PDA

Pogledajte punu verziju : Sta uzeti: Golf IV 1.9TDI ili Laguna II 1.9dCi

grabber
18-02-2009, 02:11 PM
Eh planiram uzeti auto (koristeni), i evo dugo se dvoumim izmedju ova dva vozila:

GOLF IV 1.9 TDI
Godiste: 2004
Kilometraza: 138 000 km
Snaga: 74 kW
4 zracna jastuka, klima, ABS, ESP, el. podizaci stakala i sl

LAGUNA II 1.9 dCi
Kilometraza: 132 000 km
Snaga: 79 kW
6 zracnih jastuka, klima, ABS, ESP, el. podizaci stakala i sl

Eto, molim prijedloge, iskustva, obrazlozenja i sl. Hvala unaprijed

ApostiLLe
18-02-2009, 02:13 PM
LAGUNA II po meni :redbounce

grabber
18-02-2009, 02:18 PM
Moze li malo detaljnije, zbog cega, sta je to na njenoj strani: udobnost, sigurnost, performanse itd?

Nermin & Lejla
18-02-2009, 03:30 PM
Moze li malo detaljnije, zbog cega, sta je to na njenoj strani: udobnost, sigurnost, performanse itd?

pa jedna laguna ima bolju udobnost limuzina obiteljski auto dosta jeftinija od golfa sta reci za golfa grub tijesan tipicno bosanski nemoj biti tipicni budi drugaciji..

ex no.1
18-02-2009, 03:37 PM
Uzmi šta tebi paše, pusti ove kvazi stručnjake.
Sjedi i provozaj oba i kupi šta ti se sviđa. Održavanje je otprilike isto.

unknown123
18-02-2009, 04:24 PM

sve navedeno... meni se recimo vise svidja golf 4, ali laguna je opcenito bolje auto. Francuska udobnost, sigurnost, preformanse... samo mislim da su dijelovi skuplji itd... sto se tice odrzavanja-golf je puno jednostavniji. Sad je na tebi da odlucis... ipak, prepusti to srcu, ne mozgu :badteeth: :bih:

ApostiLLe
18-02-2009, 04:32 PM
pa jedna laguna ima bolju udobnost limuzina obiteljski auto dosta jeftinija od golfa sta reci za golfa grub tijesan tipicno bosanski nemoj biti tipicni budi drugaciji..

da ^^

Mirel
18-02-2009, 04:54 PM
Uzmi šta tebi paše, pusti ove kvazi stručnjake.
Sjedi i provozaj oba i kupi šta ti se sviđa. Održavanje je otprilike isto.

To tvoje otprilike je ko nebo i zemlja, odrzavanje je puno skuplje za renoa.

Mirel
18-02-2009, 04:55 PM
Eh planiram uzeti auto (koristeni), i evo dugo se dvoumim izmedju ova dva vozila:

GOLF IV 1.9 TDI

LAGUNA II 1.9 dCi

Golf IV definitivno, jeftiniji za odrzavanje, mala potrosnja itd itd.
P.S.
Cuo sam vrlo malo skoro nikako ljudi koji se zale na GOLF IV sto se tice kvarova, sto nemogu rec i za lagunu, koga god poznajem da ju je imao trudi se da je se sto prije rijesi.

Matsushita
18-02-2009, 05:04 PM
renault je propalitet. Naravno da ne moze duplo vece auto za iste pare biti iste kvalitete kao golf 4.

Neki dan gledam, neki renault scenic novijeg godista, na po ceste stoji i iz auspuha i ispod auspuha mu lokva ulja curi. Znaci gotov motor. :)

johnywalker2
18-02-2009, 05:07 PM
jarane uzmi u obzir troskove koji slijede nakon kupovine auta.Ja preporucujem Golf IV.

MaNhUnT
18-02-2009, 05:19 PM
Znaci renola ne mozes ni porediti sa golfom ..

et samo to cu i reci ..

Ja sad vozim 4 .. a vozao sam i ovog renola .. smece od auta samo tako .. bjezi od toga brate.. kazem ti iz iskustva

:whatever:

Nermin & Lejla
18-02-2009, 05:50 PM
Znaci renola ne mozes ni porediti sa golfom ..

et samo to cu i reci ..

Ja sad vozim 4 .. a vozao sam i ovog renola .. smece od auta samo tako .. bjezi od toga brate.. kazem ti iz iskustva

:whatever:

renol :aeh: to neka nova marka
neznam vjeruj auta i nisu za poredjenja....

ApostiLLe
18-02-2009, 05:57 PM

Tale suti ti...vidis da je covjek imao iskustva sa renolom HAHAHAHHAA :hehehehe:
znaci golf je bolji renol ne valja :hehehehe: :bih:

dr.X
18-02-2009, 06:03 PM
sta se cudite...kaze se renoL, a ne reno...

@grabber uzmi u obzir i kradju auta, pa tek onda vagaj...znas i sam koliko VW vozila upadaju u oci...

Exorcist
18-02-2009, 06:28 PM
Imam par poznanika koji su cak 2 puta placali svoj golf, passat, i slicno...aninimni tel poziv i ostalo znate...reno je mnogo ljepsi i udobniji sigurno, a ovi mahalasi sto pricaju o odrzavanju pojma nemaju...svaki ovlasteni servis je KLANJE bio golf ili space shuttle u pitanju...nema jeftinih originalnih dijelova za golfa4 pa tako ni za reno lagunu...opet s moje strane ja nebih dizela nikad jer su im turbine zivo njesra nakon 100tkm a i preferiram benzin...a i te kilometraze su jako upitne...u uvezenih auta su cesto vracane kilometraze i obicno se krecu od 100-150tkm po autopijacama za prosjecnu starost od 5 do 10 godina...u par slucajeva sam nailazio na autopijaci kilometraze oko ~090000 znaci ispod 100000 i upravo ta prva nula je znak da je kilometraza vracana jer jednom kad predje 100000 otkuca tu celiju, a trebalo bi da pise 90000 bez nule

SemPer_fi
18-02-2009, 06:30 PM
Ako zelis da imas auto uzmi Lagunu,ako zelis da se neko drugi obogati Golf je izbor jer dok se ukrade jedan reno,golfova se ukrade min.15komada,pa ti razmisli ispaltili se dati 15000KM i strijepiti hoceli biti ukraden ili ne.
A kako god okrenes reno je bolji . pozzzz

grabber
18-02-2009, 06:37 PM
Iskreno, meni je Laguna nekako ljepsa, elegantnija, Golf je bas nekako balkanski, nemam pojma cim cujem golf nesto me asocira na dvojku :) Ali vidim da su onako malo i skuplji od Lagune, pa kontam jel se isplati to sto su skuplji, i zanima me kakva je Laguna sto se tice ubrzanja, startnosti i to (znaci 1.9 dCi motor), da nece biti kao dok sam vozio sluzbenog golfa 5, ne moze se preteci sleper nikako, mislim moze ali jedva nekako :)

korisnik007
18-02-2009, 06:45 PM
Vozim Lagunu, vozio sam i Golfa IV prije ovog automobila, i rijesio sam ga se zbog prije svega buke motora, zatim neudobnosti, "rastimanosti" nakon 2 godine voznje itd, a uzeo ovu Lagunu na preporuku prijatelja, i sasvim sam zadovoljan. Vozim je godinu dana i za ovo vrijeme sam promijenio samo sijalicu prednjeg lijevog svjetla (pored onih redovnih servisa)... Znaci ovlasteni servisi sa originalnim dijelovima i postoje za to da se naprave stvari kako valja, a ne neki mehanicar koji se skolovao na npr Fići i sada popravlja Lagune i sl vozila. Cijena, tu je negdje kao i kod Golfa, npr radi usporedbe kad se mijenja zupcasti remen (lezajevi i sve ostalo sto ide uz to) za golfa IV je oko 800 KM, a za lagunu oko 900, znaci nista znacajno, a udobnost, buka i rad motora daleko ispred golfa. Potrosnja je oko 7-7.5 litara po gradu, a ovi sto su od jarana, tetki i slicnih culi da se lagune kvare i slicno, nikad nisu sjeli ili vozili ovo vozilo pa mogu pricati prenesena iskustva ogorcenih bosanaca koji plate auto 20 000 KM i ne mogu izdvojiti godisnje 500-600 KM za pravi servis u ovlastenoj radnji.

johnywalker2
18-02-2009, 06:55 PM
Najbolje je da provozas oba auta i uzmi sta ti se svidi.Vidis da je ovdje misljenje gotov pa 50:50. Probaj oboje,kupi jedno,pa nam javi kakva su iskustva :njam:

MaNhUnT
18-02-2009, 06:58 PM

haveru izvini sto si glup :scared:

Nermin & Lejla
18-02-2009, 06:59 PM
Najbolje je da provozas oba auta i uzmi sta ti se svidi.Vidis da je ovdje misljenje gotov pa 50:50. Probaj oboje,kupi jedno,pa nam javi kakva su iskustva :njam:

ja vidim da mu dosta ljudi preporucuje lagunu naslo se par zaljubljenika u VW i pisu nesto ovdje

haveru izvini sto si glup :scared:

ja glup kaze se RENO a ne RENOL neznas izgovarati rijeci pravo se pise RENAULT--citaj bosanski RENO bez L na kraju i francuskom i u engleskom se to ne cita isto kao u bosanskom probaj naci RENOL na googlu ustvari ima to ti je ulje za motor...

johnywalker2
18-02-2009, 07:04 PM
Cudi me da mu ti nisi preporucio BMW???

MaNhUnT
18-02-2009, 07:04 PM
ja vidim da mu dosta ljudi preporucuje lagunu naslo se par zaljubljenika u VW i pisu nesto ovdje

ja glup kaze se RENO a ne RENOL neznas izgovarati rijeci pravo se pise RENAULT--citaj bosanski RENO bez L na kraju i francuskom i u engleskom se to ne cita isto kao u bosanskom probaj naci RENOL na googlu ustvari ima to ti je ulje za motor...

Zao mi te , bogam '
Bio on renault , reno ili renol on je smece od auta .. plasticno auto , strahujes da te baba ne sutne nogom ..

I ne citiraj me ocat' .. zapeko si k'o kaubojska tava bez ulja ?

Nermin & Lejla
18-02-2009, 07:10 PM
Zao mi te , bogam '
Bio on renault , reno ili renol on je smece od auta .. plasticno auto , strahujes da te baba ne sutne nogom ..

I ne citiraj me ocat' .. zapeko si k'o kaubojska tava bez ulja ?

da nedostatak argumenata vrijedjanje
a golf je limuzina prve klase
neka se provoza u oboje pa nek vidi razliku

johnywalker2
18-02-2009, 07:15 PM
Mozda i nije.Al cudno je to da Golf koji je star 8 godina i dalje kosta 15 hiljada.Stvarno cudno .
Dok sva ova auta 4 godine mladja kostaju isto. Svijet se zajebo izgleda ,ono pravo.

MaNhUnT
18-02-2009, 07:24 PM
da nedostatak argumenata vrijedjanje
a golf je limuzina prve klase
neka se provoza u oboje pa nek vidi razliku

Sada sam skontao .. zasto ne volis golfove ..

alfa romeo fan ' :evil2:

Magnum3.5.7
18-02-2009, 07:29 PM
Mozda i nije.Al cudno je to da Golf koji je star 8 godina i dalje kosta 15 hiljada.Stvarno cudno .
Dok sva ova auta 4 godine mladja kostaju isto. Svijet se zajebo izgleda ,ono pravo.

Ako živiš u Sarajevu otiđi na Stup na auto pijacu pa ćeš da vidiš Golf 2 košta od 3800 KM pa do 5000 KM.
Golf je precijenjeno auto i danas ljudi ne vide ništa drugo osim Golfa i golf je svetinja zato što su jeftini dijelovi ljudi se varaju neka ugrađuju originalne dijelove pa neka onda kažu jesu li jeftini.

korisnik007
18-02-2009, 07:39 PM
Ma eto samo provozaj auto jedno i drugo sam ces primijetit razliku. A za dijelove i popravke to je blizu negdje.

johnywalker2
18-02-2009, 07:47 PM
Ako živiš u Sarajevu otiđi na Stup na auto pijacu pa ćeš da vidiš Golf 2 košta od 3800 KM pa do 5000 KM.
Golf je precijenjeno auto i danas ljudi ne vide ništa drugo osim Golfa i golf je svetinja zato što su jeftini dijelovi ljudi se varaju neka ugrađuju originalne dijelove pa neka onda kažu jesu li jeftini.

Nije to samo kod nas.U njemackoj Golf IV kosta 12-15 hiljada.I dok platis sve ostalo ..
A golf je je najbolje vozilo svih vremena u Bosni.Mozes da pricas da je seljacki.Ali daj mi i jedno auto koje je staro 20 godina, da je kao Golf i ja necu nista vise reci.

Odo ovo u spamanje

Magnum3.5.7
18-02-2009, 07:50 PM
Nije to samo kod nas.U njemackoj Golf IV kosta 12-15 hiljada.I dok platis sve ostalo ..
A golf je je najbolje vozilo svih vremena u Bosni.Mozes da pricas da je seljacki.Ali daj mi i jedno auto koje je staro 20 godina, da je kao Golf i ja necu nista vise reci.

Odo ovo u spamanje

Ne kažem ja da je Golf loš samo je precijenjen.

rottweiler31
18-02-2009, 07:55 PM
sve se nema, bira se jbt, da je meni kakvog yugu uzet :whyyou::bounce:

Nermin & Lejla
18-02-2009, 08:15 PM

Odo ovo u spamanje

toliko je dobar u njemackoj da u sloveniji imas za 3000 €
vidi
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2539809&show=
evo jedan tdi za 1200 €
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2626015&show=
evo ti laguna popicno se dobro drza sa cijenom
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2419788&show=

semir.ks
18-02-2009, 08:25 PM
e tale, pa dje ti je tu tdi, kad, ako dobro vidim, pise da je bez motora 1200eura?, inace, ja bih lagunu pazario.

Nermin & Lejla
18-02-2009, 08:29 PM
e tale, pa dje ti je tu tdi, kad, ako dobro vidim, pise da je bez motora 1200eura?, inace, ja bih lagunu pazario.

pa prvi oglas gledaj 3100 €=6200 KM to nije 15000 KM
gledao sam malo cijene laguna se dosta bolje cjenovno krece od golfa trenutno
to na stranom trzistu druga je prica kod nas i dizanje golfa do neba

semir.ks
18-02-2009, 08:39 PM
pa prvi oglas gledaj 3100 €=6200 KM to nije 15000 KM
gledao sam malo cijene laguna se dosta bolje cjenovno krece od golfa trenutno
to na stranom trzistu druga je prica kod nas i dizanje golfa do neba

tu se slazem s tobom, nema logike, dapace, van pameti je za auta stara po dva'est i vise godina davati 3500-5500KM, ali sta 's, takav je mentalitet naroda ovdje... dali bi radije i gace za golfa2, nego isti iznos novca za dosta mladju skodu, fiat, reno... npr.

Exorcist
18-02-2009, 10:17 PM

Odo ovo u spamanje
Jesi li mozda cuo za mercedes???...i onda jedan golf II kosta mnogo vise od 5 puta boljeg auta...ima i onaj vic o bosancu koji je kupio novog golfa na kredit i umro od gladi...sorry pokretacu teme na OT ali sam objasnio neke stvari u mom prethodnom postu na ovoj temi

edoze
19-02-2009, 08:57 AM
ojjjj majko,spominje li igdje golf da se pored njega ne spominje "jeftino" odrzavanje...tiiiiiiiiiit vas kineski dijelovi,izmijenjat ces sepet krajnica i kugla,dok ti ode jedna iz ovlastenog servisa...na golfovima,mk3 i sad ima originalnih dijelova,vecina,koji nikad nisu mijenjani...zamijeni kuglu,tom "izuzetno kvalitetnom,najjeftinijom",otici ce ti za godinu dana...pa skontaj sto je ona fabricka bila 15 godina:violent:
ja bi lagunu...btw,ovaj heroj sto navede scenica,oko moje,raspitaj se ti malo koliko vw-ovi imaju generalki...crk'o jedan motor i odmah ne valja...ccc...srusio se avion...necu vise nikad sjest...srusice se i ovaj drugi...najbolje je onda pjeske hodat...al bi se opet neki lik nasao i rekao da je bolje kineske patike nosat:hammer:
laguna je udobnija,dosta,golf isto traktor...btw,ko je poslusao lagunu i golfa kako rade,motor iste zapremine,iste snage otprilike,zna sta je auto...golf cakce ko traktor,laguna se ni ne cuje skoro...al et...golf je to,heeeeej:jumpy:

Taxirat
19-02-2009, 09:16 AM

GOLF IV 1.9 TDI

LAGUNA II 1.9 dCi

Ta dva auta nisu izašli sad iz tvornice. Eksploatisani su 130 000 km i 100% nisu tretirani isto.
1. Od ta dva auta kupi onaj koji ima urednu servisnu knjigu. Momci koji uredno servisiraju svoje automobile u ovlaštenim servisima i ugrađuju originalne dijelove, servisnu knjigu će ti gurati pod nos i bez da ih pitaš. No, ako je vlasnik pošteno slupao auto pa ga popravljao , e taj ti više nema servisnu knjigu.
2. Auto koji želiš uzeti obavezno otjeraj u ovlašteni servis na „sistematski pregled“prije kupovine. Reci da namjeravaš kupiti taj auto i da želiš predračun za jedan veći servis ukoliko je potreban. Na navedenoj kilometraži vjerovatno ćeš dobiti predračun za promjenu filtera(zraka, goriva i ulja), zupčastog remena, španera mikroremena, disk pločica) Ako je uto uredno održavan u ovlaštenim servisima, neće biti nikakvih posebnih troškova navedenih u predaračunu. Ako je održavan mimo ovlaštene servisne mreže, servis će ti rado izvući cijeli dosje šta sve na tom autu ne valja. Konkretno za Tuzlu: Lagunu otjeraj kod Šime u AKS „Grabovičkić“ kod Termo elektrane, a Golfa u NIPEX. Ako auto nema servisnu knjigu, momci u servisnom salonu fino ukucaju broj šasije auta u comp i daju ti podatke kad je i na kojoj kilometraži auto bio posljednji put u servisu i gdje.
3. Popričaj sa vlasnikom auta:
-Da li vozilo kupuješ od prvog ili od trećeg vlasnika?
-Zašto ga vlasnik prodaje? Dobro slušaj hoće li ti složiti kakvu socijalu ili želi kupiti nov auto. Ako želi kupiti novi auto, zašto ne kupi auto iste marke ako je tako dobar? Ako će kupiti auto iste marke, zašto misli da će svoj stari auto bolje unovčiti ako ga proda nekome, umjesto da ga da auto kući od koje kupuje auto. Razlika je obično u tome da servis ne možeš zeznuti, kao fizičko lice.
AUTO FORENZIKA
4. Šta možeš uraditi sam prije pregleda u servisu, i ako auto nema servisnu knjigu:
Pogledaj prednji dio haube tik iznad rešetke hladnjaka. Ako je izubijana kamenčićima, (zimski posipni materijal) to nije neka šteta, ali ti dosta govori o vlasniku vozila. Ljudi kojima je auto nužno zlo i kojih nije briga za auto, takvi se i nabijaju iza drugih auta zimi i tako si „pjeskare“ haubu. Takvi vlasnici obično i preko ležećih policajaca prelaze prebrzo, ne izbjegavaju šahtove, ne servisiraju auto redovno...Ako na haubi nema nikakvih tragova (i to smrdi) onda pogledaj prednja svjetla, da li su izbombardirana, također i vjetrobran. Ljudi često prelakiraju iskuckanu haubu, no nitko ne mijenja svjetla ili vjetrobran jer je to skuplje.
A)Uporedi lijevi i desni far, žmigavac, zadnja svjetla. Serijski brojevi moraju biti isti ili se razlikovati u jednoj-dvije cifre. Ako se bitno razlikuju ili čak i proizvođač nije isti , n.p. lijevi far „Hella“, a desni „Bosch“ znači da je far promijenjen, a farovi najčešće stradaju u sudarima. Također možeš primijetiti ako je jedan far stariji, a jedan mlađi. Pogledaj stakla na vratima, na lijevoj i na desnoj strani. Ako je n.p. na prednjim desnim vratima staklo „Glaverbel“ , a na prednjim lijevim „Pilkingthon“ znači da je staklo mijenjano. U najboljem slučaju tipu je netko maznuo player. Lošija verzija je da je auto imao udes. Provjeri pažljivo da li je negdje na autu lak u boljem stanju nego na ostatku auta. Također provjeri da li negdje ima nanesene lak-magline. Pažljivo rukom prelazi preko auta, ako je negdje lak malo hrapaviji i šušti tu ti je prelaz između novolakiranog dijela i dijela auta koji nije udaran. Na vratima pogledaj ima li razlike između laka ispod bočne letvice na vratima i iznad letvice. Ako je udaran jedan dio vrata gornji ili donji, autolakireri obično lakiraju samo do ispod letvice. Pažljivo provjeri zazore između haube i lijevog te desnog blatobrana. Moraju biti isti. Ako je n.p. na desnoj strani veći, onda je vjerovatno na desnoj strani manji zazor između prednjih vrata i blatobrana nego isti zazor na lijevoj strani, što znači da je auto pošteno otresao u nešto. Na isti način provjeri i zazore između vrata gepeka i zadnjih blatobrana, te zadnjih vrata...
B) Provjeri u kakvom stanju je šalt hebla- Aako je izlizana ili čak pocijepana, auto je prešao više od 130 000.
Provjeri volan- Ako se gornji dio obloge volana vrti oko konstrukcije volana i ako je razmekšan, znači da je auto prešao mnogo više od 130 000 km.
Vlasnik često promijeni volan i šalt heblu kako bi sakrio kilometre, no obično ne diraju pedale pa stoga- Provjeri u kakvom su stanju pedale kočnice i kvačila-Da li su jako izlizane? Ne mogu se jako izlizati za 130 000 km. Za 230 000 već mogu...
Provjeri kakvo je sjedište vozača-Ako je pohabana lijeva strana naslonjača i lijeva strana sjedaćeg dijela (stalno izlaženje i ulaženje) i još ako je znatno mekše od suvozačkog i još ako je tkanina na sjedaćem dijelu izgužvana, t.j. površina joj je narasla, znači da je netko tu sjedio više od 130 000 km.
Pažljivo pregledaj unutrašnjost auta, zaviri ispod prednjih sjedišta u vodilice sjedišta. Ako na teško dostupnim mjestima koja je teško usisati ima nekakvog bijelog praha, znači da se u autu nekad aktivirao neki zračni jastuk. Također ako uz to nađeš i koji sitni komadić stakla onda si siguran. Važno-Airbag se ne aktivira pri manjim sudarima.
Pogledaj ogledalce na suvozačevom suncobranu-Čak i pri slabijem frontalnom sudaru, , čak i ako se aktivira air-bag, odvezan suvozač otrese glavom u taj suncobran i razbije to malo ogledalce na njemu. Ljudi taj suncobran obično ne mijenjaju, a on se ne razbija nikad i ničim osim glavom.
C) Otvori haubu motornog prostora. Kod Golfa ćeš morati skinuti plastični pokrov da bi vidio motor kako treba.
Motor mora biti prašnjav i suh. Ako je malo mastan na čepu možda ga je neko malo gonio u crveno, ali to nije neki problem. Najbolje je da mu provjeriš nivo ulja dok je hladan. Ako mu je ulje na minimumu, nije toliko zlo ako auto ubrzo treba na redovni servis. Ne valja ako mu je nivo ulja na max ili preko. To znači da osim ulja u karteru ima još nečega, a to nevalja da sad ne objašnjavam...Podviri se ispod vidi kakav je odozdo, karter i čep na njemu. Na golfu se čep mijenja svaki put kad se ispusti ulje. Pregledaj mu auspuh i posebno katalizator. Auto koji nije garažiran, koji zimi nije redovno prat špricom odzdo, često fasuje koroziju izduvnog sistema, a ti lonci su prilično skupi.
Prstima pređi po diskovima, posebno prednjim. Ako su prilično izbrazdani, znači da ćeš ih morati promijeniti.
Pritisni rukama svom svojom težinom ćošak auta prema dole( tako da sabiješ amortizer i oprugu) i brzo ga pusti. Auto se mora vratiti u prvobitni položaj i ostati u njemu. Ako auto ide više puta gore-dole prije nego se smiri, znači da mu je rikno amortizer.
Uhvati priliku kad je auto hladan. Najbolje rano ujutro i još bolje ako je noćio napolju. Pogotovo ako je to bilo sinoć ili ovih hladnih dana. Golf mora upaliti bez predgrijanja.
Kad zdrav auto upali obično izbaci malo crnog dima na auspuh ili ništa. Ako izbacuje bijeli dim prilikom paljenja-onda dalje od njega.
D) Provozaj auto Izvezi ga na dug ravan dio ceste bez kolotraga i pri cca 80 km/h pusti volan. Auto ne smije vući u stranu. Probaj naglo zakočiti, na jednakoj podlozi- Auto ne smije vući u stranu. Otvori prozore i ugasi motor (Ne okreći ključ do kraja da ti se ne bi zaključao volan! Uzmi u obzir da time gasiš servo uređaje kočnice i volana!) Slušaj! Ako čuješ neki vrrrr...znači da ćeš morati promijeniti neke ležajeve točkova.
Dakle, koji uzeti od ova dva auta? Moj ti je savjet da uzmeš onaj auto koji je u boljem stanju.

Mirel
19-02-2009, 11:48 AM
vidi
evo jedan tdi za 1200 €

Šta pričaš jbt? Jedan nema motora i za englesko je trziste, volan na kontra strani, drugi je 99 god. i benzin, pogledaj malo godista od '01 pa na ovamo, neki dan sam bio posrednik u kupovini jednog takvog golfa u SLO iz '02 tip je istreso 6,500, btw poredis lagunu iz 2004 i golfa iz 99, halloo!!

Evo ti usporedba kako se drzi laguna u odnosu na golfa isto godiste:

*Laguna:
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2434571&show=

**Golf
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2466639&show=

BTW, golfa sam uzeo prvog s liste, dakle najjeftinij posto su sortirani od najnize cijene ka visoj, dok sam lagunu trazio da bude limuzina, bilo je karavana i jeftinijih od po 2900 € i jos dobijes popust za gotovinsko placanje.

grabber
19-02-2009, 11:58 AM
Uh, Taxirat puno hvala na ovako iscrpnom komentaru. Oba imaju servisne knjizice, i prije 10ak hiljada KM im je sve zamijenjeno (remen i sve sto uz to ide, disk plocice, metlice brisaca, vodena pumpa, amortizeri, diskovi itd, to je sto sam zapamtio :) ). Hvala i ostalim na odgovorima, nadam se da ce biti jos komentara :)

Mirel
19-02-2009, 12:07 PM
Citat:
Prvi postavio Tale & Lejla Pregledaj poruku
vidi
evo jedan tdi za 1200 €

Šta pričaš jbt? Jedan nema motora i za englesko je trziste, volan na kontra strani, drugi je 99 god. i benzin, pogledaj malo godista od '01 pa na ovamo, neki dan sam bio posrednik u kupovini jednog takvog golfa u SLO iz '02 tip je istreso 6,500, btw poredis lagunu iz 2004 i golfa iz 99, halloo!!

Evo ti usporedba kako se drzi laguna u odnosu na golfa isto godiste:

*Laguna:
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2434571&show=

**Golf
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2466639&show=

BTW, golfa sam uzeo prvog s liste, dakle najjeftinij posto su sortirani od najnize cijene ka visoj, dok sam lagunu trazio da bude limuzina, bilo je karavana i jeftinijih od po 2900 € i jos dobijes popust za gotovinsko placanje.

korisnik007
19-02-2009, 12:12 PM
Ajde eto ubijedio si nas, Golf je bolje vozilo 100 puta, Laguna je nula pored njega, jel sad imas osjecaj te satisfakcije?

Nego, opet kazem provozaj i jedno i drugo, sve ce ti bit jasno. Golf, kao vecina njemackih vozila (izuzev Mercedesa) je precijenjena i ne znam dokle ce tako biti, ali realno npr. Peugeot 407, Laguna II i jos masa vozila je godinama ispred njega. Pozdrav

EDIT: Sta si ovo naso Lagunu I i ovdje pokazujes cijenu hah... Ako ces nju uporedjivati, nadji Golfa 3 i onda da to vidimo... Covjek je fino napisao radi se o LAGUNI DRUGE GENERACIJE.

Evo ovako nesto uporedjuj:
Golf IV: http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2537656&show=

Laguna II: http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2419788&show=

Mirel
19-02-2009, 12:18 PM
Ajde eto ubijedio si nas, Golf je bolje vozilo 100 puta, Laguna je nula pored njega, jel sad imas osjecaj te satisfakcije?

Nego, opet kazem provozaj i jedno i drugo, sve ce ti bit jasno. Golf, kao vecina njemackih vozila (izuzev Mercedesa) je precijenjena i ne znam dokle ce tako biti, ali realno npr. Peugeot 407, Laguna II i jos masa vozila je godinama ispred njega. Pozdrav

EDIT: Sta si ovo naso Lagunu I i ovdje pokazujes cijenu hah... Ako ces nju uporedjivati, nadji Golfa 3 i onda da to vidimo... Covjek je fino napisao radi se o LAGUNI DRUGE GENERACIJE.

Usporedjivao sam cijenu po godistima, posto je bila rijec o tome kako jedan i drugi auto drze cijenu za svoje godine, mozda da procitas post i skonto bi da sam naglasio da se radi o cijeni auta iz iste godine.

korisnik007
19-02-2009, 12:27 PM
pa ok to, ali nadji auto iz iste klase npr. Eto gore sam editovo post i stavio linkove godiste je 2003 i 2004, jbg nisam uspio uganjat isto, ali tu je to negdje. Mislim, par nebuloza opakih je bilo na temi.

Mirel
19-02-2009, 12:29 PM

Evo ovako nesto uporedjuj:
Golf IV: http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2537656&show=

Laguna II: http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2419788&show=

Evo šećeru, izvoli, potrudio sam se radi tebe da usporedba bude sto preciznija

* Laguna II:

** Golf IV:
http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=2620506&show=

Eh, eto tako kilometraza je skoro ista, godiste isto, GOLF je stariji par mjeseci ne igra ulogu, motor je SDI dakle najslabiji, cijena je stvarno ista, sto jest jest.

Mirel
19-02-2009, 12:31 PM
pa ok to, ali nadji auto iz iste klase npr. Eto gore sam editovo post i stavio linkove godiste je 2003 i 2004, jbg nisam uspio uganjat isto, ali tu je to negdje. Mislim, par nebuloza opakih je bilo na temi.

E tacno, Laguna je blize klasi passata nego sto je golfu.

korisnik007
19-02-2009, 12:41 PM
Ma dobro ajde, golf je zvijer od auta, nema jaceg.

*Ledeni*
19-02-2009, 12:43 PM
Prijatelj mi je imao lagunu i govorio je da je dobra ali ipak ju je prodao i kupio golfa, zašto?:car3:

maharadza
19-02-2009, 03:24 PM
Da se ne prepirete evo cjenovnik novih vozila pa uporedjujte, pustite polovnjake:

http://auto.ba/images/cjenovnik.pdf

I usput, sorry sto skrecem sa teme :)

EDIT: Samo bih napomenuo da su vece sanse za kradju Golfa, a Lagunu mozes ostaviti otkljucanu opet je niko ne moze niti upaliti niti voziti bez tvoje kartice. To je dosta komfornije, udobnije vozilo, izgleda modernije (golf 4 vec nekako smara), a to o cestim kvarovima su suplje price, ali jedan od malobrojnih nedostataka u odnosu na Golfa je malo veca osjetljivost na rupe i lose ceste. Znaci ako uzimas vozilo za "normalnu", porodicnu i voznju bez pretjeranog izivljavanja definitivno laguna je prvi izbor, dok je golf za stalna i mukotrpna izrabljivanja, mucenja, driftanja i slicno bolji. Da ne bude zabune, ne kazem da laguna ne moze prelaziti dnevno 400 km i ostati u dobrom stanju, daleko od toga, ali ako ces voziti sa obrtajima "u crvenom" i sa cestim "trkama" i dokazivanjima sa prijateljima onda uzmi golfa.

grabber
19-02-2009, 08:03 PM
Evo upravo uzeta i garazirana Laguna. Dzaba je, auto me nenormalno privlaci, nadam se da ce se fino ponasati :)

@maharadza: ma kakve trke i to, samo polako, inace ne volim brzu voznju...

Taxirat
19-02-2009, 10:16 PM
Želim ti puno sreće i puno puno udobnih, bezbjednih i komfornih kilometara.:tredmil: Uživaj!;)

Nermin & Lejla
20-02-2009, 01:01 PM
Evo upravo uzeta i garazirana Laguna. Dzaba je, auto me nenormalno privlaci, nadam se da ce se fino ponasati :)

@maharadza: ma kakve trke i to, samo polako, inace ne volim brzu voznju...

eto sad si gospodin

grabber
20-02-2009, 01:14 PM
Hvala svima :)

Ma nisam ni pretpostavljao da je ovakva limuzina, auto je drama po prvim kilometrima koje prelazim od jutros :) Neki osjecaj kao u avionu :)

johnywalker2
20-02-2009, 02:06 PM
I koliko je plati??

edoze
20-02-2009, 10:56 PM
ako je paljenje keyless,na karticu,nabavi zastitu,izgleda da su ovi nasi lopovi provalili kak se kradu takva auta...uglavnom,zeder i miran si :jumpy: