+ Reply to Thread
Stranica 2 od 4 PrvoPrvo 1234 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata 11 do 20 od 35

Diskusija: Arsurhman dova

Siskoje
    Gost

Standardno

Upravo si za dovu, postoji, i dobra je dova, i vjerodostojna, dova se uci za povecanje znanja, kolko se sjecam, obicno je raja pred ispite uci , a postoji dova raznih, kao sto su za zdravlje, ozdravljenje, dova prije jela, na put kad se krene itd itd...

To je vecina dova koje je Muhamed a.s. ucio, i znaci vjerodostojne su, tu dovu mozes naci u onim zbirkama dova, sto se ima kupiti u El-Kalemu isl. pa i s prevodom...

Sellam, pozz

Konzervativac ™ Mentalna Higijena's Avatar

Standardno

FETVE I SAVJETI

dr. Šukri Ramić

(Novi Horizonti)

Pitanje: Nedavno mi je do ruku došla tzv. Arš dova tj. Aršurahman dova. Da li je ova dova šerijatski utemljena i mogu li je širiti dalje?

Odgovor: Citajuci tu dovu primijetio sam sljedece: 1- da u ovoj dovi ima puno štamparskih grešaka koje ponekad suštinski mijenjaju znacenje, npr. na jednom mjestu umjesto mesir (stjecište) piše makir (varalica); 2- da u njoj ima kur'anskih dova i dova koje su prenesene od Poslanika, s.a.v.s; 3- da u njoj ima dova koje nisu prenesene od Poslanika, s.a.v.s, ali su dobrog i ispravnog znacenja; 4- da u njoj ima dova koje nemaju utemeljenja u šerijatu, kao npr. da je Allahovo, dž.š, ime napisano na Džebrailovom krilu, na Mikailu, na celu Israfilovom i na dlanu Azrailovom.

Medutim, ono što je u vezi s ovom dovom daleko problematicnije i opasnije jesu "dobrote Arš dove".
    Naime u njima se kaže da se pripovijeda da je Melek Džebrail Allahovom Poslaniku, s.a.v.s, rekao sljedece: 1- da ko ovu dovu prouci jednom u životu uci ce u džennet a da nece polagati racun bez obzira koliki grješnik bio.
    To znaci da covjek može raditi šta hoce, griješiti koliko hoce, važno je da samo jedanput ovu dovu prouci i on je džennetlija, isto kao i šehid koji je poginuo na Allahovom putu boreci se da Allahova rijec bude gornja.
    Ko imalo poznaje islam svjestan je da je takva tvrdnja u potpunoj suprotnosti sa njegovim temeljnim principima; 2- da ce bolesniku koji prouci tu dovu Allah dati lijek.
    Takvu tvrdnju možemo provjeriti i prakticno se uvjeriti u njenu ispravnost. Ja u takvu tvrdnju sumnjam jer Poslanik, s.a.v.s, nije to rekao; 3- da ce svaka želja biti ispunjena, bilo da se ona odnosi na ovaj ili buduci svijet i da ce Allah sprijeciti da mu neprijatelj ili bilo ko drugi nacini neku štetu. Ni ta tvrdnja nije utemeljena.
    Jeste da Allah, dž.š, nece ostaviti prazne ruke onoga ko Ga moli, ali da bi dova bila primljena, treba ispunjavati odredene uslove o kojima se ovdje ne govori.
    Nadalje, nekada Allah, dž.š, ispuni nekome želju na dunjaluku, a nekada to ostavi za ahiret, iako je covjek molio da mu se to da na dunjaluku.

U "dobrotama Arš dove" se dalje navode izreke cetverice hulefai-rašidina u kojima oni govore kako su im se sve želje ispunjavale kada su ucili tu dovu. To je neutemeljena tvrdnja, jer da bi bila utemeljena mora biti prenesena ispravnim senedom i ne smije u sebi imati neku tajnovitu mahanu. U konkretnom slucaju sened se nigdje ne spominje, a i ono što im se pripisuje ima u sebi tajnovitu mahanu te se zbog nje to ne može prihvatiti. Ta tajnovita mahana ogleda se, izmedu ostalog, u cinjenici da se nisu sve njihove želje ispunile.
    Last edited by Mentalna Higijena; 27-08-2008 at 12:08 PM.

Standardno

Na kraju "dobrôta Arš dove" traži se da se dova nosi uza se ispisana arebicom, da se uci na nafila-namazima i da ce sve što covjek zaželi od Alllaha, dž.š, biti udovoljeno. To je vrlo opasna tvrdnja, jer može navesti covjeka da se osloni na dovu i tako ode u zabludu.

Prevodilac još napominje da je to samo dio njenih dobrota, koje su spomenute u citabu "Dur-ranil - Durin-nazim", na 155 str. Ja ne sumnjam u lijepu i iskrenu namjeru pisca i prevodioca ove dove. Molim Allaha, dž.š, da ih nagradi za njihovu lijepu namjeru, ali se muslimanima mora skrenuti pažnja na sve greške koje se u njoj nalaze i na veliku opasnost koju takve novotarije kriju u sebi.
    Da su pisac i prevodilac dove bili svjesni njene opasnosti i opasnosti njenih "dobrota", da su bili svjesni zabrane da se u usta Poslanikova, s.a.v.s, stavljaju rijeci koje on nije rekao, da su bili svjesni njegova hadisa: "Ko na mene svjesno slaže, neka sebi traži mjesto u Vatri." (Muslim, Sahih Muslim, "Kitabul-'ilm", hadis br. 107.), oni to nikada ne bi uradili.

Imajuci u vidu da ne postoji hadis koji govori o Arš-dovi, te cinjenicu da u njoj ima pogrešnih recenica, sa sigurnošcu možemo kazati da tu dovu nije dozvoljeno širiti, a posebno je haram u spomenute "dobrote" vjerovati, jer one mogu covjeka odvesti na totalnu stranputicu, a Allah, dž.š, najbolje zna.

Standardno

FETVE I SAVJETI

dr. Šukri Ramić

(Novi Horizonti)

Pitanje: Molimo vas da nam nešto kažete o Nur-dovi.

Odgovor:
    Na ovo pitanje sam detaljno odgovorio u casopisu "Hilal" br. 8, januar 1997. Imajuci u vidu da je do tog broja mnogim našim citaocima nemoguce doci, a da mi, možda najviše pitanja dolazi upravo na tu temu, prenosim vam pomenuti odgovor u cijelosti.
    Kada sam prije nekoliko godina vidio "Nur-dovu" i procitao njenu svrhu i znacaj (tj. njene "fadilete") i cuo za još neka slicna pisma (kao što je pismo sejjide Zejneb u kojem se kaže da svako do koga to pismo dode mora da ga umnoži u trinaest primjeraka i to podijeli kako bi bio sretan, a ukoliko to ne uradi bice nesretan), zatim neke specijalne namaze koji ne postoje u šerijatu itd, shvatio sam, još bolje, vrijednosti znanja i Allahovih, dž.š., rijeci: "... A Allaha se boje od robova Njegovih uceni..." ( Kur'an, XXXV:28 ).
    Porijeklo Nur-dove je meni nepoznato. Kako je ona nastala i ko ju je napisao mi možemo samo pretpostavljati. Ono što osjecam je da takve novotarije (narocito tako podle novotarije) mogu biti pripremljene od strane vrlo lukavih neprijatelja islama koji iz iskustva znaju da je nemoguce muslimana odvratiti od vjere time što ceš na islam navaljati drvlje i kamenje, dakle, govoriti loše protiv islama, ali ga možeš vrlo lahko odvratiti ako mu pogrešno tumaciš islam i u ime islama ubacuješ u vjeru ono što s islamom nema nikakve veze, pa cak i ako se to dijametralno suprostavlja ucenju islama, kao što je Nur-dova.
    U nekim slucajevima novotarije budu uvode nesvjesni muslimani koji žele da urade dobro djelo i koji imaju lijepu namjeru. Primjer za to, imamo knjigu u kojoj je za svaku suru napisano za što treba da se uci. Mada u hadisu nalazimo samo nekoliko sura za koje su spomenute prilike u kojima ih je lijepo uciti, pisac spomenute knjige je za sve ostale sure izmislio "fadilete", s najljepšom željom da podstakne muslimane da uce Kur'an.
    Što se Nur-dove tice, postoji i jedna i druga mogucnost. No, bez obzira ko je dovu napisao, njena "svrha i znacaj" nose izuzetno opasne poruke koje mogu covjeka izvesti iz islama i zbog toga smo dužni na to da upozorimo muslimane i da im objasnimo da ta dova nema temelja u islamu i da ju je haram propagirati i u nju vjerovati.
    Naime, kada se pogledaju "svrhe i znacaj" Nur-dove, jasno je svakom ko poznaje islam i njegove propise da je Nur dova izmišljena i pripisana Poslaniku, s.a.v.s, te da se njena "svrha i znacaj" suprostavljaju islamskim ucenjima.

ih bin biba's Avatar
    Godina
    32

Standardno

Citat Prvi postavio RespectLife Pregledaj poruku
    Na kraju "dobrôta Arš dove" traži se da se dova nosi uza se ispisana arebicom, da se uci na nafila-namazima i da ce sve što covjek zaželi od Alllaha, dž.š, biti udovoljeno. To je vrlo opasna tvrdnja, jer može navesti covjeka da se osloni na dovu i tako ode u zabludu.

Prevodilac još napominje da je to samo dio njenih dobrota, koje su spomenute u citabu "Dur-ranil - Durin-nazim", na 155 str. Ja ne sumnjam u lijepu i iskrenu namjeru pisca i prevodioca ove dove. Molim Allaha, dž.š, da ih nagradi za njihovu lijepu namjeru, ali se muslimanima mora skrenuti pažnja na sve greške koje se u njoj nalaze i na veliku opasnost koju takve novotarije kriju u sebi.
    Da su pisac i prevodilac dove bili svjesni njene opasnosti i opasnosti njenih "dobrota", da su bili svjesni zabrane da se u usta Poslanikova, s.a.v.s, stavljaju rijeci koje on nije rekao, da su bili svjesni njegova hadisa: "Ko na mene svjesno slaže, neka sebi traži mjesto u Vatri." (Muslim, Sahih Muslim, "Kitabul-'ilm", hadis br. 107.), oni to nikada ne bi uradili.

Imajuci u vidu da ne postoji hadis koji govori o Arš-dovi, te cinjenicu da u njoj ima pogrešnih recenica, sa sigurnošcu možemo kazati da tu dovu nije dozvoljeno širiti, a posebno je haram u spomenute "dobrote" vjerovati, jer one mogu covjeka odvesti na totalnu stranputicu, a Allah, dž.š, najbolje zna.
    Na ovo sam mislio i ocigledno bio sam u pravu

Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan neka cini dobro svom komsiji.Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan neka pocasti svog gosta.Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan neka govori dobro ili neka šuti! Muslim

Standardno

Dokaz da Nur-dova nema osnove u islamu i da je suprotna islamskom ucenju nude sljedece cinjenice:
    1- U "svrsi i znacaju" ove dove piše da je ona uzeta iz "starog kitaba sa strane 255 pisanog na staro-turskom jeziku".
    Svaki iole ucen musliman zna da mi svoju vjeru ne uzimamo iz tako neprovjerenih izvora kao što su "stari kitabi" pa makar bili pisani, ne na staro-turskom, nego cak i na arapskom jeziku, jer u tim starim kitabima, ciji autori nisu provjereni i uceni mu'mini, mogao je pisati šta ko hoce i lagati i izmišljati šta ko hoce. Mi muslimani islam uzimamo iz potpuno sigurnih izvora: Kur'ana i ispravnih (sahih) hadisa Poslanikovih, s.a.v.s.
    Nur-dova ne nalazi se u Kur'anu niti u Alejhisselamovim hadisima, pa je prema tome izmišljena i pripisana Poslaniku, s.a.v.s. To je laž na Poslanika, s.a.v.s, a laganje na njega je veliki grijeh.
    2- U "svrsi i znacaju" dove piše": "Ko ovu dovu prouci pušuci u vodu, pa tu vodu pije bice zejrek i pametan".
    To je izmišljotina, jer pamet covjeku daje samo Allah, dž.š, a kome On to ne da, taj je ne može ni imati. Normalno je da jedna izmišljena dova u tome ne može pomoci bez Allahove, dž.š. dozvole, pa kako se onda može ovako kategoricki tvrditi da ce onaj ko tako uradi postati pametniji. Koliko su postali pametniji oni koji su to probali mogu se i sami uvjeriti.
    3- U "svrsi i znacaju" te dove piše: "Ko ovu dovu nosi uza se, njemu Allahovim emerom ne škodi nikakav narod, oružje, pa ni vjetar, voda i ostale sile covjekove kao što su sihiri i sl."
    Da je to puka laž i da se to suprostavlja Allahovim, dž.š, zakonima koje je on uspostavio na nebesima i Zemlji treba da je jasno svakom muslimanu. Kada takvu zaštitu covjeku ne obecava Kur'an, Allahova, dž.š, rijec, kako to može da obeca dova za koju se ne zna ni ko ju je izmislio i pripisao Poslaniku, s.a.v.s.
    Nadalje, kada bi Nur-dova pružala takvu zaštitu, dovoljno bi bilo podijeliti je ljudima i oni bi zavladali svijetom. Znam da su mnoga naša braca u Bosni izginula mada su sa sobom imali ovu dovu, pa su se cak, na osnovu toga, na paljanskoj televiziji ismijavali nama muslimanima.
    Muslimanima treba da bude uzor Poslanik, s.a.v.s, i njegovi ashabi. Jeste li ikad culi da je Poslanik, s.a.v.s, kada bi postrojio svoje ashabe pred bitku, dijelio im napisanu Nur-dovu i govorio im ono što u Nur-dovi piše?!! Je li historija islama zabilježila da je neko od ashaba nosio Nur-dovu? Tako nešto nije zabilježeno u historiji islama.
    Uostalom, ko tvrdi da na ovu dovu nece metak, neka to pokuša i prakticno na sebi dokazati. Ja nisam cuo da je to nekom uspjelo.

Standardno

4- U "svrsi i znacaju" ove dove piše o nekakvom namazu koji treba klanjati u pola noci itd., zatim prouciti ovu dovu i covjek ce u snu vidjeti gdje mu je ukradena stvar.
    Poslanik, s.a.v.s, nas takvome namazu nije naucio, a on je naš uzor i mi vjeru od njega ucimo. Ukoliko se desi da neko, pomocu Nur-dove nešto i pronade, to ne znaci da je Nur-dova ispravna, jer kad covjek radi novotarije (bid'ate) (kao što je pomenuti namaz sa Nur-dovom) njega potpomaže šejtan. Prema tome, njegov san je od šejtana, a ne od Allaha, dž.š.
    5- U "svrsi i znacaju" ove dove dalje piše da ko je uci ili nosi uza se za njega sedamdeset hiljada meleka u Meki i Medini tespih cine i sevape musevape mu poklanjaju.
    To je takode neosnovana tvrdanja koja nema podlogu u šerijatu, s obzirom da Nur-dova nije od Alejhisselama, pa prema tome on tako nešto za nju nije ni rekao.
    6- Cini mi se da su najopasnije šesta i sedma stavka "svrhe i znacaja". Naime u šestoj se kaže da ako se ova dova napiše i stavi mejjitu na prsa, Allah ce ga osloboditi ispita meleka Munkera i Nekira u kaburu i svaki od meleka ce mu reci da se ne boji i da su oni njegovo društvo do Kijametskog dana. Dalje se kaže da ce od Allaha doci glas: "O moj Munkeru i Nekiru, taj mejjit je upio Nur dovu pa je stavio na prsa, stoga nemojte ga azab ciniti, niti ga ispitivati."
    Opasnost leži u cinjenici što se iz toga razumije da je dovoljno covjeku da sebi obezbijedi Nur-dovu da mu stave na grudi u kaburu i on je spasen kaburskog ispita i kaburskog azaba. Po ovome, covjek može biti najveci cafir, može ubijati, zinaluk ciniti, piti i sve ostale velike grijehe raditi i da mu opet bude sve oprošteno samo zbog lista papira koji mu se stavi na prsa u kaburu. Oni, koji svjesno ili nesvjesno šire i dijele Nur-dovu, oni kao da govore ljudima da ne moraju vjerovati, klanjati, postiti, dakle, ne moraju biti muslimani. Važno je samo da sebi obezbijede Nur-dovu i nema problema...

Standardno

7- U zadnjoj stavci "svrhe i znacaja" kaže se da ko ovu dovu nosi i uci, Allah ce mu želje ispuniti, a na kijametskom danu ce ga docekati sedamdeset hiljada meleka tako da ce se svijet cuditi kome se tolika pocast daje. Uz to grijesi ce mu biti oprošteni i Allah ce mu upisati umjesto grijeha sevape.
    Ta zadnja "vrijednost" najveca je laž na Allahovu, dž.š, vjeru dini-islam, i podli poziv ljudima da ostave islam i prihvate se Nur-dove. U tom pozivu kao da se kaže: "O ljudi, šta ce vam Kur'an i sunnet, kad imate nešto vrednije, a to je Nur-dova koju kada nosite i ucite želje ce vam se ispuniti, a grijesi biti zamijenjeni sevapima. Radite grijehe, i to što više, jer ce vam ti grijesi biti zamijenjeni sevapima. Prema tome, što više grijeha budete radili, više cete sevapa imati na Kijametskom danu."
    Poštovana braco i sestre, Nur-dova je podvala muslimanima, bilo da se to svjesno ili nesvjesno radi. Ona se kosi sa svim principima islama, laže na Allaha, dž.š, i Njegova Poslanika, s.a.v.s, i poziva u kufr i cinjenje grijeha.
    Znam da mnogi muslimani nisu svjesni tog njenog znacenja, nisu svjesni onoga cemu ona poziva i oni su prevareni te nesvjesno šire Nur-dovu medu svijetom, misleci da tako rade jedno dobro djelo.
    Koristim se prilikom da porucim muslimanima i muslimankama da je obaveza svih nas da se držimo Kur'ana i sunnneta i da sve ono što nema osnova u šerijatu odbacimo kao novotariju koja nema mjesta u našoj cistoj vjeri. Što se same Nur-dove tice, nju je haram dijeliti i propagirati, a onaj ko to svjesno radi, neka zna da on poziva u kufr, da nas Allah dž.š. toga sacuva. Oni muslimani koji to nisu znali, pa su vjerovali u Nur-dovu i njome se bavili, njima ce Allah, dž.š, oprostiti ako se iskreno pokaju, jer Allah, dž.š, prima iskrena pokajanja.
    Svakom muslimanu i muslimanki dužnost je da upozore svoju bracu i sestre na veliku opasnost Nur-dove i njoj slicnih poziva kojima se pokušava izvesti muslimane iz vjere, a da oni to ni ne osjete.
    Molim Allaha, dž.š, da nam pomogne da povecamo naše znanje iz islama, kako bismo mogli razotkriti i izbjeci mnogobrojne zamke na koje nailaze sljedbenici Allahove, dž.š, vjere. Amin!

Caridad39
    Gost

Standardno

Znam mnoge ljude koji su tu dovu čitali, prepisivali, kopirali i nosili sa sobom kao hamajliju. Dobila sam je prije skoro 10 godina od jedne nane koja je dijelila svima. Dakle namjere onih koji tu dovu dijele okolo nisu loše, jer se često radi o starijim i neupućenim ljudima. Čim sam pročitala dio koji objašnjava zašto je ta dova dobra, bilo mi je sumnjivo, jer je to kao vjerovanje u Aladinovu lampu koja ispunjava sve želje i briše grijehe jednim potezom. No, moram priznati da smo je mi u školi masovno kopirali, kao i neke druge stvari koje su na sličan način kružile. Ljudi jednostavno osjećaju strahopoštovanje kad se spomene vjera i ne razmišljaju o tome da nešto možda i nije istina. Treba se čuvati praznovjerja.

بدو kicho's Avatar

Standardno

pojavu novotarija koje ce donjeti sumnju i smutnju medju vjernicima-muslimanima je najavio i sam Poslanik a.s. ... pored toliko dova u Kur'anu i toliko hadisa covjek se mora praviti pametan i izmasljati nove... neka nas Bog sacuva od tih smutljivaca i neznalica...
    Ko od harama zivi godisnje dva puta ne podrigne.

Citav zivot je borba za jednu dobru dzenazu.

Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, oprastajte mu.

+ Reply to Thread

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Pravila postavljanja poruka

• ne možete postavljati nove teme
  • ne možete postavljati odgovore
  • ne možete postavljati priloge
  • ne možete urediti svoje poruke