+ Reply to Thread
Stranica 1 od 6 123456 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata 1 do 10 od 59

Diskusija: Upala pluca :( ... kako lijeciti?

بدو kicho's Avatar

Standardno Upala pluca :( ... kako lijeciti?

Imam upalu pluca
    Trenutno pijem tablete CITERAL 500mg. (propisano od strane lijecnika)... ali bolovi su zaista nekad nepodnosljivi (lijeva strana pluca, oko/ispod lijevog rebra), pogotovo navecer kada se legne spavati...

Ima li neko iskustva sa upalom pluca? Nacin ishrane, alternativna medicina i sve sto moze pomoci oko lijecenja!?
    Ko od harama zivi godisnje dva puta ne podrigne.

Citav zivot je borba za jednu dobru dzenazu.

Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, oprastajte mu.

I'm not afraid... SpiritWalker's Avatar
    S a r a j e v o - Glavni grad Bosne i Hercegovine i njen najveći urbani, kulturni, ekonomski i prometni centar
    Godina
    19

Standardno

E moj Kicho... ccc!
    Da vidimo šta kaže čika Google

17 najkorisnijih biljki za liječenje upale pluća:
    * dobričica- list i cvijet koriste se u slučaju oboljenja sluznice i disajnih puteva;
    * bokvica- sirup protiv kašlja
    * zova - čaj za jače prehlade, gripu, bronhitis, zapaljenje pluća
    * očajnica - olakšava iskašljavanje
    * malina - čaj od lišća protiv kašlja
    * kičica - popravlja apetit i krvnu sliku
    * plućnjak - za kašalj i plućna oboljenja
    * podbjel - za ispiranje grla
    * kamilica - protiv zapaljenja sluzokože
    * ljubičica - za iskašljavanje
    * maslačak - svjež čisti sluznicu pluća
    * kopriva - čaj, sok, sirup olakšavaju iskašljavanje
    * ehinacea - ublažava kašalj, kihanje, glavobolju, jača imunitet
    * bijeli luk- uspješno rješava sve probleme sa disajnim organima
    * crni luk - za lakše iskašljavanje
    * bagrem - cvijet protiv nazeba i lakše iskašljavanje
    * orlov nokat - ublažava bolove
    Prevencija upale pluća (probaj sa ovim savjetima iako su preventivni)

- Često pranje ruku.
    - Na jelovniku svakodnevno treba da se nađe voće i povrće bogato antioksidantima, mineralima i vitaminima. Uživajte u agrumima, paradajzu, paprikama i sirovom povrću koje sadrži mnogo vitamina C.
    - Vrlo važni su cink i magnezijum, koji podstiču proizvodnju limfocita. Cink se nalazi u mesu, ribi, kvascu i pšeničnim klicama, dok se magnezijum nalazi u integralnim žitaricama, sojinim klicama, mahunarkama, mesu i mleku.
    - Beli luk je koristan za disajne puteve, a može se jesti sirov ili kao dodatak kuvanim jelima.

- Odbrambeni sistem ojačaćete i bavljenjem nekom fizičkom aktivnošću.
    - Pušenje je jedan od osnovnih faktora rizika za sve upale disajnih puteva.
    - Ne sme da se nosi vlažna odeća i obuća.
    - Vakcinacija protiv gripa za osobe starije od 65 godina, decu, hronične bolesnike.
    Poznato je da rano otkrivanje bilo kog oboljenja daje uspešnije rezultate u lečenju, pa je tako i sa ovim.

Eto, kicho.
    Potpisujem se.

Moderator Enver's Avatar

Standardno

Citat Prvi postavio kicho Pregledaj poruku
    Imam upalu pluca
    Trenutno pijem tablete CITERAL 500mg. (propisano od strane lijecnika)... ali bolovi su zaista nekad nepodnosljivi (lijeva strana pluca, oko/ispod lijevog rebra), pogotovo navecer kada se legne spavati...

Ima li neko iskustva sa upalom pluca? Nacin ishrane, alternativna medicina i sve sto moze pomoci oko lijecenja!?
    Ne znam druže je si li bio kod Interniste,ali vrlo moguće da bi trebao neko vrijeme i u bolnici odležati pod nadzorom specijaliste za plućne bolesti.
    Sve ostalo u smislu pojačavanja organizma kasnije i to opet uz konsultaciju sa tim istim specijalistom.
    Dakle ništa na svoju ruku ni babske priče jer upala pluća zna biti opasna bolest ako se pacijent zapusti.

Archmage MissIndulgence's Avatar

Standardno

Imas li temperaturu? Jesi li bio kod doktora?
    Upala pluca se obicno lijeci antibioticima i vitaminskom terapijom. Takodje moras da pijes dosta tecnosti. Koja je upala, virusna ili bakterijska? Ako je virusna onda moras da uzmes neke antivirusne lijekove, jer antibiotivi ne djeluju na viruse. Ako je pak bakterijska onda ide ova gore terapija uz neke antibiotike. Koje antibiotike nisam bas sigurna, jer nisam dokrot. Ono sto znam o upali pluca napisala sam.
    I dreamt the past was never past redeeming:
    But whether this was false or honest dreaming
    I beg death's pardon now. And mourn the dead.
    ~ Richard Wilbu

بدو kicho's Avatar

Standardno

Jucer sam bio kod doktora kaze da imam jaku upalu na lijevoj strani... nije govorila da li je virusna ili bakterijska, a propisala mi je ovaj antibiotik CITERAL (ciprofloksacin) - kinolonski antimikrobik (vjerovatno da je bakterijski,mada sam i ja laik)...

... zato sam i pitao vezano za tekucinu-da li piti vise (tnx @missInd.), smijem li piti vruce cajeve (jer sam cuo da ne smijem piti puno vruce, zbog upale), ima li koja hrana da se ne smije koristiti, jer mi doktor nista nije reako osim da dodjem za 5 dana (kada popijem ove antibiotike) te ako se bude pogorsalo da hitno dodjem poslije terapije, klasika...
    ... nemam ni temperature, ni glavobolje, ne znojim se, dakle, nemam simptome obicne gripe...

A zaista ne mogu ni da sjedim puno na stolici tako da nema sanse da googlam, zato sam i nabrzinu postavio temu.

Hvala svima
    Last edited by kicho; 24-06-2009 at 04:36 PM.
    Ko od harama zivi godisnje dva puta ne podrigne.

Citav zivot je borba za jednu dobru dzenazu.

Ako volite samo one koji vole vas, gdje je tu nagrada - volite neprijatelja, oprastajte mu.

Registered User

Standardno

Imam upalu pluca

Uz te antibiotike koje trošiš, pokušaj još nabaviti jaja japanske prepelice, uzimaj dosta meda pomješanog sa puterom.

Lampard Scrat's Avatar
    Godina
    24

Standardno

Ja sam primao in(j)ekcije 7 dana i prošlo mi je ubrzo. A bila je kvalitetna upala.

Archmage MissIndulgence's Avatar

Standardno

Jucer sam bio kod doktora kaze da imam jaku upalu na lijevoj strani... nije govorila da li je virusna ili bakterijska, a propisala mi je ovaj antibiotik CITERAL (ciprofloksacin) - kinolonski antimikrobik (vjerovatno da je bakterijski,mada sam i ja laik)...

... zato sam i pitao vezano za tekucinu-da li piti vise (tnx @missInd.), smijem li piti vruce cajeve (jer sam cuo da ne smijem piti puno vruce, zbog upale), ima li koja hrana da se ne smije koristiti, jer mi doktor nista nije reako osim da dodjem za 5 dana (kada popijem ove antibiotike) te ako se bude pogorsalo da hitno dodjem poslije terapije, klasika...
    ... nemam ni temperature, ni glavobolje, ne znojim se, dakle, nemam simptome obicne gripe...

A zaista ne mogu ni da sjedim puno na stolici tako da nema sanse da googlam, zato sam i nabrzinu postavio temu.

Hvala svima
    Sto se hrane tice ne bi trebalo da bude nekih problema, mozes slobodno da jedes. Obavezno sto vise tekucine pij, to je krucijalno. Vezano za CITERAL (ciprofloksacin) - kinolonski antimikrobik je antibiotik za lijecenje bakterijskih infekcija sto znaci da ti je upala bakterijska, a ne virusna. Taj lijek se takodjer koristi kod upale mokracnih kanala. Pij cajeve, ali ne puno vruce tj. vrele nego mlake ili cak hladne. Takodje nemoj se puno naprezati. Sto vise budes hodao ili nesto radio sporije ces se oporavljati. Svaka bolest treba da se odlezi. Znaci odmor ti je najvazniji.

Sretno i zelim ti brzo ozdravljenje.
    Last edited by MissIndulgence; 24-06-2009 at 04:53 PM.
    I dreamt the past was never past redeeming:
    But whether this was false or honest dreaming
    I beg death's pardon now. And mourn the dead.
    ~ Richard Wilbu

Banovan/a

Standardno

Citer je antibiotik sirokog spektra,i vrlo vjerovatno je da ce ti pomoci,mada bi bolje bilo da su ti dali injekcionu terapiju.
    Osim toga,prestani pusiti(ako pusis),uzimaj mlijeko s medomrokuhas mlijeko,stavis med i kasiku domaceg masla pa to popijes.
    A ne bi bilo naodmet i da stavljas obloge od svinjske masti i to na taj nacin:izmasiraj ledja i prsa rakijom sljivovicom,na izbusenu novinu stavi i razmazi mast,i zatim to stavi na prsa i na ledja i dobro umotaj(dok to radis ne smijes imati temperaturu).
    Naravno,ukoliko imas averzije prema masti,mozes koristiti i koziji loj,a guscije salo takodjer mozes koristiti u mlijeku-gadno jeste,ali djeluje

Ending.Theme
    Gost

Standardno

Prvo ne lupajte oko pojma bakterijski i virusni, te ne trpajte antibiotike tamo.

Jesi li na sta alergican? Imas li nalaze krvi?

Moj ti je savjet da odes ljekaru opet i insistiras na injekcijama. Odradis to i miran si.

Citeral, kako ga mi nudimo, ili Ciprol, kako ga nudi Bosnalijek je Ciprofloksacin koji dodje kao film tableta, on je antimikrobik, njegova uloga vezana je uz inhibiranje enzima cime sprjecava dupliciranje bakterijski dezoksiribonukleinske kiseline.

Indiciran je vise kod infekcija respirativnog trakta, infekcija kostiju, zglobova, ja se ne susretah kod pneumonie takvog tipa.

Pomozi sebi. Caj, nek ti ove zenske kazu kako se pije ono puter/bronhi boba/mlijeko, ako si voljan, svinjska mast na prsa. Lijek je, ne hrana.

+ Reply to Thread

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Pravila postavljanja poruka

• ne možete postavljati nove teme
  • ne možete postavljati odgovore
  • ne možete postavljati priloge
  • ne možete urediti svoje poruke