PDA

Pogledajte punu verziju : Infarkt miokarda

southern
20-10-2009, 06:40 PM
Nekako shvatih da mnogi ljudi ne razumiju ovo stanje,sto je razumljivo,jer njegovo poznavanje zahtijeva posebnu edukaciju cak i za medicinske radnike.

Slucajno imam nesto,pa da podijelim sa onima koji zele znati vise;)

Definicija:

Infarktom miokarda nazivamo nekrozu miokarda uzrokovanu smanjenjem ili potpunim koronarnog protoka.To je najcesca komplikacija ishemijske bolesti srca(o ishemijskoj bolesti mogu pisati kasnije,ako se pokaze interes;) )

Epidemiologija:

Infarkt miokarda je od velikog socijalno medicinskog znacenja,posebno u razvijenim zemljama,zbog visoke stope smrtnosti i invalidnosti,kao i zbog velikih materijalnih sredstava koja se izdvajaju za lijecenje,rehabilitaciju i prevenciju.

Samo mali broj bolesnika dolazi u bolnicu u roku od 2 sata nakon razvoja infarkta,a oko 30 % ih dolazi nakon 6 sati.To uzrokuje procenat smrtnosti od oko 40% prije dolaska u bolnicu,20 % u bolnici.Tek mali broj njih se javi na vrijeme da prime odgovarajucu terapiju koja ce njihovo srce oporaviti skoro sasvim.

Etiopatogeneza:

Najcesci uzrok ove bolesti su ateroskleroticne promjene na koronarnim arterijama sa dodatnom trombozom,sto rezultira suzenjem krvnih sudova sve do potpunog zacepljenja(okluzije).Posljedica tih promjena je smanjenje prokrvljenosti miokarda i pojava ishemije koja moze uzrokovati ireverzibilno ostecenje,tj nekrozu dijela miokarda,koji opskrbljuje zacepljena arterija.

O podjelama infarkta ne bih ovdje,jer to je ipak stvar koju ljekari moraju znati,a ostali ako zele.Opet,ako bude postojala zelja,postavim i to.
Sto bismo trebali znati mi,znakove,klinicku sliku,o tome cu pisati malo vise,kao i o prevenciji.

Klinicka slika

Kod najveceg broja bolesnika,bolest se javlja sa pojavom zestoke boli u prsima,koja obicno traje vise od 30 min. i slabo reaguje na nitroglicerol.Bol je katkad povezana sa prethodni uzrujavanjem,fizickim naporom,ili hirurskim zahvatom,ali se u vecini slucajeva javlja i bez ikakvog povoda.
Kod 15-20% bolesnika,razvije se bez boli,a to je najcesce kod starijih osoba i dijabeticara.
Kada se javi,bol je jaka,ima karakter stezanja,pritiska,pecenja ili zarenja.Lokalizirana je iza prsne kosti ili zlicice,a moze da se siri u lijevo rame i lijevu ruku,ili obostranu,pa u ledja(izmedju plecki),cak ponekad u vrat i celjust.Zbog lokalnog nadrazaja vagusa,moze se javiti i stucaviva.Nedostatak zraka i gusenje su takodjer prisutni,kao ineobjasnjivi nemir.Znoj je hladan,ljepljiv,a koza takodjer hladna,blijeda sa cijanoticnim prstima i podlakticama.
Danas u bolnicama imamo razne metode kojima se moze pouzdano otkrini infarkt u ranoj fazi,kao i njegova masivnost,tako da je od velikog zbacaja javiti se doktoru na vrijeme.

Lijecenje:

Prvi terapijski cilj mora biti suzbjanje smrtnosti.Izbor lijecenja zavii od klinicke slike,opsteg stanja bolesnika i,najvaznije-vremenu dolaska u bolnicu.
Optimalno rano lijecenje obuhvata ranu dijagnozu,ublazavanje bola,tjeskobe i straha,stabilizaciju srcanog ritma i krvnog pritiska,primjenu tromboliticke terapije,i monitoring te mogucnost da bolesnik ne biva uznemiravan.

Opste mjere:

Bolesnik mora biti smjesten u udobnu,MIRNU sredinu,gdje ce mu biti omoguceno mirovanje najmanje 24-48 sati(kod bolesnika bez komplikacija).
U pocetku se daju analgetici za suzbijanje bola,oksigenizacija je obavezna,vazodilatatori koji ce prosiriti krvne sudove i time smanjiti moguca ostecenja.

Ostalo se svodi na promatranje samog stanja pacijenta,sto se najbolje postize monitoringom.

Nastavak slijedi zavisno od interesovanja;)

EMINA 39
24-10-2009, 10:25 PM
Interes postoji, pohvalno bi bilo da nastavis i ako je moguce s sto manje strucnih izraza, tako da i citaoci drugih zanimanja razumiju o cemu se radi. Hvala

zvrk
24-10-2009, 10:55 PM
Infarktom miokarda nazivamo nekrozu miokarda uzrokovanu smanjenjem ili potpunim koronarnog protoka.To je najcesca komplikacija ishemijske bolesti srca(o ishemijskoj bolesti

dobra tema
al moram i ja moliti bez strucnih izraza

mogu ja naci rjecnik, al mozel kako prostije

EMINA 39
24-10-2009, 11:00 PM
dobra tema

Zbog toga sam i zamolio da se pise obicnim, nasim, maternjim jezikom a i postoje citaoci koji nemaju rijecnik a i tamo nije bas doslovno opisano da svak razumije.

Blahhh
24-10-2009, 11:13 PM
nekroza je odumiranje tkiva preko odumiranja stanica a usljed ishemije, odnosno nedostatka oksigena kao osnovnog energenta celije

kor je latinski termin za srce pa je koronarna ishemija laicki receno neprokrvljenost srcanog misica koja vodi do odumiranja (dakle ishemija vodi ka nekrozi a to je vec stanje src. udara iliti infarkta)

nadam se da je malo jasnije

zvrk
24-10-2009, 11:25 PM
hvala blahh na pojasnjenju
znam sta je nekroza
znah i za ove koronarne
ishemija nisam imala pojma sta je...
al onako navedoh primjer
prvi pasus pa latinskog ko u skoli :S

njegac
25-10-2009, 12:16 AM
Nevjerojatna slučajnost. Baš je naš ministar obrane Branko Vukelić imao infarkt miokarda i kad imaš taj infarkt (barem su tak njemu ugradili) ugrade ti 2 stenta (nekaj slično pacemakeru na srcu)!

Sadisk
25-10-2009, 12:26 AM
Da li je ovo tačno? Koda se osjete jaki bolovi iza grudne kosti i svi ostali simptomi koje je south navela, preporuka je da se kašlje što jače može, čak treba inicirati kašalj podražajem dišnih puteva. Navodno se prilikom kašljanja pokreće jako mnogo mišića pa ako ste sami i nema ko da vam pruži prvu pomoć (masaža srca, udarac u predjelu srca u slučaju zastoja, umjetno disanje) to vam može spasiti život. Ja dobio e-mailom ppt kao savjet, ali sam izbrisao kao junk. @southern ako je bilo šta od ovog istina molim te pojasni, a ako je neistina da znam.

Blahhh
25-10-2009, 12:29 AM
infarkt ili spomenuto odumiranje ranije aktivnog dijela srcanog misica jeste posljedica nedostatka oksigenacije tog regiona srca

konkretnije, krvne zile koje pocinju s pocetkom aorte spustaju se niz strane srca i sluze iskljucivo za ishranu krvlju i oksigenom samog srcanog misica-to su tzv. koronarke

okluzija, zakrecenje, ili stenoza, djelimicno suzenje koronarki, razlog su za gore spomenuti infarkt

kod blazih slucajeva moguce je spontano formiranje kolateralnog krvotoka od preostalih adekvatnih koronarki, u suprotnom ostaju dvije hirurske intervencije

1. stentiranje, pri cemu se putem bio-metala, plemenitog metala vrti prosirenje lumena krvnog suda

te slozenija i teza

2. graftiranje, pri cemu se los krvni sud mjenja kvalitetnim arterijskim ili venskim na nacin da se preskoci mjesto suzenja ili opstrukcije i tako uspostavi novi put krvotoku za srcani misic

evo u najkracem, nadam se laicki razumljivo

zvrk
25-10-2009, 12:31 AM
dobih nekada mail i da iu slucaju infarkta treba kasljati jer kasalj stimulira srce
barem djelimicno pomaze

ono sto mene zanima je koliko je opasan tzv predinfarkt
dakle pojava jake boli i svih simptoma ali bez posljedica

bliska osoba ga je imala mlada
i vele da je od stresa
te su dali nitroglicerol sprej tj preporucili u slucaju buducih napada

ja koliko vidjeh on (ne mogu se tacno sjetiti) il rasirusje krvne sudove il razrjedjuje krv

koliko cesto se uopce on moze koristiti i koliko je predinfarkt ozbiljan ?

Blahhh
25-10-2009, 12:36 AM
refleks kaslja kao i svaki napor u trenutku ishemicnog napada dodatno trosi zalihe kiseonika za oslabljeno i "zedno" srca te ga i hemodinamski opterecuje...dakle nonsense i bapska prica

u trenutcima kada nestaje daha, kada je razarajuca bol u prsima sa tendencom sirenja u vrat, ruku/e i sl. najbolje je mirovati do pruzanja pomoci

@zvrk
predinfarktno stanje je alarmantno stanje i trazi dalju dijagnostiku da bi se utvrdio obim ishemije...obicno se radi tzv. ergo-test, test opterecenja-kiseonicke rezerve srca, te se time dobija direktan uvid u stanje koronarki i moguce komplikacije, odnosno dalje hirurske mjere

nitro preparati su vazodilatatori, tj. sire lumen krv. suda i tako pospjesuju bolji protok...no to je simptomatsko rjesenje a ne rjesenje problema kao problema trajno, te je samo lijek nužde

zvrk
25-10-2009, 12:41 AM
hvala Blahhh :hug2:
cujem da je plava klinika u tuzli plaha za dijagnostiku srcanih oboljenja
a nije nesto previse ni skupa

Blahhh
25-10-2009, 12:44 AM
hmm....nebi bilo eticno da upucujem na konkretnu ustanovu ali plava klinika nema kardio-hirurge...zapravo ima, slovence koji gostuju

Sadisk
25-10-2009, 12:46 AM
refleks kaslja kao i svaki napor u trenutku ishemicnog napada dodatno trosi zalihe kiseonika za oslabljeno i "zedno" srca te ga i hemodinamski opterecuje...dakle nonsense i bapska prica

u trenutcima kada nestaje daha, kada je razarajuca bol u prsima sa tendencom sirenja u vrat, ruku/e i sl. najbolje je mirovati do pruzanja pomoci

Hvala za stručno objašnjenje. Zaista me zanima ko e-mailom šalje takve preporuke koje mogu čovjeku u kritičnom trenutku ugroziti život. Moram 'iskopati' taj e-mail i provjeriti pa kompletan sadržaj postavim ovdje. Mislim da je zajedno sa mojom otišao na najmanje 50 adresa uz preporuku šalji dalje što ja nisam učinio.
Dobro je da na forumu imamo tebe i southern za medicinske 'stvari'.

southern
25-10-2009, 10:08 PM
dobra tema

Interes postoji, pohvalno bi bilo da nastavis i ako je moguce s sto manje strucnih izraza, tako da i citaoci drugih zanimanja razumiju o cemu se radi. Hvala

Hmhm,sorry,nisam razmisljala.Nastavicu kad stignem,nesto nisam u "slifu",dedo mi u petak dobio infarkt(kao da sam ga ovom temom naslutila),pa sam nesto u frkama ovih dana.

Da li je ovo tačno? Koda se osjete jaki bolovi iza grudne kosti i svi ostali simptomi koje je south navela, preporuka je da se kašlje što jače može, čak treba inicirati kašalj podražajem dišnih puteva. Navodno se prilikom kašljanja pokreće jako mnogo mišića pa ako ste sami i nema ko da vam pruži prvu pomoć (masaža srca, udarac u predjelu srca u slučaju zastoja, umjetno disanje) to vam može spasiti život. Ja dobio e-mailom ppt kao savjet, ali sam izbrisao kao junk. @southern ako je bilo šta od ovog istina molim te pojasni, a ako je neistina da znam.

Nije istina care.
Nekad,ali samo nekad-kasalj,pokusaj izazivanja nadrazaja za povracanje,naglo stavljanje glave medju koljena dok sjedite-mogu pomoci kod poremecaja ritma,ali s tim se nije igrati,jer poremecaj lako moze postati i fatalan prije nego sto se ritam vrati u normalu-

@Blahhh-hvala na dodatnim pojasnjenjima dok mene nije bilo.Nadam se da ces se nastaviti druziti s nama na ovoj temi,dobila sam mnogo pp molbi da nastavim.Racunam i na tebe;)

Blahhh
26-10-2009, 11:26 AM
ljekar sam, to mi je profesija i uza specijalnost

Nekad,ali samo nekad-kasalj,pokusaj izazivanja nadrazaja za povracanje,naglo stavljanje glave medju koljena dok sjedite-mogu pomoci kod poremecaja ritma,ali s tim se nije igrati,jer poremecaj lako moze postati i fatalan prije nego sto se ritam vrati u normalu

sorry southern, ali ovakve eksperimente ne treba raditi

poremecaj ritma, arest, akutni infarkt i sva druga stanja imaju jasne algoritme postupanja i vrse ih obuceni profesionalci sa znanjem, iskustvom ali i papirom koji zakon trazi...ne trpim narodne alternative koje mogu ugroziti pacijenta a nemaju nikakvu podlogu u literaturi ili klinickoj praksi

southern
26-10-2009, 03:42 PM
ljekar sam, to mi je profesija i uza specijalnost

sorry southern, ali ovakve eksperimente ne treba raditi

poremecaj ritma, arest, akutni infarkt i sva druga stanja imaju jasne algoritme postupanja i vrse ih obuceni profesionalci sa znanjem, iskustvom ali i papirom koji zakon trazi...ne trpim narodne alternative koje mogu ugroziti pacijenta a nemaju nikakvu podlogu u literaturi ili klinickoj praksi

Pa to sam i rekla,doduse nisam naglasila da je dozvoljeno samo u bolnicama,ako je defibrilator u blizini,ali rekla sam da se s tim nije igrati,jer sam bila prisutna par puta-prvo je doslo do fibrilacije,i to gadne,tek onda do popravljanja stanja.
I to se moze uraditi samo,ali samo kod poremecaja koji toliko iscrpljuju pacijenta,gdje lijekovi uopste ne djeluju-da je zivot svakako ugrozen.
Cak koristimo i metodu "davljenja" ;)

Blahhh
26-10-2009, 04:37 PM
kako rekoh...sreca pa je medicina empirijska nauka..ne podlijeze bapskim receptima i samoukim vidarima koji uce na iskustvu...za sve mora postojati anamneza-dijagnoza-terapija

cisto da ne bi bilo nemedicinskih metoda & davljenja

just my 5 cents

southern
26-10-2009, 05:04 PM
kako rekoh...sreca pa je medicina empirijska nauka..ne podlijeze bapskim receptima i samoukim vidarima koji uce na iskustvu...za sve mora postojati anamneza-dijagnoza-terapija

cisto da ne bi bilo nemedicinskih metoda & davljenja

just my 5 cents

Hhhhh,u pravu si,o tom necemo ovdje,moze neko pomisliti da to uradi kod kuce;)
Hej,kako kod vas rade punkciju perikarda?

U stvari,zestoki sam protivnik bapskih lijekova ,pobjesnim cim cujem da je neko "privio list kupusa" na oboljelo koljeno,grrrrr,i kasnije zaglavi na operaciji,naravno.

Nego,da nastavimo sa temom.Ufff,ne mogu veceras,nemam snage o infarktu razmisljati-dedo mi jos uvijek nije dobro a ja ne mogu otici vise.

@Blahhh-ne znas koga od internista u Bihacu?Mislim,intervenisala sam jucer sama kod njihovog sefa,pa danas preko svog sefa,ali jednostavno se bojim da nisam ucinila sve sto je moguce:sad:

Blahhh
26-10-2009, 05:13 PM
slab je bihac sto se tice medicine...prijatelj mi je porijeklom iz krajine i sam ljekar, vrlo je nezadovoljan sto se tice tog kraja

punkciju perikarda na zalost ne radimo, vec se odlucujemo za reviziju rane, tj. otvaranje...mada uz dobro poznavanje ultra-zvuka licno mislim da bi bilo znatno jeftinije i po pacijenta manje invazivno ici na punkciju...no vidjet cemo kako ce proci inicijativa nas mladjih medju starijim glavama :)

southern
26-10-2009, 05:34 PM
slab je bihac sto se tice medicine...prijatelj mi je porijeklom iz krajine i sam ljekar, vrlo je nezadovoljan sto se tice tog kraja

punkciju perikarda na zalost ne radimo, vec se odlucujemo za reviziju rane, tj. otvaranje...mada uz dobro poznavanje ultra-zvuka licno mislim da bi bilo znatno jeftinije i po pacijenta manje invazivno ici na punkciju...no vidjet cemo kako ce proci inicijativa nas mladjih medju starijim glavama :)

Jooj,potvrdjujes ono sto i sama znam za njihov kvalitet.....sta cu...sta Bog dragi da.

Nego,znas zasto sam te pitala za punkciju(povezano je sa mojim poznavanjem tih nekih alternativnih metoda vracanja ritma-od strane ljekara naravno).Imam sefa,kojeg kao covjeka zaista ne cijenim jer je nepravedan,ali je takav strucnjak da punkciju perikarda uradi sam,pogleda pacijenta na ultrazvuku,vrati ga u koronarnu-i radi.Takav osjecaj covjek ima,kao da mu je ct ugradjen medju prstima.Cesto asistiram,i svaki put me zadivi svojom strucnoscu,tako da...i pored toga sto je kao covjek los-ponosna sam sto imam priliku gledati ga dok radi i asistirati mu.Jos kad mi dozvoli da uzmem iglu rukom,i osjetim dole ono grebuckanje srca-osjecaj je neopisiv.
Znam da te vrste punkcija inace rijetko radi iko ,a pogotovu tako,maltene bez icega....on je jedini:D

Mislim da ih SA ne radi nikako,a Tuzla ponekad,naravno sa svim mogucim aparatima koji ce omoguciti vidljivost.

Pejsmejker takodje ubacuje sam,bez ikakvog navodjenja od strane bilo kakvog aparata.Covjek je zaista fenomen sto se tice posla.

A kod mog dede je izgleda dijafragmalni infarkt,ni na monitor ga nisu stavili(mada mislim da je bolje sto nisu,to bi ga dodatno uznemirilo),aritmija jaka,bolovi takodjer....gusenje...pluca mu jos nisu slikali,a minerale uopste nisu vadili.Samo CK ,CKMb.Meni bilo bezveze da se petljam i trazim da se i to uradi,ipak kakvi su -takvi su,doktori su.Heparin prvog dana uopste nisu ukljucili,ni drugog,tek jucer(to sam im morala reci).
E onda sam sugerisala i za ostalu terapiju,malo propafenona,dilatrenda...danas kaze da mu je malo bolje.Eh sad...
Ovo takodjer spada u temu,tako da ne spamamo,zar ne?

Blahhh
26-10-2009, 09:41 PM
A kod mog dede je izgleda dijafragmalni infarkt,ni na monitor ga nisu stavili(mada mislim da je bolje sto nisu,to bi ga dodatno uznemirilo),aritmija jaka,bolovi takodjer....gusenje...pluca mu jos nisu slikali,a minerale uopste nisu vadili.Samo CK ,CKMb.Meni bilo bezveze da se petljam i trazim da se i to uradi,ipak kakvi su -takvi su,doktori su.Heparin prvog dana uopste nisu ukljucili,ni drugog,tek jucer(to sam im morala reci).
E onda sam sugerisala i za ostalu terapiju,malo propafenona,dilatrenda...danas kaze da mu je malo bolje.Eh sad...
Ovo takodjer spada u temu,tako da ne spamamo,zar ne?

propafenon se ne daje u prva tri mjeseca nakon akutnog i.m.

EMINA 39
26-10-2009, 09:52 PM

Bihac mora biti slab kad im je internista studirao 21 god. medicinu, druga dr. sad veliki ljekar, studirala 18 godina u svim gradovima u bivsoj YU i nije mogla zavrsiti i od jednom u ratu, zavrsi mala "medecinu" i eno je velika "dokturca"- prve rijeci su joj, hani Hanife stas nam jope.

Sara.
27-10-2009, 12:17 AM
Bihac mora biti slab kad im je internista studirao 21 god. medicinu, druga dr. sad veliki ljekar, studirala 18 godina u svim gradovima u bivsoj YU i nije mogla zavrsiti i od jednom u ratu, zavrsi mala "medecinu" i eno je velika "dokturca"- prve rijeci su joj, hani Hanife stas nam jope.

:hehehehe: Nije šala toliko godina studirat :hehehehe: Zamisli samo koliko su oni znanje stekli studirajući toliko godina..:hehehehe: Pa mora biti velika "dokturca", bruka bi bilo da nije :hehehehe:

southern
27-10-2009, 07:42 AM
propafenon se ne daje u prva tri mjeseca nakon akutnog i.m.

Daje,kod jakih aritmija;)

Blahhh
27-10-2009, 01:03 PM
daju oni koji svjesno ili nesvjesno cine vitium artis, profesionalnu gresku, za sto se odgovara pred krivicnim zakonom ove drzave-podsjecanja radi

jos jednom: propafenon ili ritmonorm se ne daje u prva tri mjeseca nakon ak. im

http://hr.wikipedia.org/wiki/Propafenon

http://www.zzozzh.com/ritmonorm.htm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/48183

daju se drugi antiaritmici ali to nije nesto o cemu bi ovdje trebali diskutovati...to je domen ljekara

sto se tice teme ovdje ima zanimljiva knjiga, tzv. popularna medicina za pacijente/laike

Nepoznato srce popularna kardiologija
Arslanagić Amila – Sarajevo
http://www.healthbosnia.com/knjige/images/srcex.gif

-> http://www.healthbosnia.com/bolesti/infarkt/index.htm

pa vjerujem da ce biti dosta provjerenih informacija za zainteresovane...da se ne desava ovo gore

southern
27-10-2009, 02:20 PM
Sta ja znam,kod nas ide u slucaju kad nista drugo ne pomaze(mozes zamisliti da nemamo Isoptina???)..Uostalom,moje je da dam ono sto mi ljekar napise,ako on grijesi-boli me neka stvar,napisao je;)
On je taj koji je isao u skolu i koji bi trebao da se opredjeli izmedju stete i koristi.
A ovi tamo,posebna prica,po mom misljenju,trebao je biti na monitoru,kako bi se mogao dodavati Lidokain.

Znam ja da Propafenon ne ide bas tako(cak ga s oprezom dajem i kad je pacijent u malo boljem stanju),ali,kad ne postoji drugi nacin,koristi se,vjeruj mi-znaci nema drugog nacina osim tog,pacijent ce ili umrijeti od posljedica aritmije,ili....ne smijem ni da pomislim..

Nego,da i ja preporucim jednu lijepu knjigu;)

Interna medicina (Bozidar Vrhovac,Igor Francetic,Branimir Jaksic,Boris Labar,Boris Vucelic)

A Wikipedia...pa recimo da nije bas uvijek u pravu.

Blahhh
28-10-2009, 12:34 AM
Nego,da i ja preporucim jednu lijepu knjigu;)

Interna medicina (Bozidar Vrhovac,Igor Francetic,Branimir Jaksic,Boris Labar,Boris Vucelic)

A Wikipedia...pa recimo da nije bas uvijek u pravu.

interna od spomenutih autora je dio literature za pripremu ispita iz interne na medicinskom fakultetu, pored sarajevskih autora

sem wikipedije imas naveden i pubmed (kao centralnu bazu medicinskih strucnih clanaka!) i masu drugih izvora....citati, samo citati...uvijek ponavljam

southern
28-10-2009, 07:58 AM
interna od spomenutih autora je dio literature za pripremu ispita iz interne na medicinskom fakultetu, pored sarajevskih autora

sem wikipedije imas naveden i pubmed (kao centralnu bazu medicinskih strucnih clanaka!) i masu drugih izvora....citati, samo citati...uvijek ponavljam

Joj Blahheee,mene tvoje rijeci bas natjerale na razmisljanje.
I dodje nama tako mladja zena sinoc,infarkt,aritmije,ne djeluje brate nista.
Kaze doktor:Propafenon.Ampulu.A ja ne mognem izdrzati,vec ga ulovim malo dalje od pacijentice i spomenem mu to.On me prvo blijedo gleda....pa malo zamuca(stariji,iskusan,strucan ljekar-i jako pazljiv,sto bi se reklo:bas cuva dupe od mogucih propusta),i znas sta mi rece:"Ma dobro,znas...ali kad ....ma vidis da nista drugo ne djeluje,ali hajde sacekacemo jos malo pa cemo vidjeti."
Cekali smo jos 10 minuta (za to vrijeme je on obavio jedan telefonski razgovor) ,i veli: "Dajte to,pa nikad nikom nista nije bilo."

Eto ti,dzaba nama sve knjige i ucenja,takve stvari ce se i dalje raditi.

Ipak,tebi hvala sto si bar meni skrenuo paznju;)