PDA

Pogledajte punu verziju : Dolazi zima koje zimske gume odabarati?

ibran@ago
22-10-2012, 03:46 PM
Stiže i zimska sezona za automobile pa koje zimske gume odabrati, cijena, kvalitet i iskustvo sa istim.
Mene lično zanimaju 175/70-R13" ili manjih dimenzija samo da su R13".
Kakvo iskustvo imate sa protektiranim gumama, isplateli se kupovati.

sajlent
22-10-2012, 04:32 PM
Sava.. 75.oo KM moj izbor.! :D ljetne im nisu dobre..

a sto se protekta tice.. rodjo je uzeo prosle godine pred zimu, izgledaju sasvim dobro i za ovu.. iako sam ga ja odgovarao, mislim da sam promijenio misljenje..

ukoliko ne vozis dulje relacije i ako ne prelazis 100 km/h.. mislim da su mozda i najbolje rjesenje ukoliko je usteda u prvom planu.

ibran@ago
22-10-2012, 07:57 PM
Stiže i zimska sezona za automobile pa koje zimske gume odabrati, cijena, kvalitet i iskustvo sa istim.
Mene lično zanimaju 175/70-R13" ili manjih dimenzija samo da su R13".
Kakvo iskustvo imate sa protektiranim gumama, isplateli se kupovati.

Najviše radi uštede jer se mogu nabaviti prilično jeftino 30.km R13. 40.km R14
Četri protekt gume za 120.KM zvući primamljivo,ali se bojim zbog sigurnosti u vožnji.

sajlent
22-10-2012, 08:07 PM
pa,.. mozda da se nadjes negdje na sredini,.. nabacis samo nazad protekte..!

i zimi si s njima sigurniji nego ja npr. .. kod mene su ljetne nazad, a jedino napred nabacim zimske (ove, savine.. m+s ustvari)..

iako u okvirima upotrebe koje sam gore naveo,.. mislim da su vise nego dovoljno bezbjedne..

ibran@ago
22-10-2012, 08:27 PM
Da,da savine su gume dobro ispitane kod nas i prihvatljive su sa cijenom,mada je najbolje kada su sve četri zimske onda si hadžo na cesti i po snijegu,ali ako su ljetne nazad kao kod tebe malo je zeznuto zbog bočnog proklizavanja zadnjih točkova.
Sada su zadnje tako i tako mogle bi proći još ovu zimu a prednje nabaciti sava eskimo3 i rahat ili nabaciti protekt po zadi.

sajlent
22-10-2012, 08:42 PM
to je,. al se zimske gume se brzo trose ljeti na vrucini,. ja kad sam uzimao zbog tog sam uzeo 4 ljetne i 2 zimske.. znaci.. nisu to neke poluistrosene gume i, naravno uz opreznu voznju, nisam imao neka znacajna proklizavanja.

nije bash naucna tvrdnja,.. al' dojma sam da je potrosnja goriva manja s ljetnim gumama..

da se razumijemo,.. ovu moju teoriju i investiciju je sva moja raja okarakterisala kao glupost i nepotreban trosak.. i nisam uspio objasnit sta sam htio postic.! :D

niki1
22-10-2012, 09:22 PM
Moj prijedlog je http://www.debica.com.pl/ malo pogledaj ima ih kod nas svugdje kupit i jeftinije su od Savini a sigurno bolje one na snijegu ne ostavljaju

sajlent
22-10-2012, 09:38 PM
koliko kostaju ove debice.. znas li.?

ibran@ago
23-10-2012, 02:15 PM
Koji distributer u BiH radi dila ove gume debica.

niki1
23-10-2012, 07:49 PM
Neznam tacno u Sarajevu ali pokusaj kod auto pijace na Stupu kad prodes Standard odmah imas auto dijelove oni su imali Debiku a imaju i protekt ali ja i dalje prednost dajem Debiki (nemoj na gumama da stedis) jer sam se uvjerio da je to jako dobra guma cijena je tu negdje kao i Sava (koliko se sjecam prije tri godine kad sam ja kupio gume da su Debika bile oko 5 KM po gumi jeftinije nista nemjenja da su i skuplje ja bih ponovo njih kupio) Debika je guma koja te ne ostavlja u snijegu i na lance zaboravi jer je to guma koja kopa ima saru tako uradenu da snijeg ne ostaje u sarama i jako se sporo trosi zako da je dugotrajna.

Blahhh
23-10-2012, 10:01 PM
sava su katastrofa...ziva plastika...gume mjenjam svake dvije godine jer prelazim mnogo kilometara

licno koristim goodyear...ispod 100km za 13ke
od low budget kazu da su tigar (pod michelinom) i mozda najbolji izbor, licno nisam probao ali eto...mozda najbolji odnos cijena vs. kvalitet

inace probaj nabavljati preko unitrade...oni su u ljubuskom ali rade distribuciju po citavoj bih preko mreze asd servisa...dobivam gume sa DOTom od par sedmica od proizvodnje tako da su gume doslovno nove...

ibran@ago
24-10-2012, 10:01 AM
Evo nabacio sam na pogonske osovine sava eskimo s3+ cijena 164,sa novim ventilima i ugradnjom( balansiranje)
Robni promet, na zadnju osovinu nisam mijenjao kontam da mi ove još ovu zimu mogu biti od koristi.
Proizvedene u 7 mjesecu ove godine.

sajlent
24-10-2012, 02:38 PM
ehh.. poderao ih u zdravlju i veselju..!

semir1988
24-10-2012, 05:56 PM
ja sam nabacio neke nove Mentor....srbija ih proizvodi..ali su ih kao neki amerikaneri kupili..pa eto..dobre su..a samo 1 KM skuplje od tigrovih :D..a sava mi ne vlajaju..previse su platsicne...

ibran@ago
24-10-2012, 06:23 PM
ehh.. poderao ih u zdravlju i veselju..!
Hvala! Budi mi zdravo i sretno.

Ahmed_
08-11-2012, 09:36 PM
Ja sam izmjenjao dosta tih guma, Sava nije losa na snijegu ali ako se vozi ljeti poiskacu jer su premekane, Debica mi se pokazala najbolje na snijegu citavu zimu nisam lance stavio , a imam 1km dobrog brda do kuce samo mi se cini da je klizava na suhoj i mokroj cesti. Koristio sam i Tigra i Hankook sta znam oni su se pokazali kao neki prosjek mozda Hankook nesto bolja, ali Tigar je kupovan davne 2001 pa se situacija do sada sigurno promjenila. Ove godine mi nude neku Sportivu pa sam sad u dilemi da li uzet ili traziti nesto kvalitetnije?? 165/70 R13

sajlent
08-11-2012, 10:59 PM
cek,.. jel' ti trazis zimske gume koje ce bit dobre ljeti..? mislim da je to isto kao trazit sandale koje ce bit dobre po snijegu.! :hehehehe:

Ahmed_
09-11-2012, 01:41 PM
Ma ne trazim, al zadesi se nekad da ih vozim i ljeti pa eto da se zna sta bude sa gume, a Debica inace najbolja guma za snijega, medjutim kad je vozis po suhoj i mokroj cesti primjetio sam da je klizava, a dosta zimske voznje se provede na suhoj ili mokroj cesti bez snijega...

sajlent
09-11-2012, 02:52 PM
pa dobro.. al' kritika ili da su savine zimske gume lose ljeti zvuci smijesno gotovo koliko i argument da su Debicine zimske gume lose zimi.! :hehehehe:

ibran@ago
09-11-2012, 03:18 PM
Ma znate kako je kod nas bosanaca,što voziš zimi ne skidaš preko ljeta, pa kažu nevaljaju brzo se skida gazni sloj kako i nebi kad je predviđena za temperature ispod 7°C, a ljto gori asvalt.

sajlent
09-11-2012, 04:44 PM
da.. zagrijane su posebno osjetljive na skakanje po trotoarima. ne postoji idealno rjesenje za sve uslove i u verziji cjelogodisnje upotrebe mozda su te Debice i bolje rjesenje.

Almasa 80
09-11-2012, 05:15 PM
http://forum.bih.net.ba/showthread.php?t=65675&p=1367045&viewfull=1#post1367045

Setra
11-11-2012, 07:32 PM
to vjerovatno kod Almasa 80 u Germany pršću sprejem gume