PDA

Pogledajte punu verziju : Otrovne i neotrovne zmije koje mozemo naci u BiH

southern
11-01-2010, 02:55 PM
Eh,da ne bi stardale nevine zivotinje,takodjer da ne bismo zabunom i iz neznanja remetili lanac prehrane,evo par detalja po kojima mozete razliovati otrovne od neotrovnih zmija koje mozemo pronaci kod nas.
Hhhh,upravo shvatih da je Bosanska sarka-autohtona vrsta Bosbe i Hercegovine:sweat:
Nego,koristite svaku priliku da spasite zmiju,a ne da je ubijete,jer one regisu broj glodavaca koji,kako znamo,prenose mnge zarazne bolesti-izmedju kojih je i misja(hemoragicna) groznica,od koje strada vise ljusi u jednom mjesecu,nego sto od ujeda poskoka strada tokom cijele godine.

1.bosanski sargan-rijetka vrsta sarke,otrovnica
2.sarka i bosanski sargan u drugoj varijanti-otrovnice,ulaze i u vodu
3.poskok-otrovnica,postoji kos i jako rijetkamotrovnija varijanta,sa crvenom kockom umjesto crne
4.bjelouska-lijepa i neotrovna
5.smuk-jako korisna zmija,neki je nazivaju i kucnom,voli piti mlijeko i trijebi sve vrste otrovnica.Nakon rata je zabiljezena pojava ovih bezopasnih zmija ,sazinom od skoro 2 metra.Nazalost,neznanjem nasih ljudi,gotovo su istrijebljeni ti veliki primjerci

zarez
11-01-2010, 02:59 PM
Auuuu...pa kako možeš ovako nedužno i slabo stvorenje prepustiti tim aspidama? :eyespop:

http://hal.almahor.com/foto/images/mis.jpg

southern
11-01-2010, 03:08 PM
To neduzno storenje ti moze prenijeti misju groznicu;)

1.planinska sarga
2.crna sarka-sargan
3.obicna sarka
4.dvije varijante poskoka-prilagodavaju se boji okoline
5.smuk
6.kukuruzni smuk

edit:crnu sarku o dcrnog smuka mozete razlikovati po obliku glaev i po boji ociju:u sarke su oci zestoko crvene(ako imate vremena gledati je u okice:sweat: )

zarez
11-01-2010, 03:12 PM
To neduzno storenje ti moze prenijeti misju groznicu;)

Znam slučaj djeteta koje umrlo od mišije groznice, ali i znam slučaj djeteta kojeg ujela zmija i umrlo od ujeda te zmije. Kontaš sada poentu sa one teme?

southern
11-01-2010, 03:16 PM
Znam slučaj djeteta koje umrlo od mišije groznice, ali i znam slučaj djeteta kojeg ujela zmija i umrlo od ujeda te zmije. Kontaš sada poentu sa one teme?

Ne.Jer mnogo vise ljudi umre od misje groznice vec od ugriza zmije.
Cak i ako te ugrize,neces umrijeti,cak i ako obolis od misje groznice-neces umrijeti,ali mozes trajno ostati na dijalizi,mozes imati zestoke posljedice....dok ugriz zmije izaziva smrt ili potpuni oporavak(ako se na vrijeme reaguje).

Ne branim zmije,halooo,i mene je haspida ugrizla,ali ne moramo ih ubijati ako nam nista ne cine.

Gdje je dijete ugrizeno?Sta je tamo radilo bez nadzora roditelja?

Gdje sam ja ugrizena?Sta sam radila u mraku....u podrumu u kojem je mogla i kobra zivjeti...moja krivica.

zarez
11-01-2010, 03:26 PM
Gdje sam ja ugrizena?Sta sam radila u mraku....u podrumu u kojem je mogla i kobra zivjeti...moja krivica.

De ne pali se, pričamo. Da je u svakom podrumu svake zgrade jedna zmijurina pa i kobra ne bi nam se dešavale mišije groznice i tako u krug....

SemPer_fi
11-01-2010, 03:31 PM
Imam nevjerovatn respek prema zmijama,ne bih se volio naci u situaciji da nema izlaza nego da me napadne ,a u svakom drugom slucaju kad bih je uocio zaobisao bi koliko god mogu i iz daljine bi joj se divio...

Fascinira me u kakvim podrucjim opstanu to je nevjerovatno ...

DINHETA
11-01-2010, 03:33 PM
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5e/Anguidae.jpg/250px-Anguidae.jpg
Ja ih imam u basti
Sljepic

zarez
11-01-2010, 03:59 PM
Ja ih imam u basti
Sljepic

Ja se sa njima igram kao sa gušterima, ali ostale su vrlo nezgodne...:tongue2:

Mujo i Suljo bili u rovu i Sulju je prilikom obavljanja velike nužde ugrizla zmija za spolni organ. Sjetili su se odmah da pozovu doktora, ali u zemunici gdje su bili, nije bilo telefona pa je Mujo otišao do komande i nazvao doktora: - "Doktore, Suljo i ja smo u rovu i njega je ujela zmija..." - "Gdje ga je ujela?" - "Pa iza grma dok je..." - "Ma ne mislim na to, nego za koji dio tijela?" - "Ma, doktore, nezgodno je!" - "Ma nije ni bitno, otrov pod hitno moraš isisati da se ne proširi po tijelu!" - "Ali, doktore..." - "Nema "ali", isisaj otrov ili mu nema spasa!" Vraća se Mujo, a Suljo uplašen i zabrinut pita: - "Šta je rek'o doktor?" - "Rek'o ti je da umreš," odgovori Mujo.

Bosnian_Lord
11-01-2010, 04:18 PM
Ja imam predrasude prema zmijama. Istina je, da me nije ni jedna ni jednom copila. ali, pokupilo se u mladosti, da su sve zmije lose, i tako ostalo. kao sa gljivama. ko ce znati (ako si nepoznavalac...), koja te moze koknit. :lol:

Mogu samo reci fala Bogu, sto ne zivim u privatnoj kuci, a pogotovo jednoj u cijoj blizini ima zmija. I ovako i onako, skoro kad god imam nocnu moru, zmija se pojavi (u snu mislim). uh :eyespop:

Tako, da ako bi vidio zmiju, 100% bi bilo kamenjanje. "Bolje sprijecit, nego lijecit" :lol:

southern
11-01-2010, 04:35 PM
De ne pali se, pričamo. Da je u svakom podrumu svake zgrade jedna zmijurina pa i kobra ne bi nam se dešavale mišije groznice i tako u krug....

Jos uvijek me palis:biggrinlove:

Ja bih ipak odabrala smuka....a nisu zabiljezeni slucajevi misje groznice u gradovima;)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5e/Anguidae.jpg/250px-Anguidae.jpg
Ja ih imam u basti
Sljepic

Jedini nas guster koji trijebi zmije:lol:
Pepi su,zanimljivi...nazalost,mnogo stradavaju jer ih ljudi pomijesaju sa zmijama.

zippoo
11-01-2010, 04:45 PM
nalijetao sam vise puta na zmije,sto u dvoristu sto po nekim potocima i jezerima
ne bojim ih se,ali kad je vidim odmaknem se i pustim nek prodje
doduse jednu sam i ubio prije neke 4 godine na modracu,sad mi zao a mogo sa je obici,bila na plazi i ubijem je kamenom
ne znam koja je vrsta,vjerovatno nije ni otrovna,obicna ona vodena al eto testiro sam svoju preciznost,iz treceg pokusaja sam je pogodio odma povis glave i zaklo je na mjestu :(
na poskoka sam jednom naletio na metar,ispod najlona nekog bio na jednom potocicu,sto jest jest posle tako bliskog susreta i kad te trava pipne po nozi skocis hehhe
doduse to traje nekoliko minuta ;)

Argun
11-01-2010, 05:58 PM
Kada je mog rahm. oca 1948. ugrizao poskok za kažiprst, djed je britvom zarezao preko rupica od zubi, pustio da krv teče zatim stavio žabu koja se napuhala pod dejstvom otrova a potom previo prst prethodno ga obloživši sa istucanim ljeskovim lišćem.

Kada je moju majku 1952. ugrizao poskok za nogu u štali dok je muzla kravu kaže da je njen djed Aliefendija samo nešto proučio i rekao da je nije ujela zmija nego se samo njoj pričinilo....i odmah počeo otok vidljivo opadat i ozdravila je bez posljedica a danas priča da je jasno vidjela i osjetila.....

Kada je mog starijeg brata 1973. za butni mišić ugrizao poskok iz žbunja gdje je šetajući bacio savijen prut, do Doboja su mu otekle žlijezde kao kokošja jaja i poslije seruma je ozdravio.

Meni su 1988 nakon višesedmičnog pakla ustanovili ljekari da me je ugrizao poskok straga...valjda sjeo na njega a meni ni danas nije jasno gdje i da imam imunitet jer eto....preživio sam.

Loveći ribu na "ruke" 1993. u potoku sam osjetio da umjesto ribe u vodi držim poskoka u rukama...
Jakim proračunatim trzajem sam ga izbaciona obalu i brzo izašao i sredio ga.
Odmah sam osjetio jaku bol u korijenu šake i vidio dvije rupice iz kojih je tekla "crna" krv.
Podvezao sam podlakticu i otpješačio 6 km do vojne ambulante gdje mi je ljekar hladno rekao da sam džaba dolazio jer eto on je upoznat sa mojim
"bliskim susretima" i da je šta ozbiljno...otok bi bio veći.

'Oćel' ko moje krvi??:badteeth:

southern
11-01-2010, 06:05 PM
Hahahaha,Onenin,ti si hodajuci serum:sweat::sweat:
Ali jedno mi nije jasno:sta je radila zaba...je li pila krv ili je samo stavljena na ugrizno mjesto?

Btw.:jednog komsiju je ljetos treci put ugrizla sarka...osjetio je,ali kako je cuo da mu treci pout ne moze nista biti,sjeo je i zapalio cigaru da vidi sta ce se desiti.
Naravno,poceo je povracati i morao je u Hitnu:sweat;
Sreca pa nije bio sam...inace,sarke su poznate po tom da ne odustaju tako lako kad se jednom odluce da proganjaju svoju zrtvu.
Poskok skoci kad je ugrozen,i ako promasi,ode dalje,sarka medjutim,ona "ganja" covjeka.....zna biti nezgodno:sweat:

Argun
11-01-2010, 06:32 PM
Hahahaha,Onenin,ti si hodajuci serum:sweat::sweat:
Ali jedno mi nije jasno:sta je radila zaba...je li pila krv ili je samo stavljena na ugrizno mjesto
Žabe dišu na kožu :biggrinlove::badteeth:te je poznato od davnina da je najlakše otkriti dali je zmija otrovnica ako živu malu barsku žabu stavimo njenim trbuhom na ranu i ona se odmah napne kada udahne otrov...još efikasniji i brži efekat se dobija ako se žaba zareže po trbuhu.

zarez
11-01-2010, 07:10 PM
...a nisu zabiljezeni slucajevi misje groznice u gradovima;)

Eto razloga više zašto ih treba 'čistiti' u gradovima. Neka idu u šume i ganjaju voluharice, a ne sa njima da živimo u stalnom riziku. :fencing:

Spiderman_09
11-01-2010, 07:37 PM
Kada je mog rahm. oca 1948. ugrizao poskok za kažiprst, djed je britvom zarezao preko rupica od zubi, pustio da krv teče zatim stavio žabu koja se napuhala pod dejstvom otrova a potom previo prst prethodno ga obloživši sa istucanim ljeskovim lišćem.

Kada je moju majku 1952. ugrizao poskok za nogu u štali dok je muzla kravu kaže da je njen djed Aliefendija samo nešto proučio i rekao da je nije ujela zmija nego se samo njoj pričinilo....i odmah počeo otok vidljivo opadat i ozdravila je bez posljedica a danas priča da je jasno vidjela i osjetila.....

Kada je mog starijeg brata 1973. za butni mišić ugrizao poskok iz žbunja gdje je šetajući bacio savijen prut, do Doboja su mu otekle žlijezde kao kokošja jaja i poslije seruma je ozdravio.

Meni su 1988 nakon višesedmičnog pakla ustanovili ljekari da me je ugrizao poskok straga...valjda sjeo na njega a meni ni danas nije jasno gdje i da imam imunitet jer eto....preživio sam.

Loveći ribu na "ruke" 1993. u potoku sam osjetio da umjesto ribe u vodi držim poskoka u rukama...
Jakim proračunatim trzajem sam ga izbaciona obalu i brzo izašao i sredio ga.
Odmah sam osjetio jaku bol u korijenu šake i vidio dvije rupice iz kojih je tekla "crna" krv.
Podvezao sam podlakticu i otpješačio 6 km do vojne ambulante gdje mi je ljekar hladno rekao da sam džaba dolazio jer eto on je upoznat sa mojim
"bliskim susretima" i da je šta ozbiljno...otok bi bio veći.

To je sigurno sve bio isti poskok, dobro je sto si ga sredio sad vas vise nece proganjati :hihi::hihi::hihi:

thunderica
11-01-2010, 07:41 PM
Bila jednom jedna zmija...

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs027.snc1/4279_194074190726_834645726_6866120_476095_n.jpg

http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs027.snc1/4279_194074210726_834645726_6866121_1178430_n.jpg

... nekako sam pobjegla i molim korisnika onenin-a da mi posalje litar krvi... i kusur... :D

zvrk
11-01-2010, 07:48 PM
ja proslo ljeto koseci travu u basti vidjeh nekakvu rozu zmiju :S
onako mlijecno roza :S

sta je to ???
da se nije koji od ovih muskih zmijuga feminizirao u pink :thinking:

dobra tema south
ja o zmijama znam da postoje ove koje su me ujele i ove koje nisu :lol:

i brkala sam guju i sljepica
a ovog smuka ne kontam
jelsmuk i sljepic jedno te isto???
i imajul guje kakvu funkciju ?
one crne sto se presijavaju :S

Argun
11-01-2010, 08:02 PM
To je sigurno sve bio isti poskok, dobro je sto si ga sredio sad vas vise nece proganjati :hihi::hihi::hihi:
Ma ne isti poskok već isto pleme sa slatkom krvi :grouphug:

... nekako sam pobjegla i molim korisnika onenin-a da mi posalje litar krvi... i kusur... :D

Koji litrić....za tebe ću nasuti iz vene k'o iz česme :badteeth:

Ko bliže vatri bolje se opeče....kod mene se zmije ne zovu poskoci, šarke....
Dođu same:badteeth:

Magnum3.5.7
11-01-2010, 08:05 PM
Što bi se od ovih ljepotica dalo napraviti fini ženski tašni i pokoji novčanik, a možda ostane i za kaiš:hehehehe:

Ne volim zmije, jednom sam ubio sljepića mislio sam da je neka druga zmija, neki žbunj sam kod tetka na brdu krčio sa motorkom, a on je ispred moje noge prošao motorkom sam ga par puta opalio i na kraju zalio benzinom i zapalio e ovo je bila greška puko je ko balon.:?
Nisam strašljiv, ali u tom momentu se stvorio momentalni strah i reakcija.
Par puta sam na istom tom mjestu nailazio na košuljice od guje.

thunderica
11-01-2010, 08:06 PM
@onenin Tenk ju tenk ju tenk ju :angel::angel::angel:

Jedva sam prezivila taj dan, tresla sam se kao prutić. Tema je odlicna, da malo bolje proucim dugogodisnjeg neprijatelja... :wink2:

Argun
11-01-2010, 08:28 PM
Jedva sam prezivila taj dan, tresla sam se kao prutić. Tema je odlicna, da malo bolje proucim dugogodisnjeg prijatelja... :wink2:

Hvala, hvala:biggrinlove:
Nikakvo čudo što si isprepadana od onakve anakonde kada sam se ja iza monitora mal ukak..

Al' je dobra za roštilja, niste je valjda tek tako ostavili...:sweat::sweat:
Imao sam prilike jest zmije sa roštilja na jednoj ludoj vježbi opstanka.
Isto riba

southern
11-01-2010, 08:38 PM
Žabe dišu na kožu :biggrinlove::badteeth:te je poznato od davnina da je najlakše otkriti dali je zmija otrovnica ako živu malu barsku žabu stavimo njenim trbuhom na ranu i ona se odmah napne kada udahne otrov...još efikasniji i brži efekat se dobija ako se žaba zareže po trbuhu.

Hhhh,to nisam znala.Aleluja:neko mi rekao nesto sto ne znam(mislim,znam da zabe disu na kozu,i znam da puknu kad im u usta stavis cigaru,jer udisu na usta a izdisu na kozu-pa dim ne mogu da izdahnu,ali ovo za otrov zaista nisam znala).
Veliko hvala za info:lol:

Eto razloga više zašto ih treba 'čistiti' u gradovima. Neka idu u šume i ganjaju voluharice, a ne sa njima da živimo u stalnom riziku. :fencing:

Ko te tjera da zivis:lol:

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs027.snc1/4279_194074190726_834645726_6866120_476095_n.jpg

http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs027.snc1/4279_194074210726_834645726_6866121_1178430_n.jpg

Hhhh,bila jednom jedna zmija..ohoho,ovo je zmijurina,sarka....dobro si prosla.A zao mi sto je ona stradala,strvina je ogromna,sigurno je bogatog zivotnog iskustva pa me cudi zasto vam je p.....a ne cudi me ,sad mi naumpade da ti planinaris i hodas svukud nekud.Tako si i nabasala na nju.Hhhh,mozda joj je to bio prvi(i posljednji) susret sa covjekom.
Zbilja,jesi mogla stati na nju...ili si se prepala kad si je vidjela?Ogromna je..vrijedna strahopostovanja..

ja proslo ljeto koseci travu u basti vidjeh nekakvu rozu zmiju :S
onako mlijecno roza :S

sta je to ???
da se nije koji od ovih muskih zmijuga feminizirao u pink :thinking:

dobra tema south
ja o zmijama znam da postoje ove koje su me ujele i ove koje nisu :lol:

i brkala sam guju i sljepica
a ovog smuka ne kontam
jelsmuk i sljepic jedno te isto???
i imajul guje kakvu funkciju ?
one crne sto se presijavaju :S

Smuk?Pogledaj one gore slike i vidi lici li na jednu od njih?
A smuk nije isto sto i sljepic,jer sljepic je vrsta gustera(samo sto nema noge).
Smuk moze narasti veeeliki,i deeebeeeli,i ponegdje ga zovu "kucnom" zmijom.Kazu stari ljudi da su znali zivjeti godinama u kucnom pragu....a da ih se rijetko dalo vidjeti.Nikad ih nisu tjerali niti ubijali,tamanili su miseve i otrovnice, a ljudi su im znali ostavljati posudice s mlijekom,koje su pili.

Hvala, hvala:biggrinlove:
Nikakvo čudo što si isprepadana od onakve anakonde kada sam se ja iza monitora mal ukak..

Al' je dobra za roštilja, niste je valjda tek tako ostavili...:sweat::sweat:
Imao sam prilike jest zmije sa roštilja na jednoj ludoj vježbi opstanka.
Isto riba

Nisi vajda???Ja nisma,a imala bih zelju,cisto onako ,da probam.Neko kaze da lici na piletinu i da je ukusnija od zavba....e sad....

-Garfield-
11-01-2010, 08:41 PM
Ovaj bosanski šargan je vrlo agresiva zmija :?

Čak je i poskoka natjerao da se seli u više predjele.
Naše zmije jesu otrovnice , ali nisu smrtonosne, ali najopasniji su ujedi u predjelu vrata i glave tada može doći do komplikacija. Što opet zavisi od osobe da li je alergična ili ne.

Bjelouška je najelegantnija pod vodom :hihi:

southern
11-01-2010, 08:55 PM
Ovaj bosanski šargan je vrlo agresiva zmija :?

Čak je i poskoka natjerao da se seli u više predjele.
Naše zmije jesu otrovnice , ali nisu smrtonosne, ali najopasniji su ujedi u predjelu vrata i glave tada može doći do komplikacija. Što opet zavisi od osobe da li je alergična ili ne.

Bjelouška je najelegantnija pod vodom :hihi:

Sreca pa je dosta rijedak kod nas.Zaista je agresivan,u stvari,sve tri vrste sarki su agresivnije od poskooa,iako je poskok otrovniji.On ne ispusta mnogo otrova,a one,prokletinje-bas te znaju potjerati ako stanes na njih.Ali zanju i upozoriti.Stvarno me zadivila ona ogromna sto je zasiktala taman kad sam htjela napraviti taj jedan korak.Ne bih prezivjela,jer nisam imala auta blizu,i nisam imala nikog ko bi mi pomogao,samo dedo je bio tu-od 80 godina.
Zadivila me ona njena elegancija kojom se lagano udaljila nakon sto sam se ja zaustavila.

thunderica
11-01-2010, 09:13 PM
E moja south, ja sam lezala na lezaljci koja je nekih 30 cm iznad zemlje... kad ono ksss ksss... ja se okrenuh i vidim vrecu za smece kako susti i nastavih kunjati... kad li ono ponovo ksss ksss ... ja se okrenuh i pomislih.. opet vreca... kad li opet ksss ksss a kad ono poskok ni metar od mene.... podigao se malo iznad zemlje i viri... Da vidis bjezanije... A kad smo ga ubili jos 20 minuta se koprcao... zvijer :angryfire

southern
11-01-2010, 09:22 PM
E moja south, ja sam lezala na lezaljci koja je nekih 30 cm iznad zemlje... kad ono ksss ksss... ja se okrenuh i vidim vrecu za smece kako susti i nastavih kunjati... kad li ono ponovo ksss ksss ... ja se okrenuh i pomislih.. opet vreca... kad li opet ksss ksss a kad ono poskok ni metar od mene.... podigao se malo iznad zemlje i viri... Da vidis bjezanije... A kad smo ga ubili jos 20 minuta se koprcao... zvijer :angryfire

Ks ksssss:sweat::sweat: to si ti njega hipnotizirala svojim ljuljuskanjem,ili ti je zavidio pa htio malo probati:sweat:
Hej,zbilja,oni mogu visoko dici glavu.Cak i dok se krecu glava im zna biti dignute.Hhhhh,sjetih se,sestra i ja bile male,kod nane i dede.Otisli na njivu konjskim kolima(ah koji uzitak voziti se,da mi je ponovo),i ostavise oni nas na kolima na 5 minuta,samo da pogledaju kuruze.
Kad,odjednom,pored njive akroz travu-ide strvina,ali juri,toliko je brza bila da smi i sestra i ja u glas povikale:Evo Eustahije Brzic:sweat::sweat: Niko nam nije vjerovao da je bila zaista velika,i da se kretala na taj nacin.Kasnije sam spoznala da je to bio ogromni poskok....covjece....zaista se visoko dignu.

A sta da se taj tvoj kojim slucajem,ksss ksss,popeo na lezaljku....i ti slucajno ptitisla kssss ksssss....brrr,ne smijem ni pomisliti.
Ko te spasi jadna ne bila?Ili si bas uspjela pobjeci?Cudo te nije zgrabio,jer morao se i on prestrasiti...brr,dobro si prosla.

thunderica
11-01-2010, 09:31 PM
Mah ne znam tko se vise prepao... ja poskoka ili on mene... izletila sam kao metak i presla kod komsija pa ju je on ubio vilama. Zilavo je to stvorenje odmah da vam kazem. I mora se dobro paziti na glavu (morate je bukvalno smrskati, inace postoji mogucnost da vas sama glava gricne). Kod zmije je bitno da ne stanes na nju ili da je ne prijedjes. Ja sve to znam i dalje bjezim sto dalje. Mislim da bi me srcani strefio pri bliskom kontaktu sa zmijom. Taj dan sam bila blizu.

btw. panicno se bojim zmija... :eyespop:

Argun
11-01-2010, 09:41 PM
Ujed zmije nije toliko bolan i mnogi ga opisuju kao kada bocne trn od kupine a sve zavisi od mjesta ugriza i nervnih stanica.Ja kao da se sjećam da me je bocnuo trn a znao sam često sjesti na plast sijena i zaista "smrdljan" trava(čubar) koja ima bodlje zna neugodno bocnuti iz sijena.:biggrinlove:
Kod nas su poskoci veoma česti u vrijeme pri košenju i kupljenju sijena se najčešće nalaze po proplancima nadomak sela.

thunderica
11-01-2010, 09:45 PM
Ma sve je to ok ali ja se stvarno bojim zmija. Jednom me kolega plašio malom vodenom zmijom sve dok me nije rasplakao i dok se nisam pocela derati da makne to ljigavo stvorenje od mene. Srce mi je kucalo 300 na sat.

(ne mozes ni kafe popiti kako treba.. hoce zmija da pije vode...)

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs027.snc1/4279_194074160726_834645726_6866117_5885132_n.jpg

southern
11-01-2010, 09:56 PM
Ujed zmije nije toliko bolan i mnogi ga opisuju kao kada bocne trn od kupine a sve zavisi od mjesta ugriza i nervnih stanica.Ja kao da se sjećam da me je bocnuo trn a znao sam često sjesti na plast sijena i zaista "smrdljan" trava(čubar) koja ima bodlje zna neugodno bocnuti iz sijena.:biggrinlove:
Kod nas su poskoci veoma česti u vrijeme pri košenju i kupljenju sijena se najčešće nalaze po proplancima nadomak sela.

Za tebe ne znam,ali ja sam imala osjecaj da me je ubola ogromna pcela...ili strsljen....pomislila sam cak i nakog opasnoog pauka,i prestrasena istrcala van iz podruma.Bol je bio nesnosan i sirio se takvom zestinom,da ga i sad ponekad u snu osjetim(cesto sanjam zmije,a nedavo sam sanjala da me je ugrizla,i bol je bio bas onako jak kao i otg dana kad me je ugrizla).

Krajem maja i pocetkom juna se u nasem kraju kosilo(kosi se i sad,ali tad sam bila dijete).U to isto vrijeme poskoci mijenjaju svoje kosuljice....koliko sam ih samo znala pronaci,zakacenih za travu....skupljala sam ih,i strasila sestru navecer:hihi:
A zmije su tad posebno opasne jer ne vide i ne cuju dobro,radi koze koja im se svlaci sa glave....

Ma sve je to ok ali ja se stvarno bojim zmija. Jednom me kolega plašio malom vodenom zmijom sve dok me nije rasplakao i dok se nisam pocela derati da makne to ljigavo stvorenje od mene. Srce mi je kucalo 300 na sat.

(ne mozes ni kafe popiti kako treba.. hoce zmija da pije vode...)

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs027.snc1/4279_194074160726_834645726_6866117_5885132_n.jpg

Jedne godine poreg Une je bila najezda onih lijepoih,zelenih..na svakoj vrbi si skoro mogla vidjeti po 2.....cak su i na tv-u izvjestavali o tome kao o nekom fenomenu.U stvari,to je bila posljedica pasjih vrucina.

Magnum3.5.7
11-01-2010, 10:17 PM
A zmije su tad posebno opasne jer ne vide i ne cuju dobro,radi koze koja im se svlaci sa glave....

Zmija ne čuje nikako jer je gluha ona osjeća vibracije po zemlji i vibracije po zraku jezikom.

JustOne
11-01-2010, 10:22 PM
southern nedaj me zmijama:sad3:
zastiti me :sweat: :sad3:

EDIT:
Imao sam i ja bliski susret sa zmijom. (otrovnom) :badteeth:
Vracajuci se sa gornjeg sprata naletim na nju...pio sam kafu :zubo:

Eh i kisa je padala taj dan...
i prolazim ja pored neninog prozora i ona gledala televiziju. I ja je pozdravim i ugledam zmiju.
Digla glavu :thinking:
Nista nisam ni kontao u sebi.
Nisam panicio nego sam samo onako polako prosao pored nje. Bez ikakve zurbe. :sweat:
Upozorila me.Da sam stao na nju ili krenuo moglo je biti problema. Uh jeza me hvata :badteeth:
I ja ti udem u kucu kod nene i reknem normalno eno zmije...
Kad nena lopatu i na nju :sweat:
Bilo mi je zao. :bluecry:

*Ledeni*
11-01-2010, 10:50 PM
E ovako da se i ja priključim temi.Kada sam bio mali lovio sam zmije i tako da nemam straha od njih jer sam vidjeo da samo napadaju ako nemaju drugoga izlaza da pobjegnu.Imam jedan interesantan primjer kada sam bio na straži a tu sedmicu sam se nešto nahladio teško sam i bolno disao i imao sam velike bolove u kičmi,dosadi mi u neka doba više da stražarim i uđem u stražaru skinem čizme i zaspim.Bio sam preumoram i iscrpljen od bolesti,a prije toga sam primjetio da je se danima vrzmala šarulja u i oko stražare koja je vjerovatno tamanila miševe kojih je bilo u izobilju.Oko 2 sata ujutro ja taman fino ušečerio kad osjetim da mi nešto puže niz desnu nogu i mahinalno lijevom nogom gurnem šarulju niz nogu da mi ne smeta i ujede me za taban.Jedva nekako ustanem upalim bateriju i izbacim je napolje i što se još uvijek sam sebi čudim legnem dalje da spavam jer stvarno sam bio iscrpljen..Ujutro pred sabah dolazi mi smjena a ja ustajem naspavan i zdrav,ne bole me ni pluča ni leđa samo mi je noga otečena i ne mogu da obučem čizmu.Doktoru nisam ni išao i jedno sedmicu mi je noga bila u otoku i svrbjela.Izgleda da je u ovome slučaju ujed bio i ljekovit.:tongue2:

zvrk
11-01-2010, 11:01 PM

ako garantujes da me nece stici familijarno prokletstvo zrtava zmija
posalji malo zlu ne trebalo :lol:

Argun
11-01-2010, 11:24 PM
ako garantujes da me nece stici familijarno prokletstvo zrtava zmija
posalji malo zlu ne trebalo :lol:
Aaa, može, može :biggrinlove:
Pa ko je tu žrtva, mi smo skoro svi živi što se za poskoke ne može reći.:badteeth:
Ne vjerujem u takve stvari o prokletstvu jer je to sujeverje nego su se samo poklopile neke stvari igrom slučaja a imam ja i još braće i sestara.:badteeth:

southern
12-01-2010, 07:18 AM
Zmija ne čuje nikako jer je gluha ona osjeća vibracije po zemlji i vibracije po zraku jezikom.

Tako su donedavno mislili,ali bas nedavno gledah na WILD A. ,da one cuju,ali nesto kao muklu buku...onako nejasno kao sto i vide,a u trenutku svlacenja kosuljice izrazito su nervozne jer im je to onemoguceno.
Btw,mnooogo gledam one emisijie o zmijama...hhhhh,naocarka mi je pravo lijepa,ali stvarno jeste:lol:
E ona ti je za novcanika,voooozzz u lov:D

Gothica
12-01-2010, 07:43 AM
Jel'vo sljepić :aeh:

http://i.pbase.com/o6/37/763237/1/78513955.4iS7Jg1R._MG_42771.jpg

Ako jest, ja to zovem blavor, i igrala sam se s njima kao mala...Jako su simpatični i dragi gušteri, nisu nikako agresivni...Imala sam par susreta sa zmijama, nikad sa poskokom, mada je poskok mog tatu prošlo ljeto zaganjo pravo :sweat:
Najviše zmija sam vidjela kad bi ih moja mačka donijela pred vrata kao trofeje :hungry:, a nena kaže da je jednom i poskoku došla glave :ears:

southern
12-01-2010, 07:48 AM
Jel'vo sljepić :aeh:

http://i.pbase.com/o6/37/763237/1/78513955.4iS7Jg1R._MG_42771.jpg

Ako jest, ja to zovem blavor, i igrala sam se s njima kao mala...Jako su simpatični i dragi gušteri, nisu nikako agresivni...Imala sam par susreta sa zmijama, nikad sa poskokom, mada je poskok mog tatu prošlo ljeto zaganjo pravo :sweat:
Najviše zmija sam vidjela kad bi ih moja mačka donijela pred vrata kao trofeje :hungry:, a nena kaže da je jednom i poskoku došla glave :ears:

Nije vec piton :meansmile:

Koje bona,gdje si ga vidjela?
Ne valja ti slika:sweat: Ili je to mozda ona najopasnija,nevidljiva zmija:hehehehe:

Gothica
12-01-2010, 07:52 AM
Nije vec piton :meansmile:

Koje bona,gdje si ga vidjela?
Ne valja ti slika:sweat: Ili je to mozda ona najopasnija,nevidljiva zmija:hehehehe:

Uh, onda sam se igrala s pitonom (kako ovo kinky zvuči) :sweat::sweat: