PDA

Pogledajte punu verziju : Kako najlakse uciti

A.D.I.S.A
03-11-2009, 04:31 PM
Evo malo glupa tema al eto.
Htjela sam vas pitati kako najlakse zapamtiti neki tekst tj. nauciti ga napamet.Kako vi to radite i na koji nacin je najbrze i najlakse?:hang:

dr.X
03-11-2009, 06:08 PM
repetitio est mater studiorum...

ili probaj da u nekoj recenici/pasusu/odlomku izdvojis neki glavni/upecatljivi pojam i oko njega gradis pricu...i tako dalje...over and over...

tiranosaur
03-11-2009, 06:33 PM
Htjela sam vas pitati kako najlakse zapamtiti neki tekst tj. nauciti ga napamet.Kako vi to radite i na koji nacin je najbrze i najlakse?:hang:

praksa je najbolje ucenje

ako imas tu mogucnost uci tako

ako nemas onda po noci uci iza 00:00h preporucujum prije toga popiti dvije solje kafe

znaci uciti neki tri sata i leci spavati tek tada nas mozak pamti ono sto je procitao

ako ne vjerujes u ovo ti radi drugacije

Ash
03-11-2009, 07:34 PM
Hm, nisam baš sigurna za to, al što jes' jes', treba prespavati da bi informacije "legle".

Kompleks
03-11-2009, 07:35 PM
Ništa osim jednačina u analitičkoj hemiji i matematičkih formula i nekih formula iz fizike i hemije se ne mora učiti napamet.

Jer. Kad učiš napamet ti taj tekst znaš u tom trenutku, eventualno i kad odgovaraš, kasnije da te neko upita početak sami ti nemaš pojma.

Najlakše je lekciju naučiti tako da je dok je učiš sama sebi objašnjavaš, učiš s razumijevanjem i shvataš sve i jedan noviji pojam koji se u njoj nalazi.

Immortelle
03-11-2009, 08:22 PM

Prije svega bi trebala biti odmorna/naspavana, jer neophodno da bi bila koncentisana na ono sto ucis.Ne cekaj da se nagomilaju lekcije previse, uci ponavljaj ,jednu za drugom..puno,lakse i jednostavnije za pamcenje..pokusaj zapamtiti najbitnije!

To sto treba da naucis,prije svega trebas da razumijes,najbolji trenutci za ucenje su u jutru,prelistaj vise puta lekciju..

A u svakom slucaju, svako ima svoju metodu za ucenje,tako da je tesko reci da postoji samo jedna...

Sretno!

JustOne
03-11-2009, 08:37 PM
Nekad je i sat potreban.Samo procitas lekcije.Kada legnes spavati ponovis.I nekako ce ti se sve slegnuti.Cekati da se nagomila gradivo je pogresno.Sto ja inace radim.:smash:

dugmetallica
03-11-2009, 08:44 PM
Nekad je i sat potreban.Samo procitas lekcije.Kada legnes spavati ponovis.I nekako ce ti se sve slegnuti.Cekati da se nagomila gradivo je pogresno.Sto ja inace radim.:smash:

Jedino sto ti mogu reci je da NE UCIS NAVECER (poslije 0.00h) vjeruj mi ;) Zavrsio sam fakultet pridrzavajuci se tog pravila i ostao sam normalan (valjda) :) Jer kazu NOC JE ZA SPAVANJE! ;)

Prof.dr.Johnny Bermuda
04-11-2009, 03:34 AM
nauciti napamet?za mene gore od smrti,ccc
znam da neke stvari covjek mora napamet uciti kao sto su definicije a ima nekih profesora debila,pa ne samo da motri na svaku rijec,vec i red rijeci pa i zarez,ccc

-prvo citanje je najteze,covjek se mora prvo naviknuti na terminologiju,pojmove,to jednostavno mora uci u mozak,stoga nemoj se nervirati ako iz prve ne bude islo,nisi jedina.
-prelistas knjigu,razmotris naslove,zapises poglavlja na neki list kako bi izvrsila segmentaciju-strukturiranje-hijerarhiju.
-citas polako,skoncentrisano;ako se pocnesh gubiti-saberi se,ako ne ide,daj sebi pauzu kako bi stekla remotivaciju.
-ne znam sta studiras,materije su razlicite,neko ima afiniteta za shuplju teoriju,neko drugi za logicke stvari,neko pak ni jedno ni drugo:nice:
-citaj vise puta jednu lekciju ili odlomak iste.pokusaj rezimirati sta je bitno u njoj.provjeri se sta je ostalo u glavi.ako nije dobro(zavisno od tvog kriterija),citaj ponovo i ponovo.(problem postaje u momentu kada lekcija postaje monotona jer mislis da si ovladala njome,znas po osjecaju sta dalje ide,ali kad zatvoris knjigu,ostanes bez texta kad vidis da dosta toga ne znas)
-samo citanje nije fully efikasno.na primjer,tesko ces neke formule moci zapamtiti citajuci ih.zato uzmes fino papir i olovku i pises sve dok ne steknes rutinu(to ces primjetiti kad ruka bude automatski sama isla bez puno osvrtanja na svoju memoriju).
-prilikom citanja pojavljivace se pojmovi koji ce ti biti poprilicno zamagljeni.zbog nekih ce zapinjati shvatanje kompletne lekcije.te pojmove zapisi na papir i potrazi ih u indexu knjige(ako ima),ako nema,onda moras iznaci na hard way,cesto se sama deskripcija pojma nalazi u nekim narednim oblastima,znaci moras i njih opipati kako bi imala kompletnu materiju pod kontrolom.ako i dalje skripi,tu je uvijek internet kao alternativa,na njemu se svasta nadje.mene je spasavao bezbroj puta.
-razvij u sebi neku metodu asocijacija.ispitivanja su dokazala da se vrlo efikasno pamte stvari prilikom poredjenja nekih pojmova sa opstim pojmovima iz zivota.kad se to spomene ti se sjetis toga i konvertujes ga u tehnicki jezik.
-ja uvijek pokusavam izvrsiti konverziju texta u shemu,sliku.Svaki djelic strelicama izvedem i ukratko zapisem njegove karakteristike.Ako ovaj metod za neki text izgleda nemoguc,pokusaj ga skratiti tako sto ces preko teza skratiti mnoge postapalice i izvesti jezgro ili srz neke vazne recenice.ne samo da smanjujes kolicinu,nego i psiholoski utice na citav proces ucenja(kada nemas motivacije,uvijek se desi da pocnes listati knjigu,brojati strane i ispuhivati-valja meni ovo sve nauciti).

naucna istrazivanja su pokazala da nakon visestrukog ucenja mozemo neku, recimo,lekciju nauciti efektivno skoro 100%(u tom momentu).Priroda covjekove memorije se ponasa na slijedeci nacin:
-ako si dobro naucila lekciju ujutro i nisi vise istu ponavaljala,10% sadrzaja gubis navecer.
-nakon 10 dana gubis 30% sadrzaja lekcije
-nakon mjesec dana gubis dodatnih 30%
-nakon 3-4 mjeseca ostaje ti 2% lekcije u memoriji(naslov i neki kljucni pojmovi)

hebiga,ne gine ti da zaboravis sve to nakon sto si potrosila dosta vremena.svejedno,lakse ce se znanje refreshovati jer su neki automatizmi vrate u pogon koji su iskljuceni neko vrijeme.:cool:

hejbet
04-11-2009, 07:01 AM
imas dosta toga ali ove ce ti sigurno pomoci :

1. Mape uma briljantno razmisljanje ( Toni Buzan )

Ovo je za sve one koji zele da u potpunosti koriste potencijal svog mozga, najvaznija knjiga objavljena u ovom vijeku. Pruza nam nove mogucnosti za koriscenje i poboljsanje memorije, koncentracije i aktivnosti. Ova knjiga ima jedan cilj - da omoguci citaocu da nauci da uci."

2. Savrseno pamcenje ( Toni Buzan )

Ova knjiga vas uci kako da razvijate svoju memoriju i to u svim oblastima mentalnog funkcionisanja. Lako cete prihvatiti 12 osnovnih memorijskih pravila i savladati tehnike za pamcenje imena, lista, datuma, stihova, stranih reci, prezentacija... Idealna za ucenike, studente, profesore i sve one koji zele da ostvare svoj neogranicen potencijal u ucenju."

3. Tehnike efikasnog pamcenja (Dominik O'Brajan)
Osmostruki svetski sampion u pamcenju vas uci kako da postignete savseno pamcenje i koncentraciju! Memorija zavisi od tri osnovna procesa: postupka pomocu kojeg neku informaciju cinimo laksom za pamcenje, njenog pamcenja, i potom preciznog prisecanja istih tih podataka u buducnosti. "Dosao sam do zakljucka da mnogi od nas, ako ne i vecina, raspolazemo potencijalom da postanemo sampioni pamcenja. Posto sam kroz kvizove i predavanja, kao i improvizovane sastanke (na primer u restoranima), imao prilike da ucim i vezbam pripadnike najraznovrsnijih grupa, uvek bih se na kraju uverio u to koliko su ti ljudi bili zadivljeni nacinom na koji se njihovo pamcenje momentalno poboljsavalo. A sve sto su u tom cilju preduzimali sastojalo se u tome sto su primenili i usvojili sustinske principe istaknute u ovoj knjizi. Knjiga "Tehnike efikasnog pamcenja" imaj za cilj da oslobodi neograniceni potencijal vase memorije tako sto ce vam otkriti jednostavne tehnike u poglavljima podeljenim u segmente. U tom pogledu, starosne granice apsolutno ne postoje, tako da ne mozete da budete ni previse mladi ni prestari da biste usvojili te jedinstvene metode. Ako ste novajlija u procesu treniranja pamcenja, ja ni malo ne sumnjam u to da cete i vi biti impresionirani time koliko lako mozete nauciti ove metode i koliko brzo ih mozete primeniti." - Autor

Mislim da su ove knjige veoma zanimljive i da stvarno mogu pomoci -zato ih vrijedi procitati.

pokusaj da ih skines sa neta -ako nebudes mogla naci javi mi se na PM da ti posaljem linkove

Almasa 80
04-11-2009, 08:06 AM
Pokusaj metodom asocijacije.Pije ucenja zadatog materijala zamisli recimo rucni sat, pastu za zube,sir i kruh.Povezi te stvari na jedan nelogican i smjesan nacin.Htio si pogledati na sat a na njega se zajepija kriska sira,htio si da pojedes sendvic sa sirom a on premazan sa pastom za zube.
Svaki put ka pogledas na sat sjetit ces sesira zalepljenom na njemu a preko te asocijacije i materijala koji si citao.Ujutro kad peres zube sjetitces se sendvica sa kaladontom,ato ce te podsjetiti na gradivo koje si ucio pomislivsi na tu asocijaciju i tako dalje da ne duzim...:hammer:

brod
04-11-2009, 08:58 AM
Čini mi se da je najvažnije da učiš ono što voliš. Zatim ponavljanje.

Almasa 80
04-11-2009, 09:11 AM
Čini mi se da je najvažnije da učiš ono što voliš. Zatim ponavljanje.

Nazalost ,ali ponekad moramo uciti i za ocjenu a to tesko ulazi u glavu...

A.D.I.S.A
04-11-2009, 05:38 PM
Kao prvo zahvaljujem se svima.Znaci probat cu neke od napisanih metoda i nadam se da cu nauciti.A sto se tice onih formula sto su neki pisali da ne treba da ucim napamet da vam kazem da se ne radi o bilo kakvim formulama vec o obicnim lekcijama.Hvala jos jednom svima.

Soleil
04-11-2009, 05:56 PM
Htjela sam vas pitati kako najlakse zapamtiti neki tekst tj. nauciti ga napamet.Kako vi to radite i na koji nacin je najbrze i najlakse?

Prepišem i preformulišem svojim riječima, koristim (apsurdne, ali kod mene učinkovite) asocijacije. Otprilike... I da, lot of boja, flomastera... da dreče :)

ups, zaboravih spomenut, dupla tema, čini mi se. :)

Sadisk
04-11-2009, 06:07 PM
Koristi tehniku maksimalno! Čitaj pa snimi na komp. zatim slušaj snimljeno, pa ponovo preslušaj da li je dobro naučeno. Snimi na mobitel i ako negdje ideš slušaj i pamti.
I na kraju ima metoda posmatranja i memorisanje image, a to ne mogu svi, vrijedi pokušati. :D

Soleil
04-11-2009, 06:12 PM
Koristi tehniku maksimalno! Čitaj pa snimi na komp. zatim slušaj snimljeno, pa ponovo preslušaj da li je dobro naučeno. Snimi na mobitel i ako negdje ideš slušaj i pamti.
I na kraju ima metoda posmatranja i memorisanje image, a to ne mogu svi, vrijedi pokušati. :D
Sigurno učinkovito ukoliko si auditivni tip, a takvih je negdje oko 10 %. :)

Ev provjerite (ali ne vjerujte 100% testu) koji ste tip i time se prilagodite.

Recimo ja znam da sam u najvećem dijelu vizuelni tip (većina nas je takvih) pa kada sam imala kakav ispit bacim pogled u prazno prema zidu i jasno imam sliku teksta pred sobom. :)

cherr.y
04-11-2009, 07:35 PM
LIJEPO.Otvoriš knjigu,ugasiš tv,komp &co.Uzmeš kao kad gledaš film,dakle
s nekim interesom (znam xD) dakle da ne bude na pamet,zapamtiš na
neki logički način,a ne da iz tebe ko iz česme,a ono sve na pamett..
I onda pročitaš jednom pa dva put i pokušaš prepričati i tako opet sve dok ne
"prepričaš" što detaljnije,ja to radim i ne treba mi puno vremena i uvijek pali:barca:

BITNO JE:
-Biti odmoran (nikad naveče ne učiti,najbolje je ujutro)
-Ne biti gladan ili sl.
-Ne biti u zagušljivom prostoru,ili gdje ima puno osoba.

brod
14-11-2009, 01:22 AM
Nazalost ,ali ponekad moramo uciti i za ocjenu a to tesko ulazi u glavu...
Ono što voliš lakše ćeš naučiti pa makar učio i za ocjenu nego ono što ne voliš. Jako je bitno izabrati faks koji voliš.
Senija Allah ti dao svako dobro priznajem da me nerviraš sa tvojim komentarima.