+ Reply to Thread
Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata 1 do 10 od 21

Diskusija: Strucni ispit???

Ferrari fan daco103's Avatar

Standardno Strucni ispit???

interesuje me par informacija vezano za "strucni ispit"
    tacnije strucni ispit koji je neophodan za poslove u drzavnim administrativnim institucijama, uslovi neophodni za polaganje, cijena polaganja i sta tacno obuhvata provjera znanja na strucnom ispitu? za koje oblasti zivota i drustva je vezana?

Hvala
    The true test of a man`s character is what he does when no one is watching.

BIHnet Korisnik daddy05's Avatar

Standardno

Ako se prijaviš na neki konkurs za državnu službu a ispunjavaš uslove, bićeš pozvan na polaganje tzv. ispita općeg znanja (dakle, besplatno). Evo ti link za detalje: http://www.adsfbih.gov.ba/2007/index.php?id=3135

il si bos il hadzija cprp zvrk's Avatar
    nije vazno odakle sam, sve dok znades kuda putujem

Standardno

uh, vako:
    ovaj javni ispit se polaze dakle ako si primljen preko agencije i polazes ga pri ulasku u uzi krug na konkursu
    strucni upravni ispit ( za rad u upravnim i pravosudnim organima ) se polaze nakon sto si vec radio u nekom od njih i stekao odredjeno iskustvo;
    ranije je to (prosle godine) bilo 2 godine iskustva za vss i všs, a 1 god iskustva za srednju skolu...
    e vidi sad problema:
    u martu prosle godine je donesena odluka da se sa federalnog polaganje ovog ispoita prenosi na drzavni nivo i da treba da se osnuje komisija. u decembru ta komisija jos nije bila osnovana...
    u distriktu mozes polagati ovaj ispit bez problema, samo prijavis i cekas mjesec - dva, naucis, oni te pozovu i gotovooooooo
    za rs ne znam kakva je situacija...
    ako zivis u sarajevu, pravo mjesto za raspitivanje ti je ( kako li se zove sada) na skenderiji iznad doma sindikata na trecem spratu... tu se predaju zahtjevi i tu mozes saznati prave informacije vezano za polaganje u federaciji ( na drzavnom nivou)...
    sada o samom ispitu:
    ispit kosta ( ne uzmi zasigurno - stoja gore - gole) oko 500 km.
    sastoji se iz pet oblasti:
    ustavno pravo
    upravno pravo,
    upravni postupak,
    kancelarijsko poslovanje i
    radno pravo ( te jos nesto )
    naucis, polozis i to je to
    ako sam imalo pomogla - drago mi je
    sretno
    "Onaj ko je spoznao Istinu - hrabar je!
    A kako da ne bude kad je pošteđen straha od smrti?
    Velikodusan je - a kako da ne bude kad je daleko od ljubavi prema neistini...
    on prasta mnogo - a kako da ne prasta kad mu je dusa iznad toga da bi je mogle povrijediti ljudske zablude"

Ibn Sina

Snaga na dunjaluku - sreca na ahiretu!

STO VISI ZLO NE MISLI KOTRCINEHODA's Avatar

Talking

NARODE pozzdrav

ima li neko slučajno kakve friškije informacije vezane za STUČNI - UPRAVNI ispit???

pošto sam se nešto počeo zanimati za to i nisam iz Sarajeva pa da puno ne lutam....

TNX POZZZ
    Rad je stvorio covjeka a nerad gospodina...

DreamCatcher Demien's Avatar

Standardno

Citat Prvi postavio daddy05 Pregledaj poruku
    Ako se prijaviš na neki konkurs za državnu službu a ispunjavaš uslove, bićeš pozvan na polaganje tzv. ispita općeg znanja (dakle, besplatno). Evo ti link za detalje: http://www.adsfbih.gov.ba/2007/index.php?id=3135
    To je tačno, ali to je državni ispit za državnu službu (državno službeničke pozicije) za koje je minimum VSS. Uposlenici iliti namještenici sa SSS i VŠS polažu stručni upravni ispit. On se ne polaže preko Agencije za državnu službu već u Ministarstvu pravde i osobe ga same plaćaju. Cijena je 400 KM. Jedino postoji mogućnost gdje firme izađu u susret uposlenicima pa im one plate stručni ispit.

Link za stručni upravni: http://www.mpr.gov.ba/bs/str.asp?id=113
    Last edited by Demien; 19-06-2009 at 12:18 PM.

The Unknown

Ograničenja, eh ta ograničenja

Talking

Citat Prvi postavio Demien Pregledaj poruku
    To je tačno, ali to je državni ispit za državnu službu (državno službeničke pozicije) za koje je minimum VSS. Uposlenici iliti namještenici sa SSS i VŠS polažu stručni upravni ispit. On se ne polaže preko Agencije za državnu službu već u Ministarstvu pravde i osobe ga same plaćaju. Cijena je 400 KM. Jedino postoji mogućnost gdje firme izađu u susret uposlenicima pa im one plate stručni ispit.

Link za stručni upravni: http://www.mpr.gov.ba/bs/str.asp?id=113
    samo malo druže po tebi taj stručni ispit polažu samo VŠS i SSS???

ja sam inače VSS i kažeš da nema potrebe da ga polažem??? ili šta već???

il si bos il hadzija cprp zvrk's Avatar
    nije vazno odakle sam, sve dok znades kuda putujem

Standardno

moj brat je vss i polagao je taj ispit
    ispit polazu svi uposleni u navedneim organima
    frisko nazalost ne znam nista,
    zn am da je buraz u sarajevu cekao od marta do decembra da se oformi komisija za polaganje tog ispita jer je bilo prebaceno sa federalnog na drzavni nivo
    kako se to nije desilo, otisao je u brcko, prijavio ispit, jedan i pogledali i otisao, polozio i mirna bosna
    sve u roku od dva mjeseca

u sarajevu se za to mozes raspitati na cetvrtoms pratu doma sindikata (skenderija) veze nemam kako se zove ured, al oni su nadlezni za to...
    tu bi trebalo da su formirali famoznu komisiju
    "Onaj ko je spoznao Istinu - hrabar je!
    A kako da ne bude kad je pošteđen straha od smrti?
    Velikodusan je - a kako da ne bude kad je daleko od ljubavi prema neistini...
    on prasta mnogo - a kako da ne prasta kad mu je dusa iznad toga da bi je mogle povrijediti ljudske zablude"

Ibn Sina

Snaga na dunjaluku - sreca na ahiretu!

Standardno

Citat Prvi postavio KOTRCINEHODA Pregledaj poruku
    samo malo druže po tebi taj stručni ispit polažu samo VŠS i SSS???

ja sam inače VSS i kažeš da nema potrebe da ga polažem??? ili šta već???

Ne nisi razumio. Ljudi sa VSS polažu državni ispit (tako se zove, pogledaj i na linkovima koje sam gore postavio). Taj ispit se polaže preko Agencije za državnu službu i može se srediti da se polaže džaba. Javiš se na neki konkurs u državnoj službi (poziciju za koju je potreban VSS - državni službenik) i stičeš pravo da polažeš besplatno državni.

Ljudi koji imaju SSS i VŠS ne mogu biti državni službenici. Državno službeničke pozicije su isključivo pozicije za koje se minimalno traži VSS. Dakle ne postoji osoba koja je državni službenik a nema završen fakultet. Osobe sa SSS i VŠS u državnoj službi su namještenici ili državni uposlenici. Oni ne polažu državni ispit već stručni upravni ispit. Gradivo koje se uči je isto kao za državni ispit samo u malo manjem obimu. Ispit se ne polaže preko Agencije za državnu službu već preko Ministarstva pravde. Ispit se plaća 400 KM. Kao što sam pomenuo, u nekim firmama menadžment izađe u susret pa plati stručni ispit uposlenicima ali to je rijetkost.

Uglavnom svi moraju polagati neki ispit. Poenta je u tome ako neko položi stručni ispit, a onda nakon toga diplomira i pređe na poziciju sa VSS, morat će polagati i državni ispit.

Eto, nadam se da sam sad razjasnio.
    Last edited by Demien; 23-06-2009 at 10:31 AM.

The Unknown

Talking

Citat Prvi postavio Demien Pregledaj poruku
    Ne nisi razumio. Ljudi sa VSS polažu državni ispit (tako se zove, pogledaj i na linkovima koje sam gore postavio). Taj ispit se polaže preko Agencije za državnu službu i može se srediti da se polaže džaba. Javiš se na neki konkurs u državnoj službi (poziciju za koju je potreban VSS - državni službenik) i stičeš pravo da polažeš besplatno državni.

Ljudi koji imaju SSS i VŠS ne mogu biti državni službenici. Državno službeničke pozicije su isključivo pozicije za koje se minimalno traži VSS. Dakle ne postoji osoba koja je državni službenik a nema završen fakultet. Osobe sa SSS i VŠS u državnoj službi su namještenici ili državni uposlenici. Oni ne polažu državni ispit već stručni upravni ispit. Gradivo koje se uči je isto kao za državni ispit samo u malo manjem obimu. Ispit se ne polaže preko Agencije za državnu službu već preko Ministarstva pravde. Ispit se plaća 400 KM. Kao što sam pomenuo, u nekim firmama menadžment izađe u susret pa plati stručni ispit uposlenicima ali to je rijetkost.

Uglavnom svi moraju polagati neki ispit. Poenta je u tome ako neko položi stručni ispit, a onda nakon toga diplomira i pređe na poziciju sa VSS, morat će polagati i državni ispit.

Eto, nadam se da sam sad razjasnio.
    druže kako sam ja shvatio po tvojoj prici moram da polažem državni ispit a opet kako sam vidio na stranicama isti je ispit odnosno to je taj strucni-upravni ispit. jos su mi i mail poslali kako mi od literature ne treba nista osim tamo onog priručnika za polaganje stručnog upravnog a niko mi ne spomoenu taj državni o kome ti pričaš???

pozzz

Standardno

Citat Prvi postavio KOTRCINEHODA Pregledaj poruku
    druže kako sam ja shvatio po tvojoj prici moram da polažem državni ispit a opet kako sam vidio na stranicama isti je ispit odnosno to je taj strucni-upravni ispit. jos su mi i mail poslali kako mi od literature ne treba nista osim tamo onog priručnika za polaganje stručnog upravnog a niko mi ne spomoenu taj državni o kome ti pričaš???

pozzz
    Jesi li ti vidio ovaj link:
    http://www.mpr.gov.ba/bs/str.asp?id=113

Lijepo piše za srednju i višu stručnu spremu.

A evo ti link za VSS - državni ili kako se još zove Javni ispit:
    http://www.ads.gov.ba/javniispit/index.html

Kao što vidiš, stručni za SSS i VŠS ide preko Ministarstva pravde, a Državni/Javni za VSS preko Agencije a državnu službu.

Jeli sad jasnije?
    Last edited by Demien; 23-06-2009 at 10:43 AM.

The Unknown

+ Reply to Thread

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Pravila postavljanja poruka

• ne možete postavljati nove teme
  • ne možete postavljati odgovore
  • ne možete postavljati priloge
  • ne možete urediti svoje poruke