PDA

Pogledajte punu verziju : Passat problem ili sta vec ??

hard_style
06-02-2009, 01:26 PM
Poozz neki dan sam kupio passta karavana 2oo4 god 1.9 tdi 96 kw imam jedan ..nemogu ga nazvat problem al ovako.. upali auto sve normalno vozim i nakon nekog vremena na instrumen tabli upale mi se lampice za ABS i ASP znaci samo svjetle ne blinkaju .. eh sad me zanima jel to mozda neki kvar ili je to tako ..

dr.X
06-02-2009, 03:10 PM
za abs moguce da je senzor abs-a pri kraju (to je jednostavni celicni prsten, nije skup), za esp...ne bih ti znao reci...
ostali...?

zippoo
06-02-2009, 03:34 PM
nisam neki strucnjak al je ocito da je elektornika u pitanju
otidji nekom privatniku sa dijagnostikom i nek ti to provjeri
a ako bude neki kvar,il ovlastenom serviseru il nekom majstoru da ti to regulise
ovako napamet ne zna niko,jer to su novija auta,tu se sve preko kompa pregleda
pozz
nije to skupo i da je kvar ;)

Pheto
06-02-2009, 03:38 PM
u svakom slučaju nemoj ništa na svoju ruku raditi. prema mojim iskustvima ako je lampica upaljena od ABS-a, onda ABS nije u funkciji (vjerovatno je ista stvar i sa ESP-om). da bi provjerio da li radi ili ne, zaleti auto do 50-60 km/h, i onda maksimalno stisni kočnicu. ako osjetiš "pumpanje" na kočnici, onda ABs radi, ali je neki problem na elektronici koja signalizira.

hard_style
06-02-2009, 04:38 PM
kad sam ga tek uzeo znaci prije 3 4 dana iso sam odma u ovlasteni servis i skopcavali su ga na comp. tj autodijagnostika i sve je ok bilo ... jos sam na jednom forumu procito momak ima istog passata ista god isti motor njemu se to isto palilo i kaze da mu je " otišao prekidač štop svijetla na papučici kočnice "

Scarface_Miami
06-02-2009, 05:33 PM
ABS prouzrokuje ASP svijetlo jer je ASP funkcija koja blokira proklizavanje tockova a tu gresku ti izbacuje jer ti je otisao ABS Senzor na jednom od 4 tocka a sigurno na jednom od prednjim tockovima. Te dvije funkcija ABS i ASP rade skupa. Imao sam ja Passata dugo vremena i znam sve o njemu. Najbolje ti je da odes i kupis 2 nova ABS senzora i promjenis na prednjim tockovima. Nije mnogo novca nit mnogo vremena,mozda 20 minuta po tocku.Poslije promjene okreni kljuc na 2 poziciju al ne pali auto,izvadi negativ klemu sa baterije i ostavi za 20 minuta tako.Poslije 20 minuta kompjuter ce ti se restartovat i skinut svijetla i greske (ne u potpunosti jer on spasava te greske ) i upali auto i provozaj,ako ti se nista ne pojavi nakon izvrsnog vremena onda si rijesio problem.

Da li ti je pisalo STOP i pistao kad se to pojavilo ?

Ima druga solucija sto bi mogao pokusat ,a to je da skines prednje senzore na tockovima i da ih ocistis,jer u Bosni ima blata,snjega,soli i to dovodi senzore da prestnu raditi,zacepi ih. Ocisti sa medicinskim alkoholom i posusi ih dobro. Vrati ih na mjesta svoje i uradi ono sto sam ti objasnio sa kljucem i baterijom.

Javi mi kako je proslo

8mls
06-02-2009, 05:42 PM
dijagnostika obavezno pokaze i sve greske koje se dese (dakle kada se lampica upali, pa ugasi), to ostane zapamceno u memoriji, vozi na bolju dijagnostiku, moguce da je otisao taj prekidac, ali bi odgovarajuca dijagnostika od strane odgovarajuceg lica trebala pokazati tacno u cemu je problem..

hard_style
06-02-2009, 06:18 PM
ABS prouzrokuje ASP svijetlo jer je ASP funkcija koja blokira proklizavanje tockova a tu gresku ti izbacuje jer ti je otisao ABS Senzor na jednom od 4 tocka a sigurno na jednom od prednjim tockovima. Te dvije funkcija ABS i ASP rade skupa. Imao sam ja Passata dugo vremena i znam sve o njemu. Najbolje ti je da odes i kupis 2 nova ABS senzora i promjenis na prednjim tockovima. Nije mnogo novca nit mnogo vremena,mozda 20 minuta po tocku.Poslije promjene okreni kljuc na 2 poziciju al ne pali auto,izvadi negativ klemu sa baterije i ostavi za 20 minuta tako.Poslije 20 minuta kompjuter ce ti se restartovat i skinut svijetla i greske (ne u potpunosti jer on spasava te greske ) i upali auto i provozaj,ako ti se nista ne pojavi nakon izvrsnog vremena onda si rijesio problem.

Da li ti je pisalo STOP i pistao kad se to pojavilo ?

Ima druga solucija sto bi mogao pokusat ,a to je da skines prednje senzore na tockovima i da ih ocistis,jer u Bosni ima blata,snjega,soli i to dovodi senzore da prestnu raditi,zacepi ih. Ocisti sa medicinskim alkoholom i posusi ih dobro. Vrati ih na mjesta svoje i uradi ono sto sam ti objasnio sa kljucem i baterijom.

Javi mi kako je proslo

niej mi se stop pojavljavalo samo mi to 2 svjetlilo nista vise , pokusacu uradit to sto si mi reko pa ti javim hvala usput!

Scarface_Miami
06-02-2009, 06:54 PM
Dijagnoza pokazuje mnogo vise gresaka nego sto bi trebala vjeruj te mi. Imam iskustva s autima preko 15 godina! Dijagnoza je previse cijenjena. Meni je pokazivala probleme koje nisam ni imao. Na Passatu sto sam imao 1.8T Automatic pokazivao mi je mnogo gresaka nakon sto mi je O2 senzor otisao i pregorio jedan osigurac vazan. Mjenjac mi je stopao i pokazivalo je nekih 20 gresaka. Skontao sam sta je i promjenio skriveni osigurac i o2 senzor,kupio sam sebi dijagnostiku i ponistio sve probleme. Nakon toga nikad vise nisam imao problema a svi mehanicari ovdje u USA su mi govorili,treba ti mjenjac novi pa treba ti ovo te ono. Kazem ti prije bacanja pare na dijagnozu i na mehanicare probaj ocistit ili promjenit abs / speed senzore ponisti i to je to al vidi pokusaj isto haj ovako. Skini tockove i operi kocnice tj iza njih sa kompresorom ono na vodu znas na sta mislim trenutno nece da mi dodje na um kako se zove, operi dobro i pusti da se osusi malo stavi tockove i ponisti kompjuter na nacin koji sam ti rekao. Mozda je samo prljavo i nije potrebno skidanje/mjenjanje. Ako se vrate opet svijetla moras dubinsko cistit/mjenjat senzore.

Ima tu jos nekih opcija al sreca tvoja sto ti se nije pojavio znak na displayu od sata STOP jer je to vise matematika i komplikacije nastaju tu tek.

I ono sto ti je rekao za prekidac za kocnicu moguce je i to a takodjer sta moze prouzrokovat taj problem su pregorijla stop svijetla ili jedan od njih. Cudno je al istina. Pricao sam sa kolegom sto radi u VW servisu ovdje blizu mene i kaze da uradis da provjeris sijalice sve,sve osigurace (osiguraci su ti na ljevoj strani instrumental table sa strane) ako je sve u redu idi do prekidaca,testiraj ga ili posudi negdje prekidac promjeni i resetuj kompjuter kako sam ti rekao ako ti pomogne onda je to i na kraju ciscenje / mjenjanje ABS/speed senzora.

Javi mi sta bude.

southern
06-02-2009, 09:17 PM
Poozz neki dan sam kupio passta karavana 2oo4 god 1.9 tdi 96 kw imam jedan ..nemogu ga nazvat problem al ovako.. upali auto sve normalno vozim i nakon nekog vremena na instrumen tabli upale mi se lampice za ABS i ASP znaci samo svjetle ne blinkaju .. eh sad me zanima jel to mozda neki kvar ili je to tako ..

Idi na dijadnostiku kao nekog ko radi samo ta vozila,imas u Jajcu ja mislim.Ono ce ti najbolje znati,ovako mozemo samo nagadjati.

Argun
06-02-2009, 09:37 PM
Imao sam taj problem poslije promjene ramena na pasatu...
Majstori loše uštekali stikove na završnim radovima.:violent:
Obično je problem u sitnicama.

Scarface_Miami
06-02-2009, 09:46 PM
Mislim taj problem mogu samo prouzrokovati stvari koje sam naveo,nema druge. Dijagnoza mora biti dobra jer taj passat je 2004 god i oni koriste VAGCOM nove generacije tj CAN i nemogu mu imati pristup scanneri prije 2003 godine s toga VW je pravi ters sto se tice elektronike i skenera. Znam o cemu pricam radio sam neko vrijeme u VW i imao sam Passata i sve sam na njemu sam radio. Samo ti jarane poslusaj mene ,nema sikiracije,sve su to senzori u pitanju. Sve je ok dok ne dodje do O2 senzora i motora.

genius
07-02-2009, 12:22 AM
niej mi se stop pojavljavalo samo mi to 2 svjetlilo nista vise , pokusacu uradit to sto si mi reko pa ti javim hvala usput!

ma nemora znacit da je ista brat mi ima tako auto i palilo mu se to a samo servis uradio otiso da mu provjere i rekli mu da nista nije pokvareno nego samo kao elektronika se malo pomjesala i oni mu to iskljucili sa onim kablom sto ide ispod rucne:hrpa:

southern
07-02-2009, 08:33 AM
ma nemora znacit da je ista brat mi ima tako auto i palilo mu se to a samo servis uradio otiso da mu provjere i rekli mu da nista nije pokvareno nego samo kao elektronika se malo pomjesala i oni mu to iskljucili sa onim kablom sto ide ispod rucne:hrpa:

Lampice postoje da bi nas upozoravale kad nesto nije u redu.
Mislim da nije ispravno iskljuciti ih;)

Malo jaca dijagnostika ce biti dovoljna.

genius
07-02-2009, 11:57 AM
Lampice postoje da bi nas upozoravale kad nesto nije u redu.
Mislim da nije ispravno iskljuciti ih;)

Malo jaca dijagnostika ce biti dovoljna.

nije on nji iskljucio da nikad vise nerade,ali kao trebalo ih restart heh,poslje servisa.

kazem kako sam vidio sta radi a nerazumijem se u te stvari pa nemogu sad pametovati:hehehehe:

hard_style
11-02-2009, 12:35 AM
Pozz svima otiso bio senzor moze lock tema !!