PDA

Pogledajte punu verziju : Ljekarsko uvjerenje i Uvjerenja o nekažnjavanju su nezakonit uslov na konkursima

qwerty
20-10-2011, 06:27 PM
Besplatni konkursi

CILJ je da poslodavac prilikom raspisivanja Javnog konkursa ne postavlja kao uslov pristupanja konkursu dostavljanje Ljekarskog uvjerenja i Uvjerenja o nekažnjavanju.

Tek po izboru kandidata za određeno radno mjesto, a prije potpisivanja ugovora o radu kandidat prilaže LJEKARSKO UVJERENJE.

UVJERENJE O NEKAŽNJAVANJU poslodavac traži službenim putem od nadležne institucije u skladu sa zakonom.

“NOVČANA KAZNA ZA KONTROLORA KOJI OBRAĐUJE PODATKE O OSUĐIVANOSTI/ NEOSUĐIVANOSTI U KONKURSNOJ PROCEDURI SUPROTNO ZAKONU, ODNOSNO ZAHTIJEVA I DOBIJE UVJERENJE O KAŽNJAVANJU/NEKAŽNJAVANJU OD UČESNIKA U KONKURSNOJPROCEDURI, KREĆE SE U IZNOSU OD 50.000 DO 100.000 KM, A ZA ODGOVORNO LICE U KONTROLORU U IZNOSU OD 1.000 DO 15.000 KM, DOK ZA OSOBU ZAPOSLENU KOD KONTROLORA U IZNOSU OD 500 DO 10.000 KM.”
(Mišljenje Agencije za zaštitu ličnih/osobnih podataka u BiH)

Kampanju su do sada podržali:

Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite RS, Ministarstvo prosvjete i kulture RS,

Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK-a, Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK-a, Agencija za državnu upravu RS, Federalni zavod za zapošljavanje, Službaza zapošljavanje Hercegovačko-neretvanske županije, Predsjednici aktiva direktora osnovnih isrednjih škola u BiH, OŠ "Miloš Dujić" Čelinac, OŠ “Petar Kočić” Prijedor, OŠ “Aleksa Šantić”Ugljevik, OŠ “Dvorovi” Dvorovi, ZP "Elektro Doboj" a.d. Doboj, JU Zavod za zapošljavanjeRepublike Srpske, Zavod za specijalno obrazovanje i odgoj djece "Mjedenica" Sarajevo, Služba za zapošljavanje ZDK-a Zenica, te mnogi građani BiH.

Nema više zeko rek'o - Besplatni konkursi

Setra
20-10-2011, 09:28 PM
Baš se pitam mogu li budući uposlenici tražiti od poslodavaca njihova uvjerenja i izvode o krivičnim djelima i ljekarska uvjerenja?
To bi bilo i malo realnije.

Tribbiani
20-10-2011, 10:40 PM
Baš se pitam mogu li budući uposlenici tražiti od poslodavaca njihova uvjerenja i izvode o krivičnim djelima i ljekarska uvjerenja?

Zanimljivo razmišljanje moram priznat. :)

Enver
20-10-2011, 10:53 PM
Mislim da to Registracioni sudovi prate po službenoj dužnosti.

Almasa 80
21-10-2011, 07:41 AM
Besplatni konkursi

CILJ je da poslodavac prilikom raspisivanja Javnog konkursa ne postavlja kao uslov pristupanja konkursu dostavljanje Ljekarskog uvjerenja i Uvjerenja o nekažnjavanju.

Tek po izboru kandidata za određeno radno mjesto, a prije potpisivanja ugovora o radu kandidat prilaže LJEKARSKO UVJERENJE.

UVJERENJE O NEKAŽNJAVANJU poslodavac traži službenim putem od nadležne institucije u skladu sa zakonom.
Dosadasnji uslovi pristupanja konkursu punili su samo kasu ljekara i sudsku administeaciju,jer svaki taj papiric kosta a rok upotrebe mu je ogranicen tako da ne moze docekati sljedeci konkurs.

Ovo je logicno jer ne vidim nikakvog smisla u prilaganju ljekarskog uvjerenja i uvjerenja o nekaznjavanju a neznam hocu li uopste biti primljena na posao.
Sve u svemu dobra vijest i znak da napredujemo ka civilizaciji...laganini,polako ali sigurno:)

A L I
21-10-2011, 09:46 AM
Ja ni na jedan konkurs drzavne sluzbe nisam slao ljekarsko uvjerenje, a uvjerenje o nekaznjavanju samo na par konkursa.

Sent from my GT-I5700 using Tapatalk

Setra
21-10-2011, 11:32 AM
Mislim da to Registracioni sudovi prate po službenoj dužnosti.

Nije poenta u registracionim sudovima,peglaža je i čak nedostupno provjeriti poslodavca (pošto su oni Bogovi) o njihovim aferimima vezano za poslovanje.Običnim ljudima koji konkurišu treba biti javno dostupan spisak i evidencija kod koga idu i šta ih eventualno čeka.Ne da se informišu kad se zaposle već prije toga.U elektronskom obliku fino spisak njihovih bogataških poduhvata.
Htjedoh reći kad znaju bizMismeni tražiti ljudima svakakve papire,što ne bi ljudi koji konkurišu na njihove oglase imali slobodno da iste te poslodavce upoznaju pobliže,od toga kako izmiruju obaveze radnicima do imovinskog kartona i eventualnih oraha u džepu( u smislu prijava).
Svi oni odglume 3-4 mjeseca redovnog plaćanja kad prime ljude i onda uzmu zamajavati radnu snagu,a da ne pričam o milion primjera da ljudi saznaju nakon par godina da im doprinosi nisu uplaćivani i sl.

qwerty
21-10-2011, 07:07 PM
Dosadasnji uslovi pristupanja konkursu punili su samo kasu ljekara i sudsku administeaciju,jer svaki taj papiric kosta a rok upotrebe mu je ogranicen tako da ne moze docekati sljedeci konkurs.

Ovo je logicno jer ne vidim nikakvog smisla u prilaganju ljekarskog uvjerenja i uvjerenja o nekaznjavanju a neznam hocu li uopste biti primljena na posao.
Sve u svemu dobra vijest i znak da napredujemo ka civilizaciji...laganini,polako ali sigurno:)

ovo je inicjativa CCI-ja, ali takve stvari se i dalje u nekim slucajevima traze i to najvise na konkursu za drzavne organe i sluze kao instrument odvracanja kandidata od konkursa.

Karl Marx
25-03-2012, 09:05 PM
Pozdrav raja,
Evo prije neki dan sam vidio konkurs BH Telecoma u kojem traže da se pošalje ljekarsko uvjerenje uz ostale dokumente, e sad šta da radim, ako ne pošaljem odbijaju me automatski, a ne vadi mi se to baš onako (jer košta 60-ak KM), zna li neko možda neku organizaciju kojoj bih se žalio?
P.S. Ja ću svakako to platiti, ali hoću i da prijavim ove kretene iz BH Telecoma.
Evo u prilogu oglas.

zekerijah
26-03-2012, 06:35 AM
Mislim da po zakonu svi imaju pravo i moraju tražiti ljekarsko uvjerenje ali samo za kandidate koji budu izabrani na konkursu. Znači, mislim da je protiv zakona da odbiju prijavu na konkurs ako nema ljekarskog uvjerenja. Treba to provjeriti.

Karl Marx
26-03-2012, 10:23 AM
Jasno je to kad te zaposle pa ti traže da vide da li si radno sposoban, ali ovo u toku izbora nije u redu, zamisli 1 radno mjesto a prijavi se 100 ljudi, znači 99x60 = bespotrebno potrošena lova.
Nekad sam slučajno čuo na TV da ima neki broj na koji se može žaliti u ovim slučajevima, ali nisam zapamtio, ako neko zna please nek' napiše.

A L I
26-03-2012, 10:37 AM
.............

niki
07-12-2012, 11:54 PM
Da...nema vise Zeko rek'o da im se ptkriju mutne radne i nepravilnosti...

Obavještenje za građane - nosioce osobnih/ličnih podataka koje obrađuje Ministarstvo

„Nosilac podataka (lice na koje se podaci odnose), u skladu sa Zakonom o zaštiti osobnih/ličnih podataka („Sl. glasnik BiH“, broj 49/06) ima pravo podnošenja prigovora. Pravo na podnošenje prigovora nosilac podataka ostvaruje podnošenjem pismenog zahtjeva za pokretanje postupka radi zaštite prava na privatnost kada sazna ili posumnja da su njegovi osobni/lični podaci nezakonito obrađivani ili da postoji opasnost za povredu prava. Prigovor se predaje neposredno na protokol Agencije za zaštitu ličnih/osobnih podataka u BiH http://www.azlp.gov.ba dostavlja putem pošte, faksom ili elektronskom poštom, a može se saopštiti i usmeno na zapisnik u prostorijama Agencije. Prigovor treba da sadrži: osnovne podatke o podnosiocu prigovora na osnovu kojih se on može identifikovati, osnovne podatke o kontroloru ili obrađivaču, kratko obrazloženje prigovora, dokaze (ukoliko ih posjeduje) i svojeručni potpis podnosioca prigovora. Podnosilac prigovora može zahtijevati od Agencije da: se kontrolor ili obrađivač uzdrži od obrade osobnih/ličnih podataka i ispravi činjenično stanje prouzrokovano tom obradom, kontrolor ili obrađivač ispravi ili dopuni osobne/lične podatke tako da oni budu autentični i tačni, osobni/lični podaci budu blokirani ili uništeni.

niki
08-12-2012, 12:00 AM
Pozdrav raja,
Evo prije neki dan sam vidio konkurs BH Telecoma u kojem traže da se pošalje ljekarsko uvjerenje uz ostale dokumente, e sad šta da radim, ako ne pošaljem odbijaju me automatski, a ne vadi mi se to baš onako (jer košta 60-ak KM), zna li neko možda neku organizaciju kojoj bih se žalio?
P.S. Ja ću svakako to platiti, ali hoću i da prijavim ove kretene iz BH Telecoma.
Evo u prilogu oglas.

I ja bih da prijavim ... MUP KS isto traze ljekarsko uvjerenje! To je neposteno...pa uopce ni primljeni!! Koje pare se tu peru...

Par web stranice:
http://mup.ks.gov.ba/node/1946
http://www.azlp.gov.ba/index.php?type=1&a=pages&id=2

niki
08-12-2012, 12:03 AM
http://www.azlp.gov.ba/images/PropisiBOS/Zakon_o_%20zastiti_licnih_podataka_u_BiH_BOS.pdf

qwerty
08-12-2012, 05:03 PM
Za ljekarsko uvjerenje znam, ali za nekaznjavanje nisam znao da je protivzakonito.

Poslao sa Xperia ARC S