PDA

Pogledajte punu verziju : Windows XP deinstalacija i instalacija

El Capitan
03-03-2009, 12:13 PM
Zdravo. Mene zanima konkretno, naravno volio bi da me poducite, kako sa racunara deinstalirati XP pa ga ponovo instalirati. Sta mi je sve potrebno da bi instalirao jedan XP???Znam da mi je potreban CD sa XP-om. CD sa Office, sta mi je jos potrebno.Sta se od Windows komponenti moze instalirat sa USB sticka,odnosno koji mi drajveri trebaju??? Je li drajvere moram takodje imat na CD-u?? Ma ljudi sve me interesuje. Ako moze neko i ako mu ovo nije i suvise dosadno da u detalje objasni meni laiku.Volio bi ako moze objasnjenje tipa:
1.
2.
Ja nemam nikakvih CD-ova ali bi volio naucit instalaciju i deinstalaciju XP ili Viste.Pozdrav...

Pirate_Boy
03-03-2009, 12:17 PM
Imas ovdje upustva kako formatirati PC, sve je lijepo objasnjeno
http://forum.bih.net.ba/showthread.php?t=49284&highlight=formatiranje

MissIndulgence
03-03-2009, 02:20 PM
Ako nemas cd-a pokusaj ga nabaviti ili skinuti sa neta.
Sledece, ako nemas drivera za PC tj. ako ti nikakvi cd-ovi nisu dosli uz komp ondaj u run kucaj dxdiag da bi dobio nazive drivera tj. model svog racunara, nadjes ih na netu tj. na stranici svog proizvodjaca.

Sto se deinstalacije tice, ona je nepotrebna, jer kada budes instalirao novi xp, on ce naravno da ide preko staroga. Nadam se da imas dvije particije i da znas kako da uradis backup podataka i backup bookmarksa.

Od drivera ti trebaju sledeci driveri:

1. zvucna kartica
2. graficka
3. zatim driveri za network adapters tj. za LAN (mrezna kartica)

Ostale programe instaliras na standardni nacin.

Sto se tice samog formatiranja, kada krenes sa instalacijom OS-a sve ti samo pise, samo trebas upute da pratis. Prilikom instalacije Viste imas mogucnost da klikas misem, dok na xp-u sve potrebne komande idu preko tastature.

Prilikom instalacije, prvo moras da provjeris da li ti je cd butabilan. Vecina ih jeste i same pokrenu instalaciju. Ako se instalacija ne pokrene sama, onda u Biosu namjestis da ti first boot device bude cd/dvd. Zatim kada to uradis restartujes racunar i kada se ponovi upali odma ce ti krenuti sa instalacijom.

Prvo ce da te pita na koju particiju zelis da instaliras windows. Ti ces naravno izabrati C particiju, da kojim slucajem windows ne bi instalirao na onu particiju na kojem ti se nalaze podatci. Ostatak on sam radi. Uglavnom sve ti pise, samo trebas da citas.

Sto se tice onog DXDIAG sto sam gore napisala, evo kako on izgleda:

http://i514.photobucket.com/albums/t347/Seduca88/Untitled-1-3.jpg

Ovo crveno su ti potrebne informacije da bi znao kako na netu da nadjes drivere. Odes na stranicu svog proizvodjaca, nadjes model svog racunara, nadjes za njega sve potrebne drivere i skines ih.

Nadam se da sam pomogla. Ako jos sta zatreba, javi se:D

tiranosaur
03-03-2009, 03:46 PM
Ako nemas cd-a pokusaj ga nabaviti ili skinuti sa neta.
Sledece, ako nemas drivera za PC tj. ako ti nikakvi cd-ovi nisu dosli uz komp ondaj u run kucaj dxdiag da bi dobio nazive drivera tj. model svog racunara, nadjes ih na netu tj. na stranici svog proizvodjaca.

Sto se deinstalacije tice, ona je nepotrebna, jer kada budes instalirao novi xp, on ce naravno da ide preko staroga. Nadam se da imas dvije particije i da znas kako da uradis backup podataka i backup bookmarksa.

Od drivera ti trebaju sledeci driveri:

1. zvucna kartica
2. graficka
3. zatim driveri za network adapters tj. za LAN (mrezna kartica)

Ostale programe instaliras na standardni nacin.

Sto se tice samog formatiranja, kada krenes sa instalacijom OS-a sve ti samo pise, samo trebas upute da pratis. Prilikom instalacije Viste imas mogucnost da klikas misem, dok na xp-u sve potrebne komande idu preko tastature.

Prilikom instalacije, prvo moras da provjeris da li ti je cd butabilan. Vecina ih jeste i same pokrenu instalaciju. Ako se instalacija ne pokrene sama, onda u Biosu namjestis da ti first boot device bude cd/dvd. Zatim kada to uradis restartujes racunar i kada se ponovi upali odma ce ti krenuti sa instalacijom.

Prvo ce da te pita na koju particiju zelis da instaliras windows. Ti ces naravno izabrati C particiju, da kojim slucajem windows ne bi instalirao na onu particiju na kojem ti se nalaze podatci. Ostatak on sam radi. Uglavnom sve ti pise, samo trebas da citas.

Sto se tice onog DXDIAG sto sam gore napisala, evo kako on izgleda:

http://i514.photobucket.com/albums/t347/Seduca88/Untitled-1-3.jpg

Ovo crveno su ti potrebne informacije da bi znao kako na netu da nadjes drivere. Odes na stranicu svog proizvodjaca, nadjes model svog racunara, nadjes za njega sve potrebne drivere i skines ih.

Nadam se da sam pomogla. Ako jos sta zatreba, javi se:D

ma netreba nista da zna ima za to lijeka.

program driveagent evo link ovde (http://driveragent.com/exe?browser=unknown) i sve sam nadze dobro malo mu pomoc

MissIndulgence
03-03-2009, 07:27 PM
Nije losa stvarcica, evo upravo sam je instalirala :D
Ipak, mislim da je ovaj moj "mini tutorial" itekako od pomoci. Neka zna cijeli proces i neka zna vise opcija i pristupa, nije zgorega i ne moze da mu skodi.

p.s eeeee bullshit taj tvoj program u tebe haman. Ja ga instalirala i pokrenula i kliknula da update-ujem nove drivere, kad ono trazi registraciju i da im platim.

El Capitan
04-03-2009, 11:41 AM
Hvala vam svima koji ste se potrudili,objasnjenja su vise nego dobra ali moram jos pitanja postavit. Je li iko koristio ovaj Uniblue DriverScanner 2009,za njega je lako naci kljuc?? Vidite kada bi ja htio da,uz ovaj posao koji sad obavljam, ponekad nekome instaliram Windows moram imat CD-ove i mnostvo drajvera ,jeli tako.Za CD-ove cu se snaci vec, medjutim ako ne znam kome idem ne znam ni kakav racunar covjek ima i samim tim ne znam ni koji mu drajveri trebaju.Mozda taj neko nema internet da bi ih kod njega trazio. Moze li se negdje naci popis drajvera za pojedine racunare i da li ih mogu pokrenuti sa USB-a posto na svom racunaru nemam przac da ih sprzim na CD nego bi ih morao skinuti na USB....

tiranosaur
04-03-2009, 12:34 PM
Hvala vam svima koji ste se potrudili,objasnjenja su vise nego dobra ali moram jos pitanja postavit. Je li iko koristio ovaj Uniblue DriverScanner 2009,za njega je lako naci kljuc?? Vidite kada bi ja htio da,uz ovaj posao koji sad obavljam, ponekad nekome instaliram Windows moram imat CD-ove i mnostvo drajvera ,jeli tako.Za CD-ove cu se snaci vec, medjutim ako ne znam kome idem ne znam ni kakav racunar covjek ima i samim tim ne znam ni koji mu drajveri trebaju.Mozda taj neko nema internet da bi ih kod njega trazio. Moze li se negdje naci popis drajvera za pojedine racunare i da li ih mogu pokrenuti sa USB-a posto na svom racunaru nemam przac da ih sprzim na CD nego bi ih morao skinuti na USB....

ako to mislis setati okolo i instalirati xp nekome taj neko vec ina one cd koje dobije kad kupi kompjuter znaci dobije osnovne neke.

Ako naprimjer ima printer web cameru i uz to mu dodze cd tako da i to mozes sa ti njgegovi da instaliras.

E sad za graficku kaktu skines sa interneta drivere nijsu veliki neki 40 mb skines za ati i nvidia to bi ti trebali biti dovoljno.

I da sve ti mozes sa usb instalirati to neme nikakve veze,

El Capitan
04-03-2009, 01:06 PM
ako to mislis setati okolo i instalirati xp nekome taj neko vec ina one cd koje dobije kad kupi kompjuter znaci dobije osnovne neke.

Ako naprimjer ima printer web cameru i uz to mu dodze cd tako da i to mozes sa ti njgegovi da instaliras.

E sad za graficku kaktu skines sa interneta drivere nijsu veliki neki 40 mb skines za ati i nvidia to bi ti trebali biti dovoljno.

I da sve ti mozes sa usb instalirati to neme nikakve veze,
Razumio sam te, ali nema svako uz svoj Windows CD-ove.Nemam ih ni ja.Ne mislim se ja ovim aktivno bavit.Sada se bavim nekim privatlukom i to sam mislio onako usput, ako naleti dobro je.A odakle da skinem zvucne drajvere. Kada sam ja svoju iz neznanja pobriso nisam mogao recimo nikako da je instaliram sa interneta, nego sam morao racunar na rame pa u servis. Oni su mi sa CD-a instalirali Soundmax.

tiranosaur
04-03-2009, 01:35 PM
Razumio sam te, ali nema svako uz svoj Windows CD-ove.Nemam ih ni ja.Ne mislim se ja ovim aktivno bavit.Sada se bavim nekim privatlukom i to sam mislio onako usput, ako naleti dobro je.A odakle da skinem zvucne drajvere. Kada sam ja svoju iz neznanja pobriso nisam mogao recimo nikako da je instaliram sa interneta, nego sam morao racunar na rame pa u servis. Oni su mi sa CD-a instalirali Soundmax.

Evo ti direkt link za drivere samo sacekas da se spojis i krenuce klikni ovde (ftp://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp27001-27500/sp27103.exe) velicina je 14 mb

*nerox*
04-03-2009, 05:25 PM

Hmmm, baš zanimljiv momak, al nema veze evo ti par naziva programčića koji ti mogu biti od koristi da bi otkrio sve... o računaru na koji ih instaliraš, veoma zanimljivi programčići koji ti daju potpune informacije o računaru i komponentama kao i draiverima za svaku komponentu, samo moraš imati sve novije verzije, free su programi al moraćeš ih redovno abdejtovat, da bi ti davali i informacije o novijim komponentama! A programi su sledeći:
1) Aida 32 (daje detaljne izvještaje o svemu na PC-iju sve komponente i draiveri pa čak i serial komponente), Kao i ocjenu računara na rang listi po testovima.
2) Everest (daje detaljne izvještaje o svemu na PC-iju sve komponente i draivere pa čak i serial komponente), Kao i ocjenu računara na rang listi po testovima
3) CPUZ (daje informacije o procesoru; MB; grafulji; RAM-u)
...itd.

El Capitan
05-03-2009, 11:35 AM
A, moze li ovako.? Skinem program DriverMax i prije same instalacije novog Windowsa njega instaliram na racunar, on pokupi sve postojece drajvere i spakuje ih u Zip format.Ja to sacuvam i kada instaliram novi Windows samo to raspakujem i oni automatski,znaci stari drajveri idu tamo gdje su i bili sa starim Windowsom.Znaci da ih ne moram trazit na internetu niti ih moram imat na CD-u.Naravno sa njim mogu skinuti i nove drajvere. Evo ovdje je (http://www.innovative-sol.com/drivermax/) u detalje opisano.

MissIndulgence
05-03-2009, 12:36 PM
Mozes i ovako. Obicno drivere gledas na device manageru. Znaci prije nego krenes sa instalacijom windowsa kliknes na My Computer desnim klikom, onda properties, pa onda device manager. Tu vidis sve drivere, koje taj racunar ima i koji ce ti trebati nakon instalacije, jer kada instaliras windows, on sam neke drivere prepozna, a neke ne. I nakon isntalacije windowsa odes na device manager i vidis koji driveri fale i njih skines sa neta i instaliras.
Jel me kuzis?

El Capitan
05-03-2009, 01:09 PM
Mozes i ovako. Obicno drivere gledas na device manageru. Znaci prije nego krenes sa instalacijom windowsa kliknes na My Computer desnim klikom, onda properties, pa onda device manager. Tu vidis sve drivere, koje taj racunar ima i koji ce ti trebati nakon instalacije, jer kada instaliras windows, on sam neke drivere prepozna, a neke ne. I nakon isntalacije windowsa odes na device manager i vidis koji driveri fale i njih skines sa neta i instaliras.
Jel me kuzis?
Skuzio sam....

MissIndulgence
05-03-2009, 01:19 PM
Taj pristup ti je mnogo bolji, od ovih programa za drivere.

*nerox*
05-03-2009, 04:44 PM
Taj pristup ti je mnogo bolji, od ovih programa za drivere.

Nemaš baš sve potpune podatke u device menageru... po kojima ćeš tražiti na net-u! ACHTUNG!!!!

mufa
05-03-2009, 06:43 PM
ma dobro ljudi covjek je pocetnik opteretiste ga
najlakse mu je preko device menagera, a neka tu pogleda ako mu budu falili driveri koji su i neka ih trazi onda ima google pa neka googla !

MissIndulgence
05-03-2009, 07:48 PM
Nemaš baš sve potpune podatke u device menageru... po kojima ćeš tražiti na net-u! ACHTUNG!!!!

Ja sam liku gore u svom prvom postu sve lijepo objasnila oko drivera. Kako da nemas sve potpune podatke? U device manageru ti pise koje drivere imas na kompu. Tu imas sve potrebne informacije i sve drivere koji su potrebni za instalaciju. Molim te navedi mi jedan primjer gdje je device manager nije pokazao sve potpune podatke.