PDA

Pogledajte punu verziju : Vjeronauka za prvi razred osn. škole (islam)

Mimo
31-08-2008, 06:53 PM
Pogledajte udžbenik vjeronauke (http://cid-40eea3fce1248d84.skydrive.live.com/self.aspx/PDF%20Knjige/vjeronauka%7C_1.pdf) za prvi razred osnovne škole ( PDF format je, pogodno snimiti za "kućnu" upotrebu). Čini mi se da bi ovo mogao biti povod za razmjenu mišljenja o sljedećem pitanju: Koliko bi bilo korisno i kako napisati "udžbenik vjeronauke" sa zajedničkim sadržajima (temeljima) za sve učenike (religije) našeg područja. Kako ga nazvati i kakve sadržaje njime prezentirati? Dobra i korisna ideja ili je to "utopija" (pa i štetna ideja)?

Stryker
31-08-2008, 07:06 PM
Pogledajte udžbenik vjeronauke (http://forum.bih.net.ba/2.%09http://cid-40eea3fce1248d84.skydrive.live.com/self.aspx/PDF%20Knjige/vjeronauka%7C_1.pdf) za prvi razred osnovne škole ( PDF format je, pogodno snimiti za "kućnu" upotrebu). Čini mi se da bi ovo mogao biti povod za razmjenu mišljenja o sljedećem pitanju: Koliko bi bilo korisno i kako napisati "udžbenik vjeronauke" sa zajedničkim sadržajima (temeljima) za sve učenike (religije) našeg područja. Kako ga nazvati i kakve sadržaje njime prezentirati? Dobra i korisna ideja ili je to "utopija" (pa i štetna ideja)?

Pa ko hoće da pošalje svoje dijete na vjeronauku za djecu muslimane i ko hoće da svoju djecu uputi na pravi put, on će i slati to dijete na vjeronauku. Ko je katolik ili slično, i hoće da dijete odgaja u katoličkom okruženju, nek ga ne šalje na tu vjeronauku i nek mu kod kuće priča katoličke i slične priče, ionako nema mnogo da mu ispriča. Logično.

kicho
31-08-2008, 07:11 PM
Pogledajte udžbenik vjeronauke (http://forum.bih.net.ba/2. http://cid-40eea3fce1248d84.skydrive.live.com/self.aspx/PDF%20Knjige/vjeronauka|_1.pdf) za prvi razred osnovne škole ( PDF format je, pogodno snimiti za "kućnu" upotrebu). Čini mi se da bi ovo mogao biti povod za razmjenu mišljenja o sljedećem pitanju: Koliko bi bilo korisno i kako napisati "udžbenik vjeronauke" sa zajedničkim sadržajima (temeljima) za sve učenike (religije) našeg područja. Kako ga nazvati i kakve sadržaje njime prezentirati? Dobra i korisna ideja ili je to "utopija" (pa i štetna ideja)?

sve religije naseg podrucja ??? ... da pises samo o onome sto imaju zajedncko nema smisla, jer gdje je onda druga strana price... a ako pocnes pisati o kontradiktornostima i ispravkama i sl. onda dolazi do sukoba misljenja, konflikata... znaci NEMOGUCE...

... a opet svakome svacije ;)

NM156
31-08-2008, 07:26 PM
Ideja je besmislena iz jednostavnog razloga. Oni koji zele da uvedu vjeronauku u odbanista/prvi razred zele da od djece prave male muslimane/hriscane sto prije, a ne da ta ista djeca "sire horizonte" znanja po pitanju vjere. Za ovo drugo nikada nije prekasno.

Ja mislim da u osnovnim skolama ne bi trebalo da se uci vjeronauka ovoga tipa. Eventualno u srednjim, a i to fakultativno.

Stryker
31-08-2008, 07:28 PM
sve religije naseg podrucja ??? ... da pises samo o onome sto imaju zajedncko nema smisla, jer gdje je onda druga strana price... a ako pocnes pisati o kontradiktornostima i ispravkama i sl. onda dolazi do sukoba misljenja, konflikata... znaci NEMOGUCE...

... a opet svakome svacije ;)

Ma ne znam šta to njemu i sličnima smeta. Uvijek je bio udžbenik vjeronauke (za muslimane) i bit će ga. Ako hoće da mu dijete ući i o drugim religijama nek mu kupi neku knjigu historija religija ili slično.

Stryker
31-08-2008, 07:29 PM
Ideja je besmislena iz jednostavnog razloga. Oni koji zele da uvedu vjeronauku u odbanista/prvi razred zele da od djece prave male muslimane/hriscane sto prije, a ne da ta ista djeca "sire horizonte" znanja po pitanju vjere. Za ovo drugo nikada nije prekasno.

Ja mislim da u osnovnim skolama ne bi trebalo da se uci vjeronauka ovoga tipa. Eventualno u srednjim, a i to fakultativno.

Ko hoće da svoju djecu šalje na časove vjeronauke, slat će ga. Dijete se mora od malena učiti Islamu, a ne kad napuni 20 godina, a do tada je počinio grijeha i grijeha.

NM156
31-08-2008, 07:39 PM
Nek ga roditelji uce da ne cini grijeh. Kao i sve ostale.

Zoolander
31-08-2008, 07:43 PM
Nek ga roditelji uce da ne cini grijeh. Kao i sve ostale.

onda neka ga roditelji uce i matematici i hemiji i geografiji, jelde :purplebou

Agent47
31-08-2008, 07:45 PM
onda neka ga roditelji uce i matematici i hemiji i geografiji, jelde :purplebou
Roditelji su glavni u vjerskom odgoju djeteta. svaki roditelj bi trebao znati svoju vjeru i ima obaveezu svoje znanje prenjeti na svoje potomke.

NM156
31-08-2008, 07:46 PM
Nisam primjetio da kod nas imaju 3 matematike, hemije i geografije.

Caridad39
31-08-2008, 08:35 PM
Pa ko hoće da pošalje svoje dijete na vjeronauku za djecu muslimane i ko hoće da svoju djecu uputi na pravi put, on će i slati to dijete na vjeronauku. Ko je katolik ili slično, i hoće da dijete odgaja u katoličkom okruženju, nek ga ne šalje na tu vjeronauku i nek mu kod kuće priča katoličke i slične priče, ionako nema mnogo da mu ispriča. Logično.

Ponekad se neugodno osjećam zbog ljudi koji razmišljaju na ovakav način.:sad3: Sve što je tuđe trebamo omalovažavati? Vjeronauku trebamo uvesti samo za muslimansku djecu? Kršćani nemaju pravo na vjeronauku? Od najranijeg djetinjstva tu istu djecu trebamo učiti da je drug iz klupe onaj Drugi čija religija i kultura vrijede manje od naše? Fuj!

Nermin & Lejla
31-08-2008, 08:40 PM
cuj to zar dijete od 7 godina zna sta je BOG razumije sta je religija i vjeronauka,,,,, to pitanje netreba postavljati do 10 godine...

Mimo
31-08-2008, 08:46 PM
Caridad39: "Ponekad se neugodno osjećam zbog ljudi koji razmišljaju na ovakav način." I mene iznenađuje ovolika "plitkoumnost", netolerancija i nerazumijevanje, površnost u razmišljanju, sebičnost, nebriga,...Zamislim njegovo dijete u nekoj sredini gdje je u manjini (eventualno usamljeno) i kako čas vjeronauke presjedi u hodniku (holu) škole,...

Nermin & Lejla
31-08-2008, 08:51 PM
Caridad39: "Ponekad se neugodno osjećam zbog ljudi koji razmišljaju na ovakav način." I mene iznenađuje ovolika "plitkoumnost", netolerancija i nerazumijevanje, površnost u razmišljanju, sebičnost, nebriga,...Zamislim njegovo dijete u nekoj sredini gdje je u manjini (eventualno usamljeno) i kako čas vjeronauke presjedi u hodniku (holu) škole,...

daj ba Mimo znas da se ta vjeronauka uvela kako bi te hodže i ostali imali posla jer ih sad kod nas ima za izvoza......

Najlakse je prodavati narodu Maglu....

instinktualac
31-08-2008, 09:15 PM
....valjda se u demokratskom drustvu treba postovati volja roditelja koji zele i tu nastavu......porezni obveznici su....valjda se mogu pitati o usmjeravanju novca iz budžeta.....

IZVODI IZ STATISTIKE O ISLAMSKOJ VJERONAUCI

U BOSNI I HERCEGOVINI

OSNOVNE ŠKOLE

U osnovnim školama islamsku vjeronauku u 2006/2007. školskoj godini pohađalo je 96,04% učenika. Procenat polaznosti po muftilucima je sljedeći: 98,50% Banja Luka, 98,19% Bihać, 99,33% Goražde, 97,80% Mostar, 97,80% Sarajevo, 99,74% Travnik, 96,22% Tuzla i 94,35% Zenica.

http://www.rijaset.ba/images/stories/VJERONAUKAMEKTEB/polaznost_osnovne.JPG

a djeca mogu vise nego sto mnogi misle.....naravno da nece ovog uzrasta uciti o filozofiji Ibn Sinaa ili Ibn Arebija.....

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_tix0YVhANs&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/_tix0YVhANs&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/SIn2jZPWg4U&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/SIn2jZPWg4U&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Stryker
31-08-2008, 10:17 PM
Ponekad se neugodno osjećam zbog ljudi koji razmišljaju na ovakav način.:sad3: Sve što je tuđe trebamo omalovažavati? Vjeronauku trebamo uvesti samo za muslimansku djecu? Kršćani nemaju pravo na vjeronauku? Od najranijeg djetinjstva tu istu djecu trebamo učiti da je drug iz klupe onaj Drugi čija religija i kultura vrijede manje od naše? Fuj!

Nemaš se ti šta neugodno osjećati zbog mene. Svako razmišlja na svoj način. Ti očito površno čitaš, pa nisi shvatila moju poruku. Ja mislim da u osnovnim školama ima vjeronauka i za muslimansku djecu, i za katoličku i za drugu. Ne vidim razlog zašto bi roditelji katolici slali svoju djecu na muslimansku vjeronauku, osim ako ga ne bi željeli da upute na pravi put.

Ti meni kažeš da sam ja plitkouman. Ne nasmijavaj me.

Moje dijete ne bi čas vjeronauke presjedilo u hodniku, jer bi ono bilo pametno, pa bi za to vrijeme pročitalo nešto korisno u čitaonici.

Jasko81
31-08-2008, 10:22 PM
Pogledajte udžbenik vjeronauke (http://forum.bih.net.ba/2.%09http://cid-40eea3fce1248d84.skydrive.live.com/self.aspx/PDF%20Knjige/vjeronauka%7C_1.pdf) za prvi razred osnovne škole ( PDF format je, pogodno snimiti za "kućnu" upotrebu). Čini mi se da bi ovo mogao biti povod za razmjenu mišljenja o sljedećem pitanju: Koliko bi bilo korisno i kako napisati "udžbenik vjeronauke" sa zajedničkim sadržajima (temeljima) za sve učenike (religije) našeg područja. Kako ga nazvati i kakve sadržaje njime prezentirati? Dobra i korisna ideja ili je to "utopija" (pa i štetna ideja)?

U ovakvom okruženju i sa klimom koja (nažalost) dominira u samoj Bosni, to je nemoguće. Da uzimam u obzir i okruženje, ne bi imalo smisla jer smo (opet nažalost) međusobno i suviše podijeljeni.

To bi, u krajnjem slučaju, mogao da bude samo jedan teorijski udžbenik, koji nikome ne bi štetio, ukoliko ga bude doživljavao kao takvog i koji bi se mogao koristiti na časovima religije, onim časovima na kojima učenici obrađuju historije religija.

Ti očito površko čitaš, pa nisi shvatila moju poruku. Ja mislim da u osnovnim školama ima vjeronauka i za muslimansku djecu, i za katoličku i za drugu. Ne vidim razlog zašto bi roditelji katolici slali svoju djecu na muslimansku vjeronauku, osim ako ga ne bi željeli da upute na pravi put.

Nema svugdje. Šta mogu da izaberu djeca katoličke vjeroispovijesti u Srebreniku, navodim čisto kao primjer. Mogu da izaberu islamsku vjeronauku ili religijsku kulturu. Ništa drugo.
Za njih nema detaljne obrade vjerskih propisa i pravila, nema zasebnog predmeta jer religijska kultura podrazumijeva čisto formalno, teorijsko obrađivanje historija svih religija.

NM156
31-08-2008, 10:38 PM
....valjda se u demokratskom drustvu treba postovati volja roditelja koji zele i tu nastavu......porezni obveznici su....valjda se mogu pitati o usmjeravanju novca iz budžeta.....

Obrazovni sistem je tu radi djece, a ne radi roditelja.

Mada se mora priznati da je ovaj "uhvati ga dok jos ne zna sam razmisljati" pristup veoma efikasan.

Jasko81
31-08-2008, 10:39 PM
Mada se mora priznati da je ovaj "uhvati ga dok jos ne zna sam razmisljati" pristup veoma efikasan.

Što ja nimalo ne podržavam.;)

Stryker
31-08-2008, 11:03 PM
U ovakvom okruženju i sa klimom koja (nažalost) dominira u samoj Bosni, to je nemoguće. Da uzimam u obzir i okruženje, ne bi imalo smisla jer smo (opet nažalost) međusobno i suviše podijeljeni.

To bi, u krajnjem slučaju, mogao da bude samo jedan teorijski udžbenik, koji nikome ne bi štetio, ukoliko ga bude doživljavao kao takvog i koji bi se mogao koristiti na časovima religije, onim časovima na kojima učenici obrađuju historije religija.

Nema svugdje. Šta mogu da izaberu djeca katoličke vjeroispovijesti u Srebreniku, navodim čisto kao primjer. Mogu da izaberu islamsku vjeronauku ili religijsku kulturu. Ništa drugo.
Za njih nema detaljne obrade vjerskih propisa i pravila, nema zasebnog predmeta jer religijska kultura podrazumijeva čisto formalno, teorijsko obrađivanje historija svih religija.

Pa onda ta djeca neće ići na muslimansku vjeronauku, već će ponijeti nešto od kuće i čitati ili uzeti iz biblioteke. Ako je neko musliman, učiti će osnove Islama. Ne može dijete od deset godina učiti o deset različitih religija. Ono se mora uputiti na jedan ispravan put, a to je put Islama.

instinktualac
31-08-2008, 11:05 PM
Obrazovni sistem je tu radi djece, a ne radi roditelja.

pogresno....ima ovdje i onih koji su isli na tu nastavu pa se ne deklarisu vjernicima.....propustili neke casove ili je neki drugi razlog.....nebitno...

a sto ce u skolama vijece roditelja ako oni nemaju veze sa obrazovanjem svoje djece.....?

ja bih tebe za direktora pedagoskog zavoda.....steta da ti ideje propadaju.....;)

Jasko81
31-08-2008, 11:05 PM
Pa onda ta djeca neće ići na muslimansku vjeronauku, već će ponijeti nešto od kuće i čitati ili uzeti iz biblioteke.

A zašto bi se ta djeca, po kojem kriteriju i na osnovu čega, razlikovala od djece islamske vjeroispovijesti? Nema logike.

Stryker
31-08-2008, 11:22 PM
A zašto bi se ta djeca, po kojem kriteriju i na osnovu čega, razlikovala od djece islamske vjeroispovijesti? Nema logike.

Pa i ne razlikuju se, osim eto po vjeroispovijesti.

Pa onda nek idu na muslimansku vjeronauku sa muslimanskom djecom. Neće nikakvu laž naučiti, već samo istinu.

Jasko81
31-08-2008, 11:25 PM
Pa i ne razlikuju se, osim eto po vjeroispovijesti.

Pa onda nek idu na muslimansku vjeronauku sa muslimanskom djecom. Neće nikakvu laž naučiti, već samo istinu.

Da li bi ti, kao musliman, išao na časove gdje se uče temelji pravoslavlja, naprimjer? Da li bi se osjećao ugroženo i izolirano, drugačije od ostale djece da si jedini musliman među pravoslavcima?

Caridad39
31-08-2008, 11:49 PM
Da li bi ti, kao musliman, išao na časove gdje se uče temelji pravoslavlja, naprimjer? Da li bi se osjećao ugroženo i izolirano, drugačije od ostale djece da si jedini musliman među pravoslavcima?

Naravno da ne bi išao...
Nije zapravo problem što vjeronauka u školama postoji, i ja sam je imala i naučila dosta toga korisnog jer je naša nastavnica imala takav pristup, pa nas je najprije htjela naučiti tome da budemo časni ljudi, da se pristojno ponašamo i da poštujemo druge, uvažavamo različitosti. Ali ja sam protiv toga da se djeci jedne vjeroispovijesti obezbijedi vjeronauka a drugima ne. Ili svima ili nikako. Ili neka uče zajedno (sa pristupom i programom sličnim kao što se koristio u srednjim školama u predetu Istorija religije) ili neka se obezbijedi odgovarajući kadar koji će podučavati učenike u zavisnosti od toga kojoj religiji pripadaju.

instinktualac
31-08-2008, 11:52 PM
VJERONAUKA U ZAKONSKOJ REGULATIVI

IZVODI IZ MEĐUNARODNIH PRAVNIH AKATA KOJI

TRETIRAJU PRAVO NA VRSTU (SPECIFIČNOSTI) EDUKACIJE U ŠKOLSKOM SISTEMU

Generalna skupština UN

Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, Član 18. stav 4.

Države članice ovog Pakta obavezuju se da poštuju slobodu roditelja, a u datom slučaju zakonitih staratelja, da osiguraju svojoj djeci ono vjersko i moralno obrazovanje koje je u skladu sa njihovim vlastitim uvjerenjem.

Generalna skupština UN

Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima,

Član 13. stav 3.

Države članice ovog Pakta obavezuju se da poštuju slobodu roditelja i, u datom slučaju, zakonskih staratelja, ... da osiguraju vjersko i moralno odgajanje djece prema svojim vlastitim uvjerenjima.

Evropska Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, Član 9. i 14., Protokol uz Konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda ("Prvi protokol")

Član 2.

Niko ne može biti lišen prava na obrazovanje. U vršenju svih svojih funkcija u oblasti obrazovanja i nastave država poštuje pravo roditelja da osigura takvo obrazovanje i nastavu koji su u skladu sa njihovim vlastitim vjerskim i filozofskim uvjerenjem.

instinktualac
31-08-2008, 11:54 PM
IZVODI IZ ZAKONSKE REGULATIVE U BOSNI I HERCEGOVINI

USTAV BOSNE I HERCEGOVINE

Odredbe o ljduskim pravima i temeljnim slobodama

Član II, Ljudska prava i osnovne slobode, Stav 1.

Bosna i Hercegovina i oba entiteta će osigurati najviši nivo međunarodno priznatih ljudskih parava i osnovnih sloboda. 2. Prava i slobode izloženi u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i temeljnim slobodama te njenim protokoliima se direktno primjenjuju u Bosni i Hercegovini. Ovi akti imaju prioritet nad svim ostalim zakonima.

Član II, Ljudska prava i osnovne slobode, Stav 6.

Bosna i Hercegovina, i svi sudovi, ustanove, organi vlasti, te organi kojima posredno rukovode entiteti ili koji djeluju unutar entiteta, podvrgnuti su, odnosno primjenjuju ljudska prava i osnovne slobode na koje je ukazano u stavu 2.

IZVODI IZ OKVIRNOG ZAKONA

O OSNOVNOM I SREDNJEM OBRAZOVANJU

U BOSNI I HERCEGOVINI

(Usvojen 1. jula 2003. godine, Službeni glasnik BiH, broj 18/03)

Član 9.

Škola će unapređivati i štititi vjerske slobode, toleranciju i kulturu dijaloga.

Imajući na umu različitost ubjeđenja/vjerovanja u BiH, učenici će pohađati časove vjeronauke samo ako su u skladu s njihovim ubjeđenjem ili ubjeđenjima njihovih roditelja.

Škola ne može poduzimati bilo kakve mjere i aktivnosti kojima bi se ograničavala sloboda izražavanja sopstvenih i upoznavanja drugih i drugačijih vjerskih uvjerenja.

Učenici koji ne žele pohađati vjeronauku neće ni na koji način biti dovedeni u nepovoljan položaj u odnosu na druge učenike.

Član 59. Stav 3.

Svi zakoni u entitetima, kantonima i Brčko Distriktu BiH, kao i drugi odgovarajući propisi iz oblasti obrazovanja uskladit će se s odredbama ovog zakona, najkasnije u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovog zakona.

ZAKON O SLOBODI VJERE I PRAVNOM POLOŽAJU

CRKAVA I VJERSKIH ZAJEDNICA U BOSNI I HERCEGOVINI

(Službeni glasnik BiH, broj 5/2004. od 9.3.2004., stupio na snagu 17.3.2004. godine)

Član. 4. Stav 1.

...Svako ima pravo na vjeronauku, koju će vršiti samo osobe koje na tu službu imenuje službeno tijelo ili predstavnik njegove crkve ili vjerske zajednice, kako u vjerskim ustanovama tako u javnim i privatnim predškolskim ustanovama i osnovnim školama i višim nivoima obrazovanja što će se regulirati posebnim propisima.

NM156
01-09-2008, 08:56 AM
Kad smo vec kod prava roditelja da djecu odgajaju u skladu sa vlastitim uvjerenjima, jeste li gledali Jesus Camp?

dD2Hyiitpys

Ovdje se postavlja pitanje da li roditelji imaju neograniceno pravo da djeci namecu vlastite ideale. O tome bi se dalo pricati.

Evropska Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, Član 9. i 14., Protokol uz Konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda ("Prvi protokol")

Član 2.

Niko ne može biti lišen prava na obrazovanje. U vršenju svih svojih funkcija u oblasti obrazovanja i nastave država poštuje pravo roditelja da osigura takvo obrazovanje i nastavu koji su u skladu sa njihovim vlastitim vjerskim i filozofskim uvjerenjem

Pade mi na pamet da imam poznanika koji su Hare Krisna. Bas me zanima da li se oni osjecaju ugrozeni po pitanju postovanja ovoga clana u BiH. Mislim, placaju ljudi porez, a od toga poreza se sponzorise vjeronauka koju njihova djeca, pazi sad, ne moraju pohadjati. Mada ne moramo uopste koristiti ovako egzoticne primjere. U BiH je dovoljno otici na teritoriju gdje je jedana vjerska skupina u vecini i naisli bi na iste probleme.

a sto ce u skolama vijece roditelja ako oni nemaju veze sa obrazovanjem svoje djece.....?

ja bih tebe za direktora pedagoskog zavoda.....steta da ti ideje propadaju.....

Da je do roditelja, u dijelovima amerike bi u udzbenicima biologije stajalo da je zemlja stara 6000 godina. Naravno da i roditelji treba da su ukljuceni u nastavni proces, ali nije na njima da definisu nastavni plan i program.

Mimo
01-09-2008, 12:53 PM
Temu sam postavio sa ciljem da pogledate udžbenik islamske vjeronauke u prvom razredu osnovne škole, da možete sebi "skinuti" udžbenik (za kućnu upotrebu), da imate uvid u sadržaj nastave i kvalitet udžbenika (oboje mi se čini da je OK). Za navedene sadržaje nastave i za uzrast kojem je namijenjena, najprikladniji "predavač" je sam roditelj učenika (najbolje poznaje svoje dijete, te kad će, koliko će i kako će ga "obrazovati" iz ove oblasti). Nastava vjeronauke u osnovnoj školi odnosi dosta novca "poreznih obaveznika" ( naravno da je kroz realizaciju časova nastave omogućena zarada usmjerenom dijelu našeg društva, ko ima daj mu još). Pitanje sam postavio sa idejom da zajedničke temelje religaja (ne istorije religija) mogu slušati svi učenici zajedno, bez razdvajanja i izdvajanja. Zajedničke sadržaje možemo naći i pretočiti u odgovarajući udžbenik. Inače, znam kad je i kako je nastava religije uvedena u osnovne škole ( "namet na vilajet") i smatram da joj nije mjesto u osnovnoj školi (već u vjerskim institucijama i o njihovom trošku).

Paloma_Picasso
01-09-2008, 02:44 PM
Pa onda ta djeca neće ići na muslimansku vjeronauku, već će ponijeti nešto od kuće i čitati ili uzeti iz biblioteke. Ako je neko musliman, učiti će osnove Islama. Ne može dijete od deset godina učiti o deset različitih religija. Ono se mora uputiti na jedan ispravan put, a to je put Islama.

Divno sto ti tako mislis, neda mi se citirati ostale tvoje komentare.
Da roditelj katolik salje dijete na vjeronauk islama ako ga zeli izvesti na pravi put?
Da mi je jos samo znati koliko godina imas u toj zatucanoj glavi.
Jesi li svjestan da ti svojim postovima dajes do znanja da za tebe ova drzava postoji samo za jedne ljude?
Voljela bih te odvesti na roditeljiski sastanak pa da umjesto ispred monitora stojis u svakom razredu i kazes sve ovo sto si do sada naveo.
Malo izadji iz svoga zamisljenoga svijeta i pokusaj skontati da BiH nije rezervirana samo za tebe i da ovdje oduvijek zive i drugi narodi i druge religije i nauci se postovati ako vec nisi naucen.
Na temu:
Vjeronauk ne treba biti u skoli i nije mu tamo mjesto, ovako skole postaju samo mjesta u kojima se djeca razdvajaju.
Vjeronauk ima svoje mjesto, a to je gdje je i prije bilo ucenje vjeronauka - vjerski objekt u koji se ides moliti. Pa onda neka roditelji odluce hoce li tamo slati svoje dijete ili nece. Ne treba razdvajati djecu od "pelena" i uciti ih kako je jedina i prava religija njihova, ostale ne valjaju (imamo danas X takvih primjera).
Niti je vjerskim liderima mjesto u skolama da bi imali mjesecni honorar jer dolaze na sat vjeronauka (pola sata od toga gledaju je li se ista desilo novom "bibiju" ili je li netko poslao poruku na najnoviju "nokiu"), kao sto im nije mjesto na rucku sa Predsjednistvom BiH, u svakoj mogucoj politickoj sferi itd..itd..

Soleil
01-09-2008, 03:10 PM
Niti je vjerskim liderima mjesto u skolama da bi imali mjesecni honorar jer dolaze na sat vjeronauka (pola sata od toga gledaju je li se ista desilo novom "bibiju" ili je li netko poslao poruku na najnoviju "nokiu"), kao sto im nije mjesto na rucku sa Predsjednistvom BiH, u svakoj mogucoj politickoj sferi itd..itd.. ha?

Paloma_Picasso
01-09-2008, 03:17 PM
ha?

Sta?
Istina jeste da im nije mjesto da uce vjeronauk za platu u skoli i da hodaju po skoli. Nikada nisam vidjela niti cula da su pitali djecu imaju li problema, da im se mogu obratiti, itd itd. Odmicu djecu od sebe, lakse im je biti sat vremena u skoli nego da se vjeronauk uci u vjerskom objektu gdje bi mogao kasnije s djecom popricati, da im se obrate, da igra nogometa mozda malo s njima, da ih posavjetuje? A istina jeste da svi vozaju nova auta i imaju najnovije mobitele.
A to sa Predsjednistvom BiH, pa rucaju bome i tapsu jedni druge po ramenima (sto se vidi i po savjetima za Izbore), dok se narod svadja cija je vjera No 1. u zemlji.

Jasko81
01-09-2008, 03:38 PM
Naravno da ne bi išao...
Nije zapravo problem što vjeronauka u školama postoji, i ja sam je imala i naučila dosta toga korisnog jer je naša nastavnica imala takav pristup, pa nas je najprije htjela naučiti tome da budemo časni ljudi, da se pristojno ponašamo i da poštujemo druge, uvažavamo različitosti. Ali ja sam protiv toga da se djeci jedne vjeroispovijesti obezbijedi vjeronauka a drugima ne. Ili svima ili nikako. Ili neka uče zajedno (sa pristupom i programom sličnim kao što se koristio u srednjim školama u predetu Istorija religije) ili neka se obezbijedi odgovarajući kadar koji će podučavati učenike u zavisnosti od toga kojoj religiji pripadaju.

O tome sam i ja govorio. Problem je upravo taj što djeca različite vjeroispovijesti u FBiH i u RS nemaju ista prava, niti imaju jednake mogućnosti kada je u pitanju podučavanje vjeronauci.

Soleil
01-09-2008, 03:43 PM
Sta?
Istina jeste da im nije mjesto da uce vjeronauk za platu u skoli i da hodaju po skoli. Nikada nisam vidjela niti cula da su pitali djecu imaju li problema, da im se mogu obratiti, itd itd. Odmicu djecu od sebe, lakse im je biti sat vremena u skoli nego da se vjeronauk uci u vjerskom objektu gdje bi mogao kasnije s djecom popricati, da im se obrate, da igra nogometa mozda malo s njima, da ih posavjetuje? A istina jeste da svi vozaju nova auta i imaju najnovije mobitele.
A to sa Predsjednistvom BiH, pa rucaju bome i tapsu jedni druge po ramenima (sto se vidi i po savjetima za Izbore), dok se narod svadja cija je vjera No 1. u zemlji.
Ne znam dal' da plačem ili da se smijem. Razumijem tvoju ogorčenost, ali vala i ti ga lupaš ko Maksim po doviziji...
Prvo vjeronauku u školi ne može predavati svako; Mora imati diplomu nastavnika ili profesora vjeronauke...znači završava pedagoški smjer...Drugo, imam puno kontakta s tim ljudima, vjeruj mi itekako slušaju dječije probleme (naravno ne svi), uče ih univerzalnim vrijednostima, moralu i sl. Ja u svom srednjoškolskom obrazovanju nisam išla na vjeronauku, nego na etiku...međutim, kako je profesor bio dobar navraćala sam ponekad i na časove vjeronauke, onako bezobavezno...čovjek je bio uvijek tu za nas...zato sam rekla, ha? Dalje, ti vjeroučitelji imaju platu jednog prosvjetnog radnika, nemaju novca za najnnovije bibije i nokije...brkaš stvari.

Paloma_Picasso
01-09-2008, 03:57 PM
Ne znam dal' da plačem ili da se smijem. Razumijem tvoju ogorčenost, ali vala i ti ga lupaš ko Maksim po doviziji...
Prvo vjeronauku u školi ne može predavati svako; Mora imati diplomu nastavnika ili profesora vjeronauke...znači završava pedagoški smjer...Drugo, imam puno kontakta s tim ljudima, vjeruj mi itekako slušaju dječije probleme (naravno ne svi), uče ih univerzalnim vrijednostima, moralu i sl. Ja u svom srednjoškolskom obrazovanju nisam išla na vjeronauku, nego na etiku...međutim, kako je profesor bio dobar navraćala sam ponekad i na časove vjeronauke, onako bezobavezno...čovjek je bio uvijek tu za nas...zato sam rekla, ha? Dalje, ti vjeroučitelji imaju platu jednog prosvjetnog radnika, nemaju novca za najnnovije bibije i nokije...brkaš stvari.

Ne znam, ja ih sve cesce vidjam u najnovijim autima dok pricaju kako treba davati novac njima. Ne znam sta treba imati, za vjeronauk (katolicki) treba imati zavrsenu teologiju. Nisam globalizirala, postoji mnogo njih da su ok, govorim sto sam na vlastite oci vidjela, ne lupam vjeruj mi.
Svejedno, vjeronauk nije za skole i tocka.

champion0
01-09-2008, 04:37 PM
Nisam primjetio da kod nas imaju 3 matematike
Zato imaju na elektrotehničkim fakultetima :tongue2:

Mentalna Higijena
02-09-2008, 08:58 AM
Svejedno, vjeronauk nije za skole i tocka.

Indikativno je da se u argumentacijima zagovornika izolacije vjeronauke od škole i društva, u čemu je dobar primjer nađen u komunističkom sistemu, nigdje ne spominje osnovni faktor – vjernička populacija, roditelji učenika, njihove želje, težnje i opredjeljenja, što bi trebao biti osnova za bilo kakva ozbiljnija istraživanja.
Ta 'sitnica' za takve kao da ne postoji. Dalje ne zanima vas činjenica da je škola, bez duhovne komponente, postala izvor mnogih poroka – od pušenja, alkohola, droge, do raznih vrsta nemorala. Uzmimo samo primjer direktora jedne medicinske škole koji je ostao zaprepašćen kada je saznao da je četrnaest maturantica iz njegove škole u drugom stanju.
Takva škola je svakom pametnom čovjeku dovoljan alarm da se nešto hitno mora preduzimati, mijenjati, popravljati.

Da li je rješenje, kako zagovaraju neki u uvođenju predmeta historije ili kulture religija, umjesto vjeronauke i da li historija religija može biti adekvatna alternativa vjeronauci, odnosno, da li joj može biti adekvatna zamjena?

Odgovor je negativan, jer radi se o dva različita predmeta, koji samo djelimično obrađuju istu materiju. Dok historija, odnosno kultura religija, obrađuje samo historijski, odnosno kulturološki aspekt određene religije, dotle (islamska) vjeronauka obrađuje njena temeljna načela, propise, norme ponašanja, etiku, historiju, zakonitosti u prirodi i društvu, Božiju egzistenciju, ovosvjetsku prolaznost i ahiretsku vječnost.
Vjeronauka ulijeva učeniku povjerenje, hrabri ga da ustraje, uz Allahovu, dž.š, pomoć, pred tegobama koje ga mogu zadesiti u životu, razvija lijepe i plemenite osjećaje, odvraća učenika od onoga što je ružno (haram) i podstiče ga na dobro i plemenito.

Vjeronauka, tako, u sprezi sa ostalim disciplinama koje se izučavaju u školi, aktivno djeluje na formiranje kompletne ličnosti, neophodne svakom društvu.

Vjeronauku, zatim, predaju učitelji i nastavnici koji su za to školovani i koji, također, u sebi nose lijepotu i plemenitost koju baštini vjeronauka. Oni svojim lijepim primjerom, kako u učionici tako i van nje, utiču na moral i ponašanje učenika, na njihov odnos prema školi, roditeljima, zajednici u cjelini.
Vjeronauka je, uz to, najefikasnija zaštita učenikove ličnosti od svih poroka koji vrebaju mlade ljude, kojima se oni teško mogu oduprijeti bez snage volje koju im jedino vjera može usaditi.

Historija religija ne moze biti alternativa islamskoj vjeronauci
Pisac: mr. Bilal Hasanovic
Izvor: Novi Horizonti
Br/str: 13

Mentalna Higijena
02-09-2008, 09:09 AM
Problematika profila nastavnika historije religija.

Historiju ili kulturu religija, bar prema propozicijama koje najčešće postavljaju škole u objavljenim natječajima, mogu predavati samo sociolozi, politolozi, historičari i sl.
Nigdje se ne spominje njihov idejni profil, pa prema tome, mogu biti teisti, ateisti ili nešto između te dvije krajnosti.
Po toj koncepciji nastavnik bi trebaloda bude 'neutralac', jer nije neophodno (a bilo bi i nelogično) da vjeruje u sve što nude programi različitih konfesija u Bosni i Hercegovini.
Na mogući upit učenika nastavniku: Da li vjerujete u ono što nam predajete? on bi, vjerovatno, ako je vjernik, mogao odgovoriti da vjeruje u ono što uči njegova religija, čak će to i potencirati, što će reći da ono što uče druge vjere nije istina, bez obzira na multivjerski i multinacionalni sastav razreda.

Takav nastavnik će, neminovno, izazvati nepovjerenje i odbojnost učenika koji pripadaju drugom vjerskom ubjeđenju.
Nastavnik koji bi se ateistički distancirao od materije u predmetu, tvrdeći da su to 'religijske zablude' izazvao bi još veću konfuziju, a učenici bi mu mogli postaviti logično pitanje: Šta je cilj tog predmeta, da li da nas približava ili udaljava od vjere?
Njegovo eventualno pravdanje da on ne vjeruje u te 'dogme', a stvar je učenika hoće li u to vjerovati ili ne, samo bi još više produbila jaz izmedu učenika, nastavnika i predmeta.
Zacijelo bi taj predmet kod učenika doživio veću odbojnost nego što je svojevremeno doživio marksizam.

Vjerovatno bi se, opet, ponovile ateističke floskule: Kur'an je napisao prorok Muhamed, priroda je stvorila čovjeka, čovjek je izmislio vjeru… i slične nebuloze koje smo, htjeli ili ne htjeli, morali slušati i čitati u tadašnjoj komunističkoj, dirigovanoj literaturi i školskim udžbenicima.

Također je karakteristično da se u oglasima kada se traže nastavnici tog predmeta ne spominju svršenici fakulteta islamskih nauka ili islamskih pedagoških akademija, vjerovatno iz bojazni da oni ne bi mogli 'stručno' i 'objektivno' predavati takav predmet koji zasijeca u sve tri religije, što je, uglavnom tačno, ako se ima u vidu da oni nisu učili da budu homo dupleksi ili licemjeri (da jedno govore, a drugo misle).

U takvoj poziciji, nastavnik historije ili kulture religija može postati oličenje pravog licemjera. Jer, koliko god nastojao da uskladi ponašanje sa sadržajem svoga 'multi' predmeta, ispao bi smiješan i naivan.
Očito je da oni koji su ponudili ideju tog predmeta nisu razmišljali o njegovim negativnim stranama.

Historija religija ne moze biti alternativa islamskoj vjeronauci
Pisac: mr. Bilal Hasanovic

NM156
02-09-2008, 09:38 AM
Vjeronauka je, uz to, najefikasnija zaštita učenikove ličnosti od svih poroka koji vrebaju mlade ljude, kojima se oni teško mogu oduprijeti bez snage volje koju im jedino vjera može usaditi.

Postoji li bilo kakva studija (na svijetu!) koja pruza empirijske dokaza za ovu predpostavku? :)

Kad je pronadjete javite mi :santa:

Mesha Mare
02-09-2008, 09:50 AM
Ako djecu i njihove roditelje zanima da im potomci budu vjerski osviješćeni, oni će u svakom slučaju naći načina da im se pruži isto.:)

biba
02-09-2008, 10:47 AM
Postoji li bilo kakva studija (na svijetu!) koja pruza empirijske dokaza za ovu predpostavku? :)

Studija ne znam ali postoje zivi dokazi

NM156
02-09-2008, 11:28 AM
To bas i nije neki argument :)

Once31/69
02-09-2008, 11:31 AM
Studija ne znam ali postoje zivi dokazi

..slazem se..evo ja sam valjda ziva, svojevremeno prije par(?) godina nisam religiju ucila u obdanistu, skoli...i vidite sada sta je od mene postalo...

ps. ne spamam samo mislim glasno..

biba
02-09-2008, 11:34 AM
To bas i nije neki argument :)

Jest ako omladina ne pije pusi drogira se radi toga sto je vjerski odgojena kao i ja a opet ima svak pravo na misljenje

NM156
02-09-2008, 11:47 AM
..slazem se..evo ja sam valjda ziva, svojevremeno prije par(?) godina nisam religiju ucila u obdanistu, skoli...i vidite sada sta je od mene postalo...

Jos ti ispade strasna i zlocesta :)

Jest ako omladina ne pije pusi drogira se radi toga sto je vjerski odgojena kao i ja a opet ima svak pravo na misljenje

Nije u tome stvar. Kvaka je da ne postoje studije koje ukazuju na stepen povezanosti izmedju vjeronauke u skoli i "nemorala" na koji ti aludiras. Odnosno, teza "Ako si imao vjeronauku u skoli neces piti i drogirati se" je neutemeljena. Mozda postoje primjeri koji zaista ne piju i ne drogiraju se, ali mozes li tvrditi da je to samo zbog toga sto su imali vjeronauku u skoli?

_RaZZoR
02-09-2008, 11:55 AM

Slazem se s tim sto si rekao... I ko hoce da uci djecu katolicanstvu neka ga salje u crkvu ili ima jos bolje katolicku skolu.....

kicho
02-09-2008, 12:06 PM
Nije u tome stvar. Kvaka je da ne postoje studije koje ukazuju na stepen povezanosti izmedju vjeronauke u skoli i "nemorala" na koji ti aludiras. Odnosno, teza "Ako si imao vjeronauku u skoli neces piti i drogirati se" je neutemeljena. Mozda postoje primjeri koji zaista ne piju i ne drogiraju se, ali mozes li tvrditi da je to samo zbog toga sto su imali vjeronauku u skoli?

cemu takvo pausalno razmisljanje... vjeronauka ce te uciti da sredstva koja razum mute su zlo i grijeh, a onda ce ti kao jasan dokaz dati Kur'an ili drugu vjersku Knjigu koja zabranjuje to konzumiranje... ako si vec odlucio slijediti Boga i Njegove zakone i obaveze onda ce ti uvijek u podsvijesti biti Efendijin/uciteljev govor te ajeti i hadisi... a ako si odlucio se Bogobojaznosti, onda ces i dalje istrazivati i update-ovati svoje znanje te uvijek na umu imati kaznu Boziju ako gresnim putem krenes... sta tu ima negativno, osim sto vas se masa najezi cim cuje rijec Bog... cinjenica jeste da se to moze nauciti i van skole, ali je cilj da mladog covjeka na vrijeme i sto prije pripremis za dunjaluk i dunjalucko zlo, na materijalizam i ono sto on donosi...

... a ti pausalni trazioce istine cinjenicama ne raspolazes, osim emocijama koje te tjeraju u stranputicu... nije li Kur'an rekao da sredstva koja razum mute su stetna za ljudsko zdravlje, a zar se to kasnije nije i naucno dokazalo??? eto ti cinjenice jedne od 1000 (i vise) na tvoj upit upucen @bibi...

kicho
02-09-2008, 12:10 PM
Slazem se s tim sto si rekao... I ko hoce da uci djecu katolicanstvu neka ga salje u crkvu ili ima jos bolje katolicku skolu.....

prestrogo to izgleda;) muslimanima osigurati islamsku vjeronauku u skoli, a katolike u crkvu slati; hm... onda tu nema tolerancije... neka se i drugima osigura jednostavniji nacin spoznavanja istine, a mislim da u skolama postoji "istorija religije" predmet koji uci i o drugim vjerama... e onda je to demokratija i pravo svima da slijede svoje korjene, a neka Bog uputi na pravi put, put istine koga On hoce... ;)

biba
02-09-2008, 12:27 PM

Da ako su svatili sta je dobro a sta je zlo, a kolko samoubistava je bilo od onih koji su vjeronauk iz skole primjenili u zivotu,koliko ih presjece vene,koliko ih se drogira, koliko ih se alkoholizira itd a isto tako nadji one koje su to ucinili vidjeces da je vecina nije bila ili nije imala vjeronauk,kao sto kicho rece ono sto muti razum je stetno,a mislim daj studija cak i bila negdje sam je upratio samo se ne mogu sijetit gdje ako nadjem postavim

biba
02-09-2008, 12:29 PM

Smatraj me zivim primjerom

Mimo
02-09-2008, 01:24 PM
NM156: "Kvaka je da ne postoje studije koje ukazuju na stepen povezanosti izmedju vjeronauke u skoli i "nemorala" na koji ti aludiras. Odnosno, teza "Ako si imao vjeronauku u skoli neces piti i drogirati se" je neutemeljena." Znam mnogo ljudi sa visokim moralnim vrijednostima koji nisu imali vjeronauku u školi, a znam mnogo više nemoralnih ljudi koji su "vjernici". Znam mnogo djece koja su imala vjeronauku u školi a da ih učenje vjeronauke nije spasilo od poroka (pušenje, drogiranje, psovanje, vrijeđanje, podcjenjivanje znanja, ...). Zagovornici "vjeronauka u osnovne škole" , uglavnom, projektuju svoju utopijsku želju da im vjeronauka formira moralne osobe (moralno društvo). Nažalost, to su samo puste želje! Nemoralnost ima sasvim dublje i složenije uzroke i ne može se izliječiti nastavom vjeronauke!!!

Soleil
02-09-2008, 01:57 PM

Jedna studentica je radila diplomski rad, ne znam tačan naziv teme, uglavnom radi se o tome da je sprovela istraživanje kroz par osnovnih škola, gdje je (anketnim ispitivanjem) došla do podataka o utjecaju vjeronaučne nastave na moralno rasuđivanje kod učenika OŠ( u ovom slučaju o bludu). Znam da ovakva istraživanja nemaju veliku čvrstu relevantnost, međutim takve fenomene nije moguće drugačije ispitati nego neeksperimentalnim istraživanjem (gdje uvijek postoje sumnje utjecaja drugog faktora)...

Mogli bismo sprovest seriju ispitivanja, od ankete, intervjua do analize krvi...:D
-anketno ispitivanje o nivou moralnog rasuđivaja učenika koji pohađaju i onih koji ne pohađaju vjeronaučnu nastavu
-metodom slučajnog odabira uraditi intervju sa obje grupe učenika
-test na trudnoću
-test za provjeru prisustva alkohola i opojnih supstanci u krvi...
...
...
a ako ima potrebe radićemo i longitudinalna istraživanja pa i do 10 godina :lol:
može za početak, ha? :lol:

ili da otklonimo sumnje jednom za vazda...eksperimentalno istraživanje da se uradi...zrtvovat ćemo 10-ak djece....:robosmili

Soleil
02-09-2008, 02:01 PM
NM156: "Kvaka je da ne postoje studije koje ukazuju na stepen povezanosti izmedju vjeronauke u skoli i "nemorala" na koji ti aludiras. Odnosno, teza "Ako si imao vjeronauku u skoli neces piti i drogirati se" je neutemeljena." Znam mnogo ljudi sa visokim moralnim vrijednostima koji nisu imali vjeronauku u školi, a znam mnogo više nemoralnih ljudi koji su "vjernici". Znam mnogo djece koja su imala vjeronauku u školi a da ih učenje vjeronauke nije spasilo od poroka (pušenje, drogiranje, psovanje, vrijeđanje, podcjenjivanje znanja, ...). Zagovornici "vjeronauka u osnovne škole" , uglavnom, projektuju svoju utopijsku želju da im vjeronauka formira moralne osobe (moralno društvo). Nažalost, to su samo puste želje! Nemoralnost ima sasvim dublje i složenije uzroke i ne može se izliječiti nastavom vjeronauke!!!
ti znaš? blago nama, hoćemo li se po tebi ravnat? Tačno, nemoral se ne može liječiti samo vjeronaučnom nastavom. Ali u jednom lancu (od porodice, škole, društva, nevladinih i vladinih organizacija....) 'izgraditelja' morala kod djece, dobro dođe i ta nastava.

Mentalna Higijena
02-09-2008, 02:26 PM
Zagovornici "vjeronauka u osnovne škole" , uglavnom, projektuju svoju utopijsku želju da im vjeronauka formira moralne osobe (moralno društvo).

Vjeronauka je neprekinuto sastavni dio školskog odgojno-obrazovnog sistema zapadno-evropskih zemalja više od jednoga stoljeća.
Njeno pripadanje odgojno-obrazovnoj tradiciji zapadno-evropskog društva počinje upravo s vremenom njegove intenzivnije sekularizacije i demokratizacije.
Uvođenje ovakvog predmeta u školsku nastavu upravo je značajka odgojno-obrazovnih sistema sekularnih, pluralnih i demokratskih društava.

Takva društva ( budući da su, kako sama vjeruju, zasnovana na načelima svjetovnosti, slobode i jednakosti ) teže omoguciti podjednak razvoj svih vrijednosti koje su u funkciji razvoja čovjeka i svijeta njegovog opstanka, kao i unapređenje kvaliteta ljudskoga života.

E sad pošto je naša demokratska zemlja na putu ka EU zapitajte se slijedeće:

1. Ukoliko bi se u demokratskim društvima osporavalo pravo na vjerski odgoj i obrazovanje u školi - bez sumnje najvažnijoj odgojno-obrazovnoj instituciji jednoga društva - da li bi to ozbiljno dovelo u pitanje demokratski karakter tog društva ?

2. Nije li protivno osnovnim demokratskim načelima ignorirati temeljno pravo roditelja na elementarni vjerski odgoj i obrazovanje njihovog djeteta i u okvirima školske nastave ?

Mi u Bosni bismo konačno morali shvatiti da mocan civilizacijski napredak, dostizanje visokog znanstveno-tehničkog razvoja, izvjesnih i kvalitetnih odgojno-obrazovnih uporišta i visokih standarda življenja ne mogu biti zasnovani na samopreziru i odbacivanju onoga po čemu jesmo, na oslobađanju od temeljnih vrijednosti kao što su vjera, duhovnost i kulturna tradicija, već naprotiv na njihovom uvažavanju.

Vjeronauka u evropi i nedostatak umijeca ugledanja
Pisac: dr. Nusret Isanovic

Nermin & Lejla
02-09-2008, 02:30 PM
Daj ba vjeronauku treba ukinut u skolama imaju djamije crkve mejtefi itd neka onaj ko hoce da mu dijete uci o vjeri posalje u jednu od Bogomolja pa tamo neka ga uce....

Mentalna Higijena
02-09-2008, 02:31 PM
I još samo za kraj da navedem primjer iz susjedne nam Republike Hrvatske, u čije je škole, kao što je poznato, vjeronauka vracena u isto vrijeme kada i kod nas u Bosni i Hercegovini.
U tzv. periodu ad experimentum, koji je trajao od 1992. do 1997, u ovoj zemlji vjeronauka je imala status izbornog predmeta.
Vec od 1997. godine, kada su dosta zrelo prevladane brojne teškoce i izazovi pocetka, vjeronauka postaje obavezan predmet u svim hrvatskim školama.

Vjeronauka u evropi i nedostatak umijeca ugledanja
Pisac: dr. Nusret Isanovic

NM156
02-09-2008, 04:40 PM
Mogli bismo sprovest seriju ispitivanja, od ankete, intervjua do analize krvi...
-anketno ispitivanje o nivou moralnog rasuđivaja učenika koji pohađaju i onih koji ne pohađaju vjeronaučnu nastavu
-metodom slučajnog odabira uraditi intervju sa obje grupe učenika
-test na trudnoću
-test za provjeru prisustva alkohola i opojnih supstanci u krvi...
...
...
a ako ima potrebe radićemo i longitudinalna istraživanja pa i do 10 godina
može za početak, ha?

ili da otklonimo sumnje jednom za vazda...eksperimentalno istraživanje da se uradi...zrtvovat ćemo 10-ak djece....

Ne kontam, da li je ovo treba da bude sarkastican komentar? A sta nam je alternativa naucnom istrazivanju? Da usvojim predpostavku (vjeronauka "povecava" moral ucenika) tek tako, jer se nekome svidja?

Zamolio bih korisnika RespectLife da ne zatrpava temu tekstovima kopiranim sa drugih stranica. Dovoljan je samo link. Pogotovo zbog toga sto izvor nije naveden, pa se stice utisak da je on autor.

Idemo jos jednom. Cinjenica:
Ne postoji nikakva studija koja bi pokazala da vjeronauka u skolama zaista doprinosti "podizanju" moralnih vrijednosti kod djece. Dok se studije ne pojave, u pitanju je puko PRIZELJKIVANJE. A prizeljkivanja se u raspravi ne mogu koristiti kao argumenti.

instinktualac
02-09-2008, 04:41 PM
Indikativno je da se u argumentacijima zagovornika izolacije vjeronauke od škole i društva, u čemu je dobar primjer nađen u komunističkom sistemu, nigdje ne spominje osnovni faktor – vjernička populacija, roditelji učenika, njihove želje, težnje i opredjeljenja, što bi trebao biti osnova za bilo kakva ozbiljnija istraživanja.

da....vokabular tako poznat iz proslog sistema da ja ovo i razumijem sto sekularisti pisu....mene ne iznenadjuje.....i mogu im se iznositi argumenti, ali svijest i savjest im po inerciji tako funkcionise......gradnja bratstva i jedinstva kineskim kulturnim revolucijama.....ponavljam opet primjer sekularne Njemacke gdje su u vecini slucajeva katolicka i evangelisticka obdanista i niko ne dize prasinu oko toga....a u skolama pored ove dvije vjeronauke sve vise skola uvodi i islamsku vjeronauku.....tamo gdje ima dovoljno ucenika da bi se mogla izvoditi.....

NM156
02-09-2008, 04:46 PM
A mozemo za primjer uzeti i Francusku gdje je situacije nesto drugacija :)

Paloma_Picasso
02-09-2008, 04:52 PM
A nikom se ne cini da stavljanjem sat vremena vjeronauka u skolu tjeraju djecu od vjerskih objekata i sebe?
Zasto im ne bi bilo bolje upravo tamo odrzavati sate vjeronauka ? Ne vidim razlog..
Ili da su djeca prakticki "prisiljena" biti na satu vjeronauka (s toga sata nece bjezati) pa da tada imaju neke temelje morala, prisilom? Mnogo djece bi rado bilo slobodno sat vjeronauka, o da. Samo nitko nece reci da nece uzeti vjeronauk kao predmet u skoli jer ne zeli biti manjina, zeli biti u masi i ono sto masa prihvati (odnosi se na djecu iste religije).

Soleil
02-09-2008, 05:07 PM
Ne kontam, da li je ovo treba da bude sarkastican komentar? A sta nem je alternativa naucnom istrazivanju? Da usvojim predpostavku (vjeronauka "povecava" moral ucenika) tek tako, jer se nekome svidja?
Da, bio je dijelom sarkastičan, jer vrlo dobro znaš da empirijiski ovakve fenomene ne možeš ispitivati da ne ostaviš dijelom i pretpostavku ( npr. takav slučaj ti je i kod ispitivanja uzroka i posljedica PTSP-a)...
a navela sam ti primjer diplomskog rada, što i nije neki relevantan podatak...al' sam ti time htjela da ukažem da postoje studije, a ako ti nisi čuo... slažem se s tobom, ja sam za da se urade slične, ozbiljne studije sa sve tri konfesije u BiH, čiji će rezultati biti dostupni svima i na osnovu kojih će se govoriti argumentirano o ovome pitanju.

A nikom se ne cini da stavljanjem sat vremena vjeronauka u skolu tjeraju djecu od vjerskih objekata i sebe?
Zasto im ne bi bilo bolje upravo tamo odrzavati sate vjeronauka ? Ne vidim razlog..
Ili da su djeca prakticki "prisiljena" biti na satu vjeronauka (s toga sata nece bjezati) pa da tada imaju neke temelje morala, prisilom? Mnogo djece bi rado bilo slobodno sat vjeronauka, o da. Samo nitko nece reci da nece uzeti vjeronauk kao predmet u skoli jer ne zeli biti manjina, zeli biti u masi i ono sto masa prihvati (odnosi se na djecu iste religije). Djeca, kada bi imala izbor, ne bi išla niti na jedan čas, oni se osjećaju prisiljenim da slušaju i matematiku i hemiju i sl.

NM156
02-09-2008, 05:18 PM
Da, bio je dijelom sarkastičan, jer vrlo dobro znaš da empirijiski ovakve fenomene ne možeš ispitivati da ne ostaviš dijelom i pretpostavku ( npr. takav slučaj ti je i kod ispitivanja uzroka i posljedica PTSP-a)...
a navela sam ti primjer diplomskog rada, što i nije neki relevantan podatak...al' sam ti time htjela da ukažem da postoje studije, a ako ti nisi čuo... slažem se s tobom, ja sam za da se urade slične, ozbiljne studije sa sve tri konfesije u BiH, čiji će rezultati biti dostupni svima i na osnovu kojih će se govoriti argumentirano o ovome pitanju.

Ah da, diplomski rad neke cure, u kome pise ko zna sta. Sram me bilo kad za to nisam cuo i citao :p
Ja bih rekao da drustvene nauke posjeduju odgovarajuce metodoloske okvire za poduzimanje ovakvog istrazivanja. Cak bih i ja mogao osmisliti eksperiment, a kamoli neki profesionalni sociolog...
Al u nedostatku tih podataka, u ovoj debati se moramo koncentrisati na neke druge argumenta.

Soleil
02-09-2008, 05:27 PM
Ah da, diplomski rad neke cure, u kome pise ko zna sta. Sram me bilo kad za to nisam cuo i citao :p
Ja bih rekao da drustvene nauke posjeduju odgovarajuce metodoloske okvire za poduzimanje ovakvog istrazivanja. Cak bih i ja mogao osmisliti eksperiment, a kamoli neki profesionalni sociolog...
Al u nedostatku tih podataka, u ovoj debati se moramo koncentrisati na neke druge argumenta. da, upravu si..ali sam još prilikom prvog spominjanja rekla da i nije dovoljno relevantan...eksperiment sigurno ne bi mogao sprovest u ovom slučaju, čak ni ti :D...

Ovakva istraživanja uglavnom su transferzalnog tipa, što otvara mogućnost anketnog ispitivanja, intervjua i analize sadržaja- što je po meni opet krnjavo.

mada je moguće da postoje već takva istraživanja...iskopaj ih. :widesmile

ovako, morat ćete nam vjerovat na riječ :frogtongu...

kicho
02-09-2008, 05:28 PM

nisi objasnio situaciju u FR:doubt: ...

NM156
02-09-2008, 05:32 PM
Pojednostavljeni eksperiment koji mi zvuci prihvatljiv: Dvije skole sa slicnom strukturom polaznika i slicnim drustvenim okolnostima, u jednoj ima vjeronauke u drugoj nema. Ili dva razreda u istoj skoli. Znaci, pokusavas pratiti promjenu jedne varijable dok se trudis da osatle drzis konstatnim. Rezultati bi trebali da budu vidljivi nakon nekoliko godina.

I ja rekoh da bih volio vidjeti ta istrazivanja. Neka ih trazi onaj ko se na njih poziva :)

P.S.
U Francuskoj drzava ne sponzoris religiozno obrazovanje u javnim skolama. Isto kao ni u Americi.

instinktualac
02-09-2008, 05:36 PM

Vecina europskih država na ovaj ili onaj nacin ima vjeronuk kao obvezatan predmet: Austrija (uz mogucnost izuzeca), Belgija (u katolickim školama, u drugima je izboran), Danska, Francuska (Alsce i Loraine), Grcka, Njemacka (razlikuje se od pokrajine do pokrajine), Malta (s mogucnošcu izuzeca), Irska (...), Norveška (...), Nizozemska (u konfesionalnim školama), Velika Britanija (s mogucnošcu izuzeca), Švedska, Švicarska (ovisno o kantonu). Kao izborni postoji samo u Luksemburgu i Portugalu, a fakultativan je u Francuskoj, Italiji i Španjolskoj. Neke europske zemlje kao alternativu vjeronauku imaju etiku, laicki moral (Luksemburg) ili znakovite svjetonazore (Norveška).

M. Pranjic, Srednoškolski vjeronauk u Hrvatskoj, Zagreb, 1994, str. 219

Soleil
02-09-2008, 05:44 PM
Pojednostavljeni eksperiment koji mi zvuci prihvatljiv: Dvije skole sa slicnom strukturom polaznika i slicnim drustvenim okolnostima, u jednoj ima vjeronauke u drugoj nema. Ili dva razreda u istoj skoli. Znaci, pokusavas pratiti promjenu jedne varijable dok se trudis da osatle drzis konstatnim. Rezultati bi trebali da budu vidljivi nakon nekoliko godina.

I ja rekoh da bih volio vidjeti ta istrazivanja. Neka ih trazi onaj ko se na njih poziva :)
Ja kažem da eksperiment ne možeš sprovest. Zašto?...E pa zato što bi morao mijenjati prirodne uslove...Nekako mi se čini nemogućim, jer morao bi jednom razredu 'ukinuti' vjeronauku (iako možda neki od roditelja žele da njihovo dijete pohađa) i obratno...Kako bi odstranio ometajuće faktore? Zvuči jednostavno, ali nimalo nije. I s godinom dana, to je već u pitanju dugoročno, odnosno longitudinalno istraživanje...

Mene nisi ubjedio, a nadležne ljude za ovakva pitanja ne znam:D.

kicho
02-09-2008, 05:44 PM
U Francuskoj drzava ne sponzoris religiozno obrazovanje u javnim skolama. Isto kao ni u Americi.

ne sponzorise, vec pokusava uskratiti... zabranjuje nosenje feredze i drugih verskih simbola u drzavnim školama... Islama se plase, a Islam im zemlju osvaja...

... smatras li Francusku demokratskom zemljom, jer uskracuje pravo na vjersko opredjeljenje...

NM156
02-09-2008, 05:45 PM
Francuska je poznata tradicionalno snaznoj Laïcité (http://en.wikipedia.org/wiki/La%C3%AFcit%C3%A9) politici odvojenosti drzave i religije. Za detaljan uvid u situaciju u Francuskoj po pitanju religioznog obrazovanja mozes pogledati dokument na:
http://resources.eun.org/etwinning/europa2.pdf

P.S.
Koliko znam, u Francuskoj muslimanke mogu nositi marame na fakultetima, odnosno kada su zrele da takvu odluku donesu same za sebe. Ne?

kicho
02-09-2008, 05:46 PM
evo upravo ti iz Francuske odgovaram na postove, hhh... ;)

NM156
02-09-2008, 05:52 PM
Ja kažem da eksperiment ne možeš sprovest. Zašto?...E pa zato što bi morao mijenjati prirodne uslove...Nekako mi se čini nemogućim, jer morao bi jednom razredu 'ukinuti' vjeronauku (iako možda neki od roditelja žele da njihovo dijete pohađa) i obratno...Kako bi odstranio ometajuće faktore? Zvuči jednostavno, ali nimalo nije. I s godinom dana, to je već u pitanju dugoročno, odnosno longitudinalno istraživanje...

Mene nisi ubjedio, a nadležne ljude za ovakva pitanja ne znam.

U sta te nisam ubjedio? Da bi eksperiment koji sam predlozio bio prihvatljiv? To je svakako mentalna gimnastika koja bas i nije vezana za ovu temu. Mada sam siguran da je moguce osmisliti objektivan i opsezan eksperiment...

kicho
02-09-2008, 06:09 PM
U sta te nisam ubjedio? Da bi eksperiment koji sam predlozio bio prihvatljiv? To je svakako mentalna gimnastika koja bas i nije vezana za ovu temu. Mada sam siguran da je moguce osmisliti objektivan i opsezan eksperiment...

uhvatio si se tog eksperimenta k'o pjan plota... a na pitanja odgovore nisi dao, ili nisi znao...

instinktualac
02-09-2008, 06:27 PM
....Da je do roditelja, u dijelovima amerike bi u udzbenicima biologije stajalo da je zemlja stara 6000 godina....

i za fakultativnu nastavu se izdvaja kao i za izbornu ili obaveznu.....da li bi onda moglo znaciti da nesto ne valja u americkiom obrazovniom sistemu....?....:)

NM156
02-09-2008, 06:42 PM
Vec sam rekao da je eksperiment nebitan za ovu pricu i da mozemo dalje. To je bilo iskljucivo namjenjeno za lady#1...
Na koje pitanje nisam odgovorio? O Francuskoj kao demokratskoj zemlji? Odgovor je potvrdan.

@malcomx
Ne razumijem poentu. Pogledaj onaj dokument sto sam postavio...

Agent47
02-09-2008, 06:51 PM
ma boli me briga, ovo je demokratska država i nek radi ko šta hoće pa nek roditelji šalju djecu gdje hoće:D

NM156
02-09-2008, 06:54 PM
To bi bio OK rezon kada i ja ne bih placao porez od koga se sponzorise vjersko obrazovanje u skolama.

Agent47
02-09-2008, 06:54 PM
kad mogu pederi imati svoju paradu mogu dijeca ići na vjeronauku:D

NM156
02-09-2008, 06:57 PM
Ne sponzorise drzava paradu pedera.

biba
02-09-2008, 07:12 PM
To bi bio OK rezon kada i ja ne bih placao porez od koga se sponzorise vjersko obrazovanje u skolama.

Tvoje pravo,a kad bi ti vjerovao u Boga mozda bi ti i bilo jasno kako neki zele da njihova djeca pohadjaju vjeronauku,nije svaki roditelj Islamski alim tako da svaki roditelj ne moze davati odgovore na svako pitanje u vezi Islamskog propisa,a djete i ako ima Islamskog odgoja moze da ima mnogo pitanja koja mu nisu jasna,usput ko nezna islamski odgoj je usko povezan sa vjerovanjem u Allaha jer je Allah moral muslimana usavrsio do te mjere (ovo je stanje pravog mumina)da zna gdje ce pljunuti na koju stranu a ne nesto drugo.Kazem usko povezan jer dijete kada mu zabranis nesto on ce to mozda ipak uraditi i dobiti po turu ali drugi put nece uciniti to zasto jer se boji da bi mogao opet dobiti po turu,e na ovaj nacin kada se dijete nauci sta je dobro a sta je zlo ono ce ciniti vise dobra nego zla jer ako se objasni kako oni sto cine zlo prolaze malo ce ih se odluciti za zlo Allah sigurno kaznjava zlocince i na ovom i na onom svijetu za to je dovoljno dokaza u Kur'anu i sunnetu,razvijanje moralnih osobina u djeteta je obaveza svakog muslimana tako da je pitanje vjeronauka u skoli jasno sto se mene tice

Agent47
02-09-2008, 07:24 PM
Ne sponzorise drzava paradu pedera.
nije ali imaju jednaka prava ko oni koji idu na vjeronauku

Hermina
02-09-2008, 08:12 PM
Smatraj me zivim primjerom

A mene smatrajte zivim primjerom sasvim suprotnog. Toliko o primjerima, sve je relativno i ovisi od slucaja do slucaja.

Soleil
02-09-2008, 08:26 PM

hihi, upravu si, jesam se zadala oko tog istraživanja:lol:
Nego, moraš znat da se u ovakvim slučajevima sprovode samo neeksperimentalna istraživanja...

Ne kontam svrhu tog upoređivanja sa drugim zemljama...Mi smo tako jednistveni i kompleksi da treba 'problem' sagledat iznutra. :p

U sklopu pedagoške grupe predmeta imala sam i religijsku pedagogiju...sa profesoricom smo razgovarali na slične teme. Baš ona govori kako se u zapadnim zemljama sve više pridaje pažnja vjeronaučnom obrazovanju (gdje se naglasak stavlja na razvoju nivoa moralnog rasuđivanja) kao preventivnom obliku. Čini mi se da je Englesku spominjala.

Zoolander
02-09-2008, 08:42 PM

zar je toliko lose da djeca u skoli uce da ne treba ubiti, krasti, lagati, smazati komsijinu zenu itd?

NM156
02-09-2008, 08:50 PM
Da se samo to uci ne bih imao nista protiv. Ali onda se predmet ne bi zvao vjeronauka nego etika.

Nermin & Lejla
02-09-2008, 10:58 PM
kad mogu pederi imati svoju paradu mogu dijeca ići na vjeronauku:D

ma hebo tebe pederi

šala...

neka šalje gdje god ko djecu hoce samo bez obaveze na ostale koji nece

Zoolander
02-09-2008, 11:10 PM
Da se samo to uci ne bih imao nista protiv. Ali onda se predmet ne bi zvao vjeronauka nego etika.

a kako onda da se slozimo sta je eticki a sta ne? holandska etika npr. nas uci da je ok zapaliti joint, dok nasa lokalna etika kaze da to nije ok... :thinking: na takva pitanja samo vjera daje jasne odgovore.

kicho
03-09-2008, 02:26 AM
A mene smatrajte zivim primjerom sasvim suprotnog. Toliko o primjerima, sve je relativno i ovisi od slucaja do slucaja.

vjerovatno zato sto nisi isla na vjeronauku, hhh...

kicho
03-09-2008, 02:38 AM

cemu toliki strah od vjere... a odgovori ti se ne zasnivaju na cinjenicama... o cemu vjera uci??? po tvojim (ne)odgovorima shvatih da si ateista... STETA...

Agent47
03-09-2008, 09:21 AM
zar je toliko lose da djeca u skoli uce da ne treba ubiti, krasti, lagati, smazati komsijinu zenu itd?

a kako onda da se slozimo sta je eticki a sta ne? holandska etika npr. nas uci da je ok zapaliti joint, dok nasa lokalna etika kaze da to nije ok... :thinking: na takva pitanja samo vjera daje jasne odgovore.
bez niskih udaraca please:ar15firin

Paloma_Picasso
03-09-2008, 09:24 AM
Dobro, a sto je toliko lose da se uci u vjerskim objektima umjesto u skolama?
Pitam po 2,3 put ovo pitanje.
Je li to nesto strasno ili se bas mora isticati u skoli tko je "vjernik", tko "nije"?
I moraju li bas djeca koja ne pripadaju toj religiji izlaziti kao neke "crne ovce", "paraziti", "odmetnici" iz razreda kada ostali ostaju na tom predmetu ?

Mentalna Higijena
03-09-2008, 10:28 AM
__ Zašto se ova tema zove "Vjeronauka za prvi razred osn. škole (islam) ?__

Kad je opće poznato da se u BH školama uči i Pravoslavna tj. Katolička vjeronauka shodno većinski nastanjenoj populaciji.

Zašto samo Islam i Islamsku vjeronauku stavljate kao osnovu za raspravu u ovoj temi ?

Mimo
03-09-2008, 12:13 PM
Zoolander: "zar je toliko lose da djeca u skoli uce da ne treba ubiti, krasti, lagati, smazati komsijinu zenu itd?" Nigdje ne nađoh da je bilo ko rekao da je loše da djeca u školi uče šta je dobro a šta loše! O čemu ti pišeš?! Šta je dobro, lijepo, pametno, korisno, za uzor, ..., djeca uče u svim školama na svijetu (nije to priviligija nastave vjeronauke). Svaka vjeronauka upućuje na razlikovanje dobra i zla, lijepog i ružnog,..., i to bi mogla biti "zajednička osnova" nastave (i za "vjernike", i za "nevjernike", i za Islam i za Kršćanstvo i za..., za sve polaznike zajedno) u osnovnoj školi. Šta je u tome loše?

Zoolander
03-09-2008, 12:27 PM
Dobro, a sto je toliko lose da se uci u vjerskim objektima umjesto u skolama
a bi li bilo lose da se strani jezici izbace iz skola i da svako dijete mora ici na posebne kurseve engleskog jezika umjesto da ga uce u skoli?

Paloma_Picasso
03-09-2008, 12:31 PM
a bi li bilo lose da se strani jezici izbace iz skola i da svako dijete mora ici na posebne kurseve engleskog jezika umjesto da ga uce u skoli?

Ne shvatas me uopce.
Skola je skola.
Postojala je uvijek SKOLA za vjeronauk, to je vjerski objekt, kontas??
Moj prvi rodjak je iz mijesanoga braka, tetkin sin.
Uzasno mi je bilo gledati ga kako dolazi kuci kada je ostalima sat vjeronauka jer on nije isao na vjeronauk gdje su vecina bili katolici.
Vidi se na djetetu kada je zbunjeno i kada ne osjeca da tu pripada.
A da taj vjeronauk vise stave u vjerske objekte ne bi se djeca u skoli na taj nacin razdvajala.

Mimo
03-09-2008, 12:35 PM
A, što je toliko loše da se uči u vjerskim objektima (a ne u školama)? Učenje vjeronauke u vjerskim objektima ima svoje prednosti (nad učenjem vjeronauke u osnovnoj školi).

Zoolander
03-09-2008, 12:39 PM
Ne shvatas me uopce.
Skola je skola.
Postojala je uvijek SKOLA za vjeronauk, to je vjerski objekt, kontas??
Moj prvi rodjak je iz mijesanoga braka, tetkin sin.
Uzasno mi je bilo gledati ga kako dolazi kuci kada je ostalima sat vjeronauka jer on nije isao na vjeronauk gdje su vecina bili katolici.
Vidi se na djetetu kada je zbunjeno i kada ne osjeca da tu pripada.
A da taj vjeronauk vise stave u vjerske objekte ne bi se djeca u skoli na taj nacin razdvajala.
mislim da ti pretjerujes. svuda na zapadu se vjeronauka uci u skoli, pa zasto ne bi i kod nas? kad u njemackoj katolicka djeca imaju vjeronauku, protestantska igraju klikera, i obrnuto.

kicho
03-09-2008, 12:45 PM
Dobro, a sto je toliko lose da se uci u vjerskim objektima umjesto u skolama?
Pitam po 2,3 put ovo pitanje.
Je li to nesto strasno ili se bas mora isticati u skoli tko je "vjernik", tko "nije"?
I moraju li bas djeca koja ne pripadaju toj religiji izlaziti kao neke "crne ovce", "paraziti", "odmetnici" iz razreda kada ostali ostaju na tom predmetu ?

kicho isto toliko puta pita sta ima lose da se u skolama uci vjeronauka, zar to nije stvar opredjeljenja i ljubavi prema Bogu...

... a zar se kicho trebao osjecati k'o crna ovca kad je na fakultetu izlazio sa casa "osnove plesa" (mislim da se tako zvalo) jer nije taj predmet izabrao? ... a to je bio izborni predmet...

Paloma_Picasso
03-09-2008, 01:04 PM
Usporedjujete Njemacku i ostale zapadne zemlje sa BiH?
Da smo barem B od Blizu njima.
Ne, ne mozemo imati vjeronauk u skoli sve dok djeca jedni drugima govore "ustase", drugi "balije", treci "cetnici".
Ne mozemo imati vjeronauk u skoli dok se ista ta djeca na osnovu vjere sastanu pa se pobiju dok ih minimalno pola ne zavrsi na Hitnoj..oh da, to nije radi religije, to je zato sto igraju Zrinjski i Velez, oni su samo zestoki i pravi navijaci.
Ne mozemo imati vjeronauk u skoli sve dok se glave djece zatupljuju sa nekim cinjenicama da sve sto nije njihovo ne valja.
Itd, itd, hocete jos primjera?
Dalje, osnove plesa usporedjivati sa vjeronaukom nema smisla..ali ok, to je isto, da.
Ja ne pretjerujem, ja sam realna.
Ocekujete da ce djeca postati mali andjeli cim im se uvede vjeronauk u skole? Pa evo ga, tu je, uce vec vjeronauk u skolama, ja ih i dalje gledam u situacijama gore navedenim.
Tolika teznja da se stavi vjeronauk u skole jeste izraz "Razdvojimo se" da svatko ima svoje, tako cemo se "vise voljeti", kako logicno.
Epa kad pricate o samoj svrsi vjeronauka, onda je svejedno gdje ce se odrzavati. Moze i u vjerskom objektu bome, tamo gdje mu jeste mjesto dok situacija ne dovede do nekog stabilnijeg vremena u nas.

Tarik_Dzedaj
03-09-2008, 01:19 PM
angel eyes je upravu,
znam dosta primjera dok sam isao u skolu,kad se djeca potuku iz tih razloga.i ta tuca se ne zavrsi na tome,vec kasnije se stalno ponavlja isti scenario,"ubij cetnika",pa onda se spomene majka,familija itd.
bolje da uvedu u skole neki drugi predmet
a da vjeronauk naprave u vjerskim objektima,pa ko hoce svoje dijete da salje nek salje.

Soleil
03-09-2008, 01:39 PM
logika nula bodova.

ni meni to nije baš najjasnije...

Mentalna Higijena
03-09-2008, 02:17 PM
logika nula bodova.

ni meni to nije baš najjasnije...

Pogotovo kad vidim da su najvatreniji protagonisti izbacivanja vjere (u ovom slučaju Islama) iz škola zakleti ateisti (sami se pronađite) ili kršćanke (same se pronađite). A u temi se razgovara samo o Islamskoj Vjeronauci.

Ne bi bilo lijepo (a ni kulturno) da ja sad kao musliman pričam po forumu kako je lijepo i poželjno ukinuti ili vratiti svećenike i popove u Crkve da uče djecu Katoličanstvu ili Pravoslavlju, ne ja sam musliman i mene to moja vjera nije naučila a vi kako hoćete... Vama vaša vjera, meni moja vjera.

SpiritWalker
03-09-2008, 02:24 PM
Zato sto je Mimo stavio link gdje se moze downloadovati knjiga vjeronauke za prvi razred osnovne skole u Islamu ... Valjda ne grijesim ... A sto se tice teme ... Koliko li se puta u skoli desilo da djeca opsuju Isusa ... Ne shvatajuci da psuju samim tim' i svoju vjeru ... Svaka vjera uci isto , ne ucini zlo ,ne ubij ne pokradi ,ali na drugacije nacine ... I zamisli kad bih ja sad se izdvojila od 30ero djece i isla JEDINA na vjeronauku ??? Pa normalno da bi me smatrali crnom ovcom ... Vjeronauka je za vjerske objekte (Dzamija , Crkva ,Sinagoga ...) ... Da li je grijeh psovati , da li je grijeh vrijedjati , da li je Allah rekao da trebamo da ucimo , da li se djeca tuku u skoli , a idu na vjeronauku ??? Na sve je potvrdan odgovor ! I sto idu na vjeronauku .. Et' tako da ubiju 45 minuta sedmicno ! Na roditeljima je kako ce odgojiti djecu ... Ponosna sam na sebe kako sam odgojena , ne mrzim nijednu vjeru , postujem tudje , ali isto tako me uvrijedi kad neko opsuje Isusa ... Iz mojih usta NIKAD , NIKO nece cuti psovku na Allaha , Muhammeda ili iz drugih vjera ... Nisam 'fanatik' neke vjere , vjerujem u Boga , ali nije to ono da mi je to jedino u glavi ... Djeca se kunu u danasnje doba kako stignu ... Tako da to dodje ono kao postapalica ... Nisam Bogam' , jesam Bogam' i tako ... Kad se ja LIČNO zakunem Bogom , za mene to ima neko znacenje ... A ne ono haj sta ima veze to ... Znam nastavnicu vjeronauke koja predaje u mojoj skoli .. Divna zene , udjem u kabinet i pozdravim se sa njom sa dobar dan , ona vjeruje ZA SEBE , a ne da bi druge ubjedjivala da je SAMO njena vjera ispravna , kad prica vidi se da prica da prenese znanje , sa ljubavlju prica o tome , a ne trajlajla ... Cesto se zadesi da ja budem na casu , pa i odgovorim na pokoje pitanje ... A znanje mojih drugova i drugarica na casu je veoma lose ... Cesto se desi takodjer i da ja znam odgovor na neko pitanje ,a NE IDEM na vjeronauku ... Pa sta to ima veze ... Fino je znati ponesto i o drugoj vjeri ne samo o svojoj i drago mi je zbog toga ... I daj malo pokazite postovanja , vjerujte za sebe , ne mozete vi nikog promjeniti preko foruma , ako je on cvrst vjernik ...

Mimo
03-09-2008, 02:31 PM
Naslov teme je bio u skladu sa prezentiranim udžbenikom (http://cid-40eea3fce1248d84.skydrive.live.com/self.aspx/PDF%20Knjige/vjeronauka%7C_1.pdf) (za skinuti, pogledati, iszvršiti uvid, ocijeniti šta se i kako uči, koristiti udžbenik za lične potrebe, ocijeniti može li to roditelj učiti dijete ili treba nastavniku plaćati posebne časove za realizaciju navedenih sadržaja). Lekcije iz udžbenika dale su mi ideju da bi se mogao ispisati zajednički sadržaj za sve učenike razreda (dobro - zlo, lijepo-ružno, korisno-štetno, lijepo pozdravljanje i ophođenje,..., i da svi učenici o tome razgovaraju i igrajući se nauče kako se ponašati i ophoditi u društvu, kod kuće, međusobno, prema starijim, prema knjizi, prema životinjama, ..., itd). Dakle, nešto što im je svima zajedničko i svima potrebno.

biba
03-09-2008, 02:36 PM
Zato sto je Mimo stavio link gdje se moze downloadovati knjiga vjeronauke za prvi razred osnovne skole u Islamu ... Valjda ne grijesim ... A sto se tice teme ... Koliko li se puta u skoli desilo da djeca opsuju Isusa ... Ne shvatajuci da psuju samim tim' i svoju vjeru ... Svaka vjera uci isto , ne ucini zlo ,ne ubij ne pokradi ,ali na drugacije nacine ... I zamisli kad bih ja sad se izdvojila od 30ero djece i isla JEDINA na vjeronauku ??? Pa normalno da bi me smatrali crnom ovcom ... Vjeronauka je za vjerske objekte (Dzamija , Crkva ,Sinagoga ...) ... Da li je grijeh psovati , da li je grijeh vrijedjati , da li je Allah rekao da trebamo da ucimo , da li se djeca tuku u skoli , a idu na vjeronauku ??? Na sve je potvrdan odgovor ! I sto idu na vjeronauku .. Et' tako da ubiju 45 minuta sedmicno ! Na roditeljima je kako ce odgojiti djecu ... Ponosna sam na sebe kako sam odgojena , ne mrzim nijednu vjeru , postujem tudje , ali isto tako me uvrijedi kad neko opsuje Isusa ... Iz mojih usta NIKAD , NIKO nece cuti psovku na Allaha , Muhammeda ili iz drugih vjera ... Nisam 'fanatik' neke vjere , vjerujem u Boga , ali nije to ono da mi je to jedino u glavi ... Djeca se kunu u danasnje doba kako stignu ... Tako da to dodje ono kao postapalica ... Nisam Bogam' , jesam Bogam' i tako ... Kad se ja LIČNO zakunem Bogom , za mene to ima neko znacenje ... A ne ono haj sta ima veze to ... Znam nastavnicu vjeronauke koja predaje u mojoj skoli .. Divna zene , udjem u kabinet i pozdravim se sa njom sa dobar dan , ona vjeruje ZA SEBE , a ne da bi druge ubjedjivala da je SAMO njena vjera ispravna , kad prica vidi se da prica da prenese znanje , sa ljubavlju prica o tome , a ne trajlajla ... Cesto se zadesi da ja budem na casu , pa i odgovorim na pokoje pitanje ... A znanje mojih drugova i drugarica na casu je veoma lose ... Cesto se desi takodjer i da ja znam odgovor na neko pitanje ,a NE IDEM na vjeronauku ... Pa sta to ima veze ... Fino je znati ponesto i o drugoj vjeri ne samo o svojoj i drago mi je zbog toga ... I daj malo pokazite postovanja , vjerujte za sebe , ne mozete vi nikog promjeniti preko foruma , ako je on cvrst vjernik ...

Spiwit gdje si,ovo sto si navela cesto je posljedica neznanja i pogresna odgoja (kucnog),a zaklinjanje Bogom je teska zakletva zato se ta zakletva u islamu koristi vrlo malo osim u ozbiljnom slucaju radi hadisa "ko se mnogo kune Allahom taj i laze",psovanje Isaa a.s. nije dozvoljeno u Islamu jer ga smatramo poslanikom a muslimani vjeruju u sve poslanike i to je stroga obaveza(osim ovih koji ga psuju ocigledno), ajet "vama vasa a meni moja vjera" je odgovor na vecinu rasprava na forumu eto toliko posto se meni ne svadja jer je tolerancija pojedinih na niskom nivou Selam

Mimo
03-09-2008, 02:40 PM
Molim vas, skinite sebi Kur'an i čitajte. Ne učite druge onome što i sami znaju ili mogu (ako hoće) naučiti. Sasvim fulate u svojim diskusijama. Razumijem "djecu", ali ne razumijem, vas, starije (kao da ste djeca).

Mentalna Higijena
03-09-2008, 02:45 PM
Naslov teme je bio u skladu sa prezentiranim udžbenikom (za skinuti, pogledati, iszvršiti uvid, ocijeniti šta se i kao uči, koristiti udžbenik za lične potrebe, ocijeniti može li to roditelj učiti dijete ili treba nastavniku plaćati posebne časove za realizaciju navedenih sadržaja sadržaja).

Link za udžbenik ti je neispravan (404 Not Found nginx/0.6.31) tako da ova tema gubi smisao i da slažem se otišla je u skroz pogrešnom pravcu.

Soleil
03-09-2008, 02:52 PM
Naslov teme je bio u skladu sa prezentiranim udžbenikom (za skinuti, pogledati, iszvršiti uvid, ocijeniti šta se i kako uči, koristiti udžbenik za lične potrebe, ocijeniti može li to roditelj učiti dijete ili treba nastavniku plaćati posebne časove za realizaciju navedenih sadržaja). Lekcije iz udžbenika dale su mi ideju da bi se mogao ispisati zajednički sadržaj za sve učenike razreda (dobro - zlo, lijepo-ružno, korisno-štetno, lijepo pozdravljanje i ophođenje,..., i da svi učenici o tome razgovaraju i igrajući se nauče kako se ponašati i ophoditi u društvu, kod kuće, međusobno, prema starijim, prema knjizi, prema životinjama, ..., itd). Dakle, nešto što im je svima zajedničko i svima potrebno. To ti je možda bila prvobitna misao...

@Spirit W.- ne kontam cilj tvog posta?!

NM156
03-09-2008, 02:53 PM
Mimo, mozes li ponovo postaviti taj pdf fajl, nesto nije uredu sa linkom.
To sto je svima zajednicko i potrebno moglo bi se proucavati u sklopu predmeta "Etika", "Lijepo ponasanje" ili kako god.

a kako onda da se slozimo sta je eticki a sta ne? holandska etika npr. nas uci da je ok zapaliti joint, dok nasa lokalna etika kaze da to nije ok... na takva pitanja samo vjera daje jasne odgovore.

I "holandksa etika" kaze da ne valja ubijati, krasti i silovati, da treba postovati komsiju, pomagati onima kojima je pomoc potrebna itd. Mimoilazenja su u sitnicama. Tvrdnja da je moral ekskluzivna priviledija religioznih ljudi je ortodoksna glupost.

Pogotovo kad vidim da su najvatreniji protagonisti izbacivanja vjere (u ovom slučaju Islama) iz škola zakleti ateisti (sami se pronađite) ili kršćanke (same se pronađite). A u temi se razgovara samo o Islamskoj Vjeronauci.

I meni je vala dosadilo da se raspravljam samo sa muslimanima i o islamu, jos ce ispast da sam zesci islamofob. Za osvjezenje bi bilo dobro da se pojavi neki hriscanski fundamentalist :mrgreen: Svakako nema nikakve razlike, osim sto su ovi prvi na bihnet forumu glasniji.

kicho
03-09-2008, 02:54 PM
moj rodjak u Francuskoj u prvoj godini imao Islamsku vjeronauku u skoli i niko nije htio ici, a tako je bilo i sa katolicima... i onda izbace taj predmet... znaci stvar opredjeljenja i zelje za novim znanjem i pravilima... zasto ne pruziti mladim ljudima priliku na izbor i opredjeljenje ;)

... tema ide u nedogled :(

biba
03-09-2008, 02:57 PM
... tema ide u nedogled

Aha

kicho
03-09-2008, 02:57 PM
I meni je vala dosadilo da se raspravljam samo sa muslimanima i o islamu, jos ce ispast da sam zesci islamofob. Za osvjezenje bi bilo dobro da se pojavi neki hriscanski fundamentalist :mrgreen: Svakako nema nikakve razlike, osim sto su ovi prvi na bihnet forumu glasniji.

islamska vjeronauka nas naucila cvrsroj i cinjenicama potkrijepljenoj retorici = razlog vise da se uvede vjeronauka u skole, hhh...

Soleil
03-09-2008, 02:59 PM
To sto je svima zajednicko i potrebno moglo bi se proucavati u sklopu predmeta "Etika", "Lijepo ponasanje" ili kako god.

Ja sam imala pravo izbora ( vjeronauka ili etika) u srednjoj školi...Izabrala sam Etiku, jer sam htjela da vidim kakav je to predmet. Ali sam ponekad išla i na časove vjeronauke.

Mislim da je ovakav izbor pravedan...ti? Il' bi vjeronauku totalno ukino, izbriso sa lica zemlje :blackeye:.?!

p.s. ja sam za da se uvede i predmet Historija religija. Mislim da je fino poznavat i druge religije i njihova učenja.

Mentalna Higijena
03-09-2008, 03:00 PM
Molim vas, skinite sebi Kur'an i čitajte.

Evo ga, prijevod značenja Kur'ana od Besima Korkuta za čitanje po Miminoj preporuci:

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:OzywhXPyq3FSOM:http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/w2_071024063.jpg
(http://www.islamskazajednica.org/kuran/kuran_ba.htm)
Klikni na sliku !!!

Mimo
03-09-2008, 03:02 PM
Tema ( udžbenik (http://cid-40eea3fce1248d84.skydrive.live.com/self.aspx/PDF%20Knjige/vjeronauka%7C_1.pdf) , PDF je format, i zajedničke osnove religijskih učenja i opredjelenja) ide u nedogled zato što miješate "babe i žabe" (pravo i način realizacije tog prava, svrhu i želju, konstruktivnu raspravu sa citiranjem odredbi Kur'ana. Možda je za skidanje potrebno i ....(imati instaliran Windows Live... Skidrive???). Neka neko proba i kaže mi ide li ovaj link (meni se lijepo otvora).

NM156
03-09-2008, 03:12 PM
islamska vjeronauka nas naucila cvrsroj i cinjenicama potkrijepljenoj retorici = razlog vise da se uvede vjeronauka u skole, hhh...

Pa ne bi bilo lose vidjeti malo te retorike, bez kopiranja nekog drugog.

Mislim da je ovakav izbor pravedan...ti? Il' bi vjeronauku totalno ukino, izbriso sa lica zemlje .?!

Ovo je stvar oko koje mozemo fino diskutovati. Slazem se da je to jedna od opcija i uvazavam je kao razumno stajaliste. Medjutim, moj se stav razlikuje.
Ja mislim da drzava ne bi trebala da sponzorise nastavu vjeronauke, kao sto je recimo slucaj u Americi, iz razloga jer to vodi neminovnoj diskriminaciji odredjenih clanova drustva. Sta da radi onaj hare krisna koji isto tako placa porez zemlji od koga se sponzorise vjerska nastava za odredjenu skupinu?

Kompromisno rjesenje je postignuto u odredjenim dijelovima Kanade, gdje roditelji mogu da placaju poseban doprinos od koga se odrzava nastava vjeronauke, ali to nije uracunatu o poresku osnovicu.

Dodatni razlog je sto u osnovnoj skoli djeca nisu zrela da samostalno razmisljaju o bilo cemu, pa mi se nametanje uskih ideoloskih okvira (bilo kog tipa) cini kao zlouptreba njihove nezrelosti. Negdje u srednjoj skoli bujrum, kad svako moze razmisliti za sebe.

P.S.
Ja isto nemam nista protiv predmeta Historija religija, cak smatram da je neophodan. Naravno, ukoliko bi predmet bio koncipiran na akademski nacin. Negdje krajem osnovne skole mi se cini kao idealno vrijeme. A etika/lijepo ponasanje moze i u prvom razredu.

Tarik_Dzedaj
03-09-2008, 03:20 PM

Ne bi bilo lijepo (a ni kulturno) da ja sad kao musliman pričam po forumu kako je lijepo i poželjno ukinuti ili vratiti svećenike i popove u Crkve da uče djecu Katoličanstvu ili Pravoslavlju, ne ja sam musliman i mene to moja vjera nije naučila a vi kako hoćete... Vama vaša vjera, meni moja vjera.

to sad mene nazivas ateistom?

Mimo
03-09-2008, 03:22 PM
lady#1: "p.s. ja sam za da se uvede i predmet Historija religija. Mislim da je fino poznavat i druge religije i njihova učenja." Obraćam ti se kao "stručnom licu" , kojem je i potrebno poznavanje drugih religija. Pitam: Ima li neka religija koja uči djecu zlu, nepoštenju, nepravdi, pokvarenosti,...Mislim da svi znamo odgovor- nema takve religije. Sve religije uče ljubavi, pravednosti, iskrenosti, dobru,.... Pa ako to uče sve religije, to bi mogli i tretirali kao zajednički sadržaj u nastavi za sve učenike zajedno?! Nikome to ne bi trebalo smetati!

Soleil
03-09-2008, 03:41 PM
@ NM- Znači ti si u suštinu za izmjenu Zakona?
Ako u zakonu stoji da svako ima pravo, taj drug hare krišna ima puno pravo da se žali...vjerovatno bi se našlo neko rješenje...

Čekaj meni nije nešto jasno...plaća se porez za obrazovanje (ili baš za vjersku nastavu) ? Pa ukoliko ne želiš pohađat časove vjeronauke, imaš opciju 'Etika' tako da ti dođe na isto...

A što se tiče nametanja uskih ideološkoih okvira...hmmm jesi li pročitao nastavni plan i program, pa to tako sa sigurnošću tvrdiš. Mislim da je naglasak na razvoju moralnog rasuđivanja, a ne ispiranju mozga.

Mislim da je u toku izmjena i dopuna nastavnih planova za vjeronaučnu nastavu za razrede od 5. do 8. razreda (čak sam bila prisutna na jednom seminaru za nastavnike vjeronauke gdje su predavanja naglašavala činjenicu da se takvom nasavnom djeci razvija moralno rasuđivanje, pa tek onda dolazi učenje o osnovama vjere)

@Mimo - lijepo je što ti želiš da se tri religijske skupine ujedine i spoznaju zajedničke tačke njihovih religija, ali ipak to je utopija... jer bi se sigurno svelo na 'Historiju religija'.

NM156
03-09-2008, 03:51 PM
@ NM- Znači ti si u suštinu za izmjenu Zakona?
Ako u zakonu stoji da svako ima pravo, taj drug hare krišna ima puno pravo da se žali...vjerovatno bi se našlo neko rješenje...

Sta tacno pise u zakonu? Da je drzava duzna svakome, u sklopu javnog obrazovnog sistema, obezbjedi nastavu vjeronauke? :) Ako je tako, onda sam za promjenu zakona :p

A što se tiče nametanja uskih ideološkoih okvira...hmmm jesi li pročitao nastavni plan i program, pa to tako sa sigurnošću tvrdiš. Mislim da je naglasak na razvoju moralnog rasuđivanja, a ne ispiranju mozga.

Utoliko bolje. Ali zasto onda razvoj moralnog rasudjivanja u skolama vezivati za vjeru? Nije bas ni da ateisti idu uokolu i ubijaju koga stignu :p Ja se bar nadam da postoje zajednicke osnove oko kojih bi se mogao bazirati sistem moralnih vrijednosti nekog drusta.

Paloma_Picasso
03-09-2008, 03:59 PM
Respect, ja sam se prepoznala kao krscanka, eto.
Ja cijelo vrijeme govorim o vjeronauku opcenito i uvodjenju u skolu vjeronauka bilo koje religije, ali nema veze, otvorit cu temu, oprosti ako sam te uvrijedila. Islam nisam uzimala usta, cak sam krscanstvo spomenula par puta.

Soleil
03-09-2008, 04:08 PM
Sta tacno pise u zakonu? Da je drzava duzna svakome, u sklopu javnog obrazovnog sistema, obezbjedi nastavu vjeronauke? :) Ako je tako, onda sam za promjenu zakona :p
Ne znam kako tačno stoji u zakonu. Zato sam pitala. Ti ako se izjašnjavaš kao ateista, pa bujrum na etiku. Međutim, mislim da etika nema isti efekat kao vjeronaučna nastava. Haman da tako stručnjaci iz religijske pedagogije tako vele, al eto...

Utoliko bolje. Ali zasto onda razvoj moralnog rasudjivanja u skolama vezivati za vjeru? Nije bas ni da ateisti idu uokolu i ubijaju koga stignu :p Ja se bar nadam da postoje zajednicke osnove oko kojih bi se mogao bazirati sistem moralnih vrijednosti nekog drusta. Zašto da ne? Valjda se taj sistem moralnih vrijednosti izgrađuje i kroz ostale faktore, samo se naglašava i posebno obrađuje takvom nastavom.

p.s. zaboravih spomenut u ranijem postu da su glavne teme pomenutog seminara bile i teme poput 'vjeronaučna nastava kao vid preveniranja od ( ovisnosti, pušenja, opijanja,nasilja.....)'

stvarno tema gubi svaki smisao :blackeye:

NM156
03-09-2008, 04:27 PM
I je li bila neka studija koja govori o tome koliko je vjerunaucna nastava efikasna u prevenciji pusenja, nasilja itd. ili je sve bilo samo prazna prica?:devil3:

Soleil
03-09-2008, 04:29 PM
I je li bila neka studija koja govori o tome koliko je vjerunaucna nastava efikasna u prevenciji pusenja, nasilja itd. ili je sve bilo samo prazna prica?:devil3: kod nas nije (mislim), ali mislim da jest rađena u svijetu...jer halo, mi se možemo ovdje hvatati za slamku i pričati kako nam je volja, ali ipak stručnjaci traže potkrepljenje.

Mimo
03-09-2008, 04:29 PM
ledy#1 , nisam u prethodnoj poruci (na koju se pozivaš) izrazio ovakvu želju (misao): lijepo je što ti želiš da se tri religijske skupine ujedine i spoznaju zajedničke tačke njihovih religija, ... Od tebe očekujem pažljivije čitanje i odgovaranje. Iznio sam tvrdnju da nema religije koja uči zlu, ... Dobro, ljubav, plementitost, lijepo ponašanje i ophođenje, ... zagovaraju i uče sve religije. Pitao sam te konkretno zašto to ne bi mogao biti zajednički sadržaj nastave religije za sve učenike jednog odjelenja (ne "istorija religija", već konkretno, recimo, nastavna jedinka: "Ophođenje i pozdravljanje". Zar se ne bi mogla obrađivati bez podjele djece na muslimane, katolike, pravoslavne, jevreje, budiste, ateiste,... Svi bi je mogli i trebali zajedno učiti i izučavati).

Soleil
03-09-2008, 04:44 PM
Moglo bi, ali ne bi imalo nikakvih dodirnih tačaka sa vjeronaukom. Ne vidim smisao i svrhu toga. Etika ti obrađuje takve teme, ali u smislu objašnjavanja šta je dobro, šta islam ili kršćanstvo zagovara. Ali etika nema tu dimenziju razvijanja morala kod pojednica. Ona ga samo uči šta je šta. (Barem sam ja tako shvatila slušajući etiku dvije godine).

Valjda djecu od početka treba učiti da poštuju različitost, druge nacije, vjere, klase, rase (a to se svakako postiže i vjeronaučnom nastavom)....jer takva je realnost. Ne znam baš da će na osnovu vjeronaučne nastave zamrziti pripadnika druge vjeroispovijesti...razlog potencionalne mržnje treba potražiti negdje drugo...

instinktualac
03-09-2008, 04:46 PM
listah ovaj udzbenik i nadjoh ovo.....slika govori sama za sebe....

http://img172.imageshack.us/img172/1585/pozdravph0.png

Mimo
03-09-2008, 04:58 PM
Ovo je zgodna prilika (primjer sa slikom) da djeca nauče kako se još naše komšije pozdravljaju, da nauče i "Pomoz bog", te da i to poštuju i cijene (tuđe i drugačije, kao i svoje). Ledy#1, mislim da su te profesori nedovoljno usmjerili (naučili), trebaš još dosta učiti (i naučiti).

Jasko81
03-09-2008, 05:02 PM
Ovo je zgodna prilika (primjer sa slikom) da djeca nauče kako se još naše komšije pozdravljaju, da nauče i "Pomoz bog", te da i to poštuju i cijene (tuđe i drugačije, kao i svoje).

Kod nas su takve stvari još uvijek 'na ledu', nažalost. A što je još gore, djecu u pogrešnom smjeru usmjeravaju niko drugi do njihovi roditelji, koji ih uče svemu tome.

Soleil
03-09-2008, 05:17 PM
Ledy#1, mislim da su te profesori nedovoljno usmjerili(naučili), trebaš još dosta učiti (i naučiti). Može biti, šta više vjerovatno. Ali nije mi mrsko da učim (i naučim), a mlada sam.

Samo mi odgovori kako bi nazvao taj predmet?

SpiritWalker
03-09-2008, 05:29 PM
Spiwit gdje si,ovo sto si navela cesto je posljedica neznanja i pogresna odgoja (kucnog),a zaklinjanje Bogom je teska zakletva zato se ta zakletva u islamu koristi vrlo malo osim u ozbiljnom slucaju radi hadisa "ko se mnogo kune Allahom taj i laze",psovanje Isaa a.s. nije dozvoljeno u Islamu jer ga smatramo poslanikom a muslimani vjeruju u sve poslanike i to je stroga obaveza(osim ovih koji ga psuju ocigledno), ajet "vama vasa a meni moja vjera" je odgovor na vecinu rasprava na forumu eto toliko posto se meni ne svadja jer je tolerancija pojedinih na niskom nivou Selam
Znam ja sve to bibo , ali ovdje govorE kako ce djeca bit' dobra ako idu na vjeronauku i tako te stvari , ali to zavisi od KUCNO odgoja , svo vrijeme to pokusavam reci ... Jeste istina da SVAKA vjera uci isto , ali na malo drugacije nacine ( u principu ucimo isto ) budi dobar , tolerantan , daj sadaku , pomozi oboljelom , ne ukradi ,ne pocini ubistvo i tako te stvari ... Jedni Boga nazivaju Bogom drugi Allahom , IMAJU ISTO ZNACENJE ... Ali ja ne shvatam ove ljude koji su vjernici , pa bi oni sve uradili za svoju vjeru , opsovali tudju , a tako vrijedjaju i svoju ... E to je bilo bit mog posta ..

kicho
03-09-2008, 05:30 PM
I je li bila neka studija koja govori o tome koliko je vjerunaucna nastava efikasna u prevenciji pusenja, nasilja itd. ili je sve bilo samo prazna prica?:devil3:

cemu studija kada su pojedini forumasi uzimali sebe za primjere... kicho je jedan od njih: u skoli imao vjeronauku, ucio sta je zlo i od Boga zabranjeno, srcem prihvatio Bogobojaznost te u podsvijesti imam predstavu kakva kazna ceka nevjernika kao i osobu koja zla djela cini... dobar recept da postanes dobar covjek i prijatelj...

Mimo
03-09-2008, 05:46 PM
ledy#1: "Samo mi odgovori kako bi nazvao taj predmet?" Naziv bi zavisio od uzrasta kojem se prezentuje i šta se njime prezentuje. Ako trebam predložiti naziv, čini mi se da bi se predmet mogao nazvati i "Nauka o ljepoti i skladu duha i tijela", ili "Zajedničke osnove religijskih vjerovanja". Naveo sam ti konkretan primjer nastavne jedinke: "Pozdravljanje i ophođenje" , nisi dobro razmislila i kazala mi zašto tu ( i slične jedinke) ne bi sva djeca odjelenja mogla učiti zajedno (a ne odvojeno). Takvih jedinki ima dovoljno za predviđeni broj nastavnih sati (mislim i da je mnogo dva časa sedmično) tokom školske godine. Tako bi se djeca bolje učila "toleranciji" i međusobnom razumijevanju i uvažavanju, nego kada se razdvajaju.

Tarik_Dzedaj
03-09-2008, 07:53 PM
@respect life niti znas ko sam ja,ni bilo ko drugi.a nazivas nas indirektno ateistima itd.prvo skontaj kontekst postova,vidim da si neki fola vjernik,ako si vjernik primjenjuj ono sto pise u zivotu.
ja sam licno musliman,ne ateist kao sto me nazivas.postujem tudje misljenje pa postuj i ti moje.
mozes uciti Kur'an koliko god hoces ako neces to skontat i ponasati se moralno i primjereno.

Hermina
03-09-2008, 08:13 PM

Jeste se zakacili za taj joint...:S

Kako god, ne bih bas rekla da je vjera jedino sto daje odgovor na ovo pitanje. Daje ga i medicina, psihologija, pedagogija, bla, bla, bla da ne duzim. Ne mislim da su bas ljudi toliko plitki da misle da je moralno sve sto oni cine. Da li je moralno konzumirati alkohol? Ja kazem da nije, mada pijem. Pitam se kako li bi izgledalo kad bismo svi skakutali okolo smatrajuci da je svaki nas potez ok. Neko bi govorio da je nikotin dobar za zdravlje, drugi da je alkohol nesto najbolje sta se covjeku moze u zivotu desiti, treci da je prostitucija najmoralniji "zanat" na svijetu...

vjerovatno zato sto nisi isla na vjeronauku, hhh...

Ne, bas zato sto jesam. Sta da ti pricam, prosvjetljena sam. :meansmile

Soleil
03-09-2008, 08:51 PM
ledy#1: "Samo mi odgovori kako bi nazvao taj predmet?" Naziv bi zavisio od uzrasta kojem se prezentuje i šta se njime prezentuje. Ako trebam predložiti naziv, čini mi se da bi se predmet mogao nazvati i "Nauka o ljepoti i skladu duha i tijela", ili "Zajedničke osnove religijskih vjerovanja". Naveo sam ti konkretan primjer nastavne jedinke: "Pozdravljanje i ophođenje" , nisi dobro razmislila i kazala mi zašto tu ( i slične jedinke) ne bi sva djeca odjelenja mogla učiti zajedno (a ne odvojeno). Takvih jedinki ima dovoljno za predviđeni broj nastavnih sati (mislim i da je mnogo dva časa sedmično) tokom školske godine. Tako bi se djeca bolje učila "toleranciji" i međusobnom razumijevanju i uvažavanju, nego kada se razdvajaju.
Dragi Mimo, uz dužno poštovanje, ja sam svaki put razmislila, i svaki put ti dala odgovor. Rekla sam da bi bilo moguće tako nešto uradit, ali nema nikakve veze s vjeronaukom, kako si ovu temu nazvao. Poprimilo bi sasvim druge dimenzije...Tako da bih razumjela da si postavio to pitanje bez uplitanja i spominjanja vjeronauke.

Moguće je uvesti jedan takav predmet, možda čak i poželjno. Ali već smo ustanovili da po zakonu vjeronaučna nastava se treba održavat, tako da taj novi predmet ne bi mogao biti zamjena, nego samo još jedan dodatni. Jesam li dala odgovor?!
Sem toga pls. navedi mi argumente zašto si tako žustro protiv toga da se vjeronauka sluša u školama? eto, zanima me baš...

Mimo
04-09-2008, 07:30 AM
Sem toga pls. navedi mi argumente zašto si tako žustro protiv toga da se vjeronauka sluša u školama? Tvoja tvrdnja (sadržana u pitanju "zašto si tako žustro protiv toga da se vjeronauka sluša u školama?") je neprecizna. Nisam (pogotovu "žustro") protiv toga da se vjeronauka sluša u školama, već sam (kada je već uvedena i "nametnuta" u osnovnim školama) za prilagođavanje sadržaja i realizacije te nastave u obliku koji bi odgovarao svim polaznicima jednog odjelenja (bez odvajanja i razdvajanja djece prema vjerskim opredjelenjima roditelja). Imati mišljenje da ne treba vjeronauku uvoditi u osnovno (obavezno) obrazovanje ne znači i stav da sam protiv uvođenje nastave vjeronauke u školama (osim osnovnih imamo mi još škola u našem sistemu obrazovanja). Obrazloženje ovog stava davat ću u onoj drugoj temi. Tvoje pitanje "jesam li dala odgovor" zaslužuje poseban komentar (sada ću ga pripremiti).

Mimo
04-09-2008, 07:34 AM
Na moje: Sve religije uče ljubavi, pravednosti, iskrenosti, dobru,.... Pa ako to uče sve religije, to bi mogli i tretirali kao zajednički sadržaj u nastavi za sve učenike zajedno?! Nikome to ne bi trebalo smetati!
Odgovaraš:@Mimo - lijepo je što ti želiš da se tri religijske skupine ujedine i spoznaju zajedničke tačke njihovih religija, ali ipak to je utopija... jer bi se sigurno svelo na 'Historiju religija'.
Na šta sam ti dao sljedeći odgovor: nisam u prethodnoj poruci (na koju se pozivaš) izrazio ovakvu želju (misao): lijepo je što ti želiš da se tri religijske skupine ujedine i spoznaju zajedničke tačke njihovih religija, ... Od tebe očekujem pažljivije čitanje i odgovaranje.
Ponovio sam pitanje: Pitao sam te konkretno zašto to ne bi mogao biti zajednički sadržaj nastave religije za sve učenike jednog odjelenja (ne "istorija religija", već konkretno, recimo, nastavna jedinka: "Ophođenje i pozdravljanje". Zar se ne bi mogla obrađivati bez podjele djece na muslimane, katolike, pravoslavne, jevreje, budiste, ateiste,...
Na šta je tvoj odgovor glasio: Moglo bi, ali ne bi imalo nikakvih dodirnih tačaka sa vjeronaukom. Ne vidim smisao i svrhu toga.
Naveo sam ti konkretan primjer nastavne jedinke: "Pozdravljanje i ophođenje" , nisi dobro razmislila i kazala mi zašto tu ( i slične jedinke) ne bi sva djeca odjelenja mogla učiti zajedno (a ne odvojeno).
Tvoj odgovor: "Dragi Mimo, uz dužno poštovanje, ja sam svaki put razmislila, i svaki put ti dala odgovor. Rekla sam da bi bilo moguće tako nešto uradit, ali nema nikakve veze s vjeronaukom,.." upućuje me da baš i nisi razmislila i svaki put dala odgovor. Za komentar ovoga malo ću "spamati" ( slijedi "vic")

Mimo
04-09-2008, 07:51 AM
Pita učuteljica Pericu: "Koliko je četiri i tri?" Perica (mali pa još ne zna kazati osam) odgovara odmah: "Otam". Učiteljica (strpljivo želi da Perica ponovo razmisli): "Perice, razmisli ponovo i kaži mi koliko je četiri i tri?" Perica, opet hitro: "Otam"! Učiteljica još jednom: "Perice, četiri i tri?" Perica, već "ljutit" i povišenim glasom: "Ma, otam, j..em te gluhu!" .... Ledy#1 - Uporno sam te pitao jedno, a ti odgovaraš drugo ( ne razumiješ šta pitam, možda i ja ne umijem postaviti pravo pitanje?) - Nisi odgovorila na pitanje! "Mogli bi...., ali,..." nije odgovor za prolaznu ocjenu (pitat ću te to još, nekad kasnije). Čitaj, uči!

Mentalna Higijena
04-09-2008, 08:55 AM
@respect life niti znas ko sam ja,ni bilo ko drugi.a nazivas nas indirektno ateistima itd.prvo skontaj kontekst postova,vidim da si neki fola vjernik,ako si vjernik primjenjuj ono sto pise u zivotu.
ja sam licno musliman,ne ateist kao sto me nazivas.postujem tudje misljenje pa postuj i ti moje.
mozes uciti Kur'an koliko god hoces ako neces to skontat i ponasati se moralno i primjereno.

Tvoja reakcija je vjerovatno na ovaj moj post pa bi te zamolio da ga pročitaš pažljivo još jedanput.

Pogotovo kad vidim da su najvatreniji protagonisti izbacivanja vjere (u ovom slučaju Islama) iz škola zakleti ateisti (sami se pronađite)....

Bitan akcenat u rečenici je stavljen na riječ koju si ti propustio jeste "najvatreniji protagonisti " i tu je nastao nesporazum, jer se njome poruka rečenice te njena klasifikacija njome ograničava i odnosi samo na one koji su bili najvatreniji u zastupanju svoga stava.

Dalje, da ti istinu kažem, morao sam se vratiti danas unazad na temi da vidim šta si to ti napisao jer nisam tvoj post uopće zabilježio kao bitan, što znači da tebe kada sam pisao poruku uopšte nisam doživio kao "najvatrenijeg protagonistu" u ovoj temi jer danas kada sam pročitao tvoj komentar jasno je da si ti izrekao svoj lični stav što je svakako tvoje pravo na ovom forumu.

Ovdje je bitno još napomenuti da je islamski stav (pošto kažeš da si musliman) na stajalištu da bi svaki musliman koji voli svoju vjeru trebao raditi na tome da islam kao cjelokupan program ljudskog života širi rječju i djelom osobama u okruženju, dakle da Islam kao pozitivnu vrijednost širi a ne da ga sužava i ograničava samo na džamije i mektebe.

Nadalje moraš znati, ukoliko ti je slučajno promaklo da su učešće na ovoj temi gorljivo uzele i osobe koje su se javno deklarisale kao ateisti (oni koji negiraju postojanje Boga) pa se moja poruka upravo odnosila na takve.

I na kraju, što se tiče tvojih ničim argumentovanih optužbi upućenih na moje ime, jasno mi je da je u pitanju veliki nesporazum pa molim Allaha s.v.t.a. neka te uputi i učini te od Njegovih dobrih robova sa kojima je On zadovoljan a koje će On svojom milošću uvesti u Džennet. Amin.

Peace.

Soleil
04-09-2008, 12:19 PM
upućuje me da baš i nisi razmislila i svaki put dala odgovor. Za komentar ovoga malo ću "spamati" ( slijedi "vic") Da, sigurno je do mene.

Zoolander
04-09-2008, 03:07 PM
mimooooooooooooooooo nauči se više koristiti opciju citiranja tuđih postovaaaaaaaaaaaaaaa. Dobićemo šećer čitajući tvoje postoveeeeeeeeeeeeeeeee. Hvalaaaaaaaaaaaaaaaaa

Soleil
04-09-2008, 03:23 PM
mimooooooooooooooooo nauči se više koristiti opciju citiranja tuđih postovaaaaaaaaaaaaaaa. Dobićemo šećer čitajući tvoje postoveeeeeeeeeeeeeeeee. Hvalaaaaaaaaaaaaaaaaa

Da te Allah nagradi za ovo :smurf:...ja se nisam usuđivala reć', ispast će da ne kontam:lol:

Mesha Mare
04-09-2008, 03:30 PM
yes yes:nerd::aliensmil Ja sam išla u mektef, pa sam ispala okihttp://smileys.on-my-web.com/repository/Others/others-085.gif, a u školi imala predmet religije... i to mi je super, mislim da bi u školama na tome trebalo ostati.http://smileys.on-my-web.com/repository/Others/others-076.GIF

instinktualac
04-09-2008, 04:56 PM
Ledy#1, mislim da su te profesori nedovoljno usmjerili (naučili), trebaš još dosta učiti (i naučiti).

ovu formulaciju nisam mogao nikako preskociti....opet ad hominem....a nije ti prvi put....to samo pokazuje nemoc argumentacije....pokusaj provjeriti svoj grubi stav....

http://forum.bih.net.ba/showthread.php?t=18290

mimo....ti sto ovdje predlazes ne pije vode....ovo je samo jedan forum gdje mozemo razmjenivati ko sta misli o necemu i to vremenom ode u arhivu ili se obrise....mojih prvih postova napisanih ovdje odavno vise nema....nego...ako zelis zaista uticati na NPP u skolama uputi pismo na....

MEĐURELIGIJSKO VIJEĆE U BOSNI I HERCEGOVINI (http://www.mrv.ba/)

....samo oni mogu mijenjati ove udzbenike jer ih oni i odobravaju....cini mi se da su jednom vec revidirali prva izdanja....

http://img294.imageshack.us/img294/5560/odobrenjeww2.png

i mene interesuje kakav bi ti odgovor dali mada ga pretpostavljam....

southern
04-09-2008, 07:35 PM
Ko hoće da svoju djecu šalje na časove vjeronauke, slat će ga. Dijete se mora od malena učiti Islamu, a ne kad napuni 20 godina, a do tada je počinio grijeha i grijeha.

Voljela bih da se u moje vrijeme ucila vjeronauka u skolama.

Mimo
05-09-2008, 06:13 AM
malcolmx, izvučeš li rečenicu iz konteksta, onda ona može imati i sasvim drugi smisao.
logika nula bodova.

ni meni to nije baš najjasnije... Korisnik koji iz prvog posta ne zna zaključiti da je ovako naslovljena tema zbog naziva udžbenika koji se prezentira treba još mnogo poraditi na svom obrazovanju. Gospođici, ledy#1, obratio sam se direktno kao "stručnom licu" sa konkretnim pitanjem (više puta), a na to pitanje dobijem "nestručno mišljenje" onda i te kako mogu sugerisati da dotična osoba poradi na svom opštem obrazovanju.

Mimo
05-09-2008, 06:24 AM
mimo....ti sto ovdje predlazes ne pije vode....ovo je samo jedan forum gdje mozemo razmjenivati ko sta misli o necemu i to vremenom ode u arhivu ili se obrise....mojih prvih postova napisanih ovdje odavno vise nema....nego...ako zelis zaista uticati na NPP u skolama uputi pismo na... Da mi ti (ovako) ne napisa, ja bi ostao u sljedećoj zabludi: Mislio bih da će sad svi "nadležni" odmah pročitati šta sam ja ovdje napisao, odmah izmijeniti odgovarajuću praksu i uvažiti moje mišljenje.

Mimo
05-09-2008, 06:30 AM
....samo oni mogu mijenjati ove udzbenike jer ih oni i odobravaju....cini mi se da su jednom vec revidirali prva izdanja....
Moram i tebi kazati: Pažljivije čitaj i pažljivije piši! Nađi mi (citiraj mi) gdje sam to ja predlagao ili iznio mišljenje da bi ovaj udžbenik trebalo mijenjati?! Pohvalio sam udžbenik!

Mimo
05-09-2008, 06:54 AM
Da, sigurno je do mene. Ovakve tvoje odgovore čitao sam i u nekim drugim temama (ranijih godina), kad god nemaš "pravi odgovor". Međutim, kako sam prilično strpljiv i uporan, pokušat ću postepeno dovesti te u situaciju da razmišljaš dublje i temeljitije. Tvoji odgovori (konkretno o nastavnoj jedinki: "Ophođenje i pozdravljanje") u smislu "nema to veze sa vjeronaukom" smatram "plitkoumnim odgovorima". Tvoje mišljenje da potrebno da ovu jedinku obraditi hodža/bula , u predmetu "vjeronauka", a ne učitelj/učiteljica, u predmetu pod bilo kojim nazivom (može i vjeronauka), također, smatram nedovoljno stručnim. Da li bi jedinku "Ophođenje i pozdravljanje" bolje obradila i prenijela učenicima osnovne škole Ti (na posebnim časovima vjeronauke, za posebnu grupu polaznika) ili JA (na časovima koji se ne moraju, ali i mogu, zvati "vjeronauka", sa svim učenicima odjelenja, bez izdvajanja i podvajanja djece po bilo kom osnovu)?! Šta je korisnije i bolje za učenike i roditelje (tvoj ili moj pristup obradi ove jedinke)?!

mostary
05-09-2008, 07:57 AM
skinuo sam ovu knjigu za vjeronauku za 1 razred, malo cu je kući pogledati, a onda dati konkretan komentar na nju
a što se tiće upošte vjeronauke u osnovnim školama, podržavam isto jer sam program je pozitivan, najviše uće o moralnim osobinama čovjeka, podstiće na dobroćinstvo i na rad, i td.
Oni koji govore da se predmet drugačije zove ili da uopšte ne treba biti u školi, jer svi ostali učitelji mogu prenjeti pozitivne stvari na učenike - ne slažem se jer svi ostali učitelji i nastavnici imaju svoj program po kojem rade, tako da u tom svom programu malo njih ima stavku da prenese neke moralne vrijednosti na dijecu, a pogotova ako ima nastavnika i učitelja koji su možda nemoralni, mozda u svom privatnom zivotu su alkoholićari, da ne idem dalje šta se sve dešava u društvu po svijetu, a i kod nas, tako da ta osoba koja bi predavala predmet vjeronauku - prvo bi bila moralna i neporočna (ne puši, ne pije i slično) da bi bilo šta drugo mogla prenjeti dijeci, jer dijela najviše govore.

Agent47
05-09-2008, 08:22 AM
15 str. napisano na gluposti:doubt:
Djeca nek uče šta im se kaže neka Boga i u školi malo

Soleil
05-09-2008, 12:45 PM
Korisnik koji iz prvog posta ne zna zaključiti da je ovako naslovljena tema zbog naziva udžbenika koji se prezentira treba još mnogo poraditi na svom obrazovanju. Gospođici, ledy#1, obratio sam se direktno kao "stručnom licu" sa konkretnim pitanjem (više puta), a na to pitanje dobijem "nestručno mišljenje" onda i te kako mogu sugerisati da dotična osoba poradi na svom opštem obrazovanju.

Mimo tvoj prvi post:

Pogledajte udžbenik vjeronauke za prvi razred osnovne škole ( PDF format je, pogodno snimiti za "kućnu" upotrebu). Čini mi se da bi ovo mogao biti povod za razmjenu mišljenja o sljedećem pitanju: Koliko bi bilo korisno i kako napisati "udžbenik vjeronauke" sa zajedničkim sadržajima (temeljima) za sve učenike (religije) našeg područja. Kako ga nazvati i kakve sadržaje njime prezentirati? Dobra i korisna ideja ili je to "utopija" (pa i štetna ideja)?
Last edited by Mimo; 03-09-2008 at 03:58 PM. Meni se opet čini da si počeo sa udžbenikom, a onda se osvrno na sasvim drugo pitanje. Još kako tu stoji, taj post si prepravljao 03.09, baš na datum kad sam ja postavila pitanje vezano za naslov. I prepravka je rađena oko sat vremena poslije.
Dalje, tek si jasnije obrazloženje dao u 29. postu (http://forum.bih.net.ba/showpost.php?p=927736&postcount=29) ( što priznajem, promaklo mi je).

Dotična osoba ne može da da svoje stručno mišljenje, jer nije stručno lice. Ona može da iznese svoje mišljenje laika, pa i osobe bez općeg obrazovanja.

Soleil
05-09-2008, 12:47 PM
Ovakve tvoje odgovore čitao sam i u nekim drugim temama (ranijih godina), kad god nemaš "pravi odgovor". Međutim, kako sam prilično strpljiv i uporan, pokušat ću postepeno dovesti te u situaciju da razmišljaš dublje i temeljitije. Tvoji odgovori (konkretno o nastavnoj jedinki: "Ophođenje i pozdravljanje") u smislu "nema to veze sa vjeronaukom" smatram "plitkoumnim odgovorima". Tvoje mišljenje da potrebno da ovu jedinku obraditi hodža/bula , u predmetu "vjeronauka", a ne učitelj/učiteljica, u predmetu pod bilo kojim nazivom (može i vjeronauka), također, smatram nedovoljno stručnim. Da li bi jedinku "Ophođenje i pozdravljanje" bolje obradila i prenijela učenicima osnovne škole Ti (na posebnim časovima vjeronauke, za posebnu grupu polaznika) ili JA (na časovima koji se ne moraju, ali i mogu, zvati "vjeronauka", sa svim učenicima odjelenja, bez izdvajanja i podvajanja djece po bilo kom osnovu)?! Šta je korisnije i bolje za učenike i roditelje (tvoj ili moj pristup obradi ove jedinke)?!

Ja stvarno nemam više ni volje, ni želje, ni snage, ni očiju, ni strpljenja...Uz dužno poštovanje prema tvojim godinama (nadam se da ne smeta 'ti', a ako smeta, ja ću zaista preći na Vi...jer nisam doskora znala da ste vi ipak stariji gospodin) ne mogu dozvolit da se ova diskusija pretvori u vrijeđanje, a već je pomalo počela.

Boldirana rečenica uopće ne opisuje moje mišljenje, zaista ne znam iz čega si takvi nešto zaključio, jer nisam rekla da bi se bolje obradila na časovima vjeronauke, ali sigurno ne bi ni lošije... i usput, opće poznato je da vjeronauku predaje prosvjetni radnik (Svršenik Islamskih pedagoških akademija).

Što se tiče tog pristupa, mislim da opet mogu dati samo svoje skromno mišljenje, a ne mišljenje stručnog lica. Smatram da se takve jedinice isto tako kvalitetno mogu obradit i na časovima vjeronauke...

Želiš da čitam 'između redova' tvoje postove , a s druge strane želiš konkretan i precizan odgovor. Ja svoje odgovore ne bih mijenjala, oni ostaju onakvi kakvi su.

Mislim da je dalja diskusija suvišna, svakako mi ne ginu bodovi za ovo spamanje.

Mentalna Higijena
05-09-2008, 02:29 PM
Mimo molim te pokušaj shvatiti da više za muslimana Islam nema alternativu jer je bosanskim muslimanima komunistički režim 50 godina skoro pa zabranjivao da budu muslimani a kamoli da se uči Islam u školama i sad kad su se izborili za to neće odustati tako lako.

Evo za primjer samo jedna istinita priča iz vremena kad je vjera bila prognana iz škola:

Kazivao mi je jedan postariji čovjek prije par godina svoj istiniti doživljaj iz djetinjstva: "Jedno jutro je on sa svojom majkom zapostio Ramazanski post i otišao u osnovnu školu, kada je učiteljica ušla u razred donijela je sa sobom flašu vode i jednu čašu i krenula od klupe do klupe, od djeteta do djeteta, i tjerala djecu da popiju gutljaj vode, dalje mi kazuje, kad je došla do njega on nije htjeo da se napije, rekao joj je da posti pa ne smije da se napije vode. Dalje prepričava "Kada mi je učiteljica opalila šamar učionica mi se okrenula onako malenom i slabašnom", poslije toga, priča mi on dalje, sva druga djeca za koje je znao da su postili su iz straha pokvarili post samo da bi izbjegli batine od učiteljice."

Oprosti mi ako griješim ali ove tvoje ideje zvuče mi odveć poznato.
Mi Bošnjaci dobro znamo kako se nažalost na kraju '92 rušilo to Bratstvo i Jedinstvo uglavnom po muslimanskim glavama, a muslimana zmija iz iste rupe ne smije dvaput ujesti.

Mimo
05-09-2008, 02:35 PM
ledy#1, još jednom pokazuješ (i sama dokazuješ) svoju površnost u čitanju, pisanju i razmišljanju. Kažeš: "Meni se opet čini da si počeo sa udžbenikom, a onda se osvrno na sasvim drugo pitanje. Još kako tu stoji, taj post si prepravljao 03.09, baš na datum kad sam ja postavila pitanje vezano za naslov. I prepravka je rađena oko sat vremena poslije.
Dalje, tek si jasnije obrazloženje dao u 29. postu (http://forum.bih.net.ba/showpost.php?p=927736&postcount=29) ( što priznajem, promaklo mi je)." Da si samo pogledala citat u narednoj (drugoj po redu) poruci (koji može prepravljati samo autor poruke) i da si uporedila tekstove uvidila bi da ja 03.09. nisam mijenjao sadržaj poruke (već prepravljao link na udžbenik), sve ovo što si napisala, vjerovatno, bi izostavila. Za ovo napisano i zaslužuješ (zbog površnosti i brzopletosti) "minus bodove"!

Mimo
05-09-2008, 03:04 PM
logika nula bodova.

ni meni to nije baš najjasnije... , ovo je tvoja misao, tvoj iskaz (kojim ocjenjuješ moju logiku). Ovaj citat, i onaj citat u prethodnoj poruci, najbolje opisuje tvoju logiku i još ponešto.... Kako si mlada, korisno je kritikovati te (možda se popraviš). Tvoje mišljenje: "Smatram da se takve jedinice isto tako kvalitetno mogu obradit i na časovima vjeronauke..." , ujedno kazuje da se takve jedinke mogu kvalitetno obraditi " i na časovima vjeronauke" (što je tačno i objektivno), ali i na časovima koji nisu "vjeronauka", i od strane lica koja nisu završila "pedagoški smjer" u medresi, a mogu to (znatno bolje, efikasnije i jeftinije) obraditi i roditelji sa svojom djecom (u vlastitom domu i okruženju).

Soleil
05-09-2008, 03:16 PM
, ovo je tvoja misao, tvoj iskaz (kojim ocjenjuješ moju logiku). Ovaj citat, i onaj citat u prethodnoj poruci, najbolje opisuje tvoju logiku i još ponešto.... Kako si mlada, korisno je kritikovati te (možda se popraviš).

Poštovani Mimo, opet vjerovatno mojom greškom, kao i sve do sada...'nula logike' nije uopće bilo upućeno tebi...naravno vjerovatno sam ja sa svojom neobrazovanošću i nepromišljenošću stavila ispod @Mostarkinog posta (jer se na nju odnosilo)...opet, ponavljam, do mene je. Vadiš stvari iz konteksta, kako tebi odgovara...

Ma od ovakvih kao što sam ja nema fajde, stoga te molim da svoju kritiku usmjeriš na plodnija mjesta.

Ako je ono ' logika nula bodova' kod tebe izazvalo ovakve reakcije i postove upućene meni, meni je stvarno žao.

Ostali imaju na uvid (postove) kakav je ko, pa nek ocjene...

Mene više nema na ovoj temi, izgubila je svoj smisao, a i ja gubim svako strpljenje...

:wave:

Nermin & Lejla
05-09-2008, 03:23 PM
Voljela bih da se u moje vrijeme ucila vjeronauka u skolama.

da u to vrijeme svi su nosili crvene knjizice nisu vjerovali u Bogove preko noci se preobratili u okorjele nacionaliste i prve vjernike...koje licemjerstvo

Mimo
05-09-2008, 03:42 PM
Poštovani Mimo, opet vjerovatno mojom greškom, kao i sve do sada...'nula logike' nije uopće bilo upućeno tebi...naravno vjerovatno sam ja sa svojom neobrazovanošću i nepromišljenošću stavila ispod @Mostarkinog posta (jer se na nju odnosilo)...opet, ponavljam, do mene je. Vadiš stvari iz konteksta, kako tebi odgovara... I opet površno i pogrešno! Nije ispod "Mostarkinog posta" i nije se na njenu logiku odnosilo. Zapažam li ja pogrešno neke "ružne finese" i u ovoj tvojoj "oproštajnoj poruci"?!

Paloma_Picasso
05-09-2008, 05:06 PM
da u to vrijeme svi su nosili crvene knjizice nisu vjerovali u Bogove preko noci se preobratili u okorjele nacionaliste i prve vjernike...koje licemjerstvo

E na ovo ne mogu odoliti da ne odgovorim, pa ce me mozda netko i razumjeti.
Da, u "to vrijeme" nisi mogao ni osobno vjerovati jer su doslovno pratili one koji su isli u dzamiju ili u crkvu.
Moj vlastiti otac je zavrsio u zatvoru radi toga sto je bio u crkvenom zboru gdje je svirao i sto je ministrirao u crkvi.
Ne vjerujem da nije bilo mnogo istih slucajeva i u islamu.
Sada ti ljudi koji su zatvarali vjernike i koji su se plasili svoje vjere na sva zvona trube kako treba vjerska sloboda ovoj drzavi.
Sada ti isti ljudi donese zakone i pravila o vjeronauku u skolama, vrticima itd itd.
Ja nisam protiv vjeronauka, ali jesam u skolama dok se situacija jednostavno ne promijeni gdje ce djeca najvise osjetiti.
Zamislite 2,3 djece islamske vjeroispovijesti gdje su ostali katolici? Mislite da ce im biti zgodno da izadju sa sata?
Zamislite 2,3 katolika gdje je vecina islamske vjeroispovijesti?
Jeste li ikada culi u skolskom dvoristu kako dijete od 10 godina zove drugo dijete "balija" nakon sata vjeronauka?
Ja jesam, na svoje vlastite usi i rodjak mi je imao traume da se vrati na sat matematike ili necega drugog nakon tog "slobodnog sata", samo zato sto je iz mijesanoga braka.
Treba jos dugo dugo vremena da bi se to moglo uvesti, ali da funkcionira-valjda je to svima cilj, funkcioniranje toga, ne samo uvodjenje.

Mimo
05-09-2008, 05:20 PM
Mimo molim te pokušaj shvatiti da više za muslimana Islam nema alternativu jer je bosanskim muslimanima komunistički režim 50 godina skoro pa zabranjivao da budu muslimani a kamoli da se uči Islam u školama i sad kad su se izborili za to neće odustati tako lako. Za muslimana Islam nikad i nije imao alternativu. Za Bošnjake Islam nije jedina i neophodna alternativa. Islamom se nećemo spasiti (na ovom svijetu). Na moju žalost, to mnogi ne shvataju.

Stryker
07-09-2008, 10:07 PM
Nisam imao vremena da vam prije odgovorim, pa evo sada odgovora.

Ne bih išao na te časove jer sam musliman, a ne katolik. Ne bih se osjećao ugroženo ili izolirano, već bi mi bilo drago što sam jedini ja na pravom putu, putu Islama.

Divno sto ti tako mislis, neda mi se citirati ostale tvoje komentare.
Da roditelj katolik salje dijete na vjeronauk islama ako ga zeli izvesti na pravi put?
Da mi je jos samo znati koliko godina imas u toj zatucanoj glavi.
Jesi li svjestan da ti svojim postovima dajes do znanja da za tebe ova drzava postoji samo za jedne ljude?
Voljela bih te odvesti na roditeljiski sastanak pa da umjesto ispred monitora stojis u svakom razredu i kazes sve ovo sto si do sada naveo.
Malo izadji iz svoga zamisljenoga svijeta i pokusaj skontati da BiH nije rezervirana samo za tebe i da ovdje oduvijek zive i drugi narodi i druge religije i nauci se postovati ako vec nisi naucen.
Na temu:
Vjeronauk ne treba biti u skoli i nije mu tamo mjesto, ovako skole postaju samo mjesta u kojima se djeca razdvajaju.
Vjeronauk ima svoje mjesto, a to je gdje je i prije bilo ucenje vjeronauka - vjerski objekt u koji se ides moliti. Pa onda neka roditelji odluce hoce li tamo slati svoje dijete ili nece. Ne treba razdvajati djecu od "pelena" i uciti ih kako je jedina i prava religija njihova, ostale ne valjaju (imamo danas X takvih primjera).
Niti je vjerskim liderima mjesto u skolama da bi imali mjesecni honorar jer dolaze na sat vjeronauka (pola sata od toga gledaju je li se ista desilo novom "bibiju" ili je li netko poslao poruku na najnoviju "nokiu"), kao sto im nije mjesto na rucku sa Predsjednistvom BiH, u svakoj mogucoj politickoj sferi itd..itd..

Ja imam 19 godina i 7 mjeseci, ja neću tebe da vrijeđam i halalim ti to što si rekla.

Ja nisam rekao da roditelj katolik treba da šalje dijete na muslimansku vjeronauku. Može ga učiti osnovima svoje religije kod kuće ili poslati u čitaonu da čita knjigu ili nešto slično. Ako roditelji nekada dođu do istine, otkriju da je Islam jedina priznata religija kod Allaha dž.š., onda će svoje dijete slati na muslimansku vjeronauku. Tu se, naravno, ne isključuje ni mogućnost da samo dijete iz radoznalosti ode na vjeronauku.

Nadam se da sam bio jasan.

Stryker
07-09-2008, 10:10 PM
Za muslimana Islam nikad i nije imao alternativu. Za Bošnjake Islam nije jedina i neophodna alternativa. Islamom se nećemo spasiti (na ovom svijetu). Na moju žalost, to mnogi ne shvataju.

Ne valja ti način na koji govoriš o Islamu. Islamom ćemo se spasiti i na ovome i na onome svijetu. Nadam se da češ jednog dana doći do pameti i da češ shvatiti da je Islam jedina prava religija, da je Allah dž.š. jedini Bog i da je Muhammed s.a.v.s. Božji rob i Božji poslanik.

Postoje ljudi koji ovo shvataju, a bilo bi lijepo kad bi i ti to shvatio.

Stryker
08-09-2008, 01:44 AM
Nikakve veze nema ovaj kamp s ovom djecom i vjeronauka koju djeca uče u školama i koju sam i ja učio i tamo i u mektebu.

Blahhh
09-09-2008, 11:55 PM
thx za pdf

ucite, citajte...znanje je blagoslov ;)

Mimo
10-09-2008, 06:14 AM
Mekteb "Irac" u Tuzli u prostorijama džamije subotom i nedjeljom od osam do dvanaest sati održava nastavu vjeronauke polaznika razvrstanih u različite grupe,... Izgleda da su i hodže u Tuzli pametnije i obrazovanije od ....( tamo nekih... i ovdje nekih...) i mogu biti za uzor.

8mls
11-09-2008, 12:08 PM
Ja sam imao prilike upozmati jednog momka, provincijalca... i on mi rece da ga je otac do 20e godine tjero u mekteb, iako on nije bio bas musterija... i da je tako u vecini slucajeva.

Pa i nije bas. Istinski Islam ne poznaje metod prisile, bez obzira o cemu se radi. Naravno, uvijek neko moze pogrijesiti, mnogo je i pogresnih tumacenja nazalost...

Sto se samog mekteba tice djeca obicno idu po savjetu roditelja ili hodze, i apsolutno se radi o dobroj volji, niti imam kakve statistike kao u skolama, niti ima kakvog pritiska da je "pod moranje".

8mls
11-09-2008, 12:15 PM
Pravi sin nikada neće reći "ne" i "neću" roditeljima, barem dok ne bude punoljetan. Pogotovo neko ko je od samog rodjenja živio u porodici provjerski orijentisanoj. :smurf:

I ja išao i prestao ići u mekteb, ništa mi roditelji nisu ni rekli, niti prigovorili.

soft|cy
11-09-2008, 12:31 PM
JA BIH IZABRAO BUDIZAM

p.s. ovo je ko fasizam, moras ici na religiju od prvog razreda... pu na sistem :S
to je krsenje ljudskih prava :S

instinktualac
11-09-2008, 01:02 PM
JA BIH IZABRAO BUDIZAM

p.s. ovo je ko fasizam, moras ici na religiju od prvog razreda... pu na sistem :S

:rolleyes: ....ko ti rekao da moras...obicno je to fakultativna ili izborna nastava sa alternativom.....ne moras....

Mekteb "Irac" u Tuzli u prostorijama džamije subotom i nedjeljom od osam do dvanaest sati održava nastavu vjeronauke polaznika razvrstanih u različite grupe,... Izgleda da su i hodže u Tuzli pametnije i obrazovanije od ....( tamo nekih... i ovdje nekih...) i mogu biti za uzor.

mektebska nastava se razlikuje od vjeronaucne.....provjeri....a da bi neko mogao uci u ucionicu, prethodno mora proci kroz jednu od nekoliko visoko-obrazovnih institucija....

Fakultet islamskih nauka u Sarajevu (http://www.fin.ba/)

Islamski pedagoski fakultet u Zenici (http://www.ipf.unze.ba/index.php?id=12)

Jasko81
11-09-2008, 04:08 PM
Ne bih išao na te časove jer sam musliman, a ne katolik. Ne bih se osjećao ugroženo ili izolirano, već bi mi bilo drago što sam jedini ja na pravom putu, putu Islama.

Isto tako ni djeca pravoslavne ili bilo koje druge vjeroispovijesti ne treba da idu na časove islamske vjeronauke. I isto tako svi oni smatraju da su upravo oni na pravom putu, baš kao što i ti imaš jednako mišljenje u vezi sa tvojom vjerom.
Jednostavno, svako voli svoje!

Blahhh
13-09-2008, 09:21 AM

onda si tematiku kvalitetnu apsolvirao kada je i bilo vrijeme

sto se tice tuzle i vjere...dovoljno je pogledati broj dzamatlija u gradu trecem po velicini u bih

otuzan grad bez duse i duha

8mls
13-09-2008, 10:13 AM

Nastava iz vjeronauke je neobavezna!

Nedavno je uveden obavezni predmet "etika/kultura religije" i tu se govori generalno o svim većim religijama u svijetu i to je obavezno. Ali pored toga postoji i fakultativna nastava islamske/katolicke/pravoslavne vjeronauke. Licni je izbor svakog pojedinca da li ce ili nece ici na tu nastavu.