PDA

Pogledajte punu verziju : DVB-T u BiH

elcho71
29-10-2009, 11:20 AM
Digital Video Broadcasting Terresterial

Trebao da eksperimentalno krene 1.11.2009 god u Sarajevu, B. Luci, Mostaru, Tuzli ali kao i vecina stvari u BiH nije. Podatak je iz Strategije za prelazak sa anlognog na digitalno emitovanje tv programa u BiH.
Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u Europi (racunajuci i zemlje nastale raspadom SSSR-a) koja nema DVB-T ni u eksperimentalnoj fazi.
Najblizi komsija Hrvatska ima pokriveno preko 80% teritorije sa DVB-T signolom a vec polako rade i na drugom MUX-u a neki dan su ugasili i prvi analogni predajnik!
O prednostima DVB-T-a netreba ni govoriti, odlican kvalitet slike, nema snijega ni refleksije, odlicna iskoristenost frkventnog spektra, veliki broj programa po jednom MUX-u, mogucnost HD kanala, EPG...
Do sada je BiH samo napravila Strategiju prelazka sa analogne na DVB-T i odluceno je da ce se koristiti standard MPEG4 H264.
Vise na www.dtt.ba
Otvaram ovu temu jer vidim spominje se DVB-T na drugm temema gdje nije rijec o DVB-T.

hubke
29-10-2009, 12:25 PM

Trebao da eksperimentalno krene 1.11.2009 god u Sarajevu, B. Luci, Mostaru, Tuzli ali kao i vecina stvari u BiH nije. Podatak je iz Strategije za prelazak sa anlognog na digitalno emitovanje tv programa u BiH.
Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u Europi (racunajuci i zemlje nastale raspadom SSSR-a) koja nema DVB-T ni u eksperimentalnoj fazi.
Najblizi komsija Hrvatska ima pokriveno preko 80% teritorije sa DVB-T signolom a vec polako rade i na drugom MUX-u a neki dan su ugasili i prvi analogni predajnik!
O prednostima DVB-T-a netreba ni govoriti, odlican kvalitet slike, nema snijega ni refleksije, odlicna iskoristenost frkventnog spektra, veliki broj programa po jednom MUX-u, mogucnost HD kanala...
Do sada je BiH samo napravila Strategiju prelazka sa analogne na DVB-T i odluceno je da ce se koristiti standard MPEG4 H264.
Vise na www.dtt.ba
Otvaram ovu temu jer vidim spominje se DVB-T na drugm temema gdje nije rijec o DVB-T.

DVB-T postoji od 2003. Emituje da ELOB.:arsenal:

elcho71
29-10-2009, 12:31 PM

To nije DVB T ! Oni koriste frekvencije DVB S.
Nemoze biti Elob vlasnik licence za DVB T MUX
Prije nesto potrcis da napises malo se bolje informisi!

hubke
29-10-2009, 01:56 PM
To nije DVB T ! Oni koriste frekvencije DVB S.
Nemoze biti Elob vlasnik licence za DVB T MUX
Prije nesto potrcis da napises malo se bolje informisi!

To je DVB-T!!!!! Možda koriste DVB-S (satelitske) frekvencije ali njihovi predajnici su na ZEMLJI A NE U SVEMIRU!!!! Dakle to je DVB-T.:ar15firin

hubke
29-10-2009, 01:58 PM
Vise na www.dtt.ba

Stim da ELOB koristi MPEG2 format slike.

hard_style
29-10-2009, 04:29 PM
sta je sce potrebno da bi se moglo gledati DVB-T na tv , nedavno sam kupio lcd tv i na njemu je doso DVB-T jel samo to potrebno ili nesh drugo , ima fora da trazi digitalni signal al nazalost ne nadje nista .. ?!??!?!

Zed's Dead
29-10-2009, 04:34 PM
sta je sce potrebno da bi se moglo gledati DVB-T na tv , nedavno sam kupio lcd tv i na njemu je doso DVB-T jel samo to potrebno ili nesh drugo ???

pa valjda risiver za terrestrial digital signal i naravno da je tvoje mjesto pokriveno digitalnim signalom.

Nermin & Lejla
29-10-2009, 04:36 PM
To je DVB-T!!!!! Možda koriste DVB-S (satelitske) frekvencije ali njihovi predajnici su na ZEMLJI A NE U SVEMIRU!!!! Dakle to je DVB-T.:ar15firin

kakve ti nebuloze izjavljujes DVB-T je digitalna zemaljska televizija...

Znaci obicna antena i dvb-t uredjaj ako tv ne posjeduje a danas svi imaju dvb-t uredjaj

DVB-S je Digitalna televizija putem satelita tanjira i ostalog vezano za satelitski prijem......dva razlicita pojma....

Nermin & Lejla
29-10-2009, 04:47 PM
CRA je u BIH rezervisala frekvencije od 63 kanala do 68 kanala za digitalno zemaljsko emitovanje...U BIH ja mogu hvatati hrvatske DVB-T kanale sa obicnom antenom i Psihliposvim LCD sa integrisanim DVB-T zbog blizine hrvatske granice
oni imaju 80% pokrivenosti

elcho71
29-10-2009, 04:59 PM
@ hard style

Da bi na svom tv-u tj LCD-u mogao pratiti DVB-T moras imati integrisan DVB-T prijemnik kompaktibilan sa MPEG4 H264 standardom ili eksterni prijemnik. Sada svi noviji LCD ili Plazma uredjaji imaju ovaj pomenuti tuner. Pored toga treba imati obicnu logaritamsku antenu ispravno postavljenu (ona koja se i sada koristi za prijem tv programa) usmjerenu prema predajniku koji emituje DVB-T.

@ Nermin & Lejla

Kanali 60-69 su rezervisani samo za prelazni period. Imam tabelu sa kanalima za svih osam multipleksa koji su u Zenevi dodjeljeni BiH 2006 godine pa cu je okaciti. Odnosi se na glevne predajnike na cijeloj teritoriji BiH.

elcho71
29-10-2009, 05:14 PM
2463239

A L I
29-10-2009, 06:04 PM
Hoce li BHTelevizija dodijeliti DVB-T resiver za sve svoje redovne pretplatnike kao sto to rade ostale drzavne televizije u normalnim drzavama.

elcho71
29-10-2009, 06:10 PM
Hoce li BHTelevizija dodijeliti DVB-T resiver za sve svoje redovne pretplatnike kao sto to rade ostale drzavne televizije u normalnim drzavama.

Pise u pomenutoj strategiji da ce drzava sufinansirati gradjane pri kupovini DVB T risivera, kao sto rade u Hrvatskoj. Ni tamo ne djeli one kupone HRT vec vlada RH.

-Garfield-
29-10-2009, 06:15 PM
sta je sce potrebno da bi se moglo gledati DVB-T na tv , nedavno sam kupio lcd tv i na njemu je doso DVB-T jel samo to potrebno ili nesh drugo , ima fora da trazi digitalni signal al nazalost ne nadje nista .. ?!??!?!

pa valjda risiver za terrestrial digital signal i naravno da je tvoje mjesto pokriveno digitalnim signalom.

Ovdje taj reciver ugrađen u TV tačnije u biraču kanala je ugrađen dekoder ( reciver)
Tako da ako imaš signal u blizini možeš pratiti DVB-T

southern
29-10-2009, 06:35 PM
Ovdje taj reciver ugrađen u TV tačnije u biraču kanala je ugrađen dekoder ( reciver)
Tako da ako imaš signal u blizini možeš pratiti DVB-T

Jeste,ja jos prosle godine kupila takav tv,nesto bio na nekakvoj akciji,jjos kad nam u prodavnici rekose da ce uskoro biti ta digitalna-kupimo ga.Ali,jos uvijek nista od toga:sad:

Na TV-u planirano oko 900 kanala.:hot:

hard_style
29-10-2009, 10:40 PM
probat cu 1.11 pa cu da vidim moze li .. :bounce::bounce::bounce::ar15firin:grouphug:

hubke
30-10-2009, 02:14 PM
kakve ti nebuloze izjavljujes DVB-T je digitalna zemaljska televizija...

Znaci obicna antena i dvb-t uredjaj ako tv ne posjeduje a danas svi imaju dvb-t uredjaj

DVB-S je Digitalna televizija putem satelita tanjira i ostalog vezano za satelitski prijem......dva razlicita pojma....

Ma nisi me razumio. Zelio sam reci da ELOB ima sve to sto je u uvodnom komentaru na temi spomenuto. TJ. izvrstan kvalitet, bez snijega, stabilnost itd. Kazem da je to DVB-T zato sto su predajnici na zemlji i isti je kvalitet kao kod pravog DVB-T-a. Znam da to nije DVB-T kakav bi trebao biti nego ja to tako kazem. hehe. Usput da kazem da bih eksperimentalni period "pravog" DVB-t -a trebao krenuti 1.1.2010 jer mi prijatelj radi u RTV-u i kaze da bit trebalo krenuti. Dozvola od RAK-a je dobivena tako da bi do, kako kaze, 2020 prestati analogna tv u bih. (do tada ce i dvb-t zastarijeti:arsenal::arsenal::arsenal::arsenal::ar senal::arsenal::arsenal::arsenal::arsenal:)

hubic.edin
01-11-2009, 09:34 AM
Ma nisi me razumio. Zelio sam reci da ELOB ima sve to sto je u uvodnom komentaru na temi spomenuto. TJ. izvrstan kvalitet, bez snijega, stabilnost itd. Kazem da je to DVB-T zato sto su predajnici na zemlji i isti je kvalitet kao kod pravog DVB-T-a. Znam da to nije DVB-T kakav bi trebao biti nego ja to tako kazem. hehe. Usput da kazem da bih eksperimentalni period "pravog" DVB-t -a trebao krenuti 1.1.2010 jer mi prijatelj radi u RTV-u i kaze da bit trebalo krenuti. Dozvola od RAK-a je dobivena tako da bi do, kako kaze, 2020 prestati analogna tv u bih. (do tada ce i dvb-t zastarijeti:arsenal::arsenal::arsenal::arsenal::ar senal::arsenal::arsenal::arsenal::arsenal:)

Ma o cemo ti pricas Faik. UKRAO SI MI PROFIL I PRESTAVLJAŠ SE KAO JA. Banovan ces biti po kratkom postupku. Pišeš tamo neke komentre i govoriš da studiraš kompjuterske nauke. Reci istinu. IZBACEN SI SA FAXA. OD 8 predmeta imas polozenih 0. LOSSER:banned::banned::banned::banned::banned::ban ned::banned::banned::banned::banned::banned::banne d::banned::banned::banned::banned::banned:

Nermin & Lejla
01-11-2009, 10:03 AM
Ma o cemo ti pricas Faik. UKRAO SI MI PROFIL I PRESTAVLJAŠ SE KAO JA. Banovan ces biti po kratkom postupku. Pišeš tamo neke komentre i govoriš da studiraš kompjuterske nauke. Reci istinu. IZBACEN SI SA FAXA. OD 8 predmeta imas polozenih 0. LOSSER:banned::banned::banned::banned::banned::ban ned::banned::banned::banned::banned::banned::banne d::banned::banned::banned::banned::banned:

evo drugog klona taj pokusava ispraviti situaciju....
cak je i sam sebi ukrao profil i sam sebe napada :grnbday:

A L I
01-11-2009, 11:23 AM
evo drugog klona taj pokusava ispraviti situaciju....
cak je i sam sebi ukrao profil i sam sebe napada :grnbday:

Slično onome kad mu je rođak ukrao profil i pisao da je zašarafio 2232BW na zid. :votkazakon:

kasda
02-11-2009, 03:41 PM
na tuner DVB-T -a sta ide ? Jel tanjir kao u satelitske ... ili moze ova sobna antena ?

kasda
02-11-2009, 03:43 PM

ako ides preko kabla ... da mozda nije DVB-C (kablovski).

Bokki
02-11-2009, 03:55 PM
na tuner DVB-T -a sta ide ? Jel tanjir kao u satelitske ... ili moze ova sobna antena ?

Kad to sve zazivi jednog dana, onda u taj DVB-T tuner (bilo da je vec ugradjen u LCD ili plazma TV ili je neki externi DVB-T set top box) prikljucis obicnu (ne satelitsku) antenu, dakle ili riblja kost ili neka logaritamska ili cak sobna, ukoliko budes blizu nekog odasiljaca gdje je dovoljno jak signal.
I ja sa nestrpljenjem ocekujem pocetak DVB-T kod nas, vrijeme je vise da i mi krenemo sa ovim.

Nermin & Lejla
02-11-2009, 04:15 PM

obicna sobna antena samo sto je kod DVB-T kvalitet slike mnogo bolji nema sumova i tzv mravi i jos nekih stvari veca mogucnost rezolucije prikaza HD itd

kasda
03-11-2009, 05:46 PM
Kad to sve zazivi jednog dana, onda u taj DVB-T tuner (bilo da je vec ugradjen u LCD ili plazma TV ili je neki externi DVB-T set top box) prikljucis obicnu (ne satelitsku) antenu, dakle ili riblja kost ili neka logaritamska ili cak sobna, ukoliko budes blizu nekog odasiljaca gdje je dovoljno jak signal.
I ja sa nestrpljenjem ocekujem pocetak DVB-T kod nas, vrijeme je vise da i mi krenemo sa ovim.

znaci ispade antena hvata bilo koji signal .... samo mi treba dekoder digitalnog signala.

A L I
03-11-2009, 05:48 PM
znaci ispade antena hvata bilo koji signal .... samo mi treba dekoder digitalnog signala.

Da, a ako imas noviji tv poput ovih lcd-a i plazmi, vjerovatno imas i DVB-T tuner.

kasda
03-11-2009, 07:55 PM
Da, a ako imas noviji tv poput ovih lcd-a i plazmi, vjerovatno imas i DVB-T tuner.

imam novi hd tv .... ali nema dvb-t. Ti sa tunerima su se pojavili 2 mjeseca kasnije, jebiga :)
kupi cu ja sebi ovaj dreambox receiver sa dvb-t + dvb-s

ukw
06-11-2009, 02:23 PM
ne vjerujem da ce kod nas to biti uskoro kao i sve ostalo