PDA

Pogledajte punu verziju : Farbanje odjeće!

Soleil
04-10-2009, 03:17 PM
Da se ne bih nadovezivala na temu o bojenju trenerke, odlučih se za novu, pa neka stoji za ubuduće ako nekog bude zanimalo bojenje odjeće.

Imam mantil bež boje za nastupajuće hladnije vrijeme. Međutim ta svjetlija boja me zamara prilikom kombinovanja odjeće, pa bih voljela da ga prefarbam u crno. Pošto je mantil skoro nov, ne isplati mi se da kupujem novi. Zanima me da bih ga mogla prefarbati. Naravno odnjela bih u radnju da to odrade, ali koliko je moguće da primi boju i da li će puštati istu na odjeću ispod.

Sastav tkanine je 65% pamuk, 35% poliester.

Ukoliko se neko razumije neka me savjetuje, bila bih zahvalna. :)

Cauchy
04-10-2009, 03:43 PM
ima kemijaska cistionica na socialnom, zove se Boos, tu ti mogu ofarbati u crno al samo pamuk, ostalo ide na tvoju odgovornost. ja sam nosila majicu, ona medjutim nije ispala bas crna, nego nesto kao tamno siva :s...al je bila bar ravnomjerno ofarbana.

da bi dobila bas crnu boju bolje ti je da kupis sebi farbu u fabulasu, to je gore kod pozorista blizu. tamo kupis pakovanje crne boje za 3-4KM i kuci ofarbas u nijasni koju zelis, zavisi sve koliko kesica stavis a i to takodjer bude ravnomjerno ako slijedis upute.

zippoo
04-10-2009, 03:47 PM
brat ja bas nedavno farbao jaknu ,hoce sad opet da farba u drugu boju...
uglavnom ne ostaje nista na odjeci ispod,ne znam koju je boju koristio,ja nisam ljubitelj tog farbanja al uglavnom kada se ofarba nema nikakve razlike,
a da bi bilo jos bolje moZe se dvaput ofarbat
i ne trebas nosit da ti drugi farbaju uradi ti to sebi,nije tesko ;)

Soleil
04-10-2009, 03:53 PM
brat ja bas nedavno farbao jaknu ,hoce sad opet da farba u drugu boju...
uglavnom ne ostaje nista na odjeci ispod,ne znam koju je boju koristio,ja nisam ljubitelj tog farbanja al uglavnom kada se ofarba nema nikakve razlike,
a da bi bilo jos bolje moZe se dvaput ofarbat
i ne trebas nosit da ti drugi farbaju uradi ti to sebi,nije tesko ;)pa da uništim mantil, jok...

de pitaj brata za sastav tkanine koju je farbao :)

@Cauchy- govoriš o Sarajevu? :) Ja sam iz Zenice.

Cauchy
04-10-2009, 09:16 PM
ups :)

jeste, bila je rijec o sarajevu...sorry

-Garfield-
04-10-2009, 11:38 PM
Radio dinaraaa :D

Ali kupio boju u Njemačkoj...možda ima u DM shopu ili mercatoru.
Produkt se zove Simplicol i farba se u veš mašini skroz jednostavno i lagano....ubaciš u veš mašinu i najveću temperaturu izabereš koju podnosi tkanina 30-95° C Ubacis u bubanj pola kile soli a u posudu za prašak farbu i još bokal vode da sapere posudicu....mašina završi i onda još jednom kratko pranje bez ičega samo voda....
Rezultat fantastičan bolji nego tvornički, Simplicol je baš profesionalni produkt i imaju farbe za sve tkanine, pamuk, vuna, sintetika, svila....
U praksi još jednostavnije , može i bez mašine u loncu nekom....ali to je prljanje...a mašini ništa ne šteti

Soleil
05-10-2009, 01:02 AM
Oj Dinara hvala ti, ali ne usuđujem se sama da farbam. Odnjela bih u radnju da to urade, ali da li će dobro ispasti s obzirom da nije 100% prirodan materijal... to me brine.

:)

-Garfield-
05-10-2009, 11:02 AM
Oj Dinara hvala ti, ali ne usuđujem se sama da farbam. Odnjela bih u radnju da to urade, ali da li će dobro ispasti s obzirom da nije 100% prirodan materijal... to me brine.

:)

Ma ovo ti je prosto skroz, sve upute imaju za sve materijale. Ima boja za vrstu materijala, za temperaturu , i na svakoj kutijici imaš original nijansu
Znači ako je materijal težak 600 gr najtamnije ispadne , ako je 900 gr malo svjetlija, i 1200gr još svjetlija ima mustra kako izgleda na kraju i po težini.
Nema prljanja nema puno zafrkancije prosto skroz.:snail:

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51nWXo5vpQL._SL500_AA240_.jpg (http://www.amazon.de/gp/product/images/B0014DA3O0/ref=dp_image_0?ie=UTF8&n=64187031&s=drugstore)

Soleil
12-10-2009, 08:42 PM
Ma ovo ti je prosto skroz, sve upute imaju za sve materijale. Ima boja za vrstu materijala, za temperaturu , i na svakoj kutijici imaš original nijansu
Znači ako je materijal težak 600 gr najtamnije ispadne , ako je 900 gr malo svjetlija, i 1200gr još svjetlija ima mustra kako izgleda na kraju i po težini.
Nema prljanja nema puno zafrkancije prosto skroz.:snail:

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51nWXo5vpQL._SL500_AA240_.jpg (http://www.amazon.de/gp/product/images/B0014DA3O0/ref=dp_image_0?ie=UTF8&n=64187031&s=drugstore)

Dinaro, nađoh i kod nas u DM-u ovu farbu.

Crna je 8,90 KM, plus njaka sol 1,60 KM ako se ne varam. I kilaža je 800, 1200 i 1800. Hihi, vagala sam mantil. 600 gr. :P

Ne znam još uvijek da li ću se usudit.

Reci mi, da li je puštalo boju nakon pranja?

Raspitivah se za radnje, zatvorena baš nedavno. :(

kicho
12-10-2009, 08:47 PM
des u neku od radnji gdje prodaju auto farbe, lakove i sl. Tu kupis farbu za tekstil (nekih 2 KM paklo, a trebace ti 2 pakla)... jednostavno je za upotrebu, na poledjini imas uputstvo... mozda 1-2 pranja ce ti mlo pustati farbu, kasnije je ok... kuhas u toploj vodi odredjeno vrijeme (da ti kicho sad ne detaljise)...

Soleil
12-10-2009, 08:49 PM
des u neku od radnji gdje prodaju auto farbe, lakove i sl. Tu kupis farbu za tekstil (nekih 2 KM paklo, a trebace ti 2 pakla)... jednostavno je za upotrebu, na poledjini imas uputstvo... mozda 1-2 pranja ce ti mlo pustati farbu, kasnije je ok... kuhas u toploj vodi odredjeno vrijeme (da ti kicho sad ne detaljise)...
Na trafikama je ta boja 1 KM i nema šanse da jednako obojiš svu tkaninu. Mislim da bih sebi nožni prst odrezala kad bih uništila mantil.

Ali hvala :D

kicho
12-10-2009, 10:26 PM
Na trafikama je ta boja 1 KM i nema šanse da jednako obojiš svu tkaninu. Mislim da bih sebi nožni prst odrezala kad bih uništila mantil.

Ali hvala :D

Kicho se nafarbao stvari i jednako se ofarba... osim ako nisi baksuz pa da bas najdrazi mantil sebi upropastis (ako je i moguce)... a da li o istim farbama govorimo, kichi nije znano...

Neyra
12-10-2009, 10:41 PM
:O zar i to moze

R.W
12-10-2009, 10:46 PM
ja sam jednom farb'o jaknu, dobro je bilo sve dok nisam pokis'o, tada sam post'o crnac:ears::ears :ears:

Sara.
12-10-2009, 11:14 PM

Crna je 8,90 KM, plus njaka sol 1,60 KM ako se ne varam. I kilaža je 800, 1200 i 1800. Hihi, vagala sam mantil. 600 gr. :P

Ma ja bih probala kud puklo da puklo, nećeš ništa izgubiti....:nice2:, makar iz znatiželje. Nađi nešto sličnog sastava, pa pokušaj, ako ispadne dobro ti onda ofarbaj mantil, a ako ne ti odustani i nosi ga u toj originalnoj boji, a kupi drugi one boje koju želiš.

Soleil
13-10-2009, 12:16 AM
Kako nemam šta? Imam mantil. Ne isplati se isprobavat, skupe boje, gdje ću plaćat dva pakovanja, pa to je trećina novog mantila. :D

Još razmišljam... :blunt:

-Garfield-
13-10-2009, 12:35 AM

Ne pušta boju ništa više od originalne( to i jeste originalna boja), kada sve uradiš po uputama. I uvijek je takve stvari bio iz trgovine ili samostalno farbanje uvijek izvrnuti odjeću prilikom pranja. Tako i boja na jeans-u traje puno duže.

Mantil 600 gr to je neka igračka od mantila ljetni nekakav. Ako je 600 gr. a paket ima nijanse 800 1200 1800
To znači da će ti nijanasa biti najtamnija tačnije kao na mustri od 800.
Nećeš se pokajati ako napraviš, i pitaj ak je neš ne jasno :wave:

Sara.
13-10-2009, 12:53 AM
Kako nemam šta? Imam mantil. Ne isplati se isprobavat, skupe boje, gdje ću plaćat dva pakovanja, pa to je trećina novog mantila. :D

Još razmišljam... :blunt:

Pa ti nađi jedan manji komad tkanine istog sir. sastava, pa prema toj težini odredi grame i iskoristi samo dijelić pakovanja. Tako nećeš ništa izgubiti, a ostatak iskoristi za farbanje mantila, naravno ako ispadne dobro, a ako ne tu farbu možeš uvjek iskoristiti da nešto drugo ofarbaš.:nice2:

zasto_pa_zato
14-10-2009, 12:36 AM
Ne može ti se to ofarbat. Poliester... ispašće nejednako, sivo...
Valjda nisi već probala i uništila mantil.

Soleil
14-10-2009, 12:42 AM
Ne može ti se to ofarbat. Poliester... ispašće nejednako, sivo...
Valjda nisi već probala i uništila mantil.

Ne brinem se. Čujem da nečiji dido farba, pa možda bude njakih altruista pa pomognu. :P

Ispalo je sivo, no jednako. I na uputstvu je pisalo da može poliester ukoliko ne prelazi 50% sastava tkanine. Na mantilu piše 35%.

Barem sam prste uspjela oprat. :lol:

p.s. Barem nisam kukavica.

Sara.
14-10-2009, 12:48 AM
Ne brinem se. Čujem da nečiji dido farba, pa možda bude njakih altruista pa pomognu. :P

Ispalo je sivo, no jednako. I na uputstvu je pisalo da može poliester ukoliko ne prelazi 50% sastava tkanine. Na mantilu piše 35%.

Sad smo zaslužili i da nam kažeš kako si radila, u mašini ili ručno ?:lol:
I još, da li si zadovoljna? :lol:

Soleil
14-10-2009, 12:56 AM
U mašini.

Kako ću bit zadovoljna, htjela sam crni mantil. :S

Izgledam ko oni iz spota spejs twist. :lol:

Sara.
14-10-2009, 12:58 AM
U mašini.

Kako ću bit zadovoljna, htjela sam crni mantil. :S

Izgledam ko oni iz spota spejs twist. :lol:

Hahahaha, pa ti ponovi...možda sad iz te sive pocrni :lol:.

zasto_pa_zato
14-10-2009, 12:58 AM

Da si barem vidjela moj post prije i radila po njemu...

Nego, ja da sam direktorov sin ja bih kupio sebi drugi, bolji.

Sara.
14-10-2009, 01:02 AM

Ja znam neke direktore koji farbaju odjeću, a niko ne zna da su farbali...:lol:, jer oni su direktori, pa se to radi u tajnosti da niko ne sazna jer će im pasti direktorski ugled.:lol: A oni ne samo da farbaju odjeću, nego i ljude, odnosno svoje radnike...sve ih u crno ofarbali...:lol:

Soleil
14-10-2009, 01:03 AM

Čitam te. Znala sam da ćeš kad tad prljav veš izbacit van. Objasnih ti danas. Hamal, ne direktor, hamal.

Da, da mi samo neko nije govorio kukavica sam ako ne uradim.

Negativna energija koju usmjeravaš je očigledna. Tamnija je od mog mantila, doduše skoro sve je tamnije od mantila. :lol:

zasto_pa_zato
14-10-2009, 01:45 AM
Ja znam neke direktore koji farbaju odjeću, a niko ne zna da su farbali...:lol:, jer oni su direktori, pa se to radi u tajnosti da niko ne sazna jer će im pasti direktorski ugled.:lol: A oni ne samo da farbaju odjeću, nego i ljude, odnosno svoje radnike...sve ih u crno ofarbali...:lol:

Ma daj, nemoj mi to govorit.

Čitam te. Znala sam da ćeš kad tad prljav veš izbacit van. Objasnih ti danas. Hamal, ne direktor, hamal.

Da, da mi samo neko nije govorio kukavica sam ako ne uradim.

Negativna energija koju usmjeravaš je očigledna. Tamnija je od mog mantila, doduše skoro sve je tamnije od mantila. :lol:
To je čisti veš, prljavi bi bio da sam reko šta loše.

Soleil
14-10-2009, 01:54 AM
Ne budi drzak prem Sari :badboy:

De, de izbaci slobodno. Da čujem.

Koja zbrka zbog priče: Najvoliš šrepa'. Gadno je kad je insan gadljiv. :P