PDA

Pogledajte punu verziju : Povrtlarstvo, Voćarstvo i Hortikultura

Patišpanja
15-06-2008, 01:25 PM
Evo ljudi ako ima ko da se bavi uzgojem povrča budite ljubazni pa da razmijenimo iskustva....postavite pitanja,savjete,zanimljivosti...itd

zippoo
15-06-2008, 02:15 PM
pa sad da se bavim i ne bavim ali imam svoj vrt koji uredjujem sa porodicom
tu ima krompira,luka,paradajza,paprike,patlidzana,tikvica ,mrkve,persuna,kelja,kupusa( krajem ljeta),kukuruza,graha i jos stosta
ako te nesto zanima samo pitaj ,prilicno se razumijem u sve ovo

kod kuce imam cvijeca zasadjenog raznog,kalemim ruze,stricam voce,imam travnjak koji odrzavam sa burazom i jos mnogo toga heh

btw svidja mi se tema,odavno nisam o ovome pricao heh

Patišpanja
15-06-2008, 06:09 PM
ej super i ja imam isto....heh kod mene ima plastenik...pa me znaima jel vežete paprike il pustite onako da rastu

zippoo
16-06-2008, 04:05 PM
pa ne znam bas da svijet veze paprike ali mozes ako ima previse roda pa se prevrnu
paradajz je potrebno vezati to znas heh
a janemam plastenik vec ovo je za nas samo,nije za prodaje
ali ove kise gode sad, vrt je bujan pravo,sve je odlicno
nadam se da nece biti tonje(kisele kise) da to ubije sve

sta uzgajas sve u plasteiku ,jel to onaj veliki plastenik sa zeljeznom konstrukcijom ?

Patišpanja
16-06-2008, 05:29 PM
ma ni mi nemamo zbog prodaje već zbog nas...pošto je mnogo lakše uzgajati u plasteniku upravo zbog tonje...pa u plasteniku imamo:paradajz,paprike,krastavce,blitvu i patliđane...

a imamo i vani baštu...mrkva,peršun,cvekla,tikvice,bijeli i crveni luk,mahune,grašak,krompir....mislim da sam sve nabrojala...jedino je problem što nam nešto pojede lišće od svih biljaka...imaš li kakvu ideju šta bi moglo biti?

imamo i mi svakakvo cvijeće pa se to uređuje...ruže pogotovo...jedino da mi je naći japansku ružu ali nisam nigdje vidjela da se ima kupiti

catXlux
16-06-2008, 08:16 PM
wiiiiii super teme :)..ja sam u zadnje vrijeme otkrila svoju sklonost ka povrtlarstvu :D posebno volim zacinsko bilje i moram se pofaliti da mi bosiljak super napreduje :D

savjet: za te bube posadite upravo bosiljak medju povrce jer njegov miris tjera bube ;)

Patišpanja
16-06-2008, 10:34 PM
ej hvala...pokušat ću...samo mislim da mravi jedu lišće...vidim da hodaju non-stop po lišću...

začini...super...a koje imaš...ja baš volem začine...i voljela bi imati neke...

seneca
17-06-2008, 07:02 PM
ma ni mi nemamo zbog prodaje već zbog nas...pošto je mnogo lakše uzgajati u plasteniku upravo zbog tonje...pa u plasteniku imamo:paradajz,paprike,krastavce,blitvu i patliđane...

a imamo i vani baštu...mrkva,peršun,cvekla,tikvice,bijeli i crveni luk,mahune,grašak,krompir....mislim da sam sve nabrojala...jedino je problem što nam nešto pojede lišće od svih biljaka...imaš li kakvu ideju šta bi moglo biti?

imamo i mi svakakvo cvijeće pa se to uređuje...ruže pogotovo...jedino da mi je naći japansku ružu ali nisam nigdje vidjela da se ima kupiti

Povrce iz plastenika je puno nekvalitetnije od onog vani.Jasan mi je problem sa tonjom kako je zovete,obicno napada paradajz,to su gljivicne infekcije koje se sire zrakom,preko spora,mada mogu biti i neka virusna oboljenja.Ko ne koristi fungicide i pesticide (ja to nikad ne bih koristio,ni po koju cijenu) moze imati probleme.Ja sam to rijesio tako sto sam paradajz pokrio najlonom ali nikako ga ne zatvaram sa strana.Paradajz je biljka koja skoro pa uopste ne voli vlagu na listovima.Mogu reci da sam jako zadovoljan i ponosan na ono sto dobijem.
A pesticidi nemaju samo direktnu stetu na biljci koja se tretira u vidu njene otrovnosti nego remete i cijeli ekosistem,pobiju ne samo one baje koje su nametnici nego i milijarde drugih mikroorganizama u okolini,kako vani,tako i u zemlji, biljka vise ne zivi u pozitivnoj simbiozi sa okolinom nego na sasvim izmjenjenim frekvencijama i postaje nesto ne nebi htjeli ni u svojoj blizini a kamoli na tanjiru.
Ja imam japansku ruzu u kuci,moze se mnoziti reznicama.Samo...jos ni jednom mi nije procvijetala, :( pokupio sam je nedavno od nekog,bila je na samrti,uspijeh je i sto je jos ziva,a nadam se i cvijetovima uskoro.
Lisce ti vjerovatno pojedu puzevi,golaci.Imas par varijanti da ih onemogucis...stavi u par tegli malo pive i ukopaj ih u zemlju,ali da viri bar 1 cm iznad povrsine,da ne upadaju korisne zivotinjice u nju,miris pive ce privuci masu puzeva.Poslije ih odstrani,odnesi ih negdje dalje od baste,nemoj ih ubijati.Privlaci ih i miris grejpa ili mlijeka.Oni ti izlaze iz zemlje pred mrak,po danu ces ih rijetko vidjeti.
Pozdrav.

seneca
17-06-2008, 07:12 PM
ej hvala...pokušat ću...samo mislim da mravi jedu lišće...vidim da hodaju non-stop po lišću...

začini...super...a koje imaš...ja baš volem začine...i voljela bi imati neke...

Mravi ne jedu lisce,ma ni u kom slucaju.Neces vjerovati sta rade na liscu...paze neke vrste biljnih usi (koje su uglavnom jako stetne za masu biljaka),uzgajaju ih takoreci,i onda ih muzu ili sta vec,slicno kao ljudi sa kravama ili ovcama.To ti je ziva istina,uvjerio sam se posmatrajuci njihove aktivnosti.Najdraze su im one na kamilici.Malo je sicusan taj svemir ali nevjerovatno ziv.
Mozete uzgajati veoma uspjesno: bosiljak,origano,kadulju,nanu,kamilicu,korijander, komorac,kopar(komorac i kopar nikada u blizini,ako se medjusobno oprase gube na okusu),persun,celer,pastrnjak,lavandu,ruzmarin,hre n,ljupcac,maticnjak...
Ja dosta toga imam u basti a dosta i na balkonu,neke od njih cak puno bolje uspijevaju na balkonu u posudama,poput bosiljka.

Patišpanja
17-06-2008, 08:37 PM
Hvala ti na korisnim savjetima...lijepo je vidjeti da se još neko bavi uzgojem povrča i voća i cvijeća...pokušat ću sve ovo što si mi rekao pa ću da vidim ima li rezultata....

Ma ni ja ne bi koristila pesticide nikada...sve je tako kakvo je,,,samo sam stavila na zemlju đubriva prije nego što sam sve posijala ali ne životinjskog već biljnog đubriva...

Šteta što ne živiš ovdje jako bi voljela tu japansku ružuž prelijepa je...

A to što mi pojede lišće uglavno je na blitvi,paprikama,patliđanima,krastavcima....proš le godine sam imala problema sa krastavcima jer sasušili su se nakon sedam dana...al ove godine smo ih stavili u plastenik i mašala ih ima ....i pravo su dobri...

Samo još ne znam kako da spriječim da mi rovac pojede krompir...prošle godine je pofino pojeo...ako imaš savjet kakav,,,unaprijed hvala

a da i ne znam imaš li voćke u bašti ali il se meni čini il je ove godine pravo slab urosd s voćkama...to sam primjetila ne samo kod mene već kod dosta ljudi....možda zato što je prestupna godina

hvala unaprijed.

zippoo
21-06-2008, 07:26 PM
ma rovac uvijek pojede malo
a ne znam sta bi moglo sprijecit to
a sto se tice vocki u mene je nesto rodilo nesto nije
neke jabuke su skitile dok na nekim nema skoro nista
grozdje je rodilo i crno i bijelo ,sljive jedne je napao onaj crv iz behara sto bude tako da je ostala pokoja
a ja ne volim povrce iz plastenika,izgubi mi ukus totalno
a najvolim svoj domaci paradajz,jami jedva cekam,ima ga eno velicine breskve iako prva tura nije nesto rodila

a ne znam da li vi uzgajate svoje ruze tj.kalemite ih (osjeces grancicu,stavis u zemlju i preko toga plasticnu kutiju (prozirnu) i u proljece imate predivnu domacu ruzu koja je temeljita i stabilna i odma cvjeta a ne ko one sto se kupe u prodavnicama i poljoprivrednim apotekama koje ne vrijede dvije pare

Patišpanja
22-06-2008, 08:46 AM
[QUOTE=zippoo;837811]ma rovac uvijek pojede malo
a ne znam sta bi moglo sprijecit to
a sto se tice vocki u mene je nesto rodilo nesto nije
neke jabuke su skitile dok na nekim nema skoro nista
grozdje je rodilo i crno i bijelo ,sljive jedne je napao onaj crv iz behara sto bude tako da je ostala pokoja
a ja ne volim povrce iz plastenika,izgubi mi ukus totalno
a najvolim svoj domaci paradajz,jami jedva cekam,ima ga eno velicine breskve iako prva tura nije nesto rodila

a ne znam da li vi uzgajate svoje ruze tj.kalemite ih (osjeces grancicu,stavis u zemlju i preko toga plasticnu kutiju (prozirnu) i u proljece imate predivnu domacu ruzu koja je temeljita i stabilna i odma cvjeta a ne ko one sto se kupe u prodavnicama i poljoprivrednim apotekama koje ne vrijede dvije par

Eh stvarno ne znam šta da uradim s tog rovca...već sam vadila ovaj mladi krompir i pojeo je već dosta...nevjerovatno tako mala životinjica...a eto...
A da ruže kalemimo...imamo stvarno dosta ruža...od onih malih mirišljavih do velikih...ove godine su malo slabije procvjetale jer im je tek druga godina ali u odnosu na prošlu godinu odlične su...
Ma da ti iskreno kažem povrče iz plastenika je meni sasvim ok...nismo stavljali nikakve pesticide niti ikakvih drugih hemikalija...dosta je veći urod nego prošle godine...
Prošle godine nisam imala paradajz ali imali smo krastavce i paprike a ove godine su puno bolje rodile i puno su kvalitetniji.A i s obzirom da imam veću baštu lakše mi jue održavati plastenik zbog navodnjavanja i trave,Jer puno je bolje kada se biljke navodnjavaju kap po kap i direktno u zemlju nego kada se ide s većom količinom vode odjednom pogotovo po ovim vrućinama.
Ja imam stvarno dobro iskustvo sa plastenikom tako da...

Milet
22-06-2008, 04:27 PM
Moja porodica obrađuje preko 10 dunuma zemljišta i imamo oko 1 dunum pokriven plastenikom tako da smo mogu slobodno reći PRO u tome :).Slobodno pitajte ako vas nešto zanima rado ćemo vam pomoći.Osim što uzgajamo povrće imamo i malo voća (za sebe ) i zimi uzgajamo cvijeće u plastenicima koje se poslije plasira na prodaju.Pozdrav

zippoo
22-06-2008, 04:30 PM
Moja porodica obrađuje preko 10 dunuma zemljišta i imamo oko 1 dunum pokriven plastenikom tako da smo mogu slobodno reći PRO u tome :).Slobodno pitajte ako vas nešto zanima rado ćemo vam pomoći.Osim što uzgajamo povrće imamo i malo voća (za sebe ) i zimi uzgajamo cvijeće u plastenicima koje se poslije plasira na prodaju.Pozdrav

pa ne treba nikom pomoc vec ovde razmjenjujemo misljenja i svoja dosadasnja iskustva
de i ti malo opisi sta sve uzgajate,kako itd

Milet
22-06-2008, 04:32 PM
U plastenicima je trenutno paradajz... Pokazat ću vam poslije nekoliko slika..Na otvorenom polju trenutno imamo tikvice, celer, mrkvu, peršun, crveni i bijeli kupus, kelj, raštiku .. Mislim da sam sve nabrojao...

Patišpanja
22-06-2008, 04:33 PM
U plastenicima je trenutno paradajz... Pokazat ću vam poslije nekoliko slika..Na otvorenom polju trenutno imamo tikvice, celer, mrkvu, peršun, crveni i bijeli kupus, kelj, raštiku .. Mislim da sam sve nabrojao...

10 dunuma sam na to????heh...svaka čast...hej raštiku imate...de me prosvijetli kako uzgajate to...sve od sađenja pa nadalje

Milet
22-06-2008, 05:01 PM
10 dunuma sam na to????heh...svaka čast...hej raštiku imate...de me prosvijetli kako uzgajate to...sve od sađenja pa nadalje

Posije se u neki trap rraštika (sjeme)...Nakon što nikne čeka se da dođe do veličine od nekih 10-15 cm pa se ta raštika čupa iz trapova i sadi na njivu . Mi najčešće sadimo u dvoredu na cik cak .. Razmak između raštike je nekih 30 cm a između redova nekih 40 cm.Iz razloga što raštiku mnogo napada buhać(baja) ona se često prska sredstvom protiv buhaća... Eto još nešto ? :D

Patišpanja
22-06-2008, 05:22 PM
Posije se u neki trap rraštika (sjeme)...Nakon što nikne čeka se da dođe do veličine od nekih 10-15 cm pa se ta raštika čupa iz trapova i sadi na njivu . Mi najčešće sadimo u dvoredu na cik cak .. Razmak između raštike je nekih 30 cm a između redova nekih 40 cm.Iz razloga što raštiku mnogo napada buhać(baja) ona se često prska sredstvom protiv buhaća... Eto još nešto ? :D

U koje doba godine se sije?

Milet
22-06-2008, 05:24 PM
Sije se u Martu.

Milet
22-06-2008, 05:31 PM
Evo obećao sam nekoliko slika pa evo pogledajte.... Ovo je paradajz trenutno u plastenicima.. Jučer je slikano....

http://i25.tinypic.com/2qwjxaa.jpg

http://i26.tinypic.com/oa135s.jpg

http://i26.tinypic.com/2pq8a5y.jpg

http://i29.tinypic.com/o5dvs2.jpg

Patišpanja
22-06-2008, 05:35 PM
Fino Royale...jel to tvoja porodica sve stigne urediti?...ili imate nekog da vam pomaže...ja dok prođem svoja dva reda paradajza hoće nešto da mi bude...veži...čupaj travu...kidaj zaperke...

Milet
22-06-2008, 05:39 PM
hhhhh...mi smo peteročlana porodica..Najviše naravno rade roditelji.. Ujutro se beru tikvice... Rano se ustaje oko 7 h .. Uskoro dolazi mrkva za branje.. Jedna komšinica bere raštiku.. Ona je striktno za to zadužena i zna svoje obaveze... Uglavnom mnogo mnogo se radi .. Ali moraju svi da shvate da se mora raditi i da bez rada nema ništa... Samo tako možemo naprijed ;)... Znači rijetko zovnemo radnike 90 % posla mi radimo sami. Pozdrav

Stryker
22-06-2008, 07:16 PM
Ja evo gledam ove komšije sa prozora. Svi nešto sadili - mrkvu, zelje, grah, ali su obradili zemlje veličine 5x5 metara, najviše 10x10 metara. Što se tiče ovog njihovog rada, ja tu ne vidim nikakve koristi, jer je isplativije otići na pijacu i kupiti šta hočeš, nego raditi ovo što oni rade, potrošiti i vrijeme i novac za par kila proizvoda. Jedino se isplati porodicama koji imaju više dunuma zemlje, kao što je slučaj i sa Royale-om.

Mi oko kuće imamo travu, ruže (obične a i japanske), te vinovu lozu na jednom mjestu.

Imate svega i svačega u Poljoopremi u Rajlovcu (kad prođete Robot), tu je moj otac kupio i japansku ružu. Evo je i procvjetala je.

Patišpanja
22-06-2008, 07:28 PM
Ja evo gledam ove komšije sa prozora. Svi nešto sadili - mrkvu, zelje, grah, ali su obradili zemlje veličine 5x5 metara, najviše 10x10 metara. Što se tiče ovog njihovog rada, ja tu ne vidim nikakve koristi, jer je isplativije otići na pijacu i kupiti šta hočeš, nego raditi ovo što oni rade, potrošiti i vrijeme i novac za par kila proizvoda. Jedino se isplati porodicama koji imaju više dunuma zemlje, kao što je slučaj i sa Royale-om.

Mi oko kuće imamo travu, ruže (obične a i japanske), te vinovu lozu na jednom mjestu.

Imate svega i svačega u Poljoopremi u Rajlovcu (kad prođete Robot), tu je moj otac kupio i japansku ružu. Evo je i procvjetala je.

Ma dođe jeftinije kupiti ali brate znaš koliko je slađe kada pojedeš nešto što si ti sadio,njegovo,uzgajo i na kraju ubro...trebaš to probati pa bi shvatio...

Eh baš ću svratiti tamo kad budem idući put išla...stvarno hoću tu japansku ružu

Stryker
22-06-2008, 08:09 PM
Ma dođe jeftinije kupiti ali brate znaš koliko je slađe kada pojedeš nešto što si ti sadio,njegovo,uzgajo i na kraju ubro...trebaš to probati pa bi shvatio...

Eh baš ću svratiti tamo kad budem idući put išla...stvarno hoću tu japansku ružu

To jesi u pravu. Jeste slađe svoje pojesti :D.

Ja sam s ocem išao uzimati tu japansku ružu prije par mjeseci. Tada smo uzeli i sadnice običnih ruža raznih boja. Mislim da je jedna sadnica koštala 1,5 KM. Evo nam sada svuda oko kuće rastu ruže. :D

Ne znam imaju li sada u Poljoopremi ovu japansku ružu, ali vrijedi ti otići tamo i makar pogledati.

Patišpanja
22-06-2008, 08:11 PM
To jesi u pravu. Jeste slađe svoje pojesti :D.

Ja sam s ocem išao uzimati tu japansku ružu prije par mjeseci. Tada smo uzeli i sadnice običnih ruža raznih boja. Mislim da je jedna sadnica koštala 1,5 KM. Evo nam sada svuda oko kuće rastu ruže. :D

Ne znam imaju li sada u Poljoopremi ovu japansku ružu, ali vrijedi ti otići tamo i makar pogledati.

Hoću,hvala na savjetu...imamo i mi raznih ruža oko kuće i raznog cvijeća ali mi baš ta za oko zapela i moram je imati,,,samo eto u Tuzli nisam našla...nisam čak ni kod kog ni u bašti vidjela...ako ko ima JAVITE!!

Stryker
22-06-2008, 08:20 PM
Hoću,hvala na savjetu...imamo i mi raznih ruža oko kuće i raznog cvijeća ali mi baš ta za oko zapela i moram je imati,,,samo eto u Tuzli nisam našla...nisam čak ni kod kog ni u bašti vidjela...ako ko ima JAVITE!!

Ja sam iz Sarajeva. :D

Milet
22-06-2008, 09:15 PM

Pa dobro to si u pravu . Ali eto ako neko ima ljubav prema tome a to mu nije glavni posao što da ne ?!

seneca
23-06-2008, 01:32 AM
Taj paradajz,koji kako kazes juce slikao...za trziste je dobar,vidim da si pro,...samo jedes li ti taj paradajz ili ga samo prodajes?
Ja taj paradajz uopste ne mogu cijeniti kao biljku koja to jeste.Moj je trenutno oko 30 cm visok,malo sam zakasnio ove godine iz nekih razloga...Prirodan je,sjeme svoje vec nekih 7,8g ne propustam i mogu ti reci da to uopste nisu iste biljke.Mislim na tvoj paradajz sa fotki i ovaj koji ja uzgajam.U ovaj, koji vidim na fotkama, da na kilu, na tanjiru, stavis pola litra maslinovog ulja, ne bi bio ni priblizno onom prirodnom,koji ja postujem,ni vizuelno, niti po svojim sastojcima.
Biljke trzistem natjerane da rastu mogu samo jos vise negurmana proizvesti,kao i kancerogenim oboljenjima pacijenata kojih u bolnicama ima u metarskim redovima.
Vjerujem da ne jedes taj paradajz,nego samo dilas kao drogu,a ako jedes... prilicno ne znas sta radis.U oba slucaja.
Uzgajaj,imas pravo,svako ali savjete dijeliti moralno nikakvo.
Pozdrav.

Milet
23-06-2008, 10:43 AM
Taj paradajz,koji kako kazes juce slikao...za trziste je dobar,vidim da si pro,...samo jedes li ti taj paradajz ili ga samo prodajes?
Ja taj paradajz uopste ne mogu cijeniti kao biljku koja to jeste.Moj je trenutno oko 30 cm visok,malo sam zakasnio ove godine iz nekih razloga...Prirodan je,sjeme svoje vec nekih 7,8g ne propustam i mogu ti reci da to uopste nisu iste biljke.Mislim na tvoj paradajz sa fotki i ovaj koji ja uzgajam.U ovaj, koji vidim na fotkama, da na kilu, na tanjiru, stavis pola litra maslinovog ulja, ne bi bio ni priblizno onom prirodnom,koji ja postujem,ni vizuelno, niti po svojim sastojcima.
Biljke trzistem natjerane da rastu mogu samo jos vise negurmana proizvesti,kao i kancerogenim oboljenjima pacijenata kojih u bolnicama ima u metarskim redovima.
Vjerujem da ne jedes taj paradajz,nego samo dilas kao drogu,a ako jedes... prilicno ne znas sta radis.U oba slucaja.
Uzgajaj,imas pravo,svako ali savjete dijeliti moralno nikakvo.
Pozdrav.

Eto vidi se da si početnik i da se ne razumiješ u poljoprivredu uopšte.
Kao prvo ne znaš da je ovaj paradajz posijan kad je snijeg napolju padao . Kao drugo ne znaš kolko je pognojen paradajz stajskim đubrivom. Kao treće ovaj se paradajz nikada ne prska i potpuno je zdrav i naravno da ga jedemo svi i to u većim količinama a ovaj paradajz što jna proljeće dođe ovo je nezdrav paradajz i nekvalitetan i prodaje se po cijeni od 2-4 KM pa nekad i više a kada naš domaći paradajz prispije ne prodaje se na cijeni većoj od 1 KM kod kuće.. Na malo na pijaci je max 2 KM ... Kao četvrto ovaj paradajz ima razvedena crijeva 'kap po kap' i dobiva tačnu količinu vode koja mu je danas potrebna.Imamo i bazen u kojem se zagrije voda i zaljeva se zagrijanom vodom a ne hladnom da biljka po ovakvom suncu dobiva šok.

RedHotChiliPeppers
09-07-2008, 03:53 PM
Nice tema,zaista.. Kako je oFo nisam ranije skontao?..:aeh:

Ja sam jutros okopao paradajz i po drugi put povezao,prerastao je i jedno vezivanje mu nije dovoljno.. Al` vec treca godina kako imam jedan veliki problem sa uzgojem paradajza..
.. Stabljika sasvim normalno napreduje,plodovi se ometnu i formiraju i dostignu do neke prosecne velicine.. Al` tada cim padne prva kisa,po plodovima se pojave crne/sive tufne,kao pjege.. Posle par dana te pjegice se prosire,plod se pretvori u trulez a listovi paradajza su sprzeni,kao da ih je zahvatila plamenjaca.... I to nije slucaj samo kod mene,sve komsije se zale da se i njima isto desava..
Neki su pokusali sa prskanjem,kazu da pomaze..al` posto sve plodove u basti koristimo jedino u nasem domacinstvu zaista ne zelim da prskam.. Experimentalno bih nekoliko stabljika pokusao prskati sa plaFim kamenom,to i nije neka hemikalija.. Il` vi koristite nesto drugo?..

..Kao dijete se sjecam da se nasa basta nekad crvenila od paradajza i da je plodova bilo i u novembru,ako te godine ne bi bilo mraza.. Sad plod ne moze da doceka ni avgust..
...

RedHotChiliPeppers
09-07-2008, 04:11 PM
I jos malo,ovaj put o vocarstvu..

Danas sam sa drustvom obrao 400 kg kruske.. Rane kruske,junska ljepotica i julska sarena.. Prerodile su i plodovi su dosta sitni,al` smo je morali otresti da grane mogu izdrzati..
Nesto smo pojeli,nesto smo podijelili komsiluku(tamo gdje ima mlade zenske celjadi..:ears:) a vecinu smo strpali u bure i pokiselili za rakiju.. Yiiiip,za 25 dana pecamo rakiju krusku..
Moja jetra se vec raduje.. ..:lol:

Milet
09-07-2008, 10:27 PM

Ja sam jutros okopao paradajz i po drugi put povezao,prerastao je i jedno vezivanje mu nije dovoljno.. Al` vec treca godina kako imam jedan veliki problem sa uzgojem paradajza..
.. Stabljika sasvim normalno napreduje,plodovi se ometnu i formiraju i dostignu do neke prosecne velicine.. Al` tada cim padne prva kisa,po plodovima se pojave crne/sive tufne,kao pjege.. Posle par dana te pjegice se prosire,plod se pretvori u trulez a listovi paradajza su sprzeni,kao da ih je zahvatila plamenjaca.... I to nije slucaj samo kod mene,sve komsije se zale da se i njima isto desava..
Neki su pokusali sa prskanjem,kazu da pomaze..al` posto sve plodove u basti koristimo jedino u nasem domacinstvu zaista ne zelim da prskam.. Experimentalno bih nekoliko stabljika pokusao prskati sa plaFim kamenom,to i nije neka hemikalija.. Il` vi koristite nesto drugo?..

..Kao dijete se sjecam da se nasa basta nekad crvenila od paradajza i da je plodova bilo i u novembru,ako te godine ne bi bilo mraza.. Sad plod ne moze da doceka ni avgust..
...
Ako želiš proizvesti potpuno zdrav paradajz a da ga ne prskaš onda je to nemoguće bez da se zaštiti najlononm (napraviti plastenik).. Znači to je jedini način da imaš svoj zdravi paradajz koji neće bolest nikakva zahvatiti (ne bi trebala )... A što se tiće bolesto najvjerovatnije je da je to plamenjača ili je možda siva plijesam .. Ne znam dok ne bih vidio biljku... Može se spasiti samo prskanjem i to dok je u preventivnoj fazi. :wave:

Patišpanja
10-07-2008, 08:03 AM

...

Hehe postavila ja temu poodavno ali slabo se izgleda ko bavi ovim...nego i ja sam se prošle godine tako zeznula sa povezivanjem paradajza, popucao najlon sav, ali sam ove godine pravila duple vezice tako da sada stoji mašala..,.i da Royale je upravu da bi izbjegao takve stvari trebaš u plastenik staviti to "osjetljivo"povrče....mi smo od prošle godine stavili paradajz, krastavce, paprike, patlidžane i blitvu u plastenik i tri puta je više rodilo neg dok je bilo vani.Najveća prednost plastenika ti je što navodnjavanje ide sistemom kap po kap, dakle provedu se cijevi iz bureta u zemlju i onda se to navodnjava polako.I zato biljke bolje rastu, nego kad ih ti zaliješ kantom vode odjednom.I zemlja nije suha unutra.
Za tu bolest stvarno ne znam šta da ti kažem, jedino ti kažem mogu predložiti plastenik.
Eh a što se tiče voćaka, ne znam ljudi kod mene ove godine slabo rodilo, trešnja i jabuka skoro nikako jedino je kruška pretrpana plodovima, nešto je ove godine)barem u Tuzli)čudno sa voćkama, valjda što je prestupna godina.

Milet
10-07-2008, 08:32 AM
Hehe postavila ja temu poodavno ali slabo se izgleda ko bavi ovim...nego i ja sam se prošle godine tako zeznula sa povezivanjem paradajza, popucao najlon sav, ali sam ove godine pravila duple vezice tako da sada stoji mašala..,.i da Royale je upravu da bi izbjegao takve stvari trebaš u plastenik staviti to "osjetljivo"povrče....mi smo od prošle godine stavili paradajz, krastavce, paprike, patlidžane i blitvu u plastenik i tri puta je više rodilo neg dok je bilo vani.Najveća prednost plastenika ti je što navodnjavanje ide sistemom kap po kap, dakle provedu se cijevi iz bureta u zemlju i onda se to navodnjava polako.I zato biljke bolje rastu, nego kad ih ti zaliješ kantom vode odjednom.I zemlja nije suha unutra.
Za tu bolest stvarno ne znam šta da ti kažem, jedino ti kažem mogu predložiti plastenik.
Eh a što se tiče voćaka, ne znam ljudi kod mene ove godine slabo rodilo, trešnja i jabuka skoro nikako jedino je kruška pretrpana plodovima, nešto je ove godine)barem u Tuzli)čudno sa voćkama, valjda što je prestupna godina.

A jesil u proljeće vršila rezidbu ?

Patišpanja
10-07-2008, 09:20 AM
A jesil u proljeće vršila rezidbu ?

jesam ba sve po propisu...ali kažem ti nije samo kod mene i kod drugih komšija.Ono rodila je trešnja, ali malo i brzo je prošla

Milet
10-07-2008, 09:22 AM
jesam ba sve po propisu...ali kažem ti nije samo kod mene i kod drugih komšija.Ono rodila je trešnja, ali malo i brzo je prošla

Pa jeste onda, to je vjerovatno do prestupne godine .. A jeli možda bilo mraza kad je beharalo voće ?

Patišpanja
10-07-2008, 09:36 AM
Pa jeste onda, to je vjerovatno do prestupne godine .. A jeli možda bilo mraza kad je beharalo voće ?

nije baš je bilo toplo-....ali nije bilo ni behara ove godine toliko na trešnji....kažem ti ja mislim da je zbog prestupne godine...malo zbunjujuće i za biljke i za ljude

Milet
10-07-2008, 10:09 AM
A jest onda nema šta drugo biti.

Patišpanja
04-08-2008, 09:08 AM
Tri pitanja...prvo za ove što imaju plastenik...počeli mi se sušiti listovi na paradajzu, a krastavac se skoro skroz osušio????dal da čupam ili?

A drugo pitanje bi mi mogla Cat odgovoriti...gdje koristiš bosiok, u kojim jelima?i jel ga uzgajaš u kući ili van?
Ah da još jedno, dakle ove godine paprike su toliko rodile da ne znam šta ćemo s njih, molim prijedloge ko se bavio time...?

Milet
04-08-2008, 10:56 AM
Tri pitanja...prvo za ove što imaju plastenik...počeli mi se sušiti listovi na paradajzu, a krastavac se skoro skroz osušio????dal da čupam ili?

A drugo pitanje bi mi mogla Cat odgovoriti...gdje koristiš bosiok, u kojim jelima?i jel ga uzgajaš u kući ili van?
Ah da još jedno, dakle ove godine paprike su toliko rodile da ne znam šta ćemo s njih, molim prijedloge ko se bavio time...?

Najvjerovatnije da je plamenjaca.. Trebala bi uslikati par listova da vidimo. Na krastavici jeste sigurno plamenjaca jer je ona mnogooo osjetljiva i mroa se prskati asvako nekoliko dana ako zelite da ostane ikako zdrava.. I kod mene u plastenicima je paradajz zahvatila plamenjaca :S .. stoga smo jucer pocupali jedan red paradajza da dodje do zaraka .. Da li ti je gust paradajz ?

Patišpanja
04-08-2008, 10:59 AM
Najvjerovatnije da je plamenjaca.. Trebala bi uslikati par listova da vidimo. Na krastavici jeste sigurno plamenjaca jer je ona mnogooo osjetljiva i mroa se prskati asvako nekoliko dana ako zelite da ostane ikako zdrava.. I kod mene u plastenicima je paradajz zahvatila plamenjaca :S .. stoga smo jucer pocupali jedan red paradajza da dodje do zaraka .. Da li ti je gust paradajz ?

hm nisam sigurna, slikat ću pa postaviti, nego fazon je što nije otvaran plastenik jedno 10 dana ono po cijeli dan, već samo 3, 4 sata i mislim da je onda ona rosa što se skupljala to uništila....raščupavam ja paradajz nije gust,,..počeo se sušiti pri vrhovima, a krastavci su skroz se sasušili al listovi, nije biljka sama

Milet
04-08-2008, 11:15 AM
hm nisam sigurna, slikat ću pa postaviti, nego fazon je što nije otvaran plastenik jedno 10 dana ono po cijeli dan, već samo 3, 4 sata i mislim da je onda ona rosa što se skupljala to uništila....raščupavam ja paradajz nije gust,,..počeo se sušiti pri vrhovima, a krastavci su skroz se sasušili al listovi, nije biljka sama

ccc.po 3-4 sata :S:S ... ccc. pa možda je i izgorilo ...Mi otvaramo plastenike svako jutro oko 7-8 h. a zatrava se navece oko 8-9 h...po cijeli dan je to otvoreno i mora tako biti.

Patišpanja
04-08-2008, 11:17 AM
ccc.po 3-4 sata :S:S ... ccc. pa možda je i izgorilo ...Mi otvaramo plastenike svako jutro oko 7-8 h. a zatrava se navece oko 8-9 h...po cijeli dan je to otvoreno i mora tako biti.

ama znam ali nije bilo nikoga 10 dana pa je ova komšinica otvarala kad dođe...eh sad znam da je igorilo ali šta činiti:(...recimo paprike , blitva i patlidžan u istom plasteniku su skroz uredu ali...krastavci i paradjaz...
E imaš li kakav pijedlog za one paprike, nisam sigurna da si vidio pitanje dodala sam

Milet
04-08-2008, 11:21 AM
ama znam ali nije bilo nikoga 10 dana pa je ova komšinica otvarala kad dođe...eh sad znam da je igorilo ali šta činiti:(...recimo paprike , blitva i patlidžan u istom plasteniku su skroz uredu ali...krastavci i paradjaz...
E imaš li kakav pijedlog za one paprike, nisam sigurna da si vidio pitanje dodala sam

Nema tu pomoći kada izgori :S:S

a sto se tice paprika ... Ja koliko sam shvatio ti njih nemzoes obrat koliko su rodile :sweat: ?

Patišpanja
04-08-2008, 11:27 AM
Nema tu pomoći kada izgori :S:S

a sto se tice paprika ... Ja koliko sam shvatio ti njih nemzoes obrat koliko su rodile :sweat: ?

nemoj mi to raditi...pa biljka je ok samo lisovi su se sasušili...:(((

pa da previše ih ima, ne znam šta ću s njih....mislim ne prodajemo mi to, mo onako za kućne upotrebe....ne znam više šta da izmislim...zimnica, onako paprike pečene pa u zamrzivač,,,,

Milet
04-08-2008, 11:32 AM
nemoj mi to raditi...pa biljka je ok samo lisovi su se sasušili...:(((

pa da previše ih ima, ne znam šta ću s njih....mislim ne prodajemo mi to, mo onako za kućne upotrebe....ne znam više šta da izmislim...zimnica, onako paprike pečene pa u zamrzivač,,,,

čuj samo se listovi osušili ... to je isto da ja kazem ti si ok samo ti pluca truhla :sweat: ..

Što se tice paprika prodaji u komsiluku ili vidi sa nekim sto vozi na pijacu pa prodaj.. Kako mi po 500+ kg dnevno prodamo a ti se brines za malo paprika xD

Patišpanja
04-08-2008, 11:34 AM
čuj samo se listovi osušili ... to je isto da ja kazem ti si ok samo ti pluca truhla :sweat: ..

Što se tice paprika prodaji u komsiluku ili vidi sa nekim sto vozi na pijacu pa prodaj.. Kako mi po 500+ kg dnevno prodamo a ti se brines za malo paprika xD

c c c c pa biljka je ok, rastu plodovi:):)

pa ne bi mi to prodavali, mislila sam više na prijedloge, kako spremiti paprike, načine spremanja,,,,

Milet
04-08-2008, 11:35 AM
c c c c pa biljka je ok, rastu plodovi:):)

pa ne bi mi to prodavali, mislila sam više na prijedloge, kako spremiti paprike, načine spremanja,,,,

izreži paprike i paradajz i luk sve zajedno u kese i ostavi za sataraša to je zakon ;) ..

Ma to sto raste to ce uskoro stati xD.. Mora dihati a nema pluca..ccc

Patišpanja
04-08-2008, 11:36 AM
izreži paprike i paradajz i luk sve zajedno u kese i ostavi za sataraša to je zakon ;) ..

Ma to sto raste to ce uskoro stati xD.. Mora dihati a nema pluca..ccc

:(((...kontam da pokidam te listove sasušene, pa da zaljevam možda dođu sebi:)....

sataraš sam već napravila...

Milet
04-08-2008, 11:38 AM
:(((...kontam da pokidam te listove sasušene, pa da zaljevam možda dođu sebi:)....

sataraš sam već napravila...

Pa jeli ima bar na vrhu biljaka zdravih listova ? Bar malih onih srca ?

Patišpanja
04-08-2008, 11:39 AM
Pa jeli ima bar na vrhu biljaka zdravih listova ? Bar malih onih srca ?

da, ima....nisu se svi sasušili zato ti i govorim...ali ne znam šta da radim sa sasušenih, da li da ih skidam ili da ih ostavim?

Milet
04-08-2008, 11:41 AM
da, ima....nisu se svi sasušili zato ti i govorim...ali ne znam šta da radim sa sasušenih, da li da ih skidam ili da ih ostavim?

Pa pokidaj ( odreži makazama ) da ne oštećuješ stabljiku slobodno ;)

Patišpanja
04-08-2008, 11:43 AM
Pa pokidaj ( odreži makazama ) da ne oštećuješ stabljiku slobodno ;)

sve koji su sasušeni?A ovi što su pola -pola?....a de mi reci što se tiče čuvanja paradajza, paprika, patlidžana i ostalog....gdje vi čuvate, mislim da bi što više sačuvala od toga da uvene...

Milet
04-08-2008, 11:45 AM
sve koji su sasušeni?A ovi što su pola -pola?....a de mi reci što se tiče čuvanja paradajza, paprika, patlidžana i ostalog....gdje vi čuvate, mislim da bi što više sačuvala od toga da uvene...

Ako imaš neki hladan podrum to bi bilo odlicno.. Samo pokitis u gajbe (otklanjaj patljace da se ne ostecuje ) i pokrijes dekom.. Samo sto hladnije da je ... A mozes cupati i paradajz koji je tek poceo zreti i stavljat u gajbe da ne oboli i on ce sam da sazre ;) ( Da, počupaj sve koji su osuseni a i one pola pola )

Patišpanja
04-08-2008, 11:47 AM
Ako imaš neki hladan podrum to bi bilo odlicno.. Samo pokitis u gajbe (otklanjaj patljace da se ne ostecuje ) i pokrijes dekom.. Samo sto hladnije da je ... A mozes cupati i paradajz koji je tek poceo zreti i stavljat u gajbe da ne oboli i on ce sam da sazre ;) ( Da, počupaj sve koji su osuseni a i one pola pola )

hm da podrum imam....ajde slikat ću ja pa postaviti, da vidiš o čemu se radi...žao mi da čupam sFe...a de mi reci jel vi plastenik perete i koiko puta, jednom godišnje?il? da li se vrši neka dezinfekcija?mi smo tek ove godine kupili plastenik pa...

Milet
04-08-2008, 11:55 AM
hm da podrum imam....ajde slikat ću ja pa postaviti, da vidiš o čemu se radi...žao mi da čupam sFe...a de mi reci jel vi plastenik perete i koiko puta, jednom godišnje?il? da li se vrši neka dezinfekcija?mi smo tek ove godine kupili plastenik pa...

naravno da ne peremo :sweat: .Svake 4 godine se mjenja samo najlon..

Evo vidis da smo mi koliko toliko pro. ali opet se greske desavaju ....

http://i37.tinypic.com/kf4bq8.jpg

Ovo je otac pored paradajza pa sam mu prekrio identitet xD

http://i38.tinypic.com/23j678z.jpg

Patišpanja
04-08-2008, 11:57 AM
naravno da ne peremo :sweat: .Svake 4 godine se mjenja samo najlon..

Evo vidis da smo mi koliko toliko pro. ali opet se greske desavaju ....

http://i37.tinypic.com/kf4bq8.jpg

Ovo je otac pored paradajza pa sam mu prekrio identitet xD

http://i38.tinypic.com/23j678z.jpg

ne znam ja sam čula da se treba dezinfikovati zbog buba koje se vremenom nakupe, ali ok ako ti tako kažeš, uglavnom ije još vrijeme za to....pa dobro znaš i sam da se s biljkama nikada ne zna...nekada se dese neke stvari koje ne kontaš

Milet
04-08-2008, 12:00 PM
ne znam ja sam čula da se treba dezinfikovati zbog buba koje se vremenom nakupe, ali ok ako ti tako kažeš, uglavnom ije još vrijeme za to....pa dobro znaš i sam da se s biljkama nikada ne zna...nekada se dese neke stvari koje ne kontaš

'Narod' pretjeruje.

seneca
10-08-2008, 12:10 AM
Eto vidi se da si početnik i da se ne razumiješ u poljoprivredu uopšte.
Kao prvo ne znaš da je ovaj paradajz posijan kad je snijeg napolju padao . Kao drugo ne znaš kolko je pognojen paradajz stajskim đubrivom. Kao treće ovaj se paradajz nikada ne prska i potpuno je zdrav i naravno da ga jedemo svi i to u većim količinama a ovaj paradajz što jna proljeće dođe ovo je nezdrav paradajz i nekvalitetan i prodaje se po cijeni od 2-4 KM pa nekad i više a kada naš domaći paradajz prispije ne prodaje se na cijeni većoj od 1 KM kod kuće.. Na malo na pijaci je max 2 KM ... Kao četvrto ovaj paradajz ima razvedena crijeva 'kap po kap' i dobiva tačnu količinu vode koja mu je danas potrebna.Imamo i bazen u kojem se zagrije voda i zaljeva se zagrijanom vodom a ne hladnom da biljka po ovakvom suncu dobiva šok.

Ne bih ulazio u polemike sa iskusnim poznavaocem biljaka a pogotovo sa nekim koji njihovu vrijednost metaforise u km,kilometrima gluposti ili kovertibilnim markama svejedno.Sve znam to sto kazes i opet ponavljam to nije biljka kojom bih se ja hvalio da zivi u mojoj blizini.Ja se malo druzim sa paradajzom,izmedju ostalog,dodji,u Sarajevu sam,da probas,mozemo praviti magicne sosove a i odnijeti ga na hemijsku analizu,vidjeces.A sokovi su potrebni biljkama,da bi lucile etericna ulja i slicne stvari,vjeruj,tvoj je odlican za pijacu i za km,ali za ljude koji poznaju tu biljku bas i ne.Puno bih ja mogao ovdje pisati o ovome sto si zapoceo ali nema smisla,ni prema mom ni prema tvom ni prema bilo cijem vremenu ciji pogled padne na ovaj tekst.
Sve najbolje.

Milet
10-08-2008, 09:10 AM
Ne bih ulazio u polemike sa iskusnim poznavaocem biljaka a pogotovo sa nekim koji njihovu vrijednost metaforise u km,kilometrima gluposti ili kovertibilnim markama svejedno.Sve znam to sto kazes i opet ponavljam to nije biljka kojom bih se ja hvalio da zivi u mojoj blizini.Ja se malo druzim sa paradajzom,izmedju ostalog,dodji,u Sarajevu sam,da probas,mozemo praviti magicne sosove a i odnijeti ga na hemijsku analizu,vidjeces.A sokovi su potrebni biljkama,da bi lucile etericna ulja i slicne stvari,vjeruj,tvoj je odlican za pijacu i za km,ali za ljude koji poznaju tu biljku bas i ne.Puno bih ja mogao ovdje pisati o ovome sto si zapoceo ali nema smisla,ni prema mom ni prema tvom ni prema bilo cijem vremenu ciji pogled padne na ovaj tekst.
Sve najbolje.

Ovaj paradajz je nezdrav samo zato sto je pod najlonom ?

Patišpanja
19-08-2008, 11:20 AM
@Royale...
otkrila sam šta je sušilo paradajz i krastavac...jedna mala napast zvana rovac koja je krenula jesti korijen pa se biljke počele sušiti,..sada je sve ok, krastavce sam počupala ono lišće i krenuli su ponovo, paradajz je opet došao sebi....:p i raste k`o lud...

Milet
19-08-2008, 03:28 PM
@Patišpanja Hajde bash mi je drago da si otkrila sta je uzrok tvog problema.. Pozzz

Patišpanja
07-09-2008, 04:36 PM
hmmm...dešavo se nešto čudno...voćke mlade koje smo posadili prije godinu dana cvjetaju sada ponovo u septembru???koliko ja znam to nije uobičajena pojava??'neko objašnjenje...

Nermin & Lejla
07-09-2008, 07:47 PM
kod mene djed ima pet dunuma zasijanih sljivom hhh Sve za rakije hhhh

daddy05
07-09-2008, 07:49 PM
Dešava se ponekad, nije to ništa novo, uglavnom kombinacija poremećaja biljnih hormona i vremenskih prilika (vjerovatno u ovom slučaju produžen period toplog vremena). Negativno je jer iscrpljuje voćku pred zimu, a i svi ti pupoljci koji iscvjetaju sada, neće cvjetati iduću godinu (kad su trebali).

Patišpanja
07-09-2008, 09:05 PM
Dešava se ponekad, nije to ništa novo, uglavnom kombinacija poremećaja biljnih hormona i vremenskih prilika (vjerovatno u ovom slučaju produžen period toplog vremena). Negativno je jer iscrpljuje voćku pred zimu, a i svi ti pupoljci koji iscvjetaju sada, neće cvjetati iduću godinu (kad su trebali).

:(((...hm pa šta da radim, da pokidam cvijet?cvjetala je u proljeće i sada opet...

daddy05
07-09-2008, 09:17 PM
Uglavnom ništa, šteta je već nanesena jer se cvjetni pupoljci formiraju u ovoj godini za sljedeću godinu, ali ne brini - ima 2009., 2010.... Počupati cvjetove? Pa, ne vjerujem da će doći do zametanja plodova, ali eto, ako ih nema previše, inače se ne isplati...

Patišpanja
08-09-2008, 01:02 PM
Uglavnom ništa, šteta je već nanesena jer se cvjetni pupoljci formiraju u ovoj godini za sljedeću godinu, ali ne brini - ima 2009., 2010.... Počupati cvjetove? Pa, ne vjerujem da će doći do zametanja plodova, ali eto, ako ih nema previše, inače se ne isplati...

Ali nema plodova, rekoh ti mlade voćke, tek im je godina, krenule tek grane i listići i behar...tako da fakat čudna pojava, i ja pretpostavljam da je zbog ovih vrućina ali se bojim da se ne osuši voćka,...

Milet
08-09-2008, 01:02 PM
:(((...hm pa šta da radim, da pokidam cvijet?cvjetala je u proljeće i sada opet...

Nemoj ništa dirati .. To je priroda i ne treba se petljati u nju.

Patišpanja
08-09-2008, 01:05 PM
Nemoj ništa dirati .. To je priroda i ne treba se petljati u nju.

Mislimda ću pozvati voćara, jer recimo na proljeće kada je rodila ova jabuka, koja je prenesena prošle godine sa već oformljenim stablom i granama, ona je probeharala i onda nam je voćar rekao da počupamo cvijet da bi plodovi mogli izrasti i tako je i bilo...

daddy05
08-09-2008, 02:13 PM
Ali nema plodova, rekoh ti mlade voćke, tek im je godina, krenule tek grane i listići i behar...tako da fakat čudna pojava, i ja pretpostavljam da je zbog ovih vrućina ali se bojim da se ne osuši voćka,...

Ne, nisi me razumjela - mislim na zametanje plodova iz tih sad cvjetova (da ih neće biti). Inače, plodova iz tekuće vegetacije može biti i na mladim stablima, od godinu ili dvije, zavisno od vrste, sorte i podloge za kalemljenje, tako da znaš da nije ni to nemoguće, ali to je malo duža priča...
A što se tiče komentara ovog kolege, zakasnio je koju hiljadu godina sa ovim nemiješanjem u prirodu, a osim toga ja ti nisam ni rekao da nešto posebno poduzimaš, osim da ono redovno njeguješ stabalca kako već treba (okopavanje, đubrenje, rezidba itd.)

Patišpanja
08-09-2008, 02:15 PM
Ne, nisi me razumjela - mislim na zametanje plodova iz tih sad cvjetova (da ih neće biti). Inače, plodova iz tekuće vegetacije može biti i na mladim stablima, od godinu ili dvije, zavisno od vrste, sorte i podloge za kalemljenje, tako da znaš da nije ni to nemoguće, ali to je malo duža priča...
A što se tiče komentara ovog kolege, zakasnio je koju hiljadu godina sa ovim nemiješanjem u prirodu, a osim toga ja ti nisam ni rekao da nešto posebno poduzimaš, osim da ono redovno njeguješ stabalca kako već treba (okopavanje, đubrenje, rezidba itd.)

Ma ok je, je li ti se razumiješ u to ili?Pitam informativno da znam kome da se obraćam...njegujem ja to, sve na vrijeme...

Patišpanja
06-10-2008, 11:00 AM
Evo nekada davno rekoh postaviti slike bašte...pa ovo je samo djelić mali...

2439219

2439220

Patišpanja
06-10-2008, 11:02 AM
2439224

2439225

eto ga još...

Milet
06-10-2008, 09:12 PM
Patišpanja jedan savjet :

Ne preporučujem ti više da koristiš za paradajz onu vrstu kanafe jer je 'oštra' ... I oštećuje biljku... Preporučujem ti onu bijelu okruglu deblju kanafu .. ;)

Milet
06-10-2008, 09:12 PM
Evo nekada davno rekoh postaviti slike bašte...pa ovo je samo djelić mali...

2439219

2439220

Super salata ;)

Patišpanja
06-10-2008, 09:47 PM
Hvala na savjetima,ovo je prva godina sa plastenikom pa svaki savjet je dobrodošao, inače ovo je slikano pred početak ljeta, tako da je tad još bio grašak i salata...

Milet
06-10-2008, 09:57 PM
Nema problema , svakako , ja sto god mogu pomoci i pomoci cu ne brini ;)

sa-do
13-10-2008, 01:14 PM
nešto o LIMUNU,u proljeće zahvatila ga plemenjača poslije nema više niti cavata niti ploda. Dali da ga sada podrežem u normali po grani 10 cm.ili da ga presadim neznam šta činiti . Molio bi koristan savjet. Hvala.

daddy05
14-10-2008, 05:55 PM
Što se tiče "plamenjače" - teško je sada utvrditi šta je to zaista bilo. Ako misliš da se radi o nekoj gljivičnoj bolesti (kao što su razne vrste plamenjača) za proljeće pripremi nekog fungicida (ima onih pripremljenih u "spreju").
Što se tiče orezivanja - sačekaj mart-april, i prvo odstrani slomljene, oštećene i suhe grančice, i još poneku koja raste unutra i koje se prepliću; nemoj pretjerivati sa orezivanjem i nemoj orezivati sve redom i svaku granu jednako (nisam te baš razumio kad kažeš "u normali po grani 10cm"). Ako želiš neko jače podmlađivanje - reži jače.
Presadi stablo i stavi dobru drenažu (sloj kamena ili lomljene cigle, crijepa ili sl.), da ne dolazi do zabarivanja i sabijanja zemlje.
Đubri i prihranjuj (počni prije kretanja nove vegetacije), najbolje tečnim đubrivima koja uz to sadrže i mikroelemente (naročito željezo i bor)...

sa-do
22-10-2008, 07:15 PM
Što se tiče "plamenjače" - teško je sada utvrditi šta je to zaista bilo. Ako misliš da se radi o nekoj gljivičnoj bolesti (kao što su razne vrste plamenjača) za proljeće pripremi nekog fungicida (ima onih pripremljenih u "spreju").
Što se tiče orezivanja - sačekaj mart-april, i prvo odstrani slomljene, oštećene i suhe grančice, i još poneku koja raste unutra i koje se prepliću; nemoj pretjerivati sa orezivanjem i nemoj orezivati sve redom i svaku granu jednako (nisam te baš razumio kad kažeš "u normali po grani 10cm"). Ako želiš neko jače podmlađivanje - reži jače.
Presadi stablo i stavi dobru drenažu (sloj kamena ili lomljene cigle, crijepa ili sl.), da ne dolazi do zabarivanja i sabijanja zemlje.
Đubri i prihranjuj (počni prije kretanja nove vegetacije), najbolje tečnim đubrivima koja uz to sadrže i mikroelemente (naročito željezo i bor)...

Mislim da sam sa vašim savjetom i preporukom popunio onaj dio gdje sam bio totalno neodlučan šta učiniti.

_Ananda_
29-01-2009, 10:12 PM
Evo još nekih mjesec dana pa će toplije vrijeme.Interesuje me , oni koji uzgajaju povrče, kada će krenuti sa prvim sijanjem.Kada je najranije moguće?

Prošle godine sam prilično kasno krenula,bojala sam se ako posijem sa prvim toplijim danima da će mraz doći i onda će sve propasti.

Molim one sa iskustvom da daju mišljenje.

50_West
29-01-2009, 10:15 PM
kako se uzgaja marihuana?????:blunt: :blunt:.......ccc salim se

povrtlarstvo vocarstvo i hortikultura nije za mene
time se bave moji roditelji

zippoo
30-01-2009, 01:18 PM
Evo još nekih mjesec dana pa će toplije vrijeme.Interesuje me , oni koji uzgajaju povrče, kada će krenuti sa prvim sijanjem.Kada je najranije moguće?

Prošle godine sam prilično kasno krenula,bojala sam se ako posijem sa prvim toplijim danima da će mraz doći i onda će sve propasti.

jos si ziva heh

a kod mene se sije u zadnjoj trecini aprila,znaci od 20-30 aprila,zavisno od vremena,naravno tu mislim na sijanje krompira i luka (crnog i bijelog)
ostalo ide kasnije

ne znam nasto si ti tacno mislila ??????

_Ananda_
30-01-2009, 02:36 PM
jos si ziva heh

a kod mene se sije u zadnjoj trecini aprila,znaci od 20-30 aprila,zavisno od vremena,naravno tu mislim na sijanje krompira i luka (crnog i bijelog)
ostalo ide kasnije

ne znam nasto si ti tacno mislila ??????

Živa sam.:lol:.Provela sam zimu u pećini zagrljena s medvjedima:nice2:.

Nego mislila sam prvo na to kad će te frezat zemlju?

A onda i kada prvo sađenje počinjete(luk,krompir)...zeznula sam se ove godine što sam kasno posijala.I onda ono zimsko povrće(kupus,repa,kelj)kasno došlo i dočekalo evo februar...

zippoo
30-01-2009, 02:58 PM

Živa sam.:lol:.Provela sam zimu u pećini zagrljena s medvjedima:nice2:.

Nego mislila sam prvo na to kad će te frezat zemlju?

A onda i kada prvo sađenje počinjete(luk,krompir)...zeznula sam se ove godine što sam kasno posijala.I onda ono zimsko povrće(kupus,repa,kelj)kasno došlo i dočekalo evo februar...

pa ja ti uzorem,i kroz 15ak dana isfrezem,obicno je frezanje na dan sadjenja ili dan prije jer kod mene nije veliko pa mi treba 2 sata da isfrezem sve i danapravim redke za krompir i lijehe za luka
a eto gore sam napisao kad to radim, znaci druga polovina aprila
a bolje je i 10ak dana kasnije posijati nego ranije pa da mraz unisti sve

a sto se tice kupusa pa on se posije staznam,tam kad se povadi krompir,u augustu mislim,inace to nena uradi pa ne znam tacno

a sto se tice paprike,paradajza,patlidzana to se posije isto negdje pocetkom aprila ili u martu u mali toplanik (improvizovani heh) pa kadamalo naraste nena to "pikira" (presadi,jer bolje rastekad je je samostalno nego kad su u gdupi i bude temeljitiji,svrsci) i onda kad naraste za sadjenja,onda u zemlju
to u maju sadimo
inace i toplanicima to sveide ranije jer tu imaju toplotu pa im vremenski uslovi nisu presudni

kod mene ti je sve prirodno,osim sto se nesto mora prskati,inace nece nista biti
zz
p.s jes ti ono bila banovana ??

_Ananda_
31-01-2009, 11:33 AM
pa ja ti uzorem,i kroz 15ak dana isfrezem,obicno je frezanje na dan sadjenja ili dan prije jer kod mene nije veliko pa mi treba 2 sata da isfrezem sve i danapravim redke za krompir i lijehe za luka
a eto gore sam napisao kad to radim, znaci druga polovina aprila
a bolje je i 10ak dana kasnije posijati nego ranije pa da mraz unisti sve

a sto se tice kupusa pa on se posije staznam,tam kad se povadi krompir,u augustu mislim,inace to nena uradi pa ne znam tacno

a sto se tice paprike,paradajza,patlidzana to se posije isto negdje pocetkom aprila ili u martu u mali toplanik (improvizovani heh) pa kadamalo naraste nena to "pikira" (presadi,jer bolje rastekad je je samostalno nego kad su u gdupi i bude temeljitiji,svrsci) i onda kad naraste za sadjenja,onda u zemlju
to u maju sadimo
inace i toplanicima to sveide ranije jer tu imaju toplotu pa im vremenski uslovi nisu presudni

kod mene ti je sve prirodno,osim sto se nesto mora prskati,inace nece nista biti
zz
p.s jes ti ono bila banovana ??

Ne znam jesam tebi spominjala ali prošle godine smo imali plastenik(sad kad spomenu paradajz)ali ove smo odustali od njega jer je zaista previše posla a mi uzgajamo samo za naše potrebe, ono ne bavimo se prodajom.

I da sve je prirodno bez ikakvih hemijskih dodataka , ove godine ćemo čak staviti i biljno đubrivo umjesto životinjskog.

Onda ću te poslušati za to sađenje i možda prvu polovicu aprila već se baciti na posao.Ono kod nas nije ni toliko velika bašta ali je taman, što bi rekao naš narod.Ima sve što nam je potrebno.Dobro je da imaš starije u porodici koji se bave s tim.Kod mene niko ništa ne zna.Uglavnom sam ja to na sebe preuzela i mama ponekad uskoči.Ali zaista uživam.

Hvala na savjetima.:thumbup:

P.S.da bila sam banovana na moj zahtjev:)

Nermin & Lejla
31-01-2009, 12:03 PM
ja imam veliki šljivik tacnije ćale ima tu cesto ode na odmor nakon provedenog dana na poslu tu je tajna njegovog dobrog zdravlja u kasnim godinama mašala

zippoo
05-02-2009, 11:48 PM
Ne znam jesam tebi spominjala ali prošle godine smo imali plastenik(sad kad spomenu paradajz)ali ove smo odustali od njega jer je zaista previše posla a mi uzgajamo samo za naše potrebe, ono ne bavimo se prodajom.

I da sve je prirodno bez ikakvih hemijskih dodataka , ove godine ćemo čak staviti i biljno đubrivo umjesto životinjskog.

Onda ću te poslušati za to sađenje i možda prvu polovicu aprila već se baciti na posao.Ono kod nas nije ni toliko velika bašta ali je taman, što bi rekao naš narod.Ima sve što nam je potrebno.Dobro je da imaš starije u porodici koji se bave s tim.Kod mene niko ništa ne zna.Uglavnom sam ja to na sebe preuzela i mama ponekad uskoči.Ali zaista uživam.

Hvala na savjetima.:thumbup:

P.S.da bila sam banovana na moj zahtjev:)

ma i nisam bas neki ljubitelj toliko,mislim ono da se zadam u vrt ko ti hehe,ali bit cei to
nena iako je stara (preko 70) jos uvijek najveci dio radi,a kad nje ne bude morat cemo ja i buraz,ako mislimo pojest sta spacno od povrca jer ovo kupovno je cisto bacanje para,ne vrijedi dvije pare,isto plastika sve ;)

ainteresantno mi,kazes bavite se prodajom a sad kazes da vecinom ti sama radis,ili si mislila da radis u toj basti kucnoj sama ;)

ja bi sad trebao izvaliti stare sljive,iskopati rupe i posaditi nove,pa vidit cu hocul bit vrijedan hehe
moglo bi se tu na rakiji sta i zaradit ;)

polahko jedno po jedno voce se susi,trebalo bi poceti zamjenjivati sve,sadnice nisu skupe al izgleda da i nisu cemu ;)
eno neku sam jabuku zasadio prije 3-4 god nije makla hehe

_Ananda_
06-02-2009, 10:13 AM
ma i nisam bas neki ljubitelj toliko,mislim ono da se zadam u vrt ko ti hehe,ali bit cei to
nena iako je stara (preko 70) jos uvijek najveci dio radi,a kad nje ne bude morat cemo ja i buraz,ako mislimo pojest sta spacno od povrca jer ovo kupovno je cisto bacanje para,ne vrijedi dvije pare,isto plastika sve ;)

ainteresantno mi,kazes bavite se prodajom a sad kazes da vecinom ti sama radis,ili si mislila da radis u toj basti kucnoj sama ;)

ja bi sad trebao izvaliti stare sljive,iskopati rupe i posaditi nove,pa vidit cu hocul bit vrijedan hehe
moglo bi se tu na rakiji sta i zaradit ;)

polahko jedno po jedno voce se susi,trebalo bi poceti zamjenjivati sve,sadnice nisu skupe al izgleda da i nisu cemu ;)
eno neku sam jabuku zasadio prije 3-4 god nije makla hehe

EEE ne bavimo se mi prodajom povrča, nisi shvatio najbolje, mi to samo radi vlastitih potreba i užitka.Mada, ono muška strana porodice jedva da priviri što u baštu što u kuhinju.Uglavnom je to na ljepšem spolu.:snail:.S tim da sam se ja zadala u to najviše.:snail:

Joj što se tiče voća, mi smo zasadili prije dvije godine jabuke,višnje,šljive, ali to su tek neki mladi izdanci, svake godine se bore da predeveraju zimu.Do sada još nijedna nije uginula:wackyjump.Imamo staruuu jabuku koja više i ne daje plodove ali kad probehara milina je gledati.Iznad kuće ima stara trešnja ,i ne da je dobra.Nisam boljih probala, bez lažne skromnosti.Voćkama treba dugo vremena da dođu na svoje kao i svakom drvetu i biljki i ne mogu da razumijem kako ljudi tako olako ruše drveće,voćke...samo kad pomisliš,evo do naše kuće je šuma...ima drveća baš starog,i ono kada samo pomisliš koliko bi trebalo novom da izraste...

Ne znam ,ja sam ti prije bila skroz nezainteresovana za ovo.Dok sam s nenom živjela tako ko kod tebe sve ona radila.Tek možda zadnjih dvije,tri godine sam se stvarno zadala u to.Ono, veliki užitak.

seneca
07-02-2009, 12:19 AM
2451521

2451522

2451523

Evo soje koja se privikavana sarajevsku mikroklimu...
Nisam je brao niti kusao,pustio da se upozna sa okolinom a i sa mnom pomalo :-)

_Ananda_
07-02-2009, 10:59 AM
2451521

2451522

2451523

Evo soje koja se privikavana sarajevsku mikroklimu...
Nisam je brao niti kusao,pustio da se upozna sa okolinom a i sa mnom pomalo :-)

HEEEEEEj,ovo nisam još uživo vidjela osim u kesici pa u šerpi:).Ima se nabaviti sjeme,kako ide uzgoj,kad ,šta,hoćem sve da znam čiko s brkovima:hehehehe:.

seneca
09-02-2009, 06:29 AM
HEEEEEEj,ovo nisam još uživo vidjela osim u kesici pa u šerpi:).Ima se nabaviti sjeme,kako ide uzgoj,kad ,šta,hoćem sve da znam čiko s brkovima:hehehehe:.

Ja sam sjeme kupio u Sarajevu,tj.kupio sam soju,kao grah u tom folu.Ovo je zuta soja,samo tu sam i nasao.Mislim da je iz Makedonije,ova radnja nabavlja sve te stvari na istoku.To mi je bilo jako vazno jer od americke mi muka,85% je genetski modificirana kod njih.
Pola skuhao i lijepo se najeo :-) a pola posadio.Na isti nacin kao i mali grah,grasak i bob.Jedne pored drugih sam posadio.
Nisam nista posebno sad oko nje se trudio,malo je zagrnuo kao i ostale biljke.Nije joj potrebno ni pridrzavanje ni nista u tom smislu.Nisam je ni ubrao,mogla si to vidjeti na fotkama :-) ,tek sad cu pokupiti sjeme i ponovo je saditi.Moze se saditi kad i grasak,moglo bi i sad kada bi zemlja bila ok,ali sad je totalno blato u bastama.
Dobro izgleda biljka skroz,vidi se da je mocna i da je skladiste nekih cudnih tajni :-)
I meni je bilo skroz neobicno,bas sam je pomno posmatrao u svim fazama njenog zivota :-)
Potrebno je bar par sezona da se biljka prilagodi mjestu na kojem raste,da se upozna i sa okolinom a i ostalim biljkama :-)
Tako sam prije par godina posadio i mali paradajz,pikolo,oni kao klikercici budu.Prve godine je bio onako,stidljiv i ne bas ukusan.Proslu sezonu je bio fenomenalan,ove godine se nadam jos boljem.A sega je ziva,stabljika "naseg" paradjza,na njoj primjerci od skoro 1 kg a pored pikolo,mali,mali,kao grozdje :-) .I druze se dobro :-)
A ovih dana se moze posaditi i paradajz,to cu ove sedmice uraditi.I paprike.

A samo mi jos brkovi fale jebem mu misa :-)
Mozda kao kod Poaroa :-)

_Ananda_
09-02-2009, 01:02 PM
A gdje se nalazi ta radnja?Ako može lokacija?Otišla bi i kupila.Čak štaviše ,jedva čekam.:oesmile:

Što se tiče paradajza,ja sam prošle godine posijala taj mali u veću saksiju i nije uopšte rodio:(.Ne znam šta mu je bilo.Čitavu sezonu je bio"živ".Stabljika normalna ali ploda ni za glave.A ne kupuje mi se onaj u prodavnicama tj,tržnim centrima sav mi je izvještačen.

zippoo
09-02-2009, 04:07 PM
A gdje se nalazi ta radnja?Ako može lokacija?Otišla bi i kupila.Čak štaviše ,jedva čekam.:oesmile:

Što se tiče paradajza,ja sam prošle godine posijala taj mali u veću saksiju i nije uopšte rodio:(.Ne znam šta mu je bilo.Čitavu sezonu je bio"živ".Stabljika normalna ali ploda ni za glave.A ne kupuje mi se onaj u prodavnicama tj,tržnim centrima sav mi je izvještačen.

ono u prodavnicama sto prodaju je sve samo nije povrce heh
pogotu tu mislim naparadajz,patlidzane,paprike (nekad se potrefe dobre,one sa tankom kozicom kad se ispeku),kasne krastavce i mnogo drugh proizvoda koji nemaju uopste izvorni ukus
eto jos malo pa ce i sezona sijanja hhe;)

seneca
10-02-2009, 07:03 AM

Naravno da moze lokacija :-) soju sam kupio u "Bademu",to ti je na Bascarsiji,nekih 50-tak metara od Sebilja prema rijeci,sa lijeve strane.Lako ces vidjeti,u izlogu su razne karafeke od grickalica,sjemenki i zacina.Dosta zacina tu kupim,od curikota,susama,karija (koji je dosta drugaciji od onog standardnog u kesicama),kurkume,djumbira,u korijenu i mljevenog...crni i zeleni caj imaju dobar,imaju i dosta ljekovitih nasih biljaka ali ja dole uzimam samo ono sto ne uspijeva kod nas.Ima i jedna radnja u Titovoj,Badem 2,na uglu prije robne kuce,tj.bivse robne kuce.Eh imas dole kupiti i bob,oni ga zovu egipatski grah.I njeg mozes posijati,odlican je,nesto izmedju graska i graha je,on je malo zahtjevniji jer prilicino visoke stabljike izrastu a ne cuvaju se same :-).Ja ih povezem nekim spagicama.Soja,kg je ja mislim 5 km,bob isto tako,mozda 6 km.
Ima zanimljivost oko soje...grahorice su joj okrugle,kao grasak,malo spljostene,kada se hidriraju izduze se i imaju oblik kao grah :-) ja sam prvi put mislio da me neko zeza definitivno kada sam to vidio :-)
Sadis ih normalno,mozes ih i nakvasiti dan dva prije sadnje,ili potopiti u vodu,isklijaju i onda ih stavis njezno prsticima u zemlju :-)
Ako budes kuhala soju...dugo joj treba zaista,najbolje da je potopis u vodu preko noci,moze cak i 24 h,onda je obaris uz obavezno skidanje pjene koja se sakuplja na povrsini,tu ima dosta stetnih stvari.Kuhas je dok skroz ne omeksa,a traje to prilicno dugo,dosta duze od graha recimo,pa tek onda ubacis malo mrkve,luka...sta vec volis.Ja ubacim i krompir,bijeli luk,celer,persun,moze lovor,biber naravno...ma super bude.Mali tip,soja u velikim kolicinama nije bas zdrava,ne treba pretjerivati sa njom ni u kojem obliku.

Slazem se za paradajz u prodavnicama,ja ga ne mogu nazvati paradajzom,gumena biljka totalno.Ne znam zasto nije rodio taj tvoj...jeli bilo cvjetova?Mozda su pcele strajkovale zbog politicke situacije pa nije oprasen :-) .A paradajz inace i ne voli saksije i voli drustvo.Ja ih sijem u redovima obicno po dva,tako najvise vole koliko sam shvatio :-)
Pokusacu potraziti fotke,mislim da ih imam negdje.

Lijepi pozdrav :-)

seneca
10-02-2009, 07:13 AM
Evo par fotki...

_Ananda_
10-02-2009, 11:12 AM
Naravno da moze lokacija :-) soju sam kupio u "Bademu",to ti je na Bascarsiji,nekih 50-tak metara od Sebilja prema rijeci,sa lijeve strane.Lako ces vidjeti,u izlogu su razne karafeke od grickalica,sjemenki i zacina.Dosta zacina tu kupim,od curikota,susama,karija (koji je dosta drugaciji od onog standardnog u kesicama),kurkume,djumbira,u korijenu i mljevenog...crni i zeleni caj imaju dobar,imaju i dosta ljekovitih nasih biljaka ali ja dole uzimam samo ono sto ne uspijeva kod nas.Ima i jedna radnja u Titovoj,Badem 2,na uglu prije robne kuce,tj.bivse robne kuce.Eh imas dole kupiti i bob,oni ga zovu egipatski grah.I njeg mozes posijati,odlican je,nesto izmedju graska i graha je,on je malo zahtjevniji jer prilicino visoke stabljike izrastu a ne cuvaju se same :-).Ja ih povezem nekim spagicama.Soja,kg je ja mislim 5 km,bob isto tako,mozda 6 km.
Ima zanimljivost oko soje...grahorice su joj okrugle,kao grasak,malo spljostene,kada se hidriraju izduze se i imaju oblik kao grah :-) ja sam prvi put mislio da me neko zeza definitivno kada sam to vidio :-)
Sadis ih normalno,mozes ih i nakvasiti dan dva prije sadnje,ili potopiti u vodu,isklijaju i onda ih stavis njezno prsticima u zemlju :-)
Ako budes kuhala soju...dugo joj treba zaista,najbolje da je potopis u vodu preko noci,moze cak i 24 h,onda je obaris uz obavezno skidanje pjene koja se sakuplja na povrsini,tu ima dosta stetnih stvari.Kuhas je dok skroz ne omeksa,a traje to prilicno dugo,dosta duze od graha recimo,pa tek onda ubacis malo mrkve,luka...sta vec volis.Ja ubacim i krompir,bijeli luk,celer,persun,moze lovor,biber naravno...ma super bude.Mali tip,soja u velikim kolicinama nije bas zdrava,ne treba pretjerivati sa njom ni u kojem obliku.

Slazem se za paradajz u prodavnicama,ja ga ne mogu nazvati paradajzom,gumena biljka totalno.Ne znam zasto nije rodio taj tvoj...jeli bilo cvjetova?Mozda su pcele strajkovale zbog politicke situacije pa nije oprasen :-) .A paradajz inace i ne voli saksije i voli drustvo.Ja ih sijem u redovima obicno po dva,tako najvise vole koliko sam shvatio :-)
Pokusacu potraziti fotke,mislim da ih imam negdje.

Lijepi pozdrav :-)

Aaaa Badem, hvala ti puno.:bearhug:Ulazila sam više puta tamo(uglavnom zbog kolača:oops2:)kupovala neke čajeve ali nisam vidjela da imaju sjemena.Jao,baš si me obradovao.Nadam se da neće u martu biti kasno da posijem,tek ću tada imati priliku naletiti do Sarajeva.Jao,jao, moje li sreće.:turning::p.

Inače kuham soju često,ono uz puno začina i povrča...Kada se dobro spravi jako je ukusna.

Jao a za paradajz...Ma moja prijateljica ga je imala u saksiji,pravo je mali bio,stabljika još nije bila razvijena potpuno.I onda ga je držala u saksiji i pravo joj rodi.A meni, ništa:(.Izašlo je ,sad kad bolje promislim,par plodova ali odmah požute i uvehnu.Inače prošle godine smo imali onaj "naški" paradajz od po 5 kila:p.i pravo je rodio, em sam se najela.A plus sam napravila sok od paadajza, onda slatko od zelenog paradajza,pinđur,,kečap...i još štošta toga:).A inače volim paradajz uz sve.

P.S.bašta ti pravo bujna:hrpa:

seneca
12-02-2009, 04:04 PM
Nema na cemu :-)
Nece biti u martu kasno,naprotiv,tada i treba da se sije,moze i u aprilu.Svejedno je ako posijes i sad, biljke nece poceti rasti dok temperatura zemlje ne bude odgovarajuca.Vjerujem da se radujes,i ja sam bio kao na iglama kada sam soju posadio prvi put,jedva cekao da je vidim.
Bob se moze saditi na jesen tako da bude bude bas ranoranioc na proljece.
Ja sam juce bas ubrao blitve iz baste,bas na vrijeme,prije ovog snijega.
Slazem se da je soja ukusna,svasta se od nje moze stvarno praviti.
Za paradajz mali...stvarno ne znam zasto ti nije bio ok,moguce je da je do sjemena.Kada budes u Sarajevu mogu ti dati sjeme koje ja imam,u stvari u martu ce to vec biti male i biljcice,rado cu ih podijeliti sa tobom jer znam da idu u prave ruke :-).A mali paradajz moze ostati jako dugo u dobrom stanju,ja i sad imam jednu gajbicu i mogu se jesti mada nisu kao oni tek ubrani sa stabljike naravno :-)
Uslikacu ga pa cu ostaviti ovdje fotku,da vidis kako izgleda,to je u stvari ostavljeno za sjemenke.
Slikao sam i soju sinoc prije nego sam je stavio u vodu,a uslikacu je sad hidriranu pa ces vidjeti razliku :-)
Hocu da pravim tofu,drzi mi fige :-),trudicu se da uslikam cijeli proces a nadacu se da cu napraviti nesto dobro :-)

A od paradajza se svasta moze stvarno napraviti,ja ga i u ajvar ubacim sa ljutim papricicama iz baste i to bude stvarno nesto sto ne postoji u prodavnicama :-).To bude valjda neki pindjur koji pominjes.A to slatko od zelenog paradajza mi zvuci zanimljivo?To jos nisam ni pokusao.Kako to ide?

:waving:

_Ananda_
12-02-2009, 04:31 PM
E ovako odakle da počnem.

Ustvari prvo da te pitam koliko da uzmem sjemena soje,ponudila se prijateljica da kupi pošto ide u Sarajevo,pa mi reci koliko da uzmem za sijat:).I oću li je odma sijat ili da čekam?I gdje da je drži do sijanja?Sve mi reci.:purplebou.

Drugo,možeš li mi još šta preporučiti iz Badema za sjeme?Isto tako koja količina mi treba?

A,vjeruj jedva čekam da dođem do tog sjemena tvog paradajza,strašno volim paradajz i pravo mi krivo što mi nije uspio.Evo gledam slike ovog tvog baš je sočan:).Kod mene od biljaka u bašti još uvijek ima repa,cvekla,kupus,kelj i blitva.Nije ono kako zna biti ali spravim često čorbu od kelja ili kupus kuhani a i blitvu volim,ili kao špinat ili onako samo malo obarenu.

Tofuuu....aaaa,stvarno eksperimentišeš.Držim fige:thumbup:.

A,što se tiče proizvoda od paradajza.

Pindjur ti je umak:ide u njega paradajz,paprike,ulje,sirće,šećer ,so ,fafaroni,puno celera i peršun iiiii odličan je.Čitavu zimu ga jedem uz sve moguće.Jedino što ću ove godine staviti više papričica.

A slatko od paradajza: ovako treba ti 2 kg zelenog paradajza,staviš ga u hladnu vodu,zagriješ do vrenja i onda preliješ hladnom vodom.To ti je da možeš onda oguliti,kožicu.Eh onda isjeckaš na komadiće i kuhaš na jačoj vatri sa isječenim šipkama vanilije.Postepeno dodaješ 1 kg šećera i sok od 2 limuna i umiješaš karanfilčiće.I to se tako kuha.sam ćeš procijeniti kad je gotovo,I onda sipaš u zagrijane tegle koje se ohlade.

Ako se ikad odlučiš praviti tu sam da ti pomognem.Uglavnom odlično je.Nama je ostalo puno zelenog paradajza pa smo odluičili to praviti.

Isto možeš praviti ajvar od zelenog paradajza.Odličan je.Baš sam ga danas jela uz krompir i rižu:).

seneca
14-02-2009, 09:28 AM
Eh ovako.Ne znam koliko sjemena da uzmes :-)
Zavisi na kolikom ces prostoru sijati.Ja sam posijao mozda pola kg. u lijehu 5,6m sa sirinom od 1,5 m.,to naravno otprilike kazem.A najbolje ti je da uzmes dosta soje ako je nema kupiti u tvojoj blizini.Posij je kada i grasak ili grah,na isti nacin,u martu a moze i u aprilu.Kada zemlja bude spremna za obradu.Sada je to svakako nemoguce :-).
Drzis je kao i grah,na isti nacin.Kuhas je kao i grah,odlicna je stvarno.Samo ova zuta se kuha bas dugo,to sam vec pominjao koliko se sjecam.Ja je drzim u kuhinji u tegli,inace sve zacine,sjemenke,tjesteninu... i ostale stvari ja drzim u teglama jer volim kada udjem u kuhinju imati vizuelni pregled svega i onda ja kad kuham samo zvjeram okolo i kontam sta se sa cim slaze,volim o tome misliti kao o slikanju...tegle pune svega su boje na paleti a tava ili serpa platno po kojem slikas :-).Pa tako i soja stoji u kuhinji izmedju svega ostalog.

U Bademu ima dosta sjemenki...bob sam ti vec pomenuo,imas i korijander koji mozes uzgojiti u saksiji,ali korijander nema bas prijatan miris listova i stabljike pa i nije za kucu,meni bude na balkonu.U sustini sve sjemenke koje nisu termicki obradjene mozes posijati.Najbolje ce biti kada odes sama tamo,stanes pred izlozene police i vjerujem da ces naci puno toga sto te zanima.Tako i ja.Upeglam one jadne prodavacice svaki put,malo ovog,malo onog,jos malo ovog i jos malo onog :-)

A prijateljica neka ti kupi za pocetak soju i bob,oni ga zovu egipatski grah.Uslikacu bob pa cu ostaviti ovdje da vidis kako izgleda.Mladi sa biljaka je odlican a i ovaj osuseni je ok.
Kada bude vrijeme sijanja potrudicu se da slikam onako kako ja to radim pa cu podijeliti iskustvo :-)

Sa tofuom bas nisam zadovoljan,pogresne i nejasne instrukcije sam pokupio ali i naucio lekciju,ali nije ni los ipao.Moram napraviti kalup i jos neke stvarcice i sljedeci ce biti puno bolji.Evo upravo ga sad kusam...pravi sir od soje,definitivno,to se sad moze peci kuhati,marinirati mazati...veganska odlicna stvarcica :-).

Pindjur znam,nesto slicno pravim i ja.To slatko sto si napisala od paradajza cu praviti definitivno :-).Hvala na receptu.Ja zeleni obicno pokiselim,trenutno je u teglama tursije zajedno sa mrkvom,karfiolom,paprikama,krastavcima,mrkvom,kupu som...i zacinima naravno.A i sam kiseo je fenomenalan.Male zelene ja ukiselim,moracu i to uslikati da vidis kako izgleda.To definitivno nigdje nisam vidio :-)
Dobri su skroz a i vizuelno izgledaju bas lijepo.

:waving:

In__Rock
16-03-2009, 09:04 PM
oho poljoprivrednici eto nam proljeca,, Kako idu biljke...jel vam rasad spreman:d

zippoo
16-03-2009, 09:18 PM
tek se uzoralo,nema jos biljaka ;)
sad ce mlada zara(kopriva),zelje ,to prvo pocinje pa se moze malo ozelenit i necim friskim he
ko je posijao spinat uskoro ce da izbije ;)

_Ananda_
16-03-2009, 09:29 PM
tek se uzoralo,nema jos biljaka ;)
sad ce mlada zara(kopriva),zelje ,to prvo pocinje pa se moze malo ozelenit i necim friskim he
ko je posijao spinat uskoro ce da izbije ;)

ih,neki nisu ni uzorali...:(...zemlja nije još za sađenja,a ni sunce neće pošteno da izađe...mada što kažeš sad će žara i srijemoš...:hungry:

zipoooo je li krenuo plastenik kod vas?

In__Rock
16-03-2009, 10:31 PM
Bogami kod mene uzorano i luk posaden:D,,,en paradaiz i paprike pikirane cekaju da idu u zemlju. kontamo i krompir za vikend ako bude fina zemlja..

*Ledeni*
17-03-2009, 09:55 AM
Kada bih mogao da posadim tikve stanbolke evo nedavno sam dobio sjemena?

_Ananda_
17-03-2009, 10:18 AM
Kada bih mogao da posadim tikve stanbolke evo nedavno sam dobio sjemena?

Najbolje ti je krajem aprila,tada ih ja sijem,inače im treba dosta svjetlosti i topline....i ljubavi naravno kao i svakom drugom biću...fino im pripremi tlo....i imat ćeš krasnu biljku:devilwink

*Ledeni*
17-03-2009, 10:19 AM
Najbolje ti je krajem aprila,tada ih ja sijem,inače im treba dosta svjetlosti i topline....i ljubavi naravno kao i svakom drugom biću...fino im pripremi tlo....i imat ćeš krasnu biljku:devilwink

Hvala ti na odgovoru.:respect:

zippoo
17-03-2009, 01:49 PM
ih,neki nisu ni uzorali...:(...zemlja nije još za sađenja,a ni sunce neće pošteno da izađe...mada što kažeš sad će žara i srijemoš...:hungry:

zipoooo je li krenuo plastenik kod vas?

kod mene je tek uzorano prije 2-3 dana
a nema kod mene plastenika,ne volim ja ispod toga povrce,samo 100% prirodno hehe
a do kraja marta ce vjerovatno bit posadjeno:luk;crni,bijeli,krompir,mrkva,persun
paradajz je vec posijan,nije jos niko,pa kad poraste nekih 10ak cm onda to "pikiramo" (presadimo u drugu zemlju,da nije ono gusto,bolje izraste,stabilniji bude)
moram ovih dana otic vocke sreditt,ostricat,grozdje isto,a cekam da usja sunce pa da dobijem volju za rad hehe

a nije kasno,sad je vec vrijeme da se sadi,jedino sto je sad rizik,moze bit mraza jos uvijek pa da sve sto se posije smrzne i propade sjetva ;)

In__Rock
17-03-2009, 07:12 PM
ma nije kasno joj, polakice za povrtl.... samo pozuri sa obrezivanjem loze...jbg dok nije korijen povuko vodu, da ne bi bilo suzenja.

nemue
18-03-2009, 08:57 AM
Zasadio sam mali voćnjak iza kuće, nekih 30ak stabala: šljiva, jabuka i kruška. Zanima me koliki prinos mogu očekivati po stablu?

daddy05
18-03-2009, 10:47 AM
Zavisi od mnogo toga, lokacije, intenziteta uzgoja (izbor podloge/razmaci sadnje, uzgojni oblik, rezidba, đubrenje, obrada, navodnjavanje, zaštita)... Npr., jabuka u klasičnom uzgoju (velika stabla) može dati 100kg/stablu, a u intenzivnom uzgoju 15-ak kg/stablu;
šljiva: 15-ak kg/stablu - može mnogo više, ali su naši prosjeci niski...

zippoo
18-03-2009, 06:16 PM
Zasadio sam mali voćnjak iza kuće, nekih 30ak stabala: šljiva, jabuka i kruška. Zanima me koliki prinos mogu očekivati po stablu?

prvih nekoliko godina vrlo vrlo malo,dok se stablo ne oformi i ne prosiri
mislim da se prihodi sa jabuke i sljive ocekuju tek tercu ili cetvrtu godinu posle sadnje vocki
progooglaj malo,ima sajtova koji se bave vocarstvom
pozz

daddy05
18-03-2009, 06:36 PM
prvih nekoliko godina vrlo vrlo malo,dok se stablo ne oformi i ne prosiri
mislim da se prihodi sa jabuke i sljive ocekuju tek tercu ili cetvrtu godinu posle sadnje vocki
progooglaj malo,ima sajtova koji se bave vocarstvom
pozz

Zavisi od bujnosti podloge i uzgojnog oblika. Npr., jabuka na slabobujnoj podlozi postiže punu rodnost uglavnom u petoj godini, a šljiva na generativnoj podlozi u sedmoj-osmoj...

_Ananda_
06-04-2009, 03:23 PM
Molim savjete oko toga kojim konopcem,najlonom vežete biljke u plasteniku?Dakle,gdje se može kupiti(u Tuzli) i kako izgleda?I zbog čega baš taj?

Šta mislite o rasadniku koji se nalazi pored termoelektrane u Tuzli.Za one koji znaju lokaciju?Da li je uredu ta lokacija i da li utiče na biljke?

zippoo
06-04-2009, 04:57 PM
Molim savjete oko toga kojim konopcem,najlonom vežete biljke u plasteniku?Dakle,gdje se može kupiti(u Tuzli) i kako izgleda?I zbog čega baš taj?

Šta mislite o rasadniku koji se nalazi pored termoelektrane u Tuzli.Za one koji znaju lokaciju?Da li je uredu ta lokacija i da li utiče na biljke?

za ovo prvo ne znam ali mislim da to i nije toliko bitno,vidjo sam da ljudi koriste obicni tanki konopac (debljine vune) i da nemaju problema sa tim

a sad to sto je pored elektrane mislim da to ne utice jer je plastenik a zemlja se uredjuje i donosi sa drugog mjesta,tako da negativni uticaj elektrane mislim neutice na toplanike
opet mozda ima neko strucniji da ti ovo pojasni,ovo je moje laicko misljenje

nego jesil posijala sve patispanja,luk ,krompir,mrkvu,spinat,persun,itd itd ;)
paradajz,paprike i patlidzane isto ali u saksiju pa cekaj da narastu heh
u mene paradajz vec nekih 10 cm,vec se razgrano ono ;)

_Ananda_
06-04-2009, 10:06 PM
Još uvijek stoji otvoreno moje pitanje....

@zipoooo

Da,posijano luk,peršun,mrkva,grašak i u plasteniku paradajz,čekam patlidžan i paprike možda za jedno dvije sedmice,još su mali:)

daddy05
07-04-2009, 10:20 PM
Imaš onu vezicu, nešto kao sintetička rafija, obično je zelene boje, namotana na "špulnu"; široka je 3-4 mm (poput uske trake), pa se ne usijeca, a vrlo čvrsta. Može se naći u većini supermarketa na odjeljenju za vrt ili u poljoprivrednim prodavnicama, a evo i još jedna ideja:
http://www.flickr.com/photos/9235655@N02/2480367423/

_Ananda_
07-04-2009, 10:26 PM
Imaš onu vezicu, nešto kao sintetička rafija, obično je zelene boje, namotana na "špulnu"; široka je 3-4 mm (poput uske trake), pa se ne usijeca, a vrlo čvrsta. Može se naći u većini supermarketa na odjeljenju za vrt ili u poljoprivrednim prodavnicama, a evo i još jedna ideja:
http://www.flickr.com/photos/9235655@N02/2480367423/

Da,koristila sam upravo tu,svijetlo zelena prošle godine i neko mi je rekao da nije uredu da steže biljke.Pih.Sto ljudi sto savjeta daje.A ja nisam primjetila da je naškodila biljkama.Hvala ti.Zanimljiva ideja sa kesom....:widesmile

daddy05
07-04-2009, 10:30 PM
Ne treba stezati, a, naravno, ima i boljih materijala... Evo, ima i ovo:
http://www.virginia.rs/html/kopce.htm

_Ananda_
07-04-2009, 10:36 PM
Ne treba stezati, a, naravno, ima i boljih materijala... Evo, ima i ovo:
http://www.virginia.rs/html/kopce.htm

Hmmmmm čija je ovo firma,ima li se kod nas nabaviti?Gledala sam danas u OBI-u nemaju ništa posebno osim onog klasičnog najlona.

Stryker
07-04-2009, 10:36 PM
Maloprije sam morao grabiti busenje i vući ga civarama :S.

daddy05
07-04-2009, 10:41 PM
Ukucaj onu gore adresu (početnu) i na dnu stranice imaju kontakti.

nemue
22-04-2009, 11:22 AM
Imam manji voćnjak, nekih 30ak stabla iza kuće, 2-3 godine starosti. Dobro napreduju, međutim još ih nikako nisam prskao. Zanima me da li je sada kasno za prskanje, šta koristiti, kojim redoslijedom... Kako još ne rađaju, najviše problema imam sa ušima, uvrtanjem, krastavošću i sušenjem lišća i sl.

zippoo
23-05-2009, 06:29 PM
Žao mi je što ne mogu pomoći na prethodno pitanje nadam se da će se neko naći:)

A malo refresh iako na mom brdu kiša nije pala već 24 dana, molim sve da hitno šalju ipak se bašta dobro drži pa evo da podijelim neke slike ,nisu baš skorašnje ima im 7 dana :).Malo me je zeznula salata ispala je gorka pa se krava osladila ,ostalo sam i prezadovoljna :)

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs009.snc1/4447_1146722312846_1371184577_363432_8300630_s.jpg

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs009.snc1/4447_1146722552852_1371184577_363435_4896293_s.jpg

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs049.snc1/4447_1146723192868_1371184577_363439_2767040_s.jpg

http://photos-g.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v4447/80/119/1371184577/s1371184577_363438_6442253.jpg

http://photos-e.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v4447/80/119/1371184577/s1371184577_363436_6337873.jpg

male ti ove slike nista se ne vidi ;)
moRes li vece ubaciti
mada mi se cini da je fin vrt,zeleni se al ona modra zelena ;)

_Ananda_
24-05-2009, 07:48 PM
Evo naknadno ponovo slike :), samo ima im 10 dana grašak je već iha otišao :)

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs049.snc1/4447_1146722312846_1371184577_363432_8300630_n.jpg

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs049.snc1/4447_1146722552852_1371184577_363435_4896293_n.jpg

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs049.snc1/4447_1146722632854_1371184577_363436_6337873_n.jpg

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs049.snc1/4447_1146723152867_1371184577_363438_6442253_n.jpg

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs009.snc1/4447_1146723232869_1371184577_363440_1429705_n.jpg

zippoo
24-05-2009, 10:20 PM
extra ti vrt
ja jos trebam okoliti paradajz i to je to
jest da ova susa unisti sve,sto se moze zalijem a krompir ce da osjeti susu itekako

_Ananda_
26-05-2009, 10:22 PM
extra ti vrt
ja jos trebam okoliti paradajz i to je to
jest da ova susa unisti sve,sto se moze zalijem a krompir ce da osjeti susu itekako

Hvala.

Istina, suša velika, kod mene nije pala kiša skoro pa mjesec do prekjuče.Da samo znaš kako sam se obradovala a vjerujem i moje biljke.Svanulo.Evo današnjih...

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs098.snc1/4739_1154087056960_1371184577_387021_8254249_n.jpg

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs098.snc1/4739_1154087136962_1371184577_387023_4305672_n.jpg

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs098.snc1/4739_1154087216964_1371184577_387024_1832581_n.jpg

Nadam se da je i kod tebe kiša obdarila =)

zippoo
26-05-2009, 11:40 PM
Hvala.

Istina, suša velika, kod mene nije pala kiša skoro pa mjesec do prekjuče.Da samo znaš kako sam se obradovala a vjerujem i moje biljke.Svanulo.Evo današnjih...

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs098.snc1/4739_1154087056960_1371184577_387021_8254249_n.jpg

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs098.snc1/4739_1154087136962_1371184577_387023_4305672_n.jpg

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs098.snc1/4739_1154087216964_1371184577_387024_1832581_n.jpg

Nadam se da je i kod tebe kiša obdarila =)

a vidi paradajza u tebe,jos malo pa za branja hehe
u mene tek cvjeta mada gaje ona kisa,tacnije led ubio popirlicno
jos ga nisam bio ni okolio,tek danas sam to uradio tako da je 2 dana bio polegnut na zemlji
ali danas sam ga i povezao i okolio tako da ocekujem za 3-4 dana da se usparavi fino
svemu je godila ona kisa,iako je bilo nevrijeme pravo

_Ananda_
27-05-2009, 07:39 AM
Bit će paradajza za 15-ak dana nadam se:widesmile.A i jesam se brinula o njemu ko o djetetu.A je li kod vas plastenik ili je vani?Mi smo i ranije malo posijali s obzirom da je plastenik.Recimo patlidžani i paprike još uvijek hude ali je paradajz se skitio iako recimo nemamo onaj sistem navodnjavanja kap po kap već ga ja zaljevam jedanput dnevno .Problem je što se onda stvara kora pa je stalno valja okopavat :).Ali zato će biti plodova.

Salata nas je malo zeznula, ispala je gorka , juče je počupala i zasadila kasni grah. Ali se zato krava najela =).

Piši šta sve ima u tvom vrtu.Meni je to uživanje slušati =)

zippoo
27-05-2009, 12:35 PM
Bit će paradajza za 15-ak dana nadam se:widesmile.A i jesam se brinula o njemu ko o djetetu.A je li kod vas plastenik ili je vani?Mi smo i ranije malo posijali s obzirom da je plastenik.Recimo patlidžani i paprike još uvijek hude ali je paradajz se skitio iako recimo nemamo onaj sistem navodnjavanja kap po kap već ga ja zaljevam jedanput dnevno .Problem je što se onda stvara kora pa je stalno valja okopavat :).Ali zato će biti plodova.

Salata nas je malo zeznula, ispala je gorka , juče je počupala i zasadila kasni grah. Ali se zato krava najela =).

Piši šta sve ima u tvom vrtu.Meni je to uživanje slušati =)

ma nema ove godine puno,ni sam ne znam sto se vise nije posijalo
nema ni paprika ni patlidzana,ovo je prva god da nismo posadili,nema ni graha,nema ni pecenjaka
ima krompir,luk,mrkva,persun,tikvice,spinat,paradajz i sta znam mozda jos kakvih sitnica

_Ananda_
15-06-2009, 03:01 PM
Sori zipooo malo kasnim.

To kod vas samo za vaše potrebe pretpostavljam?Joj ja sam se naradila pravo , paradajz je već počeo izlaziti iz zemlje koliko je plodova na njemu :).Bit će za jedno sedmicu već i za ubrati.

Papriku sam juče prvo ubrala :D.Patlidžani cvjetaju:).

Ali me zeznulo nešto, pored bašte narastao ogroman grm , jako lijepo izgleda,ajde reko neka ga ne smeta.da bi ja skontala juče prolazeći pored njega da je na njemu milion malih buba koje su sve otišle po blitvi , mrkvi iperšunu.aaaaaaaaaaa kad se nisam ubila.Parazit mi ispred očiju a ja ga još ostavila:sad3::sad3::sad3:

Uglavnom dočepala sam se makaza i sasjekla ga grrrrrr.

Suša je ove godine, mjesec dana nije padala kiša ne znam uopšte kako je išta niklo uz ovakve temperature bez kiše.

zippoo
15-06-2009, 05:03 PM
Sori zipooo malo kasnim.

To kod vas samo za vaše potrebe pretpostavljam?Joj ja sam se naradila pravo , paradajz je već počeo izlaziti iz zemlje koliko je plodova na njemu :).Bit će za jedno sedmicu već i za ubrati.

Papriku sam juče prvo ubrala :D.Patlidžani cvjetaju:).

Ali me zeznulo nešto, pored bašte narastao ogroman grm , jako lijepo izgleda,ajde reko neka ga ne smeta.da bi ja skontala juče prolazeći pored njega da je na njemu milion malih buba koje su sve otišle po blitvi , mrkvi iperšunu.aaaaaaaaaaa kad se nisam ubila.Parazit mi ispred očiju a ja ga još ostavila:sad3::sad3::sad3:

Uglavnom dočepala sam se makaza i sasjekla ga grrrrrr.

Suša je ove godine, mjesec dana nije padala kiša ne znam uopšte kako je išta niklo uz ovakve temperature bez kiše.
jest samo za nase potrebe
ja cu evo za sat dva otic okopati paradajz i zaliti ga
mati ce da bere visnje,da se i ona malo zabavi heh
a tako ti "uzgajas" parazite,pa se onda zalis,pojede ti nesto povrce hehe

cool.mama
15-06-2009, 10:35 PM
Super mi citati ovasim bastama.Ja takodje imam bastu,uzivam u povrtlarskim radovima. Sto se tice stanja u mojoj basti poslije onih kisa bilo je super,a sad kad su ove vrucine tokom dana sve kulture tuzne,vape za vodom. Nazalost glavnina mojih usjeva nema dostupno navodnjavanje,pa onako kad prigusti odvezemo nesto vode i obradujemo zedne biljcice. Trenutno se grasak obire,krastavci pustaju omete prve,tikvice dozrijevaju,jedna vrsta paprika cvjeta,paradajz takodje.Krompir se drzi dobro,obzirom da je kod mnogih u blizini ubila ga plemenjaca.Zito napreduje,nesto su ptice bile pojele,ali smo presijali,pa i to sastavlja. Od kupusarki sam posadila :kupus,prokulice,brokuli,kelj,karfiol.To mi je u blizini kuce super,a u polju napali paraziti,pa smo špricali žarom-da izbjegnemo pesticide. U mojim bastama ima jos:lukovi,patlidžani,paprike roge(zelene i crvene), grahovi(niski,tresnjo), boranija (zelena,žuta),dinje,lubenice.blitva,salata.bamija ,cvekla,bundeve(nekoliko vrsta). Nadam se da ce nam biti kise,najavljeno je zahladjenje. @zippo,@patišpanja, svako dobro vam zelim.:cool::cool::cool:

zippoo
16-06-2009, 01:21 AM
Super mi citati ovasim bastama.Ja takodje imam bastu,uzivam u povrtlarskim radovima. Sto se tice stanja u mojoj basti poslije onih kisa bilo je super,a sad kad su ove vrucine tokom dana sve kulture tuzne,vape za vodom. Nazalost glavnina mojih usjeva nema dostupno navodnjavanje,pa onako kad prigusti odvezemo nesto vode i obradujemo zedne biljcice. Trenutno se grasak obire,krastavci pustaju omete prve,tikvice dozrijevaju,jedna vrsta paprika cvjeta,paradajz takodje.Krompir se drzi dobro,obzirom da je kod mnogih u blizini ubila ga plemenjaca.Zito napreduje,nesto su ptice bile pojele,ali smo presijali,pa i to sastavlja. Od kupusarki sam posadila :kupus,prokulice,brokuli,kelj,karfiol.To mi je u blizini kuce super,a u polju napali paraziti,pa smo špricali žarom-da izbjegnemo pesticide. U mojim bastama ima jos:lukovi,patlidžani,paprike roge(zelene i crvene), grahovi(niski,tresnjo), boranija (zelena,žuta),dinje,lubenice.blitva,salata.bamija ,cvekla,bundeve(nekoliko vrsta). Nadam se da ce nam biti kise,najavljeno je zahladjenje. @zippo,@patišpanja, svako dobro vam zelim.:cool::cool::cool:

citajuci ovaj tvoj post,sjetih se sta je sve bilo nekad i u mojoj basti ;)
sve to nabrojano osim svih vrsta kupusaca heh i bamije
sad se svelo na minimalno,nena u godinama,a ja i buraz bas i nismo toliko pohitni da svaki dan budemo tu i da to sredjujemo,inace bi se moglo puno toga zasijati
jaH,nije se dinje i lubenice sijale,nije zemlja za toga,previse kamenita ;)

a ja evo sad skoro iso zalit paradajz,tikvice,vec osusilo,dzaba one kise ;)

Milet
17-06-2009, 02:55 PM
Evo da se i ja javim samo šta je trenutno aktuelno...

Prve tikvice su ubrane jučer.. 2 gajbe samo . Ali malo smo i posijali.. Krompir je dobrog stabla i zdrav poprilično, nema baja ni kojekakvih štetočina..

U plastenicima su paprika i paradajz koji još nisu prispjeli, imaju također i dva plastenika krastavaca koji ce brzo prispjeti.. Mrkva je isto super na ovoj jednoj njivi ... Svašta nešta još ima, bice slika ugl. i ove godine, jos vise nadam se ;)

_Ananda_
18-06-2009, 01:59 PM

Ljubičanstveni pozdrav također :D.
Raduje me pročitati da ima još insana koji se bave zemljom, biljkama, uzgajanjem života :D. A kod tebe prava poezija boja i okusa po svemu sudeći. Vjerujem da su samo takve, nije im dovoljno navodnjavanje ako nema ljubavi :). I ja imam problema sa dotokom vode ali uz svo oblijetanje oko biljaka nadoknadimo to zajedno :D. Pa nema šta nema u tom vrtu , ja ni približno nemam toliko kultura :D.
Ako ne bude problem voljela bih i fotke vidjet , malo dočaravanja te ljepote. Ne budi škrta :D.

Evo da se i ja javim samo šta je trenutno aktuelno...

Prve tikvice su ubrane jučer.. 2 gajbe samo . Ali malo smo i posijali.. Krompir je dobrog stabla i zdrav poprilično, nema baja ni kojekakvih štetočina..

U plastenicima su paprika i paradajz koji još nisu prispjeli, imaju također i dva plastenika krastavaca koji ce brzo prispjeti.. Mrkva je isto super na ovoj jednoj njivi ... Svašta nešta još ima, bice slika ugl. i ove godine, jos vise nadam se ;)

@Royale ako se ne varam?

Pa gdje si ti :D.Ili te bašta odvukla daleko :D. Dva plastenika krastavaca?wow :D.Oće biti zimnice?

Radujem se slikama.

cool.mama
24-06-2009, 12:57 PM
E, dragi moji ona suša bila svrnula sve zivo, pa i mene. Bastu sam ovu blizu kuce obilazila ujutro, a u polje isla samo predvece i gledala u nebo kada ce oblaci se navuc.
Evo, hvala Bogu, sad je lijepo nakislo. Ali imam sta vidjet : puzevi navalili na grah i kupusarke ko ludi. Bas maloprije sam se vratila, isla malo da ih pocastim pivom, pa vidjecemo hocel bit efekta. Ne volim hemiju, pa pribjegajem ovakvim metodama.
A vidim sve je lijepo krenulo, pa kad malo sredim ( trava je zauzela za ne povjerovat ) uslikam pa postavim i to.

2458018

2458019

Piva se upjenila, pa se ne razaznaje bas u tanjiru, a vidite kako su obrstili.

Magnum3.5.7
27-06-2009, 05:35 PM
Evo malo voćki.

Crvena breskva.
2458250
Višnja
2458251
Crvena rezdelija koja će uskoro biti zrela
2458252
Kruška.
2458253
Žuta obična breskva.
2458254
Crna šljiva.
2458255
Orah.
2458256
Divlji lješnjak, imam i divlji samo je mali još ne rađa.
2458257
Crno sitno grožđe kada sazrije bude sitno kao grašak, ali je slatko kao med.
2458258
Crno krupno grožđe.
2458259
Bilo bi više slika ali me kiša omete u slikanju, ima još šljiva bjelica, zimska kruška, rana trešnja, divlja trešnja ( najslađa ), jabuka i ašlama.

_Ananda_
30-06-2009, 09:29 AM
@Magnum

Svaka čast , kada ovo sve stignete uzgojiti? Sve do jedne su prelijepe samo otkud ti ašlame sada? Ja već mjesec dana gledam kako mi ptice pojedoše sve čak im se i vjeverica pridružila =)

Papričica
30-06-2009, 12:44 PM
Evo naknadno ponovo slike :), samo ima im 10 dana grašak je već iha otišao :)

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs049.snc1/4447_1146722312846_1371184577_363432_8300630_n.jpg

http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs049.snc1/4447_1146722552852_1371184577_363435_4896293_n.jpg

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs049.snc1/4447_1146722632854_1371184577_363436_6337873_n.jpg

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs049.snc1/4447_1146723152867_1371184577_363438_6442253_n.jpg

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs009.snc1/4447_1146723232869_1371184577_363440_1429705_n.jpg

Kako se meni ovo sviiiđaaa!!! Hoću i ja! Hoću, hoću, hoooćuuu!:hissyfit:

Svaka čast. :)

cool.mama
27-07-2009, 08:50 PM
Dragi moji, vec odavno uzivam u plodovima svoga rada, ali, eto, nekako ne stignem uslikati...a trazili ste par slikica iz mog vrta.
Neku noc sam slikala ove bundeve, zatim dinju, lubenicu. Ova dinja je vec skoro uzrela, pa aBd pokazem vam je kad je uzberem. A ima ih jos dosta, jedva cekam da uzriju. Lubenice, takodjer...
2459752

2459753

cool.mama
27-07-2009, 08:52 PM
A, evo i slicice dinje i lubenice...
2459754

2459755

cool.mama
29-07-2009, 03:56 PM
Jabuka je kisela, nije jos dozrela, a šljive se vec mogu jesti...

2459813

2459814

2459815

zippoo
29-07-2009, 09:10 PM
i mama nam vrtlarka prava,neJma sta nejma ;)
ma svoja njivica i voce i povrce su nesto posebno,to mogu razumjeti samo oni koji imaju to,koji nemaju oni kazu da je domace i kupovno isto ;)
lubica je fina,jos malo i moRe se otkinuti ;)

cool.mama
01-08-2009, 03:34 PM
Evo prve dinje iz baste:

2459926

cool.mama
25-08-2009, 12:20 AM
Neki dan mi pokrali lubanice iz baste..:(...tri komada...a kako sam se radovala, cuvala za iftar...dinja jos ima, joj kako su ukusne...polagano se pobiru plodovi...bude slicica uskoro...

Magnum3.5.7
25-08-2009, 04:27 PM
@Magnum

Svaka čast , kada ovo sve stignete uzgojiti? Sve do jedne su prelijepe samo otkud ti ašlame sada? Ja već mjesec dana gledam kako mi ptice pojedoše sve čak im se i vjeverica pridružila =)

Nije lako ali se stigne, najbolje je to što uživam u tome pa ništa nije teško.
Ašlama počinje da zrije oko 10.06 mjeseca, a prije nje trešnja oko 20.05, a opet između trešnje i ašlame imam divlju trešnju koja ja slatka kao med ona zrije između trešnje i ašlame.
Tako da skoro mjesec dana imam da jedem trešnje, samo se valja boriti sa brljcima oni kad napadnu teško ih otjerati.

Evo grožđe počelo da zrije, sitno zrnjevlje su poput zrna graška i jako je ukusno i slatko, još nije počelo da zrije krupno grožđe ali i ono će uskoro.
246094824609492460950
I jabuka je skoro pa zrela.
2460951
Edit:
Zaboravih zimske kruške, zriju tek početkom 10 mjeseca.
2460961

Magnum3.5.7
03-09-2009, 10:05 AM
Crvena breskva počela da zrije može se već brat.
24613412461343
Žuta breskva još zelena, ali i ona će uskoro sazrijeti.
2461342

cool.mama
08-09-2009, 11:03 AM
..steta sto su mi pokrali nekoliko.:(...
2461576

dragance
03-06-2010, 10:39 PM
Prosle god sam dipl.pravo ali nazalost tek skoro shvatih da sam promasila profesiju:(.Sve je pocelo sa jednom grancicom bonsaia (crassula ovata),grancicu sam posadila i sad je na redu cekanje dobrih 10-ak god. da mi ta crassullica izraste u pravi bonsai.Znam da me ceka mnogo posla oko orezivanja i mnogo,mnogo strpljenja!!!Oduvijek sam voljela cvijece i divila se maminom ali nikada nisam sama otisla u cvijecaru da kupim zemlju i da si sama posadim,sve do tog dana.Slijedeci dan sam pomislila da bi bilo zgodno posaditi jos nesto pa sam dosla na ideju da pokusam sa limunom i narandjom.I to je bilo posadjeno.Narednog dana sam se uhvatila kako razmisljam,a sta sada????
Onako iz zabave sam stavila na vlaznu vaticu i nekoliko zrna graha,planirajuci ga za nekoliko dana posaditi.Slijedeceg dana sam na forumima citala da ljudi u stanu,tacnije na balkonima uzgajaju paradajz i krastavce,pa pomislih sto da ne???Posadila sam i to!!!!!Naletih onda na nekom forumu na super ideje o uzgoju zacinskog bilja (bosiljak,origano,persun...)morala sam imati i to...ma sve bi to bilo super da ja ne zivim u totalno malom stanu sa roditeljima a mama vec od prvog dana prigovara kako joj je dosta da gleda u silne saksijice sa zemljom!!!
Nisam joj rekla da sam vec narucila sjeme za cherry paradajz i mini papricice(nepali orange-capsicum frutescens),plasim se njene reakcije ali...eto,jednostavno mi izgledaju prekrasno i nisam mogla odoljeti:):):)
jako sam nestrpljiva da mi sve to naraste i nadam se da ce sa mamom sve proci ok,te da ce mi jednog dana (kada se pojave prvi plodovi) ipak biti zahvalna!!!!Definitivno sam poludjela za biljkama,cvijecem i svime sto se moze posaditi,hehehe,nekako kad pocnes sa tim tesko se zaustaviti,bar je meni tako....

Stryker
03-06-2010, 10:58 PM
Prosle god sam dipl.pravo ali nazalost tek skoro shvatih da sam promasila profesiju:(.Sve je pocelo sa jednom grancicom bonsaia (crassula ovata),grancicu sam posadila i sad je na redu cekanje dobrih 10-ak god. da mi ta crassullica izraste u pravi bonsai.Znam da me ceka mnogo posla oko orezivanja i mnogo,mnogo strpljenja!!!Oduvijek sam voljela cvijece i divila se maminom ali nikada nisam sama otisla u cvijecaru da kupim zemlju i da si sama posadim,sve do tog dana.Slijedeci dan sam pomislila da bi bilo zgodno posaditi jos nesto pa sam dosla na ideju da pokusam sa limunom i narandjom.I to je bilo posadjeno.Narednog dana sam se uhvatila kako razmisljam,a sta sada????
Onako iz zabave sam stavila na vlaznu vaticu i nekoliko zrna graha,planirajuci ga za nekoliko dana posaditi.Slijedeceg dana sam na forumima citala da ljudi u stanu,tacnije na balkonima uzgajaju paradajz i krastavce,pa pomislih sto da ne???Posadila sam i to!!!!!Naletih onda na nekom forumu na super ideje o uzgoju zacinskog bilja (bosiljak,origano,persun...)morala sam imati i to...ma sve bi to bilo super da ja ne zivim u totalno malom stanu sa roditeljima a mama vec od prvog dana prigovara kako joj je dosta da gleda u silne saksijice sa zemljom!!!
Nisam joj rekla da sam vec narucila sjeme za cherry paradajz i mini papricice(nepali orange-capsicum frutescens),plasim se njene reakcije ali...eto,jednostavno mi izgledaju prekrasno i nisam mogla odoljeti:):):)
jako sam nestrpljiva da mi sve to naraste i nadam se da ce sa mamom sve proci ok,te da ce mi jednog dana (kada se pojave prvi plodovi) ipak biti zahvalna!!!!Definitivno sam poludjela za biljkama,cvijecem i svime sto se moze posaditi,hehehe,nekako kad pocnes sa tim tesko se zaustaviti,bar je meni tako....

Eto, dok čekaš da te biljke izrastu i pojave se prvi plodovi možeš malo prelistati pravopis i gramatiku :hihi:

dragance
04-06-2010, 02:08 PM
Eto, dok čekaš da te biljke izrastu i pojave se prvi plodovi možeš malo prelistati pravopis i gramatiku :hihi:

Oprostite na slobodi koju sam si dozvolila da prilikom tipkanja u pola noci pratim tok misli i pri tome napravim par greskica (sto vidim Vasem ostrom oku nije promaklo).
Ukoliko Vam pojedini dijelovi prethodnog teksta nisu jasni,mozete mi poslati privatnu poruku.Rado cu Vam odgovoriti.

cool.mama
24-06-2010, 07:12 PM
...ove godine bašta ni blizu k'o prošle...:(
obilne kiše, pa obilno Sunce, pa obilne kiše, pa obilno Sunce, pa....
sve je to uticalo da biljke krenu, pa stanu, pa živnu, pa struhnu, pa ponovno presijavanje, presađivanje...

evo maloprije sam obilazila baštu...voda opet leži...nešto graška sam nabrala...ostalo sve kasni u odnosu na prošlu godinu...al' opet se nadam da ću ubrzo uživati u zdravim plodovima...

nekako uvijek kad sijem svjesna sam koliko se živih bića treba nahraniti otuda...ptice, bube, puževi....naposljetku nama naše nafake što ostane i opet svima dobro...:)

zippoo
24-06-2010, 07:27 PM
kod mene nema takvih problema,jer je zemlja kod meme kamenita tako da kisa nikad ne smeta
u mene da pada svaki dan nije previse
a nisam sad nista uslikao,kod nene mi je vrt a nisam bio ima 20 dana ;)
znam da su sad tikvice za branja i da to jedem cesto,krompir isto i luk a od ostalog valja cekati ;)

cool.mama
24-06-2010, 08:01 PM
kod mene nema takvih problema,jer je zemlja kod meme kamenita tako da kisa nikad ne smeta
u mene da pada svaki dan nije previse
a nisam sad nista uslikao,kod nene mi je vrt a nisam bio ima 20 dana ;)
znam da su sad tikvice za branja i da to jedem cesto,krompir isto i luk a od ostalog valja cekati ;)

kod mene tikvice ( nekoliko vrsta ), dinje, bijele bundeve, i još neke bundeve sve struhlo kad je prošla kiša padala...

malo tikvica će biti ovdje kod kuće..ono što za prvu ruku posijem...a, et, zaboravih maloprije ima već i mrkve, zatim blitve i to poodavno, luk, takođe....od začina peršun i kopar...celer je istruho...et'...

i, zippoo, uputi se do nene, stvarno dugo nisi otišao, pa usput i uslikaj baštu...

Archer
24-06-2010, 08:31 PM
Ni puževa nikad ko ove godine :rcain:
:shoot::blackeye:
:thinking: