PDA

Pogledajte punu verziju : Mala kućna veterinarska apoteka za kućne ljubimce

vetzoran
18-02-2009, 05:43 PM
Apoteka treba da sadrži:

1. Hidrogen 3% ( možemo ga uliti u uho za dizinfekciju i čišćenje ušnog kanala kad pas trese glavom i zadnjom šapom češe uho )
2. Borna kiselina ( dobro je dezinfekcijsko sredstvo za oči i za čišćenje krmelja )
3. Alkohol ( suši kožu i odmašćuje , za dezinfekciju i za uklanjanje krepelja )
4. Soda-bikarbona ( jedna supena kašika na čašu vode, služi za čišćenje desni i zuba, pri skidanju plaka i kamenca )
5. Rivanol 1% ( odlično sredstvo za dezinfekciju rane, ne peče, za skidanje masnoće s repa perzijske mačke )
6. Hidrofilni pamuk ( za stavljanje udlage na nogu )
7. Vata ( za čišćenje ušiju )
8. makaze za šišanje dlake oko očiju i na tijelu, rezanje zavoja
9. rukavice od plastike ( za skupljanje izmeta i diranje zaraženog materijala )
10. Parafinsko ulje ( daje se nausta u slučaju zatvora )
11. pinceta ( za vađenje krpelja i stakla s kože )
12. elastična mreža ( za stavljanje oko noge, trbuha, vrata da bi se učvrstila gaza )
13. šprica za inekcije sterilna, 2-3ml za inzulin
14. daščice, drvene ili plastične za učvršćivanje slomljene noge
15. kliješta za nokte ( za pse, mačke i ptice )
16. toplomjer ( za mjerenje temperature i za praćenje promjene temperature ): normalna
temperatura za psa je 37,5C – 39C, za mačku 38 C– 39,5C, kunića 38,5C – 39-5C, hrčka
37,4C
17. Jod tinktura ( dobro dezinfekciono sredstvo, ostavlja mrlje na tijelu, dugo djeluje 6-8 sati, djeluje na gljivične bolesti, nije štetan ako ga životinja poliže )
18. zavoj ( raznih širina )
19. Elizabetni okovratnik ( štiti da životinja ne može lizati ranu )
20. kapi za oči i uši ( Dexamethason neomicin 1%, za upalu oka -konjuktivitis )
21. Hloramphenicol mast za oči 1% ( kod mehaničke povrede oka )

0505
14-03-2009, 12:46 AM
Apoteka treba da sadrži:

1. Hidrogen 3% ( možemo ga uliti u uho za dizinfekciju i čišćenje ušnog kanala kad pas trese glavom i zadnjom šapom češe uho )
2. Borna kiselina ( dobro je dezinfekcijsko sredstvo za oči i za čišćenje krmelja )
4. Soda-bikarbona ( jedna supena kašika na čašu vode, služi za čišćenje desni i zuba, pri skidanju plaka i kamenca )
5. Rivanol 1% ( odlično sredstvo za dezinfekciju rane, ne peče, za skidanje masnoće s repa perzijske mačke )
12. elastična mreža ( za stavljanje oko noge, trbuha, vrata da bi se učvrstila gaza )
16. toplomjer ( za mjerenje temperature i za praćenje promjene temperature ): normalna
temperatura za psa je 37,5C – 39C, za mačku 38 C– 39,5C, kunića 38,5C – 39-5C, hrčka
37,4C
17. Jod tinktura ( dobro dezinfekciono sredstvo, ostavlja mrlje na tijelu, dugo djeluje 6-8 sati, djeluje na gljivične bolesti, nije štetan ako ga životinja poliže )

Kao dr.vet.med sa dužim radnim iskustvom mislim da za iste stvari mogu da se koriste bolji , jeftiniji i efikasniji preparati a i neki koje si, kolega naveo mislim čak šta više da štete npr. soda bikarbona može poremetit normalnu probavu kod pasa, tako da je za zube bolje koristiti mješavinu soli i par kapi limuna.Za gljivična oboljenja je bolja mast Nistatin.Krpelji se lakše vade ako u obićni ćep staviš ulja i prisloniš na mjesto gdje je krpelj, tad se krpelj sam izvlaći i nema šanse da ostane glavica kao što je to slućaj pri upotrebi pinceta, što je dosta ćesto kad rade nestrućne osobe.U slućaju zatvora je bolje koristiti " super " slatku kamilicu, a u slućaju proljeva i povraćanja rižinu sluz.U slučajevima promjena u uhu bolji je jod.Umjesto borne kiseline u oći se stavlja kamilica itd.Ili najbolje imati broj telefona sposobnog veterinara, kakvih je danas malo.

vetzoran
15-03-2009, 06:28 PM
Kao dr.vet.med sa dužim radnim iskustvom mislim da za iste stvari mogu da se koriste bolji , jeftiniji i efikasniji preparati a i neki koje si, kolega naveo mislim čak šta više da štete npr. soda bikarbona može poremetit normalnu probavu kod pasa, tako da je za zube bolje koristiti mješavinu soli i par kapi limuna.Za gljivična oboljenja je bolja mast Nistatin.Krpelji se lakše vade ako u obićni ćep staviš ulja i prisloniš na mjesto gdje je krpelj, tad se krpelj sam izvlaći i nema šanse da ostane glavica kao što je to slućaj pri upotrebi pinceta, što je dosta ćesto kad rade nestrućne osobe.U slućaju zatvora je bolje koristiti " super " slatku kamilicu, a u slućaju proljeva i povraćanja rižinu sluz.U slučajevima promjena u uhu bolji je jod.Umjesto borne kiseline u oći se stavlja kamilica itd.Ili najbolje imati broj telefona sposobnog veterinara, kakvih je danas malo.

Pozdrav kolegici,
očito nismo studirali na istim fakultetima...što se tiče krpelja ja ih mogu izvaditi i sa kombinirkama ako zatreba...jod je štetan za mačke a NaCl može izazvati povraćanje...moja veterinarska apoteka je zasnovana na medicinskim saznanjima a nije ,,večera za 5,,...
Nisam ja naveo čitavu farmakologiju, ipak je to širok pojam, ja se farmakologijom bavim već 25 godina.
Moj broj telefona sposobnog veterinara možeš vidjeti na mom sajtu.

*Ledeni*
15-03-2009, 09:49 PM
Hvala ti na korisnim informacijama drugar.:bravo2:

Sara.
02-04-2009, 11:55 AM
Apoteka treba da sadrži:

37,4C

U svakom slučaju, mnogo hvala. Ja čisto sumnjam da kod mnogih ljubitelja životinja postoji i približno ovakva kućna apoteka za njihove ljubimce, a onda kada dovedu vama svoje kućne ljubimce , kažu da ste ih vi osakatili. Stvarno vam se svako ko hoće da se odlući da ima kućnog ljubimca treba obratiti za stručni savjet prije nabavljanja istog, normalno uz dobru nadoknadu, a mogli bi ste otvoriti savjetovalište za ljubitelje životinja, pa ko voli, neka izvoli , neka se pridržava uputa. U svakom slučaju hvala, članak je koristan.

zvrk
02-04-2009, 06:32 PM
ovako:
upozorenje svim zivotinjoljupcima :)
tema je kucna apoteka za kucne ljubimce...
posebno upozorenje za 0505 - ako posjedujete strucno znanje, iznesite ga na forumu i pomozite nama koji imamo ljubimce...omalovazavanje konkurencije ili sta vec nije pozeljno na ovom forumu
ubuduce za izjave kakve ste napisali (vrijedjanje) dijelim kaznene poene...

0505
03-04-2009, 11:03 PM
Niti u jednom trenutku nisam imala namjeru nikoga omalovažavati nego ukazati da znanje stečeno uz knjigu i ono u praksi se prilično razilaze .Ja sam doktorirala 1991 god u Beču i čitav život sam provela vezana za ovu oblast, čak mi je i kčerka magistrirala nedavno na veterini i ovakve izjave još nikad nismo niti jedna od nas čule a kako "kolega" - učitelj tvrdi suprotno od onog što 90% veterinara zna malo mi podigne živac jer na kraju ispaštate VI koji ovo ćitate i pogrešno tumaćite.Nebi volila da bilo ćiji kućni ljubimac bude na bilo koji način podvrgnut tretmanu koji ne samo da je skup nego je i neefikasan, nadam se da je to razumljivo.A što se tiče konkurencij nje se niti bojim niti bježim od nje, želim samo da bude zdrava.
Što se tiče znanja ja sam tu da pomognem bilo kome kome je to potrebno ali ne želim prepisivati knjige i priručnike, sve što nekog zanima nek pita, nikakav problem.

Kako se radi o meni veoma važnim pitanjima ( kućni ljubimci ) , prihvatam odmah kaznene poene.