+ Reply to Thread
Stranica 1 od 5 12345 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata 1 do 10 od 41

Diskusija: o kornjacama...

fanninna
    Gost

Cool o kornjacama...

Za sve one koji imaju kornjace za kucne ljubimce...

Ja imam dvije...

Jedna je sumska - suhozemna kornjaca, a druga je vodozemna ili popularnije nazvana crvenouha kornjaca.

Da li imate kornjace, cime ih hranite, kako ih odrzavate...hibernacija...

Pisite!

fanninna
    Gost

Arrow moja crvenouha kornjaca

Prilog 2409272

Trachemya scripta elegans (eng. naziv je Red-eared Slider)
    (U zoo-shopovima ovu će te kornjaču pronaći i pod imenom Pseudemia scripta elegans, ali joj to nije znanstveni naziv.)

Rasprostranjenost
    U prirodi ove kornjače obitavaju u južnom dijelu Sjedinjenih Američkih Država.

Prirodni okoliš
    Žive u slatkim vodama, u polu-vodenom okruženju jezeraca, potoka i rijeka. Vole pjeskovita dna i umjerenu vegetaciju. Trebaju suhu, toplu kopnenu površinu te puno toplije vode za plivanje.

Veličina
    U prirodi, u pravim uvjetima mogu narasti i do 30 cm. U kućnim akvarijima narasti će oko 25 cm u razdoblju od 3 do 7 godina. Ženke su najčeąće krupnije od mužjaka koji će dostići dužinu oklopa oko 20 cm..

Životna dob
    U prirodi dožive oko 20 godina, ali u zatočeništvu žive i preko 40 ako im se omogući hibernacija (a to je vrlo teško).

Prehrana
    Hrane se raznoliko, ali u mladosti najviše mesom. Kako stare polako prelaze na vegetarijansku prehranu. Hrane se ribicama, kukcima, vodenim puževima i vodenim biljem. Hrane se i strvinama.

Razlikovanje spolova
    U mladosti je gotovo nemoguće razlikovati spolove. Poslije, mužjaci imaju duže prednje pandže (jako, jako duge), a kloaka im je smještena više prema kraju repa. Rep im je duži i tanji, a plastron im je ponekad lagano udubljen. Ženke su veće od mužjaka.

Izgled
    Trachemys scripta elegans je lako prepoznatljiva vrsta. Karakteriziraju je "crvene uši" odnosno crvene mrlje na mjestu ušiju. Neki primjerci imaju mrlju i na vrhu glave, a neki i ispod očiju. Oklop im je išaran raznim nijansama zelene boje, a kako stare šare se gube te oklop poprima tamniju boju.

Napomena
    Trachemys scripta elegans je najčešća vodena kornjača koja se drži kao ljubimac. Hrvatski joj je naziv Crveno-uha kornjača, a u pet-shopovima će vam reći da je to Kalifornijska kornjača. Od kuda ovo Kalifornijska, nije mi nimalo jasno. Naime, ovoj kornjači Kalifornija nije prirodno stanište, ali se može tamo naći zato što mnogi vlasnici puštaju ove kornjače u divljinu.

fanninna
    Gost

Arrow Moja kopnena kornajca - cancara

Prilog 2409273

Čančara

Ovo je vrstu vrlo teško taksonomski odrediti. Poznate su dvije podvrste: Testudo hermanni boettgeri i Testudo hermanni hermanni. T. h. hermanni obitava na području jugozapadne Europe (Italija, Francuska, Španjolska) i ima karakterističan izgled na svim lokalitetima. T. h. boettgeri je prisutna na području primorskih krajeva Hrvatske, svih Balkanskih država te u Turskoj. Za razliku od T. h. hermanni, T. h. boettgeri ima jako različite karakteristike na različitim staništima te će možda biti potrebno iznova odrediti podvrste vrste Testudo hermanni.
    Kako se u Hrvatskoj nalaze samo T. h. boettgeri, ovdje će biti pisano samo o njoj iako je skrb za jedne i druge gotovo identična. Hrvatski naziv je obična čančara, a češće samo čančara.
    Engleski nazivi su Western Hermann's tortoise (T. h. hermanni) odnosno Eastern Hermann's tortoise (T. h. boettgeri)

Prirodni okoliš
    Oba vrsta je primarno živjela u mediteranskim hrastovim ąumama, ali zbog ljudskog djelovanja takvih staništa više gotovo da i nema. Danas Testudo hermanni najčešće živi u makijama.

Veličina
    T. h. boettgeri je veća od T. h. hermanni. T. h. hermanni narastu oko 12-14 cm, a T. h. boettgeri oko 20-22 cm. Ženke su redovito veće od mužjaka.

Prehrana
    Testudo hermanni su isključivi biljojedi. Hrane se travama, lišćem, stabljikama i sličnom zeljastom hranom. Raznim plodovima se rijetko hrane i to samo kao dodatak ostaloj hrani.

Razlikovanje spolova
    Odrasle ženke su uvijek veće od mužjaka. Mužjaci imaju lagano udubljen plastron i znaju biti agresivni. Rep im je duži sa kloakom smještenom više prema kraju repa.

Izgled
    T. h. boettgeri je kornjača manje veličine. Naraste oko 20 cm. Ženke su obično nešto veće, a mužjaci manji. Ima kupolast oklop, maslinaste ili žute boje sa tamnim mrljama.

ostro & na prvu :) Blahhh's Avatar

Standardno

kornjace su too funky i podsjecaju na kiwi :razz:

imam crvenouhu akvarijumsku i stara je 17 ljeta..rekose mi eksperti da one zive oko 15 godina a ne 20-40 kako pise kod tebe, pa eto..ova moja je vec pregulila kriticne

inace prezivila je i rat na makaronima

voli da kontemplira...satima...a cesto i danima...
    1995.
    Džemila Delalić iz sela Dobrak,kod Srebrenice:
    "Zgrabih ja dijete,hocu da mu zavezem pupak,kad cetnik preda me: Spusti to dijete dolje! Ja ga popusti na dimije,fino dijete, duge kosice,kao da je okupano.Cetnik pridje,nogom stade djetetu na vrat."

azzaro
    Gost

Standardno

Nisam nikad imao kornjacu ali bih volio. To su simpa zivotinje. Uvijek su mi bile drage i bas super sto je otvorena jedna ovakva tema.
    Evo od mene jedna slika, vjerovatno morska kornjaca.

fanninna
    Gost

Wink

Citat Prvi postavio Blahhh
    imam crvenouhu akvarijumsku i stara je 17 ljeta..rekose mi eksperti da one zive oko 15 godina a ne 20-40...

voli da kontemplira...satima...a cesto i danima...

Crvenouhe mogu da dozive duboku starost ako zive u dobrom okruzenju, ako ti experti tvrde da da one zive 15 godina kako je tvoja dozivjela???

I kod njih vazi ona da duzina zivota zavisi od kvaliteta zivota!

Moja crvenouha kornjacica (nije bas kornjacica) kod mene je 2,5 godine, ne znam koliko je stara, ali jeste poprilicno - duzina oklopa joj je 13 cm, pa je vjerovatno u prvoj polovini zivotne dobi.

Cancaru imam skoro 9 godina, prespava svaku zimu od kraja oktobra do sredina marta...i ja bi rado tako

Registered User id.goPLAY's Avatar

Standardno

Imao je jaran moj kornjacu, luda zivotinja skroz, ono po citav dan "nista, ama bas nista"

fanninna
    Gost

Standardno

Mozda je bila lijena, hahaha, moje su vrlo zivahne (kad im dodje), crvenouha vodena klepece po vodi cim malo izgladni, a voli i da izviri iz kade i razgleda okolo...

Ova druga, spava cijelu zimu, ali kad ugrije, pa je pustim malo vani da hoda, nema sanse da je ispustis iz vida...odeeeeeeeee sad je vidis, sad je ne vidis. Jednom sam je bila izgubila, pobjegla mi. Nakon mjesec dana, donio je komsija, nasao je u dvoristui nekih 500 m dalje od moje kuce

Registered User id.goPLAY's Avatar

Standardno

Bas me interesuje kako to izgleda kad su kornjace "zivahne"!

Sedusa
    Gost

Standardno

imam ja neku obicnu,vodenu...zacepila se nekako preko zime,smrzla se,ja je gotivila,pazila i evo sa prvim znacima proljeca napokon je progledala

+ Reply to Thread

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Pravila postavljanja poruka

• ne možete postavljati nove teme
  • ne možete postavljati odgovore
  • ne možete postavljati priloge
  • ne možete urediti svoje poruke