PDA

Pogledajte punu verziju : Dioničari BH Telecoma na jednom mjestu!

kredenac
12-05-2009, 02:37 PM
Ovu temu sam pokrenuo iz razloga otvaranja diskusije o odnosu BH Telecome prema svojim dioničarima. Mislim da je odnos katastrofalan. Jučer je bila Skupština dioničara BH Telecoma i na njoj su donešene neke vrlo bitne odluke za dioničare (isplata dividende, itd). Međutim BH Telecom na svom web portalu uopšte ne iznosi nikakve informacije ili obavještenja o tome kako bi se dioničari infornmisali kao da se radi o nekoj tamo desetoj firmi. Dioničari saznaju te informacije kako znaju i umiju iz treće ruke. To dovoljno govori koliko BH Telecom vodi računa o principima korporativnog upravljanja i koliko mu je stalo do svojih akcionara (suvlasnika), pogotovo malih akcionara.

Preporučio bih Upravi neka malo pogledaju evropske ili američke korporacije i njihove web prezentacije namijenjene akcionarima. Imali bi šta za naučiti.

Mogu samo još jednom ponoviti - KATASTROFA

zippoo
12-05-2009, 09:09 PM
Ovu temu sam pokrenuo iz razloga otvaranja diskusije o odnosu BH Telecome prema svojim dioničarima. Mislim da je odnos katastrofalan. Jučer je bila Skupština dioničara BH Telecoma i na njoj su donešene neke vrlo bitne odluke za dioničare (isplata dividende, itd). Međutim BH Telecom na svom web portalu uopšte ne iznosi nikakve informacije ili obavještenja o tome kako bi se dioničari infornmisali kao da se radi o nekoj tamo desetoj firmi. Dioničari saznaju te informacije kako znaju i umiju iz treće ruke. To dovoljno govori koliko BH Telecom vodi računa o principima korporativnog upravljanja i koliko mu je stalo do svojih akcionara (suvlasnika), pogotovo malih akcionara.

Preporučio bih Upravi neka malo pogledaju evropske ili američke korporacije i njihove web prezentacije namijenjene akcionarima. Imali bi šta za naučiti.

Mogu samo još jednom ponoviti - KATASTROFA

nsita novo kada je u pitanju telekom
sve od njih je cisti fus i neozbiljnost,dobro im jer ne moraju nsita raditi a dobit kapa jer je to takva djelatnost kakva jest
celnici telekoma i njega vode u propast,evo danas sam cuo da je cijena telekoma opala skoro za 50 psoto u ovoj krizi,a ovi je jos uvijek hoce da prodaju,samo da sebi uzmu pare ,briga njih za to sto telekom anvise para donese u budzet i za gradjane BiH

Enver
12-05-2009, 09:19 PM
nsita novo kada je u pitanju telekom
sve od njih je cisti fus i neozbiljnost,dobro im jer ne moraju nsita raditi a dobit kapa jer je to takva djelatnost kakva jest
celnici telekoma i njega vode u propast,evo danas sam cuo da je cijena telekoma opala skoro za 50 psoto u ovoj krizi,a ovi je jos uvijek hoce da prodaju,samo da sebi uzmu pare ,briga njih za to sto telekom anvise para donese u budzet i za gradjane BiH
Pa iskreno rečeno njima je draža lična zarada nego budžet i šteta koja bi nastala tom prodajom,ali mislim da im ta priča ovog puta neće proći.Vidiš da svaki dan ispliva po neka optužnica pa ko voli nek izvoli.Novi zatvor će biti luksuzan,ali ipak zatvor.

zippoo
12-05-2009, 10:12 PM
Pa iskreno rečeno njima je draža lična zarada nego budžet i šteta koja bi nastala tom prodajom,ali mislim da im ta priča ovog puta neće proći.Vidiš da svaki dan ispliva po neka optužnica pa ko voli nek izvoli.Novi zatvor će biti luksuzan,ali ipak zatvor.

prave luksuzno jer znaju gdje ce zavrsiti svi
a ovaj novi je izgleda predobar ;)

kredenac
13-05-2009, 07:54 PM
prave luksuzno jer znaju gdje ce zavrsiti svi
a ovaj novi je izgleda predobar ;)

ni zatvori nisu što su nekad bili, zbog ovakvih krimosa trebalo bi ponovo pokrenut Goli Otok pa neka idu dole da tucaju kamen...

evo ko što sam i rek'o još uvijek (tri dana nakon održane skupštine) na web stranici bh telecoma nema nikakve informacije o tome šta se dešavalo na skupštini i šta je sve usvojeno... ovo nema ni u Etiopiji... :suicide:

Tribbiani
13-05-2009, 08:28 PM
BH Telekom nema ozbiljnu Web stranicu, a da ne govorimo o ostalome.

Enver
13-05-2009, 08:36 PM
ni zatvori nisu što su nekad bili, zbog ovakvih krimosa trebalo bi ponovo pokrenut Goli Otok pa neka idu dole da tucaju kamen...

evo ko što sam i rek'o još uvijek (tri dana nakon održane skupštine) na web stranici bh telecoma nema nikakve informacije o tome šta se dešavalo na skupštini i šta je sve usvojeno... ovo nema ni u Etiopiji... :suicide:

Pa možda je te podatke neko proglasio poslovnom tajnom,ali treba vidjeti u Statutu društva gdje,kad,kome i na koji način su dostupni ti podatci.Mislim da dioničari imaju pravo na informacije,ali u ovoj državi sve je moguće.Uzgred možda još nije ažurirana web stranica.

kredenac
16-05-2009, 06:47 PM
Evo faksimil odluke o raspodjeli dividende iz Oslobođenja. BH Telecom još uvijek na svojoj stranici ne objavljuje ništa a informacije objavljuje preko dnevne štampe :) I to neka IT firma... firme i k...

Enver
16-05-2009, 09:25 PM
Evo faksimil odluke o raspodjeli dividende iz Oslobođenja. BH Telecom još uvijek na svojoj stranici ne objavljuje ništa a informacije objavljuje preko dnevne štampe :) I to neka IT firma... firme i k...
Pa znači ispunili su obavezu i objavili u javnim medijima (obično u više),a namaju ni svi dioničari net i to treba uzeti u obzir,a druga je stvar što sporo ažuriraju svoju vlastitu stranicu.

kredenac
17-05-2009, 01:25 PM
Pa znači ispunili su obavezu i objavili u javnim medijima (obično u više),a namaju ni svi dioničari net i to treba uzeti u obzir,a druga je stvar što sporo ažuriraju svoju vlastitu stranicu.

Prijatelju imam osjećaj ko da braniš ove levate i krimose iz BH Telecoma. Izvini ako nisam u pravu. Ne znam koliko si upućen u regulativu poslovanja dioničkih društava, al bi samo napomenuo da je transparentnost jedna od vrlo bitnih stavki. Svako DD je dužno se pridržavati principa korporativnog upravljanja OECD-a, a prije mjesec dana upravo iz tog razloga je i Sarajevska berza objavila svoje principe korporativnog upravljanja, oni se dobrim dijelom oslanjaju na OECD-ove. Tim principima se nalaže korporacijama (dd) kakav odnom moraju imati spram javnosti, a pogotovo svojih vlasnika (akcionara). Svako dd na svojoj web stranici je dužno odmah po donošenju odluka koje su bitne za finansijsko poslovanje i objaviti tu odluku. Kod nas ne samo da ne objavljuju te odluke nego većina preduzeća nema uopšte web stranicu :) Samo ću još jednom reći da ne treba izmišljati toplu vodu nego da samo treba prosurfati malo stranicama evropskih i svjetskih kompanija po vidjeti kako se to radi...

Ovo kod nas je jad i bijeda... a u prvom redu kriminal i lopovluk...

kredenac
29-08-2010, 11:50 PM
U petak 27.08.2010. održana je 23. Skupština dioničkog društva BH Telecom. Po običaju, BH Telecom nastavlja sa ustaljenom praksom neinformisanja javnosti šta se dešavalo na Skupštini pa tako i ovaj put nemamo nikakvih informacija kakve su odluke donešene. Glavna tačka dnevnog reda bila je Donošenje Odluke o raspodjeli dobiti za 2009. godinu

Prijedlog odluke je da se dobit iz 2009. godine u iznosu od 160.236.702 KM rasporedi na sljedeći način:
1. Porez na dobit za 2009. godinu [16.544.531 KM]
2. Fond rezervi [28.738.434 KM]
3. Dividenda dioničarima [110.000.000 KM]
4. Donacije [1.590.000 KM]
5. Akumulirana dobit [3.363.737 KM]

Da li je dati prijedlog i usvojen ostaje da saznamo kako znamo i umijemo!

Evo za download kompletan materijal za 23. Skupštinu http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Materijal_za_23.Skupstinu_BH_Telecoma_d.d.doc

kredenac
31-08-2010, 02:16 PM
Evo Izvještaja o rezultatima glasanja obavljenog na 23. Skupštini dioničara d.d. BH Telecom održanoj 27.08.2010. godine

Ukratko, Prijedlog odluke o raspodjeli dobiti za 2009. godinu je USVOJEN sa 99,9796% glasova. Evo u attachmentu faksimil Izvještaja.

SAMCO
06-09-2010, 11:50 AM
Pa kad će više objaviti tu odluku o podjeli dividendi, ko da je to neki posao. Ili čekaju da istekne oročenje sredstava pa da pokupe kamate.....

blic
06-09-2010, 05:18 PM
a gdje završe kamate??
:dollar::dollar::dollar:

pa naravno kod

:king:

kredenac
08-09-2010, 03:41 PM
Pa kad će više objaviti tu odluku o podjeli dividendi, ko da je to neki posao. Ili čekaju da istekne oročenje sredstava pa da pokupe kamate.....

Evo donešena je odluka:

Skupština Dioničkog društva BH Telecom, na 23. sjednici održanoj 27.08.2010. godine, donijela je Odluku o raspodjeli dobiti za 2009. godinu.

Za isplatu dividende dioničarima izdvojeno je ukupno 110.000.000,00 KM.
Dividenda se isplaćuje dioničarima, koji na dan donošenja odluke budu evidentirani na listi dioničara kod Registra vrijednosnih papira u Federaciji BiH, proporcionalno njihovom učešću u kapitalu Društva.
Dioničari koji imaju pravo na dividendu dužni su u roku od 10 radnih dana od dana objavljivanja odluke na web stranici Društva, odnosno dnevnim listovima u BiH, Društvu dostaviti uplatni račun za uplatu dividende.
Dioničarima koji u navedenom roku ne dostave uplatne račune ili izmjenu računa isplata dividende će se izvršiti na račune na koje je izvršena uplata dividende u 2009. godini.
Dioničarima kojima se prvi put isplaćuje dividenda, a koji ne dostave uplatne račune u navedenom roku, Društvo neće biti u mogućnosti izvršiti uplatu dividende do dostavljanja računa.
Zbog nedostavljanja računa BH Telecomu za uplatu dividende dioničari nemaju pravo potraživanja po osnovu kamate ili bilo koje druge naknade za period za koji su sredstva bila na računima Društva.

Isplata dividende izvršće se u rokovima kako slijedi:

a) Većinskom vlasniku, Federaciji BiH, u roku do 40 radnih dana nakon održavanja . Skupštine Društva i dostavljanja računa za uplatu dividende u iznosima u skladu sa likvidnošću Društva;

b) Ostalim dioničarima u roku do 40 radnih dana po dobivanju zvaničnog spiska iz Registra vrijednosnih papira u FBiH i dostave računa za uplatu dividende;

c) Dioničarima koji ne dostave račun za uplatu dividende u ranije pomenutom roku, a vršena im je uplata dividende u 2009. godini, dividenda će se uplatiti na uplatni račun na koji je izvršena uplata dividende u 2009. godini u roku od 60 radnih dana;

d) Dioničarima kojima se prvi put isplaćuje dividenda, a ne dostave račun za uplatu dividende u ranije pomenutom roku, dividenda će se uplati u roku do 30 radnih dana po dostavljanju računa za uplatu.

kredenac
08-09-2010, 03:45 PM
NAJAVA 24. SKUPŠTINE DIONIČARA

Nadzorni odbor Dioničkog društva "BH Telecom" Sarajevo saziva 24. Skupštinu dioničara za 29.9.2010. godine (srijeda) sa početkom u 10,00 sati u Sarajevu, u prostorijama Generalne direkcije BH Telecom d.d, Sarajevo, Obala Kutina bana broj 8, velika sala na III spratu.

Za DNEVNI RED je predloženo slijedeće:
1. Izbor predsjednika Skupštine i dva ovjerivača zapisnika;
2. Donošenje Odluke o usvajanju Statuta Društva;
3. Donošenje Odluke o odobrenju odluke Nadzornog odbora o dodjeli donacija u 2010. godini.

Pravo učešća i odlučivanja na Skupštini Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo imaju dioničari upisani u listu dioničara kod Registra vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine 30 dana prije datuma održavanja Skupštine ili posljednjeg radnog dana koji prethodi tom roku, ako on pada u neradni dan.

Objavljeno dana 08.09.2010. godine u "Oslobođenju".

blic
08-09-2010, 08:49 PM
Sve super napisano, ali nije mi jasno da li ako sutra pošaljem podatke o bankovnom računu dobijem novac u roku 40 dana.
A ako ne pošaljem podatke o istom računu dobijem novac tek nakon 60 dana. To znači dobit ću novac oko 1.12.2010. godine, odnosno novac koji stoji 12 mjeseci na nekim računima.
Do 1.12.2010. godine oni su već prikupili novu dobit za tekuću godinu.

Suma sumarum/ Isplatiti će ustvari dioničare iz tekuće operativne dobiti, a oročeni novac neće niti razročiti. Što u konačnici stoji da su novac oročili dugoročno.
:bravo2:

kredenac
08-09-2010, 09:59 PM
Sve super napisano, ali nije mi jasno da li ako sutra pošaljem podatke o bankovnom računu dobijem novac u roku 40 dana.
A ako ne pošaljem podatke o istom računu dobijem novac tek nakon 60 dana. To znači dobit ću novac oko 1.12.2010. godine, odnosno novac koji stoji 12 mjeseci na nekim računima.

Ako si prošle godine dobijao dividendu nećeš im slati nikakve podatke o računu, a novac će ti biti uplaćen na isti taj račun na koji je i prošle godine za cca desetak dana tako da se ne sekiraš nećeš čekati decembra :-D
Ako ti je ovo prvi put da primaš dividendu onda im pošalji podatke o računu i isto tako dobit ćeš novac za oko 10 do 15 dana.
Ovo ovdje što piše 40, 60, 90 dana su krajnji rokovi koji su po Zakonu o dioničkim društvima propisani pa ih oni i navedu o Odluci o isplati dividende, al nemoj da te to sekira ja primam dividendu već nekoliko godina i svaki put budi poprilično ažurni, tj. isplate je odmah po dobijanju listinga od RVP-a (čitaj nekih desetak dana)

blic
09-09-2010, 05:36 PM
Ako si prošle godine dobijao dividendu nećeš im slati nikakve podatke o računu, a novac će ti biti uplaćen na isti taj račun na koji je i prošle godine za cca desetak dana tako da se ne sekiraš nećeš čekati decembra :-D
Ako ti je ovo prvi put da primaš dividendu onda im pošalji podatke o računu i isto tako dobit ćeš novac za oko 10 do 15 dana.
Ovo ovdje što piše 40, 60, 90 dana su krajnji rokovi koji su po Zakonu o dioničkim društvima propisani pa ih oni i navedu o Odluci o isplati dividende, al nemoj da te to sekira ja primam dividendu već nekoliko godina i svaki put budi poprilično ažurni, tj. isplate je odmah po dobijanju listinga od RVP-a (čitaj nekih desetak dana)

Poštovanje g.Kredenac,

hvala ti na informaciji, ali priznaj da su ove godine baš odužili.
Ja sam od prvog dana u bht-u. I ovo mi je tko-zna-koja isplata dividende. Ali posjedujem i t-ht-ove dionice i moram ti priznati da su prilično elegantni i galantni i pravovremeni kad trebaju isplatiti udio u dobiti, tj. ono što pripada stvarnim vlasnicima.
Nema nepotrebnog zadržavanja, otezanja i politiziranja. Nego čisto i transparentno i nadasve ekspeditivno.
Što se nadam da će i bosanskohercegovačka poduzeća prihvatiti kao standardan način poslovanja.

Pozzdrav

kredenac
10-09-2010, 05:47 PM
Poštovanje g.Kredenac,

hvala ti na informaciji, ali priznaj da su ove godine baš odužili.
Ja sam od prvog dana u bht-u. I ovo mi je tko-zna-koja isplata dividende. Ali posjedujem i t-ht-ove dionice i moram ti priznati da su prilično elegantni i galantni i pravovremeni kad trebaju isplatiti udio u dobiti, tj. ono što pripada stvarnim vlasnicima.
Nema nepotrebnog zadržavanja, otezanja i politiziranja. Nego čisto i transparentno i nadasve ekspeditivno.
Što se nadam da će i bosanskohercegovačka poduzeća prihvatiti kao standardan način poslovanja.

Pozzdrav

Eh prijatelju moj, kad se to desi mi ćemo biti sretna zemlja... Najgore je kad se političar bavi ekonomijom (ovo političar uzmi s rezervom, bolje ih je zvati pravim imenom - kriminalac). I sam znaš da je dvije godine BH Telecom imao formalno-pravno nelegalan Nadzorni odbor, pa ga je ove godine (nekako baš u vrijeme isplate dividende) Vlada FBiH raspustila, pa se čekalo na formiranje novog... itd, itd.
Kad sve ovo uzmemo u obzir i dodamo još njih milion onda je, izgleda, dobro što su stigli ikako ispaltiti dividendu u toku ove godine. Propast pa hajd!

denny911
10-09-2010, 08:11 PM
Zanima me isplativost kupovine dionica BHT-a

Recimo da imam svega jednu dionicu - kolika bi mi dividenda bila (znaci cisto orijentaciono, da vidim na bazi jedne dionice)

I jos - koliko kosta dionica BHT-a?

dr.X
10-09-2010, 10:03 PM
Zanima me isplativost kupovine dionica BHT-a

Recimo da imam svega jednu dionicu - kolika bi mi dividenda bila (znaci cisto orijentaciono, da vidim na bazi jedne dionice)

I jos - koliko kosta dionica BHT-a?

pa dividenda za jednu dionicu je 1,73 KM; nominalna vrijednost dionice je 10 KM, a trzisna oko 21 KM...

denny911
11-09-2010, 12:03 AM
Je li isplativije kupiti dionice BHT-a ili Bosnalijek-a, sta mislite?

blic
11-09-2010, 08:47 AM
Je li isplativije kupiti dionice BHT-a ili Bosnalijek-a, sta mislite?

To ti ni najveći stručnjaci nemogu točno odgovoriti.
Poduzeća su živi organizam, rađaju se, rastu, sazrijevaju (kad su i najjača i najprofitabilnija), zatim dolazi do starenja i ako se ne restruktriraju veoma često i propadaju.
Sva na kraju krajeva umru.
Isplativost bh telekoma je negdje oko 8,5% ROI, iliti povrata na uložena sredstva za prošlu 2009. godinu gledano kroz tržišnu vrijednost dionice (dobit dobiješ u novcu u obliku dividende).
Kod bosnalijeka povrat bi trebao dobiti u vidu dodatnih dionica, jer dividendu rijetko isplaćuju. Dobit ulažu u proširenje poslovanja, što bi u konačnici značilo da raste vrijednost poduzeća pa bi dugoročno mogao profitirati kroz rast tržišne vrijednosti dionice.
Ulaganje na dioničkom tržištu je dugoročno, zahtijeva strpljenje.
Osim ako imaš dovoljno znanja, informacija, veza ... pa postaneš špekulant i onda možeš u kratkom roku da se obogatiš?!

MUTHASHP
11-09-2010, 10:24 AM
To ti ni najveći stručnjaci nemogu točno odgovoriti.
Poduzeća su živi organizam, rađaju se, rastu, sazrijevaju (kad su i najjača i najprofitabilnija), zatim dolazi do starenja i ako se ne restruktriraju veoma često i propadaju.
Sva na kraju krajeva umru.
Isplativost bh telekoma je negdje oko 8,5% ROI, iliti povrata na uložena sredstva za prošlu 2009. godinu gledano kroz tržišnu vrijednost dionice (dobit dobiješ u novcu u obliku dividende).
Kod bosnalijeka povrat bi trebao dobiti u vidu dodatnih dionica, jer dividendu rijetko isplaćuju. Dobit ulažu u proširenje poslovanja, što bi u konačnici značilo da raste vrijednost poduzeća pa bi dugoročno mogao profitirati kroz rast tržišne vrijednosti dionice.
Ulaganje na dioničkom tržištu je dugoročno, zahtijeva strpljenje.
Osim ako imaš dovoljno znanja, informacija, veza ... pa postaneš špekulant i onda možeš u kratkom roku da se obogatiš?!

Dragi BLIC, ulaganjem u proširivanje poslovnih kapaciteta mora doći do rasta nominalne vrijednosti dionice - (proširivanje podrazumjeva dodatno ulaganje a dodatnim ulaganjem u širenje raste kapital društva, a rastom kapitala društva automatski raste nominalna vrijednost dionice)......

Tržišna može rasti špeulacijama koliko god hoće....
Nominalna mora biti tačan odraz količine kapitala u d.d.-u.....

Recimo ortačka grupa, usmeno dogovorena, dogovori se da podiže vrijednost dionice (u svom portfoliu ortačka grupa ima oko 10.000.000 dionica istog privrednog društva):

Formira svoju brokersku kuću, i preko nje članovi međusobno jedni drugima prodaju svoje dionice po većoj cijeni (10.000 dionica jedan dan, 5.000 drugi itd...), jedine troškove koje imaju su bankarske provizije i berzanske takse.....

Pošto sistem automatski podiže vrijednost dionice na osnovu sume trgovine tržišnom cijenom dolazi do porasta tržšne vrijednosti, i ona tako raste, raste, raste..... dok se ortačka grupa ne odluči da "pusti" svoje dionice u prodaju - te ih prodaje po napuhanoj cijeni, loveći potencijalne investitore na osnovu njihovog povjerenja u tržište......

kada puste svojih 10.000.000 u prodaju po povećanoj cijeni za 3 KM, zarađuju dodatnih 30.000.000 KM !

Zaista nije mala cifra zar ne ?

E to su špekulacije tržišnom vrijednosti dionice.......

-------------------------------------------------------------------

Nepovećavanje nominalne vrijednosti, iako kapital društva eksponencijalno raste kroz investicije u širenje - ti predstavlja špekulacije nominalnom vrijednosti dionice i za to su direktno odgovorni nadležni iz finansijske inspekcije......

Kroz lažno predstavljanje nominalne vrijednosti dionice - vrijednost društva se lažno predstavlja kao manja, te na taj način dovodi vlasnike dionica u zabludu te ih navodi na pogrešne poslovne odluke.......

-------------------------------------------------------------------

I jedno i drugo je protivzakonito i izuzetno opasno za stabilnost tržišta.....

kredenac
11-09-2010, 02:29 PM
Dragi BLIC, ulaganjem u proširivanje poslovnih kapaciteta mora doći do rasta nominalne vrijednosti dionice - (proširivanje podrazumjeva dodatno ulaganje a dodatnim ulaganjem u širenje raste kapital društva, a rastom kapitala društva automatski raste nominalna vrijednost dionice)......

Nepovećavanje nominalne vrijednosti, iako kapital društva eksponencijalno raste kroz investicije u širenje - ti predstavlja špekulacije nominalnom vrijednosti dionice i za to su direktno odgovorni nadležni iz finansijske inspekcije......

Kroz lažno predstavljanje nominalne vrijednosti dionice - vrijednost društva se lažno predstavlja kao manja, te na taj način dovodi vlasnike dionica u zabludu te ih navodi na pogrešne poslovne odluke.......

Jaro, nemoj se ljutit, al ovom si rečenicom pokazao da nisi savladao elementarno gradivo iz bazičnih ekonomskih predmeta. Bolje da je nisi ni napisao. Zbog ovakvog bubanja pada se na ispitu jer profi daš do znanja da ne poznaješ raliku između nominalne, knjigovodstvene, tržišne, normirane, revalorizacione i fer vrijednosti neke imovine (u ovom slučaju akcija)

Nominalna vrijednost akcija je vrijednost po kojoj je emitent izvršio emisiju (čitaj IPO - Initial Public Offering) svojih akcija na uređeno tržište kapitala (berzu). Ova vrijednost se NE MIJENJA i ne zavisi od dodatnih kapitalnih ulaganja, proširivanja kapaciteta, itd. itd., jednom riječju ne zavisi od razvoja, rentabilnosti poslovanja i organske strukture kapitala korporacije. Ona se mijenja samo u slučaju da menadžment kompanije donese odluku o usitnjavanju (splitting) ili ukrupnjavanju (merging) akcija pa onda, npr. kod usitnjavanja u proporciji (1:2) svaki dioničar će za jednu dionicu koju posjeduje dobiti još jednu dodatnu. Na taj način se nominalna, ali i tržišna vrijednost akcije mijenja. Nominalna će sada biti 5 KM, a tržišna cijena će se smanjiti i na taj način će dotična dionica postati dostupnija širem krugu potencijalnih investirora, što i jest osnovni cilj usitnjavanja akcija. Ova vrijednost se prilikom emisije u bilansu stanja emitenta evidentira i na taj način postaje referentna vrijednost, tj. knjigovodstvena. Na primjer, nominalna vrijednost akcije BH Telecoma je 10 KM i ona je takva otkako je BH Telecom listirao akcije na SASE, bez obzira što je za taj poprilično dugi period kapital Telecom gotovo tri puta uvećan. Eto samo malo pojašnjenje, reda radi...

Što se tiče špekulacija postoji bezbroj špekulativnih modela preko kojih se može napraviti pritisak na strani potražnje ili ponude te na taj način aprecirati, odnosno deprecirati cijenu akcije. Svaka od ovih aktivnosti kao što znamo vodi kratkoročnom ili dugoročnom (najčešće kratkoročnom) napuhavanju cjenovnog balona (market balloon) koji kad-tad pukne pa ko pokupi kajmak pokupi...

denny911
11-09-2010, 03:15 PM
Jaro, nemoj se ljutit, al ovom si rečenicom pokazao da nisi savladao elementarno gradivo iz bazičnih ekonomskih predmeta. Bolje da je nisi ni napisao. Zbog ovakvog bubanja pada se na ispitu jer profi daš do znanja da ne poznaješ raliku između nominalne, knjigovodstvene, tržišne, normirane, revalorizacione i fer vrijednosti neke imovine (u ovom slučaju akcija)

Nominalna vrijednost akcija je vrijednost po kojoj je emitent izvršio emisiju (čitaj IPO - Initial Public Offering) svojih akcija na uređeno tržište kapitala (berzu). Ova vrijednost se NE MIJENJA i ne zavisi od dodatnih kapitalnih ulaganja, proširivanja kapaciteta, itd. itd., jednom riječju ne zavisi od razvoja, rentabilnosti poslovanja i organske strukture kapitala korporacije. Ona se mijenja samo u slučaju da menadžment kompanije donese odluku o usitnjavanju (splitting) ili ukrupnjavanju (merging) akcija pa onda, npr. kod usitnjavanja u proporciji (1:2) svaki dioničar će za jednu dionicu koju posjeduje dobiti još jednu dodatnu. Na taj način se nominalna, ali i tržišna vrijednost akcije mijenja. Nominalna će sada biti 5 KM, a tržišna cijena će se smanjiti i na taj način će dotična dionica postati dostupnija širem krugu potencijalnih investirora, što i jest osnovni cilj usitnjavanja akcija. Ova vrijednost se prilikom emisije u bilansu stanja emitenta evidentira i na taj način postaje referentna vrijednost, tj. knjigovodstvena. Na primjer, nominalna vrijednost akcije BH Telecoma je 10 KM i ona je takva otkako je BH Telecom listirao akcije na SASE, bez obzira što je za taj poprilično dugi period kapital Telecom gotovo tri puta uvećan. Eto samo malo pojašnjenje, reda radi...

Što se tiče špekulacija postoji bezbroj špekulativnih modela preko kojih se može napraviti pritisak na strani potražnje ili ponude te na taj način aprecirati, odnosno deprecirati cijenu akcije. Svaka od ovih aktivnosti kao što znamo vodi kratkoročnom ili dugoročnom (najčešće kratkoročnom) napuhavanju cjenovnog balona (market balloon) koji kad-tad pukne pa ko pokupi kajmak pokupi...

dobro jaro, sta mislis koliko bi bilo isplativo kupiti jedno 30-ak dionica BHT-a?
Koliko bi izasli troskovi i kakva je procedura kod kupovine?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

kredenac
11-09-2010, 03:28 PM
dobro jaro, sta mislis koliko bi bilo isplativo kupiti jedno 30-ak dionica BHT-a?
Koliko bi izasli troskovi i kakva je procedura kod kupovine?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Vrlo je teško dati odgovor na takvo pitanje jer zahtijeva mnoštvo ulaznih parametara koje treba uzeti u obzir kada se izračunava isplativost neke investicije, ali ajd ti meni prvo reci na koji period bi ti kupovao te dionice, pa ću ti ja provizorno napraviti projekciju povrata na uložena sredstva??? Koliko bi ih dugo zadržao kod sebe? Godinu, dvije, deset godina, pola godine???

denny911
11-09-2010, 03:33 PM
Vrlo je teško dati odgovor na takvo pitanje jer zahtijeva mnoštvo ulaznih parametara koje treba uzeti u obzir kada se izračunava isplativost neke investicije, ali ajd ti meni prvo reci na koji period bi ti kupovao te dionice, pa ću ti ja provizorno napraviti projekciju povrata na uložena sredstva??? Koliko bi ih dugo zadržao kod sebe? Godinu, dvije, deset godina, pola godine???

u svakom slucaju, isao bih na duzi period (u nadi da ce BHT i dalje poslovati dobro).
recimo da se radi o 10 godina i 50 dionica.

MUTHASHP
11-09-2010, 03:49 PM
Što ga i ti slaga sine, nemoj lagati toliko, jel te neko plaća za toliku količinu laži ???????:

Kako se dolazi do nominalne vrijednosti jedne dionice=

Vrijednost d.d.-a je recimo 100.000.000 KM
to d.d. razlaže svu svoju imovinu na 1.000.000 dionica

čija je nominalna vrijednost:

100.000.000 KM / 1.000.000 dionica = 10 KM nominalna vrijednost 1 dionice.....

U slučaju da nakon IPO (Initial Public Offering) dođe do prodaje dionica , vlasnici d.d.-a su prodali suvlasnički udio u d.d.-u za novac......

Ako nakon činjenice prodaje dionica, dođe do povećanja kapitala u d.d.-u (sa 100 miliona na 110 miliona KM) a ne dođe do "podjele besplatnih dionica" tj. dodatne emisije dionica, ONDA MORA DOĆI DO POVEĆANJA NOMINALNE VRIJEDNOSTI DIONICA SVIMA

(JER nema povećanja imovine bez umanjenja dividende za količinu kapitala kojom je uvećana imovina - dividenda se umanjuje SVIMA ! U slučaju poklona veće količine novca d.d.-u onda se opet to odražava na sve dioničare !).

Vidi zadnju rečenicu !

TOLIKO O ISTINI, TRGOVINI I POVJERENJU !
--------------------------------------------------------------

Ja se barem ne hvalim, i ne poklapam ljude lažima kao ti. Ono što znam to i pišem.

-----------------------------------------------------------------------

Nominalna vrijednost

knjigovodstvena vrijednost dionice u trenutku njenog izdavanja. Prema nominalnoj vrijednosti računa se udjel pojedinog dioničara i broj glasova koje ima. Cijena dionice odnosno njena tržišna vrijednost obično značajno odudara od njene nominalne vrijednosti. Nominalna vrijednost je isključivo računovodstvena kategorija i kao takvu je treba promatrati, a pogotovo je to slučaj u Hrvatskoj gdje su nominalne vrijednosti dionica uglavnom ustanovljene tijekom privatizacije raznim metodama procjene.

------------------------------------------------------------------------

5.000.000 EURA, hitro, Halal imovine.....

kredenac
11-09-2010, 06:38 PM
Što ga i ti slaga sine, nemoj lagati toliko, jel te neko plaća za toliku količinu laži ???????:

Kako se dolazi do nominalne vrijednosti jedne dionice=

Vrijednost d.d.-a je recimo 100.000.000 KM
to d.d. razlaže svu svoju imovinu na 1.000.000 dionica

čija je nominalna vrijednost:

100.000.000 KM / 1.000.000 dionica = 10 KM nominalna vrijednost 1 dionice.....

U slučaju da nakon IPO (Initial Public Offering) dođe do prodaje dionica , vlasnici d.d.-a su prodali suvlasnički udio u d.d.-u za novac......

Ako nakon činjenice prodaje dionica, dođe do povećanja kapitala u d.d.-u (sa 100 miliona na 110 miliona KM) a ne dođe do "podjele besplatnih dionica" tj. dodatne emisije dionica, ONDA MORA DOĆI DO POVEĆANJA NOMINALNE VRIJEDNOSTI DIONICA SVIMA

(JER nema povećanja imovine bez umanjenja dividende za količinu kapitala kojom je uvećana imovina - dividenda se umanjuje SVIMA ! U slučaju poklona veće količine novca d.d.-u onda se opet to odražava na sve dioničare !).

Vidi zadnju rečenicu !

TOLIKO O ISTINI, TRGOVINI I POVJERENJU !
--------------------------------------------------------------

Ja se barem ne hvalim, i ne poklapam ljude lažima kao ti. Ono što znam to i pišem.

-----------------------------------------------------------------------

Nominalna vrijednost

knjigovodstvena vrijednost dionice u trenutku njenog izdavanja. Prema nominalnoj vrijednosti računa se udjel pojedinog dioničara i broj glasova koje ima. Cijena dionice odnosno njena tržišna vrijednost obično značajno odudara od njene nominalne vrijednosti. Nominalna vrijednost je isključivo računovodstvena kategorija i kao takvu je treba promatrati, a pogotovo je to slučaj u Hrvatskoj gdje su nominalne vrijednosti dionica uglavnom ustanovljene tijekom privatizacije raznim metodama procjene.

------------------------------------------------------------------------

5.000.000 EURA, hitro, Halal imovine.....

I šta si sad s ovim htio reć??? Niđe veze, potpuno konfuzne rečenice, kopiraš tekst s nekih drugih sajtova pa ga lijepiš ovdje i šta sad...
Prijatelju nema potrebe da nekog vrijeđaš i nazivaš lažovom ako ti taj neko pokuša nešto objasniti. Ja sam ti fino obrazložio šta je nominalna vrijednost neke aktivne bilansne pozicije i ne pada mi napamet da više s tobom raspravljam o ovim nebulozama koje pišeš. Ako imaš nešto konkretno možemo razgovarati.
Pozdrav!

MUTHASHP
11-09-2010, 07:28 PM
I šta si sad s ovim htio reć??? Niđe veze, potpuno konfuzne rečenice, kopiraš tekst s nekih drugih sajtova pa ga lijepiš ovdje i šta sad...
Prijatelju nema potrebe da nekog vrijeđaš i nazivaš lažovom ako ti taj neko pokuša nešto objasniti. Ja sam ti fino obrazložio šta je nominalna vrijednost neke aktivne bilansne pozicije i ne pada mi napamet da više s tobom raspravljam o ovim nebulozama koje pišeš. Ako imaš nešto konkretno možemo razgovarati.
Pozdrav!

copy paste je definicja nominalne vriednosti.... sve ostalo je autorski tekst... ako ti je nejasno reci sta ti je nejasno a vjeruj mi smatram da je svim citaocima razjasneno sve sto je trebalo biti razasnjeno.... a veliki si ti lazov i varalica i priznaj fino i uredno ljudima zasto toliko lazes ?

Plati mi 5000000 eura i sto se mene tice miran si a ovo je javni forum.....

kredenac
11-09-2010, 07:35 PM
a veliki si ti lazov i varalica i priznaj fino i uredno ljudima zasto toliko lazes ?

Molim administraciju foruma da se ovakvo ponašanje sankcioniše.

MUTHASHP
11-09-2010, 08:37 PM

I ja molim moderaciju foruma da ovo ponašanje sankcioniše.

Pozdrav!

-----------------------------------

Toliko od tebe !

Ovo što si nazvao - NIĐE VEZE - su principi korporativnog upravljanja - što je i razlog zbog kojeg si pokrenuo temu......

Molim moderatore da sankcionišu ovo bezobrazno i nesmotreno ponašanje - inputiranje pogrešnih informacija potencijalnim čitaocima i na kraju kazne BANOM, ovog korisnika radi širenja dezinformacija koje pogubno utiču na ekonomsko stanje u BH društvu.....

Idi na Sarajevo-x pa tamo zavodi koga god hoćeš...... Od mjeđšanja pojmova nacija-etnička skupina pa nadalje, krštenja prekodrinskih srba u srbijance dok u ustavu srbije stoji da su to SRBI (mazanje očiju neobavještenima) i slično - isto važi i za akcije i za dionice osim kod tatica miloševića, karadžića, dodika i ostalih koji takve kao vas i drže na uzdama uz pomoć gladi i siromaštva (kada kupiš akciju kupio si idealni-zamišljeni suvlasnički udio . a kao suvlasnik imaš ista prava osim prava glasa koje je proporcionalno količini vlasničkog kapitala kojim raspolažeš) ..... sa jednim postom pade UDBA.

Ne moraš se ni predstavljati znam iz koje si grupe ljudi.....

Ako mi kažeš da su prije 700 godina svi Pravoslavci na teritoriji Bosne i Hercegovine bili Pećinari (predstavljali se kao pripadnici Pećke Patrijaršije), tj. da nisu bili Bosanci - mogu ti samo reći - Vjeruj mi nisam ti jaro, prijatelj niti drug....

blic
12-09-2010, 12:34 PM
Gospodo,

opet se u ekonomiju umiješala politika.
Ova tema pripada grupi tema Biznis & ekonomija, molim vas da svoje osobne razmirice riješite na PM, a nas žedne znanja iz oblasti ekonomije pustite da sami donesemo svoj sud o iznesenim mišljenjima.

HVALA
:youtheman:

kredenac
12-09-2010, 02:32 PM
u svakom slucaju, isao bih na duzi period (u nadi da ce BHT i dalje poslovati dobro).
recimo da se radi o 10 godina i 50 dionica.

Denny evo ukratko ću ti uraditi kalkulaciju povrata na uložena sredstva u kupovinu 50 akcija BH Telecoma (BHTSR) na period od 10 godina.

Za detaljno vrednovanje neke akcije i proiciranje njene buduće vrijednosti koristimo se instrumentima fundamentalne i tehničke analize, ali i analiziranjem kretanja tržišta. Zbog vremena i jasnoće prikaza ja se ovdje neću puno referirati na historiske podatke cijena akcije BHT-a, niti na racio indikatore koji su ključni parametri fundamentalne analize. Na brzinu ću ti izračunati stopu povrata nakon 10 godina, a ti možeš ako hoćeš raditi detaljnije analize.

Trenutna tržišna cijena akcije je 19,50 KM, pa ćemo kao baznu cijenu po kojoj se može realizovati kupovni nalog uzeti 20 KM. Zanči ti bi kupio 50 akcija po 20 KM. Na to treba dodati i sve zavisne troškove koji se pojavljuju prilikom kupovine akcije (brokerska provizija, berzanska provizija, provizija RVP-a, trošak UPP-a) pa će ukupni izdatak kupovine 50 akcija BHT-a biti:

- 50 x 20 KM = 1000 KM
+ 14 KM (1,4% brokerska provizija)
+ 0,8 KM (0,08% troškovi berze)
+ 0,6 KM (0,06% troškovi RVP-a)
+ 2,0 KM (trošak UPP-a)
UKUPNO 1017,40 KM

Na bazi dosadašnjeg kretanja cijene akcije BHT-a (vidi grafik u attachmentu) koji je u proteklih 7 godina bio 100% povećanje, možemo pretpostaviti da će i u narednih 10 godina doći do 100% povećanja, pa ćemo za prodajnu cijenu uzeti iznos od 40 KM. Naravno, ovo je provizorna procjena, kao što sam već rekao za preciznu procjenu treba uraditi detaljnu fundamentalnu, tehničku i analizu kretanja tržišta telekomunikacija. Na bazi ovoga izračunat ćemo ukupne primitke u momentu prodaje akcija (nakon 10 godina).

- 50 x 40 KM = 2000 KM
- 28 KM (1,4% brokerska provizija)
- 1,6 KM (0,08% troškovi berze)
- 1,2 KM (0,06% troškovi RVP-a)
- 2,0 KM (trošak UPP-a)
UKUPNO 1967,20 KM

Stopa povrata na dionice se izračunava po sljedećoj formuli

Stopa povrata = [(prodajna cijena – kupovna cijena) + prihod]/kupovna cijena

U brojniku imamo stavku prihod to nam je iznos dividende koju primimo za vrijeme dok posjedujemo akcije. Prosječna dividenda po dionici kod BHT-a je 1,65 KM. Na osnovu toga dobivamo da ćeš ti za 10 godina primiti 820 KM dividende (50 x 1,65 x 10 godina).

Stopa povrata će biti = [(1967,20 – 1017,40) + 820]/1017,40 = 1,74 = 174%

To znači da ćeš na svaku uloženu marku ostvariti prinos od 1,74 KM

Eto ga prijatelju to bi ti bila stopa povrata na bazi ovih ulaznih parametara koje sam ja koristio (mislim da su realni). Sad ti možeš komparirati ovu stopu sa povratima koje bi imao kad bi ta ista sredstva (1000 KM) uložio negdje drugo, npr. oročio kao štednju u banci, investirao u obveznice, kupio neki oblik polise osiguranja, investirao u nekretnine, itd. Tek onda bi dobio jasnu sliku odnosa rizik/povrat, tj. investiranja na tržiste kapitala i investiranja na neka druga finansijska tržišta.

Na kraju se sve svodi na to o kakvom se investitoru radi, da li je riječ o investitoru koji je spreman prihvatiti rizik s ciljem ostvarivanja većih povrata ili se radi o tzv. rizično-averzičnom ulagaču koji nije sklon riziku i radije prihvata manje povrate s ciljem anuliranja rizika.

Eto nadam se da sam ti koliko-toliko pomogao.

Pozdrav!

denny911
12-09-2010, 03:24 PM
Hvala na pojasnjenju! Neke stvari su mi sada jasnije. Konkretno, ne bih rekao da bih se lako upustio u kupovinu dionica po navedenom scenariju, prvenstveno iz razloga sto smatram da ima laksih i brzih nacina da se novac "oplodi" i doprinese profit koji je kudikamo cak i veci od navedenog.

Jos jednom hvala!

kredenac
12-09-2010, 05:00 PM
Hvala na pojasnjenju! Neke stvari su mi sada jasnije. Konkretno, ne bih rekao da bih se lako upustio u kupovinu dionica po navedenom scenariju, prvenstveno iz razloga sto smatram da ima laksih i brzih nacina da se novac "oplodi" i doprinese profit koji je kudikamo cak i veci od navedenog.

Jos jednom hvala!

Nema na čemu, tu smo da se pomažemo!

kredenac
15-09-2010, 08:16 AM
MATERIJAL ZA 24. SKUPŠTINU DIONIČARA BH TELECOMA

http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Tacka_1__24._Skupstina.PDF

http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Tacka_2__24._Skupstina.PDF

http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Tacka_3__24._Skupstina.PDF

http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Obrazac_punomoci__24._Skupstina.doc

http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Obrazac_prijave__24._Skupstina.doc

ermin.suvada
19-09-2010, 03:09 PM
Molim vas kad će početi isplata dividende bh telecom za 2009 godinu znam da je bila skupština a zna li tko kad će početi isplata?

kredenac
24-09-2010, 08:24 AM
Obavijest za dioničare o isplati dividende - "BH Telecom" d.d. Sarajevo

U skladu sa Odlukom o raspodjeli dobiti za 2009. godinu Dioničko društvo BH Telecom Sarajevo daje obavijest da se dividenda za 2009. godinu isplaćuje dioničarima BH Telecom d. d. Sarajevo, koji su na dan donošenja Odluke bili evidentirani na listi dioničara kod Registra vrijednosnih papira u FBiH, proporcionalno njihovom učešću u kapitalu.
- Dioničari sa područja BiH - rezidenti (fizička lica) koji imaju pravo na dividendu, a nisu u toku 2009. godine dostavili uplatne račune za uplatu dividende, obavezni su dostaviti sljedeće podatke: - Matične podatke (kopija lične karte) - Bankovne podatke (kopija bankovne kartice ili računa) - Kontakt telefon
- Dioničari sa područja BiH - rezidenti (pravna lica) koji imaju pravo na dividendu, a nisu u toku 2009. godine dostavili uplatne račune za uplatu dividende obavezni su dostaviti sljedeće podatke: - Matične podatke - Bankovne podatke - Kontakt telefon
- Dioničari kojima se prvi put isplaćuje dividenda, a ne dostave uplatne račune, BH Telecom d.d. Sarajevo neće biti u mogućnosti izvršiti uplatu dividende do dostavljanja računa. Svi traženi podaci mogu se dostaviti na adresu:

BH TELECOM d.d. SARAJEVO
Izvršna direkcija za ekonomsko - finansijske poslove
Obala Kulina bana br. 8
71000 Sarajevo, BiH

U slučaju potrebe za dodatnim informacijama, kontakt telefoni su sljedeći: 033/224-534,033/224-524,033/201-252.

Objavljeno dana 23.09.2010. godine u "Dnevnom avazu", "Oslobođenju", "Sanu" i "Nezavisnim novinama".

ermin.suvada
24-09-2010, 06:51 PM
Molim vas da mi neko kaže da li ja moram dostaviti podatke bh telecom na koji račun da se uplati dividenda ako sam prošle godine dobio dividendu unaprijed hvala!!!

blic
25-09-2010, 09:14 AM
Ako si prošle godine dobio dividendu, a nisi zatvorio taj račun u banci netrebaš ništa poduzimati.
Novac će ti biti uplaćen na isti račun.
Informaciju sam dobio od gospođice iz BH Telecoma.

ermin.suvada
25-09-2010, 06:51 PM
Hvala ti na informaciji nisam zatvorio račun još je aktivan ok.

blic
30-09-2010, 05:46 PM
Kažu da su prebacili novac!!!

:wave:

jasmin68
02-10-2010, 07:10 PM
:rolling2:Napokon

blic
02-10-2010, 08:22 PM
Kažu da su prebacili novac!!!

:wave:

Jutros sam bio do banke i stanje 0000
Nisu prebacili novac, rekli su da nema potrebe da šaljem podatke, a kako vidim uplatili su prvo onima koji su poslali podatke.
Čekam....
:hellfire:

jasmin68
06-10-2010, 08:36 AM
Jutros rekoše u banci biće uplaćeno za 10 dana:argue::buddy:

blic
06-10-2010, 07:49 PM
Jutros rekoše u banci biće uplaćeno za 10 dana:argue::buddy:

Poštovanje,
danas sam saznao informaciju da svi moraju da dostave

1. Kopiju osobne/lične karte,
2. Broj bankovnog (tekućeg, transakcijskog, žiro-...) računa

I to poslati na adresu

BH-Telecom
Obala Kulina Bana br 8
"Služba za ekonomsko-financijske poslove"
71000 Sarajevo

Dioničari koji su prošle godine dobili dividendu preko, za tu namjenu otvorenog računa u "PcBank" također šalju gore navedene podatke.

jasmin68
08-10-2010, 12:22 AM
Ser..nje:rotf: jednim kažu netreba drugim kažu da treba

jasmin68
08-10-2010, 12:23 AM
Ja više neznam dokada će oni nas levatit

kredenac
08-10-2010, 05:27 PM
Informacije radi, BH Telecom je prebacio sredstva za samo 156 dioničara na račune u ProCredit banci. Radi se o dioničarima koji su dostavili tražene podatke (kopija lične i bankovne kartice...). Sredstva ostalim dioničarima će se najvjerovatnije transferirati u narednih nekoliko dana...

ermin.suvada
09-10-2010, 07:53 PM
Molim vas ja sam prije sedam dana bh telecomu poslao kopije lične karte i računa na koji treba bh telecom da mi uplate dividendu zna li netko i da li je netko takođe uradio isto i isplaćena mu je dividenda koliko bi trebalo proći dana da mi uplate dividendu na račun?

blic
23-10-2010, 12:24 PM
Sve su to prevaranti
:train:
:smoker:

blic
30-10-2010, 07:43 PM
Da li su probijeni rokovi za isplatu dividende?
Pa ima li neko iz BH Telecoma da nas informira o konačnoj isplati dividende!

kredenac
07-11-2010, 05:05 PM
Da li su probijeni rokovi za isplatu dividende?
Pa ima li neko iz BH Telecoma da nas informira o konačnoj isplati dividende!

Koliko ja znam sve dividende su prebačene na račune dioničara. I onima koji nisu slali informacije o promjeni bankovong računa i onima koji su to uradili.

jasmin68
11-11-2010, 12:48 PM
Konačno:grouphug::youtheman::dollar:

kredenac
30-12-2010, 06:50 PM
Za dioničare BH Telecoma informacija da bi se danas (30.12.2010. godine) trebala održati 26. Skupština dioničara sa dvije tačke dnevnog reda:

1. Izbor predsjednika Skupštine i dva ovjerivača zapisnika;
2. Donošenje Odluke o izboru Nadzornog odbora Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo.

jdtd2
17-01-2011, 01:44 PM
I šta bi jesul izabrali?

kredenac
24-04-2011, 05:03 PM
Za 29.04.2011. zakazana je 27. Skupština dioničana BH Telecoma.

Za Skupštinu je utvrđen slijedeći Dnevni red:

1. Izbor predsjednika Skupštine i dva ovjerivača zapisnika,
2. Usvajanje Izvještaja o poslovanju Društva za 2010. god. koji uključuje finansijski izvještaj i izvještaje revizora, Nadzornog odbora i Odbora za reviziju,
3. Donošenje Odluke o rasporedu dobiti za 2010. godinu,
4. Donošenje Odluke o izmjenama i dopunama Statuta Društva

Materijal za skupštinu možete skinuti sa linkova ispod, a za treću tačku dnevnog reda (koja je za dioničare i najzanimljivija) prijedlog je sljedeći:

http://i51.tinypic.com/2pq7yg8.png

Ukoliko bi prijedlog bio usvojen dividenda po dionici bi bila 110.000.000/63.457.358 = 1,73 KM

Materijal za Skupštinu

Obrazac o sazivanju 27. Skupštine
http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Obavjestenje_o_sazivanju_27_Skupstine.pdf

Obrazac prijave za Skupštinu
http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Prijava_27_Skupstina.pdf

Obrazac punomoći
http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Punomoc_27_skupstina.pdf

Materijal za tačku 2. Dnevnog reda
http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Materijali_za_tacku_2_3_4_27_skupstina.pdf

Materijal za tačku 3. Dnevnog reda
http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Materijal_tacka_3_27_skupstina.pdf

Materijal za tačku 4. Dnevnog reda
http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Materijal_za_tacku_4_27_Skupstine.pdf

kredenac
29-04-2011, 03:40 PM
Dan prije 27. Skupštine stiglo je obavještenje kako slijedi:

================================================== ==============================

O B A V J E Š T E N J E

o ponovnom sazivanju 27. Skupštine Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo

Saziva se ponovno 27. Skupština Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo, koja će se održati dana 23.5.2011. godine (ponedjeljak) sa početkom u 11,00 sati u Sarajevu, u prostorijama Generalne direkcije BH Telecom d.d. Sarajevo, Obala Kulina bana broj 8. velika sala na III spratu.

Za Skupštinu se predlaže sljedeći:

Dnevni red

1) Izbor predsjednika Skupštine i dva ovjerivača zapisnika,
2) Usvajanje Izvještaja o poslovanju Društva za 2010. godinu, koji uključuje finansijski izvještaj i izvještaje revizora, Nadzornog odbora i Odbora za reviziju,
3) Donošenje Odluke o rasporedu dobiti za 2010. godinu,
4) Donošenje Odluke o izmjenama i dopunama Statuta Društva,
5) Glasanje o povjerenju članovima Nadzornog odbora Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo
================================================== ===============================

Evidentno da je na intervenciju većinskog dioničara (Vlade FBiH) dnevni red dopunjem petom tačkom.

kredenac
07-05-2011, 11:34 PM
O kakvom se cirkusu radi vezano za sazivanje Skupštine dioničara možemo vidjeti iz friško objavljenog sljedećeg obavještenja:

================================================== ==========================

Obavještenje o otkazivanju ponovno zakazane 27. Skupštine Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo

DIONIČKO DRUŠTVO BH TELECOM
SARAJEVO
NADZORNI ODBOR

Na osnovu člana 16. Pravilnika o upravljanju dioničkim društvima („Sl. novine Federacije BiH“, broj:19/10) i člana 46. stav 1. b) Statuta Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo, a u vezi sa članom 245. stav 2. Zakona o privrednim društvima , Nadzorni odbor izdaje

O B A V J E Š T E NJ E

o otkazivanju ponovno zakazane 27. Skupštine Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo

Otkazuje se ponovno zakazana 27. Skupštine Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo, zakazana za 23.5.2011. godine, sa početkom u 11,oo sati, zbog greškom preuranjenog objavljivanja Obavještenja o ponovnom sazivanju 27. Skupštine Društva.

O datumu održavanja otkazane ponovne 27. Skupštine Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo biće izdato Obavještenje o ponovnom zakazivanju 27. Skupštine Društva

NADZORNI ODBOR

telefon
08-05-2011, 12:21 PM
ma nije cirkus nego ne netko naknadno primijetio da nije pravilno objavljeno...
ima pravilnik ali kad rade sve neki skolovani rodjaci onda se desavaju takve stvari...
da ima neki dionicar sa barem 10 -15% pa da ih tuzi nebi to bilo tako

kasda
09-05-2011, 10:21 AM
Trebali bi vi dionicari malo napomenuti na skupstini zasto se ceka na ADSL prikljucenje po 6 i vise mjeseci. A na salterima ljudi govore uvijek "ne znam".

kredenac
21-05-2011, 06:47 PM
XXL
http://i51.tinypic.com/2q180zo.png

vedran
23-05-2011, 10:45 PM
Trebali bi vi dionicari malo napomenuti na skupstini zasto se ceka na ADSL prikljucenje po 6 i vise mjeseci. A na salterima ljudi govore uvijek "ne znam".

Pa to je zato što BH Telecom ide prvi i daje više. Prvi će uhljebiti političara kojemu je istekao mandat i dat će više novca od drugih da bi teniski turnir u Sarajevu nosio njihovo ime. A korisnike vlastitih usluga ko šiša. Tako je to kad skorojevići i politički poltroni imaju firmu!

kredenac
08-06-2011, 12:54 AM
U petak (03.06.2011.) održana je 27. Skupština dioničara. Svih, dole navedenih, šest tačaka dnevnog reda je usvojeno.

1) Izbor predsjednika Skupštine i dva ovjerivača zapisnika,
2) Usvajanje Izvještaja o poslovanju Društva za 2010. godinu, koji uključuje finansijski izvještaj i izvještaje revizora, Nadzornog odbora i Odbora za reviziju,
3) Donošenje Odluke o rasporedu dobiti za 2010. godinu,
4) Donošenje Odluke o izmjenama i dopunama Statuta Društva,
5) Glasanje o povjerenju članovima Nadzornog odbora Dioničkog društva BH Telecom Sarajevo
6) Donošenje Odluke o privremenom imenovanju članova Nadzornog odbora Dioničkog dtuštva BH Telecom Sarajevo.

Vezano za tačku 6. dnevnog reda novi sastav Nadzornog odbora je
- dr. sc. Kadrija Hodžić,
- Branko Romić,
- Kemal Kačapor,
- Vjekoslav lvanković,
- Ševal Kovačević i
- Mugdim Mandžuka.

vedran
12-06-2011, 03:58 PM
Kad će isplatiti dividende?

kredenac
13-06-2011, 06:42 PM
Kad će isplatiti dividende?

Danas (13.06.2011.) u Oslobođenju je izašlo Obavještenje o isplati dividende za 2010. godinu. Tu imaš navedene zakonske rokove u kojima su oni dužni pojedinim grupama dioničara isplatiti dividendu. Evo ti ispod faksimil Obavještenja, a Odluku o raspodjeli dobiti za 2010. godinu usvojenu na 27. Skupštini dioničara sa detaljnim podacima možeš pročitati na http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/Odluka_o_raspodjeli_dobiti_za_2010g.pdf

http://i56.tinypic.com/bc3tk.png

jasmin68
01-08-2011, 02:36 PM
Počele isplate dividende za 2010 godinu.

kredenac
27-02-2012, 01:04 PM
Skupština dioničara na 31. sjednici održanoj 20.02.2012. godine donijela odluka o isplati vanredne dividende iz akumulirane dobiti za 2008. 2009. i 2010. godinu. Dividenda po dionici iznosi 0,32 KM.

kredenac
24-04-2012, 07:17 PM
S ciljem realizacije obaveza po Odluci o raspodjeli neto dobiti iz akumulirane dobiti iz 2008, 2009. i 2010. godine, Dioničko društvo BH Telecom saopštava dioničarima slijedeće:

OBAVJEŠTENJE
DIONIČARIMA DD BH TELECOM O ISPLATI DIVIDENDE.

Skupština Dioničkog društva BH Telecom je na 31. sjednici održanoj 20. 2. 2012. godine donijela Odluku o raspodjeli neto dobiti iz akumulirane dobiti iz 2008, 2009. i 2010. godine broj 00.1-1.2-26327-2/12.

BH Telecom će obavezu isplate dividende dioničarima izvršiti u svemu u skladu sa donesenom odlukom.

Dividenda se isplaćuje dioničarima koji su na dan donošenja odluke evidentirani na listi dioničara kod Registra vrijednosnih papira u Federaciji BiH, proporcionalno njihovom učešću u kapitalu BH Telecoma.
U skladu sa odlukom dioničari koji imaju pravo na dividendu dužni su u roku od 30 dana od dana objavljivanja ove odluke na WEB stranici BH Telecoma, odnosno dnevnim listovima u BiH, dostaviti uplatne račune, ukoliko iste ranije nisu dostavili ili ukoliko su izvršili promjenu ranije dostavljenih uplatnih računa, na slijedeću adresu:
BH Telecom, Obala Kulina bana br. 8, 71 000 Sarajevo, sa sljedećim podacima:

- Ime i prezime dioničara
- Matični broj dioničara
- Naziv banke i broj računa
- Kontakt-telefon

Dioničari kojima je isplaćena dividenda u 2011. g, a koji ne dostave izmjenu uplatnog računa u gore navedenom roku, uplata dividende će se izvršiti na račun na koji je izvršena uplata u 2011. g. u roku od 180 dana od datuma dobivanja zvaničnog spiska iz Registra vrijednosnih papira u FBiH.

Dioničari koji nisu dostavili uplatni račun za prethodnu isplatu, kao i dioničari kojima se prvi put vrši isplata dividende, u obavezi su dostaviti uplatne račune na gore navedenu adresu. BH Telecom će izvršiti uplatu dividende u roku od 180 dana od datuma dostavljanja uplatnog računa.

Za sve dodatne informacije dioničari se mogu javiti na sljedeće telefone:
- 033 / 224-534
- 033 / 201-252
- 033 / 213-407

Objavljeno dana 30.03.2012. godine u ''Oslobođenju''.

acko
27-12-2012, 06:00 PM
poštovani, vidim da ste upućeni u dešavanja oko bh telecoma zanima me imate li možda odluku o donacijama za ovu 2012 godinu?
pozz

S ciljem realizacije obaveza po Odluci o raspodjeli neto dobiti iz akumulirane dobiti iz 2008, 2009. i 2010. godine, Dioničko društvo BH Telecom saopštava dioničarima slijedeće:

OBAVJEŠTENJE
DIONIČARIMA DD BH TELECOM O ISPLATI DIVIDENDE.

Skupština Dioničkog društva BH Telecom je na 31. sjednici održanoj 20. 2. 2012. godine donijela Odluku o raspodjeli neto dobiti iz akumulirane dobiti iz 2008, 2009. i 2010. godine broj 00.1-1.2-26327-2/12.

BH Telecom će obavezu isplate dividende dioničarima izvršiti u svemu u skladu sa donesenom odlukom.

Dividenda se isplaćuje dioničarima koji su na dan donošenja odluke evidentirani na listi dioničara kod Registra vrijednosnih papira u Federaciji BiH, proporcionalno njihovom učešću u kapitalu BH Telecoma.
U skladu sa odlukom dioničari koji imaju pravo na dividendu dužni su u roku od 30 dana od dana objavljivanja ove odluke na WEB stranici BH Telecoma, odnosno dnevnim listovima u BiH, dostaviti uplatne račune, ukoliko iste ranije nisu dostavili ili ukoliko su izvršili promjenu ranije dostavljenih uplatnih računa, na slijedeću adresu:
BH Telecom, Obala Kulina bana br. 8, 71 000 Sarajevo, sa sljedećim podacima:

- Ime i prezime dioničara
- Matični broj dioničara
- Naziv banke i broj računa
- Kontakt-telefon

Dioničari kojima je isplaćena dividenda u 2011. g, a koji ne dostave izmjenu uplatnog računa u gore navedenom roku, uplata dividende će se izvršiti na račun na koji je izvršena uplata u 2011. g. u roku od 180 dana od datuma dobivanja zvaničnog spiska iz Registra vrijednosnih papira u FBiH.

Dioničari koji nisu dostavili uplatni račun za prethodnu isplatu, kao i dioničari kojima se prvi put vrši isplata dividende, u obavezi su dostaviti uplatne račune na gore navedenu adresu. BH Telecom će izvršiti uplatu dividende u roku od 180 dana od datuma dostavljanja uplatnog računa.

Za sve dodatne informacije dioničari se mogu javiti na sljedeće telefone:
- 033 / 224-534
- 033 / 201-252
- 033 / 213-407

Objavljeno dana 30.03.2012. godine u ''Oslobođenju''.

Dade
30-05-2014, 04:01 AM
Kakva je sad situacija u 2014 god? Ima li kakvih vijesti oko tromjsječja i polugodišta... kakvo je poslovanje? Šta je sa dividendom?