PDA

Pogledajte punu verziju : Sve više žena ne žele porodicu

@ALAN FORD
04-06-2008, 03:29 PM
Umjesto porodice biraju slobodu:hot:

Utvrđeno je da se broj žena koje žele živjeti bez partnera udvostručio

Sve više žena umjesto braka i porodice, bira slobodu.Naime najnovije istraživanje pokazalo je da se broj žena koje žele živjeti bez partnera udvostručio. Štaviše, te žene uopće ne traže partnera već žele same uživati i trošiti vlastiti novac:clapping::car1:

Prema statistikama u Velikoj Britaniji 8 % žena u dobi od 25 – 44 godine živi samo a prije 20 godina taj postotak je bio duplo manji, svega 4 %

Ovaj novi trend ide ruku pod ruku sa sve većim brojem razvoda i sve manjim brojem sklopljenih brakova Stoga će kuće za samce postati veliki trend u idućih 10 godina, a na njih će otpasti skoro 70 % novogradnje.

Žene koje odluče da neće imati djecu manje su stigmatizirane nego prije i prihvaćenije su u društvu.:(

http://photoserver.ws/files/dvdak7uyn3g3f5ri6p3z.jpg

Izvor: The Sun

8mls
04-06-2008, 03:34 PM
eto vam feminizam i lezbejstvo :lol:

ali nema veze, ionako nas je previse na planeti

jos da takav stav zauzmu kineskinje, indijke, afrikanke:nice2::)

Goldenchild
04-06-2008, 03:34 PM
Tell me what you think about me
I buy my own diamonds and I buy my own rings
Only ring your cell-y when I'm feelin lonely
When it's all over please get up and leave
Question: Tell me how you feel about this
Try to control me boy you get dismissed
Pay my own fun, oh and I pay my own bills
Always 50/50 in relationships

The shoes on my feet
I've bought it
The clothes I'm wearing
I've bought it
The rock I'm rockin'
I've bought it
'Cause I depend on me
If I wanted the watch you're wearin'
I'll buy it
The house I live in
I've bought it
The car I'm driving
I've bought it
I depend on me
(I depend on me)

All the women who are independent
Throw your hands up at me
All the honeys who makin' money
All the mommas who profit dollas
All the ladies who truly feel me

Tell me how you feel about this
Who would I want if I would wanna live
I worked hard and sacrificed to get what I get
Ladies, it ain't easy bein' independent
Question: How'd you like this knowledge that I brought
Braggin' on that cash that he gave you is to front
If you're gonna brag make sure it's your money you flaunt
Depend on noone else to give you what you want

The shoes on my feet
I've bought it
The clothes I'm wearing
I've bought it
The rock I'm rockin'
I've bought it
'Cause I depend on me
If I wanted the watch you're wearin'
I'll buy it
The house I live in
I've bought it
The car I'm driving
I've bought it
I depend on me

8mls
04-06-2008, 03:39 PM
i beyonce se udala, kad je nasla hairliju:glasses2:

thunderica
04-06-2008, 03:42 PM
Hm.. ja vec sa svojih sitnih 23 mogu reci da tezim tome da imam svoju porodicu.Mozda ne zelim u ovom momentu ali jednog dana da. A sad, porodica ce mi biti coek, pa jednog dana i djeca (ako Bog da)... No ako ulazis u zajednicu sa nekim, potrebno je puno odricanja i zalaganja. Pretpostavljam da je danas sve vise djevojaka koje su svjesne toga i nisu spremne. Prva mi danas jaranica govori da se nikada ne bi mogla zrtvovati u odredjenim situacijama zbog momka, ali i muza. Dok sam ja drugacija. Opet, ako nekoga toliko volim i ako isti taj "zrtvuje" dio svog zivota za mene, zasto ne bi i ja za njega?
Tema je pravo opsirna.. A mozda vama i pase to da sve vise zena ne zele porodicu? :lol:

_RaZZoR
04-06-2008, 04:12 PM
Cilj svakog normalonog covjeka ove Planete je da jednog dana nadje srodnu dusu i da ostanu zajedno do kraja zivota....i naravno djeca......
A ne zivot od danas do sutra........

thunderica
04-06-2008, 04:15 PM
Pa zato mi pravo smijesan ovaj clancic :rotf:

Goldenchild
04-06-2008, 05:18 PM
Da, ali za razliku od proslosti, glavni cilj mlade zene danas nije da se uda i tako situira vec da takodjer realizira sebe kroz neki poziv...

Zoolander
04-06-2008, 05:33 PM
Da, ali za razliku od proslosti, glavni cilj mlade zene danas nije da se uda i tako situira vec da takodjer realizira sebe kroz neki poziv...

znam licno par zena koje su razmisljale poput tebe, a kad je dosla menopauza pocele kukat i plakat sto ostadose same. prijateljice se poudale, dobile djecu, nema s kim vise lutati niti je u tim godinama nesto posebno zanimljiva muskom rodu. Kazu covjek je drustveno bice, i kad tad ova ljudska osobina isplovi na povrsinu... jos ti nije kasno da promjenis svoj pogled na brak ;)

ex no.1
04-06-2008, 05:43 PM
Dakle, govorimo o očajnim kućanicama ?

Blahhh
04-06-2008, 06:49 PM
znam licno par zena koje su razmisljale poput tebe, a kad je dosla menopauza pocele kukat i plakat sto ostadose same. prijateljice se poudale, dobile djecu, nema s kim vise lutati niti je u tim godinama nesto posebno zanimljiva muskom rodu. Kazu covjek je drustveno bice, i kad tad ova ljudska osobina isplovi na povrsinu... jos ti nije kasno da promjenis svoj pogled na brak ;)

ma vec sa 25 pocinje pulsirati osjecaj majcinstva i vezivanja...:mean2:

web wizard
04-06-2008, 07:18 PM

Da. I još ako joj "zapne" za dijete uvijek ga može usvojiti i to taman po mjeri...još malo, a ne plače stalno..:bigglasse

Heathcliffe
04-06-2008, 08:25 PM
Kada zena predje tridesetu,tad se teze odlucuje za brak i vezivanje,ne znam radi cega,ali kroz razgovor sa neudatim prijateljicama sam stekao utisak da se boje obaveza braka i majcinstva.

@ALAN FORD
04-06-2008, 08:32 PM
Kada zena predje tridesetu,tad se teze odlucuje za brak i vezivanje,ne znam radi cega,ali kroz razgovor sa neudatim prijateljicama sam stekao utisak da se boje obaveza braka i majcinstva.

Da....i ja sam istog mišljenja.:hot: Nije generalno, ali većina DA.

pticica18
04-06-2008, 08:49 PM
Mozda sam jedna od rijetkih danasnjice, ali sanjam da imam svoju porodicu i da budem dobra majka svojoj djecici kao sto meni moja nikada nije bila...

Hermina
04-06-2008, 08:52 PM
Mozda sam jedna od rijetkih danasnjice, ali sanjam da imam svoju porodicu i da budem dobra majka svojoj djecici kao sto meni moja nikada nije bila...

Evo momci,ovo vam je dokaz da je sve individualno.

Neko zeli,neko ne zeli...Nemamo svi iste zelje.

pticica18
04-06-2008, 08:57 PM
Da, sve je do individue i njenog shvacanja zivota, cesto i nacina kojim je ista zivjela...

Heathcliffe
04-06-2008, 08:57 PM
Pa dobro,Pticica je jos mlada,ja sam govorio o svojim prijateljicama koje su vec u nekim zrelijim godinama,one se boje braka,sto me pomalo cudi,jer ipak imaju vise iskustva od ovih mladjih,a mozda je upravo to razlog.

NM156
04-06-2008, 08:59 PM
Ruku na srce, nikako ne zavidim zenama na obavezama koje radjanje djece povlaci, pogotovo u tradicionalnim drustvenim okvirima. Ipak je u praksi puno veci teret na zenama.

Doduse, sad se vec malo stanje popravilo, pa je normano da se zena ne odrice svoga ja radi odgoja djece...

Heathcliffe
04-06-2008, 09:01 PM
Da,mada u tome znaju malo i pretjerati,eh,tesko je danas naci pravu zenu,koja ce se posvetiti kuci,djeci,suprugu.

Once31/69
04-06-2008, 09:06 PM
Da,mada u tome znaju malo i pretjerati,eh,tesko je danas naci pravu zenu,koja ce se posvetiti kuci,djeci,suprugu.

ccccccccc nema PRAVIH i KRIVIH zena!!! i sta znaci posvetiti se kuci, djeci, suprugu??

Dobrom organizacijuom moze se, ali ne treba ni sebe zaboraviti...razlozi sto je neko sam i preko 30-te su duboko individualni, i ne bih to povezala sa strahom od braka i djece, jer kako mozes imati strah od neceg sto ne poznajes iz licnog iskustva??

StoneSleeper
04-06-2008, 09:07 PM
Pa dobro,Pticica je jos mlada,ja sam govorio o svojim prijateljicama koje su vec u nekim zrelijim godinama,one se boje braka,sto me pomalo cudi,jer ipak imaju vise iskustva od ovih mladjih,a mozda je upravo to razlog.

Da, kad si tako mlad neke stvari krajnje idealiziras i veca je mogucnost da se hajmo reci 'zaletis'.

Ma iskreno, ne poznajem ni jednu zenu koja nije pozeljela dijete ili porodicu, bez obzira sto nekad tako kazu, ali dok se trudis da poslozis sve kockice u zivotu, mozda za neke stvari i zakasnis, posebno ako ti nisu bile postavljene kao prioritet.

Smatram jako pozitivnim sto su se zene rijesile jedne ruzne prakse, da ostvaruju svoj identitet kroz udaju i sto im to vise nije imperativ.

A protiv porodicnog zivota nemam nista, imam namjeru da ga realizujem u skorijoj buducnosti :santa:

pticica18
04-06-2008, 09:10 PM
Da, kad si tako mlad neke stvari krajnje idealiziras i veca je mogucnost da se hajmo reci 'zaletis'.

Ma iskreno, ne poznajem ni jednu zenu koja nije pozeljela dijete ili porodicu, bez obzira sto nekad tako kazu, ali dok se trudis da poslozis sve kockice u zivotu, mozda za neke stvari i zakasnis, posebno ako ti nisu bile postavljene kao prioritet.

Smatram jako pozitivnim sto su se zene rijesile jedne ruzne prakse, da ostvaruju svoj identitet kroz udaju i sto im to vise nije imperativ.

A protiv porodicnog zivota nemam nista, imam namjeru da ga realizujem u skorijoj buducnosti :santa:

Slazem se s tobom da svaka zena zeli porodicu.
A ja nisam kazala da zelim sada jer sama smatram da sam jako mlada za to, ali u buducnosti to je veliki moj san...

Heathcliffe
04-06-2008, 09:17 PM
ccccccccc nema PRAVIH i KRIVIH zena!!! i sta znaci posvetiti se kuci, djeci, suprugu??

Dobrom organizacijuom moze se, ali ne treba ni sebe zaboraviti...razlozi sto je neko sam i preko 30-te su duboko individualni, i ne bih to povezala sa strahom od braka i djece, jer kako mozes imati strah od neceg sto ne poznajes iz licnog iskustva??

Cuj sta znaci!Znaci to da je zeni mjesto u kuci,tako je oduvijek bilo,da kuha,pere,pegla,pusi itd.
Dobro,ovo zadnje ne mora,ali ne da izrodi troje djece pa da se digne hodati i vucarati kao da je jos kod mamice,a sve ostavi suprugu na vratu!

Hehehe,salim se Once,mogu misliti kako si se pocela drmati citajuci ove rijeci:zeni je mjesto u kuci.

Ovako,htio sam reci da je danas tesko naci pravu zenu u smislu odgovornosti,spretnosti,jer na zeni nije samo kuca i odgoj djece,vec u danasnje vrijeme moraju raditi bas kao i muskarci,nekada jos i vise.
Tesko je sve to uskladiti,posebno jos ako nema podrsku muza koji jednostavno mora pomoci i u kuci,bez obzira na to kakav posao on radi.
Zato je tesko naci pravu zenu,onu koja ce uspjeti raditi,odrzavati kucu,odgajati djecu i uz to prevaspitati svoju drugu polovinu.
To ne znaci da je lako naci pravog muskarca,nikako,djevojke imaju iste probleme pri izboru svog zivotnog saputnika bas kao i decki.

Goldenchild
04-06-2008, 09:21 PM
Slazem se s tobom da svaka zena zeli porodicu.
A ja nisam kazala da zelim sada jer sama smatram da sam jako mlada za to, ali u buducnosti to je veliki moj san...

Jos nisam sigurna da li zelim "tradicionalnu" porodicu.

A i pruzanje doma nekom sirocetu mi nije strana misao...jednog dana.

Scrat
04-06-2008, 09:23 PM
Lindsay vole porodicu.

Razlog vise vaj biti gay :devil3:

pticica18
04-06-2008, 09:24 PM
Jos nisam sigurna da li zelim "tradicionalnu" porodicu.

A i pruzanje doma nekom sirocetu mi nije strana misao...jednog dana.

Lijepo je imati nesto sto je dio tebe, ali ukoliko je to uskraceno onda se slazem za alternatvu.
Porodicu je lijepo imati.
Pogledaj samo zene koje su srednjih godinaili one mladje koje su izgradile svoje porodice i potpuno su sretne, zive za svoje ukucane, zar nije lijepo?

Hermina
04-06-2008, 09:26 PM

Ne razumijem,umjesto da se neko pticicinih godina boji braka,a tvoje prijateljice da se boje bioloskog sata,situacija je obrnuta i tvoje prijateljice bjeze od braka kao djavo od krsta dok se djevojke od 18-19 raduju udaji.Ove koje se raduju i razumijem donekle mada se ja ne radujem,ali recimo da uprkos tome shvatam da je to neki prirodan proces,ali tvoje prijateljice ne mogu shvatiti koliko god da se trudim.Cega se one boje?Izgleda se ne boje da ce ostariti same.Ja kuzim da se ja bojim za svoju slobodu jer imam 24 ali isto tako znam da mi ta ista sloboda nece znaciti nista kad budem imala 50.Razlog zbog kojeg ne zelim da stupim u brak je taj sto smatram da i nisam bas materijal za brak isto kao sto cisto sumnjam da bih bila dobra majka.

StoneSleeper
04-06-2008, 09:28 PM
Lijepo je imati nesto sto je dio tebe, ali ukoliko je to uskraceno onda se slazem za alternatvu.
Pogledaj samo zene koje su srednjih godinaili one mladje koje su izgradile svoje porodice i potpuno su sretne, zive za svoje ukucane, zar nije lijepo?

Kako kome :turning: ima tu svega, necemo idealizirati...

pticica18
04-06-2008, 09:29 PM
Ne razumijem,umjesto da se neko pticicinih godina boji braka,a tvoje prijateljice da se boje bioloskog sata,situacija je obrnuta i tvoje prijateljice bjeze od braka kao djavo od krsta dok se djevojke od 18-19 raduju udaji.Ove koje se raduju i razumijem donekle mada se ja ne radujem,ali recimo da uprkos tome shvatam da je to neki prirodan proces,ali tvoje prijateljice ne mogu shvatiti koliko god da se trudim.Cega se one boje?Izgleda se ne boje da ce ostariti same.Ja kuzim da se ja bojim za svoju slobodu jer imam 24 ali isto tako znam da mi ta ista sloboda nece znaciti nista kad budem imala 50.Razlog zbog kojeg ne zelim da stupim u brak je taj sto smatram da i nisam bas materijal za brak isto kao sto cisto sumnjam da bih bila dobra majka.

Kako da ne budes dobra majka ako si imalo osjecajna i kako da se lose ponasas prema dijelu tebe? Shvatit ce polahko, ali nekima su potrebne godine, a nekima to dodje samo od sebe...
Meni je nedostajala majcinska briga i mozda je to i razlog vise.
Ja sam uvijek sretna kada vidim sloznu i sretnu porodicu, meni je to gust.

Hermina
04-06-2008, 09:32 PM
Kako da ne budes dobra majka ako si imalo osjecajna i kako da se lose ponasas prema dijelu tebe? Shvatit ce polahko, ali nekima su potrebne godine, a nekima to dodje samo od sebe...

Mah,najcesce sam potpuno indiferentna na vecinu stvari. Ali ipak nisam govorila o tome,mislila sam vise na svoju nemarnost prema sebi i okolini,nikad nisam naucila kako biti odgovorna. :)

Goldenchild
04-06-2008, 09:34 PM
kad ih vidim, skontam da ne vidim sebe nikako u tome:) mozda za puno puno godina...

Heathcliffe
04-06-2008, 09:34 PM

Znam Hanny,i meni je to isto cudno,ali kad ih pitas zasto se ne udaju(a imaju priliku)odgovor se svede na to:ma daj,sta ce mi budala za vratom,imam svoj posao,stan,platu,sve mi je super.A za starost se ne brinu,valjda se uzdaju u staracki dom ili i ne misle da ce zivjeti tako dugo.
Zanimljivo mi je bili to sto takav odgovor daju vecinom djevojke u godinama,a one mladje se udaju,ih,da samo vidis kako brzo osnuju porodicu,izrode djecu,prave male domacice postanu.Preobrazaj za nepovjerovati.
Ili odgovore da su se nagledale svega pa ne misle to isto prozivljavati,ne znam Hanny,ali one se ZAISTA boje,vjerovala ili ne.

Hermina
04-06-2008, 09:38 PM
Znam Hanny,i meni je to isto cudno,ali kad ih pitas zasto se ne udaju(a imaju priliku)odgovor se svede na to:ma daj,sta ce mi budala za vratom,imam svoj posao,stan,platu,sve mi je super.A za starost se ne brinu,valjda se uzdaju u staracki dom ili i ne misle da ce zivjeti tako dugo.
Zanimljivo mi je bili to sto takav odgovor daju vecinom djevojke u godinama,a one mladje se udaju,ih,da samo vidis kako brzo osnuju porodicu,izrode djecu,prave male domacice postanu.Preobrazaj za nepovjerovati.
Ili odgovore da su se nagledale svega pa ne misle to isto prozivljavati,ne znam Hanny,ali one se ZAISTA boje,vjerovala ili ne.

Kad malo bolje razmislim,staracki dom uopste ne zvuci kao losa ideja. :D

StoneSleeper
04-06-2008, 09:40 PM

Cak sto vise, privlacna ideja :p

Goldenchild
04-06-2008, 09:41 PM

Pa mozda postoje dva tpa zena, samci i porodicni tipovi... I ove koje su samci i ne zele to promijeniti. Evo ja sam mladja a ne sanjam o porodici?
(vise me strashi ta pomisao, uh ne daj mi Boze, uzas)

AggressoR
04-06-2008, 09:42 PM

ja ipak kazem
"bolje skratiti sebi muke"

Hermina
04-06-2008, 09:43 PM

Da,vjerujem kada bih morala u ovom trenutku da se odlucim,da bih se odlucila za dom umjesto za porodicu.:santa:

Heathcliffe
04-06-2008, 09:43 PM

Naravno,:hot:ma vi niste normalne nijedna!Dede udajite se,vidjecete kako je lijepo zivjeti s nekim do koga vam je stalo,slusati ga kako mljacka dok vecera u 12 navecer,a kasnije hrce i natjera vas da mijenjate sve svoje dosadasnje navike,hhhhhhh:turning:

Hermina
04-06-2008, 09:46 PM
Naravno,:hot:ma vi niste normalne nijedna!Dede udajite se,vidjecete kako je lijepo zivjeti s nekim do koga vam je stalo,slusati ga kako mljacka dok vecera u 12 navecer,a kasnije hrce i natjera vas da mijenjate sve svoje dosadasnje navike,hhhhhhh:turning:

E jesi nas ohrabrio...:devilsurp

pticica18
04-06-2008, 09:47 PM
Moram priznati da sam razocarana...

StoneSleeper
04-06-2008, 09:47 PM
Ma ja sam za porodicu, nego ne bih želila da u starosti zavisim od nekoga, lijepo zaradim svoju penziju ili uplatim osiguranje, sta vec... i uzivam sa vrsnjacima po domovima :devil3:

Podrazumjeva se da cu muza vec sahraniti :devil3:

Moram priznati da sam razocarana...

Nije to jos nista, pripremi se :devil3:

Hermina
04-06-2008, 09:49 PM

Normalno,pa neces valjda umrijeti prije njega,ne daj se Ines. :sweat:

Heathcliffe
04-06-2008, 09:52 PM
Ma ja sam za porodicu, nego ne bih želila da u starosti zavisim od nekoga, lijepo zaradim svoju penziju ili uplatim osiguranje, sta vec... i uzivam sa vrsnjacima po domovima :devil3:

:whaaaat:Hahaha,ta ti je dobra

:clapping::clapping::clapping:

Nije to jos nista, pripremi se :devil3:

Ma ja,ima jos kojekakvih gluposti koje ti kasnije postanu zabavne-eto,da vas malo i utjesim

Goldenchild
04-06-2008, 09:54 PM
a vidite ja sam samo jednom pomislila da ipak zelim obitelj, a to je kad sam bila u posjeti jednom strasno zapustenom starackom domu, hahah...
Zar nije grozno, zeljeti porodicu iz tako sebicnog razloga? Ili to i jeste pravi razlog zashto je iko zeli?

pticica18
04-06-2008, 09:56 PM
a vidite ja sam samo jednom pomislila da ipak zelim obitelj, a to je kad sam bila u posjeti jednom strasno zapustenom starackom domu, hahah...
Zar nije grozno, zeljeti porodicu iz tako sebicnog razloga? Ili to i jeste pravi razlog zashto je iko zeli?

Ja definitivno ne zelim zbog toga...
Ima mnogo ljepsa strana od tih samih kucnih obaveza, nju niko ne spominje...:tweety:

StoneSleeper
04-06-2008, 09:58 PM
Prije svega zelim svoj produzetak, steta da se ova genetika ne prosiri dalje :devil3:

A fakat ne bih htjela nekome biti na grbači po stare dane, mislim da covjek dok je mlad moze sebi obezbjediti komfornu starost...

Soleil
04-06-2008, 09:58 PM
Ma lakše je ščene neko 'odgajat'...zadovoljit svoju urođenu potrebu...ne moraš se bojat hoće li postat narkoman, luzer, papak...

a ti ćeš doći na vrh ljestvice samostvarenja...Maslow da je živ izvršio bi samoubistvo...:devil3:

Moram priznati da sam razocarana...nemoj da dođe do preranog sagorijevanja(zbog prevelikih očekivanja), pripremi se..biće gore.

pticica18
04-06-2008, 10:01 PM
Nemam prevelika ocekivanja, samo sam optimista

Soleil
04-06-2008, 10:05 PM
Prije svega zelim svoj produzetak, steta da se ova genetika ne prosiri dalje :devil3:

A fakat ne bih htjela nekome biti na grbači po stare dane, mislim da covjek dok je mlad moze sebi obezbjediti komfornu starost...
whahha, carice..:p
ne razumijem...kako se tvoj roditelj 'žrtvovao' (krenuvši od toga da su mami zubi i kosa oslabili u trudnoći zbog toga što plod 'crpi' kalcij, do kasnijih 'požrtvovanja') da te odgoji, 'podigne', tako se ti moraš brinuti o njemu u starosti...tako i tvoje dijete, zauzvrat što nosi tvoj genetički kod:) treba da se brine o tebi...i to se ne treba posmatrat kao 'teret'

hoćemo li slati i djecu u dječije domove da odrastu tamo? jer su i oni teret...:dazed:

@pticica18 ma i treba da budeš, samo naprijed...ali svašta možeš vidjet i pročitat, nemoj to da te iznenadi;)

pticica18
04-06-2008, 10:09 PM
Na ovom svijetu izgleda da covjeka nista ne treba iznenaditi, niti frapirati...

Hermina
04-06-2008, 10:09 PM
Ma lakše je ščene neko 'odgajat'...zadovoljit svoju urođenu potrebu...ne moraš se bojat hoće li postat narkoman, luzer, papak...

Moj bi bio papak ko da gledam. :lol::lol::lol:

Ne zamjerite mi ljudi,sve mi je veceras nesto smijesno. :D

StoneSleeper
04-06-2008, 10:13 PM
whahha, carice..:p
ne razumijem...kako se tvoj roditelj 'žrtvovao' (krenuvši od toga da su mami zubi i kosa oslabili u trudnoći zbog toga što plod 'crpi' kalcij, do kasnijih 'požrtvovanja') da te odgoji, 'podigne', tako se ti moraš brinuti o njemu u starosti...tako i tvoje dijete, zauzvrat što nosi tvoj genetički kod:) treba da se brine o tebi...i to se ne treba posmatrat kao 'teret'

hoćemo li slati i djecu u dječije domove da odrastu tamo? jer su i oni teret...:dazed:

Eh, to i jeste najveca shala majke prirode :scary:

Postoji moralna duznost prema roditelju naravno, ali nagledah se svega, pa mislim bolje je sam sebe obezbjediti, a neka i djece :dazed:

Heathcliffe
04-06-2008, 10:14 PM
Sta ti je smijesno,placi jadna ne bila,sjeti se faksa,a ne bi bio papak,ne bi,od silnih "ljudetina"koje si prozdrla,bio bi muzej fosilnih ostataka,hhhhhhhhh

EDIT za Hanny

Soleil
04-06-2008, 10:19 PM
Ma slažem se s tobom da trebaš obezbjedit materijalna primanja...
ali brate žalosna mi je činjenica da šalju roditelje u starački dom, ili da se plaća nekome da se brine o njemu (ok, stručnim licima)...samo radi bježanja od utega tradicionalnih okova, pobogu to nije moderno, to nije cool...gdje ćeš se brinuti za roditelja kad je nepokretan, moraš trošit vrijeme pitajući ga...zbog čega..jer ti je posvetio život, odgojio, prao guzicu (da prostite)...pihhh sitnica.
:turning:

Hermina
04-06-2008, 10:22 PM
Sta ti je smijesno,placi jadna ne bila,sjeti se faksa,a ne bi bio papak,ne bi,od silnih "ljudetina"koje si prozdrla,bio bi muzej fosilnih ostataka,hhhhhhhhh

EDIT za Hanny

Heath,jos nisam prestala da prozdirem,zato se ti ne izlazi previse. Jer bih mogla nenadano da ogladnim. :meansmile

Goldenchild
04-06-2008, 10:24 PM
stari ljudi su vecinom zlobni i zasluzuju staracke domove, boaaahaahaha:scary::scary:

Heathcliffe
04-06-2008, 10:27 PM
Cure,imam jedan prijedlog:udajite se da se imate kod koga uvuci kad forumu kazete laku noc.A ja vama sad velim:laku noc!
Jesi cula Hannyyyy,i nemoj se prezderati,....opet,hhhhhhh:goaway::goaway::goaway ::kiss:

StoneSleeper
04-06-2008, 10:28 PM
Pa.. hm evo ocito da nemamo vremena ni za svoju djecu, zamisli dodati tome jos 24h brigu o dvoje iznemoglih staraca...i uz najbolje namjere, covjek nekada zastrani....kad to zamislim, mislim da bih se licno osjetila da sam na teretu i htjela bih djetetu olaksati zivot, jer sam ja svoj vec prozivila kako sam znala i mogla :p

Soleil
04-06-2008, 10:34 PM
ma to većina roditelja i pokušava...ali ne daj Bože, svašta se može desit.
Ne budemo u stanju da se brinemo o sebi, bacit nas u jarak?...što moj tata kaže klanfu u guzicu i niz Bosnu (rijeku:))...:p

@ALAN FORD
04-06-2008, 10:37 PM
Mislim da vas je dosta gledalo dramu "Biće,biće.." kad Merima ( Velijina ) onako skromno i skrušeno reče:

Merima:
....mene je mati učila..........da mi ženskinje
moramo služiti vas muškinje............

Velija:
to zapamti........to dobro zapamti moja Merima

eh sada.......gdje se ta skromnost i skrušenost izgubi na današnjici.....:hehehehe:

StoneSleeper
04-06-2008, 10:49 PM
Mislim da vas je dosta gledalo dramu "Biće,biće.." kad Merima ( Velijina ) onako skromno i skrušeno reče:

Merima:

Velija:

eh sada.......gdje se ta skromnost i skrušenost izgubi na današnjici.....:hehehehe:

:diablotin odmah mi je jasno bilo sto vas je trta uhvatila jer zene nece vise da se udaju.

konacno skontale ko tu profitira :devil3:

Zoolander
05-06-2008, 01:51 AM
Pa.. hm evo ocito da nemamo vremena ni za svoju djecu, zamisli dodati tome jos 24h brigu o dvoje iznemoglih staraca...i uz najbolje namjere, covjek nekada zastrani....kad to zamislim, mislim da bih se licno osjetila da sam na teretu i htjela bih djetetu olaksati zivot, jer sam ja svoj vec prozivila kako sam znala i mogla :p

pa najbolje ti je da ih odma eutanaziras da ih ni u starackom domu ne moras posjecivati :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno:
stvarno covjek na ovom forumu svasta procita :scared

dr.Nathaniel Demarest
05-06-2008, 07:10 AM
Super, još jedan korak naprijed za čovječanstvo.

sibling
05-06-2008, 08:48 AM
Šta ti je prokletstvo!?
Evo ja baš želim da osnujem porodicu, i muž i ja smo baš za to, imamo posao i on i ja....imamo stančić....
Eh, ali postoji jedna mala začkoljica...ako zatrudnim dobiću otkaz!
Doduše, mi smo u braku tek mjesec i po dana, ali treba razmišljati o budućnosti.........pa smo se dogovorili da ako se nešto ne promijeni kod mene na poslu u narednih godinu dana, mi ćemo svakako da se zadamo da dobijemo bebu, pa šta bude - bude!
Usput, i muž i ja smo fakultetski obrazovani, pa su nam karijere jako bitne, ali ni blizu koliko porodica!

Prof.dr.Johnny Bermuda
05-06-2008, 09:01 AM
"Po islamu,djevojke bi se trebale udati u dobi od 16-18,a muskraci od 20-22 godine kako bi se sprijecio blud."

S moralnog aspekta ovo je sasvim uredu(za ateiste je u islamu sve manje vise primitivno pa molim da ne komentarisete,jer znam unaprijed sta cete reci).

Medjutim,licno smatram da covjek u ovo doba jos nije dovoljno psihicki i mentalno "zreo" i da je pojam vezivanja sasvim relativan a ne apsolutan.

Vrijeme oblikuje drustvo,pa se tako danasnje zene ne mogu poistovjetiti sa zenama iz duboke proslosti.Jedan od faktora koji utice na ovakvu odluku zena bi mogao biti visoko obrazovanje i poslovna karijera.Moze se reci da za visokokvalifikovanu zenu ostaje malo vremena da se posveti porodici.Sve to harmonicno ukomponovati je vrlo tesko,ali uz dopunu supruznika je moguce.

Neko rece da se starije zene sve manje odlucuju na brak.To je tacno,iz razloga sto su imali loseg iskustva sa muskarcima ili su osjetile kako kod prijateljica ne cvjetaju ruze ili su pak mozda "teskog" karaktera(vidi goldy).

Svi bi mi trebali teziti porodici ma koliko nam se svidjala sloboda.Ipak,jedan od ljudskih zadataka je da se produzi vrsta...

ex no.1
05-06-2008, 09:23 AM
Neka ne žele, imat će se kad kajat.

thunderica
05-06-2008, 09:29 AM

sve to stoji, ali ti nesto stices u zivotu da to imas kome ostaviti. A kome ces ostaviti ako ne svojoj djeci...

pticica18
05-06-2008, 10:11 AM
"Po islamu,djevojke bi se trebale udati u dobi od 16-18,a muskraci od 20-22 godine kako bi se sprijecio blud."

S moralnog aspekta ovo je sasvim uredu(za ateiste je u islamu sve manje vise primitivno pa molim da ne komentarisete,jer znam unaprijed sta cete reci).

Medjutim,licno smatram da covjek u ovo doba jos nije dovoljno psihicki i mentalno "zreo" i da je pojam vezivanja sasvim relativan a ne apsolutan.

Vrijeme oblikuje drustvo,pa se tako danasnje zene ne mogu poistovjetiti sa zenama iz duboke proslosti.Jedan od faktora koji utice na ovakvu odluku zena bi mogao biti visoko obrazovanje i poslovna karijera.Moze se reci da za visokokvalifikovanu zenu ostaje malo vremena da se posveti porodici.Sve to harmonicno ukomponovati je vrlo tesko,ali uz dopunu supruznika je moguce.

Neko rece da se starije zene sve manje odlucuju na brak.To je tacno,iz razloga sto su imali loseg iskustva sa muskarcima ili su osjetile kako kod prijateljica ne cvjetaju ruze ili su pak mozda "teskog" karaktera(vidi goldy).

Svi bi mi trebali teziti porodici ma koliko nam se svidjala sloboda.Ipak,jedan od ljudskih zadataka je da se produzi vrsta...

Serijet se prilagodjava prema vremena i podnevlju, stoga se granice u BH za udaju pomijeraju. U Arabiji je najznacajnija trgovina i njima nije potrebno toliko skolovanje, sto ovdje nije slucaj.
Da bi jedan covjek osnovao porodicu treba biti spreman da je izdrzava. Potrebno je da covjek nadje izvor svojih primanja, sroga serijetsko pravo za BiH i mnoge druge zemlje nije poistovjeceno sa ovim...

dr.Nathaniel Demarest
05-06-2008, 10:14 AM
Nije ni meni niko ništa ostavio, zašto bi neko drugi lagodno živio od plodova mog cjeloživotnog rada? Kad umrem, yebe mi se šta će biti sa mojom imovinom...ako ju budem imao.

Porodica je neophodna za produženje vrste koliko je čačkalica potrebna za rušenje svjetskog rekorda u skoku s motkom.
Produženje vrste je proizvod seksualnog akta, a ne pravno-religijsko-socijalne kvazikonstrukcije.

Prof.dr.Johnny Bermuda
05-06-2008, 11:05 AM
Nije ni meni niko ništa ostavio, zašto bi neko drugi lagodno živio od plodova mog cjeloživotnog rada? Kad umrem, yebe mi se šta će biti sa mojom imovinom...ako ju budem imao.

Porodica je neophodna za produženje vrste koliko je čačkalica potrebna za rušenje svjetskog rekorda u skoku s motkom.
Produženje vrste je proizvod seksualnog akta, a ne pravno-religijsko-socijalne kvazikonstrukcije.

ma da,pohebo bi ti svakog pa makar i incest napravio:oneeye:

dr.Nathaniel Demarest
05-06-2008, 11:55 AM
To si logički jako dobro skovao.

Hermina
05-06-2008, 12:08 PM

Uopste nema potrebe za negativnim komentarima,i mislim da ipak necu reci ono sto mislis.

Kao sto pticica rece,mentalitet je u Arabiji mnogo drugaciji nego ovdje.Obezbjedjeni su,potpuno situirani,pa se mogu udavati i zeniti kad god zele bez straha da im djeca nece imati sta jesti ili da ce u skolu krenuti iz tudje kuce dok roditelji nemaju drugog izbora nego da i dalje zive pod kirijom.Ovdje je situacija mnogo drugacija,pa ljudi koji hoce da obezbjede porodicu moraju prije stupanja u brak(ne svi ali velika vecina)zavrsiti skolu,fax,zaposliti se,dignuti kredit koji ce otplacivati minimalno sljedecih 20 godina i tek onda zasnovati porodicu.A sve ovo je nemoguce ostvariti sa 18,19 ili 22.

web wizard
05-06-2008, 01:04 PM
I slučaj u Indoneziji potvrđuje tako... Oni potiču stvaranje porodica. Ženi sugerišu da ostane što duže sa svojim djetetom dok je malo u tim osjetljivim godinama, a za uzvrat joj vlada daje novčana sredstva koja su otprilike 2-3 puta veća od plate njenog muža. Ako ima više od jednog djeteta, ta se sredstva povećavaju...

EDIT:
Mislim da sam ovu reportažu vidjela u VOA

Taxirat
05-06-2008, 01:17 PM
Tokom štafetne utrke u Areni evolucije naša ekipa ubjedljivo vodi. Pa zar ne osjećate nadahnuće i neizdrživu želju da učestvujete i da i vi istrčite svoj dio staze i predate štafetnu palicu onome koga toliko volite.:clapping::D
Zar ćete uskratiti život onome koga najviše volite, onome čije postojanje je ono što vas najviše čini srećnim.:)

_RaZZoR
05-06-2008, 01:21 PM

Merima:

Velija:

Mozda je tako nekad bilo.....Al pogledaj danasnje brakove u kojima i muskarci kuhaju, peru posudje.....(papučari).....

Iako je tako ispadne da muskarac samo sjedi kuci dok mu njegova ženica sprema rucak...... To je pretezno u brakovima gdje je zena domačica.....
A muz donosi LOVU u kucu.........

Heathcliffe
05-06-2008, 01:27 PM
Uopste nema potrebe za negativnim komentarima,i mislim da ipak necu reci ono sto mislis.

Kao sto pticica rece,mentalitet je u Arabiji mnogo drugaciji nego ovdje.Obezbjedjeni su,potpuno situirani,pa se mogu udavati i zeniti kad god zele bez straha da im djeca nece imati sta jesti ili da ce u skolu krenuti iz tudje kuce dok roditelji nemaju drugog izbora nego da i dalje zive pod kirijom.Ovdje je situacija mnogo drugacija,pa ljudi koji hoce da obezbjede porodicu moraju prije stupanja u brak(ne svi ali velika vecina)zavrsiti skolu,fax,zaposliti se,dignuti kredit koji ce otplacivati minimalno sljedecih 20 godina i tek onda zasnovati porodicu.A sve ovo je nemoguce ostvariti sa 18,19 ili 22.

I uz to otplacivanje kredita obezbijediti djeci da imaju sve ono sto im je potrebno,a za tih 20 god.ce sigurni htjeti i na fakultet,hhhhuuuuu,kako sve to izmoci.

Hermina
05-06-2008, 01:28 PM
Mozda je tako nekad bilo.....Al pogledaj danasnje brakove u kojima i muskarci kuhaju, peru posudje.....(papučari).....

To nisu papucari nago se to zove podjela poslova gdje muskarac vise nije fiksiran za fotelju i novine nego digne dupe pa nesto odradi i sam.

Hermina
05-06-2008, 02:04 PM
Da li je tvoj tata "Gotovan" ili "nije fiksiran za fotelju i novine pa digne dupe da nešto odradi i sam"?

Moj je tata umro. Molim da obidjete familiju kad pokusavate da dokazete nesto svoje,sta god to bilo.

Taxirat
05-06-2008, 02:14 PM
:oops: Oprosti molim te. Moja je greška jer sam upao u raspravu ne znajući dovoljno o osobama na forumu.
Nek' mu Allah dž.š. otvori kapije hairli Dženneta.

Hermina
05-06-2008, 02:27 PM
:oops: Oprosti molim te. Moja je greška jer sam upao u raspravu ne znajući dovoljno o osobama na forumu.
Nek' mu Allah dž.š. otvori kapije hairli Dženneta.

Ne brini,no hard feelings. I hvala ti za lijepe rijeci.

Goldenchild
05-06-2008, 02:28 PM
sve to stoji, ali ti nesto stices u zivotu da to imas kome ostaviti. A kome ces ostaviti ako ne svojoj djeci...

Ostavila bih jednoj od ovih organizacija za pomoc djeci bez roditelja, ili ustanova za unaprijedjivanje skolstva, ili pak mom usvojenom djetetu, a mozda i djeci moje brace i sestara...

pa ostavit lovu je bar najmani problem:)

ps Mozda bih sve ostavila nekom cigancetu shto prosi na ulici...

Eliza
05-06-2008, 02:43 PM
Udaja mi sad nije prioritet u zivotu. To ce doci jednog dana (ako Bog da), a ako i ne dodje...sta sad... ali se u buducnosti vidim s muzem i djecom :)

Prof.dr.Johnny Bermuda
05-06-2008, 05:53 PM

Onaj "bold" nije moja izjava,vec sam citirao "jednu" zenu...

Znas i sama sta ja potenciram i sta zagovaram.Necu si oprostiti ako ne doktoriram,hhhh

...mlado-balavo...:blunt:

StoneSleeper
05-06-2008, 06:20 PM
pa najbolje ti je da ih odma eutanaziras da ih ni u starackom domu ne moras posjecivati :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno: :ohno:
stvarno covjek na ovom forumu svasta procita :scared

Staracki domovi su cool :snail:
I nisam govorila o svojim roditeljima, nego o sebi, koja nebi trazila rjesenje svog problama u posjedovanju djece...
Ne treba da se osjecas napadnut tudjim misljenjem i da ga izvrces ruglu :tongue2:

Goldenchild
05-06-2008, 06:27 PM
Staracki domovi su cool :snail:
I nisam govorila o svojim roditeljima, nego o sebi, koja nebi trazila rjesenje svog problama u posjedovanju djece...
Ne treba da se osjecas napadnut tudjim misljenjem i da ga izvrces ruglu :tongue2:

SA ovom frazom si me zabrinula, sta ba "posjedovanje djece"

StoneSleeper
05-06-2008, 06:47 PM
Mislila sam na roditi, imati.. dijete, ne doslovno posjedovati kao gazda roba, ok, vjerovatno neadekvatan izraz, ali ne moras se bas brinuti, otice ti herc :snail:

Goldenchild
05-06-2008, 06:49 PM
Mislila sam na roditi, imati.. dijete, ne doslovno posjedovati kao gazda roba, ok, vjerovatno neadekvatan izraz, ali ne moras se bas brinuti, otice ti herc :snail:

ha, ha ok.. onda smo uredu...Ja mislila onako kao "posjedujem zivincad, posjedujem par djece" itd.

Taxirat
05-06-2008, 07:14 PM
Da li je moguće da neku osobu toliko volite da, vam je njeno zadovoljstvo i sreća važnije od sopstvenoga? Da volite nekoga toliko da na more idete tamo gdje će njemu biti najljepše, bez kompromisa sa vašim prohtjevima? Netko prema čijim potrebama ćete podešavati temperaturu u spavaćoj sobi bez kompromisa sa vašom ugodnošću? Netko za koga biste umrli, samo da on živi?
Svi vi koji nemate nekog takvog pored sebe, niste sretni kao oni koji imaju takvu osobu u svom životu. :wave:

Goldenchild
05-06-2008, 08:19 PM
hocesh reci da je to roditeljska ljubav? I da zbog toga treba roditi dijete?

ps Svijesna sam toga, i to je josh jedini razlog zashto nisam iskljucila mogucnost radjanja dijeteta... Ali definitivno nisam osoba koja ide i sanja o porodici, majcinstvu i tim stvarima.

Hermina
05-06-2008, 08:27 PM
Da li je moguće da neku osobu toliko volite da, vam je njeno zadovoljstvo i sreća važnije od sopstvenoga? Da volite nekoga toliko da na more idete tamo gdje će njemu biti najljepše, bez kompromisa sa vašim prohtjevima? Netko prema čijim potrebama ćete podešavati temperaturu u spavaćoj sobi bez kompromisa sa vašom ugodnošću? Netko za koga biste umrli, samo da on živi?
Svi vi koji nemate nekog takvog pored sebe, niste sretni kao oni koji imaju takvu osobu u svom životu. :wave:

Ja mislim da nije moguce biti toliko nesebican. Ne misliti na svoju srecu vec na tudju,ne misliti na vlastito dobro vec na tudje...Mislim da to ne postoji i da svaki covjek smatra da ce od sveg dobra koje ucini imati neku korist.

Heathcliffe
05-06-2008, 08:55 PM
Covjek je mislio na ljubav prema porodici,tacnije prema djeci,joj Hanny,sta je s tobom veceras?

Interesdzijo koristoljubiva!

Caridad39
05-06-2008, 11:35 PM
Ja mislim da nije moguce biti toliko nesebican. Ne misliti na svoju srecu vec na tudju,ne misliti na vlastito dobro vec na tudje...Mislim da to ne postoji i da svaki covjek smatra da ce od sveg dobra koje ucini imati neku korist.

Mislim da je teško biti nesebičan roditelj, a to je i razlog zašto ljudi često prave fatalne greške u odgoju pa iz vlastite sebičnosti i egoizma nameću djeci neke stvari pravdajući to tim da roditelj uvijek želi najbolje svom djetetu...

Hermina
05-06-2008, 11:59 PM
Mislim da je teško biti nesebičan roditelj, a to je i razlog zašto ljudi često prave fatalne greške u odgoju pa iz vlastite sebičnosti i egoizma nameću djeci neke stvari pravdajući to tim da roditelj uvijek želi najbolje svom djetetu...

Upravo sam na to mislila.

Gledaj ove situacije.Neki dan idem kod drugarice.Moja mama,njene prijateljice i sestre idu zajedno sa mnom kod njene mame posto smo kucni prijatelji. Sve imaju djecu,kcerke i sinove mojih godina.Usput moja mama prica kako moja komsinica hoce da se seli u Hrvatsku s muzem. Znas koja je reakcija prisutnih gospodja? "MOLIM?! Zar ce ostaviti mater?" Znaci da ukoliko neko od njihove djece odluci da potrazi srecu negdje drugo,one bi trazile da ostanu,u ime svoje licne srece,ne djecije.I onda kazu da sve sto rade rade za dobro djece. A dijete ovdje ostane,nema posla,potrati 10 godina svog zivota dok ceka...i upropasti svoj zivot da bi cuvalo maminu suknju. Ima mnogo sebicne djece,ali isto tako i sebicnih roditelja.

Roxas
06-06-2008, 12:04 AM
Mislit` i brat` cvijeće nije isto...Al` opet, ne bi ni valjalo kada bi se svi isto odgajali...Mnogi roditelji će u gore navedenoj situaciji reći:˝Svoj sam život dao/dala za njega/nju a on/ona me ostavlja...˝ Al` to je roditeljska ljubav, tako je...Poonekad mislimo da radimo stvari kako bi svima bilo dobro...A na kraju ispadne da sve radimo samo zbog sebe...Pa i volimo radi sebe...Skrenuo sam sa teme, sorry....

Caridad39
06-06-2008, 01:06 AM
Čitala sam odličnu knjigu o tome "Anomalije roditeljske ljubavi".

mostary
06-06-2008, 09:10 AM
ovako, prvo dosta mi je trebalo da sve ovo pročitam, a iz navedenog vidim da ste mnogi ili većina neoženjeni i neudate, pa govorite o svojim željama i razmišljanjima o budućnosti
izgleda da je jedino ptićica 18 nekako pozitivno gleda (mada ima još takvih) na osnivanje porodice, a mnogi iz nekih negativnih primjera iz okruženja ima stav da mu ne treba porodice niti djeca.
Ja sam malo iskusniji, mada ne po godinama, hairli oženjen već skoro 6 god,, hairli i zdrava, hvala Bogu djeca, do sada troje, elhamdulillah, čak sam se kao student oženio, a opet Bog dao nafaku, bez nekog velikog napora, a ja sam se potrudio uz Božiju pomoć da zavšim fax i zaposlim se.
nastavit ću

pticica18
06-06-2008, 09:25 AM
ovako, prvo dosta mi je trebalo da sve ovo pročitam, a iz navedenog vidim da ste mnogi ili većina neoženjeni i neudate, pa govorite o svojim željama i razmišljanjima o budućnosti
izgleda da je jedino ptićica 18 nekako pozitivno gleda (mada ima još takvih) na osnivanje porodice, a mnogi iz nekih negativnih primjera iz okruženja ima stav da mu ne treba porodice niti djeca.
Ja sam malo iskusniji, mada ne po godinama, hairli oženjen već skoro 6 god,, hairli i zdrava, hvala Bogu djeca, do sada troje, elhamdulillah, čak sam se kao student oženio, a opet Bog dao nafaku, bez nekog velikog napora, a ja sam se potrudio uz Božiju pomoć da zavšim fax i zaposlim se.
nastavit ću

Svaka ti cast, sato to ti mogu reci...

Caridad39
06-06-2008, 09:41 AM
Ja stvarno ne znam ko je ovdje oženjen/udat a ko nije, ali je tema Sve više žena ne žele porodicu. To je dakle neka konstatacija, ne znam koliko je tačna, ali vjerujem da jeste, a evo i zbog čega... Nekad je za ženu brak bio "profesija", jedini cilj kojem je u životu težila... Danas kad sve više žena radi, može da se brine o sebi, nisu "natjerane" na brak; nije stvar samo u tome da ne žele porodicu, mislim da će prije biti da više traže od partnera (više tolerancije, razumijevanja, poštovanja isl. itd.). Ako to ne pronađu, radije će živjeti same. Govorim iz primjera i iskustava mnogih mladih, obrazovanih djevojaka. A iskustvo nas naučilo i nekim drugim stvarima... Odrastanje u patrijarhalnoj sredini i poistovjećivanje sa našim majkama čiju sudbinu ne želimo da ponovimo...

dr.Nathaniel Demarest
06-06-2008, 09:52 AM
Ja na to gledam ovako: više slobodnih pojedinaca -> manje brakova -> više seksualnih avantura i veza za jednu noć (one night štandova). Više sexa -> više sretnih ljudi i manje frustracija.

Nuspojava -> više abortusa, povećana prodaja kontracepcijskih sredstava, rast svijesti o STD...

Uglavnom, dobro je to. Rekoh već ranije da je to korak naprijed za čovječanstvo.

Caridad39
06-06-2008, 10:22 AM
Mislim da je jako teško biti samohrani roditelj, fizički, psihički, finansijski, pa je bračna atmosfera idealna za podizanje djece (poznato je kako bebe vole rutinu). Brak je osnovna ćelija ili stup društva upravo zbog toga što osigurava reprodukciju, nastavljanje i razvoj tog društva. Ako mislite da politika i država nemaju veze sa brakom, varate se. Pogledajte npr. Kinu gdje država odlučuje o broju potomaka.
Ne znam po čemu je nova moda nesklapanja brakova korak naprijed za čovječanstvo, ali ako govorimo o slobodi pojedinca, onda je svakako bitno da čovjek ima pravo odlučiti hoće se udati/oženiti, a ne da se to obavlja po tradiciji i reda radi. Hoću reći ako si ters nemoj se ženiti, meni to vala odgovara...

mostary
06-06-2008, 10:24 AM
Svaka ti cast, sato to ti mogu reci...

dobro, ako smo spomenuli razloge zašto se sve manje odlučuju žene na brak i porodicu, ako je u pitanju karijera i nevezivanje za porodične obaveze, onda je to poremećaj sistema vrijednosti, tj. porodica koja je prirodna za čovjeka, što se kaže Bogom dana, gubi smisao kod ljudi zbog tog "trčanja za materijalnim bogatstvom" i udovoljavanju strastima (seksualnim) bez vezivanja tj. braka.
Taj poremečaj vrijednosti je negativan za društvo u cijelini, jer vodi prvo padu morala, zatim, širenju predbračnih i vanbračnih veza, padu nataliteta - po broju brakova, rađanja i razvoda u Njemačkoj za 10-15 god. neče biti njemaca, po nekim statistikama jer izumiru kao jedna nacija - ostaće samo imigranti, tj. stranci koji će tad moći i promjeniti ime države.

mostary
06-06-2008, 10:28 AM
Ja na to gledam ovako: više slobodnih pojedinaca -> manje brakova -> više seksualnih avantura i veza za jednu noć (one night štandova). Više sexa -> više sretnih ljudi i manje frustracija.

Nuspojava -> više abortusa, povećana prodaja kontracepcijskih sredstava, rast svijesti o STD...

Uglavnom, dobro je to. Rekoh već ranije da je to korak naprijed za čovječanstvo.

ovo prvo navedeno je negativno, tj. pad morala, a nemoj mislit da će biti manje frustracija - čak će time biti više, a puno manje sretnih ljudi - jer trenutno zadovoljavanje strasti za sexom ne znači sreću u globalu.
Ovo je veliki korak nazad za čovječanstvo, iako tehnološki i materijalno vrlo napredno - duhovno je srozano na neko dno.

dr.Nathaniel Demarest
06-06-2008, 10:38 AM
Taj poremečaj vrijednosti je negativan za društvo u cijelini, jer vodi prvo padu morala, zatim, širenju predbračnih i vanbračnih veza, padu nataliteta - po broju brakova, rađanja i razvoda u Njemačkoj za 10-15 god. neče biti njemaca, po nekim statistikama jer izumiru kao jedna nacija - ostaće samo imigranti, tj. stranci koji će tad moći i promjeniti ime države.

Mostary, druže, shvatam ja da si ti musliman i inženjer, pa da ne kontaš neke sociološke odrednice i kvalifikacije.

Ako je neko sklon čestom mijenjaju seksualnih partnera, to ne znači apriori da je on slabog morala ili amoralan već da je promiskuitetan. (http://en.wikipedia.org/wiki/Promiscuity)
Sa tvog religijskog stanovišta i osjećaja morala koji proizlazi iz toga ti između promiskuiteta i nemorala stavljaš znak jednakosti, što nije slučaj.

Ja mogu biti veliki humanista, davati i sadaku, kloniti se varanja, ubijanja, krađe i svega drugog, poklanjati lijepe riječi, savjete, podršku i pomoć svima kojima je to potrebnio ali istovremeno biti sklon lijepim ženama, što znači da sam ja jako moralan (čitaj: dobar, fin, koristan i empatičan) ali volim uživati u, na, pored, ispod i iza žena.

Taxirat
06-06-2008, 11:00 AM
- po broju brakova, rađanja i razvoda u Njemačkoj za 10-15 god. neče biti njemaca, po nekim statistikama jer izumiru kao jedna nacija - ostaće samo imigranti, tj. stranci koji će tad moći i promjeniti ime države.
Koja će se onda zvati New Cipar:doublesmi

Once31/69
06-06-2008, 11:06 AM
po broju brakova, rađanja i razvoda u Njemačkoj za 10-15 god. neče biti njemaca, po nekim statistikama jer izumiru kao jedna nacija - ostaće samo imigranti, tj. stranci koji će tad moći i promjeniti ime države.

gdje li ti samo pronalazis ove informacije ??????

Taxirat
06-06-2008, 11:09 AM
Fizički i spolno zrela i zdrava osoba koja ne želi da ima svoju djecu u budućnosti,
to je mentalno jalova osoba.

dr.Nathaniel Demarest
06-06-2008, 11:10 AM
Ponosan sam što sam mentalno jalov, budući da sam i blago retardiran.

Baš mi se sviđaju rezoni nekih ljudi.

Taxirat
06-06-2008, 11:17 AM
Do vraga! Opet upadam u zamku da spominjem vaše roditelje, ali tema je takva.:shrug::rolleyes:
No, mogu to reći i ovako:
Uopće mi nije žao što moja majka nije mentalno jalova:clapping::kiss:

dr.Nathaniel Demarest
06-06-2008, 11:24 AM
Pravo vrijeme da napraviš dijete je sa 17 godina. Kad dijete postane punoljetno, pošalješ ga u svijet a ti onda dovršiš (ili tek započneš) proces kurvanja.

Djeca su ekonomska smetnja. Žao mi je što moja mati nije bila mentalno jalova.

Taxirat
06-06-2008, 12:17 PM
Eee Doktore, kad jednog dana jednog malog klinju prepadne pušteni ćuko, pa on dotrči do tebe vrišteći: "Baabaaaaaaa!!!!:scared: i zakrpi se za tu tvoju veliku nogu...Čega!? Pa komšijinom bi rothweileru vrat slomio k'o piletu:angryfire
Onda uzmi i pročitaj ponovo ovu temu i svoje postove:bluewinky

sibling
06-06-2008, 12:33 PM
Eee Doktore, kad jednog dana jednog malog klinju prepadne pušteni ćuko, pa on dotrči do tebe vrišteći: "Baabaaaaaaa!!!!:scared: i zakrpi se za tu tvoju veliku nogu...Čega!? Pa komšijinom bi rothweileru vrat slomio k'o piletu:angryfire

Da, u tome je stvar! Osjećaj!
Svako ima pravo na svoje mišljenje i stav, ali ja sam tog mišljenja da jedva čekam da osjetim dijete u svom stomaku, da ga/je usmjeravam, prenosim znanje, štitim od velikih strašnih pasa....
Po pričama ljudi koji imaju djecu-nisi ni svjestan šta je život i šta je ljubav dok ne dobiješ dijete!
Ja sam poslovna žena koja je supruga i koja jedva čeka da postane majka!

mostary
06-06-2008, 01:07 PM
Svako ima pravo na svoje mišljenje i stav, ali ja sam tog mišljenja da jedva čekam da osjetim dijete u svom stomaku, da ga/je usmjeravam, prenosim znanje, štitim od velikih strašnih pasa....
Po pričama ljudi koji imaju djecu-nisi ni svjestan šta je život i šta je ljubav dok ne dobiješ dijete!

MašAllah, da ti Bog podari zdravo i hairli dijete odnosno djecu u budućnosti.

Većina žena iako je trudnoća jedna tegoba, a porod po nekim ispitivanjima najbolniji (porođajni bolovi) što može biti - poslije toga, da ne kažem za jedan dan zaboravi sve bolove i mučnine tokom trudnoće i poroda, kad stavi na prsa svoje novorođenće koje već po usađenom znanju pođe da doji, što kažu ništa lijepše na dunjaluku.
a što se tiće babe (oca) kad je recimo ono u stomaku, već 8 ili 9 mjesec pa te ono gurka, dal nogom ili rukom, što je recimo čudno, kad žena stavi ruku na stomak - ništa, a kad ja odmah nešto reaguje i udara, što kažu kao da zna da je babo u pitanju, a tebi bude drago, a tek kad te zovne "babo" ili "baba", pa ženi krivo što je prvo reklo "babo" a ne "mama" iako je tu razike par dana, al eto.

dr.Nathaniel Demarest
06-06-2008, 01:21 PM

Nadam se da će me smrt spriječiti u tome da imam djecu.

Heathcliffe
06-06-2008, 01:56 PM

Ali jednog malog klinju baba treba uciti da se ne boji pascadi i da ne trce pred njima,jer ce onda svi imati probleme s malim klinjom.
Mozda komsija svog rotvajlera voli istom jacinom(ne istom vrstom ljubavi) ljubavi kao i ti tog malca,a mozete ih nauciti i da se zajedno igraju.

Taxirat
06-06-2008, 01:57 PM
Ja se nadam da ćeš ti nama Doktore još dugo poživiti i da ćeš znati nabrojati više HIPP-ovih artikala nego Twinlab-ovih:bluewinky

Heathcliffe
06-06-2008, 02:00 PM
Ja se nadam da ćeš ti nama Doktore još dugo poživiti i da ćeš znati nabrojati više HIPP-ovih artikala nego Twinlab-ovih:bluewinky

HIPPO,CHICKO,PAMPERS i jos mnoge druge,on ce znati nabrojati akobogda vec za dvije godine.Ko se smije kladiti?hhhhhhhhhhh

Caridad39
06-06-2008, 02:11 PM
Većina žena iako je trudnoća jedna tegoba, a porod po nekim ispitivanjima najbolniji (porođajni bolovi) što može biti - poslije toga, da ne kažem za jedan dan zaboravi sve bolove i mučnine tokom trudnoće i poroda, kad stavi na prsa svoje novorođenće koje već po usađenom znanju pođe da doji, što kažu ništa lijepše na dunjaluku.
a što se tiće babe (oca) kad je recimo ono u stomaku, već 8 ili 9 mjesec pa te ono gurka, dal nogom ili rukom, što je recimo čudno, kad žena stavi ruku na stomak - ništa, a kad ja odmah nešto reaguje i udara, što kažu kao da zna da je babo u pitanju, a tebi bude drago, a tek kad te zovne "babo" ili "baba", pa ženi krivo što je prvo reklo "babo" a ne "mama" iako je tu razike par dana, al eto.

A ti to znaš jer si u prošlom životu bio žena?:wacky: Ko kaže da se to zaboravi?! Ja poznajem žene koje poučene bolnim iskustvom ne žele više rađati djecu... Isto kao što znam i one koje su imale postporođajne sindrome, stresove i probleme... Čuli ste za slučajeve kad žena odbija svoje dijete ili ga ne želi... Takva stanja su proizvod porođajnih trauma i različitih psihičkih smetnji koji prate trudnoću i porođaj. A šta je sa onim očevima koji su nezainteresirani za svoju djecu koja gurkaju i udaraju, ili čak i nisu tu da to vide i osjete, nego negdje u kafani i sa kurvama nadoknađuju to što žena sad nije u stanju da ima snošaj... Dakle nemojmo generalizirati, osuđivati bilo koga. Ja apsolutno razumijem i one koji jedva čekaju da imaju dijete i one koji ga ne žele. Sve je to ljudski. Nazvati nekoga neneormalnim zato što se izjašnjava nesposobnim za suživot, brak i roditeljstvo je netolerantno. Ako neko osjeti da nije sposoban za nešto, bolje da odustane na vrijeme od toga, nego da muči i sebe i druge.

mostary
06-06-2008, 02:44 PM
A ti to znaš jer si u prošlom životu bio žena?:wacky: Ko kaže da se to zaboravi?! Ja poznajem žene koje poučene bolnim iskustvom ne žele više rađati djecu... Isto kao što znam i one koje su imale postporođajne sindrome, stresove i probleme... Čuli ste za slučajeve kad žena odbija svoje dijete ili ga ne želi... Takva stanja su proizvod porođajnih trauma i različitih psihičkih smetnji koji prate trudnoću i porođaj. A šta je sa onim očevima koji su nezainteresirani za svoju djecu koja gurkaju i udaraju, ili čak i nisu tu da to vide i osjete, nego negdje u kafani i sa kurvama nadoknađuju to što žena sad nije u stanju da ima snošaj... Dakle nemojmo generalizirati, osuđivati bilo koga. Ja apsolutno razumijem i one koji jedva čekaju da imaju dijete i one koji ga ne žele. Sve je to ljudski. Nazvati nekoga neneormalnim zato što se izjašnjava nesposobnim za suživot, brak i roditeljstvo je netolerantno. Ako neko osjeti da nije sposoban za nešto, bolje da odustane na vrijeme od toga, nego da muči i sebe i druge.

E ovo što si nabrojala se dešava kad čovjek nemoralom dodje do poroda tj. djece, tzv "neplanirana djeca", a nisu pobacili na vrijeme, očevi nezainteresovani za djecu - nisu normalni, poremečeni, a zbog nemorala traže utjehu u kurvama i alkoholu. Ti stresovi porođajni i trudnički su mogući - opet zbog nemara, odstupanja od prirode, pa ona trudnica a mora biti utegnuta što škodi bebi ili nešto slično, a bolno iskustvo - naveo sam da se večinom zaboravi, a spominjala mi je žena da su druge dok su rađale proklinjale svoje muževe govoreći te riječi "Nikad više" i slično.
A sposoban je za seks a nije za brak - e onda nek se ne seksa, nesposoban za suživot i roditeljstvo a hoće sa strane da nekom oduzme nevinost ili da se zadovolji i odbaci ženu kao da je nije ni vidio, čime ponižava ženu smatrajući je krpom koja se iskoristi i odbaci.

sibling
06-06-2008, 02:48 PM
Jedna moja poznanica ima 30 godina, udata već 4 godine....do sada je imala 7 spontanih pobačaja i 2 abortusa jer plod umre....
Ali ta žena apsolutno ne gubi nadu i želju da zatrudni, pored svih fizičkih ali i psihičkih boli koje je pretrpjela!
To se zove ŽELJA!
Postporođajni sindrom imaju žene koje ne mogu da se nose sa pritiskom, nespavanjem, zatim je tu problem hormonalnih turbulencija....
Ponavljam, svako ima pravo na svoj izbor....moje je da razumijem ili ne razumijem nečije razloge....a žene koje NE ŽELE imati djecu zaista ne razumijem!!!

mostary
06-06-2008, 02:48 PM
što se tiće prošlog života, te indijske i budističke zablude o reinkarnaciji i slično, ne govorio sam iz iskustva moje žene s njom, i znam da je i ona možda par dana govorila da neće više, a da bi vrlo brzo poželjela opet, pa je Bog dao da joj je druga trudnoća i porod bio puno lakši, a sada imaju i ti bezbolni porodi ili porodi u vodi i slično, s tim da se trudnoća i mučnine ne mogu izbjeći.
Ovo je normalna situacija, čovjek i žena, kad se uzmu, tj. vjenčaju, što moj punac kaže "gdje dvoje diše - treće se piše", želja za djecom, potomstvom, i slično.

Caridad39
06-06-2008, 02:53 PM
E ovo što si nabrojala se dešava kad čovjek nemoralom dodje do poroda tj. djece, tzv "neplanirana djeca", a nisu pobacili na vrijeme,
To nije baš tačno (odnosno može biti u nekim slučajevima, ali to nije uvijek i nije jedini razlog, pa može dijete iz vambračne zajednice da bude željeno i voljeno isto kao i ostala djeca; zar bi žena trebala da voli dijete samo zato što voli njegovog oca?!). Moja je prijateljica recimo imala taj problem u braku. I mnoge druge udate i sretne žene. Dijete je velika odgovornost, obaveza, i zahtjeva da se potpuno posvetiš... Neki se ne osjećaju dovoljno zrelima ili spremnima za to. I to mi je sasvim razumljivo. Čovjek želi da ostvari neke druge stvari u životu prije nego dobije dijete (npr. fakultet, posao, putovanja...)...

sibling
06-06-2008, 02:55 PM
To nije baš tačno (odnosno može biti u nekim slučajevima, ali to nije uvijek i nije jedini razlog, pa može dijete iz vambračne zajednice da bude željeno i voljeno isto kao i ostala djeca; zar bi žena trebala da voli dijete samo zato što voli njegovog oca?!). Moja je prijateljica recimo imala taj problem u braku. I mnoge druge udate i sretne žene. Dijete je velika odgovornost, obaveza, i zahtjeva da se potpuno posvetiš... Neki se ne osjećaju dovoljno zrelima ili spremnima za to. I to mi je sasvim razumljivo. Čovjek želi da ostvari neke druge stvari u životu prije nego dobije dijete (npr. fakultet, posao, putovanja...)...

Caridad, koliko ti imaš godina?

Caridad39
06-06-2008, 02:59 PM
Ne znam odakle toliko nerazumijevanja prema ženama koje ne žele imati dijete? (Šta je sam muškarcima koji ga ne žele?) Ja ne razumijem one koji misle da žena mora po svaku cijenu imati dijete da bi se dokazala kao normalna osoba... Ko kaže da mora? Već sam naglasila da ima ljudi koji nisu sposobni ili ne žele imati djecu... Šta bi trebali? Na silu napraviti jedno?
A godina imam dovoljno, što pitaš?

sibling
06-06-2008, 03:05 PM
LJudi koji NE ŽELE imati dijete i ne trebaju ga imati jer će tom jadnom neželjenom djetetu samo upropastiti život!
Niko tebe ne tjera da zatrudniš, baš me briga šta ćeš ti sa svojim životom uraditi! Suštinski se razlikujemo u mišljenjima, to je već jasno!

Za godine pitam jer ne znam koliko godina čovjek treba imati da bi izjavio sljedeće: ''zar bi žena trebala da voli dijete samo zato što voli njegovog oca?!''
Sorry, ali mi malo infantilno zvuči.....

Ako voli oca i voli samu sebe, onda će voljeti i dijete koje rodi! Vrlo jednostavno!

mostary
06-06-2008, 03:07 PM
Jedna moja poznanica ima 30 godina, udata već 4 godine....do sada je imala 7 spontanih pobačaja i 2 abortusa jer plod umre....
Ali ta žena apsolutno ne gubi nadu i želju da zatrudni, pored svih fizičkih ali i psihičkih boli koje je pretrpjela!
To se zove ŽELJA!
Postporođajni sindrom imaju žene koje ne mogu da se nose sa pritiskom, nespavanjem, zatim je tu problem hormonalnih turbulencija....
Ponavljam, svako ima pravo na svoj izbor....moje je da razumijem ili ne razumijem nečije razloge....a žene koje NE ŽELE imati djecu zaista ne razumijem!!!

to je moguće, ti spontani i slično, a moguće je da je nešto drugo u pitanju, ne medicinski slučaj.

KAMIKAZA
06-06-2008, 03:10 PM
za dijete covjek mora biti spreman psihicki, fizicki i materijalno...dijete nije neka stvar koju kupimo u prodavnici i kad nam dosadi bacimo...prema tome, ne osudjujuem zene koje ne zele da imaju dijete...

Goldenchild
06-06-2008, 03:14 PM

Totalno se slazem. Ja mogu unaprijed da izjavim da ce moje dijete najvjerovatnije biti planirano, zeljeno i vanbracno i da cu ga roditi zato jer sam odlucila da je vrijeme da sam spremna.

Ps vanbracno ne znaci da dijete nece imati tatu, samo da svoju vezu nemam potrebu stavljat pod bracni ugovor.

Caridad39
06-06-2008, 03:19 PM
LJudi koji NE ŽELE imati dijete i ne trebaju ga imati jer će tom jadnom neželjenom djetetu samo upropastiti život!
Niko tebe ne tjera da zatrudniš, baš me briga šta ćeš ti sa svojim životom uraditi! Suštinski se razlikujemo u mišljenjima, to je već jasno!

Za godine pitam jer ne znam koliko godina čovjek treba imati da bi izjavio sljedeće: ''zar bi žena trebala da voli dijete samo zato što voli njegovog oca?!''
Sorry, ali mi malo infantilno zvuči.....

Ako voli oca i voli samu sebe, onda će voljeti i dijete koje rodi! Vrlo jednostavno!

Meni tu ništa nije ni jednostavno ni jasno... Prije svega ja nisam izrazila svoj lični stav o potomstvu, već govorim o tome kako svako ima pravo izbora... Ali ne, za vas nema... Jer bi po vašem mišljenju svako MORAO da ŽELI imati dijete. Zar želje nisu nešto toliko individualno da se o tome ne može raspravljati. ŽELJETI se ne MORA. Kad sam već prisiljena da biram stranu, reći ću da ja jako volim djecu i da bih po svoj prilici bila odličan roditelj. Jednog dana ću ih nadam se i imati, ali ne zato što mislim da je to nešto obavezno, nešto što moram i čime se trebam dokazati ili zato što je to nešto što svaka žena MORA. U tome je eto razlika.
Što se tiče godina i zrelosti koja je potrebna da se izjavi: ''zar bi žena trebala da voli dijete samo zato što voli njegovog oca?!'' To su iste one godine u kojima osoba shvati da se djeca ne rađaju samo u braku, da u svijetu ima svega (počevši od silovanja). Pa šta bi trebalo sa tim djetetom? Meni bi bilo infantilno reći da neku osobu (pogotovo vlastito dijete) volim zbog druge osobe (oca) a ne radi nje same.

Zoolander
06-06-2008, 03:21 PM
Totalno se slazem. Ja mogu unaprijed da izjavim da ce moje dijete najvjerovatnije biti planirano, zeljeno i vanbracno i da cu ga roditi zato jer sam odlucila da je vrijeme da sam spremna.

Ps vanbracno ne znaci da dijete nece imati tatu, samo da svoju vezu nemam potrebu stavljat pod bracni ugovor.
...i da su velike sanse da ces u neka doba postati samohrana majka :jumpy: dok ti malo ostaris, dok se nakupe problemcici u vezi, a jos ni brakom niste vezani...ode on nekoj mladjoj da uziva a ti onda gledaj sta ces i kako ces

Goldenchild
06-06-2008, 03:21 PM
ja bih josh dodala da postoji mala shansa da odlucim i da ne radjam dijete... da usvojim. A mozda ni to.
Vrijeme ce pokazati.
Znam uglavnom da ako odlucim da imam dijete mislim posvetiti zivot odgajanju tog djeteta i od tog momenta ce mi to biti glavni prioritet.

Caridad39
06-06-2008, 03:24 PM
Ja ti savjetujem da imaš dosta para u šteku prije nego se odlučiš za dijete. Mislim da je to ako ne i najveći problem kad su samohrani roditelji u pitanju.

Goldenchild
06-06-2008, 03:28 PM
Na to najvise i mislim... Mada ne-udata ne znaci samohranna.

Caridad39
06-06-2008, 03:29 PM
...i da su velike sanse da ces u neka doba postati samohrana majka :jumpy: dok ti malo ostaris, dok se nakupe problemcici u vezi, a jos ni brakom niste vezani...ode on nekoj mladjoj da uziva a ti onda gledaj sta ces i kako ces

Mislim da joj i ne treba muškarac kojeg samo papir spriječava da se ode kurvati... :meanlook:

Taxirat
06-06-2008, 03:37 PM
Ipak bih preporučio da se veza ozvaniči. Ne zbog tebe i tvog muža, nego zbog djeteta samog. Znaš, danas-sutra nitko tvome djetetu neće prebaciti što su mu roditelji i zvanično vjenčani pred matičarem. Nije teško odvojiti jedno prijepodne i srediti papire. Znam da je cool živjeti monogamno-a ne biti zvanično vezan, no ipak će taj mladi čovjek moći "smjelije reći tiranima istinu u lice", ako zna da nema nikakvu "mrlju" u svojoj biografiji ili biografiji svojih roditelja.;)

Goldenchild
06-06-2008, 03:37 PM
Mislim da joj i ne treba muškarac kojeg samo papir spriječava da se ode kurvati... :meanlook:

Iako razvod jeste dobra regulativa za alimentaciju... sto je ipak neka sigurnost za djecu-

PA da se ispravim. U slucaju da sam ja novcano osigurana onda se necu udavat a ako mi partner bude bogatiji onda cu se ipak vezati bracnim (odvratnim) ugovorom- cisto radi mogucnosti razvoda i alimentacije... ne bih ishla na lijepe oci, hehe

_RaZZoR
06-06-2008, 03:38 PM

Eto ako ti tako odlucis...tvoja stvar............A sutra sta ces svom djetetu reci sta mu je bilo s ocem, jer djeci tesko pada kada im se prizna da su van bracna... Jer kad vidi da sva druga djeca imaju normalnu sretnu obitelj (u braku) njega ce to slomiti......
I kako je vec neko' rekao otac tvog djeteta ce naravno traziti mladje ( i neki ljudi u braku to rade, a da ne radi onaj koji nema nikakve veze s zenom).....

O tom koraku trebas mjesecima razmisljati, jer moras se postaviti u sve situacije, a mozda je ipak najbolje rjesenje brak.....jer neces vjecno biti mlada, i pozeljna (tamo gdje izlazis), sta ces kad prodje to vrjeme nocnih izlazaka, sta poslije, netreba tako plitko razmisljati, treba malo razmisliti o svemu oko sebe.....:nice::nice::nice::nice:

Goldenchild
06-06-2008, 03:40 PM
Ipak bih preporučio da se veza ozvaniči. Ne zbog tebe i tvog muža, nego zbog djeteta samog. Znaš, danas-sutra nitko tvome djetetu neće prebaciti što su mu roditelji i zvanično vjenčani pred matičarem. Nije teško odvojiti jedno prijepodne i srediti papire. Znam da je cool živjeti monogamno-a ne biti zvanično vezan, no ipak će taj mladi čovjek moći "smjelije reći tiranima istinu u lice", ako zna da nema nikakvu "mrlju" u svojoj biografiji ili biografiji svojih roditelja.;)

ja ja... jedino radi moguceg prekida veze i alimentacije znaci...
Jednom sam naucila da ugovor nikada nije napisan radi uspijeshnog vezivanja (to se desi spontano), nego je zashtita u slucaju neuspjeha i regulativa u slucaju prekida.

djeci tesko pada kada im se prizna da su van bracna???

Moja djeca ce biti odgojena da je brak jedan stari pojam i regulativa koja se koristila u primitivnim drushtvima da dozvoli dupli moral i kontrolishe da imovina ostane u rukama onih koji su rezirali brak... Naravno kasnije je ostao u sistemu da bi uskoro iscezao...

Jer kad vidi da sva druga djeca imaju normalnu sretnu obitelj (u braku) ??

Koja ba djeca, koje ba sretne obitelji, pa gdje ti zivish? Brak je pakao, pogotovo za djecu...
ne zasmijavaj me

_RaZZoR
06-06-2008, 04:26 PM
djeci tesko pada kada im se prizna da su van bracna???

Moja djeca ce biti odgojena da je brak jedan stari pojam i regulativa koja se koristila u primitivnim drushtvima da dozvoli dupli moral i kontrolishe da imovina ostane u rukama onih koji su rezirali brak... Naravno kasnije je ostao u sistemu da bi uskoro iscezao...

Jer kad vidi da sva druga djeca imaju normalnu sretnu obitelj (u braku) ??

Koja ba djeca, koje ba sretne obitelji, pa gdje ti zivish? Brak je pakao, pogotovo za djecu...
ne zasmijavaj me

To je kad ti gledas......A ti malo pogledaj......
Djecu koja s ocevima idu na utakmice (npr).......Ima million sretnih brakova, samo se treba potruditi malo oko toga.......

E pa ako ti mislis da je tako, onda samo przi.........nemam ja sta raspravljati s tobom...........

Goldenchild
06-06-2008, 04:32 PM
To je kad ti gledas......A ti malo pogledaj......
Djecu koja s ocevima idu na utakmice (npr).......Ima million sretnih brakova, samo se treba potruditi malo oko toga.......

E pa ako ti mislis da je tako, onda samo przi.........nemam ja sta raspravljati s tobom...........

sretan zivot... i lijepa iluzija o njemu... ndam se da ti se nece razbit prenaglo i ostavit te u shoku...

_RaZZoR
06-06-2008, 04:52 PM
sretan zivot... i lijepa iluzija o njemu... ndam se da ti se nece razbit prenaglo i ostavit te u shoku...

Nadam se i ja.....

Al evo ne mogu da ne zapocnem raspravu......

Zar tebi nije lakse odgajati djete s muzem, jer kad ono poraste (ako je muskarac) mogla bih imati velikih poteskoca jer i sama znas kakvo je vrjeme (droga, alkohol....) jer ako on to jednom proba tesko da ce to ostaviti....A kad je muz tu onda je sve lakse, jer ipak se oca svi boje.....
A i kad gledamo s finansijskog aspekta, lakse je kad dvoje radi i izdrzava djete, nego kad je tu zena sama.....

Goldenchild
06-06-2008, 05:00 PM
Nadam se i ja.....

Al evo ne mogu da ne zapocnem raspravu......

Zar tebi nije lakse odgajati djete s muzem, jer kad ono poraste (ako je muskarac) mogla bih imati velikih poteskoca jer i sama znas kakvo je vrjeme (droga, alkohol....) jer ako on to jednom proba tesko da ce to ostaviti....A kad je muz tu onda je sve lakse, jer ipak se oca svi boje.....
A i kad gledamo s finansijskog aspekta, lakse je kad dvoje radi i izdrzava djete, nego kad je tu zena sama.....

ej zenska glavo... do sad je moja prica bila o braku... ugovoru..papiru... a ne o odgajanju djteta bez partnera.
haha

Taxirat
06-06-2008, 05:50 PM
ja ja... jedino radi moguceg prekida veze i alimentacije znaci...
Jednom sam naucila da ugovor nikada nije napisan radi uspijeshnog vezivanja (to se desi spontano), nego je zashtita u slucaju neuspjeha i regulativa u slucaju prekida.

Ma nee. Govorim o tvome djetetu kao o odraslom mladom čovjeku, koji živi od svog rada. Te kad taj tvoj budući sin ili kćer nekom papku sutra kaže da je papaq, papaq mu neće moći reći: "Šta je, a ti si....a tvoji su..."

Caridad39
06-06-2008, 06:18 PM
Mislim da smo otišli predaleko od teme. Jer tema nije kako razuvjeriti Goldenchild i natjerati je da odustane od svojih nakana i viđenja svijeta: Hajde molim te Goldenchild prestani razmišljati tako kako razmišljaš i počni razmišljati ovako kako mi razmišljamo... To što ti hoćeš nije ok samo zato što mi tako kažemo. I tvoja se nena udala, pa što ne bi i ti zaboga? Ne vidim zašto neko ima potrebu nekom drugom prodavati svoju ideologiju i način razmišljanja...

ex no.1
06-06-2008, 06:30 PM
Goldenchild će u svojim poznim godinama poludjeti.

Sex me hard
06-06-2008, 08:27 PM
Promjene se desavaju, ali brak ce uvijek postojati samo sto mozda nece imati formu institucije na neki sadasnji nacin ali ljudska bica su stvorena da zive u dvoje. :love2:

Caridad39
06-06-2008, 08:38 PM
Brak jeste institucija. Ako nema formu institucije, onda nije brak, već zajedništvo dvoje ljudi koje veže dobra volja, o čemu pak Goldenchild govori svo vrijeme.

Sex me hard
06-06-2008, 09:02 PM
Ovdje je tema porodica, a porodica nije samo bracna zajednica. Sto je jos uvijek malo cudno za nase poimanje u danasnjici ali je tako.

Soleil
06-06-2008, 10:27 PM

svaka čast...nadam se da ću i ja tim stopama...mada se trenutno ne vidim kao majka, štaviše daleko od toga.

thunderica
06-06-2008, 10:38 PM
polako... i ja to zelim sve jednog dana.. :love2:

Goldenchild
06-06-2008, 11:19 PM
Ma nee. Govorim o tvome djetetu kao o odraslom mladom čovjeku, koji živi od svog rada. Te kad taj tvoj budući sin ili kćer nekom papku sutra kaže da je papaq, papaq mu neće moći reći: "Šta je, a ti si....a tvoji su..."

Ne kontam te nimalo... Pada mi na pamet neshto malo primitivno, al me to iznenadjuje od tebe (mislis da ima neke bruke od toga sto moje dijete nece imati roditelje koji su se vjencavali i razvodili?) Na to mogu samo da se nasmijem...
Papci uvijek nadju neshto. Papci su i mene zezali kad sam bila mala pa se danas ponosim shto moji roditelji ne zive po pravilima krda.

Mislim da smo otišli predaleko od teme. Jer tema nije kako razuvjeriti Goldenchild i natjerati je da odustane od svojih nakana i viđenja svijeta: Hajde molim te Goldenchild prestani razmišljati tako kako razmišljaš i počni razmišljati ovako kako mi razmišljamo... To što ti hoćeš nije ok samo zato što mi tako kažemo. I tvoja se nena udala, pa što ne bi i ti zaboga? Ne vidim zašto neko ima potrebu nekom drugom prodavati svoju ideologiju i način razmišljanja...

Hvala ti Caridad... Pametna si i imash lijep avatar:) (lici na Modesty Blaze). Pusa

Taxirat
07-06-2008, 12:34 AM
Ne mislim ja, ali neki papaq u nekoj komisiji ili žiriju bi mogao da misli. ne košta te ništa i da nekim papirom potencijalnom papku na krivom radnom mjestu sutra tvoje dijete može začepiti gubicu.
hmmm ma joj ee poslušaj "Unca Fibre". Ja svoje misli ne znam upakovati u umjetnost. Džibo zna ;)

Goldenchild
07-06-2008, 01:14 AM
Ne mislim ja, ali neki papaq u nekoj komisiji ili žiriju bi mogao da misli. ne košta te ništa i da nekim papirom potencijalnom papku na krivom radnom mjestu sutra tvoje dijete može začepiti gubicu.
hmmm ma joj ee poslušaj "Unca Fibre". Ja svoje misli ne znam upakovati u umjetnost. Džibo zna ;)

evo da upotrijebim cesto koristenu imenicu na ovom forumu... nebuloze. Kakve ba nebuloze lupas? ko ce koga pitati na radnom mjestu ako su mu mjaka i otac u braku? Ajme meni. Pa ja mislila ti sljego sa sela a ti izgleda pao s Marsa...

Taxirat
07-06-2008, 09:21 AM
Dobro. No zašto te toliko smeta stati pred matičara? To će te koštati sat vremena, a tvojoj djeci nikako ne može naškoditi. Zašto ne otići i ne ozvaničiti vezu? Šta ako tvoj dečko bude insistirao da vaš brak bude zvaničan? Zar ćeš se prepirati i opirati danima, tjednima...samo da ne izgubiš sat vremena u općini? Možda smatraš da je divlji brak cool i da dobro ide uz tvoj image? Ne želiš biti mainstream? Ili ne želiš se zvanično vezati, onako, za svaki slučaj? Pa to je kao da držiš napunjen pištolj pod jastukom, jer tko zna šta bi njemu moglo pasti na pamet.

Heathcliffe
07-06-2008, 09:32 AM
Ako nije sigurna,bolje da se ne veze,u stvari,nek radi sta joj je volja.

thunderica
07-06-2008, 09:52 AM
Upravo tako, sto bi rekao jedan pametan coek.. nista ne ide na silu :tongue2:

Taxirat
07-06-2008, 10:05 AM
Pa dobro, ali zašto inzistirati da brak bude divlji. Ja nisam ni razmišljao treba li se zvanično vjenčati ili ne. Samo smo otišli i vjenčali se. Prvi slobodni termin u općini. Bila je to srijeda mislim oko 15:00. Kao da vadiš mjesečnu kartu za autobus. Radoznao sam zašto to ne učiniti? Fakat me interesuje zašto ne?:confused:

_RaZZoR
07-06-2008, 11:06 AM
Ako nije sigurna,bolje da se ne veze,u stvari,nek radi sta joj je volja.

Pa naravno........Necemo se sad mi mjesati u njen zivot.........Njen zivot njena stvar.....bila zena (udata), CURA cjelog zivota.......sve sto god da uradi ona je sama to birala.............

Goldenchild
07-06-2008, 03:47 PM
Pa dobro, ali zašto inzistirati da brak bude divlji. Ja nisam ni razmišljao treba li se zvanično vjenčati ili ne. Samo smo otišli i vjenčali se. Prvi slobodni termin u općini. Bila je to srijeda mislim oko 15:00. Kao da vadiš mjesečnu kartu za autobus. Radoznao sam zašto to ne učiniti? Fakat me interesuje zašto ne?:confused:

Braku za kakvog se stoljecima jedino znalo je odzvonilo. Dozivotna zajednica osoba razlicitog spola već odavno ne mora biti dozivotna, a i zahtjev da supruznici budu razlicitih spolova vishe nije kategorican. U nekim drzavama vec su ozakonjeni istospolni brakovi, a u drugima se oko toga josh lome koplja, ali koliko god josh bili jaki otpori, to je zapravo vec zavrshena stvar. Cim postoji zahtjev i oni koji ga postavljaju, a nemaju namjere odustati, kad-tad ce ga uspjeti progurati.

Kad ce dozvoliti da stupe u brak dva pedera, zashto bi se zabranjivalo da da se medjusobno ozene tri pedera? Ako dvije lezbe posvoje trecu, cemu ta hipokrizija da ta treca glumi dijete kada je ravnopravni partner? Ako mogu pederi i lezbijke, zashto ne bi mogli i heteroseksualci? Dva musshkarca ozene jednu zenu ili se jedan mushkarac vjenca s tri zene…. Uostalom, u mnogim dijelovima svijeta to bi bilo samo ozivljavanje ne odvishe davno usahlih tradicija.

Legalizacija grupnih brakova biti će u skladu i sa zahtjevima politicke nuznosti i multikulturalnosti, pomirbe i suzivota muslimanskog i krshcanskog svijeta.

Grupni brak promijeniti ce i prirodu braka, a u nekim osobinama ga i nadmashiti, cak i u nekim temeljnim idealima. Jedan od ideala klasicnog braka jest da bude dozivotan, dok jedan partner ne umre. U slucaju da su tri partnera u braku, ako jedan umre, brak se nastavlja. Ako se prezivjelo dvoje, dva ili dvije nakon nekog vremena ponovo vjencaju s nekim trecim, to ostaje isti brak, pa ako se to dva-tri puta ponovi, brak ce opstati josh dugo nakon shto pomru svi koji su ga pocetno zasnovali. Dakle, ako je klasican brak u idealu dozivotan, grupni brak je lako mogucu i trajniji od toga, teoretski vjecan!

Prihvaćanjem novih formi braka, klasicni brak će izgubiti iskljucivost, cime će od jedino moguceg biti sveden na jedan od ravnopravnih mogucih oblika, shto vodi i odumiranju braka kao takvog. Pa kad se vec prihvati da u brak mogu stupiti vishe od dvije osobe, zashto taj princip ne bi bio primijenjen i na drugu stranu, da se to omoguci i za manje od dvije osobe?
Zasto se ne bi mogli vjencati za samog sebe?
Uglavnom prije ili kasnije, BRAK o kojem ovdje raspravljamo ce nestati!!

Goldenchild
07-06-2008, 03:48 PM
Pa naravno........Necemo se sad mi mjesati u njen zivot.........Njen zivot njena stvar.....bila zena (udata), CURA cjelog zivota.......sve sto god da uradi ona je sama to birala.............

Ovo lici na komentar neke prabake a ne mlade osobe... Cuj... prepade me... Bicu zauvijek CURA... haha

Zashto isposahtovati tradiciju koja ionako ne garantuje nishta, a prouzrokovala je toliko boli i nesrece?

Blahhh
07-06-2008, 04:10 PM
Braku za kakvog se stoljecima jedino znalo je odzvonilo. Dozivotna zajednica osoba razlicitog spola već odavno ne mora biti dozivotna, a i zahtjev da supruznici budu razlicitih spolova vishe nije kategorican. U nekim drzavama vec su ozakonjeni istospolni brakovi, a u drugima se oko toga josh lome koplja, ali koliko god josh bili jaki otpori, to je zapravo vec zavrshena stvar. Cim postoji zahtjev i oni koji ga postavljaju, a nemaju namjere odustati, kad-tad ce ga uspjeti progurati.

Kad ce dozvoliti da stupe u brak dva pedera, zashto bi se zabranjivalo da da se medjusobno ozene tri pedera? Ako dvije lezbe posvoje trecu, cemu ta hipokrizija da ta treca glumi dijete kada je ravnopravni partner? Ako mogu pederi i lezbijke, zashto ne bi mogli i heteroseksualci? Dva musshkarca ozene jednu zenu ili se jedan mushkarac vjenca s tri zene…. Uostalom, u mnogim dijelovima svijeta to bi bilo samo ozivljavanje ne odvishe davno usahlih tradicija.

Legalizacija grupnih brakova biti će u skladu i sa zahtjevima politicke nuznosti i multikulturalnosti, pomirbe i suzivota muslimanskog i krshcanskog svijeta.

Grupni brak promijeniti ce i prirodu braka, a u nekim osobinama ga i nadmashiti, cak i u nekim temeljnim idealima. Jedan od ideala klasicnog braka jest da bude dozivotan, dok jedan partner ne umre. U slucaju da su tri partnera u braku, ako jedan umre, brak se nastavlja. Ako se prezivjelo dvoje, dva ili dvije nakon nekog vremena ponovo vjencaju s nekim trecim, to ostaje isti brak, pa ako se to dva-tri puta ponovi, brak ce opstati josh dugo nakon shto pomru svi koji su ga pocetno zasnovali. Dakle, ako je klasican brak u idealu dozivotan, grupni brak je lako mogucu i trajniji od toga, teoretski vjecan!

Prihvaćanjem novih formi braka, klasicni brak će izgubiti iskljucivost, cime će od jedino moguceg biti sveden na jedan od ravnopravnih mogucih oblika, shto vodi i odumiranju braka kao takvog. Pa kad se vec prihvati da u brak mogu stupiti vishe od dvije osobe, zashto taj princip ne bi bio primijenjen i na drugu stranu, da se to omoguci i za manje od dvije osobe?
Zasto se ne bi mogli vjencati za samog sebe?
Uglavnom prije ili kasnije, BRAK o kojem ovdje raspravljamo ce nestati!!

koja masa konfuznih a totalno ispraznih stavova...ti zaista mislis da ovdje iznosih ijedan argument u korist price o nestanku institucije braka koja je standard svakog drustva, i covjeka kao socijaliziranog, drustvenog bica, od kada je svijeta i civilizacije...?!:eyecrazy:

Goldenchild
07-06-2008, 04:17 PM
koja masa konfuznih a totalno ispraznih stavova...ti zaista mislis da ovdje iznosih ijedan argument u korist price o nestanku institucije braka koja je standard svakog drustva, i covjeka kao socijaliziranog, drustvenog bica, od kada je svijeta i civilizacije...?!:eyecrazy:

Irelevantno je shta ja mislim...Vazne su cinjenice, konkretni primjeri onog shto se deshava... a ti si zadnja osoba s kojom je vrijedno diskutovati na ovom forumu.

Blahhh
07-06-2008, 04:25 PM
upustas se po ustaljenom obicaju u pricu o necemu gdje nisi kadra iznijeti niti jedan argument...cista isprazna prica...mislim, do kada?!

Goldenchild
07-06-2008, 04:32 PM
upustas se po ustaljenom obicaju u pricu o necemu gdje nisi kadra iznijeti niti jedan argument...cista isprazna prica...mislim, do kada?!

Nemam obicaj licno napadati ljude na forumu... na znam sta da ti kazem? Zashto sam ti ja trn u oku, zato jer si se provalio neki dan jer nisi znao za knjigu koju sam spomenula (mada je shkolovanim poznata)?
Jel te plashim ja jer nisam ogranicena ustaljenim standardima na kojima si izgradio svoju licnost?

Shta ti toliko smeta kod mene, bash me zanima?
:diablotin

Blahhh
07-06-2008, 04:36 PM
veze nemam o cemu pricas...masa je toga sto nisam procitao...

trenutni interes mi je tvoje konfuzno naklapanje oko institucije braka i pokusavam naci bar jedan argument koji ima trun logike......

Goldenchild
07-06-2008, 04:48 PM
veze nemam o cemu pricas...masa je toga sto nisam procitao...

trenutni interes mi je tvoje konfuzno naklapanje oko institucije braka i pokusavam naci bar jedan argument koji ima trun logike......

Aha, znaci indirektno se interesirash za mene (ako ti je vec moje mishljenje interes)...

Ne znam zashto ne mozesh naci logike u tome. JA cisto i jasno kazem: Ne zelim ugovor. Zashto da sklapam ugovor, koji ionako ne drze ni oni koji ga sklope, cak shto vishe cim cuju ono "zauvijek" vec se osjecaju zarobljeni i ljubav postaje primoranje. Vec tada pocnu razmisljati o tome kako da ga razore. Ja zelim da mi ljubav svaki dan bude izbor. Zamisli kako bi se drugacije ponashali prema svom partneru kada bi znali da nema garancija, da se svaki dan treba truditi ispocetka?
To je jedan od razloga.

Blahhh
07-06-2008, 04:55 PM
Aha, znaci indirektno se interesirash za mene (ako ti je vec moje mishljenje interes)...

mozes tek laskati sebi...ako ti godi sujeti, samo uzivaj

Ne znam zashto ne mozesh naci logike u tome. JA cisto i jasno kazem: Ne zelim ugovor. Zashto da sklapam ugovor, koji ionako ne drze ni oni koji ga sklope, cak shto vishe cim cuju ono "zauvijek" vec se osjecaju zarobljeni i ljubav postaje primoranje.

ili nova etapa dubljeg i formalnog vezivanja gdje pored dobre volje eto ima i neka pravna regulativa pa i obaveza

Vec tada pocnu razmisljati o tome kako da ga razore. Ja zelim da mi ljubav svaki dan bude izbor.

jedno drugo ne iskljucuje...meni brak ili veza imaju podjednaku ulogu kada imam karakter i znam da necu osobu prevariti...ljudi bez karaktera i ikakvih principa varaju prije svega sebe...

mozda imas lose iskustvo, ali vezivanje na legalan i legitiman nacin ne znaci nikakvo primoravanje, vec samo novu fazu jedne ljubavi gdje je mnogo lakse stosta uciniti, od puke egzistencije kroz kredite i ugovore supruznika pred bankom ili firmom, pa do sutrasnjeg potomstva koje ima oca i majku i plod je braka a ne one_night_standa (realno sredina ce ga posmatrati kao takvog sto je i sasvim logicno)

Zamisli kako bi se drugacije ponashali prema svom partneru kada bi znali da nema garancija, da se svaki dan treba truditi ispocetka?
To je jedan od razloga.

ljudi koji ne zele svako jutro obradovati partnera, svaku noc uciniti nekoga s kim dijele sve sretnim, jednostavno nisu zreli za ljubav, vezu, brak...brak kao institucija je tu samo naziv, a sustina je u mentalnoj i emotivnoj zrelosti covjeka

jednostavno pristupas braku sa nekakvim negativnim iskustvima i predrasudama, pa onda to pokusavas pravdati nekom cudnom matematikom: ako je 2+1 tj. 2+2 tj. 3+2 pa 2+3+1+....ma bjazi, bjaziii:eyecrazy:

Goldenchild
07-06-2008, 04:59 PM
Blahhh

mozda imas lose iskustvo, ali vezivanje na legalan i legitiman nacin ne znaci nikakvo primoravanje, vec samo novu fazu jedne ljubavi gdje je mnogo lakse stosta uciniti, od puke egzistencije kroz kredite i ugovore supruznika pred bankom ili firmom,

Evo cisto robovlasnishtvo... protiv kojeg jesam lijepo opisano...(malo kredita-jedina stvar that will never do us appart, hahha)

pa do sutrasnjeg potomstva koje ima oca i majku i plod je braka a ne one_night_standa (realno sredina ce ga posmatrati kao takvog sto je i sasvim logicno)

Sredina tvog sela?

ljudi koji ne zele svako jutro obradovati partnera, svaku noc uciniti nekoga s kim dijele sve sretnim, jednostavno nisu zreli za ljubav, vezu, brak...brak kao institucija je tu samo naziv, a sustina je u mentalnoj i emotivnoj zrelosti covjeka

A to onda pricas o 99% brakova jel? Pa naravno danisu zreli, nije niko zreo jer ne valja institucija ta...sam kazesh.

Hermina
08-06-2008, 03:10 PM
Tek da se zna, niti cu se kad udati, niti se uopste mogu zamisliti sa djetetom.

Al hajmo malo realno :

Evo cisto robovlasnishtvo... protiv kojeg jesam lijepo opisano...(malo kredita-jedina stvar that will never do us appart, hahha)

Covjek dize kredit da bi kupio stan, ne zenu. On ne posjeduje osobu s kojom zivi. Oboje imaju sansu da se razvedu kad god to pozele. Nece sigurno radi kredita ostati skupa. Poslije razvoda sve zajednicki steceno dijeli se na pola pa i govna u koja su se uvalili.

Sredina tvog sela?

Na tvoju veliku zalost, predrasude ne postoje samo na selu. Ovo je Bosna, ne Amerika.

A to onda pricas o 99% brakova jel? Pa naravno danisu zreli, nije niko zreo jer ne valja institucija ta...sam kazesh.

Valja institucija. Ne valjaju ljudi. Sastanu se dvije neodlucne, infantilne osobe labilnog karaktera, bez zivotnog iskustva i misle da brak ne treba trud vec da ce im sve pasti s neba. I onda, dok cekaju nemoguce cudom se cude sto im institucija nije donijela srecu i sto papir nije carobni stapic koji ce im donijeti veliku promjenu. Ne, nije kriva institucija. Vec ljudska glupost, nedomisljatost, zatupljenost kao i prevelika ocekivanja od svega oko sebe osim od sebe samog.

dr.Nathaniel Demarest
09-06-2008, 06:58 AM

Ja se nadam da ćeš se ti ugrist za jezik, jer nije fino da kuneš ljude koje ne poznaješ ;)

Exiboza
09-06-2008, 09:44 AM
Dobar broj parova ulaze u instituciju zvanu BRAK nespremno, nemajući pojma koja odricanja ona sa sobom nosi! Jedni se udaju da se riješe spona roditelja a upadaju u još veće lance, drugi jer im se dopada "svakodnevni besplatni sex", treći... puno je priče o ženskoj emancipaciji, slobodama, demokraciji, a sve naopako opisano i još gore prihvaćeno i primjenjeno... zapadnjačka poimanja društva i obaveza su prenapredna za naše društvo. Djevojke, a kasnije žene, posebno one sa završenim faksom i sigurnim poslom sebe u braku posmatraju kao "izrabljivanu" osobu, traže od muškarca da radi stvari o kojima se nije pričalo prije sklapanja braka, nikad se nisu posvađali, sporječkali oko nečega... i u stvari još ne poznaju jedno drugo, dok ne počnu da žive skupa 24 sata, a onda skontaju da brak "nije ono" što su mislili, nije ni "on ono što je mislila" i svako sebi nabijajući cijenu podigne nivo nepodnošljivosti supružnika do razvoda. Ako nije bilo djece - super, a ako je bilo - e, j@bi ga onda!
Umjesto predmeta Demokracija, djeca u osnovnoj trebaju neki predmet o međusobnom ophođenju, podnošljivosti života, braku, životnim situacijama i iskušenjima... demokracija, najizvoženija američka riječ, ne postoji u svom osnovnom obliku ni tamo odakle potiče...
Podizanjem materijalnih prilika i standarda mladih bračnih parova (pravo na rad i dugoročni kredit za stan, da se ne guraju sa starcima) je temelj čvrstih brakova. Probao sam svašta i samo mi je ovo zadnje pomoglo.

dr.Nathaniel Demarest
09-06-2008, 09:50 AM
"Ako mislite da neku osobu volite toliko da ne biste mogli da živite bez nje, oženite se, pa ćete vidjeti da možete."

sibling
09-06-2008, 01:50 PM

jednostavno pristupas braku sa nekakvim negativnim iskustvima i predrasudama, pa onda to pokusavas pravdati nekom cudnom matematikom: ako je 2+1 tj. 2+2 tj. 3+2 pa 2+3+1+....ma bjazi, bjaziii:eyecrazy:

Potpisujem!

Mislim da svi oni koji ''NE ŽELE'' djecu, prvenstveno su nesretni....možda misle da su sretni ali žive u nekom kvazi ružičastom svijetu, ne žele obaveze, niti bilo kakvu vrstu odgovornosti....jer jeste odgovornost kada jedan maleni život OVISI o tebi.....
Dalje, naravno da svi imaju pravo na svoj lični stav, svako kroji svoj život najbolje kako umije...željeli vi djecu ili ne-vaša stvar...ja kažem da ja takvo razmišljanje ne shvatam, jer se očigledno suštinski razlikujem od npr Caridad ili Goldenchilda i zaista ne mogu da razumijem da jedna žena koja ima određeni broj godina, ima uspješnu karijeru, muža koga voli i koji je voli, zdrava, zadovoljna - ne želi imati dijete....

southern
09-06-2008, 09:16 PM
Lijepo je imati svoju porodicu,muza,djecu,toplo gnijezdo u koje cemo se zavuci u dugim zimskim nocima.
Isto tako,lijepo je imati nekoga s kim mozes podijeliti sve tvoje tajne,bile one dobre ili lose,neko ko ce te voljeti i paziti bez obzira na to kako izgledas ujutro,i uprkos tvojim musicama za vrijeme PMS-a.
Naravno,za sve to ne treba brak,ali ne vidim razlog zasto se jedna tako divna stvar ne bi i ozvanicila(naravno ako su oboje sigurni da to zele).Isto tako ne vidim prepreku njihovoj dogorocnoj ljubavi "bez papira",jer svi vrlo dobro znamo da papir ne znaci ama bas nista.Vazno je da se dvije osobe slazu,vole,medjusobno cijene i postuju,da jedno drugom budu podrska u bolesti i zdravlju,a da u isto vrijeme znaju podijeliti i one lijepe trenutke,trenutke koje nam ne moze dati nikakav papir,i nikakva ustanova.

Goldenchild
09-06-2008, 11:30 PM
Mislim da je stvarno VAZNO prihvatiti da je svaka osoba JEDINSTVENA i da BRAK moze odgovarati NEKIMA ali ne treba ga naturati kao JEDINI nacin zivotA sretne i uspjesne osobe. Dopustimo ljudima da budu ono sto jesu. JA SAM PROTIV SVIH SHABLONA.

EndingTheme
16-06-2008, 07:48 AM
Mislim da je stvarno VAZNO prihvatiti da je svaka osoba JEDINSTVENA i da BRAK moze odgovarati NEKIMA ali ne treba ga naturati kao JEDINI nacin zivotA sretne i uspjesne osobe. Dopustimo ljudima da budu ono sto jesu. JA SAM PROTIV SVIH SHABLONA.
Znao sam da te upravo iz tog razloga ne podnosim; ista si ja, pravis mi nepotrebnu konkurenciju.

pticica18
16-06-2008, 04:00 PM
Porodica je najvece bogastvo svae zene koja zeli i zivi za srecu...