosnu prestanu uvoziti svakakva smeca od auta,pa postali bi odlagaliste za ove Evropske zemlje,oni se mole Boga rijesiti tih starih krntija.

extra
15-06-2008, 08:38 PM
Ako netko ima ili bar zna kako izgleda ta potvrda o starateljstvu da je skenira - izbaci ovdje ili pošalje na mail. Hvala.

Sijedi
17-06-2008, 03:29 PM
Ako netko ima ili bar zna kako izgleda ta potvrda o starateljstvu da je skenira - izbaci ovdje ili pošalje na mail. Hvala.

Ma obicni papir A4.
Centar za socijalni rad opcine te i te, donosi rješenje da se invalidnoj osobi toj i toj odredjuje staratelj taj i taj, potpis, pecat.

bazuka
17-06-2008, 10:30 PM
Ovdje se nacita svakakvi odgovora ali posto nisam sve postove procitao nemogu ni rec nijedan tacan.Ali ono sto sam procito nije bas sve tako.No da ne siljim evo ono sto znam 100%.Pricam o SK a mislim da je to u cijeloj Federaciji jer je to Federalni zakon.Pravo na uvoz automobila imaju RVI 60% koima je invalidnost odredjena na ruku ili nogu i moraju ugraditi dodatne komande zavisno dali je lijeva ili desna noga.Znaci kvacilo ili gas i kocnicu.Ovo je iz prve ruke licno iskustvo i po sadasnjem zakonu pet godina nemozes prevesti auto na drugo lice.E sad preko 60% ti netraze dodatne komande a sve ostalo je isto.I da moram reci da nema nikakve komisije predas u Kanton papire oni odobre sa tim na carinu i to je to.Isto tako RVI 100% prve grupe dobijaju auto svako pet-sest godina besplatno.

AggressoR
17-06-2008, 10:36 PM
Ko moze neka malo priceka s uvozom, posto do kraja godine bi se trebala ukinuti carina na vozila uvezena iz EU.

(Jedan od uslova za pridruzivanje u EU)

@ALAN FORD
17-06-2008, 10:51 PM
Ko moze neka malo priceka s uvozom, posto do kraja godine bi se trebala ukinuti carina na vozila uvezena iz EU.

Za nova vozila da.
Za polovna se ne zna ili će se postepeno ukidati:(

8mls
18-06-2008, 12:17 PM

Samo treba biti pazljiv sa tim cekanjem.

U Hrvatskoj su davno ukinute carine radi istog razloga(sporazum sa EU), ali oni su uveli odmah tzv. "trosarine", pa su ukupne dadzbine za neke kategorije auta bile i vece(u Hr se gleda po zapremini i snazi motora).

Moguce da i nasi "genijalci" smisle nesto slicno.

Looney
18-06-2008, 01:03 PM

U Hrvatskoj su davno ukinute carine radi istog razloga(sporazum sa EU), ali oni su uveli odmah tzv. "trosarine", pa su ukupne dadzbine za neke kategorije auta bile i vece(u Hr se gleda po zapremini i snazi motora).

Budući da većinu stvari prepisuju od komšija nebi me čudilo da i ovo prepišu.

AggressoR
18-06-2008, 04:54 PM

Ja sam odlucio da cekam pa da vidim sta ce se desiti, posto je bilo u planu uzimanje novi kola

Captain5
22-06-2012, 05:12 PM
Kako uvesti automobil na povlasticu 60% invalidnosti?Treba li auto biti prilagođeno stepenu invalidnosti?Da li neko ima iskustva sa ovim stepenom invalidnosti, o uvozu na povlasticu?Molio bih da napišete sve što znate.Hvala unaprijed!