Zatvorena diskusija
Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata 1 do 10 od 21

Diskusija: Dervis i Smrt

Registered User Nickname's Avatar

Standardno Dervis i Smrt

Eh ovako raja. Posto znam da ovdje ima i dosta pametnih ljudi, ja se nadam da ej neko citao ovu veoma popularnu knjigu Dervis i Smrt.

Hitno su mi potrebne karakteristike lika Ahmeda Nurudina. Znaci sutra radim nesto kao esej na temu Karakterizacija lika!

P.S. Procitao bih ja knjigu ali u gratskoj biblioteci nije bilo vise tih knjiga sve su podignute, nema nigdje ni u skolskoj nigdje bas.
    Pa ako mozete da mi pomognete malo, cak i pomoc LINKOVIMA ili slicno.

Hvala unaprijed!
    Glupan misli da je mudrac, ali mudrac za sebe zna da je neznalica

Kurva Jhgjghiu's Avatar

Standardno

Ahmed Nurudin je glavni lik romana Dervis i Smrt , seih mevlevijske tekije ( ja mislim tako ) . Do pogubljenja svoga brata bio je vjernik , covjek kojemu je stalo do prave vjere . Nakon bratovog pogubljenja uocio je da vlast nije data od Boga i postao pobunjenik ( tranzicija od vjernika do pobunjenika ) . Rado se sjecao djetinjstva i svoje trojice braca , od kojih je jedan preminuo od susice , drugi u ratu , a Harun pogubljen u tvrdjavi . Bio je prijatelj sa Hasanom , koji je svoju vjernost dokazao kupujuci mu knjigu " Cetiri zlatne ptice " koja je simbol njega i njegove brace .

I tako to
    Last edited by Jhgjghiu; 23-04-2009 at 07:20 PM.

Proud muslim!
    Godina
    24

Standardno

Hoces da ti slikam njegovu tekiju?
    Ozbiljno ti kazem... ima u Tuzli prekoputa Jalske dzamije, oni bedemi, teska vrata i stara tekija, na zidu ima ploca pise "Sejh Ahmed Nurudin" (za one koji nisu znali).

A evo ovo iznad je dovoljno ...
    " If it is not truthful and not helpful, don't say it. If it is truthful and not helpful, don't say it. If it is not truthful and helpful, don't say it. If it is truthful and helpful, wait for the right time. "
    www.google.ba

i'M ƒίRE§Ŧ ª®TΣЯ chempres's Avatar
    Chempres in the Jungle..Feel the jungle vibe, baby..Ruff
    Godina
    23

Standardno

Citat Prvi postavio CrayzZz Pregledaj poruku
    Ahmed Nurudin je glavni lik romana Dervis i Smrt , seih mevlevijske tekije ( ja mislim tako ) . Do pogubljenja svoga brata bio je vjernik , covjek kojemu je stalo do prave vjere . Nakon bratovog pogubljenja uocio je da vlast nije data od Boga i postao pobunjenik ( tranzicija od vjernika do pobunjenika ) .
    aham...
    ima i onaj citat...
    ''život je besmisao kao i smrt...''
    na kraju knjige..
    možeš upotrijebiti...
    također , nešto vezano za hutbu koju je držao...
    al nemogu se sjetiti šta je govorio...uglavnom tu se može vidjeti, ovo što je crayzZz navodio...
    ____
    ZEEljaNICA

Kilvard D Skor Amer #23's Avatar
    Godina
    20

Thumbs up

Ev mozda ti ovo pomogne....
    Attached Files Attached Files

Registered User Nickname's Avatar

Standardno

Citat Prvi postavio CrayzZz Pregledaj poruku
    Ahmed Nurudin je glavni lik romana Dervis i Smrt , seih mevlevijske tekije ( ja mislim tako ) . Do pogubljenja svoga brata bio je vjernik , covjek kojemu je stalo do prave vjere . Nakon bratovog pogubljenja uocio je da vlast nije data od Boga i postao pobunjenik ( tranzicija od vjernika do pobunjenika ) . Rado se sjecao djetinjstva i svoje trojice braca , od kojih je jedan preminuo od susice , drugi u ratu , a Harun pogubljen u tvrdjavi . Bio je prijatelj sa Hasanom , koji je svoju vjernost dokazao kupujuci mu knjigu " Cetiri zlatne ptice " koja je simbol njega i njegove brace .

I tako to
    Hvala ti!

Citat Prvi postavio Ado_Zmaj Pregledaj poruku
    Hoces da ti slikam njegovu tekiju?
    Ozbiljno ti kazem... ima u Tuzli prekoputa Jalske dzamije, oni bedemi, teska vrata i stara tekija, na zidu ima ploca pise "Sejh Ahmed Nurudin" (za one koji nisu znali).

A evo ovo iznad je dovoljno ...
    Meni trenutno ne treba tekija, ali ako ti je vec usput, slikaj, mozda nekome zatreba... otkud znam, a i lijepo je da vidimo to!
    U svakom slucaju hvala ti!

Citat Prvi postavio chempres Pregledaj poruku
    aham...
    ima i onaj citat...
    ''život je besmisao kao i smrt...''
    na kraju knjige..
    možeš upotrijebiti...
    također , nešto vezano za hutbu koju je držao...
    al nemogu se sjetiti šta je govorio...uglavnom tu se može vidjeti, ovo što je crayzZz navodio...
    ____
    OK Hvala!

Citat Prvi postavio Dexter. Pregledaj poruku
    Ev mozda ti ovo pomogne....
    Naravno da ce pomoci, hvala ti!

Hvala svima koji su do sada pisali, ako neko naleti a ima da doda nesto svoje, bio bih mu zahvalan!

Pozz
    Glupan misli da je mudrac, ali mudrac za sebe zna da je neznalica

il si bos il hadzija cprp zvrk's Avatar
    nije vazno odakle sam, sve dok znades kuda putujem

Standardno

ako ti nije mrsko doci, za nekih sat i po - dva mogu naci moju svesku kad smo ob radjivali tu lektiru pa ti napisat neke citate i izlaganje da ne bubam vako napamet, a i postala sam pametnija od tada hehehehehe
    "Onaj ko je spoznao Istinu - hrabar je!
    A kako da ne bude kad je pošteđen straha od smrti?
    Velikodusan je - a kako da ne bude kad je daleko od ljubavi prema neistini...
    on prasta mnogo - a kako da ne prasta kad mu je dusa iznad toga da bi je mogle povrijediti ljudske zablude"

Ibn Sina

Snaga na dunjaluku - sreca na ahiretu!

Banovan/a

Standardno

a mozda bi bilo dobro da ti knjigu ipak procitas sam, jer ne znamo mi sta ce knjiga u tebi probuditi, a i onako niko tacno ne moze znati sta je pisac htio reci, a tek sta li tvoj/a profesor/ica zeli cuti...

Standardno

nadam se da si procitao barem fabulu...
    ako ne zelis da ostanes citalacki sakat - kad dodje raspust - obavezno citaj knjigu

evo mala pomoc od mene, nadjoh svesku, ali izgleda da nisam pisala koliko sam mislila...
    uglavnom, napisacu ti par citata i recenica pa ti razradi

Ahmed nurudin predstavlja u najmanju ruku kontradiktornu ličnost.
    U njemu se toko cijelog romana odvija unutrasnja borba.

citat: "Rječica je slična meni, bujna i plaha ponekad, a češće tiha,nečujna. Krivo mi je bilo kad su je zagatili ispod tekije i jarkom natjerali da bude poslušna i korisna,..., a radovao sam se kad je nabiujala, razrušila ustavu i potekla slobodno. A znao sam da samo ukroćena melje žito"

Rijeka iz citata simbolizira samu ličnost Ahmeda Nurudina. Krivo mu je kada postoje barijere koje sputavaju njegovu osobenost, voli biti slobodan, a opet: kada bi bio potpuno slobodan ne bib io ono što jeste - šeih. Jer te ograde koje su mu nametnute titulom - čine ga onim što jeste. On rijeku vidi kao spas i utočište kada je mirna, a boji je se kada je uzburkana.
    on prasta mnogo - a kako da ne prasta kad mu je dusa iznad toga da bi je mogle povrijediti ljudske zablude"

Ibn Sina

Standardno

citat: " U dugim noćima, ostajao bih često na mjesečini nad rijekom, puštajući da me polako osvaja tiho polucanje sjećanja ili nejasnih želja, znamo sam kad to smijem, kad god je u meni vedri mir koji ne prijeti burama. Ali, kad sam naslućivao makar i nagovještaj uzburkanosti, stješnjavao sam se u četiri zida svoje sobe i prisiljavao se da idem poznatom tvrdom stazom molitve"

i u ovom dijelu romana vidi se poistovjećivanje rijeke i Ahmeda. Kada je mirna, simbolizira šeiha, mirnog i nesalomljivog, oguglanog na ovosvjetovne jade, vođenog šerijatom, posvećenog službi Bogu. Ahmed se plaši nemirne rijeke jer ona predstavlja drugu stranu njegove ličnosti - onu ljudsku: čovjek akoji je spreman prekršiti sva pravila da bi spasio brata! Ako bi ta strana ličnosti prevladala, to bi značilo kraj sigurnosti i potpune predanosti Bogu.

Ibn Sina

Zatvorena diskusija

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Pravila postavljanja poruka

• ne možete postavljati nove teme
  • ne možete postavljati odgovore
  • ne možete postavljati priloge
  • ne možete urediti svoje poruke