+ Reply to Thread
Prikaz rezultata 1 do 7 od 7

Diskusija: Laboratorijski nalazi - Dijagnostika

NEW FUTURE SCIENCE MASTER-X's Avatar

Standardno Laboratorijski nalazi - Dijagnostika

Pošto slabo na net-u ima o laboratorijskim nalazima krvi i ostalog, ima li iko od vas tačne skraćenice, tačna značenja, mjerne jedinice i ostalo...
    Ima ih tonu! A doktori ti samo klimaju glavom i ne kažu ni pola šta valja a šta ne....možda ni oni ne znaju.....?
    Mislim da nam je ovo svima potrebno da znamo prije nego što ponovo odemo kod doktora radi bolje dijagnoze.

eto,pa...

Adnan83
    Gost

Standardno odgovor

evo ti neke od standardnih

SE-SEDIMENTACIJA KRVI TALOZENJE KRVI U VREMENSKOM PERIODU 1SAT 2SAT NORM. VRIJEDNOST 2/4

ASAT , ALAT, LDH - ENZIMI JETRE OBICNO POVECANI KOD POVREDE TKIVA

KKS-KOMPLETNA KRVNA SLIKA UKLJUCUJE ERITROCITE , LEUKOCITE TE TROMBOCITE SA NJIHOVOM MORFOLOGIJOM /VELICINA, OBLIK, BROJNOST ITD../

ŠUK-ŠECER U KRVI ILI SAMO GLUKOZA
    B ILIRUBIN /DIREKTNI ILI INDIREKTNI/ NIJE OPSANO KADA JE INDIREKTNI POVECAN INACE BILIRUBIN JE POKAZATELJ PRAVILNOG RADA ZUCI I JETRE

KALIJ ILI POTASIUM - POKAZUJE ZASTUPLJENOST OVOG MINERALA U KRVI
    POSEBNO BITNO KOD PREDINFARKTNOG STANJA
    MAGNEZIJ, KALCIJ OBICNO SE TRAZE KOD STANDARDNIH PREGLEDA

UREA, CREATININ - POKAZATELJI ISPRAVNOG RADA BUBREGA

TO JE OTPRILIKE ŠTO SE TICE STANDARDNIH BIOHEMIJSKIH PRETRAGA.

Banovan/a

Standardno

Ah Adnane,ako ti nije tesko napisi sve onako skracenice kako pise na nalazima-postavljac teme izgleda ne vjeruje bas ljekarima pa neka ubuduce sam sebi tumaci
    Ah,i sve one silne dijagnoze molim te stavi,znas:kad je K povisen,sta to znaci,a sta kad je snizen.
    I one RBC,HTC,HGB i slicno.Neka covjek zna prepoznati ako mu se,ne daj Boze,kakva bolescura natovari na vrat
    Ne zaboravi vrijednosti troponina,CK,protrombinskog,sigurno ga sve to interesuje.
    Ja nemam vremena danas zaista

Standardno

Citat Prvi postavio southern Pregledaj poruku
    Ah Adnane,ako ti nije tesko napisi sve onako skracenice kako pise na nalazima-postavljac teme izgleda ne vjeruje bas ljekarima pa neka ubuduce sam sebi tumaci
    ? gdje sam to frend napisao? Ako si doktor onda si skontao skroz drugačije. Uglavnom, doktori ljudima pročitaju kao, eto, to je dobro, to je malo niže, ono je više i sl., a nikad ne govore uzroke niti šta je to tačno, nego samo ljudima daju recepte za tablete, pilule i pošalju ih kući ili na daljnje pretrage.
    Ja nisam imao nekih negativnih iskustava, samo što je sistem takav kakav jest...inače Ne bih volio da idemo ovim smjerom, ali ako si se javio onda imaš vremena pa i ti napiši molim te to što znaš radi svih ostalih posjetitelja foruma.

Mislim da je tema korisna pa možda i saznamo puno toga iz nje.
    Svakome će koristiti da zna šta znače skraćenice i sve ostalo što spada pod dijagnostokom laboratorijskih nalaza.

Inače zahvaljujem se puno svakom ko nešto napiše oko ovoga.

Hvala!

pozz.svima

Banovan/a

Standardno

Citat Prvi postavio MASTER-X Pregledaj poruku
    Ima ih tonu! A doktori ti samo klimaju glavom i ne kažu ni pola šta valja a šta ne....možda ni oni ne znaju.....?
    Mislim da nam je ovo svima potrebno da znamo prije nego što ponovo odemo kod doktora radi bolje dijagnoze.

eto,pa...
    Evo ovdje
    A ja mislim da nije potrebno da sam sebi postavljas dijagnozu(kao ni ja sebi),jer mi laici mozemo da pogrijesimo u necemu(za nas je to mozda sitnica,ali u stvari moze biti od zivotnog znacaja ).
    Pustimo nalaze i njihovo tumacenje ljudima koji su godine potrosili uceci o sedimentaciji naprimjer,sta znaci kad je povisena,sta kad je niza,sta kad je normalna osim jedne male brojkice.....itd.
    Pa cak i temperaturna krivulja ima svoje znacenje,nije dovoljno samo ocitati toplomjer i reci:"Evo,temperatura je 38 stepeni,imam tu i tu bolest..".
    Aaaa,ne.Postoje specificne vrijednosti svega,uz svaku specificnu bolest.Daaa,mozda bi bilo lijepo kad bi to neko mogao napisati ovdje,ali cisto sumnjam da ima dovoljno mjesta za to sve

O.T.-RBC su ti vrijednosti eritrocita.O njima necu pisati jer nisam kvalifikovana za to te ne mogu dati nikakav vrijedan savjet o ocitavanju istih
    Last edited by southern; 16-07-2009 at 10:25 AM.

Standardno sve o.k.

Ma slažem se potpuno...idemo dalje
    Ima li koga da nam kaže ta značenja kompletna za sve a ne samo šturo...?

Zahvaljujem se korisniku Adnan83 na pomoći. Ovakvi odgovori mi se najviše sviđaju... samo konkretno!

pozz!

Standardno

Zna li iko???

+ Reply to Thread

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Pravila postavljanja poruka

• ne možete postavljati nove teme
  • ne možete postavljati odgovore
  • ne možete postavljati priloge
  • ne možete urediti svoje poruke