+ Reply to Thread
Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Prikaz rezultata 1 do 10 od 19

Diskusija: Kako najlakse uciti

Registered User A.D.I.S.A's Avatar

Post Kako najlakse uciti

Evo malo glupa tema al eto.
    Htjela sam vas pitati kako najlakse zapamtiti neki tekst tj. nauciti ga napamet.Kako vi to radite i na koji nacin je najbrze i najlakse?

babysitter :) dr.X's Avatar

Standardno

repetitio est mater studiorum...

ili probaj da u nekoj recenici/pasusu/odlomku izdvojis neki glavni/upecatljivi pojam i oko njega gradis pricu...i tako dalje...over and over...

I N F O R M A T I C A R tiranosaur's Avatar

Standardno

Citat Prvi postavio A.D.I.S.A Pregledaj poruku
    Htjela sam vas pitati kako najlakse zapamtiti neki tekst tj. nauciti ga napamet.Kako vi to radite i na koji nacin je najbrze i najlakse?
    praksa je najbolje ucenje

ako imas tu mogucnost uci tako

ako nemas onda po noci uci iza 00:00h preporucujum prije toga popiti dvije solje kafe

znaci uciti neki tri sata i leci spavati tek tada nas mozak pamti ono sto je procitao

ako ne vjerujes u ovo ti radi drugacije

92% mladih sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu muziku kopiraj si ovo u potpis.

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tešku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis.

Registered User Ash's Avatar

Standardno

Hm, nisam baš sigurna za to, al što jes' jes', treba prespavati da bi informacije "legle".

n/a Kompleks's Avatar
    Godina
    20

Standardno

Ništa osim jednačina u analitičkoj hemiji i matematičkih formula i nekih formula iz fizike i hemije se ne mora učiti napamet.

Jer. Kad učiš napamet ti taj tekst znaš u tom trenutku, eventualno i kad odgovaraš, kasnije da te neko upita početak sami ti nemaš pojma.

Najlakše je lekciju naučiti tako da je dok je učiš sama sebi objašnjavaš, učiš s razumijevanjem i shvataš sve i jedan noviji pojam koji se u njoj nalazi.

est mon amour...

Standardno

Citat Prvi postavio A.D.I.S.A Pregledaj poruku
    Prije svega bi trebala biti odmorna/naspavana, jer neophodno da bi bila koncentisana na ono sto ucis.Ne cekaj da se nagomilaju lekcije previse, uci ponavljaj ,jednu za drugom..puno,lakse i jednostavnije za pamcenje..pokusaj zapamtiti najbitnije!

To sto treba da naucis,prije svega trebas da razumijes,najbolji trenutci za ucenje su u jutru,prelistaj vise puta lekciju..

A u svakom slucaju, svako ima svoju metodu za ucenje,tako da je tesko reci da postoji samo jedna...

Sretno!
    Pour faire l'amour, soignez votre visage, et pour soigner votre visage, faites l'amour.

(´・ω・`) JustOne's Avatar

Standardno

Nekad je i sat potreban.Samo procitas lekcije.Kada legnes spavati ponovis.I nekako ce ti se sve slegnuti.Cekati da se nagomila gradivo je pogresno.Sto ja inace radim.

Don dugmetallica's Avatar
    Godina
    29

Standardno

Citat Prvi postavio JustOne Pregledaj poruku
    Nekad je i sat potreban.Samo procitas lekcije.Kada legnes spavati ponovis.I nekako ce ti se sve slegnuti.Cekati da se nagomila gradivo je pogresno.Sto ja inace radim.
    Jedino sto ti mogu reci je da NE UCIS NAVECER (poslije 0.00h) vjeruj mi Zavrsio sam fakultet pridrzavajuci se tog pravila i ostao sam normalan (valjda) Jer kazu NOC JE ZA SPAVANJE!

Namicatelj znanja Prof.dr.Johnny Bermuda's Avatar

Standardno

nauciti napamet?za mene gore od smrti,ccc
    znam da neke stvari covjek mora napamet uciti kao sto su definicije a ima nekih profesora debila,pa ne samo da motri na svaku rijec,vec i red rijeci pa i zarez,ccc

-prvo citanje je najteze,covjek se mora prvo naviknuti na terminologiju,pojmove,to jednostavno mora uci u mozak,stoga nemoj se nervirati ako iz prve ne bude islo,nisi jedina.
    -prelistas knjigu,razmotris naslove,zapises poglavlja na neki list kako bi izvrsila segmentaciju-strukturiranje-hijerarhiju.
    -citas polako,skoncentrisano;ako se pocnesh gubiti-saberi se,ako ne ide,daj sebi pauzu kako bi stekla remotivaciju.
    -ne znam sta studiras,materije su razlicite,neko ima afiniteta za shuplju teoriju,neko drugi za logicke stvari,neko pak ni jedno ni drugo
    -citaj vise puta jednu lekciju ili odlomak iste.pokusaj rezimirati sta je bitno u njoj.provjeri se sta je ostalo u glavi.ako nije dobro(zavisno od tvog kriterija),citaj ponovo i ponovo.(problem postaje u momentu kada lekcija postaje monotona jer mislis da si ovladala njome,znas po osjecaju sta dalje ide,ali kad zatvoris knjigu,ostanes bez texta kad vidis da dosta toga ne znas)
    -samo citanje nije fully efikasno.na primjer,tesko ces neke formule moci zapamtiti citajuci ih.zato uzmes fino papir i olovku i pises sve dok ne steknes rutinu(to ces primjetiti kad ruka bude automatski sama isla bez puno osvrtanja na svoju memoriju).
    -prilikom citanja pojavljivace se pojmovi koji ce ti biti poprilicno zamagljeni.zbog nekih ce zapinjati shvatanje kompletne lekcije.te pojmove zapisi na papir i potrazi ih u indexu knjige(ako ima),ako nema,onda moras iznaci na hard way,cesto se sama deskripcija pojma nalazi u nekim narednim oblastima,znaci moras i njih opipati kako bi imala kompletnu materiju pod kontrolom.ako i dalje skripi,tu je uvijek internet kao alternativa,na njemu se svasta nadje.mene je spasavao bezbroj puta.
    -razvij u sebi neku metodu asocijacija.ispitivanja su dokazala da se vrlo efikasno pamte stvari prilikom poredjenja nekih pojmova sa opstim pojmovima iz zivota.kad se to spomene ti se sjetis toga i konvertujes ga u tehnicki jezik.
    -ja uvijek pokusavam izvrsiti konverziju texta u shemu,sliku.Svaki djelic strelicama izvedem i ukratko zapisem njegove karakteristike.Ako ovaj metod za neki text izgleda nemoguc,pokusaj ga skratiti tako sto ces preko teza skratiti mnoge postapalice i izvesti jezgro ili srz neke vazne recenice.ne samo da smanjujes kolicinu,nego i psiholoski utice na citav proces ucenja(kada nemas motivacije,uvijek se desi da pocnes listati knjigu,brojati strane i ispuhivati-valja meni ovo sve nauciti).

naucna istrazivanja su pokazala da nakon visestrukog ucenja mozemo neku, recimo,lekciju nauciti efektivno skoro 100%(u tom momentu).Priroda covjekove memorije se ponasa na slijedeci nacin:
    -ako si dobro naucila lekciju ujutro i nisi vise istu ponavaljala,10% sadrzaja gubis navecer.
    -nakon 10 dana gubis 30% sadrzaja lekcije
    -nakon mjesec dana gubis dodatnih 30%
    -nakon 3-4 mjeseca ostaje ti 2% lekcije u memoriji(naslov i neki kljucni pojmovi)

hebiga,ne gine ti da zaboravis sve to nakon sto si potrosila dosta vremena.svejedno,lakse ce se znanje refreshovati jer su neki automatizmi vrate u pogon koji su iskljuceni neko vrijeme.

Ko pita - taj neskita ! hejbet's Avatar

Standardno

imas dosta toga ali ove ce ti sigurno pomoci :

1. Mape uma briljantno razmisljanje ( Toni Buzan )

Ovo je za sve one koji zele da u potpunosti koriste potencijal svog mozga, najvaznija knjiga objavljena u ovom vijeku. Pruza nam nove mogucnosti za koriscenje i poboljsanje memorije, koncentracije i aktivnosti. Ova knjiga ima jedan cilj - da omoguci citaocu da nauci da uci."

2. Savrseno pamcenje ( Toni Buzan )

Ova knjiga vas uci kako da razvijate svoju memoriju i to u svim oblastima mentalnog funkcionisanja. Lako cete prihvatiti 12 osnovnih memorijskih pravila i savladati tehnike za pamcenje imena, lista, datuma, stihova, stranih reci, prezentacija... Idealna za ucenike, studente, profesore i sve one koji zele da ostvare svoj neogranicen potencijal u ucenju."

3. Tehnike efikasnog pamcenja (Dominik O'Brajan)
    Osmostruki svetski sampion u pamcenju vas uci kako da postignete savseno pamcenje i koncentraciju! Memorija zavisi od tri osnovna procesa: postupka pomocu kojeg neku informaciju cinimo laksom za pamcenje, njenog pamcenja, i potom preciznog prisecanja istih tih podataka u buducnosti. "Dosao sam do zakljucka da mnogi od nas, ako ne i vecina, raspolazemo potencijalom da postanemo sampioni pamcenja. Posto sam kroz kvizove i predavanja, kao i improvizovane sastanke (na primer u restoranima), imao prilike da ucim i vezbam pripadnike najraznovrsnijih grupa, uvek bih se na kraju uverio u to koliko su ti ljudi bili zadivljeni nacinom na koji se njihovo pamcenje momentalno poboljsavalo. A sve sto su u tom cilju preduzimali sastojalo se u tome sto su primenili i usvojili sustinske principe istaknute u ovoj knjizi. Knjiga "Tehnike efikasnog pamcenja" imaj za cilj da oslobodi neograniceni potencijal vase memorije tako sto ce vam otkriti jednostavne tehnike u poglavljima podeljenim u segmente. U tom pogledu, starosne granice apsolutno ne postoje, tako da ne mozete da budete ni previse mladi ni prestari da biste usvojili te jedinstvene metode. Ako ste novajlija u procesu treniranja pamcenja, ja ni malo ne sumnjam u to da cete i vi biti impresionirani time koliko lako mozete nauciti ove metode i koliko brzo ih mozete primeniti." - Autor

Mislim da su ove knjige veoma zanimljive i da stvarno mogu pomoci -zato ih vrijedi procitati.

pokusaj da ih skines sa neta -ako nebudes mogla naci javi mi se na PM da ti posaljem linkove

+ Reply to Thread

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Pravila postavljanja poruka

• ne možete postavljati nove teme
  • ne možete postavljati odgovore
  • ne možete postavljati priloge
  • ne možete urediti svoje poruke