PDA

Pogledajte punu verziju : VSTV / poslovni za pravnike

forum
05-03-2013, 08:17 PM
Ljudi VSTV ima preko 250 uposlenih, prosjecna plata pravnika je oko 2500 KM, non stop su i novi oglasi, evo ovaj je od marta 2013.g.

28.2.2013

005/13 Viši pravni savjetnik 8.3.2013

http://hjpc.ba/secr/vacann/

Interesuje me da li je neko sa ovog foruma isao kad na razgoovr za posao kod njih ?

emanuella
05-03-2013, 08:34 PM
U vezi sa konkursom,

pismeni su Sega ziva. Samo nas ismijavaju. Sluzbenici VSTV koji su bili prisutni, veoma puni sebe, umisljeni i bezobrazni. (Kao da smo na pijaci bili a ne u prostorijama i sa personelom VSTV. Izmedju ostalog bezobrazluka sto sam dozivila, receno mi je da se zakoni ne postuju, jer je to projekat, pa samim tim nisu aplikativni na projekte kao na institucije BIH. ha ha ha...Sluzbenici VSTV...

Office paket je neka prastara kopija iz 1998 u kojoj smo se mi trebali snaci, pa kako onda da se snadje obrazovano i edukovano osoblje VSTV... Strahote... Idemo u Evropu....

da se samo nadovezem na postove o napretku VSTV:

1. Na zapadu kada sam usla u ured sudca ugledam 4 monitora??? :?: :? na moj upit i cudjenje o potrebi 4 monitora, sta mislite kakav je odgovor dao vrhovni sudija (Utah Supreme Court)?

"da sto brze odradi posao, napise odluke, uporedjuje materijale, cita odluke zakone, pretrazuje baze podataka." Niko mu nakon obavljenog posla nece zamjeriti ako ode na facebook, ili gleda filmove...
To je informatizacija pravosudja u pravom smislu.... Brzina, efikasnost, pravodobno djelovanje, pristup informacijama sa jednog mjesta, sudijama kako bi rijesavali slucajeve. Stranke su zadovoljne jednim malim emailom o stanju slucaja. Nije bio potreban toliki trud....

A osoblje koje misli da je informatizovano ako je naucilo upaliti ii ugasiti laptop, kliknuti na word, exel, nece nas daleko dovesti. Niti nas niti nase pravosudje.

Problem je u tome sto su ljudi koji su nadlezni za edukaciju, treninge i kooordinaciju znanja u VSTV needukovani, nisu izasli iz lijepe nam Bosne, a i ako jesu bili su u prostorijama za seminare, i gleddali u cudne face sto im pricaju na njima cudnom jeziku.... :x

Ljudima koji imaju znaje, iskustvo i diplome, dokumenta iz aplikacija se bacaju u smece... ajoj.... lijepi AL Capone kakav je nas pravosudni sistem....

Blahhh
05-03-2013, 08:37 PM
nedavno sam dozivio pravo iznenadjenje kada sam na pismenu odluku o ostavinskoj raspravi na jugu hercegovine uputio email sudu u tom gradu sa ispravkom na sto je sudinica trazila pojasnjenje i dopunu, takodje emailom, i konacno donijela odluku

postedio sam sebe nekih 250+250 km puta i mase troskova

nedavno, opet natjeran rjesavanjem nekih pravnih pitanja, iscitao sam neki od hiljadu zakona u rs-u i nasao da je moguce, i zakonski punovazno, ako sud kontaktirate i putem emaila
tako da ako ko bude prisiljen da petlja sa sudstvom, cisto uzme u obzir i ove savremene mogucnosti

;)

emanuella
05-03-2013, 08:42 PM
Na zalost to nije sasvim tacno, jer sud nije obavezan da postupa, posto jos nemamo Zakon o Ektronskom potpisu

Blahhh
05-03-2013, 09:22 PM
Član 334.
Tužba, odgovor na tužbu, protivtužba, odgovor na protivtužbu, pravni lijekovi i druge
izjave, prijedlozi i saopštenjakoji se daju van rasprave podnose se pismeno (podnesci).
Uslov pismene forme ispunjavaju i podnesci upućeni telegramom, telefaksom ili
elektronskom poštom. Ovakvi podnesci se smatraju potpisanim, ako je u njima označen
pošiljalac.

Podnesci moraju biti razumljivi i moraju sadržavati sve ono što je potrebno da bi se po
njima moglo postupiti. Oni naročito treba da sadrže: označenje suda, ime i prezime,
odnosno naziv pravnog lica, prebivalište ili boravište, odnosno sjedište stranaka, njihovih
zakonskih zastupnika i punomoćnika ako ih imaju, predmet spora, sadržinu izjave i potpis
podnosioca.
Ako izjava sadrži kakav zahtjev, stranka treba u podnesku da navede činjenice i dokaze
na kojima zasniva zahtjev.
Podnesci koji se dostavljaju elektronskom poštom moraju biti ovjereni kvalifikovanim
elektronskim potpisom.

Podnesci sa prilozima koji se dostavljaju protivnoj stranci, predaju se sudu u dovoljnom
broju primjeraka za sud i protivnu stranku.

ja nemam poseban potpis kao fizicko lice sem contact carda u prilogu svakog emaila

emanuella
05-03-2013, 09:26 PM
Tako je, a ti nemaš "kvalifikovani elektronski potpis"

Jer jos ne postoji zakon o elektronskom potpisu FBiH, a pored toga nemaš ni novu licnu kartu BiH sa cipom u kojem je uskladisten tvoj potpis.

Blahhh
05-03-2013, 09:33 PM
pikal se mikro cip sa maticne ploce?

emanuella
05-03-2013, 09:36 PM
Pročitaj nacrt zakona o elektronskom potpisu federacije BiH, imaš na web stranici Federalnig Ministarstva Pravde, sve ce ti biti jasno.

Blahhh
05-03-2013, 09:47 PM
kontam ja tebe vec se malo salim...ne zamjeri...svakako je offtopic ali vrijedi ovo gore pokusati jer danas je vrijeme neprocjenjiva blagodat i najskuplji resurs