PDA

Pogledajte punu verziju : "BH Telecom" ostao bez 119.493 pretplatnika

qwerty
09-12-2013, 02:54 PM
"BH Telecom" ostao bez 119.493 pretplatnika

U prvih šest mjeseci ove godine BH Telecom imao oko 10 miliona manje prihoda nego u istom polugodištu 2012.ostao bez 119.493 pretplatnika

Prema izvještaju Javnog RTV servisa BiH, odnosno menadžmenta sva tri javna emitera u BiH (FTV, BHT i RTRS), dostavljenom nedavno Parlamentarnoj skupštini BiH, za četiri godine, tačnije u 2009., 2010., 2011. i 2012., „BH Telecom“ izgubio je čak 119.493 pretplatnika samo u fiksnoj telefoniji. Najviše ih je i to 44.491 uslugu ovom operateru otkazalo u 2011., te njih 39.996 u prošloj godini.

Gubitak povjerenja

Trend gubitka pretplatnika u „BH Telecomu“, ali i u druga dva telekom operatera nastavljen je i u ovoj godini, što se direktno odražava na naplatu RTV takse, a o čemu su u kontekstu teške situacije u kojoj se nalaze javni emiteri nedavno Parlament BiH izvijestili njihovi direktori.

Tako je prema navedenom izvještaju „M:tel“ (u izvještaju naveden raniji naziv „Telecom RS“, op. a) u periodu od 2009. do 2012. ostao bez 90.653 korisnika fiksne telefonije, od kojih je njih 39.156 uskratilo povjerenje ovoj firmi samo u prošloj godini.

Faksimil izvještaja dostavljenog Parlamentu BiH: Podaci o korisnicima fiksne telefonije

Ugovore o uslugama fiksne telefonije s „HT Eronetom" (u izvještaju naveden raniji naziv „HT Mostar“, op. a) za četiri godine raskinulo je 13.037 pretplatnika, od kojih najviše njih i to 4.481 također u 2012.

Kako je vidljivo iz izvještaja, prihodi od RTV takse u prvih devet mjeseci ove godine manji su čak za više od dva miliona KM. Upravo najveći dio ovog novca izgubljen je kroz pretplatnike fiksne telefonije od kojih je na taj način ubirana taksa.

Pad prihoda

Ovi podaci poklapaju se i s analizama rađenim za prvo polugodište ove godine koje govore da su sva tri telekom operatera u BiH zabilježila pad prihoda.

Naime, pokazatelji do kojih je došao portal „indikator.ba“ otkrivaju da je „BH Telecom“ u prvih šest mjeseci ove godine imao oko 10 miliona manje prihoda nego u istom polugodištu 2012., dok je za isti uporedni period „M:tel“ zabilježio pad za oko 7,5 miliona KM, a „HT Eronet“ za 2,3 miliona KM.

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/bh-telecom-ostao-bez-119493-pretplatnika

niki1
09-12-2013, 06:08 PM
:) :) :)
Ovo je bas novinar AVAZA njima to samo prilici da pisu ovakve vijesti i postave ovakav naslov a dali se taj novinar upito gdje su ljudi otisli ? ? ? ? koliko je onih koji su prijavili Moja TV.

Tribbiani
09-12-2013, 06:52 PM
Toilet paper strikes again. :hehehehe:

Almasa 80
09-12-2013, 07:31 PM
Toilet paper strikes again. :hehehehe:
Nemoj tako...imaju i nase guze dostojanstvo.:D

Tribbiani
09-12-2013, 07:34 PM
Upravu si, ove novine ni za dupeta nisu.

niki1
09-12-2013, 08:46 PM
Njihovi novinari nemaju pojma da:
Sanica pripada opstini Kljuc
da
Kijevo pripada opstini Trnovo
Hajde sto neznaju za Sanicu ali Kijevo im je tu na nosu i neznaju da je selo jadno i zalosno tako kad vidim da pisu o ekonomiji onda je to za plakanje.

kicho
10-12-2013, 12:21 AM
Jos uvijek ne cvile i ne kukaju.

@niki1 - sto se bolan posvadja sa tackom i zarezom? Za rijeccu te Kicho nece ni pitati.

niki1
10-12-2013, 12:38 AM
Jos uvijek ne cvile i ne kukaju.

@niki1 - sto se bolan posvadja sa tackom i zarezom? Za rijeccu te Kicho nece ni pitati.

:) Pokusavam da me Fahro uzme za novinara kakvih on ima novinara ja bi jos magistar posto.

qwerty
12-12-2013, 09:26 PM
Mislim da o brojkama mozemo diskutovati, ali sigurno da je nakon ulaska mtela tj.privatizacije telekoma rs taj telekom u povoljnijem polozaju u odnosu na
ostala dva telekoma zbog toga sto kao nedrzavna kompanija nema obavezu da postuje zakon o javnim nabavkama koji znatno usporava investicije. Sve to im je omogucilo da budu konkurentniji tako da su snazno usli u federaciju i prisutni su u daleko vecoj mjeri nego sto su ostala dva u rs. Dakle, desilo se preuzimanje korisnika tj. smanjenje udjela bh telecoma jer taj telekom je imao najvise korisnika pa samim tim se kao najveci monopolista najvise opustio i ostao rigidan i nefleksibilan sa ponudom cijenama i sl. Eronet je uvijek nastojao da bar s cijenama bude povoljan tako da on je uglavnom zadrzao svoj broj korisnika a mislim cak da je i malo povecao te i on uticao na gubitak korisnika bhtelecoma.

Sent from my LT18i using Tapatalk 2

niki1
12-12-2013, 10:19 PM
Mislim da o brojkama mozemo diskutovati, ali sigurno da je nakon ulaska mtela tj.privatizacije telekoma rs taj telekom u povoljnijem polozaju u odnosu na
ostala dva telekoma zbog toga sto kao nedrzavna kompanija nema obavezu da postuje zakon o javnim nabavkama koji znatno usporava investicije. Sve to im je omogucilo da budu konkurentniji tako da su snazno usli u federaciju i prisutni su u daleko vecoj mjeri nego sto su ostala dva u rs. Dakle, desilo se preuzimanje korisnika tj. smanjenje udjela bh telecoma jer taj telekom je imao najvise korisnika pa samim tim se kao najveci monopolista najvise opustio i ostao rigidan i nefleksibilan sa ponudom cijenama i sl. Eronet je uvijek nastojao da bar s cijenama bude povoljan tako da on je uglavnom zadrzao svoj broj korisnika a mislim cak da je i malo povecao te i on uticao na gubitak korisnika bhtelecoma.

"Naime, pokazatelji do kojih je došao portal „indikator.ba“ otkrivaju da je „BH Telecom“ u prvih šest mjeseci ove godine imao oko 10 miliona manje prihoda nego u istom polugodištu 2012., dok je za isti uporedni period „M:tel“ zabilježio pad za oko 7,5 miliona KM, a „HT Eronet“ za 2,3 miliona KM."

Tako pise a bilo bi zanimljivo da ima podatak u procentima koliko je ko od njih u minusu onda bi imali malo bolju sliku cjelokupnog stanja odnosno ko je veci gubitnik i koliko.

sajlent
12-12-2013, 10:45 PM
sigurno nema vecih lopova i prevaranata od ERONET-a.. a taj seljacki M:tel.. nije ni za ozbiljnog razgovora.

Tribbiani
12-12-2013, 11:20 PM
Ne znam možda dvoje ljudi ukupno koji koriste m:tel mrežu, i za to dvoje je upitno je l' to glavni ili sekundarni broj. Toliko o prodoru u Federaciji.

Možda da malo bolje pokriju ovaj dio zemlje i mogu nešto očekivat, ovako slabo.

acogz
13-12-2013, 07:35 AM
Što je babi milo, to joj se i snilo!

niki1
13-12-2013, 09:04 AM

Nadoh neke podatke pa usporedi:
Mtel
"Broj korisnika
Završni poslovni izvještaj za 2011. godinu, pokazuje da korisnička baza iznosi 1 377 769 korisnika mobilne telefonije, što je za oko 2,51% više od broja korisnika na kraju 2010. godine. Tržišno učešće, prema procjenama kompanije m:tel, u uslugama mobilne telefonije iznosi oko 40,5% čime smo zadržali lidersku poziciju u BiH.

Ukupan broj pretplatnika fiksne telefonije na kraju prošle godine iznosio je 320 131. Povećan je broj korisnika brzog interneta - m:tel ADSL, za 22,53%, pa je ukupan broj korisnika 98 894. Posebno ističemo sjajan odziv korisnika na uslugu OPEN, koja objedinjuje fiksnu telefoniju, ADSL i digitalnu televiziju (IPTV). Do 31.12.2011. bilo je ukupno 13 849 korisnika IPTV-a, uz zabilježeni rast od 162,09%."

BHTelekom
"Što se tiče realizacije telekomunikacijskih kapaciteta u fiksnoj mreži, kako je kazala izvršna direktorica u Izvršnoj direkciji za ekonomsko - finansijske poslove Aida Štajnbauer, procjenjuje se da je 410.000 POTS i ISDN korisnika, a Voip korisnika 61.500. Moja TV ima 67.000 korisnika, dok ADSL ima 147.500 korisnika.

U dijelu BH Mobile, po njenim riječima, procjena je da iskorišteni kapaciteti iznose 2.046.033. Aktivnih korisnika je 1.493.000 od čega postpaid korisnika 181.000 i prepaid korisnika 1.312.000."
Sad se malo igraj brojkama pa ces da dobijes ko je veci gubitnik u procentima.