+ Reply to Thread
Stranica 4 od 16 PrvoPrvo 12345678910111214 ... PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata 31 do 40 od 154

Diskusija: Gljive i Gljivarenje

seneca
    Gost

Standardno

Citat Prvi postavio onenin Pregledaj poruku
    Nemoj posmatrati izložbu iz tog ugla.....nego kao priliku za druženje i razmjenu iskustava.
    Dobra je i za edukaciju drugih, onih koji bi lakovjerno ubrali otrovnicu.

P.S. Mliječnica će ove godine biti izdašna po prvim pokazateljima.
    Obilna je u hrastovim šumama uz potoke i relativno je rano prispila.
    Ne postoje uglovi posmatranja ako ne ubacis prokletu subjektivnost u sam pojam.Znam na sta mislis i podrzavam te u tom.Samo kazem da se ne vidim tu bas nikako.Sa gljivama kao i biljkama se volim druziti,najbolje ih upoznam tamo gdje se oni ponasaju kao u svom domu.U prirodi.
    Ja mislim da su se pokazatelji,bar ovi klimatski,jako promijenili u ovih zadnjih 10-tak godina,tako da je jako tesko bilo sta objektivno prognozirati.Pod mlijecnicom vjerovatno podrazumijevas Lactarius Piperitu,onu bijelu,sirovi gorku.Ja je obozavam,odlicna je za puno stvari u gurmanskom smislu.Ima zanimljivost oko nje,neki je autori smatraju nejestivom a neki cak otrovnom.Po pravilu svi ceski autori je smatraju losom,to mi je bilo nesto nevjerovatno cudno,jer cesi su kao narod poznati kao gljivari.
    Odlicna je za susenje,gubi svoju pikantnost kada se osusi ali ima odlican miris koji dodje do izrazaja u kuhanju.Meni je, recimo, nezamjenljiva, suha, u nekim musakama sa greslom,lecom,krompirom,mrkvom,lukom...i ostalim stvarima.
    A po pokazateljima kako kazes,mislim da ce Laktariusi ove godine svakako biti dominantni kao i prosle godine,cini mi se da ce biti susna godina,kao prosla.Laktariusi su spasili sezonu,ja jos uvijek imam tegle kiselih rujnica od prosle jeseni koje me bas vade u mezi i slicnim stvarima.
    Bilo je i smrcka dosta ovog proljeca,ja sam pojeo samo jedan rucak,da me zelja prodje a sve ostalo sam osusio.Suhi smrcak je nesto vanredno,obozavam ga.I hrcka je bilo(gyromitra esculenta) ,nemam pojma zasto hrcak smatraju otrovnim,sirov jeste otrovan,pun je giromitrina,cak i smrtno,ali je kuhan i osusen nevjerovatan.Vidim da se jos neki autori dvoje oko toga...ja sam ga pojeo toliko u zivotu da znam,da je i upola otrovan kakvim ga predstavljaju,vjerovatno bih hodao bez bubrega i jetre i sta ja znam.Opali te po smrcku ljudi ali uz obavezno kuhanje od bar 5 min. prije spravljanja ili po suhom,otrovi izadju susenjem.
    Bilo je i djurdjevaca naravno,dobre gljive.Cak sam nasao prije nekoliko dana i par malih halucinogenih,to mi je bilo jako cudno,jer se obicno javljaju na jesen.Fina su to mala stvorenja koja posjeduju kljuc za Ahiret
    Ko sa tim kljucem otvori jednom vrata tesko da ce drugi put odoliti.
    Sad ce gljive obogatiti sume svojim plodonosnim tijelima.Na nama je da ih upoznajemo i uzivamo u njima.
    Sve najbolje.

Samozvani mikolog Argun's Avatar

Standardno

Već sam pisao o mliječnici kao nevjerovatnom lijeku protiv kamenca u bubrezima i žuči, sasvim se slučajno otkrilo da ljudi koji konzumiraju ovu gljivu ne pate od navedenih bolesti.
    Razdvojio bih proljetnu bijelu mliječnicu od jesenje bijele cerovače jer je ova druga dobra samo ukisnuta za zimnicu mada je puno bolji izbor borova rujnica koja je takođe rodna i obilna gljiva i puno ukusnija i kvalitetnija.
    Cerovača je puno veća, tvrđa, žilavija, gorča i ljuća od bijele proljetne mliječnice i prepoznatljiva je po puno krupnijim listićima i nevjerovatnim rodom.
    Prošle godine se mogao nabrati šleper i neznam ko joj dade naziv cerovača kada je najobilnija u bukovim šumama krajem ljeta i početkom jeseni.
    Gljive nazivam narodnim imenima jer teško pamtim latinske nazive, morao bih cijelo vrijeme koristiti knjigu dok pišem.

Istina je i da smo mi (ljubitelji gljiva) pomalo čudni ljudi. Ja se puno trudim da ne ostavljam tragove za sobom kada berem gljive.
    Kako se neko ne sjeti da osnuje komunalnu stranku pošto je očito da su u politici svi qovnari

seneca
    Gost

Standardno

Već sam pisao o mliječnici kao nevjerovatnom lijeku protiv kamenca u bubrezima i žuči, sasvim se slučajno otkrilo da ljudi koji konzumiraju ovu gljivu ne pate od navedenih bolesti.
    Razdvojio bih proljetnu bijelu mliječnicu od jesenje bijele cerovače jer je ova druga dobra samo ukisnuta za zimnicu mada je puno bolji izbor borova rujnica koja je takođe rodna i obilna gljiva i puno ukusnija i kvalitetnija.
    Cerovača je puno veća, tvrđa, žilavija, gorča i ljuća od bijele proljetne mliječnice i prepoznatljiva je po puno krupnijim listićima i nevjerovatnim rodom.
    Prošle godine se mogao nabrati šleper i neznam ko joj dade naziv cerovača kada je najobilnija u bukovim šumama krajem ljeta i početkom jeseni.
    Gljive nazivam narodnim imenima jer teško pamtim latinske nazive, morao bih cijelo vrijeme koristiti knjigu dok pišem.

Istina je i da smo mi (ljubitelji gljiva) pomalo čudni ljudi. Ja se puno trudim da ne ostavljam tragove za sobom kada berem gljive.

Ljubitelji gljiva vjerujem da su cudni...i pomalo neobicni..ja sam komunicirao samo preko gljiva sa jako puno ljudi raznih drustvenih ponasanja,kako socijalnih tako i asocijalnih...jedan tip...latinski je naziv komlikovaniji i zajebaniiji ali ipak klasicniji i puno jasniji...ja slutim sta je sad ta cerovaca...pretpostavljam sta je ali nisam bas bistar...jebi ga mozda nismo iz istog sela da razumijemo ime...?
    Zato se sporazumijemo klasicnim nazivima.Ne da bi se pametni pravili..

Registered User

Standardno

Pozdrav kolege gljivari a takodje i za one koji to tek misle postati
    Drago mi je da forum polako zaživljava
    Evo nakon duzeg vremena pojavih se ovdje (bio zauzet branjem gljiva he he he ) a i pojavio mi se ccudan hobi naime stavio sam sebi u zadatak da napravim inkubator za pilice te da si izlezem koje pile i uspio sam cak i u tome.
    Ova godina bogami izdašna je i dobro rodna barem u mom kraju.

Proteklih dana nabralo se i konzumiralo poodosta ukusnih gljiva a posebno jako cjenjene ovdje kod nas Bjele Mljecnice konzumirali smo ih i na raznju kao i ovdje narodnom jelu kod nas tkzv. čevap od gljiva , nisam znao da su i ljekovite zato sam ja zdrav ccovjek. Pa mi baš ono čudno kada ccujem neko bolestan a ja evo pa vec tridesetak godina kod ljekara bio nisam (nemam ni svoj bolnički karton he he he ). No da kucnem od drvo tako je kako je.

Te Cerovace gljive mislim da sam ih vidjao tu kod nas po šumama ako može kakva slika i opis kako pripremati te gljive mislim to kiseljenje itd.

Banovan/a

Standardno

Ja znam kako se priprema vrganj,a mislim da je to isto.Naime,potrebno je gljivu obraditi kao i svako drugo povrce koje se kiseli,a jednaka kolicina ocata ide kao i za sve ostale salate.
    Vrgnji su jako ukusni pripremljeni na takav nacin,izvrsno idu uz rizu,ali i uz ostala jela.
    Prijatno!

seneca
    Gost

Standardno

Citat Prvi postavio southern Pregledaj poruku
    Ja znam kako se priprema vrganj,a mislim da je to isto.Naime,potrebno je gljivu obraditi kao i svako drugo povrce koje se kiseli,a jednaka kolicina ocata ide kao i za sve ostale salate.
    Vrgnji su jako ukusni pripremljeni na takav nacin,izvrsno idu uz rizu,ali i uz ostala jela.
    Prijatno!
    Uz svo duzno postovanje ne mislim da si u pravu.Gljiva uopste nije povrce,samim tim nema ni isti tretman,mada laicki "otprilike" ide slicno.Vrganj je za kiseljenje malo zahtijevniji.Rujnice su vise u tom folu,porodica lactariusa.Njih mozes tretirati,skoro,pa kao povrce.Opet napomena,gljive su svemir za sebe,nemaju puno veze sa povrcem kao ni sa zivotinjama,a opet imaju.One su gljive.

Samozvani mikolog Argun's Avatar

Standardno

@Mirso 1,
    tzv cerovača je dosta slična bijeloj mliječnici (bijelo mlijeko obilno) ali je puno veća, listići krupniji a sama gljiva puno tvrđa, lomljiva, raste ljeti i u jesen kako rekoh u ogromnim količinama u pretežno bukovim šumama.

Primjećujem da je ove godine Rujnica (Blagva, kneginja) izdašno rodila jer je pogodovalo kišovito ljeto tako da je sada ima puno u bukovim šumama.

Primjerci danas ubrani i detalj šume
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 10082008237.jpg   10082008238.jpg   10082008242.jpg   10082008244.jpg  
    Kako se neko ne sjeti da osnuje komunalnu stranku pošto je očito da su u politici svi qovnari

Banovan/a

Standardno

Citat Prvi postavio seneca Pregledaj poruku
    Uz svo duzno postovanje ne mislim da si u pravu.Gljiva uopste nije povrce,samim tim nema ni isti tretman,mada laicki "otprilike" ide slicno.Vrganj je za kiseljenje malo zahtijevniji.Rujnice su vise u tom folu,porodica lactariusa.Njih mozes tretirati,skoro,pa kao povrce.Opet napomena,gljive su svemir za sebe,nemaju puno veze sa povrcem kao ni sa zivotinjama,a opet imaju.One su gljive.
    Pa nisam ni rekla da je povrce,rekla sam da je postupak obrade jednak kao i kod(ups,rekla sam ostalog) povrca.
    Ja sam ih kiselila tako,i uvijek su izvrsne,a ako imas neki bolji recept,napisi please,obozavam isprobavati nove stvari kad je hrana u pitanju.

BIHnet Korisnik daddy05's Avatar

Standardno

@Mirso 1,
    tzv cerovača je dosta slična bijeloj mliječnici (bijelo mlijeko obilno) ali je puno veća, listići krupniji a sama gljiva puno tvrđa, lomljiva, raste ljeti i u jesen kako rekoh u ogromnim količinama u pretežno bukovim šumama.

Primjećujem da je ove godine Rujnica (Blagva, kneginja) izdašno rodila jer je pogodovalo kišovito ljeto tako da je sada ima puno u bukovim šumama.

Primjerci danas ubrani i detalj šume
    "Cerovača" - najvjerovatnije se radi o Lactarius vellereus.

seneca
    Gost

Standardno ...

...fino...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Fotka-0001.jpg  

+ Reply to Thread

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Pravila postavljanja poruka

• ne možete postavljati nove teme
  • ne možete postavljati odgovore
  • ne možete postavljati priloge
  • ne možete urediti svoje poruke