PDA

Pogledajte punu verziju : mTu sam:Usluga lociranja korisnika putem mobilnog telefona do 15.avgusta free

qwerty
21-10-2008, 12:39 AM
Evo da pitam ako neko zna, da li je bht pokrenuo uslugu mob.lociranja posto sam danas gledao reklamu na obn gdje reklamiraju nesto tako za poslovne kor.(u fazonu nemorate pratiti posl.partnera sada je tu najnovija usluga lociranja ,pa ako neko zna o cemu se tacno radi,ali definitivno je nesto novo,mada na portalu bht nema nista o tome

EDIT: usluga se uvodi od 15 aprila

mTu sam LBS servis BH Telecoma

Od 15. aprila - 15. juna 2009. godine testiranje "mTu sam!" servisa

„m Tu sam“ je location-based servis koji omogućava pronalaženje (lociranje) korisnika odnosno MSISDN-a korisnika, te slanje vlastite lokacije pomoću WEB/WAP interface-a, putem SMS-a i MMS-a.

Ovaj servis omogućava korisnicima da u svakom trenutku mogu locirati jednog ili određenu grupu korisnika, odnosno MSISDN-ova i to na dva načina:

* slanjem SMS poruke,
* putem LBS WAP/WEB portala BH Mobile mreže.

Usluga omogućava i slanje svoje lokacije, ili neke određene lokacije, na jedan ili više korisničkih brojeva, SMS ili MMS porukom.

Krovna usluga „mTu sam“ je podijeljena na cjeline koje korisnici mogu koristiti:

* Moje postavke (My Settings) – podaplikacija koja omogućava korisniku da setuje postavke za ovaj servis (privatnost, grupe...)
* Ja sam tu! (I Am Here!) – podaplikacija koja omogućava osvježavanje i slanje sopstvene lokacije drugim korisnicima
* Gdje si? (Where Are You?) – podaplikacija koja služi za pravljenje grupa korisnika za lociranje, te lociranje jednog ili više korisnika
* Vidimo se... (See You...) – podaplikacija koja služi za određivanje bilo koje lokacije i njeno proslijeđivanje drugim korisnicima
* Nađi lokaciju... (Find Location...) – podaplikacija sa integrisanom vektoriziranom mapom BiH omjera 1:25 000, koja korisniku omogućava pridruživanje mape sa aplikacijama za lociranje i pretraživanje raznih lokacija po nazivima i ulica i gradova.
* Pregled aktivnosti (History) – je podaplikacija na kojoj su pohranjeni svi zatjevi korisnika, koje on može pogledati, te svaka komunikacija SMS i MMS porukama, te podaci o dodatnim i izbrisanim korisnicaima sa korisničkih listi podaplikacije „Gdje si“.

Usluga „mTu sam“ je namijenjena privatnim i poslovnim korisnicima (s aspekta tehničke realizacije svih postpaid i Ultra tarifnih modela). Korisnički interface-i, odnosno kanali pristupa koje usluga podžava su:

* Web interface,
* Wap interface,
* SMS interface,
* MMS interface.

Usluga je automatski omogućena svim korisnicima BH Mobile mreže!

Za web pristup potrebno je prethodno logiranje na portal BH Mobile mreže SSO autentifikacijom putem username-a i password-a.

Usluga se realizuje na principu:

* Kada korisnik A želi locirati korisnika B (ili više njih), sistem obavještava korisnika B (ili više njih) da ga korisnik A želi locirati.
* Korisnik B mora dati dozvolu da ga servis locira i da tu informaciju proslijedi korisniku A.

Za Wap pristup autentifikacija se izvršava automatski.

Korisnik u svakom trenutku može odobriti lociranje od nekog broja ili više njih ili blokirati zahtjeve od nekog broja ili više njih putem WEB/WAP portala ili SMS porukom.

Usluga omogućava slanje jednokratnog upita za lociranje.

Takođe, omogućava slanje svoje ili bilo koje druge lokacije u BiH, drugim BH Mobile korisnicima.

Od 15. aprila do 15. juna provodiće se testna faza za uslugu LBS people pod imenom „mTu sam“ (60 dana) za sve postojeće postpaid i prepaid korisnike BH Mobile mreže, prije same komercijalne primjene ponude i formiranja cijena i uslova za ovu uslugu.

U testnoj fazi korištenje usluge omogućit će se automatski svim korisnicima BH Mobile mreže besplatno!

rebellion
21-10-2008, 10:36 AM
kao sto sam i rekao, ta usluga ce se uskoro uvesti za sviju. trebala se jos u septembru za dan bh telecoma ali nisu uspjeli stici.

FreAk.
21-10-2008, 11:28 AM
Sad jos samo treba da neko prati gdje se krecem, pa gdje je tu privatnost.. :p
A i nevjerujem da cemo svi imati tu mogucnost...

Milet
21-10-2008, 11:36 AM
uhhh... kolko je dobro tolko i nije al et :D

qwerty
21-10-2008, 11:52 AM

druze kakva privatnost to je vec ukinuto sa prisluskivanjem telefona i citanjem sms,mailova, ovo lociranje je nista naspram toga, a svejedno u telekomu su to i prije mogli, sad je samo do toga da to ponude i obicnim gradjanima da se tim sluze nista vishe. Ortak lokator ima u Srbiji i svi ga mogu koristiti i pre i post paid korisnici ne vidim zasto bi to kod nas bilo rezervisano za business korisnike.Mada realno ova usluga je najkorisnija krimosima:)

Milet
21-10-2008, 12:00 PM
druze kakva privatnost to je vec ukinuto sa prisluskivanjem telefona i citanjem sms,mailova, ovo lociranje je nista naspram toga, a svejedno u telekomu su to i prije mogli, sad je samo do toga da to ponude i obicnim gradjanima da se tim sluze nista vishe. Ortak lokator ima u Srbiji i svi ga mogu koristiti i pre i post paid korisnici ne vidim zasto bi to kod nas bilo rezervisano za business korisnike.Mada realno ova usluga je najkorisnija krimosima:)

e bogami kad krenes gdje a ne zelis da ko zna da si tu morace se i mob gasit :S

qwerty
21-10-2008, 12:06 PM
e bogami kad krenes gdje a ne zelis da ko zna da si tu morace se i mob gasit :S

i karticu iz telefona vaditi posto ako nisi znao to je najsigurniji nacin, jer ovi obavjestajci mogu i tako provaliti gdje si....zato sto sim kartica ako je u fonu isto emituje signal, tako da je najsigurnije onda odloziti je.

Tribbiani
21-10-2008, 01:27 PM
Ovo je baš kršenje privatnosti. Slažem se Mario da su nas i do sada prisluškivali, ali je u tome jedino mogla "uživati" neka tajna služba, državna bezbjednost i sl. Ovo će vjerovatno moći koristiti ko stigne, a to je grubo kršenje privatnosti. Nije da nešto krijem pa da me ovo brine, ali ako ne želim da neko zna gdje sam onda me ni Telekom nema potrebe odavati. Shvatate već šta hoću reći...

StoneSleeper
21-10-2008, 01:36 PM

Jedno je kad neko tamo od nadleznih u telecomu - osoba koja me nikada nije vidjela niti ce predpostavljam, za koju sam ja samo jedna od milion, moze da prisluskuje moje razgovore i sl....a nesto sasvim drugo je kad bilo ko iz mog imenika recimo moze u svakom trenutku znati gdje sam :nice:
...bljaks, gadi mi se to, kome je naumpalo da uvede takvu uslugu, dBd mu dijete u rikverc hodalo :goaway:

Magnum3.5.7
21-10-2008, 02:04 PM
Ova usluga odgovarat će samo lopovima jer mogu na lak način da saznaju jeste li kod kuće ili ne.

JUSTICE
21-10-2008, 02:23 PM
e vala jos bi samo nas trebali i pratit dosta sto nas prisluskivaju

Beetlejuice_
21-10-2008, 02:58 PM

Ti kada si kupio mobitel ... ti si odlucio da izgubis privatnost :hungry:
Samo ti to nisi znao :)

U mene je mobitel ugasen vec od januara 2007 godine :) Palim ga svakih 7 dana da vidim jel koji sms stigao. Koristim cesto e-mail za transfer novca i razgovore , fax i kodiram osjetljive poruke na svoj nacin. Jer u ovoj godini sam primijetio da bihnetov e-mail ne proslijedi sve moje e-mail poruke. Jer dobijem obavijest kroz 5 dana da nisu stigle. Eto vam nacin presretanja :) Ne mozes ni poslai ni email kako treba, ali zato je tu gmail 8)

AggressoR
21-10-2008, 04:03 PM
usluga koja ce biti omogucena samo firmama koje zakupe brojeve. sigurno nece biti omogucena obicnim korisnicima.

firma kupi odredene brojve, dodjeli ih radnicima i onda moze pratiti gdje se ti radnici nalaze u odredeno vrijeme, kao sto je moguce sad i lociranje automobila.

qwerty
21-10-2008, 04:34 PM
usluga koja ce biti omogucena samo firmama koje zakupe brojeve. sigurno nece biti omogucena obicnim korisnicima.

firma kupi odredene brojve, dodjeli ih radnicima i onda moze pratiti gdje se ti radnici nalaze u odredeno vrijeme, kao sto je moguce sad i lociranje automobila.

da mislim da se na to odnosila i ona reklama na tv koju sam vidjeo, ako je to to onda to je vec pusteno posto cemu reklama ako nije

FreAk.
21-10-2008, 07:35 PM

Evo drugi su odgovorili umjesto mene ali i ja cu reci kako je drugo kad ti poruke i mailove citaju nadlezni tj bhtelecom, ali ako ce svak ziv moci znati gdje se ja nalazim, to je vec lose... A i agg rece kako necemo imati svi tu mogucnost sto je i logicno.. :D

qwerty
21-10-2008, 07:55 PM
ja samo kazem da je moguce da uvedu za sve,jer ima ista usluga u Srbiji. A citao sam na ovom forumu da vec ima sajt koji to odradjuje tj.locira korisnika prema br. telefona nisam probao ali ako je to tacno onda smo svi vec ugrozeni, mada ja nemam sta puno kriti.Privatnost je povrjedjena i sa uvodjenjem video nadzora pa nisam vidjeo da se iko oko toga nesto puno bunio.

web wizard
21-10-2008, 08:01 PM
grooooznoo, grooozno...neće valjda, živjet ću bez tel-a onda ako dođe do toga. Grooozno zaista.

Kakaljin
21-10-2008, 09:40 PM
ja samo kazem da je moguce da uvedu za sve,jer ima ista usluga u Srbiji. A citao sam na ovom forumu da vec ima sajt koji to odradjuje tj.locira korisnika prema br. telefona nisam probao ali ako je to tacno onda smo svi vec ugrozeni, mada ja nemam sta puno kriti.Privatnost je povrjedjena i sa uvodjenjem video nadzora pa nisam vidjeo da se iko oko toga nesto puno bunio.

Moram potvrditi ovo, da se niko ne buni za video nazor jer nigdje na ulici ne pise da je taj dio pod video nazorom. A bune se za banalne stvari gdje se ne moze tacna pozicija utvrditi vec okvirna pozicija.

AggressoR
21-10-2008, 09:42 PM

za koga ista usluga ima?

Nikad se nece omoguciti usluga da sad ti jednostavno znas moj broj tel i kad te interesuje gdje sam samo provjeris.

Usluga je za firme koje zele da prate svoje radnike i kontrolisu ih, za ostale ne.

I da, MOZDA moze tata svoju kcerku prebaciti na preplatu i aktivirati tu uslugu, da prati u kojem mraku njihova kcerka provodi sate.

Hakuna Matata
21-10-2008, 10:03 PM
Mislim da od toga nece nista biti :D

Jbte nigdje privatnosti sta neko te trazi po citavom gradu ukuca tvoj broj ewo ga tu saceka te prebije te :S mislim da to ce ostati samo za policiju :D

Milet
21-10-2008, 10:06 PM
Mislim da od toga nece nista biti :D

Jbte nigdje privatnosti sta neko te trazi po citavom gradu ukuca tvoj broj ewo ga tu saceka te prebije te :S mislim da to ce ostati samo za policiju :D

imaš rep. za ovo. slažem se ;)

tiranosaur
21-10-2008, 11:14 PM
Citamo ovo i dobro se ismija prvo na marijove postove ja sam mislio da je momak covjek stvarno znalac ali ovo ga je ubilo haha pojma nemate sta piseti i sta govorite.

Agresor vam je fino rekao sta je i kako je sta tu prosipate lazi onda bi ja mogo pratit curu hehe jest malo sutra nemoj te biti toliko glupi i ne obrazovani ko sto se neki clanovi ovde pokazali.

probajte ovde
(http://www.trackapartner.com/)

Jasko81
21-10-2008, 11:22 PM
Tiranosaur, svi imaju pravo da kažu svoje mišljenje, što ti ne daje za pravo da ih nazivaš glupim i neobrazovanim.

Sad se lijepo vratite suštini teme i manite se prepucavanja, inače će početi da lete "žutići" i "crvenkaći". :-D

qwerty
22-10-2008, 01:23 AM
Tironosaur nikog ja ne lazem, a pitao sam da li ko zna nesto vise o ovome da li je otpocelo posto sam gledao reklamu, a ako mislis na ovo sto sam rekao za lociranje putem weba ja samo kazem da sam naletio na to na ovom forumu ali nisam isprobao.
I ljudi svejedno to njihovo lociranje je orijentaciono i ne potpuno precizno moze se desiti da dobro fulaju sve zavisi kakav je prijem, a o tacnom lociranju nema govora tako da ne vidim cemu tolika panika.Naime, lokacija se odredjuje na nacin da se uzima prijem sa 2-3b.s i na bazi jacine emitovanja signala od b.s.do mob.telefona svake od njih se odredjuje priblizna lokacija korisnika.To je cisto orijentacioni pokazatelj nema govora o ovome sto neko prica da ce neko znati ulicu kojom hodas to je vec malo vjerovatno.
Usluga vec postoji u Srbiji pod nazivom ortak lokator i tamo je dostupna i pre paid korisnicima, tako da nije iskljuceno da nece biti nekad i kod nas.

tiranosaur
22-10-2008, 02:44 AM
Tironosaur nikog ja ne lazem, a pitao sam da li ko zna nesto vise o ovome da li je otpocelo posto sam gledao reklamu, a ako mislis na ovo sto sam rekao za lociranje putem weba ja samo kazem da sam naletio na to na ovom forumu ali nisam isprobao.
I ljudi svejedno to njihovo lociranje je orijentaciono i ne potpuno precizno moze se desiti da dobro fulaju sve zavisi kakav je prijem, a o tacnom lociranju nema govora tako da ne vidim cemu tolika panika.Naime, lokacija se odredjuje na nacin da se uzima prijem sa 2-3b.s i na bazi jacine emitovanja signala od b.s.do mob.telefona svake od njih se odredjuje priblizna lokacija korisnika.To je cisto orijentacioni pokazatelj nema govora o ovome sto neko prica da ce neko znati ulicu kojom hodas to je vec malo vjerovatno.
Usluga vec postoji u Srbiji pod nazivom ortak lokator i tamo je dostupna i pre paid korisnicima, tako da nije iskljuceno da nece biti nekad i kod nas.

Nisam se susreo sa tom tehnologijo ali mi je glupo gleda malo hajdmo ovako ja kazem curi necu izaci. I sad izadzem i odem negdje kod kolege ona me provjeri i sta bude OVO JE SAMO PRIMJER JA SE DOBRO SLAZEM SA CUROM hocu reci to mi nije nimalo uredu neznam na kojom se preziznoscu radi ali znam da se moze locirati ali samo vece budze od nas obicnih korisnika.

I sta u srbiji ti vidis gjde ti je koe i odes tako mozes mono loseg pociniti oni znam da nema nikoga u stanu hajmo ga pokrasti :hammer::hammer::hammer:

Kakaljin
22-10-2008, 09:18 AM
Nisam se susreo sa tom tehnologijo ali mi je glupo gleda malo hajdmo ovako ja kazem curi necu izaci. I sad izadzem i odem negdje kod kolege ona me provjeri i sta bude OVO JE SAMO PRIMJER JA SE DOBRO SLAZEM SA CUROM hocu reci to mi nije nimalo uredu neznam na kojom se preziznoscu radi ali znam da se moze locirati ali samo vece budze od nas obicnih korisnika.

I sta u srbiji ti vidis gjde ti je koe i odes tako mozes mono loseg pociniti oni znam da nema nikoga u stanu hajmo ga pokrasti :hammer::hammer::hammer:

Ali vjerovatno onda dodje sms ili neka druga poruka ko te je trazio tako.

tiranosaur
22-10-2008, 04:38 PM
Ali vjerovatno onda dodje sms ili neka druga poruka ko te je trazio tako.

Znali iko ista novo na temu.

Jeli se moze to kako iskljuciti ako uvedu kod nas mislim stvarno ne zelim da ko zna gdjesam.

Mozda dobijes neki info da te neko spijunira ko c ega znati ko je bio u srbiji mozda zna vise nek napise nesto ako ko zna.

The Shade
22-10-2008, 04:41 PM
pa odavno je bilo ovakvih java aplikacija za lociranje osobe preko GPsa,stoga nish novo!

HARUN_FCB
22-10-2008, 04:50 PM
pa odavno je bilo ovakvih java aplikacija za lociranje osobe preko GPsa,stoga nish novo!
heh , fakat i jeste :D .. na koji to nacin ?

The Shade
22-10-2008, 04:57 PM
heh , fakat i jeste :D .. na koji to nacin ?

samo nades tu aplikaciu,prebacis na mob,pokrenes,ukucas broj moba od neke osobe i net radi svoje :D

HARUN_FCB
22-10-2008, 05:31 PM
samo nades tu aplikaciu,prebacis na mob,pokrenes,ukucas broj moba od neke osobe i net radi svoje :D
a kako to net moze pronaci nekoga ? ako korisnik ne koristi WAP ili jednostavno ako je normalan korisnik.. sumnjam ja u te aplikacije. da to radi do sad bi to bilo popularno

The Shade
22-10-2008, 05:48 PM
a kako to net moze pronaci nekoga ? ako korisnik ne koristi WAP ili jednostavno ako je normalan korisnik.. sumnjam ja u te aplikacije. da to radi do sad bi to bilo popularno

da to je vec dosta popularno samo ne nazalost kod nas :(,ne ono samo koristi Gps koji vecina mobitela ima i tako ga pronade :D
imaju cak sad reklame na MTV onih mobile spy i tako tih proizvoda :D

qwerty
22-10-2008, 06:12 PM
Sve u svemu cini se kao korisna usluga za pravna lica odnosno gazde, jer evo recimo jedan primjer neki tamo sef hoce da zna jesu li mu radnici na radilistu ili u kafani, ili tako nesto za to je usluga vise nego dobra mora se priznati, ipak su pogodili s tim...

Ortak lokator će Vam u svakom trenutku pokazati gde se nalaze Vaši prijatelji. Potrebno je da se Vi i Vaši prijatelji registrujete, kreirate svoje profile i možete da počnete pretragu. Servis je dostupan na celoj teritoriji Srbije, a za Beograd, Novi Sad, Suboticu, Pančevo, Čačak, Užice, Kruševac, Mladenovac i Kosjerić postoje i mape na kojima možete videti svoju i pozicije svojih prijatelja.

Da bi se korisnik registrovao za ovaj servis potrebno je da prihvati nečiju pozivnicu ili da kreira svoj profil u meniju podešavanja na početnoj WAP strani ili slanjem SMS-a sa tekstom Nadimak i imenom pod kojim želi da bude registrovan na broj 2242. Ovaj nadimak vide svi korisnikovi prijatelji kojima je uputio pozivnicu da se međusobno pronalaze i lociraju - koriste ovaj servis. Pored nadimka pozvani korisnici vide i broj telefona osobe koja ih poziva. Nadimak se u meniju podešavanja može promeniti u bilo kom trenutku.

Ortak lokator možete pronaći na Mondu u meniju zabava ili u meniju Extra/Novo. Ispod nadimka pod kojim se korisnik registrovao na početnoj WAP strani Ortak lokatora nalaze se redom sledeći meniji:

Traži - u ovom meniju korisnik može da započne potragu za svojim prijateljima koji su prihvatili njegovu pozivnicu ili za prijateljima čije je pozivnice on prihvatio. Potraga može biti pojedinačna za svakog prijatelja ili, ako je korisnik formirao grupe svojih prijatelja potraga može biti za svim članovima grupe. U slučaju da se traže članovi grupe postoje četiri različite pretrage:
Pretraga za svim članovima grupe
Pretraga za članovima grupe koji se nalaze u blizini korisnika
Pretraga za članovima grupe koji se nalaze u blizini neke od omiljenih lokacija koje je korisnik pre pretrage morao da definiše
Pretraga za članovima grupe koji se nalaze u blizini neke određene adrese koju korisnik unosi u toku same pretrage
Kao rezultate pretrage korisnik na novoj stranici vidi nadimak svakog pronađenog prijatelja, pravac u odnosu na svoju poziciju i udaljenost na kojoj se nalazi. Sa te stranice korisnik može da pošalje poruku svakom od pronađenih prijatelja ili da pogleda njihove pozicije na mapi koju je sistem prilagodio korisnikovom telefonu.

Poruke - korisnik u ovom meniju može da pregleda poruke koje je primio od svojih prijatelja koji koriste ovaj servis .

Lista prijatelja - korisnik u svakom trenutku može da pogleda spisak svojih prijatelja, njihove nadimke, brojeve telefona i status u kome se trenutno nalaze, a koji su prethodno uneli (npr. spavam, na poslu sam i sl.). Iz ovog menija korisnik može da pošalje poruku svakom svom prijatelju pojedinačno, može da promeni nadimak pod kojim će ga videti, da definiše da li taj prijatelj može da ga vidi (pozicionira) ili ne ili čak i da ga obriše iz liste prijatelja.

ORTAK LOKATOR

Nadimak <nadimak> Komanda za registrovanje u servis pod željenim nadimkom
Pozovi <broj telefona> kao <nadimak> Upućivanje pozivnice prijatelju
Podseti <broj telefona> Podsećanje pozvanom prijatelju da nije odgovorio na Vašu pozivnicu
Da <sifra ili broj telefona> Prihvatanje dobijene pozivnice
Ne <sifra ili broj telefona> Odbijanje dobijene pozivnice
Obrisi <ime ili broj telefona> Brisanje postojećeg prijatelja iz liste. Ovom komandom i Vas brišete sa liste vašeg prijatelja
Pozvani Daje listu upućenih, a neodgovorenih pozivnica
Pozivnice Daje listu primljenih pozivnica na koje niste odgovorili
Prijatelji Daje listu prijatelja s kojima učestvujete u Ortak lokatoru
Trazi <ime ili broj telefona ili ime grupe> Traženje prijatelja ili grupe prijatelja (definisane WAP-om)
Trazi <ime grupe> blizu Traženje članova grupe prijatelja (definisane WAP-om) u Vašoj blizini
Status <tekst> Poruka uz Vaše ime koju vide Vaši prijatelji kada Vas lociraju (npr. na poslu sam, spavam i sl.)
Vidljiv Podešavanje da svi vaši prijatelji mogu da vas lociraju
Nevidljiv Podešavanje da svi vaši prijatelji ne mogu da vas lociraju
Vidljiv za <ime ili broj telefona ili ime grupe> Podešavanje vidljivosti za svakog prijatelja ili svaku grupu prijatelja pojedinačno
Nevidljiv za <ime ili broj telefona ili ime grupe> Podešavanje nevidljivosti za svakog prijatelja ili svaku grupu prijatelja pojedinačno
Pomoc Dobijaju se 2 SMS-a sa mogućim komandama

*Napomena: Prilikom slanja poruka zagrade ne treba kucati, a broj telefona treba kucati u međunarodnom formatu bez znaka plus kao prefiksa (npr. 38164xxxxxxx ili 38165xxxxxxx).

Ukoliko se koristi SMS, korisnik kao povratnu informaciju dobija SMS poruku ili više njih sa pozicijama i adresama u čijoj se blizini nalaze prijatelji koje je tražio.

rebellion
23-10-2008, 08:54 PM
da bi se locirao neko, prethodno vam taj neko mora potvrditi da dopustate da ga locirate, znaci, nece krimosi moci to raditi tek tako :D uglavnom, kreirace se grupe korisnika koji mogu locirati jedni druge da se ne trazi svaki put potvrda. i da, bice jos neke dvije igre vezanu za tu uslugu, gradski ratnik i jos nesh, ne mogu se sjetiti. i bice 2 mjeseca testno, usluga se nece naplacivati ali ce se naplacivati gprs :bdaysmile

pow_woow
24-10-2008, 12:09 AM
Ako ovo bude javno tj da svako koristi sumnjam da ce zazivjet mislim hoce kod djecurlije, al kod ozbiljnih ljudi dabogda tako da bi mogli da gube klijentelu!!!

qwerty
13-03-2009, 10:49 PM
Za nekih 15 dana BH Telecom starta sa gore navedenom uslugom, a to je lociranje korisnika pomocu SMS poruke s tim da onaj koga zelite locirati prvo mora da da pristanak na to. Usluga ce u testnom periodu biti dostupna svim korisnicima i bice besplatna u promo periodu, a funkcionisace bez obzira na tip mobilnog telefona koji korisnik ima, s tim da ako korisnik posjeduje mob.telefon sa podrskom za GPS moci ce dobiti tacnu lokaciju-bukvalno u metar gdje se trazeni korisnik nalazi. Halil kaze da je on odusevljen uslugom i da je radnici bh telecoma vec neko vrijeme imaju na raspolaganju. Cak kaze da je jedan njihov kolega kome su ukrali auto uspijeo da ga pomocu te usluge locira(lopovi mu trazili pare da mu kazu gdje se auto nalazi), a on otisao do te lokacije sjeo i odvezao se ko gospodin covjek

free_of_DUTY
19-03-2009, 04:23 PM
uhhh... kolko je dobro tolko i nije al et :D

royale to da te cura moze pratiti hehehe

qwerty
21-03-2009, 11:58 PM
USLUGA LBS (Lokacijski baziran servis) predstavljena i najavljena je danas i putem emisije drustvo znanja link http://www.bhtelecom.ba/drustvo_znanja.html

Nermin & Lejla
22-03-2009, 01:21 AM
ljudi te usluge nema u evropi da ima kod nas kada sam cuo ovo nasmijao sam se
to koriste tajne slusbe itd nece to moci korisnici koristiti....

ovo sad prvi put cujem nigdje ovo nema cak ni u njemackoj

i tko ce znati iza kojeg se broja krije neko i na koji nacin

Woodoo
22-03-2009, 01:31 AM
Ma mogu znati gdje sam al skim sam to je vec druga prica!!!

qwerty
22-03-2009, 12:28 PM
ljudi te usluge nema u evropi da ima kod nas kada sam cuo ovo nasmijao sam se
to koriste tajne slusbe itd nece to moci korisnici koristiti....

ovo sad prvi put cujem nigdje ovo nema cak ni u njemackoj

i tko ce znati iza kojeg se broja krije neko i na koji nacin

Kako nema u Evropi, a ima recimo u Srbiji.

Nermin & Lejla
22-03-2009, 12:40 PM
Kako nema u Evropi, a ima recimo u Srbiji.

Tacno gdje se nalazi korisnik niko ne moze odrediti moze se odprilike reci korisnik se nalazi u Tuzli ili Sarajevu po podatcima iz 3 bazne stanice
a da locira tipa nalazi se u kaficu "KOD SAKIBA" nemoze bar ne kod nas

qwerty
22-03-2009, 12:48 PM
Tacno gdje se nalazi korisnik niko ne moze odrediti moze se odprilike reci korisnik se nalazi u Tuzli ili Sarajevu po podatcima iz 3 bazne stanice

Oni tvrde da ce moci kod onog ko ima mobilni telefon podrskom za GPS. Kao sto sam rekao Halil mi je rekao da je tako njihov radni kolega nasao auto koje su mu bili ukrali i sakrili u gradu. Da tacno sto se tice GSM telefona bez GPS lokacija ce se odredjivati samo pomocu tijangulacije tj.koristeci 2-3b.s. i na bazi njih odredjivati polozaj. Vidjecemo kad krene kako ce biti-bice da ide od 1.4. ili koji dan ranije. Nebitno kao sto kazu usluga je vise informativnog i zabavnog karaktera.

Nermin & Lejla
22-03-2009, 12:51 PM
tvrde da ce moci kod onog ko ima mobilni telefon podrskom za GPS. Kao sto sam rekao Halil mi je rekao da je tako njihov radni kolega nasao auto koje su mu bili ukrali i sakrili u gradu.

to moze slazem se moze se locirati ja mislim i precizno gdje je pogotovo u gradovima a sa GPS mozes sve locirati dobro je to ali sumnjam da ce dati ovim obicnim korisnicima takve usluge
evo npr ovi nude te usluge tacnog lociranja
http://www.septier.com/,pages,29
vjerovatno i telecom kod njih zakupljuje
http://www.septier.com/,pages,79

champion0
22-03-2009, 01:39 PM
Da li su uključili to i da li ću ja moći gledati gdje se ko nalazi. I interersuje me preko čega se gleda. Da li preko tel. ili ...

Nermin & Lejla
22-03-2009, 01:44 PM
Da li su uključili to i da li ću ja moći gledati gdje se ko nalazi. I interersuje me preko čega se gleda. Da li preko tel. ili ...

moci ces ti sve znati samo sto ce to kostati dosta love

qwerty
22-03-2009, 07:34 PM
to moze slazem se moze se locirati ja mislim i precizno gdje je pogotovo u gradovima a sa GPS mozes sve locirati dobro je to ali sumnjam da ce dati ovim obicnim korisnicima takve usluge
evo npr ovi nude te usluge tacnog lociranja
http://www.septier.com/,pages,29
vjerovatno i telecom kod njih zakupljuje
http://www.septier.com/,pages,79

ma sto se tice pre paid korisnika odnosno ultrasa njima ce ovo biti besplatno samo u promo periodu mjesec-dva, a kasnije pitanje da li ce imati uopste uslugu jer je ista vise namjenjena poslovnoj klijenteli. Ultrasima ce vjerovatno ostati one igrice sto su predvidjene kao dio usluge, a lociranje sumnjam i ako bude bice prilicno visoka cijena ali sve je to cijena gotive kako ja to volim da kazem:) Kad za mton i melodije naplacuju po 1,5km-2km sto ne bi i za ovo. Na kraju krajeva prvi ce to imati u BiH i logicno je da ce staviti masnu cijenu.

kenaneo
22-03-2009, 08:12 PM
zasto ne instalirati app na mob. koja ce u nekom specijalnom slucaju uzeti gps kordinate mob.(intern gps) i poslati ih na pre-defined broj zajedno sa informacijama o trenutnoj sim kartici??
jednostavno, ali takvih app nema free

qwerty
10-04-2009, 11:58 AM

Od 15. aprila - 15. juna 2009. godine testiranje "mTu sam!" servisa

„m Tu sam“ je location-based servis koji omogućava pronalaženje (lociranje) korisnika odnosno MSISDN-a korisnika, te slanje vlastite lokacije pomoću WEB/WAP interface-a, putem SMS-a i MMS-a.

Ovaj servis omogućava korisnicima da u svakom trenutku mogu locirati jednog ili određenu grupu korisnika, odnosno MSISDN-ova i to na dva načina:

* slanjem SMS poruke,
* putem LBS WAP/WEB portala BH Mobile mreže.

Usluga omogućava i slanje svoje lokacije, ili neke određene lokacije, na jedan ili više korisničkih brojeva, SMS ili MMS porukom.

Krovna usluga „mTu sam“ je podijeljena na cjeline koje korisnici mogu koristiti:

* Moje postavke (My Settings) – podaplikacija koja omogućava korisniku da setuje postavke za ovaj servis (privatnost, grupe...)
* Ja sam tu! (I Am Here!) – podaplikacija koja omogućava osvježavanje i slanje sopstvene lokacije drugim korisnicima
* Gdje si? (Where Are You?) – podaplikacija koja služi za pravljenje grupa korisnika za lociranje, te lociranje jednog ili više korisnika
* Vidimo se... (See You...) – podaplikacija koja služi za određivanje bilo koje lokacije i njeno proslijeđivanje drugim korisnicima
* Nađi lokaciju... (Find Location...) – podaplikacija sa integrisanom vektoriziranom mapom BiH omjera 1:25 000, koja korisniku omogućava pridruživanje mape sa aplikacijama za lociranje i pretraživanje raznih lokacija po nazivima i ulica i gradova.
* Pregled aktivnosti (History) – je podaplikacija na kojoj su pohranjeni svi zatjevi korisnika, koje on može pogledati, te svaka komunikacija SMS i MMS porukama, te podaci o dodatnim i izbrisanim korisnicaima sa korisničkih listi podaplikacije „Gdje si“.

Usluga „mTu sam“ je namijenjena privatnim i poslovnim korisnicima (s aspekta tehničke realizacije svih postpaid i Ultra tarifnih modela). Korisnički interface-i, odnosno kanali pristupa koje usluga podžava su:

* Web interface,
* Wap interface,
* SMS interface,
* MMS interface.

Usluga je automatski omogućena svim korisnicima BH Mobile mreže!

Za web pristup potrebno je prethodno logiranje na portal BH Mobile mreže SSO autentifikacijom putem username-a i password-a.

Usluga se realizuje na principu:

* Kada korisnik A želi locirati korisnika B (ili više njih), sistem obavještava korisnika B (ili više njih) da ga korisnik A želi locirati.
* Korisnik B mora dati dozvolu da ga servis locira i da tu informaciju proslijedi korisniku A.

Za Wap pristup autentifikacija se izvršava automatski.

Korisnik u svakom trenutku može odobriti lociranje od nekog broja ili više njih ili blokirati zahtjeve od nekog broja ili više njih putem WEB/WAP portala ili SMS porukom.

Usluga omogućava slanje jednokratnog upita za lociranje.

Takođe, omogućava slanje svoje ili bilo koje druge lokacije u BiH, drugim BH Mobile korisnicima.

Od 15. aprila do 15. juna provodiće se testna faza za uslugu LBS people pod imenom „mTu sam“ (60 dana) za sve postojeće postpaid i prepaid korisnike BH Mobile mreže, prije same komercijalne primjene ponude i formiranja cijena i uslova za ovu uslugu.

U testnoj fazi korištenje usluge omogućit će se automatski svim korisnicima BH Mobile mreže besplatno!

qwerty
10-04-2009, 12:12 PM
BH Mobile opet ide prvi i daje vise. Usluga ima svoj smisao kao i ciljnu grupu korisnika mada ce u pocetnom periodu biti besplatna svima.

p.s. molim da ne otvarate duple teme i da se pridrzavate pravila pri otvaranju diskusija na gsm podforumu (dakle ako neko zeli da objavi neku info onda to mora uraditi u temi bht vs mtel vs eronet info koja je namjenska ljepljiva tema za info od operatera, a ako se radi o posebno vaznoj uslugi ili snizenju onda se moze pored tog otvoriti i nova tema kao sto je ova. Teme korisnika koji se ne budu pridrzavali ovog pravila bice brisane, a ubuduce isti i kaznjavani ukoliko su to svjesno uradili tj.ako se radi o duzim korisnicima podforuma koji znaju pravila). Nadam se freak da imas razumijevanja za ovaj, jer trudim se da uredim podforum.Neka pravila se ipak moraju postovati.tnx

FreAk.
10-04-2009, 01:40 PM

Hahahahha.. Tale kralj si, cuj KOD SAKIBA.. hahahha... :D A eto vidis uvedose nam taj sistem samo sto je logicno da se nece moci tek tako saznati necija lokacija...

Yasco
10-04-2009, 01:44 PM
Hm, zena zna sve. LoL

Tribbiani
15-04-2009, 10:57 AM
Proradila mTu sam usluga. :mrgreen:

Nije loše, za početak. Nisam uspio pronaći upute kako se usluga koristi putem SMS/MMS poruka, ja sam probao preko portala. Trenutno imaju nekih problema pa servis ne funkcioniše baš najbolje, al' nadam se da će to uskoro srediti.

Probao sam sebe locirati i nije loše. :D

qwerty
15-04-2009, 11:57 AM
Proradila mTu sam usluga. :mrgreen:

Nije loše, za početak. Nisam uspio pronaći upute kako se usluga koristi putem SMS/MMS poruka, ja sam probao preko portala. Trenutno imaju nekih problema pa servis ne funkcioniše baš najbolje, al' nadam se da će to uskoro srediti.

Probao sam sebe locirati i nije loše. :D

nema jos preko wap, a preko sms nema jos uputstva na koji broj kako sta, ali bice vjerovatno test faza je .

Tribbiani
15-04-2009, 12:07 PM
Evo ponovo je proradilo na BH Mobile portalu (www.bhmobile.ba).

qwerty
15-04-2009, 12:16 PM
Ma evo upao sam, ali ovo je smijesno bar za mene cuj kaze tvoja lokacija je Banja Luka ma bravo:)) ma nisam nista bolje ni ocekivao jer je pokrivenost BH Telecoma u BL katastrofa. Sad sam vidjeo na web portalu ima da biras SMS/MMS izvjestaj. Ne znam kod Vas dole u federaciji vjerovatno bolje jer su b.s. gusce poredane i ima u cell info po naseljima.

qwerty
15-04-2009, 12:23 PM
evo sad sam isao na ono zoom da vidim gdje sam :D
pa eto nije lose lociranje ima malo fulanja, ali dobro otprilike tu je to negdje:clapping:

Tribbiani
15-04-2009, 12:25 PM
Pa mogu ti reći da, barem ovdje u Tuzli, fercera vrlo dobro. Lokacija je različita možda u 100 metara, radi stvarno dobro.

qwerty
15-04-2009, 12:36 PM
Pa mogu ti reći da, barem ovdje u Tuzli, fercera vrlo dobro. Lokacija je različita možda u 100 metara, radi stvarno dobro.

pa mora da radi ako je dobra pokrivenost, a ono koliko sam ja vidjeo u federaciji BH Telecom ima extra dobru pokrivenost, a ova usluga se upravo i bazira na tome tako da ako je veca gustina b.s. u podrucju gdje se locira tim ce bolje i fercerati ova usluga. Sad ne znam koliko je dobro toliko i nije, jer moze biti nekih i zloupotreba oko tog lociranja ko nam garantuje da ce neko iz telekoma ili iz drzavne sluzbe traziti onu dozvolu za lociranje :) ali nisam kriminalac pa ako ih interesuje nek lociraju, a mene sve i da hoce ne mogu jer ovo sto je prikazano gdje sam je prilicno mimo realne lokacije.

almirsahbaz
15-04-2009, 01:19 PM
Može li iko pristupiti usluzi na portalu, ja sam uspio ući tamo negdje oko 12:50, međutim usluga nije htjela raditi stalno mi je izbacivalo grešku da trenutno ne radi da se kontaktira telecom centar 1444, sad kad probam ući izbaci mi stranicu za logiranje, međutim kada upišem pristupne podatke neće da mi očita stranicu već me iznova vraća na stranicu za logiranje

OXIDO88
15-04-2009, 01:21 PM
eh sad me interesuje sljedece, nisam skontao iz navedenog... jel se moras ti prijaviti za tu uslugu da bi te neko locirao, znaci ako se ne prijavis, ne moze te ni locirati...

i evo pokusao sam preko portala, al nece, vjerovatno nes do njih

qwerty
15-04-2009, 01:31 PM
eh sad me interesuje sljedece, nisam skontao iz navedenog... jel se moras ti prijaviti za tu uslugu da bi te neko locirao, znaci ako se ne prijavis, ne moze te ni locirati...

pa ne moze te niko locirati bez tvog odobrenja i ako se prijavis, uostalom tamo na portalu imas podesavanja ja sam uspjeo uci ne znam da li evntualno postoje problemi(doduse dosta sporo ocitava pa mozda zato)

qwerty
15-04-2009, 01:34 PM

pa ne moze te niko locirati bez tvog odobrenja i ako se prijavis, uostalom tamo na portalu imas podesavanja ja sam uspjeo uci ne znam da li evntualno postoje problemi(doduse dosta sporo ocitava pa mozda zato)

almirsahbaz
15-04-2009, 01:37 PM
Mario možeš li sada pristupiti portalu na ovim adresama https://lbs.bhmobile.ba/lbse_mTusam_fe/People.aspx

http://lbs.bhmobile.ba

qwerty
15-04-2009, 01:40 PM
Može li iko pristupiti usluzi na portalu, ja sam uspio ući tamo negdje oko 12:50, međutim usluga nije htjela raditi stalno mi je izbacivalo grešku da trenutno ne radi da se kontaktira telecom centar 1444, sad kad probam ući izbaci mi stranicu za logiranje, međutim kada upišem pristupne podatke neće da mi očita stranicu već me iznova vraća na stranicu za logiranje

isti slucaj je i kod mene bio no nakon 3.puta sam ipak usao u mTu sam servis.

qwerty
15-04-2009, 01:41 PM
Mario možeš li sada pristupiti portalu na ovim adresama https://lbs.bhmobile.ba/lbse_mTusam_fe/People.aspx

http://lbs.bhmobile.ba

sad ne vjerovatno je doslo do nekog zagusenja ili do privremenog zatvaranja do sve ne ustimaju kako treba.

OXIDO88
15-04-2009, 02:07 PM
evo uspio sam uci... nije lose locirao sam se, cak sta vise tacnost mozda u nekih 10 metara :D u sarajevu...... i sad kad sam skroz nazumirao zastopa mi, i sad ne mogu da udjem... pa probam ponovo....

almirsahbaz
15-04-2009, 02:09 PM
ma to nešto oni čačkaju, meni sad stalno stoji da je greška u sistemu naplate ili nemate dovoljno kredita na računu

OXIDO88
15-04-2009, 02:10 PM
evo uspio sam, al imam ponovo pitanje jedno... pokusao sam da lociram drugi mobitel i izbacuje mi: Greška - Poruka nije uspješno poslana ... da li znas zasto

almirsahbaz
15-04-2009, 02:16 PM
nešto su zeznuli sa sitemom plaćanja, jer maloprije je radilo sad stalno izbacuje error poruke tipa nemate dovoljno kredita na računu i sl., ma treba shvatiti da je ovo ipak samo testna faza, i da neće stalno raditi kako treba

OXIDO88
15-04-2009, 03:15 PM
nešto su zeznuli sa sitemom plaćanja, jer maloprije je radilo sad stalno izbacuje error poruke tipa nemate dovoljno kredita na računu i sl., ma treba shvatiti da je ovo ipak samo testna faza, i da neće stalno raditi kako treba

ma da.... samo lose ovo, privatnost ce mi biti narusena :D haj stisni pa ne odgovori na zahtjev :D

-[BHF]-sir.Kula
15-04-2009, 04:22 PM
kad trazim osobu da li kucam broj sa ili bez +387....preko portala mogu uci ali nista nisam do sad locirao :-)) kako,gdje,na sta se salje sms poruka preko mob. da se neko locira itd...

Tribbiani
15-04-2009, 04:53 PM
Trenutno ne postoje upute kako se usluga koristi putem SMS-a. Kada je portal u pitanju tamo je moguće lociranje, ali se pošalje zahtjev SMS-om osobi koju želiš locirati i tek kada ti on/a to odobri ti možeš vidjeti tačnu lokaciju.

Inače, svi koji su zabrinuti za privatnost neka odu na BH Mobile portal, uloguju se, te u postavkama zabrane lociranje.

Do povremenih zastoja dolazi al' vjerovatno tamo nešto sređuju. Nadam se da će u narednim danima sve bit' ok.

OXIDO88
15-04-2009, 05:21 PM
sto se tice ukucavanja +387 ne ide, znaci moze samo 06..... samo vjerovatno nije uradjeno sve... dosta stopa i kad prvi put trazis odmah otvori, a vec drugi put peglancija.....

a lociranje nije dozvoljeno :D

takodjer moze se namjestiti da kad te trazi ne treba upit... morat cu starog locirati haha

Tribbiani
15-04-2009, 05:22 PM
Možete ukucavati i 06xxxxxxx ili 3876xxxxxxx, nije bitno. Pošto je usluga tek od danas aktivna ne treba nas iznenaditi što povremeno ne radi (kod mene npr. pola dana nije radilo). Al' zato kad radi, radi pošteno.

Osim ako si iz Banja Luke. :mrgreen: :mrgreen: (ovo je na Mariov račun) :D

OXIDO88
15-04-2009, 05:41 PM
Možete ukucavati i 06xxxxxxx ili 3876xxxxxxx, nije bitno. Pošto je usluga tek od danas aktivna ne treba nas iznenaditi što povremeno ne radi (kod mene npr. pola dana nije radilo). Al' zato kad radi, radi pošteno.

Osim ako si iz Banja Luke. :mrgreen: :mrgreen: (ovo je na Mariov račun) :D

sutra ce fercerat pravoooo.... a sarajevo je uradjeno super... iznenadjen sam pravoooo :clapping:

Kakaljin
15-04-2009, 05:59 PM
Dok je usluga radila bila je dobra, ali se nije stiglo sve istestirati, ali ovo sto je do sada vidjeno je dobro i razilika u Sarajevu je oko 50 do 100 metara u zasvisnosti od bazne stanice. Sto se tice privatnosti, poruka dodje da ga taj i taj broj zeli locirati i ako se odgovori na poruku koja vidim besplatna onda se tek dozvoljava lociranje. Imamo dva mjeseca da skontamo da li nam ta usluga treba ili ne treba.

refkie
15-04-2009, 09:29 PM
meni nista ne radi tuga (: ...

qwerty
15-04-2009, 10:47 PM
meni nista ne radi tuga (: ...

ma usluga nije nesto da je potrebna, ali eto tako da nemas za cim da zalis, sta te briga hdje je neko, a gdje si ti to valjda i sam znas:)

Hakuna Matata
15-04-2009, 11:18 PM
Ako prihvatim uslugu i onda stavim zabranu "lociranje nije dozvoljeno" Jel onda to znaci da me niko ne moze locirati.

champion0
15-04-2009, 11:18 PM
GREŠKA U SISTEMU NAPLATE. Jel neko zna koji je vrag ?

Tribbiani
15-04-2009, 11:53 PM
Ako prihvatim uslugu i onda stavim zabranu "lociranje nije dozvoljeno" Jel onda to znaci da me niko ne moze locirati.
Da.

GREŠKA U SISTEMU NAPLATE. Jel neko zna koji je vrag ?
Strpi se prijatelju, od danas su krenuli sa uslugom pa baš sve i ne funkcioniše u najboljem redu. Zato i jeste testna faza. Valjda sutra bude bolje. ;)

Tribbiani
16-04-2009, 03:18 PM
Primjetio sam da danas servis radi bez problema. Helem nejse, na portalu su objavili i upute kako se lociranje vrši putem SMS poruka, odnosno preko WAP/WEB portala.

„mTu sam“ je usluga koja omogućava pronalaženje (lociranje) korisnika te slanje vlastite, ili neke određene lokacije pomoću WEB/WAP interfejsa, putem SMS-a i MMS-a.

Ovaj servis omogućava korisnicima da u svakom trenutku mogu locirati jednog ili određenu grupu korisnika i to na dva načina:

* putem LBS WAP/WEB portala BH Mobile mreže
* slanjem SMS poruke

* Vidimo se... (See You...) – podaplikacija koja služi za određivanje bilo koje lokacije i njeno prosljeđivanje drugim korisnicima
* Nađi lokaciju... (Find Location...) – podaplikacija sa integriranom vektoriziranom mapom Bosne i Hercegovine omjera 1:25 000, koja korisniku omogućava pridruživanje mape sa aplikacijama za lociranje i pretraživanje raznih lokacija po nazivima i ulica i gradova.
* Pregled aktivnosti (History) – je podaplikacija na kojoj su pohranjeni svi zatjevi korisnika, koje on može pogledati, te svaka komunikacija SMS i MMS porukama, te podaci o dodatnim i izbrisanim korisnicima sa korisničkih listi podaplikacije „Gdje si“.

ZAHTJEV ZA LOCIRANJEM

Zahtjev za lociranjem putem WEB/WAP sučelja

Odlaskom na adresu http://lbs.bhmobile.ba te logiranjem na istu korisnici će imati mogućnost da kroz podaplikaciju Gdje si? (Where Are You?) lociraju druge korisnike (uz njihov pristanak).

Ulaskom na Gdje si? korisnicima će se otvoriti menu. Korisnik ima mogućnost izbora korisnika/objekta kojeg želi locirati, te pritiskom na tipku „Lociraj“ zahtjev za lociranjem se proslijeđuje korisniku kojeg se želi locirati, odnosno, ukoliko postoji potrebni pristanak, vrši lociranje izabranog korisnika,

Također, u slučaju da korisnik želi locirati nekoga ko mu nije na listi prijatelja izborom opcije „Traži“ i upisivanjem broja željenog korisnika, i pritiskom na tipku „Pošalji zahtjev“ zahtjev za lociranjem se proslijeđuje korisniku kojeg se želi locirati, odnosno, ukoliko postoji potrebni pristanak, vrši lociranje izabranog korisnika,

U slučaju da korisnik želi locirati više korisnika, odnosno MSISDN-ova, korisnike je potrebno objediniti u određenu grupu na Gdje si? podaplikaciji. Da bi se to učinilo potrebno kreirati grupu korisnika u sekciji „Moje postavke“ za podsekciju „Grupe Liste prijatelja“ koristeći se jednostavnim GUI-jem. Dakle, neophodno je prvo kreirati ime grupe (Prijatelji, Familija, Djeca, Vozila, Uposlenici i sl.), a nakon toga jednostavnim sistemom prebacivanja, u opciji „Grupe“ u okviru podaplikacije Gdje si?, uz pomoć strelica željene korisnike smještati u kreiranu grupu.

Kada korisnik obavi sve predviđene korake pri kreiranju grupe, potrebno je da označi željenu grupu za lociranje, pritisne tipku „Lociraj“, i zahtjev za lociranjem proslijediće se članovima grupe, odnosno, lociranje će biti obavljeno samo za one članove grupe koji daju odobrenje za lociranje.

Za kreiranje „Liste prijatelja“ za lociranje u okviru podaplikacije Gdje si? važno je napomenuti da za dodavanje korisnika na listu za lociranje svaki korisnik mora dati potvrdu da želi biti na nečijoj listi. Davanjem svoje potvrde korisnici će biti automatski biti provizionirani kao prijateli na obje "Liste prijatelja“, odnosno korisnik A je na listi prijatelja korisnika B i obratno.

Zahtjev za lociranjem putem SMS poruke

Zahtjev za lociranjem putem SMS poruke omogućen je korisnicima jednostavnim slanjem SMS poruke na broj 061 1135 u koju upisuje GDJE razmak broj korisnika kojeg želi locirati (Npr. „GDJE 061123456“).

Korisnik u povratnoj SMS poruci dobiva rezultate lociranja korisnika.

U slučaju da korisnik želi dobiti i oznaku na mapi gdje se korisnik nalazi, jednostavnim slanjem SMS poruke na broj 061 1135 sa sadržajem: „GDJE razmak broj telefona korisnika kojeg želi locirati razmak MMS“ korisnik u povratnoj MMS poruci dobiva rezultat lociranja korisnika (Npr. „GDJE 061123456 MMS“).

Slanje svoje trenutne lokacije drugim korisnicima

Odlskom na adresu lbs.bhmobile.ba i logiranjem na portal mreže putem Sso username-a i passworda korisnici imaju mogućnost da kroz podaplikaciju Ja sam tu (I Am Here!) proslijede drugom korisniku (ili više njih) svoju lokaciju.

Izborom usluge Ja sam tu korisniku će se otvoriti prozor u kojem izborom na tipku „Osvježi moju lokaciju” dobiju svoju trenutnu lokaciju.

Nakon toga izborom jedne od dvije opcije „SMS“ ili „MMS“ svoju lokaciju mogu proslijediti drugom ili drugim korisnicima, na način da u novootvorenom prozoru u polje „Primalac“ upišu jednog ili više korisnika, ili izaberu nekoga sa svoje liste prijatelja, dopišu dodatni tekst koji žele da proslijede, te na kraju kliknu opciju „Pošalji“.

Kod lociranja sa WEB/WAP-a, u ovisnosti od ranije izabrane opcije (SMS ili MMS) poruka sa korisnikovom lokacijom (za MMS i isječak iz mape) i dodatnim tekstom će se isporučiti korisniku/korisnicima koji su bili u listi primaoca.

Slanje neke druge lokacije prema korisnicima

Odlaskom na adresu http://lbs.bhmobile.ba, te logiranjem na istu, korisnici će imati mogućnost da kroz podaplikaciju Vidimo se... (See You...) proslijede drugom ili drugim korisnicima bilo koju lokaciju označenu na mapi.

Da bi korisnik uopće mogao poslati neku lokaciju potrebno ju je prvo kreirati na način da se ukucaju koordinate lokacije u predviđena polja ili jednostavno, putem GIS mape, izabere određena lokacija na području Bosne i Hercegovine. Nakon što je izabere, potrebno je, u predviđena polja za te opcije, dodjeliti ime lokaciji, opisati je, te je obilježiti izborom predviđene ikonice (Icone) i odabirom boje lokacije.

Nakon toga, izborom „SMS“ ili „MMS“ opcije, kreiranu lokaciju korisnik može proslijediti drugom ili drugim korisnicima, na način da u novootvorenom prozoru u polje „Primalac“ upiše ili sa svoje liste prijatelja izabere jednog ili više korisnika, kao i da dopiše dodatni tekst koji želi da proslijedi, a vezan je uz tu lokaciju (npr. Nađemo se kod kina Radnik u 20:00, vodim vas u Kino), te na kraju kliknu opciju „Pošalji“.

U ovisnosti koju od opcija su izabrali (SMS ili MMS) poruka sa kreiranom lokacijom (za MMS i isječak iz mape) i pripadajućim tekstom će se i isporučiti korisniku ili korisnicima koji su bili u listi primaoca.

Privatnost korisnika na nivou servisa

Da bi locirao korisnika putem jednog od servisa korisnik mora da ima dozvolu korisnika koji se želi locirati. Dozvola za lociranje korisnika se može samo dodijeliti putem SMS ili WEB/WAP interface kroz opciju „Moje postavke“, na jednostavan način.

Korisnik koji SMS-om dobije zahtjev za odobravanjem lociranja može:

· Odobriti lociranje,

· Odbiti lociranje, odnosno samo ignoriše primljenu poruku,

Korisnik takođe istim kanalima može u svakom trenutku:

a) za pojedinačni upit za lociranjem

* Odobriti lociranje od nekog broja slanjem SMS poruke sadržaja „Dozvoli 06xxxxxxx“ na broj 0611135 za taj broj.

· Blokirati zahtjeve od nekog broja slanjem SMS poruke sadržaja „Ignorisi 06xxxxxxx“ na broj 0611135 za taj broj. ili sve korisnike slanjem SMS poruke sadržaja „Ignorisi“ na isti broj.

b) da trajno (do opoziva) definiše za svoj profil

* Odobriti zahtjeve za lociranjem od svih korisnika slanjem SMS poruke sadržaja „Dozvoli“ na broj 0611135,
* Blokirati sve zahtjeve za lociranjem od svih korisnika slanjem SMS poruke sadržaja „Ignorisi“ na broj 0611135.

Svaki korisnik logiran na http://lbs.bhmobile.ba, putem „Moje postavke“ opcije ima mogućnost pregleda odnosno izmjene sljedećih podataka uz pregled svih detalja:

· Uredi moje postavke koje je postavio putem svih kanala pristupa (WEB/WAP/SMS)

· Liste prijatelja koje je kreirao za Gdje si ti? Grupe korisnika (Friends list group)

· Moje lokacije koje je kreirao za Vidimo se... grupe lokacija (My Locations group)

Ovim putem korisnik u svakom momentu može izmjeniti bilo koji podatak, te mu je ujedno i omogućeno da personalizira svako pravo lociranja, bez obzira na predefinisani šablon određene grupe.

BH Telecom Portal (http://www.bhtelecom.ba/portalnovost+M509830a925d.html)

OXIDO88
16-04-2009, 09:17 PM
evo ja poslao sms-om za ovo cudo, lociranje "gdje 061****** mms" medjutim nikakva poruka nije stigla na ovaj drugi broj, kao ni meni ...:eh: why?

champion0
16-04-2009, 09:29 PM
evo mene je lociralo

OXIDO88
16-04-2009, 10:06 PM
meni nece nes, juce sam uspi da se lociram preko komp, al ovo sms-om nece

qwerty
17-04-2009, 01:05 AM
jos nema preko wap-a, a to je najbitnije jer ta usluga vecinom je potrebna ako si u pokretu tj. nisi za racunarom.Nadam se da ce biti ovih dana.

Yasco
17-04-2009, 09:16 AM
Evo lociran sam al nije tacno adresa.

qwerty
17-04-2009, 11:36 AM
Evo lociran sam al nije tacno adresa.

he he pa sta si ti ocekivao da ce ti odrediti tacno na kojem broju zivis:) to je priblizno dobro je ako i naselje pogodi.

tiranosaur
17-04-2009, 12:17 PM
zasto kod mene jos neradi jel treba da se vrse neke postavke

qwerty
17-04-2009, 03:26 PM
Evo ga sad ima i na wap portalu bh mobile. Puno lakse je preko wapa jer se ne mora pamtiti br. i sl.

tiranosaur
17-04-2009, 08:52 PM
mene promasilo za oko 360 metara nije bas precizno ova lokacija

qwerty
17-04-2009, 09:26 PM
mene promasilo za oko 360 metara nije bas precizno ova lokacija

o5 kazem sve zavisi od pokrivenosti tj.broja b.s. u podrucju gdje se lociranje vrsi mene je promasilo i za koji km:D nije slucajno sto kazu da u SA dobro radi, jer tamo je najbolja pokrivenost

tiranosaur
17-04-2009, 10:58 PM
o5 kazem sve zavisi od pokrivenosti tj.broja b.s. u podrucju gdje se lociranje vrsi mene je promasilo i za koji km:D nije slucajno sto kazu da u SA dobro radi, jer tamo je najbolja pokrivenost

da ali ti si u banja luci a bh telekom bas nema dobar signal tu ali ja sam lociro broj svoj u federaciji gdje bi trebalo bit ok.

Budem se igro neki drugi put pa vidim kako ce druge da locira, a jel radi lociranje za druge gsm mreze ako radi u kojem se formatu unosi broj

1.00387 6x xxx xxx ili
2. +387 6x xxx xxx ili
3. 06x xxx xxx

na koji nacin

Tribbiani
17-04-2009, 11:02 PM
da ali ti si u banja luci a bh telekom bas nema dobar signal tu ali ja sam lociro broj svoj u federaciji gdje bi trebalo bit ok.

Budem se igro neki drugi put pa vidim kako ce druge da locira, a jel radi lociranje za druge gsm mreze ako radi u kojem se formatu unosi broj

1.00387 6x xxx xxx ili
2. +387 6x xxx xxx ili
3. 06x xxx xxx

na koji nacin

Za druge mreže ne radi (te mreže same trebaju omogućiti tu uslugu, pa tek onda bi možda i mogli sklopiti kakav dogovor između sebe da omoguće lociranje korisnika drugih mreža).

midohrvat
17-04-2009, 11:03 PM
da li ce sada onaj covjek moci sa ovom uslugom "sina locirati"?

*Ledeni*
17-04-2009, 11:03 PM
E dokle je to došlo da sada se zna i gdje se ko nalazi,prelazim na dimne signale poput indijanaca.:D

qwerty
18-04-2009, 12:14 PM
da li ce sada onaj covjek moci sa ovom uslugom "sina locirati"?

da mada je ova usluga ce vise biti usmjerena ka poslovnim korisnicima, recimo za lociranje radnika i sl., lociranje automobila i sl.

Nyxem
20-04-2009, 11:03 AM
zna li ko zasto nece lociranje putem sms,preko PC hoce al jedno 2-3puta i onda nista,a preko sms poruke kako god da posaljem na 0611135 nece,probao sam ovako "GDJE 061/2xxxxxx a kasnije isto sa MMS na kraju i nista nedodje ni meni ni broj koji sam zahtjevao,mozeli biti do toga sto nemam dovoljno kredita iako je tst faza

qwerty
22-04-2009, 01:03 AM
zna li ko zasto nece lociranje putem sms,preko PC hoce al jedno 2-3puta i onda nista,a preko sms poruke kako god da posaljem na 0611135 nece,probao sam ovako "GDJE 061/2xxxxxx a kasnije isto sa MMS na kraju i nista nedodje ni meni ni broj koji sam zahtjevao,mozeli biti do toga sto nemam dovoljno kredita iako je tst faza

testna je faza druze mada ih to neopravdava jer su to testirali i prije pustanja nama u test fazu, cuo sam jos primjedbi da ne radi to sms-om meni je nekako najlakse preko wap, nemoram pamtiti taj broj i sl.

refkie
22-04-2009, 01:05 AM
kolko sam skontao,za uslugu ne treba kredit.. a i fercera samo nekada... kad mu je ćejf.. provjerio sam... helem ... nije vrijedno davati pare kada bude komercijala :)

refkie
22-04-2009, 01:05 AM
i da,na nekim mobovima wap verzija ne fercera :)

Tribbiani
22-04-2009, 09:38 AM
kolko sam skontao,za uslugu ne treba kredit.. a i fercera samo nekada... kad mu je ćejf.. provjerio sam... helem ... nije vrijedno davati pare kada bude komercijala :)

Zaista nije. Ma k'o i svaka usluga, bit' će furka par dana i to je to. Što se mene tiče ja sam to probao prvih dan-dva, i više nisam ni pokušavao. :D

qwerty
22-04-2009, 11:07 AM
Zaista nije. Ma k'o i svaka usluga, bit' će furka par dana i to je to. Što se mene tiče ja sam to probao prvih dan-dva, i više nisam ni pokušavao. :D

Isti slucaj sa mnom pogotovo sto nikakve koristi od nje nemam:o

Ojha
22-04-2009, 11:11 AM
Isti slucaj sa mnom pogotovo sto nikakve koristi od nje nemam:o

Rijetko da ce iko ikakve koristi imati od ove usluge,bezveze bacanje para...

qwerty
22-04-2009, 11:16 AM
Rijetko da ce iko ikakve koristi imati od ove usluge,bezveze bacanje para...

usluga je namjenjena vrlo uskom segmentu trzista i mali broj ce je zaista koristiti poslije isteka test faze, mada bice i onih kojima nece sustinski trebati, a koji ce je koristiti. Svakako da u BH telecomu racunaju i na tu tzv.mladju populaciju.

Tribbiani
22-04-2009, 11:22 AM
usluga je namjenjena vrlo uskom segmentu trzista i mali broj ce je zaista koristiti poslije isteka test faze, mada bice i onih kojima nece sustinski trebati, a koji ce je koristiti. Svakako da u BH telecomu racunaju i na tu tzv.mladju populaciju.

Također smatram da će uslugu koristiti veoma mali broj ljudi. Za te druge koje si pomenuo, pretpostavljam da misliš na one ljubomorne tinejdžere kojima je jedini cilj u životu pratiti svaki korak svog momka/djevojke (a još kad usluga ne odradi posao kako treba, pa izbaci pogrešnu lokaciju od one za koju osoba A smatra da se osoba B tamo nalazi :D)? :mrgreen:

qwerty
22-04-2009, 11:30 AM
ma da to su oni klinci koji ce to iz neke sprdnje koristiti.
ja sam za svaku novu uslugu, jer svaka ima svog korisnika, tako da bolje i ova usluga nego da su uveli onu debilnu uslugu slusam te sto je ucinio mtel koja samo nervira korisnike. po meni je dobro da se eto uvode te neke usluge kojim hvatamo taj neki tehnoloski korak sa Evropom, sad ne treba biti nezadovoljan ako nam svaka usluga nije od koristi jer realno tesko je ocekivati da nam svaka odgovara, a i ne bi bilo dobro za nas novcanik da nam je svaka usluga korisna:) ko bi raji ugodio ne valja kad ne uvode ne valja kad uvode usluge:scared opet bolje je nek se nesto desava, sad jeste da bih ja vise volio da idu neka snizenja, ali sta je tu je.

refkie
22-04-2009, 02:08 PM
ma de ba ovo ce samo koristit ljubomorni insani ,ili mozda neko iz zezancije... ili eventulano mozda neke kompanije koje zele da imaju uvida gdje im radnici putuju ,idu .. mada je i to katastrofa.. sto se mene tice ,usluga je "promasena" investicija ...po meni je bilo bolje aktivirati servis *101# i privuci "masu" nekim besplatnim stvarima... al hajd uprava zna valjda sta radi ..

tiranosaur
26-04-2009, 11:09 PM
ljudi jel radi ovaj serfvis na 065 mrezi ja poslajem sebi zahtjev sa interneta pristupam i saljem zahtjev za broj 065 xxx xxx i dobijem sebi na mobitel broj taj i taj vas zeli locirati upisite prt za lociranje

i upisem prt i dobijem odgovor pogresno ste upisali kako zahtjev nije ispravno upisan

sta je ovo kako se ovo koristi???????????????????????

refkie
27-04-2009, 02:05 PM
ljudi jel radi ovaj serfvis na 065 mrezi ja poslajem sebi zahtjev sa interneta pristupam i saljem zahtjev za broj 065 xxx xxx i dobijem sebi na mobitel broj taj i taj vas zeli locirati upisite prt za lociranje

i upisem prt i dobijem odgovor pogresno ste upisali kako zahtjev nije ispravno upisan

sta je ovo kako se ovo koristi??????????????????????? ne fercera van BH Mobile-a... ipak sam istrazivao malo ovo.. u svijetu je ispostavilo se,bas popularno ovo lociranje.. tako da su ljudi razvili kod opensource zabiran libs... isto tako radi se na implementaciji jedne usluge koja ce povezati google maps tako da korisnik mms-om posalje svoju lokaciju te ona bude zabiljezena na GMap :)

tiranosaur
27-04-2009, 11:19 PM
ne fercera van BH Mobile-a... ipak sam istrazivao malo ovo.. u svijetu je ispostavilo se,bas popularno ovo lociranje.. tako da su ljudi razvili kod opensource zabiran libs... isto tako radi se na implementaciji jedne usluge koja ce povezati google maps tako da korisnik mms-om posalje svoju lokaciju te ona bude zabiljezena na GMap :)

daj linkove gdje si cito i sta

refkie
28-04-2009, 12:14 PM
ma na mobiforge dot com ;) ljudi rade ...

igor.x
29-04-2009, 02:04 AM
uh ma daleko smo mi od toga...cisto sumanjam da ce se i ova dalje nadogradjivati u narednih par godina...a de ne govorimo koliko je kriticna, sto se tice onih mapa...ma uzas zivi, i ono sa gps-om uopce ne radi kako su oni rekli, pokaze mi isto mjesto i sa i bez gps-a

refkie
29-04-2009, 06:53 PM
mislim da ,dok je sistem u ne komercijalnoj fazi ,da je moguce odnosno da su moguce greske i odstupanja... jer najskraja,da je sve nastimano da radi brezpekorno oni ne bi pustali ovu takozvanu test fazu koja ti sluzi telekomu da malo poveze konce i da vidi isplativost projekta.. isto tako zeli se osigurati i uvjeriti da sistem radi kako treba :)

qwerty
16-05-2009, 05:52 PM
Evo jedne slicne aplikacije koja odradjuje slican posao i koristi gps za lokaciju korisnika.
http://www.ipmart-forum.com/showthread.php?t=361338

F.E.A.R
17-05-2009, 11:09 PM
A sto se nacitah glupih komentara... Frajer odmah na startu naglasio da ce sistem rada biti najvjerovatnije: "Korisnik A kada zeli locirati korisnika B salje query na server sa brojem korisnika B. Korisnik B dobiva obavjestenje o upita i dopusta/odbija izvrsenje"... Citajte sta ljudi pisu prije nego sto odgovorite...

qwerty
19-06-2009, 09:00 AM
evo jedna info:
Produzena testna faza mTusam LBS servisa BH Telecoma do 15. augusta 2009.

igor.x
19-06-2009, 07:11 PM
Niko ovo ne koristi, pa jos malo produzili haha

qwerty
19-06-2009, 08:03 PM
Niko ovo ne koristi, pa jos malo produzili haha

nije izgleda da ima problema ne radi bas sve kako treba pa je to razlog.

igor.x
19-06-2009, 08:06 PM
ma ja mislim da pored toga niko ovo ni ne koristi...krenem od sebe, koji inace sve u testnoj fazi maximalno koristi..ovo jedan jedini put sam koristio

refkie
20-06-2009, 12:12 AM
hehe :) primijetio sam da im nesto ne stima, mozda je to razlog produzetka :D a koristice se ona,cekaj malo furke s tv reklamama ...

refkie
02-07-2009, 03:54 PM
bilo bi dobro kad bi ova usluga bila besplatna sobzirom da je skoro niko ne koristi ,hehe

Tribbiani
02-07-2009, 04:10 PM
bilo bi dobro kad bi ova usluga bila besplatna sobzirom da je skoro niko ne koristi ,hehe

:mrgreen: :mrgreen:

Fakat.

refkie
02-07-2009, 04:19 PM
ja ba,makar bilo sta da bude besplatno ...

britanac
11-07-2009, 09:23 PM
ja ba,makar bilo sta da bude besplatno ...

Besplatno je a i imaju dosta grešaka i mislio sam da je dosta sadržajniji prikaz,ali im ipak hvala............

refkie
13-07-2009, 11:17 AM
pa nema se smisla ovako nesto naplacivati .. hajde da je to nesto .. bolje je ipak nek ima ova usluga ali et da je besplatna,vise bi se tad telekom cijenio ionako narod kuka na sav glas na njih ...

Ending.Theme
13-07-2009, 11:54 AM
Ovo je peti put da cujem za to lociranje. Bit ce da sam nepozeljan, niko ni da se sjeti.

OdoK vidjet' sta sve obuhvata ponuda.

edited by mariobl (malo pristojnije izrazavanje molim)

-[BHF]-sir.Kula
15-11-2009, 10:00 PM
jel ovo jos uvjek testna besplatna faza ili se pocelo naplacivati.....koliko po zahtjevu ili odgovoru itd..

Kakaljin
15-11-2009, 11:50 PM
-sir.Kula;1360696']jel ovo jos uvjek testna besplatna faza ili se pocelo naplacivati.....koliko po zahtjevu ili odgovoru itd..

Pocelo se naplacivati i cijena po lociranju je 0.07 kf + pdv

-[BHF]-sir.Kula
16-11-2009, 02:25 PM
a jel se naplacuje samo onome ko salje zahtjev za lociranje ili se naplacuje i ona poruka za odobravanje lociranja ili za dodavanje u listu....i da li je ista cijena i za sms zahtjev gdje dodje samo adresa i za mms gdje dodje i mala slikica...