PDA

Pogledajte punu verziju : JOHN PERKINS/ ISPOVIJEST EKONOMSKOG UBICE: Kako se ubijaju male zemlje i utjeruju u dužničko ropstvo?!

qwerty
02-10-2012, 12:57 PM
JOHN PERKINS/ ISPOVIJEST EKONOMSKOG UBICE: Kako se ubijaju male zemlje i utjeruju u dužničko ropstvo?!

video isjecak http://www.youtube.com/watch?v=DgRUx9H-YP0&feature=player_embedded

tekst intervjua http://www.magazinplus.eu/index.php/m-plus/dosije/19124-john-perkins-ispovijest-ekonomskog-ubice-kako-se-ubijaju-male-zemlje-i-utjeruju-u-duniko-ropstvo

knjiga download http://www.scribd.com/doc/103251902/John-Perkins-Ispovest-Ekonomskog-Ubice

Tribbiani
02-10-2012, 01:54 PM
Ima li tu istine Mario, šta ti misliš (pitam jer si ekonomista)? Je li i privatizacija Telekoma i generalno svega što u nekoj zemlji donosi visok profit spada u porobljavanje?

qwerty
02-10-2012, 08:05 PM
Ma ne da ima istina, ovo je taj model po kom i nasa zemlja lagano tone u sistem duznickog ropstva. Svjedoci smo koncesija pod vrlo nepovoljnim uslovima u rs vise rusima nego amerima, ali sustina je ista. Preporucujem i film Tezina lanaca ko nije gledao a vezano je za ovu temu. Sami smo krivi svojom nesposobnoscu upravljanja drzavnim preduzecima smo doveli do toga da se jedino logicno rjesenje cini privatizacija, tako je i za Telekom i sve ostalo. Naravno da jeste ekon. porobljavanje koje je legitimno, jer danas vlada kapitalizam zakon jaceg ko ima novac on ima sve moc, pravdu i tesko je krupnom kapitalu stati na put a mi smo sretni i zadovoljni da dobijemo kredit ili da neku firmu prodamo jer izlaza nemamo posto smo u budzetskom deficitu. Pokupovace sve sto valja oni jesu i biće sefovi, a mi jeftina radna snaga. Ponekad mislim da nam svabe i velike sile ovo namjerno rade i da nas koloniziraju samo na drugi nacin svako iz svojih razloga jedni zato što smo im se suprostavili u 2.sv.ratu a drugi jer smo bili komunjare koje oni nikad nisu mogli smisliti. Primjer korupcija i kriminal u agrobanci u Srbiji, gubici u sumama rs tamo gdje ne bi trebalo nikako biti jer sume imamo i tu samo nesposobni direktori kao sto je danas uhapseni Nedjo Ilic mogu imati takav bilans. Radi se smisljeno da se prvo nesto unisti pa onda proda strancima pod superpovoljnim uslovima za njih uz davanje mita politicarima. Mozemo sami prepoznati nasu situaciju u ovoj knjizi.

Poslao sa Xperia ARC S

Papirni Pajac
03-10-2012, 11:47 PM
mozda je interesantnija neka knjiga o tome po kojem modelu stanovnistvo tone u duznicko ropstvo? svako za sebe
da li je iko to opisao negdje? :P

qwerty
03-10-2012, 11:59 PM
Ovdje je opisano kako se to sistemski radi I kako se drzave zaduzuju, a čim se drzava zaduzi duzni su svi njeni gradjani koji će to platiti kroz buduce vise oporezivanje i sl. Dobro da se neko usudio da to javno kaze jer to je rijetko i ovom zivot visi o koncu.

Poslao sa Xperia ARC S

Papirni Pajac
04-10-2012, 08:46 PM
Shvatam to, jedino mi malo smeta sto nemamo uticaj na to. Ni Neretva jos nije spasena, a eto tu se bar mogla dici kakva takva dreka.
Imamo mozda najbolji, potpuni uticaj na vlastiti kucni budzet..pa i tu lako postajemo dozivotno roblje, jer izgleda nema otplate kredita do groba. Govorim o clanovima svoje porodice, pa onda raji i tako dalje.
Saka svijetlecih reklama i ispiranje mozga slikama iz novina i kataloga...i eto ga..
Zato bi trebalo o tome da neko progovori

Tribbiani
04-10-2012, 10:00 PM
Hebi ga, tražili ste, gledajte.

ibran@ago
04-10-2012, 10:06 PM
Pozobani smo i to je kraj.
Nikad više radničkog samoupravljanja,radnicima fabrike ,zemlja zemljoradnicima,nikad više.

qwerty
05-10-2012, 10:30 AM
Hebi ga, tražili ste, gledajte.

Stigao kapitalizam i materijalno je postalo bitno. Motor takvog sistema jeste potrosnja, a nemoguće je sa ovakim standardom i primanjima ne zaduziti se, a da se ne bi zaduzili treba imati posao za koji si pristojno placen, a za to je opet kriva drzava i oni koji je vode na njima je da kreiraju ambijent za jacanje domace privrede.

Poslao sa Xperia ARC S

Papirni Pajac
05-10-2012, 11:10 AM
'titovi' podzemni bunkeri. haa
..juros na radiju proleti nekva recenica, da se predlaze ukidanje vojske BiH

koliko je miliona bilo strpano u izgradnju vojske i tih podzemnih bunkera madre of mia,
takvih izdataka sada nema, a svejedno se dizu krediti, i bure je jos uvijek bez dna
samo odsustvo tog kamena, tog trpanja u bunkere i naoruzanje je trebalo biti dovoljno da se ispliva na povrsinu

qwerty
05-10-2012, 03:18 PM
Mislim da se troskovi drzave moraju rezati na svim nivoima, vojska odavno nema smisla i to je rijetko koja pametna inicijativa od snsd. Pa u pitanje dolazi stabilnost budzeta za penzije istim nemoguće je sa tim zakonom gdje ljudi u punoj snazi idu u penziju to nema nigdje. Posebno sto ta i takva vojska nicemu ne sluzi osim aplikaciji za nato koji je skup i kosta. Samo dva helikoptera imaju od kojih jedan pokvaren, a nemaju goriva. Avion da ne spominjem. Neminovno je rezati troskove koji ne doprinose nicemu osim sto su sami sebi svrha. Sumnjam da ce nam biti ista bolje kad vidim kakve face su se kandidovale nista pametno od njih ocekivati. I dalje ko god bude ce se raditi po starom receptu.

Poslao sa Xperia ARC S

Papirni Pajac
05-10-2012, 03:58 PM
ti troskovi su ustvari samo plate, pa se prakticno radi o masovnom otkazu
vrijeme je za sam svoj majstor recepte...tolika divna zemlja postoji i sve pusto
da je imam vjerovatno bih proizvodila sve za femili potrebe

jasmin68
05-10-2012, 08:07 PM
Mislim da se troskovi drzave moraju rezati na svim nivoima, vojska odavno nema smisla i to je rijetko koja pametna inicijativa od snsd. Pa u pitanje dolazi stabilnost budzeta za penzije istim nemoguće je sa tim zakonom gdje ljudi u punoj snazi idu u penziju to nema nigdje. Posebno sto ta i takva vojska nicemu ne sluzi osim aplikaciji za nato koji je skup i kosta. Samo dva helikoptera imaju od kojih jedan pokvaren, a nemaju goriva. Avion da ne spominjem. Neminovno je rezati troskove koji ne doprinose nicemu osim sto su sami sebi svrha. Sumnjam da ce nam biti ista bolje kad vidim kakve face su se kandidovale nista pametno od njih ocekivati. I dalje ko god bude ce se raditi po starom receptu.

Poslao sa Xperia ARC S

Bogami svi u okruženju priželjkuju da se "bošnjo" razoruža i ti pokvareni helikopteri su opasnost kad ih drži bošnjo jer i dan danas nemože se svijet načudit kako smo se goloruki odbranili a možeš zamislit kako čudo može bošnjo odradit kada ima i "pokvareno" oružije,zato su da se bošnjo razoruža.E bogami taj film nećete nikada gledati upamtite jedno Bošnjak nikada neće biti bez vojske i bez oružija jer u ovakvom okruženju to bi bilo ravno srebrenici 95!

sajlent
05-10-2012, 08:16 PM
..imamo svakako cime vodit rat,.. no je problem sto nemamo cime vodit mir.! ;) :hehehehe:

Tribbiani
05-10-2012, 08:17 PM
Mir s onim koji i skoro 20 godina nakon rata rade na razbijanju države?

ibran@ago
05-10-2012, 08:17 PM
Ko pristane na ova sranja država bez vojske u ovakvom okruženju potpisao je sebi smrtovnicu.
Nadam se da se to nikada neče desiti kao 92.kada smo bili goloruki u odnosu na vojske u okruženju.

Tribbiani
05-10-2012, 08:45 PM
Samo vratiti Armiju RBiH i obavezno služenje vojnog roka, a ovaj nek u Laktašima ukida šta hoće.

qwerty
05-10-2012, 11:04 PM
Okrenu se ova tema na politiku :-) mislim da vojska proizvodi samo troskove, bolje da se otvori nekoliko preduzeca i zaposle ljudi. I onako ovdje o ratu I miru odlucuju velike sile i ako njima bude u interesu da naprave haos oni to mogu. Jasno je da ovo sto dodik I njemu slicni pricaju samo zbog prikupljanja glasova, to je prazna prica I ni on sam ne vjeruje u to jer zna da to nije realno i da nema podrsku medj. zajednice.

Poslao sa Xperia ARC S

sajlent
29-01-2013, 04:59 PM
poucna tema,.. al' objavljeno ranije.! :sweat: